Przetumacz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuy
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa uytkownika

HasoNie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso
Aktualnie online
Goci online: 4

Uytkownikw online: 0

cznie uytkownikw: 219
Najnowszy uytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


IX Spacerek Zz WIkingiem
Wiadomości ogólne o szlakach

Szlakiem Templariuszy i Fortyfikacji - IX Spacerek z Wikingiem, 12.12.218

Zapraszamy na kolejny wspólny wypad. Czemu spontaniczny ? Bo jedziemy w sumie spontanicznie, nie znając trasy w terenie - mamy założenia, przebieg trasy i BARDZO CHCEMY JĄ POZNAĆ. Tym razem pogranicze Województwa Zachodniopomorskiego i Lubuskiego. Pierwsza część wspólnego rajdu o trasa poświęcona Templariuszom, zaś druga XIX wiecznym fortyfikacjom.

Spotkamy się na dworcu PKP Szczecin Główny o godzinie 5:50 przy informacji turystycznej (stary budynek). Będzie zmiana rozkładu pociągów, więc nie wiadomo, o której pociąg będzie dokładnie. Według starego rozkładu 6:17. Koszt biletu na teraz 19,80 w jedną stronę.

Trasa wiedzie nas od Namyślina PKP do Kostrzyna nad Odrą. Pierwszą miejscowością będzie Gudzisz (wieś z czasów Joannitów z pobliskich Chwarszczan). Ciekawostki:
Neogotycki Kościół filialny p.w. NSPJ z 1845 r.
Elektrownia Wodna "Gudzisz" – zlokalizowana na ok. 13 km licząc od ujścia rzeki Myśli. Obiekt ten powstał w latach 1921-22 na bazie wcześniejszych urządzeń hydrograficznych i bez przerw działa do dnia dzisiejszego; prezentuje oryginalny reprezentatywny dla lat 20 XX w. model hydroelektrowni przepływowej o wybitnych walorach historyczno-technicznych. Stopień wodny składa się z następujących elementów: elektrownia wodna, jazy piętrzące, jaz roboczy, zbiornik wodny, stanowisko dolne, rozdzielnia i transformatorownia. Ogólna moc osiągnięta to 170 kW.
Wiąz Pomnik Przyrody - w pobliżu elektrowni na lewym brzegu Myśli wiąz – pomnik przyrody, o obwodzie 630 cm

Następna wieś to Chwarszczany ze sławną kaplicą Templariuszy - obecnie kościół św. Stanisława Kostki jest jednym z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. Wybudowany przed 1280 r. w stylu gotyku redukcyjnego. Kolejne miejsce odpoczynku.

Stad dawnym traktem Chwarszczańskim ruszamy na południe, mijając pola, na których odbywały się ciężkie walki prusko-rosyjskie, nazywane bitwą pod Sarbinowem w czasie wojny siedmioletniej. Dalej w lasach w okolicach Kostrzyna będziemy troszkę meandrować po drogach dawnej prochowni i ćwiczebnego panzerverku (czeszemy las aby go znaleźć). Prochownia ślady i ćwiczebny panzerverk - Skład amunicji artyleryjskiej (prochownia) zgodnie z założeniami miał zaopatrywać rozmieszczone w pobliżu działa, wchodzące w skład wyposażenia artyleryjskiego Twierdzy Kostrzyn. Technologia jego wznoszenia była zbliżona do sposobu budowy schronów piechoty. Różnica dotyczyła natomiast wielkości i wewnętrznej organizacji. Zróżnicowane rozmiary tych budowli wynikały z rodzaju magazynowanej amunicji.

No i ostatni obiekt na trasie - Fort Sarbinowo. Znajduje się w Kostrzynie, przy ul. Sportowej prowadzącej do wsi Sarbinowo; zbudowany w latach 1883-1887 roku fort artyleryjski jest jednym z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe forty to: Czarnów. Gorgoszcz - Gorgast i Żabice. Założenia, miały chronić twierdzę główną, jednak rozwój techniki militarnej nastąpił tak szybko, że straciły one swój strategiczny cel zanim ostateczne oddano je do użytku. Do I wojny światowej oświetlane były lampami naftowymi, a komunikacja odbywała się za pomocą gołębi pocztowych. Forty zbudowano z cegły, posiadały także wały ziemne dla artylerii i dolne dla piechoty. W 2006 roku obiekt został zinwentaryzowany w ramach projektu "Baltic Fort Route". Jeden z ostatnich przykładów tzw. fortów biehlerowskich. Zbudowany w latach 1883-1887 jako element pierścienia fortecznego twierdzy Kostrzyn. Zachowały się monumentalne koszary (z zarwanymi stropami), dwie prochownie z korytarzami obwodowymi, schrony pogotowia na wale, oskarpowanie fosy oraz schrony baterii skrzydłowych (niewykonanych. Przed blokiem wjazdowym relikty redanu i schronu obrony wjazdu - blokhazu.

Po tej szybkiej eksploracji ulicą Sportową mkniemy do Kostrzyna na stację PKP. A musimy zdąrzyć na 17:00, aby nie czekać na następny pociąg do Szczecina w okolicach 21:00. No chyba, że z przesiadkami ......

Spacer ma charakter niezorganizowany, jest bezpłatny, wszyscy wędrujemy indywidualnie - nie bierzemy odpowiedzialności za uczestników !!!! Ubezpieczacie się we własnym zakresie. Zakup biletów we własnym zakresie. Każdy obowiązkowo zabiera ze sobą oświetlenie, elementy odblaskowe - na pewno końcowa część trasy będzie po ciemku. Proponujemy jedynie trasę, którą możemy wspólnie pokonać. Tempo marszowe 5-6km/h.

PROSIMY W KOMENTARZACH WPISYWAĆ KTO BĘDZIE Z NAMI JECHAŁ I MASZEROWAŁ. A MOŻE ZNAJDZIE SIĘ OSOBA KTÓRA NAM COŚ WIĘCEJ OPOWIE O OBIEKTACH NA TRASIE I OPROWADZI NAS PO SARBINOWSKICH ELEMENTACH TWIERDZY KOSTRZYŃ ?

Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia na Facebook - https://www.facebook.com/events/2180534012221501/

Komentarze

Pole tego news'a

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Moe czas doda swj?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby mc doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony
Zaloguj si , eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
  3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist