ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-C-ZS/ZPL-038
NUMER SZLAKU: ZP-1047
PRZEBIEG SZLAKU: SZCZCZECIN LAS ARKOŃSKI - SZCZECIN OSÓW - GUBAŁÓWKA - DĄB BOGUSŁAWA X - DĄB SAMOTNIK - LEŚNICZÓWKA OLEŃKA - MŚCIĘCINO MZK
NAZWA SZLAKU: ŚCIEŻKAMI DZIKÓW
NADLEŚNICTWA: TRZEBIEŻ, LASY MIEJSKIE SZCZECINA
GMINY: POLICE (powiat policki), SZCZECIN (powiat grodzki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUK, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE
KOLOR: CZERWONY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
DŁUGOŚĆ: 14,5 km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak liniowy
- Spora ilość węzłów szlaków pieszych umożliwających wariantowość wędrówki.
Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak łączy Szczecin Niemierzyn z dzielnicą Polic Mścięcinem, przebiegając przez Puszczę Wkrzańską - dwa parki leśne "Arkoński" i "Mścięcino" będącymi częścia leśnego zespołu promocyjnego "Puszcze Szczecińskie". Przechodzi przez najwyższe wzniesienie Wzgórz Warszewskich - Wielecką Górę 130,6m.n.p.m. , oraz obok pomników przyrdy - patrz opis. Po drodze kilka węzłów szlaków pieszych gwarantujących zmianę wariantu wędrówki do Warszewa, Przęsocina, Siedlic, Szczecina. Nie zabraknie też atrakcji na ładnie urozmaiconych terenach Puszczy Wkrzańskiej. Nasz szlak często poprzecinany jest malowniczymi wąwozami z ciekawi wodnymi, a na naszj drodze na pewno nie zabraknie dzikiej zwierzyny gdy troszkę nam się poszczęści. Zapraszam do opisu
OPIS CAŁOŚCI SZLAKU
Odcinek pierwszy, Szczecin Las Arkoński - Gubałowka 4,1 km (1,1,1)
Odcinek naszego szlaku nalezy do dość łatwych. Poruszamy się głównie po drożni leśnej oraz ulicami asfaltowymi Szczecina Osowo. Wędrówkę rozpoczynamy w okolicach pętli tramwajowej nr 3. W tym samym miejscu ropozczynają się rownież inne szlaki piesze: zielony ZP-1047 do Szczecina Skolwin, żółty ZP-1046 do w kierunku Szczecina Głebokie oraz niebieski ZP-1049 w kierunku dzielnicy Szczecina, Warszewa. Obok początku (końca) szlaku, możemy podziwiać jedną z dwóch w Szczecinie, zabytkowych wiat przystankowych, niestety mocno zniszczoną i zaniedbaną. Niedaleko rownież karczma oraz kąpielisko "Arkonka" (kierunek północmny 15 minut marszu)., tak też po zakończeniu szlaku z kierunku Mścięcina, możemy się posilić oraz poplażować w sezonie letnim. Ruszamy więcna szlak. Wspinamy się po schodkch aby po chwili drogą leśną ruszyć w kierunku Ogniska Świętego Brata Alberta, umiejscowionego w ładnym domu o drewnianej konstrukcji. Mijamy go po lewej stronie i przecinamy szeroką drogę utwardzoną żużlem. Idąc za znakami przecinamy polanę leśną i dochodzimy do ulicy Chopena (asfalt). Skręcamy w drogę leśna w lewo skos i terenami Lasku Arkonskiego kierujemy się na zachodnią część Osowa. Przechodzimy wąwóz z płynący mstrumieniem Arkonka i dochodzimy do ośrodka jeździeckiego. Mijając go po lewej stronie wchodzimy w dzielnicę domków jednorodzinnych. Po dojściu do ulicy skręcamy w lewo (ulica Junacka) a na drugim skrzyżowaniu w prawo w ulicę Wiśniową, którą idziemy aż do ulicy Kwiatów Polskich. Po drodze przecinamy strumień Zielonka. Skręcamy w prawo i po około 150 metrach w lewo dochodząc do głownej ulicy Osowa - Miodowej idącej z Szczecina Głebokie. Również tutaj z lewej strony dochodzi do nas czarny szlak pieszy ZP-1051 w kierunku Warszewa, z którym wspólnie maszerujemy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo. Po drodze mijamy neogotycki kościół z około 1900 roku z zabytkową, wolnostojącą dzwonnicą. Obok również odrestaurowany wiejski rynek i a wzdłuż ulicy Miodowej zabytkowa zabudowa gospodarcza z przełomy XIX/XX wieku. Odnajdziemy tu również kamień pomnikowy poświęcony poległym mieszkańcom Osowa w I WŚ oraz odnowiony cmentarz poniemiecki z kilkoma płytami. Idąc Miodową docieramy do głownego skrzyżowania i idziemy dalej na wprost. Tutaj umiejscowiona jest również pętla autobusowa MZK linii nr 51, zaś szlak czarny szlak skręca w ulicę Chopina (w prawo) . Ulicą Miodową dochodzimy do zespoły rekreacyjnego "Gubałowka". Tutaj też możemy chwilę odpocząć zaś zimą pojeździć na nartach i łyżwach. Odcinek dostępny dla rowerów i miłośników nordic. Oznakowanie na odcinku dostateczne.
