Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » P-8 szlak pieszy "SZLAKIEM WIATRAKÓW" 13,2 km Darłowo-Wicie
P-8 szlak pieszy "SZLAKIEM WIATRAKÓW" 13,2 km Darłowo-Wicie

NUMER SZLAKU: P-8 W SERWISIE, NIE UJĘTY W SPISIE PTTK

PRZEBIEG SZLAKU: DARŁOWO – CISOWO – KOPAŃ - WICIE.

NAZWA SZLAKU: SZLAK WIATRAKÓW

NADLEŚNICTWA:

GMINY: DARŁOWO (powiat sławieński)

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, POLNA, ŻWIROWA, DROGA Z PŁYT.

KOLOR: ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIANY NA 2005

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

DŁUGOŚĆ: 13,2 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter LINIOWY. 
 2. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia są w większości stare, a wielu miejscach w ogóle ich brakuje. Dość trudno jest pokonać szlak bez mapy.

Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz całkowity oraz pomiędzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak należy do szlaków łatwych. Posiada jednak kilka trudniejszych odcinków. Materiały o tym szlaku, jak i obiektach, można uzyskać choćby w Informacji Turystycznej w zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Część szlaku przebiega w sąsiedztwie wiatraków. Na trasie znajdują się widoki na panoramę nadmorską oraz park elektrowni wiatrowych. W samym Darłowie cały szereg atrakcji turystycznych. Darłowo - miasto położone przy ujściu rzeki Wieprzy do Bałtyku, stolica ziemi darłowskiej o bogatej historii. Gród i osada słowiańska istniały już we wczesnym średniowieczu. W roku 1312 z rąk rodu Święców otrzymało prawa miejskie. Od 1412 roku jest pełnoprawnym członkiem związku hanzeatyckiego. Tutaj spędził ostatnie lata swojego życia i zmarł w 1459 roku Eryk I zwany "Ostatnim Wikingiem Bałtyku" - książę pomorski, król Danii, Szwecji, Norwegii.

Warto zobaczyć :

 • Zamek Książąt Pomorskich, zbudowany w latach 1352 - 72 przez księcia Bogusława V, styl gotycki - obecnie siedziba Muzeum Regionalnego.
 • Kościół Mariacki z XIV wieku, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, styl gotycki. W bocznej kaplicy pod wieżą znajdują się sarkofagi księcia pomorskiego Eryka 1 oraz księżnych Jadwigi i Elżbiety - żon dwóch ostatnich książąt pomorskich.
 • Kościół p.w. św. Jerzego zbudowany w XV wieku.
 • Kościół parafialny p.w. św. Gertrudy z XV wieku, styl skandynawski gotyk. Oryginalna dwunastoboczna budowla jedyna w Polsce.
 • Brama Kamienna z XIV wieku.
 • Ratusz Miejski, przebudowany w 1725 roku, obecnie siedziba władz miejskich.
 • Pomnik Rybaka z 1919 roku, wystawiony ku czci ludzi morza.

W położonym u ujścia Wieprzy Darłówku Wschodnim i Zachodnim kolejne atrakcje, w tym militarne. Darłowo słynie ze Zlotów Pojazdów Historycznych, ale i również pozostałości wojskowych. Przez Darłowo przechodzi również trasa kajakowa. Zapraszamy do wędrówki

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Darłowo zamek Książąt Pomorskich – Kopań węzeł szlaków, 5,70 km (5,70) – 1,1,1

