ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-C-ZS/ZPL-038
NUMER SZLAKU: ZP-1047
PRZEBIEG SZLAKU: SZCZCZECIN LAS ARKO艃SKI - SZCZECIN OSÓW - GUBA艁ÓWKA - D膭B BOGUS艁AWA X - D膭B SAMOTNIK - LE艢NICZÓWKA OLE艃KA - M艢CI臉CINO MZK
NAZWA SZLAKU: 艢CIE呕KAMI DZIKÓW
NADLE艢NICTWA: TRZEBIE呕, LASY MIEJSKIE SZCZECINA
GMINY: POLICE (powiat policki), SZCZECIN (powiat grodzki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUK, UTWARDZONA, LE艢NA, 艢CIE呕KI LE艢NE
KOLOR: CZERWONY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
D艁UGO艢膯: 14,5 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak liniowy
- Spora ilo艣膰 w臋z艂ów szlaków pieszych umo偶liwaj膮cych wariantowo艣膰 w臋drówki.
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak 艂膮czy Szczecin Niemierzyn z dzielnic膮 Polic M艣ci臋cinem, przebiegaj膮c przez Puszcz臋 Wkrza艅sk膮 - dwa parki le艣ne "Arko艅ski" i "M艣ci臋cino" b臋d膮cymi cz臋艣cia le艣nego zespo艂u promocyjnego "Puszcze Szczeci艅skie". Przechodzi przez najwy偶sze wzniesienie Wzgórz Warszewskich - Wieleck膮 Gór臋 130,6m.n.p.m. , oraz obok pomników przyrdy - patrz opis. Po drodze kilka w臋z艂ów szlaków pieszych gwarantuj膮cych zmian臋 wariantu w臋drówki do Warszewa, Prz臋socina, Siedlic, Szczecina. Nie zabraknie te偶 atrakcji na 艂adnie urozmaiconych terenach Puszczy Wkrza艅skiej. Nasz szlak cz臋sto poprzecinany jest malowniczymi w膮wozami z ciekawi wodnymi, a na naszj drodze na pewno nie zabraknie dzikiej zwierzyny gdy troszk臋 nam si臋 poszcz臋艣ci. Zapraszam do opisu
OPIS CA艁O艢CI SZLAKU
Odcinek pierwszy, Szczecin Las Arko艅ski - Guba艂owka 4,1 km (1,1,1)
Odcinek naszego szlaku nalezy do do艣膰 艂atwych. Poruszamy si臋 g艂ównie po dro偶ni le艣nej oraz ulicami asfaltowymi Szczecina Osowo. W臋drówk臋 rozpoczynamy w okolicach p臋tli tramwajowej nr 3. W tym samym miejscu ropozczynaj膮 si臋 rownie偶 inne szlaki piesze: zielony ZP-1047 do Szczecina Skolwin, 偶ó艂ty ZP-1046 do w kierunku Szczecina G艂ebokie oraz niebieski ZP-1049 w kierunku dzielnicy Szczecina, Warszewa. Obok pocz膮tku (ko艅ca) szlaku, mo偶emy podziwia膰 jedn膮 z dwóch w Szczecinie, zabytkowych wiat przystankowych, niestety mocno zniszczon膮 i zaniedban膮. Niedaleko rownie偶 karczma oraz k膮pielisko "Arkonka" (kierunek pó艂nocmny 15 minut marszu)., tak te偶 po zako艅czeniu szlaku z kierunku M艣ci臋cina, mo偶emy si臋 posili膰 oraz popla偶owa膰 w sezonie letnim. Ruszamy wi臋cna szlak. Wspinamy si臋 po schodkch aby po chwili drog膮 le艣n膮 ruszy膰 w kierunku Ogniska 艢wi臋tego Brata Alberta, umiejscowionego w 艂adnym domu o drewnianej konstrukcji. Mijamy go po lewej stronie i przecinamy szerok膮 drog臋 utwardzon膮 偶u偶lem. Id膮c za znakami przecinamy polan臋 le艣n膮 i dochodzimy do ulicy Chopena (asfalt). Skr臋camy w drog臋 le艣na w lewo skos i terenami Lasku Arkonskiego kierujemy si臋 na zachodni膮 cz臋艣膰 Osowa. Przechodzimy w膮wóz z p艂yn膮cy mstrumieniem Arkonka i dochodzimy do o艣rodka