ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW, NA KTÓR膭 PRZENOSIMY NASZE DANE. POPRAWIONE OPISY, NOWE INFORMACJE, NOWE SZLAKI. ZAPRASZAMY - https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZDR-001
NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-Z-ZDR-001
NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1102-z
PRZEBIEG SZLAKU: GUDOWO-KOSOBUDY-BORNE-RYDZEWO-ZAJEZIERZE-WOLICZNO-GUDOWO.
NAZWA SZLAKU: „SZLAK JEZIOR DRAWSKICH”
GMINY: DRAWSKO POMORSKIE, CZAPLINEK, Z艁OCIENIEC, OSTROWICE, W臉GORZYNO
NAWIERZCHNIE: DROGI GRUNTOWE, UTWARDZONE, 艢CIE呕KI LE艢NE, DROGI POLNE, DROGI ASFALTOWE.
KOLOR: ZIELONY (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
D艁UGO艢膯: 81,1 km (pomiar wg. GPS 76CSX, pomiar co 10 metrów)
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter p臋tli (okr臋偶ny).
- Szlak po drodze przecina si臋 z szlakiem niebieskim (Drawsko Pomorskie – I艂owiec), szlakami rowerowymi oraz szlakiem konnym.
- W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na dostateczne w obu kierunkach. Znaki rzadko umieszczone, cz臋sto zmylaj膮 swoim ustawieniem kierunek marszu. Do艣wiadczony turysta da sobie rad臋 prawie bez problemu, jednak pocz膮tkuj膮cy mo偶e si臋 kilka 艂adnych razy zagubi膰.
- Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak polecamy na porz膮dn膮 rowerow膮 w臋drówk臋. W przypadku turystów pieszych polecamy rozbi膰 na 2-3 dni, bazuj膮c na bazie noclegowej. Szlak urozmaicony, przebiega po terenie pagórkowatym, w艣ród jezior, lasów, 艂膮k i pól. Proponujemy dojecha膰 do Drawska Pomorskiego lub Z艂ocie艅ca i z tamt膮d szlakami rowerowymi lub pieszymi dotrze膰 do naszego szlaku. zapraszamy do wspólnej w臋drówki.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Gudowo ko艣ció艂 - Linowno – 3,8 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, gruntowe.
Pocz膮tek szlaku znajduje si臋 w Gudowie przy ko艣ciele pw. 艢w. Barbary z XVII wieku. Od ko艣cio艂a kierujemy si臋 wraz z szlakiem pieszym niebieskim drog膮 asfaltow膮 w kierunku po艂udniowo-wschodnim. Uwaga – poruszamy si臋 poboczem po lewej stronie drogi. Po nieca艂ych 2 km szlak niebieski odbija w prawo, natomiast nasz szlak zielony skr臋ca nieco dalej w lewo w drog臋 gruntow膮. Szlak dochodzi do brzegu jeziora Linowo i skr臋ca w prawo. Prowadzi brzegiem jeziora. Przy pla偶y szlak odbija od jeziora. Po podej艣ciu pod górk臋 prowadzi prosto do wsi Linowno. Po doj艣ciu do drogi asfaltowej szlak skr臋ca w lewo. Odbijaj膮c od szlaku w prawo, mo偶na zobaczy膰 ko艣ció艂 neogotycki z 1860r. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek drugi, Linowno – Kosobudy (ko艣ció艂) – 5,7 km (1,1,1)
Odcinek do艣膰 艂atwy, droga asfaltowa, gruntowa –polna, utwardzona.
Kierujemy si臋 drog膮 asfaltowa przez oko艂o 300m, nast臋pnie szlak skr臋ca w prawo w drog臋 polna. Po przej艣ciu oko艂o 1,3 km trafiamy na chwilowe utrudnienie (droga zaorana) na odcinku oko艂o 200 m. Dalej droga dochodzi do skrzy偶owania z drog膮 utwardzon膮, gdzie z prawej strony dochodzi szlak rowerowy 偶ó艂ty. Tu szlak skr臋ca w lewo i razem z szlakiem rowerowym mijaj膮c skraj jeziora Kosobudy (Chocieb膮dz Wielki) prowadzi do miejscowo艣ci Kosobudy. Tu偶 przed wsi膮 po lewej stronie mijamy stary cmentarz. Po doj艣ciu do drogi asfaltowej szlak skr臋ca w prawo. W miejscowo艣ci zobaczy膰 mo偶na park pa艂acowy oraz neoroma艅ski ko艣ció艂 pw. 艢w. Józefa Oblubie艅ca Naj艣wi臋tszej Maryi Panny z 1891roku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, z miejscowym krótkim utrudnieniem dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek trzeci, Kosobudy (ko艣ció艂) – Darskowo (ko艣ció艂) – 4,0 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa, utwardzona.
W miejscowo艣ci szlak skr臋ca w lewo i prowadzi do drogi krajowej 20. Przed drog膮 krajow膮 przecinamy tory kolejowe (linia 艂膮cz膮ca Drawsko Pomorskie z Z艂ocie艅cem). Po przej艣ciu drogi szlak prowadzi drog膮 utwardzona do wsi Darskowo. Po drodze szlak przechodzi przez rzek臋 Draw臋, gdzie obok betonowego mostu znajduje si臋 miejsce na odpoczynek. W miejscowo艣ci warty uwagi jest barokowy ko艣ció艂 艣w. Piotra i Paw艂a, bud. 1785-1788 (przed wej艣ciem znajduj膮 si臋 dwie mogi艂y z lat 1807-1880) oraz pa艂ac w którym obecnie znajduje si臋 dom pomocy spo艂ecznej. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek czwarty, Darskowo (ko艣ció艂) – Gronowo (ko艣ció艂) – 6,3 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa, gruntowa-polna, le艣na.
We wsi przecinamy skrzy偶owanie. Tu szlak rowerowy 偶ó艂ty odpija w prawo. Szlak zielony natomiast prowadzi dalej prosto drog膮 poln膮 do skraju lasu. Nast臋pnie drog膮 le艣n膮 szlak prowadzi przez nieco ponad 3km i dochodzi do drogi asfaltowej 艂膮cz膮cej Z艂ocieniec z Ostrowicami. Pod膮偶amy drog膮 w kierunku pó艂nocnym do wsi Gronowo wraz z szlakiem rowerowym niebieskim. Uwaga – poruszamy si臋 poboczem po lewej stronie drogi. Przez miejscowo艣膰 droga brukowana. Znajduje si臋 tu szachulcowy ko艣ció艂 Wniebowst膮pienia Pa艅skiego, bud. Pocz. XVIIw. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek pi膮ty, Gronowo (ko艣ció艂) – Borne (ko艣ció艂) – 8,5 km (1,1,1)
Odcinek do艣膰 艂atwy, droga asfaltowa.
Szlak prowadzi dalej drog膮 brukowan膮 (za Gronowem zmienia nawierzchni臋 na asfaltow膮) w kierunku Ostrowic przez nieca艂e 3,5 km. Uwaga – poruszamy si臋 poboczem po lewej stronie drogi. Po dodarciu do pierwszych zabudowa艅 szlak skr臋ca w lewo w utwardzon膮 drog臋 polna. Szlak rowerowy niebieski prowadzi dalej prosto do Ostrowic. Przed jeziorem Ostrowieckim szlak skr臋ca w prawo i prowadzi w wzd艂u偶 jeziora przez 0,3km, a nast臋pnie skr臋ca w prawo na 艂膮ki i prowadzi do drogi wojewódzkiej 173 艂膮cz膮cej Ostrowice z Drawskiem Pomorskim. Tu szlak skr臋ca w lewo i prowadzi do wsi Borne. Uwaga – poruszamy si臋 poboczem po lewej stronie drogi. W centrum znajduje si臋 neoroma艅ski ko艣ció艂 z XIXw. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek szósty, Borne (ko艣ció艂) – Przyto艅 – 4,0 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa, brukowana, droga utwardzona.
Od ko艣cio艂a szlak prowadzi dalej g艂ówn膮 drog膮 przez oko艂o 0,5 km. Na zakr臋cie szosy szlak wiedzie dalej prosto utwardzon膮 drog膮. Na rozwidleniu szlak odbija w prawo, mija jezioro Niecino. Dalej mija okaza艂y kasztanowiec, nast臋pnie dochodzi do drogi bukowanej, gdzie skr臋ca w lewo – do艂膮cza szlak konny. Po przej艣ciu 0,3km pojawiamy si臋 na skrzy偶owaniu z drog膮 asfaltow膮 w centrum miejscowo艣ci Przyto艅. W pobli偶u znajduje si臋 neoklasycystyczny dwór z 1897r. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek siódmy, Przyto艅 – Rydzewo (ko艣ció艂) – 7,6 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.