Odcinek łatwy biegnący ulicami Darłowa. Szlak zaczyna się od zamku Książąt Pomorskich (jest to najstarszy i najlepiej zachowanym zamek architektury obronnej na polskim wybrzeżu. Zamek zbudował książę Bogusław V. Wybudowano go na śród rzecznej wyspie). Tuż przed zamkiem duży węzeł szlaków turystycznych: pieszy niebieski „Szlak Rezerwatów” i Międzynarodowy Szlak Pieszy czerwony E-9 wraz z rowerowym Międzynarodowym R-10 (EV10), i lokalny „Szlak Zabytków Średniowiecza”. Następnie ulicą Zamkową i dalej w ulicę Powstańców Wielkopolskich, przechodząc przez bramę Wysoką dochodzimy do ulicy Ojca Damiana Tynieckiego. Po lewej stronie znajduje się historyczna zabudowa miasta. Po około 600m skręcamy w lewo w ulicę Polną. Poruszamy się drogą do parku elektrowni wiatrowej (Darłowska elektrownia wiatrowa liczy obecnie 9 wiatraków ‘dużych’ oraz 6 mniejszych. Obecnie są to jedne z największych wiatraków w Europie, o wysokości 118 m). Podziwiając wysokie wiatraki kierujemy się w prawo - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem ! do wsi letniskowej Cisowo, w której mijamy kościół św. Stanisław Kostki (zbudowany w 1321 r. w stylu gotyckim na miejscu dawnego kościoła drewnianego Joannitów. Kościół p.w. św. Stanisława Kostki z 1321 r., styl gotycki, murowany, jednonawowy. Wnętrze zawiera barokową ambonę i ołtarz główny, ławy renesansowe i chór, płytę nagrobną Jochanesa Schlutiusa i Barbary Scheinnanin, kropielnica z XIV wieku.). We wsi ponadto pomnik mieszkańców poległych podczas I Wojny Światowej i zabytkowa zabudowa zagrodowa z XIX wieku. Z atrakcji przyrodniczych znajdziemy grupę drzew (4 jesiony wyniosłe o obwodzie 230-250 cm, 2 jesiony wyniosłe odmiana zwisająca o obwodzie 230-250 cm, 3 dęby szypułkowe o obwodzie 230-250 cm, klon zwyczajny o obwodzie 320 cm, kasztanowiec zwyczajny o obwodzie 245 cm, lipa drobnolistna o obwodzie 230 cm) rosnącą przy kościele w Cisowie.  Po przejściu przez wieś kierujemy się na północ do kolejnej wsi Kopań. Przed miejscowością od lewej dochodzi do nas Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10 (EV10). Kopań – wieś letniskowa ale i historyczna. Możemy odnaleźć zabudowę zagrodową z XVII-XIX wieku zaś 300 metrów na północny-zachód grodzisko. Dalej przy zachodnim brzegu jeziora Kopań, 6 metrowy granit różowy – nad wodę wystaje 1,2 metra kamienia. Z atrakcji przyrodniczych możemy zerknąć na dąb szypułkowy o obwodzie 430 metrów. Odcinek w całości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek drugi, Kopań węzeł szlaków - Wicie, 13,20 km (7,50) – 1,2,2

Odcinek dość łatwy z nielicznymi utrudnieniami. Skręcając w prawo wraz z Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R10 (EV10), poruszamy się drogą żwirową a następnie polną. Po kilkuset metrach, dochodzimy do rozjazdu. Nasz szlak skręca w lewo w dość zarośnięta drogę (bardzo rzadko uczęszczana – utrudnienia w ruchu pieszym i większe w rowerowym, musimy prowadzić miejscami rower) w stronę jeziora Kopań, zaś szlak rowerowy w prawo w kierunku Drozdowa. Dochodzimy do jeziora i skręcamy w prawo. Szlak nas prowadzi wzdłuż południowych brzegów jeziora, chwilowo ścieżką, a następnie wzdłuż pola – utrudnienia dla rowerów. Po około 2,5 km dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Drogą o nawierzchni asfaltowej ok. 2 km na północ kierujemy się do miejscowości Wicie. Gdzie kończy się szlak tuż przy plaży oraz gdzie przebiega Szlak Nadmorski (Międzynarodowy Szlak Pieszy) E-9 (kolor czerwony). Wiecie to wspaniałe miejsce na odpoczynek, plażowanie i baza na dalszy wypad choćby szlakiem czerwonym do Jarosławca. Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking, jednak z utrudnieniami.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy jako złe i niedostateczne. Szlak wymaga pilnej renowacji a turyści w wielu miejscach nie poradzą sobie bez mapy.
 • Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 13,20 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie 48,8 metrów (7,3 km/58%)
 3. Łączna ilość zejść na trasie 53,3 metrów (5,9km/44%)
 4. Wysokość względna minimalna -6 metrów
 5. Wysokość względna maksymalna 30 metrów
 6. Różnica wysokości 36 m.
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist