NUMER SZLAKU: P-8 W SERWISIE, NIE UJ臉TY W SPISIE PTTK
PRZEBIEG SZLAKU: DAR艁OWO – CISOWO – KOPA艃 - WICIE.
NAZWA SZLAKU: SZLAK WIATRAKÓW
NADLE艢NICTWA:
GMINY: DAR艁OWO (powiat s艂awie艅ski)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, POLNA, 呕WIROWA, DROGA Z P艁YT.
KOLOR: ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIANY NA 2005
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
D艁UGO艢膯: 13,2 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY.
- W 2011 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia s膮 w wi臋kszo艣ci stare, a wielu miejscach w ogóle ich brakuje. Do艣膰 trudno jest pokona膰 szlak bez mapy.
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak nale偶y do szlaków 艂atwych. Posiada jednak kilka trudniejszych odcinków. Materia艂y o tym szlaku, jak i obiektach, mo偶na uzyska膰 cho膰by w Informacji Turystycznej w zamku Ksi膮偶膮t Pomorskich w Dar艂owie. Cz臋艣膰 szlaku przebiega w s膮siedztwie wiatraków. Na trasie znajduj膮 si臋 widoki na panoram臋 nadmorsk膮 oraz park elektrowni wiatrowych. W samym Dar艂owie ca艂y szereg atrakcji turystycznych. Dar艂owo - miasto po艂o偶one przy uj艣ciu rzeki Wieprzy do Ba艂tyku, stolica ziemi dar艂owskiej o bogatej historii. Gród i osada s艂owia艅ska istnia艂y ju偶 we wczesnym 艣redniowieczu. W roku 1312 z r膮k rodu 艢wi臋ców otrzyma艂o prawa miejskie. Od 1412 roku jest pe艂noprawnym cz艂onkiem zwi膮zku hanzeatyckiego. Tutaj sp臋dzi艂 ostatnie lata swojego 偶ycia i zmar艂 w 1459 roku Eryk I zwany "Ostatnim Wikingiem Ba艂tyku" - ksi膮偶臋 pomorski, król Danii, Szwecji, Norwegii.
Warto zobaczy膰 :
- Zamek Ksi膮偶膮t Pomorskich, zbudowany w latach 1352 - 72 przez ksi臋cia Bogus艂awa V, styl gotycki - obecnie siedziba Muzeum Regionalnego.
- Ko艣ció艂 Mariacki z XIV wieku, Sanktuarium Matki Bo偶ej Fatimskiej, styl gotycki. W bocznej kaplicy pod wie偶膮 znajduj膮 si臋 sarkofagi ksi臋cia pomorskiego Eryka 1 oraz ksi臋偶nych Jadwigi i El偶biety - 偶on dwóch ostatnich ksi膮偶膮t pomorskich.
- Ko艣ció艂 p.w. 艣w. Jerzego zbudowany w XV wieku.
- Ko艣ció艂 parafialny p.w. 艣w. Gertrudy z XV wieku, styl skandynawski gotyk. Oryginalna dwunastoboczna budowla jedyna w Polsce.
- Brama Kamienna z XIV wieku.
- Ratusz Miejski, przebudowany w 1725 roku, obecnie siedziba w艂adz miejskich.
- Pomnik Rybaka z 1919 roku, wystawiony ku czci ludzi morza.
W po艂o偶onym u uj艣cia Wieprzy Dar艂ówku Wschodnim i Zachodnim kolejne atrakcje, w tym militarne. Dar艂owo s艂ynie ze Zlotów Pojazdów Historycznych, ale i równie偶 pozosta艂o艣ci wojskowych. Przez Dar艂owo przechodzi równie偶 trasa kajakowa. Zapraszamy do w臋drówki
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Dar艂owo zamek Ksi膮偶膮t Pomorskich – Kopa艅 w臋ze艂 szlaków, 5,70 km (5,70) – 1,1,1
Odcinek 艂atwy biegn膮cy ulicami Dar艂owa. Szlak zaczyna si臋 od zamku Ksi膮偶膮t Pomorskich (jest to najstarszy i najlepiej zachowanym zamek architektury obronnej na polskim wybrze偶u. Zamek zbudowa艂 ksi膮偶臋 Bogus艂aw V. Wybudowano go na 艣ród rzecznej wyspie). Tu偶 przed zamkiem du偶y w臋ze艂 szlaków turystycznych: pieszy niebieski „Szlak Rezerwatów” i Mi臋dzynarodowy Szlak Pieszy czerwony E-9 wraz z rowerowym Mi臋dzynarodowym R-10 (EV10), i lokalny „Szlak Zabytków 艢redniowiecza”. Nast臋pnie ulic膮 Zamkow膮 i dalej w ulic臋 Powsta艅ców Wielkopolskich, przechodz膮c przez bram臋 Wysok膮 dochodzimy do ulicy Ojca Damiana Tynieckiego. Po lewej stronie znajduje si臋 historyczna zabudowa miasta. Po oko艂o 600m skr臋camy w lewo w ulic臋 Poln膮. Poruszamy si臋 drog膮 do parku elektrowni wiatrowej (Dar艂owska elektrownia wiatrowa liczy obecnie 9 wiatraków ‘du偶ych’ oraz 6 mniejszych. Obecnie s膮 to jedne z najwi臋kszych wiatraków w Europie, o wysoko艣ci 118 m). Podziwiaj膮c wysokie wiatraki kierujemy si臋 w prawo - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem ! do wsi letniskowej Cisowo, w której mijamy ko艣ció艂 艣w. Stanis艂aw Kostki (zbudowany w 1321 r. w stylu gotyckim na miejscu dawnego ko艣cio艂a drewnianego Joannitów. Ko艣ció艂 p.w. 艣w. Stanis艂awa Kostki z 1321 r., styl gotycki, murowany, jednonawowy. Wn臋trze zawiera barokow膮 ambon臋 i o艂tarz g艂ówny, 艂awy renesansowe i chór, p艂yt臋 nagrobn膮 Jochanesa Schlutiusa i Barbary Scheinnanin, kropielnica z XIV wieku.). We wsi ponadto pomnik mieszka艅ców poleg艂ych podczas I Wojny 艢wiatowej i zabytkowa zabudowa zagrodowa z XIX wieku. Z atrakcji przyrodniczych znajdziemy grup臋 drzew (4 jesiony wynios艂e o obwodzie 230-250 cm, 2 jesiony wynios艂e odmiana zwisaj膮ca o obwodzie 230-250 cm, 3 d臋by szypu艂kowe o obwodzie 230-250 cm, klon zwyczajny o obwodzie 320 cm, kasztanowiec zwyczajny o obwodzie 245 cm, lipa drobnolistna o obwodzie 230 cm) rosn膮c膮 przy ko艣ciele w Cisowie. Po przej艣ciu przez wie艣 kierujemy si臋 na pó艂noc do kolejnej wsi Kopa艅. Przed miejscowo艣ci膮 od lewej dochodzi do nas Mi臋dzynarodowy Szlak Rowerowy R-10 (EV10). Kopa艅 – wie艣 letniskowa ale i historyczna. Mo偶emy odnale藕膰 zabudow臋 zagrodow膮 z XVII-XIX wieku za艣 300 metrów na pó艂nocny-zachód grodzisko. Dalej przy zachodnim brzegu jeziora Kopa艅, 6 metrowy granit ró偶owy – nad wod臋 wystaje 1,2 metra kamienia. Z atrakcji przyrodniczych mo偶emy zerkn膮膰 na d膮b szypu艂kowy o obwodzie 430 metrów. Odcinek w ca艂o艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek drugi, Kopa艅 w臋ze艂 szlaków - Wicie, 13,20 km (7,50) – 1,2,2
Odcinek do艣膰 艂atwy z nielicznymi utrudnieniami. Skr臋caj膮c w prawo wraz z Mi臋dzynarodowym Szlakiem Rowerowym R10 (EV10), poruszamy si臋 drog膮 偶wirow膮 a nast臋pnie poln膮. Po kilkuset metrach, dochodzimy do rozjazdu. Nasz szlak skr臋ca w lewo w do艣膰 zaro艣ni臋ta drog臋 (bardzo rzadko ucz臋szczana – utrudnienia w ruchu pieszym i wi臋ksze w rowerowym, musimy prowadzi膰 miejscami rower) w stron臋 jeziora Kopa艅, za艣 szlak rowerowy w prawo w kierunku Drozdowa. Dochodzimy do jeziora i skr臋camy w prawo. Szlak nas prowadzi wzd艂u偶 po艂udniowych brzegów jeziora, chwilowo 艣cie偶k膮, a nast臋pnie wzd艂u偶 pola – utrudnienia dla rowerów. Po oko艂o 2,5 km dochodzimy do drogi asfaltowej i skr臋camy w lewo - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Drog膮 o nawierzchni asfaltowej ok. 2 km na pó艂noc kierujemy si臋 do miejscowo艣ci Wicie. Gdzie ko艅czy si臋 szlak tu偶 przy pla偶y oraz gdzie przebiega Szlak Nadmorski (Mi臋dzynarodowy Szlak Pieszy) E-9 (kolor czerwony). Wiecie to wspania艂e miejsce na odpoczynek, pla偶owanie i baza na dalszy wypad cho膰by szlakiem czerwonym do Jaros艂awca. Odcinek dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking, jednak z utrudnieniami.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2011 roku okre艣lamy jako z艂e i niedostateczne. Szlak wymaga pilnej renowacji a tury艣ci w wielu miejscach nie poradz膮 sobie bez mapy.
- Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane s膮 w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 13,20 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 48,8 metrów (7,3 km/58%)
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 53,3 metrów (5,9km/44%)
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna -6 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 30 metrów
- Ró偶nica wysoko艣ci 36 m.
|