NUMER SZLAKU WWW.WEDRUJZNAMI.PL : P-S-ZWA-090
NUMER SZLAKU PTTK: ZP-1134-s
PRZEBIEG SZLAKU: ZDBICE PKS - MORZYCA - REZERWAT PRZYRODY "GOLCOWE BAGNO" - GOLCE - RZ. DOBRZYCA - OKOLICE WSI DOBRZYCA - SZOSA WA艁CZ/CZAPLINEK - I艁OWIEC" PKS.
NAZWA SZLAKU:
NADLE艢NICTWA: WA艁CZ
GMINY: WA艁CZ
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, 艢CIE呕KI LE艢NE.
KOLOR: CZARNY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: oceniamy na 2009
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
D艁UGO艢膯: 16 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY.
- W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na dobry z minusem – miejscowe s艂abe oznakowanie.
- Na szlaku w臋z艂y z innymi szlakami umo偶liwiaj膮ce wariantowo艣膰 w臋drówki.
- Szlak po drodze przecina si臋 ze szlakiem 偶ó艂tym („Szlak imieniem 1 Armii WP”) oraz ze szlakiem czerwonym („Szlak im 4 Dywizji Piechoty”).
- Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. D艂ugo艣膰 szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Na trasie malownicza dolina Dobrzycy, ciekawy ko艣ció艂 w Golcach, malownicze widoki w rezerwacie "Golcowe Bagno", piekne jezioro Zdbiczno oraz moc pami膮tek po II Wojnie 艢wiatowej w tym mini skansen, zespó艂 bojowy, izba pami臋ci i rozsiane bunkry w okolicach szlaku. Sama miejscowo艣膰 Zdbice zas艂uguje na kilkudniowy pobyt. Posiada dobrze rozbudowan膮 baze noclegowo-rekreacyjn膮 od pól namiotowych po agroturystyk臋. Jest te偶 w臋z艂em szlaków turystycznych. Zapraszamy do troszk臋 zapomnianej dzi艣 miejscowo艣ci aby zapozna膰 si臋 z jej dziedzictwem historycznym przy okazji odpoczywaj膮c.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy Zdbice PKS – Zdbice pomnik , 2,1 km (2,1km) - (1,1,1)
Odcinek 艂atwy: drogi asfaltowe, gruntowe.
Pocz膮tek szlaku znajduje si臋 w Zdbicach przy przystanku PKS. Po przeciwnej stronie drogi po艂o偶ony jest cmentarz przy którym widniej膮 tablice upami臋tniaj膮ce bitw臋 o Wa艂 Pomorski. Ruszamy drog膮 asfaltow膮 w kierunku pó艂nocno-zachodnim, mijaj膮c z prawej strony Izb臋 Pami臋ci Narodowej w której znajduje si臋 wystawa „Las 艣wiadkiem walk o Wa艂 Pomorski” mo偶na tam obejrze膰 bro艅, mapy i dokumenty 偶o艂nierskie. Uwaga – poruszamy si臋 poboczem po lewej stronie drogi. Po drugiej stronie drogi rozpoczyna/ko艅czy swój bieg szlak 偶ó艂ty („Szlak imieniem 1 Armii WP” – 82,5km), prowadz膮cy do miejscowo艣ci Podgaje w woj. Wielkopolskie, w której walcz膮cy po stronie niemieckiej 偶o艂nierze 艂otewscy z grupy bojowej "Elster" SS, dokonali zbrodni na 32 偶o艂nierzach Wojska Polskiego. Obok jest punkt widokowy na jezioro Zdbiczno wraz zagospodarowanym miejscem do wypoczynku - pla偶膮 (boisko do siatkówki pla偶owej wraz pomostem). Nieco dalej widnieje neogotycki ko艣ció艂 z 1888 r. Poruszaj膮c si臋 dalej szos膮 po oko艂o 800m mijamy z lewej strony Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego, warty obejrzenia lecz nieco zaniedbamy i cz臋艣ciowo zrujnowany. Tu偶 nieopodal bo po oko艂o 500m szlak prowadzi nas do pomnika po艣wieconego Bohaterom Walki o Prze艂amanie Wa艂u Pomorskiego przy którym znajduj膮 si臋 pozosta艂o艣ci po niemieckim zespole warownym na dawnym grodzisku. Mo偶emy tutaj zapozna膰 si臋 z bunkrami na krótkiej 艣cie偶ce dydaktycznej. Znajdziemy równie偶 drzewa pomnikowe.
Odcinek drugi Zdbice pomnik – Golce (ko艣ció艂), 4,7 km (6,8km) - (1,1,1)
Odcinek 艂atwy: drogi asfaltowe, gruntowe.
Po zwiedzeniu bunkrów, ruszamy dalej asfaltem przechodz膮c przesmykiem pomi臋dzy jeziorami; Zdbiczne o Dobre. Dochodzimy do drogi gruntowej i skr臋camy na pó艂noc – tutaj w臋ze艂 ze szlakiem pieszym czerwonym „4 Dywizji Piechoty”. Po przej艣ciu kilkuset metrów nasz szlak odchodzi od czerwonego i skr臋ca w lewo – szlak czerwony prowadzi w okolice miejsca prze艂amania Wa艂u Pomorskiego przez Wojsko Polskie w 1945 roku. Dalej kieruj膮c si臋 drog膮 le艣na docieramy do rezerwatu przyrody „Golcowe Bagno” w którym mo偶emy zaobserwowa膰 jedne z najwi臋kszych torfowisk na Pomorzu – bardzo malownicze miejsce na sesje fotograficzne w sezonie. Kieruj膮c si臋 wzd艂u偶 granicy rezerwatu docieramy ponownie do szosy któr膮 szlak ju偶 prowadzi艂. Skr臋camy w prawo i po nieca艂ych 2,5 km docieramy do wsi Golce. Dochodzimy do skrzy偶owania z ko艣cio艂em. Kilka metrów dalej widzimy przenosk臋 (zabytkowy m艂yn), na szlaku kajakowym rzek膮 Dobrzyc膮. Jest to te偶 dobre miejsce do wodowania kajaków i powrotu w kierunku Ostrowca (wariant). Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek trzeci, Golce (ko艣ció艂) – I艂owiec PKS , 9,2 km (16,00) - (2,2,2)
Odcinek 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami: drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, 艣cie偶ki le艣ne, chwilowo bezdro偶a.
Docieraj膮c do wsi w której znajduje si臋 ko艣ció艂 wzniesiony w 1664 roku konstrukcji szkieletowej z barokowym wyposa偶eniem (o艂tarz g艂ówny, ambona). Szlak dalej b臋dzie prowadzi艂 wzd艂u偶 rzeki w kierunku pó艂nocnym. Za ko艣cio艂em skr臋camy w drog臋 utwardzon膮 przechodz膮c膮 w drog臋 le艣n膮 dobrej jako艣ci (nawierzchnia miejscami piaszczysta) i po oko艂o 1,5 km skr臋camy w lewo w przecink臋, która prowadzi nas do koryta rzeki. Nast臋pnie 艣cie偶k膮 le艣n膮, gór膮 doliny Dobrzycy poruszamy si臋 przez prawie 950 metrów, podziwiaj膮c malownicze krajobrazy rzeczne. UWAGA – za znakiem z wykrzyknikiem znikoma ilo艣膰 znaków. Po przej艣ciu 900 metrów skr臋camy w prawo – musimy trafi膰 na przecink臋 – inaczej zejdziemy ze szlaku. Je艣li si臋 nam uda, ponownie docieramy do drogi le艣nej któr膮 si臋 wcze艣niej poruszali艣my (ok. 400m). Skr臋camy w lewo i kierujemy si臋 na pó艂noc przez 750m. Na skrzy偶owaniu ponownie skr臋camy w lewo. Nieco przed zagospodarowaniami w Dobrzycy, szlak skr臋ca w prawo i prowadzi drog膮 gruntow膮 na zmian臋 ze 艣cie偶k膮 le艣n膮. UWAGA – poruszamy si臋 szlakiem wzd艂u偶 poligonu wojskowego. Po przej艣ciu 1 kilometra dochodzimy do skrzy偶owanie duktów le艣nych na którym skr臋camy na zachód aby po chwili doj艣膰 ponownie do doliny rzeki Dobrzycy. Tutaj mo偶na chwilk臋 odpocz膮膰, posili膰 si臋, a nawet och艂odzi膰 w rzece. Skr臋camy na pó艂noc i drogami le艣nymi, po oko艂o 1,2 km docieramy do drogi wojewódzkiej (Wa艂cz – Czaplinek) pod膮偶amy ni膮 przez oko艂o 100m. Nast臋pnie skr臋camy w prawo z szosy w drog臋 utwardzon膮. Przemieszczaj膮c si臋 szlakiem przekraczamy rzeczk臋 Dobrzyc臋. Ponownie docieramy do drogi wojewódzkiej przy której znajduje si臋 w臋ze艂 szlaków – koniec/pocz膮tek naszego oraz koniec/pocz膮tek pieszego szlaku niebieskiego I Warszawskiej Dywizji Kawalerii. Je艣li nasz膮 w臋drówk臋 rozpoczniemy w I艂owcu, musimy zwróci膰 uwag臋 na oznakowanie – na tym odcinku , aby nie zgubi膰 szlaku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking oprócz wskazanego odcinka na 8 kilometrze od strony Zdbic i 6 km od strony I艂owca. Aby w ca艂o艣ci przejecha膰 szlak rowerem na wskazanym miejscy nie skr臋camy w kierunku Dobrzycy, lecz jedziemy ca艂y czas drog膮 le艣n膮 do powrotu szlaku po oko艂o 1 km.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy jako dobre z minusem – miejscowo s艂abo oznakowany.
- Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
- D艂ugo艣膰 szlaku 16 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 197 metrów (55%)
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 178 metrów (45%)
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna oko艂o 104 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna oko艂o 123 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia oko艂o 135 metrów
|