Od skrzy偶owania w centrum wsi Przyto艅 szlak prowadzi dalej prosto drog膮 asfaltowa przez oko艂o 1,2km, nast臋pnie skr臋ca w prawo w drog臋 brukowan膮, za艣 w lewo odbija szlak konny. Z prawej strony mijamy jezioro Przyto艅. Przechodz膮c obok agroturystyki nawierzchnia zmienia si臋 na gruntow膮. Po 1,4 km od mini臋cia gospodarstwa szlak dochodzi do skrzy偶owania polnych dróg i skr臋ca ostro w lewo. Po kolejnym nieca艂ym kilometrze szlak odbija w prawo, nast臋pnie po 2,2 km skr臋ca w lewo na drog臋 brukowan膮 i prowadzi do wsi Rydzewo. W miejscowo艣ci dochodzi do skrzy偶owania z droga asfaltow膮, gdzie skr臋ca w prawo. Szlak kieruje ulic膮 w kierunku 艢widwina. Z lewej strony znajduje si臋 ko艣ció艂 p.w. 艢wi臋tej Trójcy z XVIIIw. z wie偶膮 szachulcow膮. Przez wie艣 przechodzi szlak rowerowy zielony. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek ósmy, Rydzewo – Olchowiec – 5,0km (2,3,3)
Odcinek trudny, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.
Po obejrzeniu ko艣cio艂a szlak prowadzi dalej prosto do rozwidlenia dróg. Szosa odbija w prawo, szlak natomiast kieruje dalej prosto nap ocz膮tku brukowan膮 dalej utwardzon膮, która skr臋ca w kierunku po艂udniowym. Z lewej mija jezioro Rydzewo. UWAGA. Po oko艂o 1 km od zej艣cia z drogi asfaltowej w drog臋 gruntow膮 (poln膮) szlak skr臋ca w prawo skos w niewidoczn膮, mocno zaro艣ni臋t膮 drog臋! Na kamieniu umieszczono strza艂k臋 sugeruj膮c膮 skr臋t w prawo – w rzeczywisto艣ci nale偶y pój艣膰 na skos. Niewidoczn膮, ci臋偶k膮 do przej艣cia drog膮 szlak prowadzi przez nieca艂y kilometr. Dalej szlak prowadzi drog膮 gruntow膮 do skrzy偶owania przy gospodarstwie i skr臋ca w prawo. W tym miejscu do艂膮cza szlak konny. Po doj艣ciu do drogi asfaltowej szlak skr臋ca w prawo i kieruje do osady Olchowiec. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking z miejscowymi utrudnieniami.
Odcinek dziewi膮ty, Olchowiec - Zajezierze – 6,4km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.
W osadzie Olchowiec szlak skr臋ca w lewo. Drog膮 z p艂yt prowadzi do skraju lasu. Przez las droga gruntowa, rozje偶d偶ona. Po 1,7 km od wyj艣cia z lasu szlak, dochodzi do drogi asfaltowej, gdzie skr臋ca w prawo do zabudowy osady Zagozd. Mija stadnin臋 koni, dalej z lewej strony na wzniesieniu murowany wiatrak (bez skrzyde艂). 0,5km za nim szlak dochodzi do drogi wojewódzkiej 150 艂膮cz膮cej Drawsko Pomorskie z 艁obzem, gdzie skr臋ca w prawo. Drog膮 o du偶ym nat臋偶eniu ruchu szlak kieruje do Zajezierza. Uwaga – poruszamy si臋 poboczem po lewej stronie drogi. W miejscowo艣ci znajduje si臋 ko艣ció艂 bez wie偶y (nie bezpo艣rednio na szlaku). Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek dziewi膮ty, Zajezierze - Cianowo – 3,2km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, drogi utwardzone, gruntowe.
W Zajezierzu przy kapliczce szlak skr臋ca w lewo w drog臋 utwardzon膮, pó藕niej gruntow膮. Dochodz膮c do pa艂acu szlak kieruje w prawo, a nast臋pnie w lewo i prowadzi do lasu. W lesie na skrzy偶owaniu dróg skr臋ca w lewo – tu do艂膮cza szlak konny oraz szlak rowerowy zó艂ty. Mijaj膮c jeziorko z lewej strony znaki kieruj膮 do osady Cianowo. Po mini臋ciu starego domu skr臋ca w lewo w drog臋 brukowan膮. Po 400m droga skr臋ca w prawo – szlak konny idzie dalej prosto, natomiast rowerowy 偶ó艂ty skr臋ca w lewo. Nad jeziorem znajduje si臋 modernistyczny dwór z pocz. XXw. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek jedenasty, Cianowo – Brze藕nica (wiadukt kolejowy) – 7,1km (2,3,3)
Odcinek 艂atwy, drogi brukowane, gruntowe.