Odcinek drugi Gubałówka - Dąb Bogusława X 3,3 km (1,2,2)
Odcinek generalnie łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Po odpoczynku ruszamy dalej za znakami. Wpier leśną dróżką schodzimy do Lisiej Drogi (droga po deszczach i roztopach błotnista), zaś po przejściu mostka skręcamy w prawo. Na skrzyżowaniu węzeł naszego szlaku z zielonym ZP-1046 z Lasku Arkońskiego do Skolwina. Idziemy leśną ścieżką meandrując w wąwozie którym płynie strumień Osówka. Bardzo malowniczą i troszkę dziką trasą (jeden z moich najbardziej ulubionych odcinków szlaków). Dochodzimy do asfaltu (ul. Podbórzańska) i skręcamy w lewo. Gdy skręcimy w prawo dojdziemy do Warszea z pętla linii autobusowej nr 57. Warto nadmienić że przechodzimy obok ruin Podbórza - ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego przedwojennego Szczecina. Idziemy wpierw asfaltem a później droga brukowaną. Dochodzimy do skrzyżowania mając po lewe najwyższe wzniesienie Wzgórz Warszewskich - Wielecką Górę 130,8 m.n.p.m.. Po chwili jesteśmy na węźle ze szlakiem pieszym niebieskim ZP-1045 z Głebokiego do Pilchowa. Skręcamy w prawo i rozjeżdżoną drogą docieramy do konca odcinka. Nasz pomiar kończymy przy pomniku przyrody - Dębie Bogusława X, przy którym jest tabliczka informacyjna. Jest to dąb szypułkowy o obwodzie pnia 7,89 m zaś jego wiek ocenia się na około 600 lat. Odcinek dostępny dla rowerów i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami głównie związanych z błotem na drogach. Oznakowanie dostateczne.
Odcinek trzeci Dąb Bogusława - Dąb Samotnik 3,4 km (1,2,2)
Odcinek generalnie łatwy. Idąc dalej za znakami poruszamy się szeroką i utwardzoną drogą leśną aż do zejścia szlaku w prawo. Przecinamy płynący w wąwozie strumień Siedliczka i skręcamy w lewo idąc wzdłuż jego lewego brzegu. Idąc za znakami skręcamy w prawo i drogą leśną dochodzimy do strumienia (Sołtysi Potok). Przechodzimy na drug a stronę i po około 150 metrach, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po ok. 250 metrach kolejny skręt w prawo, przechodzimy strumień (Kiernik) i za znakami dochodzimy do skrzyżowania z szeroką drogą leśno-polną. Przecinamy strumień Przemsza i dochodzimy do Dębu Samotnik na pniu którego umiejscoiowna jest mała kapliczka. Odcinek dostępny dla rowerów i miłośników nordic walking. Oznakowanie dostateczne. Miejscami można zgubić szlak.
Odcinek czwarty Dąb Samotnik - Mścięcino MZK 4,7 km km (1,2,2)
Dość łatwy odcinek naszego szlaku z miejscowymi utrudnieniami związanymi głównie z błotem i wyrębami lasu. Po krótkim odpoczynku, podziwianiu panoramy (punkt widokowy) i obowiązkowych zdjęciach ruszamy za znakami w kierunku północno-wschodnim. Dochodzimy do skrzyżowania przed strumieniem Grzybnica i skręcamy w prawo, idąc wzdłuż strumienia. Idąc malowniczym wąwozem przechodzimy na druga stronę cieku i idąc prawą stroną wysokiej krawędzi doliny Grzybnicy. Mijamy lesniczówkę Oleńka i dochodzimy do asfaltu. Gdy skręcimy w prawo dojdziemy po chwili do Przęsocina gdzie możemy zwiedzić ładny kościółek z 1493 roku oraz niewątpliwie atrakcyjne eksponaty militarne jednej ze stacji benzynowych. Rownież ze wsi możemy pojechać do Polic lub Szczecina autobusami MZK linii 101,107,F. Jesli nie ruszamy dalej szlakiem. Skręcamy w lewo aby po chwili zejść a asfaltu w prawo i po chwili na rozwidleniu dróg leśnych w lewo. Idąc za znakami przechodzimy przez wschodnie tereny Parku Lesnego Mścięcino. Idąc w sąsiedztwie Przęsocińskiej Strugi pośród podmokłych, aczkolwiek mocno urozmaiconych i malowniczych terenów parku, docieramy do wiaduktu kolejowego. Przechodzimy i na ulicy Nad Koleją. Skręcamy w lewo i za znakami przez niewielki parczek dochodzimy do przystanku MZK linii 101,107,F, gdzie nasz szlak kończy (rozpoczyna) swoj bieg. Nieopodal znajduje się dworzec PKP nieczynnej obecnie pasażerskiej linii kolejowej. Mścięcino jest obecnie dzielnicą Polic. W okresie wojennym umiejscowiona tu była filia obozu koncentracyjnego KL Stutthof, w której więzniowie pracowali w fabryce benzyny syntetycznej w Policach. Przy ulicy Ofiar Stuthoffu znajsują się da pomniki upamiętniające więźniów i przymusowych robotników. Odcinek dostepny dla rowerów i miłośników nordic walking. Istnieją jednak utrudnienia w postaci schodów oraz stromych przejść przez wąwozy.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dość dobre - małe kłopoty przy Dębie Samotnik
- Szlak określony jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami głównie w wąwozach i na rojeżdzonych czasami błotnistych drogach.
- Szlak można pokonać pieszo i nordic walking - patrz opisy
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 14,5 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 237 metrów
- Łączna ilość zejść na trasie 233 metry
- Wysokość względna minimalna 13 metrów
- Wysokość względna maksymalna 82 metry
- Wysokość względna średnia 131 metrów
|