NUMER SZLAKU WWW.WEDRUJZNAMI.PL : P-S-ZWA-113
NUMER SZLAKU PTTK: BRAK DANYCH
PRZEBIEG SZLAKU: WA艁CZ PKP/PKS – MOST K艁OSOWICZA – JEZIORO SMOLNO WIELKIE - GÓRKA MAGNETYCZNA.
NAZWA SZLAKU: „DO MAGNETYCZNEJ GÓRKI”
NADLE艢NICTWA: WA艁CZ
GMINY: MIEJSKA WA艁CZ, WA艁CZ
NAWIERZCHNIE: ASFALTOWE, UTWARDZONE, GRUNTOWE, 艢CIE呕KI LE艢NE.
KOLOR: CZARNY (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIANY NA 2007/2008
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
D艁UGO艢膯: 17,5 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY.
- W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na dostateczny – utrudnienia w mie艣cie, brak pocz膮tku szlaku w Wa艂czu.
- Szlak zaczyna si臋 w Wa艂czu przy dworcu PKP/PKS.
- Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. D艂ugo艣膰 szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Szlak urozmaicony, przebiega po terenie pagórkowatym, w艣ród jezior, lasów. 艁膮czy on Wa艂cz z Magnetyczn膮 Górk膮. Niew膮tpliw膮 atrakcj膮 jest równie偶 most wisz膮cy. Na trasie kilka w臋z艂ów szlaków pieszych i rowerowych, co umo偶liwia wariantowo艣膰 naszej w臋drówki.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy Wa艂cz PKS – ul Zdobywców Wa艂u Pomorskiego (miejski), 3,3 km (3,3km) - (1,1,1)
Odcinek 艂atwy poruszamy si臋 po ulicach miasta Wa艂cz.
Pocz膮tek szlaku znajduje si臋 w Wa艂czu przy dworcu PKP/PKS. Od dworca kierujemy si臋 ulic膮 Dworcow膮. Nast臋pnie skr臋camy w prawo w aleje Tysi膮clecia i pod膮偶amy ni膮 przez oko艂o 400m przecinaj膮c ulic臋 Wojska Polskiego. Dochodz膮c do kolejnego skrzy偶owania z ulicami Pi艂sudskiego i Ko艣ciuszki skr臋camy w lewo i po 50m w lewo w ulic臋 D膮browskiego. Pod膮偶amy ni膮 ponad 350m i skr臋camy w lewo w ulic臋 Robotnicz膮. Mijamy informacje turystyczn膮 z lewej strony i kieruj膮c si臋 prosto przechodzimy w ulic臋 T臋czow膮 która dochodzi do ulicy Kili艅szczaków . Nast臋pnie po oko艂o 200m dochodzimy do skweru przy jeziorze Zamkowym i kierujemy si臋 wzd艂u偶 alejk膮 na po艂udnie. Dochodzimy do ulicy Pocztowej przy której znajduje si臋 Muzeum Ziemi Wa艂eckiej. Skr臋camy w prawo w ulic臋 Orla i pod膮偶amy ni膮 a偶 do skrzy偶owania gdzie znajduje si臋 neogotycki ko艣ció艂 z 1900 roku. Dalej kierujemy si臋 ulicami S膮dow膮, W膮sk膮 i Doma艅skiego w kierunku Placu Wolno艣ci. Przy którym znajduje si臋 ratusz z 1890 roku, a w nim Urz膮d Miasta oraz neogotycki ko艣ció艂 z 1865 roku. Od placu Wolno艣ci kierujemy si臋 ulic膮 Rzeczn膮 a nast臋pnie ulic膮 Ch艂on膮 docieramy do jeziora. Przechodzimy wzd艂u偶 jeziora promenad膮 i kieruj膮c si臋 dalej prosto wchodzimy na ulice Mi艂膮. Prowadzi ona nas do g艂ównej ulicy Zdobywców Wa艂u Pomorskiego. 艁膮czymy si臋 tutaj z pieszym szlakiem czerwonym. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek drugi ul Zdobywców Wa艂u Pomorskiego – Most K艂osowskiego, 2,5 km (5,8km) - (1,1,1)
Odcinek 艂atwy; drogi asfaltowe, le艣ne gruntowe, utwardzone
Skr臋camy i kierujemy si臋 ni膮 na po艂udniowy-zachód przez oko艂o 1,6km wraz z szlakiem pieszym czerwonym. Po 200 metrach znajduje Cerkiew pod wezwaniem 艢wi臋tej Trójcy, która by艂a ewangelick膮 kaplic膮 cmentarn膮, pochodz膮c膮 z XIX wieku. Tu偶 przed lasem znajduje si臋 cmentarz wojenny Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Za nim przez plac wchodzimy do lasu i pod膮偶amy dalej 艣cie偶k膮 na pó艂noc, a偶 do jeziora przy którym do艂膮czamy do szlaku niebieskiego. Nast臋pnie kierujemy si臋 drog膮 gruntow膮 w lewo do wisz膮cego Mostu K艂osowskiego 艂膮cz膮cego dwa brzegi jeziora Radu艅. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek trzeci, Most K艂osowskiego – w臋ze艂 szlaków, 2,5 km (5,8km) - (1,2,1)
Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone – po deszczach troch臋 b艂ota na drodze i 艣lisko (las bukowy).
