艢cie偶ka dydaktyczno-turystyczna w Policach HYDRIEWERKE P艕LITZ AG
Autor Olgierd Wac艂awik, fragment opracowania pt. "Gmina Police Zaprasza - Przewodnik" - ca艂o艣膰 przewodnika.
艢cie偶ka znajduje si臋 pod opiek膮 Stowarzyszenia Przyjació艂 Ziemi Polickiej „Skarb” oraz Klubu Turystycznego PTTK „Sami Swoi”. Zosta艂a otwarta 26 kwietnia 2003 roku, w ramach rajdu „Szlakami II Wojny 艢wiatowej” - 艣cie偶ka nieoznakowana stan 2010 rok. Je偶eli znajdziemy si臋 w pobli偶u dawnej fabryki, pierwsze co rzuca si臋 w oczy, ch臋tnemu do zwiedzania, to szkielet destylatora paliwa i rdzawo- czerwony elewator w臋glowy. S膮 to dwie najwy偶sze obecnie budowle na terenie fabryki. Obok elewatora na uwag臋 zas艂uguj膮 偶elbetowe konstrukcje w kszta艂cie areny cyrkowej, b臋d膮ce prawdopodobnie pozosta艂o艣ciami po m艂ynach kulowych. Widoczna z okolic elewatora hala równie偶 warta jest uwagi, cho膰by z racji mo偶liwo艣ci w miar臋 bezpiecznego wej艣cia na wy偶sze kondygnacje. Trasa 艣cie偶ki ma 4,5 km d艂ugo艣ci. Na tej trasie jest 10 punktów postojowych. Ka偶dy z punktów ma swoj膮 nazw臋 i przypisany temat do opowiedzenia przez przewodnika.
pkt 1 kot艂ownia i ruiny zwalonego 100 metrowego komina pkt 2 schron pkt 3 elewator (m艂yn) w臋glowy- miejsce przetwarzania w臋gla; najbardziej charakterystyczny punkt by艂ej fabryki pkt 4 wie偶a obserwacyjno - stra偶nicza pkt 5 panorama by艂ej fabryki pkt 6 szkielety budynków produkcyjnych pkt 7 ziemny system przesy艂owy pkt 8 teren magazynowania wyrobów gotowych pkt 9 schrony ewakuacyjne dla wi臋藕niów i obs艂ugi pkt 10 stacja towarowa - po艂膮czenie z sieci膮 szlaków kolejowych
Przewodnicy wspominaj膮 równie偶 in偶. Friedricha Bergiusa, który za badania nad wytwarzaniem z w臋gla kamiennego benzyny syntetycznej, otrzyma艂 w 1931 roku nagrod臋 Nobla, mówi膮 o procesach obróbki w臋gla kamiennego, pocz膮tkach budowy zak艂adów, obozach koncentracyjnych, produktach ubocznych produkcji, zabójczej pracy robotników z wielu krajów Europy, pomniku - epitafium Mieczys艂awa Waltera w Trzeszczynie ukazuj膮cym postacie um臋czonych wi臋藕niów.
Stowarzyszenie Przyjació艂 Ziemi Polickiej „Skarb” oraz Klub Turystyczny PTTK „Sami Swoi”, zapraszaj膮 do zwiedzania wspomnianej 艣cie偶ki. Grupy szkolne z Polic i ze Szczecina oraz z innych miast Polski, zespo艂y SKKT wraz z opiekunami oraz wszystkich ch臋tnych, zainteresowanych tym ma艂o znanym epizodem Polic z okresu II wojny 艣wiatowej. Ch臋tni do przej艣cia trasy mog膮 zg艂asza膰 si臋 telefonicznie do Stowarzyszenia pod nr 913128091 i ustali膰 szczegó艂y. Ze wzgl臋du na bardzo trudny teren, (w chwili obecnej 艣cie偶ka nie jest oznakowana), wyst臋puj膮 mo偶liwo艣ci zapadania si臋 gruntu, nie ma mo偶liwo艣ci chodzenia indywidualnie, ale tylko pod opiek膮 przewodników. W chwili obecnej do oprowadzania grup wycieczkowych upowa偶nionych jest 5 osób, aktywistów z obu Klubów.
Ruiny kryj膮 wiele tajemnic. Nie zbadany jest charakter produkcji benzyny syntetycznej i jej pochodnych, i w jaki sposób ma by膰 zagospodarowany teren pokryty ruinami. Natomiast wiadome jest, 偶e w ruinach istnieje najwi臋ksza na naszych terenach grupa nietoperzy. Powsta艂a równie偶 nazwa „Stara Fabryka” obejmuj膮ca tereny licz膮ce ponad 150 ha.
ZACHOWANE RUINY STAREJ FABRYKI - NAJWI臉KSZYM ZIMOWISKIEM NIETOPERZY NA POMORZU ZACHODNIM Na terenie „starej fabryki” jest jeszcze wiele 艣ladów po dawnych budowlach. S膮 to nie tylko ruiny dawnej fabryki ale i fortyfikacje, bunkry i schrony. Pomimo bombardowa艅 pozosta艂y równie偶 podziemne ceglane korytarze o wysoko艣ci od 1 metra do 2,5 metra. S膮 one zalane wod膮. Korytarze te maj膮 oko艂o 5 km d艂ugo艣ci. Oprócz tego s膮 te偶 betonowe piwnice z licznymi otworami wentylacyjnymi. Wymienione miejsca ch臋tnie odwiedzaj膮 nietoperze.
Ruiny odwiedzaj膮 osoby, którym los nietoperzy nie jest oboj臋tny. Badaj膮 偶ycie nietoperzy oraz opisuj膮 ich letnie i zimowe kryjówki. W 2002 roku w czasie zimowego spisu nietoperzy cz艂onkowie Akademickiego Ko艂a Chiropterologicznego przy Akademii Rolniczej w Szczecinie znale藕li 138 nietoperzy. W 2003 roku znaleziono ju偶 ponad 600 osobników, a w styczniu 2004 roku zanotowano a偶 1400 nietoperzy. To nie tylko najwi臋ksze zimowisko nietoperzy na Pomorzu Zachodnim, ale równie偶 jedno z najwi臋kszych w Polsce. Dla porównania w Polsce wyst臋puj膮 22 gatunki nietoperzy, a w ruinach fabryk jest 7. S膮 to nocki – rudy, du偶y, natterera (偶yj膮 w miejscach o wysokiej wilgotno艣ci, ze sta艂膮 temperatur膮 powietrza oko艂o 5-6 stopni Celsjusza), mroczki, mopki, gacki. Najbardziej zagro偶onymi gatunkami s膮 nocek du偶y i mopek. Nie mo偶na zapomnie膰 o roli nietoperzy w naturalnej redukcji szkodników ro艣linnych. Nale偶y zwróci膰 uwag臋, 偶e teren „starej fabryki” wpisany jest na list臋 „Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk” w Unijnym programie Natura 2000.
|