Szlak pozwala na zapoznanie się z urozmaiconymi krajobrazami, przyrodą i zabytkami terenów położonych nad ujściowym odcinkiem Odry oraz wysp Uznam i Wolin. Na większości odcinków poprowadzony ścieżkami rowerowymi, drogami gruntowymi i drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu. Tylko miejscami występują odcinki o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Trasa R-66 Szczecin (Zamek Książąt Pomorskich) – Tanowo – Jasienica – Trzebież – Nowe Warpno – Altwarp (w przypadku braku połączenia promowego wariant przez mostek na Myśliborce i Rieth) – Ueckermünde – Anklam – Usedom – Ahlbeck – Świnoujście (granica) – Wapnica – Wolin – Czarnocin – Stepnica – Goleniów – Lubczyna – Szczecin-Dąbie – Szczecin (Zamek Książąt Pomorskich). Opis szlaku przygotowany jest od Świnoujścia do Wolina oznaczonym w terenie kolorem krajowego szlaku niebieskiego.
- NUMER ZACHODNIOPOMORSKA BAZA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH: R-N-ZSW/ZKA-013
- NUMER SZLAKU WG PTTK: b/dE-9
- PRZEBIEG SZLAKU: ŚWINOUJŚCIE GRANICA - ŚWINOUJŚCIE PROM - WICKO - WAPNICA - PŁOCIN - WOLIN MUZEUM.
- NAZWA SZLAKU: SZLAK ORŁA BIELIKA - (CZĘŚĆ R-66).
- GMINY: ŚWINOUJŚCIE, MIĘDZYZDROJE, WOLIN
- POWIAT: ŚWINOUJŚCIE, KAMIEŃ POMORSKI
- NADLEŚNICTWO: WOLIŃSKI PARK NARODOWY, MIĘDZYZDROJE.
- NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, BRUK, DROGI LEŚNE, DROGI UTWARDZONE
- KOLOR: NIEBIESKI
- DŁUGOŚĆ: 42,8 km
Odcinek 1, Świnoujście granica - Wapnica. Nawierzchnia: asfalt, beton, drogi utwardzone, drogi gruntowe.
Świnoujście to nie tylko kurort nadmorski ale centrum turystyki militarnej. Posiada świetnie zachowane fortyfikacje z XIX i XX wieku, które koniecznie trzeba zwiedzić Szlakiem Fortecznym. Są to; Fort Anioła, Fort Zachodni oraz Fort Gehrarda. na uwagę zasługuje również XIX wieczna latarnia morska, na którą możemy wejść i podziwiać panoramę nadmorską i widoki na miasto Świnoujscie. Miasto to również szereg zabytkowych budowli z okresu od XVIII do XX wieku oraz Muzeum Kamieni i Muzeum Rybołóstwa Morskiego. Nasz szlak w wielu miejscach przebiega wspólnie z Pomorską Drogą Świętego Jakuba oraz pieszym szlakiem niebieskim "Nad Zalewem Szczecińskim". Na terenie Świnoujścia i gminy Międzydroje posiada liczne wspólne przebiegi z czerwonym szlakiem rowerowym "Świdny Las". Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 oraz Rowerowym R-10. Odcinek łatwy w całości przebiegający po Świnoujściu (zachodnia część miasta na Wyspie Uznam). Wędrówkę rozpoczynamy przy przejściu granicznym Świnoujście Albheck. W tym samym miejscu swój bieg rozpoczyna Międzynarodowy Szlak Pieszy E-9 oraz niebieski rowerowy stanowiący część świnoujską Międzynarodowego Szlaku Rowerowego R-10 „Dookoła Bałtyku”. Początek szlaku, umiejscowiony jest na przejściu granicznym - ulica Wojska Polskiego. Przez Świnoujście prowadzi kolejno ulicami; w prawo 11 Listopada, w prawo Grunwaldzka, w lewo Nowokarsiborska. Jedziemy drogami rowerowymi aż do samej przeprawy promowej Karibór. W międzyczasie odchodzi od nas czerwony szlak rowerowy "Świdny Las". Po przepłynięciu Świny, ruszamy ulicą Pomorską. Dojeżdżamy do skraju lasu a po chwili do parkingu lesnego i skrecamy w prawo skos, w drogę betonową. Tutaj dołącza do nas Pomorska Droga Świętego Jakuba, a przed samym Przytorem Międzynarodowy Szlak Pieszy E-9. Wchodzimy w ulicę Zalewową i dochodzimy do skrzyżowania, mając po lewej XIX kościół, który wart jest krótkiego zwiedzenia. Z Przytoru wychodzimy ulicą Zalewową. Po dojściu do Gajowej, skrecamy w lewo - szlak E-9 idzie na wprost - a następnie w szeroką drogę leśną prawo. Jedziemy wzdłuż linii energeycznej. Po około 2 km, z prawej dochodzi do nas szlak E-9 ze wspólnym przebiegiem aż do ronda przed Międzyzdrojami. Jedziemy do drogi krajowej nr 3. Skręcamy w prawo. Mijamy wjazd do ścieżki edukacyjnej "Paprocie" (polecamy miły spacerek ścieżką). Skręcamy w lewo, pod wiaduktem i szeroką droga utwardzoną dojeżdżamy do rogatek Międzyzdrojów. Na rondzie skręcamy w prawo, a przed stacją benzynową w lewo, kierując się na Wicko. Na chwilę, wspólny przebieg z Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Początkowo ulicą, a po chwili drogą rowerową, jedziemy wzdłuż brzegów jeziora Wicko Wielkie. Mijamy Muzeum Wyrzutni V-3. Warto zatrzymać się na chwilę, posilić się nad brzegiem jeziora i zapoznać się zwiedzając wyrzutnie z drugowojenną historią Wicka. Na rozwidleniu, skręcamy w lewo skos. Po około 600 metrach skręcamy w drogę polną, w lewo i kierujemy się do centrum Wapnicy.