Przechodz膮c przez podwieszany most z 1978 roku o d艂ugo艣ci 85 metrów kierujemy si臋 dalej na zachód 艣cie偶kami le艣nymi– szlak pieszy czerwony skr臋ca na zachód wzd艂u偶 brzegu jeziora Radu艅. W臋drujemy nimi przez oko艂o 1,2 km do torów kolejowych, mijaj膮c stacje 艣cie偶ki przyrodniczo-le艣nej przy O艣rodku Edukacji „Morzycówka” oraz le艣ne jeziorko Radu艅 Ma艂e (j. Czarna Pere艂ka, Herty). Dochodzimy do torów kolejowych czynnej linii kolejowej Szczecin - Wa艂cz które przekraczamy. Uwaga – przej艣cie nieoznakowane !! Zaraz za torami znajduje si臋 skupisko drzew pomnikowych. Po oko艂o 300m docieramy do drogi o nawierzchni utwardzonej (asfaltowo-szutrowa). Tutaj szlak pieszy niebieski odchodzi w kierunku Wa艂cza. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek czwarty, w臋ze艂 szlaków – w臋ze艂 szlaków j. Smolno Wielkie, 6,6 km (12,4km) - (1,2,1)
Odcinek 艂atwy; droga utwardzona, le艣na
Skr臋camy w lewo, pod膮偶aj膮c ni膮 przez ponad 1km. Skr臋camy w lewo i poruszamy si臋 dobrymi drogami gruntowymi pocz膮tkowo w kierunku po艂udniowo zachodnim a pó藕niej zachodnim przez ponad 5km. Doje偶d偶amy w okolice brzegu jeziora Smólno Wielkie, gdzie dochodzi do nas ponownie szlak pieszy czerwony. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek pi膮ty, w臋ze艂 szlaków j. Smolno Wielkie – w臋ze艂 szlaków j. Sumite , 1,5 km (13,9km) - (1,2,1)
Odcinek 艂atwy: droga le艣na
Poruszamy si臋 dalej wzd艂u偶 wschodnich brzegów jezior mijaj膮c Smolno Ma艂e. Dochodz膮c do jeziora Sumite dochodzimy do rozej艣cia si臋 szlaków – czerwony odchodzi dalej prosto w kierunku Nakielna. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek szósty, w臋ze艂 szlaków j. Smolno Wielkie – w臋ze艂 szlaków j. Sumite , 3,6 km (17,5km) - (1,2,1)
Odcinek 艂atwy: drogi le艣ne
Skr臋camy w lewo przechodz膮c pomi臋dzy jeziorami; Sumite i Smolno Ma艂e – przecinamy szlak kajakowy „P臋tla Wa艂ecka”. Kierujemy si臋 w kierunku po艂udniowym pod膮偶aj膮c drogami gruntowymi przez oko艂o 3 km. Przecinaj膮c w miedzy czasie szos臋 艂膮cz膮c膮 Nakielno ze Str膮cznem (w臋ze艂 ze szlakiem rowerowym). Nast臋pnie dochodzimy do szosy Rutwica – Str膮czno i skr臋camy w lewo w kierunku Górki Magnetycznej. Przechodz膮c ostatnie 600 m docieramy do parkingu wraz z miejscem odpoczynku – tutaj nasz szlak ko艅czy/zaczyna swój bieg. Jest to miejsce w którym w niewyja艣niony do tej pory przedmioty jak i samochody wtaczaj膮 si臋 pod górk臋. Sprawdzali艣my naszego transportera i zasuwa艂 jak szalony J. Po zej艣ciu asfaltem do Str膮czna, docieramy do przystanku PKP i mo偶emy wróci膰 do Wa艂cza. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy jako dostateczne.
- Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
- D艂ugo艣膰 szlaku 17,5 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 212 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 181 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna oko艂o 110 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna oko艂o 122 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia oko艂o 146 metrów
|