je藕dzieckiego. Mijaj膮c go po lewej stronie wchodzimy w dzielnic臋 domków jednorodzinnych. Po doj艣ciu do ulicy skr臋camy w lewo (ulica Junacka) a na drugim skrzy偶owaniu w prawo w ulic臋 Wi艣niow膮, któr膮 idziemy a偶 do ulicy Kwiatów Polskich. Po drodze przecinamy strumie艅 Zielonka. Skr臋camy w prawo i po oko艂o 150 metrach w lewo dochodz膮c do g艂ownej ulicy Osowa - Miodowej id膮cej z Szczecina G艂ebokie. Równie偶 tutaj z lewej strony dochodzi do nas czarny szlak pieszy ZP-1051 w kierunku Warszewa, z którym wspólnie maszerujemy do skrzy偶owania. Skr臋camy w prawo. Po drodze mijamy neogotycki ko艣ció艂 z oko艂o 1900 roku z zabytkow膮, wolnostoj膮c膮 dzwonnic膮. Obok równie偶 odrestaurowany wiejski rynek i a wzd艂u偶 ulicy Miodowej zabytkowa zabudowa gospodarcza z prze艂omy XIX/XX wieku. Odnajdziemy tu równie偶 kamie艅 pomnikowy po艣wi臋cony poleg艂ym mieszka艅com Osowa w I W艢 oraz odnowiony cmentarz poniemiecki z kilkoma p艂ytami. Id膮c Miodow膮 docieramy do g艂ownego skrzy偶owania i idziemy dalej na wprost. Tutaj umiejscowiona jest równie偶 p臋tla autobusowa MZK linii nr 51, za艣 szlak czarny szlak skr臋ca w ulic臋 Chopina (w prawo) . Ulic膮 Miodow膮 dochodzimy do zespo艂y rekreacyjnego "Guba艂owka". Tutaj te偶 mo偶emy chwil臋 odpocz膮膰 za艣 zim膮 poje藕dzi膰 na nartach i 艂y偶wach. Odcinek dost臋pny dla rowerów i mi艂o艣ników nordic. Oznakowanie na odcinku dostateczne.
Odcinek drugi Guba艂ówka - D膮b Bogus艂awa X 3,3 km (1,2,2)
Odcinek generalnie 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Po odpoczynku ruszamy dalej za znakami. Wpier le艣n膮 dró偶k膮 schodzimy do Lisiej Drogi (droga po deszczach i roztopach b艂otnista), za艣 po przej艣ciu mostka skr臋camy w prawo. Na skrzy偶owaniu w臋ze艂 naszego szlaku z zielonym ZP-1046 z Lasku Arko艅skiego do Skolwina. Idziemy le艣n膮 艣cie偶k膮 meandruj膮c w w膮wozie którym p艂ynie strumie艅 Osówka. Bardzo malownicz膮 i troszk臋 dzik膮 tras膮 (jeden z moich najbardziej ulubionych odcinków szlaków). Dochodzimy do asfaltu (ul. Podbórza艅ska) i skr臋camy w lewo. Gdy skr臋cimy w prawo dojdziemy do Warszea z p臋tla linii autobusowej nr 57. Warto nadmieni膰 偶e przechodzimy obok ruin Podbórza - o艣rodka rekreacyjno-wypoczynkowego przedwojennego Szczecina. Idziemy wpierw asfaltem a pó藕niej droga brukowan膮. Dochodzimy do skrzy偶owania maj膮c po lewe najwy偶sze wzniesienie Wzgórz Warszewskich - Wieleck膮 Gór臋 130,8 m.n.p.m.. Po chwili jeste艣my na w臋藕le ze szlakiem pieszym niebieskim ZP-1045 z G艂ebokiego do Pilchowa. Skr臋camy w prawo i rozje偶d偶on膮 drog膮 docieramy do konca odcinka. Nasz pomiar ko艅czymy przy pomniku przyrody - D臋bie Bogus艂awa X, przy którym jest tabliczka informacyjna. Jest to d膮b szypu艂kowy o obwodzie pnia 7,89 m za艣 jego wiek ocenia si臋 na oko艂o 600 lat. Odcinek dost臋pny dla rowerów i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami g艂ównie zwi膮zanych z b艂otem na drogach. Oznakowanie dostateczne.
