Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 1

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI PIESZE » P-8 szlak pieszy "SZLAKIEM WIATRAK脫W" 13,2 km Dar艂owo-Wicie
P-8 szlak pieszy "SZLAKIEM WIATRAK脫W" 13,2 km Dar艂owo-Wicie

NUMER SZLAKU: P-8 W SERWISIE, NIE UJ臉TY W SPISIE PTTK

PRZEBIEG SZLAKU: DAR艁OWO – CISOWO – KOPA艃 - WICIE.

NAZWA SZLAKU: SZLAK WIATRAKÓW

NADLE艢NICTWA:

GMINY: DAR艁OWO (powiat s艂awie艅ski)

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, POLNA, 呕WIROWA, DROGA Z P艁YT.

KOLOR: ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIANY NA 2005

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

D艁UGO艢膯: 13,2 km

WA呕NE UWAGI:

  1. Szlak ma charakter LINIOWY. 
  2. W 2011 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia s膮 w wi臋kszo艣ci stare, a wielu miejscach w ogóle ich brakuje. Do艣膰 trudno jest pokona膰 szlak bez mapy.

Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak nale偶y do szlaków 艂atwych. Posiada jednak kilka trudniejszych odcinków. Materia艂y o tym szlaku, jak i obiektach, mo偶na uzyska膰 cho膰by w Informacji Turystycznej w zamku Ksi膮偶膮t Pomorskich w Dar艂owie. Cz臋艣膰 szlaku przebiega w s膮siedztwie wiatraków. Na trasie znajduj膮 si臋 widoki na panoram臋 nadmorsk膮 oraz park elektrowni wiatrowych. W samym Dar艂owie ca艂y szereg atrakcji turystycznych. Dar艂owo - miasto po艂o偶one przy uj艣ciu rzeki Wieprzy do Ba艂tyku, stolica ziemi dar艂owskiej o bogatej historii. Gród i osada s艂owia艅ska istnia艂y ju偶 we wczesnym 艣redniowieczu. W roku 1312 z r膮k rodu 艢wi臋ców otrzyma艂o prawa miejskie. Od 1412 roku jest pe艂noprawnym cz艂onkiem zwi膮zku hanzeatyckiego. Tutaj sp臋dzi艂 ostatnie lata swojego 偶ycia i zmar艂 w 1459 roku Eryk I zwany "Ostatnim Wikingiem Ba艂tyku" - ksi膮偶臋 pomorski, król Danii, Szwecji, Norwegii.

Warto zobaczy膰 :

  • Zamek Ksi膮偶膮t Pomorskich, zbudowany w latach 1352 - 72 przez ksi臋cia Bogus艂awa V, styl gotycki - obecnie siedziba Muzeum Regionalnego.
  • Ko艣ció艂 Mariacki z XIV wieku, Sanktuarium Matki Bo偶ej Fatimskiej, styl gotycki. W bocznej kaplicy pod wie偶膮 znajduj膮 si臋 sarkofagi ksi臋cia pomorskiego Eryka 1 oraz ksi臋偶nych Jadwigi i El偶biety - 偶on dwóch ostatnich ksi膮偶膮t pomorskich.
  • Ko艣ció艂 p.w. 艣w. Jerzego zbudowany w XV wieku.
  • Ko艣ció艂 parafialny p.w. 艣w. Gertrudy z XV wieku, styl skandynawski gotyk. Oryginalna dwunastoboczna budowla jedyna w Polsce.
  • Brama Kamienna z XIV wieku.
  • Ratusz Miejski, przebudowany w 1725 roku, obecnie siedziba w艂adz miejskich.
  • Pomnik Rybaka z 1919 roku, wystawiony ku czci ludzi morza.

W po艂o偶onym u uj艣cia Wieprzy Dar艂ówku Wschodnim i Zachodnim kolejne atrakcje, w tym militarne. Dar艂owo s艂ynie ze Zlotów Pojazdów Historycznych, ale i równie偶 pozosta艂o艣ci wojskowych. Przez Dar艂owo przechodzi równie偶 trasa kajakowa. Zapraszamy do w臋drówki

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Dar艂owo zamek Ksi膮偶膮t Pomorskich – Kopa艅 w臋ze艂 szlaków, 5,70 km (5,70) – 1,1,1

