Przetumacz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuy
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa uytkownika

Haso



Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso
Aktualnie online
Goci online: 1

Uytkownikw online: 0

cznie uytkownikw: 219
Najnowszy uytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Oznakowanie szlaku rośnie razem z drzewem
Wiadomości ogólne o szlakach
Znakowanie górskich szlaków turystycznych zupełnie nową metodą rozpoczęło się Beskidzie Żywieckim. Jest szansa, że dzięki temu oznakowanie traktów będzie bardziej wyraźne i trwałe, a turyści nie będą błądzili w górach.

W Beskidach oznakowanie wielu górskich szlaków pozostawia sporo do życzenia. Wandale zrywają tabliczki i zamalowują kolorowe paski na drzewach. Na dodatek wiele starych drzew iglastych, na których jest oznakowanie, łamie się pod wpływem silnie wiejących wiatrów, inne celowo wycinają drwale z powodu ataku kornika. Jakby tego było mało, to na świerkach oznaczenia malowane farbą z czasem stają się słabo widoczne, bo kora drzew iglastych łuszczy się bardziej niż liściastych. To wszystko przyczynia się do tego, że turyści coraz częściej się gubią. Marian Knapek, nadleśniczy z Węgierskiej Górki, wpadł na nietypowy i nowatorski pomysł znakowania szlaków.

- Sadzimy młode drzewka liściaste. Następnie namalujemy na nich dobrze widoczne oznakowanie. Ono będzie rosło razem z tym drzewem - wyjaśnia Marian Knapek, nadleśniczy z Węgierskiej Górki, który liczy, że takie oznakowanie będzie trwałe i dobrze widoczne. Do tej pory w ten sposób zostało oznakowanych już około 15 km tras na terenie trzech gmin powiatu żywieckiego. Pierwszy był szlak z Lipowej na Skrzyczne. Później ścieżka z Glinnego przez Baranią Górę, Świnną i Pewel Ślemieńską. W realizację przedsięwzięcia włączył się Tadeusz Gołuch, znany przewodnik turystyczny po Beskidzie Żywieckim oraz szef oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Węgierskiej Górce.

- Zapoznałem się z pomysłem i uznałem, że jest ciekawy. Niektóre obszary mamy już bowiem tak wylesione, że trudno postawić na nich paliki z zauważalnymi wskazówkami dla turystów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest właśnie połączenie sadzenia nowych drzewek z umieszczaniem na nich oznakowania szlaków - przekonuje Gołuch. Przy szlakach co około 100 metrów sadzone są więc lipy, jawory, modrzewie i buki, bo są dużo trwalsze niż np. świerki. Pięćset sadzonek drzewek przekazało Nadleśnictwo Węgierska Górka. W sadzenie zaangażowało się ponad 100 osób, m.in. uczniowie z gimnazjum w Twardorzeczce. Chętni do pomocy są kolejni młodzi ludzie.

- Ważne, by w inicjatywę, która ma spełniać także rolę edukacji ekologicznej, zaangażować ludzi z różnych środowisk - dodaje Knapek. Podobnego zdania jest starosta żywiecki, Andrzej Zieliński. - Akcja ma na celu nie tylko odnowienie szlaków, ale propagowanie zamiłowania do przyrody i aktywnego spędzania wolnego czasu - podkreśla Zieliński.

Autor - Łukasz Gardas
POLSKA Dziennik Zachodni
Komentarze

Pole tego news'a

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 06 April 2010 19:18
Ciekawa inicjatywa Smile
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby mc doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony
Zaloguj si , eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
  3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist