ZIELONA ŚCIEŻKA ZDROWIA
Na obrzeżach Puszczy Wkrzańskiej w Policach, usytuowana jest 4,5 kilometrowa trasa rekreacyjna. Jest tak zaplanowana, aby można tu było wypocząć, zadbać o kondycję, czy choćby zorganizować rodzinny piknik. Na całej długości trasy rozmieszczono przyrządy do ćwiczeń, wygodne siedziska, tablice edukacyjne. Wyznaczono miejsca do grillowania. Ze ścieżki mogą korzystać amatorzy górskich rowerów. Wytyczenie i urządzenie trasy zostało tak pomyślane aby mogły z niej korzystać zarówno dzieci jak i osoby starsze.
W celu powiększenia kliknij na fragment mapy.
           
Autor Olgierd Wacławik, fragment opracowania pt. "Gmina Police Zaprasza - Przewodnik" - całość przewodnika.
Ścieżka zaczyna się na skrzyżowaniu ulicy Tanowskiej z ulicą Siedlecką, w pobliżu Urzędu Gminy, za torami kolejowymi, koło zakładu energetycznego. Posiada 20 miejsc postojowych, połączonych ścieżką, obejmuje tereny zielone lasów Puszczy Wkrzańskiej, otaczające Police od strony zachodniej, południowej i częściowo wschodniej. Jej długość wynosi 4,5 kilometra i prowadzi przez najstarsze fragmenty lasów rosnących na bogatych siedliskach boru mieszanego oraz siedlisk leśnych. Kierunek wędrówki wyznacza żółty szlak turystyczny i strzałki w postaci drewnianych tablic.
Do zasadniczych zadań ścieżki należy: udostępnianie i zaprezentowanie terenów leśnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Polic, ukierunkowanie ruchu turystycznego w taki sposób, aby pokazać najpiękniejsze fragmenty lasu, jednocześnie zabezpieczając te tereny, które wymagają ochrony (uprawy, młodniki, ostoje dzikiej zwierzyny). Oprócz tego dodatkowym celem było stworzenie warunków do rekreacyjnego wypoczynku dla dzieci, młodzieży i osób starszych, jak również pokazanie w terenie różnego rodzaju sposobów aktywnego wypoczynku, także dla osób zainteresowanych walorami przyrodniczymi ścieżki.
W 11 stacjach ekologicznych zostały przedstawione następujące tematy na specjalnych tablicach np. ptasi budzik, platan klonolistny, jarząb pospolity, robinia akacjowa, buk zwyczajny, dąb szypułkowy itp. Ciekawsze miejsca noszą nazwę np. Ptasia Polana, Aleja Bukowa i inne podobne. Natomiast na 13 stacjach zostały postawione tzw. ławostoły w celach wypoczynkowych. Osiem stacji jest przeznaczonych do uprawiania ćwiczeń sprawnościowych. W tym celu zostały przygotowane urządzenia wykonane z drewna wraz z tabliczkami z instrukcjami ćwiczeń. Ciekawe są nazwy tych urządzeń oraz opis sposobu wykonywania ćwiczeń przedstawiony przy pomocy prostego tekstu i rysunku. Oto nazwy przykładowych ćwiczeń: „ Żabi trakt”, „Mini rodeo”, „Barani skok”, „Skoki na boki”, „Slalom zwinnych”, „Rozciągacz ścięgien”, „Droga Gibbona”, „Marzenie płotkarza”, „Unik królika”, „Kłoda do pompek”, „Równoważnia -slalom”, „Piekielne ławeczki”, „Drążki dla wytrwałych”. Wszyscy chętni mają duże możliwości wyboru i wykazania swoich umiejętności. Znajdują się tutaj dwa miejsca do ustawienia grilla, z ramą drewnianą i wgłębieniem do zabezpieczenia węgla.
Ze względu na bliskość osiedli mieszkalnych, licznych alejek wykorzystywanych przez spacerowiczów z psami, rowerzystów i wielu biegaczy, wymagana jest co pewien czas konserwacja i renowacja, zwłaszcza kierunkowskazów i tablic z rysunkami i opisami.
|