Odcinek 艂atwy biegn膮cy ulicami Dar艂owa. Szlak zaczyna si臋 od zamku Ksi膮偶膮t Pomorskich (jest to najstarszy i najlepiej zachowanym zamek architektury obronnej na polskim wybrze偶u. Zamek zbudowa艂 ksi膮偶臋 Bogus艂aw V. Wybudowano go na 艣ród rzecznej wyspie). Tu偶 przed zamkiem du偶y w臋ze艂 szlaków turystycznych: pieszy niebieski „Szlak Rezerwatów” i Mi臋dzynarodowy Szlak Pieszy czerwony E-9 wraz z rowerowym Mi臋dzynarodowym R-10 (EV10), i lokalny „Szlak Zabytków 艢redniowiecza”. Nast臋pnie ulic膮 Zamkow膮 i dalej w ulic臋 Powsta艅ców Wielkopolskich, przechodz膮c przez bram臋 Wysok膮 dochodzimy do ulicy Ojca Damiana Tynieckiego. Po lewej stronie znajduje si臋 historyczna zabudowa miasta. Po oko艂o 600m skr臋camy w lewo w ulic臋 Poln膮. Poruszamy si臋 drog膮 do parku elektrowni wiatrowej (Dar艂owska elektrownia wiatrowa liczy obecnie 9 wiatraków ‘du偶ych’ oraz 6 mniejszych. Obecnie s膮 to jedne z najwi臋kszych wiatraków w Europie, o wysoko艣ci 118 m). Podziwiaj膮c wysokie wiatraki kierujemy si臋 w prawo - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem ! do wsi letniskowej Cisowo, w której mijamy ko艣ció艂 艣w. Stanis艂aw Kostki (zbudowany w 1321 r. w stylu gotyckim na miejscu dawnego ko艣cio艂a drewnianego Joannitów. Ko艣ció艂 p.w. 艣w. Stanis艂awa Kostki z 1321 r., styl gotycki, murowany, jednonawowy. Wn臋trze zawiera barokow膮 ambon臋 i o艂tarz g艂ówny, 艂awy renesansowe i chór, p艂yt臋 nagrobn膮 Jochanesa Schlutiusa i Barbary Scheinnanin, kropielnica z XIV wieku.). We wsi ponadto pomnik mieszka艅ców poleg艂ych podczas I Wojny 艢wiatowej i zabytkowa zabudowa zagrodowa z XIX wieku. Z atrakcji przyrodniczych znajdziemy grup臋 drzew (4 jesiony wynios艂e o obwodzie 230-250 cm, 2 jesiony wynios艂e odmiana zwisaj膮ca o obwodzie 230-250 cm, 3 d臋by szypu艂kowe o obwodzie 230-250 cm, klon zwyczajny o obwodzie 320 cm, kasztanowiec zwyczajny o obwodzie 245 cm, lipa drobnolistna o obwodzie 230 cm) rosn膮c膮 przy ko艣ciele w Cisowie.  Po przej艣ciu przez wie艣 kierujemy si臋 na pó艂noc do kolejnej wsi Kopa艅. Przed miejscowo艣ci膮 od lewej dochodzi do nas Mi臋dzynarodowy Szlak Rowerowy R-10 (EV10). Kopa艅 – wie艣 letniskowa ale i historyczna. Mo偶emy odnale藕膰 zabudow臋 zagrodow膮 z XVII-XIX wieku za艣 300 metrów na pó艂nocny-zachód grodzisko. Dalej przy zachodnim brzegu jeziora Kopa艅, 6 metrowy granit ró偶owy – nad wod臋 wystaje 1,2 metra kamienia. Z atrakcji przyrodniczych mo偶emy zerkn膮膰 na d膮b szypu艂kowy o obwodzie 430 metrów. Odcinek w ca艂o艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek drugi, Kopa艅 w臋ze艂 szlaków - Wicie, 13,20 km (7,50) – 1,2,2

Odcinek do艣膰 艂atwy z nielicznymi utrudnieniami. Skr臋caj膮c w prawo wraz z Mi臋dzynarodowym Szlakiem Rowerowym R10 (EV10), poruszamy si臋 drog膮 偶wirow膮 a nast臋pnie poln膮. Po kilkuset metrach, dochodzimy do rozjazdu. Nasz szlak skr臋ca w lewo w do艣膰 zaro艣ni臋ta drog臋 (bardzo rzadko ucz臋szczana – utrudnienia w ruchu pieszym i wi臋ksze w rowerowym, musimy prowadzi膰 miejscami rower) w stron臋 jeziora Kopa艅, za艣 szlak rowerowy w prawo w kierunku Drozdowa. Dochodzimy do jeziora i skr臋camy w prawo. Szlak nas prowadzi wzd艂u偶 po艂udniowych brzegów jeziora, chwilowo 艣cie偶k膮, a nast臋pnie wzd艂u偶 pola – utrudnienia dla rowerów. Po oko艂o 2,5 km dochodzimy do drogi asfaltowej i skr臋camy w lewo - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Drog膮 o nawierzchni asfaltowej ok. 2 km na pó艂noc kierujemy si臋 do miejscowo艣ci Wicie. Gdzie ko艅czy si臋 szlak tu偶 przy pla偶y oraz gdzie przebiega Szlak Nadmorski (Mi臋dzynarodowy Szlak Pieszy) E-9 (kolor czerwony). Wiecie to wspania艂e miejsce na odpoczynek, pla偶owanie i baza na dalszy wypad cho膰by szlakiem czerwonym do Jaros艂awca. Odcinek dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking, jednak z utrudnieniami.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2011 roku okre艣lamy jako z艂e i niedostateczne. Szlak wymaga pilnej renowacji a tury艣ci w wielu miejscach nie poradz膮 sobie bez mapy.
  • Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane s膮 w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2

1 – 艂atwy bez utrudnie艅
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 13,20 km
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 48,8 metrów (7,3 km/58%)
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 53,3 metrów (5,9km/44%)
  4. Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna -6 metrów
  5. Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 30 metrów
  6. Ró偶nica wysoko艣ci 36 m.
Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist