Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI TEMATYCZNE » ST-6, Ścieżka dydaktyczno-turystyczna w Policach HYDRIEWERKE PŐLITZ AG
ST-6, Ścieżka dydaktyczno-turystyczna w Policach HYDRIEWERKE PŐLITZ AG

Ścieżka dydaktyczno-turystyczna w Policach  HYDRIEWERKE PŐLITZ AG

 

Autor Olgierd Wacławik, fragment opracowania pt. "Gmina Police Zaprasza - Przewodnik" - całość przewodnika.             

 

Ścieżka znajduje się pod opieką Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” oraz Klubu Turystycznego PTTK  „Sami Swoi”. Została otwarta 26 kwietnia 2003 roku, w ramach rajdu „Szlakami II Wojny Światowej” - ścieżka nieoznakowana stan 2010 rok. Jeżeli znajdziemy się w pobliżu dawnej fabryki, pierwsze co rzuca się w oczy, chętnemu do zwiedzania, to szkielet destylatora paliwa i rdzawo- czerwony elewator węglowy. Są to dwie najwyższe obecnie budowle na terenie fabryki. Obok elewatora na uwagę zasługują żelbetowe konstrukcje w kształcie areny cyrkowej, będące prawdopodobnie pozostałościami po młynach kulowych. Widoczna z okolic elewatora hala również warta jest uwagi, choćby z racji możliwości w miarę bezpiecznego wejścia na wyższe kondygnacje. Trasa ścieżki ma 4,5 km długości. Na tej trasie jest 10 punktów postojowych. Każdy z punktów ma swoją nazwę i przypisany temat do opowiedzenia przez przewodnika.  


pkt 1  kotłownia i ruiny zwalonego 100 metrowego komina
pkt 2  schron
pkt 3  elewator (młyn) węglowy- miejsce przetwarzania węgla; najbardziej
          charakterystyczny punkt byłej fabryki
pkt 4  wieża obserwacyjno - strażnicza
pkt 5  panorama byłej fabryki
pkt 6  szkielety budynków produkcyjnych
pkt 7  ziemny system przesyłowy
pkt 8  teren magazynowania wyrobów gotowych
pkt 9  schrony ewakuacyjne dla więźniów i obsługi
pkt 10 stacja towarowa - połączenie z siecią szlaków kolejowych


Przewodnicy wspominają również inż. Friedricha Bergiusa, który za badania nad wytwarzaniem z węgla kamiennego benzyny syntetycznej, otrzymał w 1931 roku nagrodę Nobla, mówią o procesach obróbki węgla kamiennego,  początkach budowy zakładów, obozach koncentracyjnych, produktach ubocznych produkcji, zabójczej pracy robotników z wielu krajów Europy, pomniku - epitafium Mieczysława Waltera w Trzeszczynie ukazującym postacie umęczonych więźniów.


Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” oraz Klub Turystyczny PTTK „Sami Swoi”, zapraszają do zwiedzania wspomnianej ścieżki. Grupy szkolne z Polic i ze Szczecina oraz z innych miast Polski, zespoły SKKT wraz z opiekunami oraz wszystkich chętnych, zainteresowanych tym mało znanym epizodem Polic z okresu II wojny światowej. Chętni do przejścia trasy mogą zgłaszać się telefonicznie do Stowarzyszenia pod nr 913128091 i ustalić szczegóły. Ze względu na bardzo trudny teren, (w chwili obecnej ścieżka nie jest oznakowana), występują możliwości zapadania się gruntu, nie ma możliwości chodzenia indywidualnie, ale tylko pod opieką przewodników. W chwili obecnej do oprowadzania grup wycieczkowych upoważnionych jest 5 osób, aktywistów z obu Klubów.


Ruiny kryją wiele tajemnic. Nie zbadany jest charakter produkcji benzyny syntetycznej i jej pochodnych, i w jaki sposób ma być zagospodarowany teren pokryty ruinami. Natomiast wiadome jest, że w ruinach istnieje największa na naszych terenach grupa nietoperzy. Powstała również nazwa „Stara Fabryka” obejmująca tereny liczące ponad 150 ha.  

ZACHOWANE RUINY STAREJ FABRYKI - NAJWIĘKSZYM ZIMOWISKIEM NIETOPERZY NA POMORZU ZACHODNIM
        
Na terenie „starej fabryki” jest jeszcze wiele śladów po dawnych budowlach. Są to nie tylko ruiny dawnej fabryki ale i fortyfikacje, bunkry i schrony. Pomimo bombardowań pozostały również podziemne ceglane korytarze o wysokości od 1 metra do 2,5 metra. Są one zalane wodą. Korytarze te mają około 5 km długości. Oprócz tego są też betonowe piwnice z licznymi otworami wentylacyjnymi. Wymienione miejsca chętnie odwiedzają nietoperze.


Ruiny odwiedzają osoby, którym los nietoperzy nie jest obojętny. Badają życie nietoperzy oraz opisują ich letnie i zimowe kryjówki. W 2002 roku w czasie zimowego spisu nietoperzy członkowie Akademickiego Koła Chiropterologicznego przy Akademii Rolniczej w Szczecinie znaleźli 138 nietoperzy. W 2003 roku znaleziono już ponad 600 osobników, a w styczniu 2004 roku zanotowano aż 1400 nietoperzy. To nie tylko największe zimowisko nietoperzy na Pomorzu Zachodnim, ale również jedno z największych w Polsce. Dla porównania w Polsce występują 22 gatunki nietoperzy, a w ruinach fabryk jest 7. Są to nocki – rudy, duży, natterera (żyją w miejscach o wysokiej wilgotności, ze stałą temperaturą powietrza około 5-6 stopni Celsjusza), mroczki, mopki, gacki. Najbardziej zagrożonymi gatunkami są nocek duży i mopek. Nie można zapomnieć o roli nietoperzy w naturalnej redukcji szkodników roślinnych.  Należy zwrócić uwagę, że teren „starej fabryki” wpisany jest na listę „Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk” w Unijnym programie Natura 2000.

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
  3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist