ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZS/ZPL-039
NUMER SZLAKU: ZP-1048
PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECIN SKOLWIN MZK - PRZĘSOCIN - WIELECKA GÓRA - POLANA HARCERSKA - LAS ARKOŃSKI MZK
NAZWA SZLAKU: PRZEZ LAS ARKOŃSKI I WZGÓRZA WARSZEWSKIE
NADLEŚNICTWA: TRZEBIEŻ, LASY MIEJSKIE SZCZECINA
GMINY: POLICE (powiat policki), SZCZECIN (powiat grodzki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUK, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE
KOLOR: ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
DŁUGOŚĆ: 13,8 km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak liniowy
- Spora ilość węzłów szlaków pieszych umożliwających wariantowość wędrówki.
Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak łączy dwie dzielnice Szczecina, przebiegając przez Puszczę Wkrzańską. Przechodzi przez najwyższe wzniesienie Wzgórz Warszewskich - Wielecką Górę 130,6m.n.p.m. . Po drodze kilka węzłów szlaków pieszych gwarantujących zmianę wariantu wędrówki do dzielnic Warszewo i Osowo. Na polanie Harcerskiej, dawnym polu biwakowym umiejscowione jest miejsce ogniskowe, gdzie miło możemy spędzić czas odpoczywając. NIe zabraknie też atrakcji na ładnie urozmaiconych terenacj Lasku Arkońskiego z malowniczymi ruinami wieży. Zapraszam do opisu
OPIS CAŁOŚCI SZLAKU
Odcinek pierwszy, Szczecin Skolwin MZK - Przęsocin kościół 4,5 km (1,2,2)
Odcinek naszego szlaku nalezy do dość łatwych. Szlak przebiga głównie ulicami asfaltowymi i brukowanymi. W samym Skolwinie mamy kilka ciekawostek szczególnie z zakresu obiektów przemysłowych. Do 2007 roku istniała tu założona w 1897 roku papiernia. Jest to mała gratka dla wielbicieli turystyki przemysłowej. Ruszamy z przystanku MZK linii 63 i102 umiejscowionego przed dawnym dworcem kolejowym (ul. Stołczyńska). Po chwili skręcamy w lewo w ulicę Karpacką. Na rozwidleniu skręcamy w prawo w słabo widoczną ścieżkę i idąc wzdłuż ogródków działkowych dochodzimy do ulicy Inwalidzkiej. Na skarpie ładny punkt widokowy na Odrę i Skolwin. Skręcamy w lewo i chodnikiem wzdłuż ulicy dochodzimy do zabytkowego kościoła z XVI wieku z ciekawym wyposażeniem jak i praktyczny ogród botaniczny z pomnikową lipą drobnolistną o obwodzie 415 cm. Dalsza trasa szlaku przebiega ulicą Inwalidzką, którą wychodzimy z Skolwina. Po prawej mijamy nieczynny cmentarz ewangelicki ze starodrzewem i zabytkowymi nagrobkami. Nasza ulica przechodzi w drogę brukową o mocno nierównej, dziurawej i wyboistej nawierzchni z miejscami błotnistymi i kałużami po deszczach. Tą drogą docieramy do ulicy Szosa Polska, przechodzimy na drugą stronę i drogą asfaltową z ładną aleją drzew wchodzimy do Przęsocina. Tutaj możemy również wsiąść do autobusów MZK lini 101, 107, F i pojechać do Szczecina lub Polic. Aleją dochodzimy do centrum Przęsocina. Przechodzimy przez Przęsocińską Strugę i na rozwidleniu skręcamy w brukowaną (dobry stan) ulicę Kościelną, dochodząc do późnogotyckiego kościoła z XVIII wiecznym ołtarzem. Po drodze mijamy również zabytkowy budynek dawnej remizy strażackiej. Odcinek dostępny dla rowerów i miłośników nordic walking aczkolwiek ulica Inwalidzka to spore nierówności i kostka brukowa. Rowery nieźle wytrzęsie. Oznakowanie dostateczne.
Odcinek drugi Przęsocin kościół - węzeł szlaków ul. Podbórzańska 2,3 km (1,2,2)
Odcinek generalnie łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Po zwiedzeniu kościółka i krótkik odpoczynku ruszamy dalej brukowana ulicą Kościelną. Dochodzimy do ulicy Centralnej i skręcamy w lewo. Wychodzimy z Przęsocina szeroką, aczkolwiek nierówną drogą polną (po deszczach trochę błota i spore kałuże). Na rozwidleniu skręcamy w prawo w kierunku masztu. Tutaj droga jest dobra ale wiosną, zimą i jesienią oraz po deszczach i roztopach możliwe spore błoto i kałuże. Mijamy wieżę po prawej stronie i wchodzimy w las ,lekko pod górę. Po krotkim, rojeżdżonym odcinku pod górę wchodzimy na dość dobrą utwardzoną drogę. Idąc za znakami mijamy jeziorko Goslickie. Tutaj też w ym urokliwym miejscu możemy chwilkę odpocząć. Idąc dalej po około 350 metrach dochodzimy do asfaltowej drogi (ul. Podbórzańska). Tutaj na węźle ze szlakiem pieszym czerwonym ZP-1047 "Ścieżkami dzików" kończymy nasz odcinek. Ciekawostką są ruiny Podbórza, (krótki spacer Podbórzańską na północ) przedwojennego ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego. Więcej informacji - tutaj. Odcinek dostępny dla rowerów i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami. Oznakowanie dostateczne.
