Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.
Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu
IX Spacerek Zz WIkingiem
Szlakiem Templariuszy i Fortyfikacji - IX Spacerek z Wikingiem, 12.12.218
Zapraszamy na kolejny wspólny wypad. Czemu spontaniczny ? Bo jedziemy w sumie spontanicznie, nie znając trasy w terenie - mamy założenia, przebieg trasy i BARDZO CHCEMY JĄ POZNAĆ. Tym razem pogranicze Województwa Zachodniopomorskiego i Lubuskiego. Pierwsza część wspólnego rajdu o trasa poświęcona Templariuszom, zaś druga XIX wiecznym fortyfikacjom.
Spotkamy się na dworcu PKP Szczecin Główny o godzinie 5:50 przy informacji turystycznej (stary budynek). Będzie zmiana rozkładu pociągów, więc nie wiadomo, o której pociąg będzie dokładnie. Według starego rozkładu 6:17. Koszt biletu na teraz 19,80 w jedną stronę.
Trasa wiedzie nas od Namyślina PKP do Kostrzyna nad Odrą. Pierwszą miejscowością będzie Gudzisz (wieś z czasów Joannitów z pobliskich Chwarszczan). Ciekawostki: Neogotycki Kościół filialny p.w. NSPJ z 1845 r. Elektrownia Wodna "Gudzisz" – zlokalizowana na ok. 13 km licząc od ujścia rzeki Myśli. Obiekt ten powstał w latach 1921-22 na bazie wcześniejszych urządzeń hydrograficznych i bez przerw działa do dnia dzisiejszego; prezentuje oryginalny reprezentatywny dla lat 20 XX w. model hydroelektrowni przepływowej o wybitnych walorach historyczno-technicznych. Stopień wodny składa się z następujących elementów: elektrownia wodna, jazy piętrzące, jaz roboczy, zbiornik wodny, stanowisko dolne, rozdzielnia i transformatorownia. Ogólna moc osiągnięta to 170 kW. Wiąz Pomnik Przyrody - w pobliżu elektrowni na lewym brzegu Myśli wiąz – pomnik przyrody, o obwodzie 630 cm
Następna wieś to Chwarszczany ze sławną kaplicą Templariuszy - obecnie kościół św. Stanisława Kostki jest jednym z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. Wybudowany przed 1280 r. w stylu gotyku redukcyjnego. Kolejne miejsce odpoczynku.
Stad dawnym traktem Chwarszczańskim ruszamy na południe, mijając pola, na których odbywały się ciężkie walki prusko-rosyjskie, nazywane bitwą pod Sarbinowem w czasie wojny siedmioletniej. Dalej w lasach w okolicach Kostrzyna będziemy troszkę meandrować po drogach dawnej prochowni i ćwiczebnego panzerverku (czeszemy las aby go znaleźć). Prochownia ślady i ćwiczebny panzerverk - Skład amunicji artyleryjskiej (prochownia) zgodnie z założeniami miał zaopatrywać rozmieszczone w pobliżu działa, wchodzące w skład wyposażenia artyleryjskiego Twierdzy Kostrzyn. Technologia jego wznoszenia była zbliżona do sposobu budowy schronów piechoty. Różnica dotyczyła natomiast wielkości i wewnętrznej organizacji. Zróżnicowane rozmiary tych budowli wynikały z rodzaju magazynowanej amunicji.
No i ostatni obiekt na trasie - Fort Sarbinowo. Znajduje się w Kostrzynie, przy ul. Sportowej prowadzącej do wsi Sarbinowo; zbudowany w latach 1883-1887 roku fort artyleryjski jest jednym z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe forty to: Czarnów. Gorgoszcz - Gorgast i Żabice. Założenia, miały chronić twierdzę główną, jednak rozwój techniki militarnej nastąpił tak szybko, że straciły one swój strategiczny cel zanim ostateczne oddano je do użytku. Do I wojny światowej oświetlane były lampami naftowymi, a komunikacja odbywała się za pomocą gołębi pocztowych. Forty zbudowano z cegły, posiadały także wały ziemne dla artylerii i dolne dla piechoty. W 2006 roku obiekt został zinwentaryzowany w ramach projektu "Baltic Fort Route". Jeden z ostatnich przykładów tzw. fortów biehlerowskich. Zbudowany w latach 1883-1887 jako element pierścienia fortecznego twierdzy Kostrzyn. Zachowały się monumentalne koszary (z zarwanymi stropami), dwie prochownie z korytarzami obwodowymi, schrony pogotowia na wale, oskarpowanie fosy oraz schrony baterii skrzydłowych (niewykonanych. Przed blokiem wjazdowym relikty redanu i schronu obrony wjazdu - blokhazu.
Po tej szybkiej eksploracji ulicą Sportową mkniemy do Kostrzyna na stację PKP. A musimy zdąrzyć na 17:00, aby nie czekać na następny pociąg do Szczecina w okolicach 21:00. No chyba, że z przesiadkami ......
Spacer ma charakter niezorganizowany, jest bezpłatny, wszyscy wędrujemy indywidualnie - nie bierzemy odpowiedzialności za uczestników !!!! Ubezpieczacie się we własnym zakresie. Zakup biletów we własnym zakresie. Każdy obowiązkowo zabiera ze sobą oświetlenie, elementy odblaskowe - na pewno końcowa część trasy będzie po ciemku. Proponujemy jedynie trasę, którą możemy wspólnie pokonać. Tempo marszowe 5-6km/h.
PROSIMY W KOMENTARZACH WPISYWAĆ KTO BĘDZIE Z NAMI JECHAŁ I MASZEROWAŁ. A MOŻE ZNAJDZIE SIĘ OSOBA KTÓRA NAM COŚ WIĘCEJ OPOWIE O OBIEKTACH NA TRASIE I OPROWADZI NAS PO SARBINOWSKICH ELEMENTACH TWIERDZY KOSTRZYŃ ?
Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony Zaloguj si , eby mc zagosowa.
Brak ocen. Moe czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA
Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:
Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
W chwili obecnej wszelkie koszty technicznego administrowania stroną, utrzymania i opracowywania danych ponosi partner - Centrum Edukacji i Turystyki "Wiking" w Szczecinie.
W latach 2009-2011, strona finansowana była ze środków Województwa Zachodniopomorskiego (dotacja), Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Wiking" oraz Centrum Edukacji i Turystyki "Wiking" Robert Filipski w Szczecinie
W latach 2009-2012 opracowywanie informacji, materiałów graficznych, prac terenowych i pozostałych działań dofinansowane było ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.
Wszelkie kopiowanie, przepisywanie, przetwarzanie maszynowe, elektroniczne i rozpowszechnianie w całości lub we fragmentach wszystkich tekstów, zdjęć i grafik umieszczonych w całym serwisie bez wiedzy i zgody ich autorów zabronione, zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r. z późniejszymi zmianami.
PARTNERZY, PATRONAT, WSPÓŁPRACA
SubFusion theme originally by kneeko. Converted to PHP-Fusion v7 by Kenneth.