ZIELONA 艢CIE呕KA ZDROWIA
Na obrze偶ach Puszczy Wkrza艅skiej w Policach, usytuowana jest 4,5 kilometrowa trasa rekreacyjna. Jest tak zaplanowana, aby mo偶na tu by艂o wypocz膮膰, zadba膰 o kondycj臋, czy cho膰by zorganizowa膰 rodzinny piknik. Na ca艂ej d艂ugo艣ci trasy rozmieszczono przyrz膮dy do 膰wicze艅, wygodne siedziska, tablice edukacyjne. Wyznaczono miejsca do grillowania. Ze 艣cie偶ki mog膮 korzysta膰 amatorzy górskich rowerów. Wytyczenie i urz膮dzenie trasy zosta艂o tak pomy艣lane aby mog艂y z niej korzysta膰 zarówno dzieci jak i osoby starsze.
W celu powi臋kszenia kliknij na fragment mapy.
Autor Olgierd Wac艂awik, fragment opracowania pt. "Gmina Police Zaprasza - Przewodnik" - ca艂o艣膰 przewodnika.
艢cie偶ka zaczyna si臋 na skrzy偶owaniu ulicy Tanowskiej z ulic膮 Siedleck膮, w pobli偶u Urz臋du Gminy, za torami kolejowymi, ko艂o zak艂adu energetycznego. Posiada 20 miejsc postojowych, po艂膮czonych 艣cie偶k膮, obejmuje tereny zielone lasów Puszczy Wkrza艅skiej, otaczaj膮ce Police od strony zachodniej, po艂udniowej i cz臋艣ciowo wschodniej. Jej d艂ugo艣膰 wynosi 4,5 kilometra i prowadzi przez najstarsze fragmenty lasów rosn膮cych na bogatych siedliskach boru mieszanego oraz siedlisk le艣nych. Kierunek w臋drówki wyznacza 偶ó艂ty szlak turystyczny i strza艂ki w postaci drewnianych tablic.
Do zasadniczych zada艅 艣cie偶ki nale偶y: udost臋pnianie i zaprezentowanie terenów le艣nych po艂o偶onych w bezpo艣rednim s膮siedztwie Polic, ukierunkowanie ruchu turystycznego w taki sposób, aby pokaza膰 najpi臋kniejsze fragmenty lasu, jednocze艣nie zabezpieczaj膮c te tereny, które wymagaj膮 ochrony (uprawy, m艂odniki, ostoje dzikiej zwierzyny). Oprócz tego dodatkowym celem by艂o stworzenie warunków do rekreacyjnego wypoczynku dla dzieci, m艂odzie偶y i osób starszych, jak równie偶 pokazanie w terenie ró偶nego rodzaju sposobów aktywnego wypoczynku, tak偶e dla osób zainteresowanych walorami przyrodniczymi 艣cie偶ki.
W 11 stacjach ekologicznych zosta艂y przedstawione nast臋puj膮ce tematy na specjalnych tablicach np. ptasi budzik, platan klonolistny, jarz膮b pospolity, robinia akacjowa, buk zwyczajny, d膮b szypu艂kowy itp. Ciekawsze miejsca nosz膮 nazw臋 np. Ptasia Polana, Aleja Bukowa i inne podobne. Natomiast na 13 stacjach zosta艂y postawione tzw. 艂awosto艂y w celach wypoczynkowych. Osiem stacji jest przeznaczonych do uprawiania 膰wicze艅 sprawno艣ciowych. W tym celu zosta艂y przygotowane urz膮dzenia wykonane z drewna wraz z tabliczkami z instrukcjami 膰wicze艅. Ciekawe s膮 nazwy tych urz膮dze艅 oraz opis sposobu wykonywania 膰wicze艅 przedstawiony przy pomocy prostego tekstu i rysunku. Oto nazwy przyk艂adowych 膰wicze艅: „ 呕abi trakt”, „Mini rodeo”, „Barani skok”, „Skoki na boki”, „Slalom zwinnych”, „Rozci膮gacz 艣ci臋gien”, „Droga Gibbona”, „Marzenie p艂otkarza”, „Unik królika”, „K艂oda do pompek”, „Równowa偶nia -slalom”, „Piekielne 艂aweczki”, „Dr膮偶ki dla wytrwa艂ych”. Wszyscy ch臋tni maj膮 du偶e mo偶liwo艣ci wyboru i wykazania swoich umiej臋tno艣ci. Znajduj膮 si臋 tutaj dwa miejsca do ustawienia grilla, z ram膮 drewnian膮 i wg艂臋bieniem do zabezpieczenia w臋gla.
Ze wzgl臋du na blisko艣膰 osiedli mieszkalnych, licznych alejek wykorzystywanych przez spacerowiczów z psami, rowerzystów i wielu biegaczy, wymagana jest co pewien czas konserwacja i renowacja, zw艂aszcza kierunkowskazów i tablic z rysunkami i opisami.
|