Przez dziesiątki lat żeglarzom kierującym się do zachodniopomorskich portów drogę wskazywało siedem latarń morskich. Dzisiaj latarnie te służą nie tylko nawigacji. Zabytkowe budowle stanowią dużą atrakcję turystyczną, również jako punkty widokowe.
1. Latarnia Morska ŚWINOUJŚCIE: wysokość wieży 68 m, zasięg światła 46,4 km
Stoi u nasady falochronu wschodniego, u ujścia Świny do morza. Jest najwyższa nad Bałtykiem i jedną z najwyższych w świecie. Jej unikatowa bryła, wzniesiona w 1857 roku, zachowała się w niezmienionej formie tylko dzięki niesubordynacji niemieckiego latarnika, który w czasie wycofywania się ze Świnoujścia wojsk niemieckich nie wykonał rozkazu jej wyburzenia.
Muzeum: Ekspozycja morska w latarni
72-601 Świnoujście ul. Bunkrowa 1
tel. + 48 (0) 91 321 60 63
2. Latarnia Morska KIKUT: wysokość wieży 15 m, zasięg światła 29,6 km
Wieża umiejscowiona na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, na wysokim klifowym brzegu morskim około 300 m od jego linii. Powstała na bazie dawnej wieży orientacyjno-widokowej.
3. Latarnia Morska NIECHORZE: wysokość wieży 45 m, zasięg światła 37 km
Na zachód od miejscowości Niechorze, na wysokim klifowym brzegu porośniętym gęstym lasem stoi latarnia morska o charakterystycznym kształcie ośmiokątnej wieży z przyległymi dwukondygnacyjnymi przybudówkami mieszkalnymi. Oddana do użytku w 1866 roku, odremontowana w latach 1999-2000 nabrała nowego blasku.
4. Latarnia Morska KOŁOBRZEG: wysokość wieży 26 m, zasięg światła 29,6 km
Znajduje się u stóp falochronu osłaniającego wejście do portu. Rozciąga się z niej widok na port, morze i park zdrojowy. Powstała na miejscu starej latarni wysadzonej w 1945 r przez wycofujące się wojska niemieckie.
5. Latarnia Morska GĄSKI: wysokość wieży 49,8 m, zasięg światła 43,5 km
Okrągła wieża latarni morskiej z czerwonej cegły wznosi się nad lasem rosnącym na płaskim brzegu morskim. Materiały do jej budowy dowożono morzem, a wyładowywano przy specjalnie do tego celu wybudowanym pomoście. W 1878 roku zabłysło na jej szczycie światło, które świeci nieprzerwanie do dziś.
6. Latarnia Morska DARŁOWO: wysokość wieży 22 m, zasięg światła 27,8 km
Po nadbudowaniu w 1927 roku jednej kondygnacji na kwadratowej wieży przylegającej do budynku stacji pilotów, wybudowanej z czerwonej licowanej cegły, powstała latarnia morska, która trwa w niezmienionym wyglądzie do naszych czasów. Usytuowana u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Darłówku, narażona jest na działanie silnych fal morskich, podczas często występujących w tym rejonie sztormów.
7. Latarnia Morska JAROSŁAWIEC: wysokość wieży 33.3 m, zasięg światła 42,6 km
Pomiędzy Darłowem i Łebą uruchomiono w 1838 roku latarnię morską, o kształcie wysokiej, czterokondygnacyjnej, okrągłej wieży z czerwonej cegły. Świeciła ona nieprzerwanie przez ponad sto lat, aż do drugiej wojny światowej, w czasie której została poważnie zniszczona. Dopiero rok po wojnie wznowiła swoją działalność.
Wszystkie obiekty z wyjątkiem Latarni KIKUT są udostępnione do zwiedzania codziennie w godz.10 -18.
Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich
70-207 Szczecin pl. Batorego 4 tel. +48 (0) 91 44 03 229.
e-mail: prezes@latarnie.com.pl
internet: www.latarnie.com.pl