Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI MIEJSKIE » SM-1, Spacerowe trasy miejskie w Policach
SM-1, Spacerowe trasy miejskie w Policach

SZLAK MIEJSKI (TRASY MIEJSKIE) NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W POLICACH


Autor Olgierd Wacławik, fragment opracowania pt. "Gmina Police Zaprasza - Przewodnik" - całość przewodnika.             

Szlak miejski po Policach składa się z pięciu tras zwiedzania. Podział taki wynika z rozmieszczenia ważniejszych obiektów. Trzy trasy znajdują się na „Starym Mieście” i w Jasienicy, a dwie następne na „Nowym Mieście”. Do zwiedzania można wykorzystać autobusy kursujące po mieście (co jest opisane w odpowiednich fragmentach szlaku). Na trasie Nowego Miasta dwie trasy rozchodzą się w przeciwnych kierunkach od siebie od punktu startu.   

CZĘŚĆ A – STARE MIASTO
Trasa nr 1
Police Rynek - Plac Chrobrego (na placu znajdują się: zabytkowa Kaplica, pozostałość po XIII wiecznym kościele Mariackim p.w. NMP, Biblioteka Miejska im. Marii Skłodowskiej-Curie, obok popiersie Marii Skłodowskiej-Curie, na środku placu fontanna z postacią Sediny, wokół placu kilka budynków z przełomu XIX i XX wieku) – ulicą Wojska Polskiego udajemy się w kierunku  Szczecina, po drodze mijamy kościół Mariacki z końca XIX wieku p.w. NMP z wysoką na 64 m wieżą – przechodząc obok kościoła ul. Staszica na wprost znajduje się Park Staromiejski (obok stary nieczynny cmentarz), w którym znajduje się lapidarium założone w 1998r., skupiające poniemieckie płyty nagrobne i krzyże, zebrane z całej Gminy, upamiętniające zmarłych mieszkańców tych terenów – wracając do ul. Wojska Polskiego idziemy dalej w kierunku Szczecina, po drodze mijamy skrzyżowanie z ulicami Piłsudskiego, Dębową i Asfaltową, gdzie po lewej stronie na wzniesieniu (obecnie teren prywatny) znajdował się wczesnośredniowieczny słowiański gród obronny Mścięcino (IX-XI wiek). Wchodząc w ulicę Asfaltową, znajdujemy się na osiedlu Mścięcino. Obok przystanku autobusowego linii 101, 102, 107 i „F” znajduje się kilka okazów wieloletnich dębów, w tym jeden cały porośnięty bluszczem. Idąc dalej ul. Asfaltową przechodzimy przez wiadukt i wzdłuż lasu dochodzimy do ul. Ofiar Stutthofu gdzie położone jest osiedle rzemieślnicze, w miejscu gdzie podczas II wojny światowej znajdowała się filia KL STUTTHOF, przed wejściem ustawione są płyty upamiętniające to miejsce. Koniec trasy.

Przy ul. Ofiar Stutthofu znajduje się przystanek autobusowy na żądanie. Wsiadając po drugiej stronie ulicy do autobusu linii nr 101 w kierunku do Polic, można udać się na drugą trasę do Jasienicy (wtedy należy wysiąść na przystanku Jasienica – przedostatni przystanek przed pętlą autobusową).

Trasa nr 2
Police Rynek – Plac Chrobrego – udajemy się ul. Grunwaldzką (cały czas prosto), po drodze mijamy zabudowę z XIX i XX wieku – Urząd Pocztowy – Pogotowie Ratunkowe – Urząd Gminy. Przechodzimy przez przejazd kolejowy, idziemy prosto ul. Tanowską, mijamy Komendę Państwowej Straży Pożarnej (nowa strażnica oddana w 2005r. współfinansowana ze środków Unii Europejskiej) – Starostwo Powiatowe (gdzie znajduje się Sąd Rejonowy w Szczecinie XX Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Policach oraz Filia I Urzędu Skarbowego w Szczecinie) – Cmentarz Komunalny.  Skręcamy w ul. Licealną (trzecia przecznica w prawo), na rogu znajduje się Gimnazjum nr 1, naprzeciwko pętla autobusowa linii nr 102 – idąc dalej prosto wchodzimy na teren po byłej Fabryce Benzyny Syntetycznej zbombardowanej podczas alianckich nalotów dywanowych w czasie II wojny światowej, pozostały tylko ruiny obiektów fabryki (utworzona jest tutaj trasa turystyczna).  Koniec trasy. Z pętli autobusowej można autobusem linii nr 102 wrócić na Plac Chrobrego przejeżdżając przez część nowego miasta.

Trasa nr 3
Police Rynek – Plac Chrobrego – wsiadamy do autobusu linii 101 w kierunku do Jasienicy – jedziemy 9 przystanków (po drodze mijamy Zakłady Chemiczne „Police”, jedne z największych zakładów przemysłu chemicznego w Polsce) i wysiadamy na przystanku Jasienica (przedostatni przystanek przed pętlą autobusową), po prawej stronie znajduje się gotycki kościół p.w. św. Piotra i Pawła z 1299r. oraz w pobliżu pozostałości Zespołu Klasztornego Augustianów z XIII wieku – Koniec trasy. Powrót tą samą trasą.


CZĘŚĆ B – NOWE MIASTO
Trasa nr 4
Końcowy linii autobusowej nr 107 i „F” przy Centrum Handlowym „Kinga”. Idziemy ul. Stefana Wyszyńskiego (trasą jazdy autobusu linii nr 107 i „F”), po drodze mijamy kościół p.w. św. Kazimierza (największy w gminie Police) – dochodzimy do skrzyżowania, skręcamy w prawo w ul. Piłsudskiego, po prawej stronie mijamy nowoczesne Targowisko Miejskie. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i jesteśmy przy Skwerze Jana Pawła II, gdzie znajduje się pomnik Papieża wykonany przez prof. Czesława Dźwigaja postawiony w 1999r. Idąc dalej na rondzie skręcamy w lewo w ul. Siedlecką, po drodze mijamy Szpital Miejski – Komendę Miejską Policji – Miejski Ośrodek Kultury, w którym znajduje się Galeria Historyczna Polic i kino. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Stadion Miejski, na którym rozgrywane są mecze piłki nożnej Klubu Piłkarskiego Police, a w hali sportowej mecze piłki siatkowej kobiet „Chemika” Police. Koniec trasy. Powrót na początek trasy autobusem linii nr 103.


Trasa nr 5
Końcowy linii autobusowej nr 107 i „F” przy Centrum Handlowym „Kinga”. Idziemy ul. Stefana Wyszyńskiego (w przeciwnym kierunku niż trasą nr 1) – skręcamy w ul. Piaskową, po drodze mijamy największą szkołę podstawową (nr 8) w Policach. Dochodzimy do nowoczesnego Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego, na terenie którego znajduje się stadion lekkoatletyczny z zespołem boisk, w tym boisko ze sztuczną trawą do gry w piłkę nożną, obiekt socjalny oraz Skatepark dla młodzieży. Koniec trasy.

LEGENDA

1.    POLICE RYNEK – PLAC CHROBREGO
2.    KAPLICA ZABYTKOWA – POZOSTAŁOŚĆ PO XIII W. KOŚCIELE MARIACKIM
3.    BIBLIOTEKA MIEJSKA
4.    POPIERSIE MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
5.    FONTANNA Z SEDINĄ
6.    KOŚCIÓŁ P.W. NMP Z KOŃCA XIX W.
7.    LAPIDARIUM
8.    MŚCIĘCIŃSKI GRÓD
9.    FILIA KL STUTTHOF
10.    ZAKŁADY CHEMICZNE „POLICE” S.A.
11.    KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. PIOTRA I PAWŁA
12.    POZOSTAŁOŚĆ ZESPOŁU KLASZTORNEGO AUGUSTIANÓW Z XIII W.
13.    URZĄD POCZTOWY
14.    POGOTOWIE RATUNKOWE
15.    URZĄD GMINY
16.    KOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
17.    STAROSTWO POWIATOWE
18.    RUINY FABRYKI BENZYNY SYNTETYCZNEJ
19.    KOŃCOWY LINII AUTOBUSOWEJ NR 107 I „F” – C.H. „KINGA”
20.    KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. KAZIMIERZA
21.    TARGOWISKO MIEJSKIE
22.    POMNIK PAPIEŻA JANA PAWŁA II
23.    SZPITAL MIEJSKI
24.    KOMENDA MIEJSKA POLICJI
25.    MIEJSKI OŚRODEK KULTURY
26.    STADION MIEJSKI
27.    KOMPLEKS SPORTOWO-REKREACYJNY

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
  3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist