Przez dziesi膮tki lat 偶eglarzom kieruj膮cym si臋 do zachodniopomorskich portów drog臋 wskazywa艂o siedem latar艅 morskich. Dzisiaj latarnie te s艂u偶膮 nie tylko nawigacji. Zabytkowe budowle stanowi膮 du偶膮 atrakcj臋 turystyczn膮, równie偶 jako punkty widokowe.
1. Latarnia Morska 艢WINOUJ艢CIE: wysoko艣膰 wie偶y 68 m, zasi臋g 艣wiat艂a 46,4 km
Stoi u nasady falochronu wschodniego, u uj艣cia 艢winy do morza. Jest najwy偶sza nad Ba艂tykiem i jedn膮 z najwy偶szych w 艣wiecie. Jej unikatowa bry艂a, wzniesiona w 1857 roku, zachowa艂a si臋 w niezmienionej formie tylko dzi臋ki niesubordynacji niemieckiego latarnika, który w czasie wycofywania si臋 ze 艢winouj艣cia wojsk niemieckich nie wykona艂 rozkazu jej wyburzenia.
Muzeum: Ekspozycja morska w latarni
72-601 艢winouj艣cie ul. Bunkrowa 1
tel. + 48 (0) 91 321 60 63
2. Latarnia Morska KIKUT: wysoko艣膰 wie偶y 15 m, zasi臋g 艣wiat艂a 29,6 km
Wie偶a umiejscowiona na terenie Woli艅skiego Parku Narodowego, na wysokim klifowym brzegu morskim oko艂o 300 m od jego linii. Powsta艂a na bazie dawnej wie偶y orientacyjno-widokowej.
3. Latarnia Morska NIECHORZE: wysoko艣膰 wie偶y 45 m, zasi臋g 艣wiat艂a 37 km
Na zachód od miejscowo艣ci Niechorze, na wysokim klifowym brzegu poro艣ni臋tym g臋stym lasem stoi latarnia morska o charakterystycznym kszta艂cie o艣miok膮tnej wie偶y z przyleg艂ymi dwukondygnacyjnymi przybudówkami mieszkalnymi. Oddana do u偶ytku w 1866 roku, odremontowana w latach 1999-2000 nabra艂a nowego blasku.
4. Latarnia Morska KO艁OBRZEG: wysoko艣膰 wie偶y 26 m, zasi臋g 艣wiat艂a 29,6 km
Znajduje si臋 u stóp falochronu os艂aniaj膮cego wej艣cie do portu. Rozci膮ga si臋 z niej widok na port, morze i park zdrojowy. Powsta艂a na miejscu starej latarni wysadzonej w 1945 r przez wycofuj膮ce si臋 wojska niemieckie.
5. Latarnia Morska G膭SKI: wysoko艣膰 wie偶y 49,8 m, zasi臋g 艣wiat艂a 43,5 km
Okr膮g艂a wie偶a latarni morskiej z czerwonej ceg艂y wznosi si臋 nad lasem rosn膮cym na p艂askim brzegu morskim. Materia艂y do jej budowy dowo偶ono morzem, a wy艂adowywano przy specjalnie do tego celu wybudowanym pomo艣cie. W 1878 roku zab艂ys艂o na jej szczycie 艣wiat艂o, które 艣wieci nieprzerwanie do dzi艣.
6. Latarnia Morska DAR艁OWO: wysoko艣膰 wie偶y 22 m, zasi臋g 艣wiat艂a 27,8 km
Po nadbudowaniu w 1927 roku jednej kondygnacji na kwadratowej wie偶y przylegaj膮cej do budynku stacji pilotów, wybudowanej z czerwonej licowanej ceg艂y, powsta艂a latarnia morska, która trwa w niezmienionym wygl膮dzie do naszych czasów. Usytuowana u nasady falochronu wschodniego, os艂aniaj膮cego wej艣cie do portu w Dar艂ówku, nara偶ona jest na dzia艂anie silnych fal morskich, podczas cz臋sto wyst臋puj膮cych w tym rejonie sztormów.
7. Latarnia Morska JAROS艁AWIEC: wysoko艣膰 wie偶y 33.3 m, zasi臋g 艣wiat艂a 42,6 km
Pomi臋dzy Dar艂owem i 艁eb膮 uruchomiono w 1838 roku latarni臋 morsk膮, o kszta艂cie wysokiej, czterokondygnacyjnej, okr膮g艂ej wie偶y z czerwonej ceg艂y. 艢wieci艂a ona nieprzerwanie przez ponad sto lat, a偶 do drugiej wojny 艣wiatowej, w czasie której zosta艂a powa偶nie zniszczona. Dopiero rok po wojnie wznowi艂a swoj膮 dzia艂alno艣膰.
Wszystkie obiekty z wyj膮tkiem Latarni KIKUT s膮 udost臋pnione do zwiedzania codziennie w godz.10 -18.
Stowarzyszenie Mi艂o艣ników Latar艅 Morskich
70-207 Szczecin pl. Batorego 4 tel. +48 (0) 91 44 03 229.
e-mail: prezes@latarnie.com.pl
internet: www.latarnie.com.pl