Odcinek 2, Wapnica - Wolin muzeum. Nawierzchnia: asfalt, bruk, drogi utwardzone, drogi gruntowe.
Dojeżdżamy do asfaltu w okolicy Dąbu Prastarego (pomnik przyrody) i skrecamy w lewo. Główną ulicą Wapnicy jedziemy w kierunku wschodnim. Na skrzyżowaniu z ulicą kolejny pomnik przyrody - Dęby Bliźniaki - oraz węzeł szlaków turystycznych. Spotykamy się na chwilę, z niebieskim szlakiem Nadl Zalewem Szczecińskim i Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Gdy skręcimy w prawo, idąc za oznakowaniem szlaku pieszego i jakubowego dojdziemy do największej atrakcji Wapnicy - jeziora Turkusowego z punktami widokowymi. Dalej do Lubina - Na tym odcinku czekają na nas niesamowite wrażenia z punktów widokowych na Wzgórzu Zielonka i grodzisku w Lubiniu. Warto nie zapomnieć o XIX wiecznym kościele w Lubiniu, stojącym w miejscu prastarej świątyni misji chrystianizacyjnej św. Ottona, jak i pomnikach przyrody ożywionej, Lipy Baby Proszalne w Lubiniu. Ruszamy dalej główną ulicą Wapnicy w kierunku wschodnim. Wjeżdżamy w bruk, ktorym jedziemy do pozostałości leśniczowki. Skręcamy w prawo i drogą leśną, jedziemy na południowy-wschód. Dojeżdżamy do linii energetycznej, przecinamy ją i drogą grutową dojeżdżamy do węzła szlaków z Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Skręcamy w lewo, i drogą leśną dojeżdżamy do skrzyżowania z brukiem. Mijamy po prawej stronie Karnocice, jadąc dalej na wprost. Na skraju lasu i skręcamy w prawo. Drogą polną jedziemy w kierunku Wolina. Dojeżdżamy do wsi Sułomino, znanej z dużej imprezy plenerowej "Piknik Country". Jadąc dalej drogą polną mijamy po prawej stronie ruiny XIX wiecznego wiatraka holenderskiego i wjeżdżamy do wsi Płocin. Po drodze punkt widokowy na Zalew Szczeciński. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Chwilowo asfaltem, później drogą z płyt betonowych, dojeżdżamy do wału przeciwpowodziowego na brzegu Zalewu Szczecińskiego. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż wału aż do końca drogi betonowej. Skręcamy ponownie w lewo i drogą polną jedziemy na wchód. Widzimy już zabudowania Wolina. Po lewej mijamy kolejny zabytkowy wiatrak na szlaku i wjeżdżamy w ulicę Slowackiego. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i asfaltem jedziemy do centrum miast kolejno ulicami; Słowiańska, w prawo Zamkowa. Dojeżdżamy do ratusza i stojacego obok budynku Muzeum Regionalnego w Wolinie, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. Możemy konktynuować jazdę za szlakiem pieszym zielonym, pokrywającym sięw sporych częściach z nieoznakowanym od tego miesjca do granic gminy Stepnica - Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R-66.
Wolin to legendarna stolica Wikingów. Inne nazwy to Jomsborg i Vineta. We wczesnym średnioweczu, było to jedna z największych metropolii nadbałtyckich. W tym mieście swoich ostatnich dni dożywał Harald Sinozęby - król duński. Do największych atrakcji należą Centrum Słowian i Wikingów, Muzeum Regionalne, szereg stanowisk archeologicznych oraz zabyków architektury w tym kolegiata wolińska, wiatrak holenderski, fragmenty murów miejskich i słynne spichlerze z XIX wieku nad Dziwną. Z atrakcjami Wolina możemy się zapoznać, wędrując żółtym szlakiem pieszym Vinety.
|