Od Cianowa szlak prowadzi drog膮 brukowana przez 1,8km. Szlak odbija w prawo w drog臋 gruntow膮 i prowadzi do osady Zbrojewo. Mijaj膮c zabudowania skr臋ca w prawo i kieruje w stron臋 lasu. Po przej艣ciu oko艂o 1,2km od wej艣cia do lasu, szlak odbija w lewo. UWAGA. Miejscowe utrudnienie, ci臋偶kie do przej艣cia. Po skr臋ceniu w lewo przed mostkiem nale偶y i艣膰 do s艂upów elektrycznych i pod膮偶a膰 wzd艂u偶 nich przez oko艂o 250m, a偶 do pojawienia si臋 drogi gruntowej. Dalej szlak prowadzi do skrzy偶owania z drog膮 brukowan膮 i skr臋ca w prawo. Po drodze mija murowan膮 kapliczk臋. Oko艂o 0,5km od kapliczki szlak dochodzi do wiaduktu kolejowego. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek dwunasty, Brze藕nica (wiadukt kolejowy) – Woliczno (ko艣ció艂) – 6,8km (2,3,3)
Odcinek trudny, drogi brukowane, gruntowe.
Za wiaduktem kolejowym wchodzimy do prawie opuszczonej osady Brze藕nica, szlak skr臋ca w lewo. Odchodz膮c na chwil臋 od szlaku w praw膮 stron臋 zobaczy膰 mo偶na ruiny zabytkowego ko艣cio艂a Matki Bo偶ej Królowej Polski obok stary cmentarz. Za zabudowaniami szlak odbija w prawo w drog臋 poln膮 i kieruje w stron臋 lasu. Przed mostkiem na rzece Brz藕nicka W臋gorza szlak skr臋ca w lewo. Mijaj膮c jezioro Wierzno dochodzi do drogi krajowej 20 艂膮cz膮cej Drawsko Pomorskie – Chociwel i skr臋ca w prawo. Po nieco ponad 0,3km skr臋ca nad jezioro Czaple Ma艂e, gdzie mie艣ci si臋 miejsce odpoczynku – miejsce biwakowania „Czapla”. Tu szlak „zawraca” i drog膮 gruntow膮 w kierunku pó艂nocno-wchodnim prowadzi do wsi Woliczno. Mie艣ci si臋 tutaj szachulcowy ko艣ció艂 p.w. Imienia Maryi z XVIIIw. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek trzynasty, Woliczno (ko艣ció艂) – Mielenko Drawskie – 3,9km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, drogi brukowane, gruntowe.
Od Woliczna szlak prowadzi droga utwardzon膮, skr臋ca w prawo. Dalej prowadzi dobr膮 drog膮 poln膮 mijaj膮c ha艂dy kopalni kruszyw do koloni Mielenko Drawskie. Przechodzi przez drog臋 艂膮cz膮c膮 Oleszno z Drawskiem Pomorskim i pod膮偶a drog膮 asfaltow膮 do Mielenka Drawskiego. We wsi znajduje si臋 szachulcowy ko艣ció艂 z 1662r. p.w. Królowej Polski, a tak偶e pa艂ac z 1920r. Za pa艂acem park krajobrazowym. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek czternasty, Mielenko Drawskie – Gudowo (ko艣ció艂) – 8,5km (1,2,2)
Odcinek 艂atwy, drogi brukowane, gruntowe.
W Mielenku Drawskim szlak przecina drog臋 wojewódzk膮 175 i prowadzi dalej prosto szos膮 w kierunku Gudowa. Po oko艂o 1,8km (na zakr臋cie) skr臋ca w prawo w drog臋 gruntow膮, nast臋pnie drog膮 le艣n膮 dociera do jeziora Lubie, gdzie kieruje w lewo. Dalej prowadzi 艣cie偶k膮 brzegiem jeziora. Po doj艣ciu do ma艂ej pla偶y nawierzchnia zmienia si臋 na drog臋 gruntow膮, nast臋pnie na utwardzona i oddalaj膮c si臋 od jeziora wraca na drog臋 asfaltow膮. Tu skr臋ca w prawo i prowadzi prosto do wsi Gudowo. W Gudowie na skrzy偶owaniu z drog膮 z Drawska Pomorskiego do艂膮cza szlak pieszy niebieski. Razem kieruj膮 dalej do centrum miejscowo艣ci, gdzie znajduje si臋 ko艣ció艂. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy dostateczny. Znaki ustawiane s膮 rzadko, cz臋sto myl膮 turyst臋 swoimi wskazaniami kierunkowymi.
- Szlak do艣膰 艂atwy dla turystów pieszych, jednak przebiegaj膮cy po urozmaiconej rze藕bie terenu, mo偶na pokona膰 pieszo, przejecha膰 rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako umiarkowany.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA –1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING – 2
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 81,1 km wg. GPS Garmin 76CSX (pomiar co 0,01 km)
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 690 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 691 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna oko艂o 79 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna oko艂o 155 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia oko艂o 120 metrów
|