Odcinek trzeci D膮b Bogus艂awa - D膮b Samotnik 3,4 km (1,2,2)
Odcinek generalnie 艂atwy. Id膮c dalej za znakami poruszamy si臋 szerok膮 i utwardzon膮 drog膮 le艣n膮 a偶 do zej艣cia szlaku w prawo. Przecinamy p艂yn膮cy w w膮wozie strumie艅 Siedliczka i skr臋camy w lewo id膮c wzd艂u偶 jego lewego brzegu. Id膮c za znakami skr臋camy w prawo i drog膮 le艣n膮 dochodzimy do strumienia (So艂tysi Potok). Przechodzimy na drug a stron臋 i po oko艂o 150 metrach, na skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo. Po ok. 250 metrach kolejny skr臋t w prawo, przechodzimy strumie艅 (Kiernik) i za znakami dochodzimy do skrzy偶owania z szerok膮 drog膮 le艣no-poln膮. Przecinamy strumie艅 Przemsza i dochodzimy do D臋bu Samotnik na pniu którego umiejscoiowna jest ma艂a kapliczka. Odcinek dost臋pny dla rowerów i mi艂o艣ników nordic walking. Oznakowanie dostateczne. Miejscami mo偶na zgubi膰 szlak.
Odcinek czwarty D膮b Samotnik - M艣ci臋cino MZK 4,7 km km (1,2,2)
Do艣膰 艂atwy odcinek naszego szlaku z miejscowymi utrudnieniami zwi膮zanymi g艂ównie z b艂otem i wyr臋bami lasu. Po krótkim odpoczynku, podziwianiu panoramy (punkt widokowy) i obowi膮zkowych zdj臋ciach ruszamy za znakami w kierunku pó艂nocno-wschodnim. Dochodzimy do skrzy偶owania przed strumieniem Grzybnica i skr臋camy w prawo, id膮c wzd艂u偶 strumienia. Id膮c malowniczym w膮wozem przechodzimy na druga stron臋 cieku i id膮c praw膮 stron膮 wysokiej kraw臋dzi doliny Grzybnicy. Mijamy lesniczówk臋 Ole艅ka i dochodzimy do asfaltu. Gdy skr臋cimy w prawo dojdziemy po chwili do Prz臋socina gdzie mo偶emy zwiedzi膰 艂adny ko艣ció艂ek z 1493 roku oraz niew膮tpliwie atrakcyjne eksponaty militarne jednej ze stacji benzynowych. Rownie偶 ze wsi mo偶emy pojecha膰 do Polic lub Szczecina autobusami MZK linii 101,107,F. Jesli nie ruszamy dalej szlakiem. Skr臋camy w lewo aby po chwili zej艣膰 a asfaltu w prawo i po chwili na rozwidleniu dróg le艣nych w lewo. Id膮c za znakami przechodzimy przez wschodnie tereny Parku Lesnego M艣ci臋cino. Id膮c w s膮siedztwie Prz臋soci艅skiej Strugi po艣ród podmok艂ych, aczkolwiek mocno urozmaiconych i malowniczych terenów parku, docieramy do wiaduktu kolejowego. Przechodzimy i na ulicy Nad Kolej膮. Skr臋camy w lewo i za znakami przez niewielki parczek dochodzimy do przystanku MZK linii 101,107,F, gdzie nasz szlak ko艅czy (rozpoczyna) swoj bieg. Nieopodal znajduje si臋 dworzec PKP nieczynnej obecnie pasa偶erskiej linii kolejowej. M艣ci臋cino jest obecnie dzielnic膮 Polic. W okresie wojennym umiejscowiona tu by艂a filia obozu koncentracyjnego KL Stutthof, w której wi臋zniowie pracowali w fabryce benzyny syntetycznej w Policach. Przy ulicy Ofiar Stuthoffu znajsuj膮 si臋 da pomniki upami臋tniaj膮ce wi臋藕niów i przymusowych robotników. Odcinek dostepny dla rowerów i mi艂o艣ników nordic walking. Istniej膮 jednak utrudnienia w postaci schodów oraz stromych przej艣膰 przez w膮wozy.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako do艣膰 dobre - ma艂e k艂opoty przy D臋bie Samotnik
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami g艂ównie w w膮wozach i na roje偶dzonych czasami b艂otnistych drogach.
- Szlak mo偶na pokona膰 pieszo i nordic walking - patrz opisy
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 14,5 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 237 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 233 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 13 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 82 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 131 metrów
|