Odcinek trzeci Podbórzańska węzeł szlaków - Polana 3,3km (1,1,1)
Odcinek generalnie łatwy. Przecinamy ulicę Podbórzańską i wchodzimy w bruk. jesteśmy własnie na Wieleckiej Górze prawie 131 metrów nad poziomem morza. Na rozwidleniu skręcamy w lewo (Droga Lisiej Góry) i schodzimy w dół w kierunku Osówki. Po dojściu do dużego skrzyżowania z mostkiem nad Osówką skręcamy w prawo. Na skrzyżowaniu spotykamy się na chwilę z pieszym szlakiem czerownym ZP-1047 "Ścieżkami Dzików", schodzącym z Gubałówki w kierunki Polic. Poruszamy się szeroką drogą utwardzoną (żużel) mając po prawej Osówkę. Po chwili widzimy szczyt i stok narciarki szczecińskiej Gubałówki. Na szczycie umiejscowiona jest mała bacówka - kawiarnia a w sezonie zimowym oprócz nart, sanek czeka na nas lodogryf i wiele innych atrakcji - www. Idąc zwracamy uwagę na skręt w lewo aby szlakiem przejść Osówkę. Po przejściu idziemy ścieżką leśną mając strymień po prawej stronie. Po drodze mijamy staw Wyszna (pozostałość po młynach). Dochodzimy do węzła szlaków. Spotykamy się z szlakami pieszymi żółtym ZP1046 im. Ireny i Karola oraz niebieskim ZP-1045 "Szlak pokoju". Przecinamy drogę (Pod Urwiskiem) i kierując sie na zachód dochodzimy do Polany Harcerskiej. Na polanie kilka miejsc ogniskowych. Można również rozbić biwakować. Swój bieg rozpoczyna tutaj również czarny szlak pieszy ZP-1051 do Warszewa. Przy polanie znajduje się rownież staw Łomot - kolejna pozostałość po młynach, ktore w latach 30 ubiegłego stulecia były również schroniskiem młodzieżowym. Odcinek dostępny dla rowerów i miłośników nordic walking. Oznakowanie dostateczne - przejście przez Osówkę słabo oznakowane !
Odcinek czwarty Polana Harcerska - Las Arkoński 3,7 km (1,1,1)
Dość łatwy odcinek naszego szlaku. Trasa przebiega w całości leśnymi drogami. Wychodzimy wraz ze szlakiem żółtym ZP-1046 szeroką piaszczystą drogą. Idąc za znakami dochodzimy do schodków. Skręcamy w lewo i wchodzimy po nich na skarpę. Idziemy szerokim duktem leśnym. Przed zejściem w pierwszy wąwóz szlak żółty odchodzi w prawo. Przechodzimy przez wąwóz, którym płynie strumień Kijanka (mostek). Dochodzimy do ulicy Miodowej (asfalt) i przecinamy ją idą c dalej leśną drogą. Dochodzimy do kolejnego wąwozu, który przechodzimy (strumień Żabiniec) a po chwili trzeci z płynącym strumieniem Zielonka. Tutaj oprócz stromych wąwozów zniszczony mostek ! Idąc dalej szlakiem przecinamy dawne parowy rzeczne oraz strumien Arkona i dochodzimy krętymi dróżkami do ruin wieży Quistorpa (1903r) na wzgorzu Arkony. Niestety to już tylko marne pozostałości po prawie 43 metrowej wieży widokowej z kawiarniami zniszczonej podczas II Wojny Światowej. Stąd ruszamy dalej szlakiem zielonym, leśnymi drogami i spacerkiem dojść do zakończenia (początku) naszego szlaku na pętli MZK Las Arkoński. Możemy również podziwiać jeden z dwóch zabytkowych już wiat przystankowych w Szczecinie. Niestety ta jest mocno zniszczona i zaniedbana. W tym samym miejscu swój bieg kończą (rozpoczynają) szlaki piesze niebieski ZP-1049 "Warszewski", żółty ZP-1046 im Ireny i Karola i czerwony ZP-1047 "Ścieżkami Dzików" oraz przechodzi rowerowy Międzynarodowy Szlak R-66 "Dookoła Zalewu Szczecińskiego". Odcinek dostepny dla rowerów i miłośników nordic walking. Istnieją jednak utrudnienia w postaci schodów oraz stromych przejść przez wąwozy.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako bardzo słabe
- Szlak określony jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami.
- Szlak można pokonać pieszo i nordic walking - patrz opisy
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 13,8 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 213 metrów
- Łączna ilość zejść na trasie 190 metrów
- Wysokość względna minimalna 2 metrów
- Wysokość względna maksymalna 80 metrów
- Wysokość względna średnia 131 metrów
|