NUMER SZLAKU WWW.WEDRUJZNAMI.PL : P-S-ZWA-090
NUMER SZLAKU PTTK: ZP-1134-s
PRZEBIEG SZLAKU: ZDBICE PKS - MORZYCA - REZERWAT PRZYRODY "GOLCOWE BAGNO" - GOLCE - RZ. DOBRZYCA - OKOLICE WSI DOBRZYCA - SZOSA WAŁCZ/CZAPLINEK - IŁOWIEC" PKS.
NAZWA SZLAKU:
NADLEŚNICTWA: WAŁCZ
GMINY: WAŁCZ
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, ŚCIEŻKI LEŚNE.
KOLOR: CZARNY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: oceniamy na 2009
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
DŁUGOŚĆ: 16 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)
WAŻNE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY.
- W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dobry z minusem – miejscowe słabe oznakowanie.
- Na szlaku węzły z innymi szlakami umożliwiające wariantowość wędrówki.
- Szlak po drodze przecina się ze szlakiem żółtym („Szlak imieniem 1 Armii WP”) oraz ze szlakiem czerwonym („Szlak im 4 Dywizji Piechoty”).
- Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Na trasie malownicza dolina Dobrzycy, ciekawy kościół w Golcach, malownicze widoki w rezerwacie "Golcowe Bagno", piekne jezioro Zdbiczno oraz moc pamiątek po II Wojnie Światowej w tym mini skansen, zespół bojowy, izba pamięci i rozsiane bunkry w okolicach szlaku. Sama miejscowość Zdbice zasługuje na kilkudniowy pobyt. Posiada dobrze rozbudowaną baze noclegowo-rekreacyjną od pól namiotowych po agroturystykę. Jest też węzłem szlaków turystycznych. Zapraszamy do troszkę zapomnianej dziś miejscowości aby zapoznać się z jej dziedzictwem historycznym przy okazji odpoczywając.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy Zdbice PKS – Zdbice pomnik , 2,1 km (2,1km) - (1,1,1)
Odcinek łatwy: drogi asfaltowe, gruntowe.
Początek szlaku znajduje się w Zdbicach przy przystanku PKS. Po przeciwnej stronie drogi położony jest cmentarz przy którym widnieją tablice upamiętniające bitwę o Wał Pomorski. Ruszamy drogą asfaltową w kierunku północno-zachodnim, mijając z prawej strony Izbę Pamięci Narodowej w której znajduje się wystawa „Las świadkiem walk o Wał Pomorski” można tam obejrzeć broń, mapy i dokumenty żołnierskie. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Po drugiej stronie drogi rozpoczyna/kończy swój bieg szlak żółty („Szlak imieniem 1 Armii WP” – 82,5km), prowadzący do miejscowości Podgaje w woj. Wielkopolskie, w której walczący po stronie niemieckiej żołnierze łotewscy z grupy bojowej "Elster" SS, dokonali zbrodni na 32 żołnierzach Wojska Polskiego. Obok jest punkt widokowy na jezioro Zdbiczno wraz zagospodarowanym miejscem do wypoczynku - plażą (boisko do siatkówki plażowej wraz pomostem). Nieco dalej widnieje neogotycki kościół z 1888 r. Poruszając się dalej szosą po około 800m mijamy z lewej strony Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego, warty obejrzenia lecz nieco zaniedbamy i częściowo zrujnowany. Tuż nieopodal bo po około 500m szlak prowadzi nas do pomnika poświeconego Bohaterom Walki o Przełamanie Wału Pomorskiego przy którym znajdują się pozostałości po niemieckim zespole warownym na dawnym grodzisku. Możemy tutaj zapoznać się z bunkrami na krótkiej ścieżce dydaktycznej. Znajdziemy również drzewa pomnikowe.
Odcinek drugi Zdbice pomnik – Golce (kościół), 4,7 km (6,8km) - (1,1,1)
Odcinek łatwy: drogi asfaltowe, gruntowe.
Po zwiedzeniu bunkrów, ruszamy dalej asfaltem przechodząc przesmykiem pomiędzy jeziorami; Zdbiczne o Dobre. Dochodzimy do drogi gruntowej i skręcamy na północ – tutaj węzeł ze szlakiem pieszym czerwonym „4 Dywizji Piechoty”. Po przejściu kilkuset metrów nasz szlak odchodzi od czerwonego i skręca w lewo – szlak czerwony prowadzi w okolice miejsca przełamania Wału Pomorskiego przez Wojsko Polskie w 1945 roku. Dalej kierując się drogą leśna docieramy do rezerwatu przyrody „Golcowe Bagno” w którym możemy zaobserwować jedne z największych torfowisk na Pomorzu – bardzo malownicze miejsce na sesje fotograficzne w sezonie. Kierując się wzdłuż granicy rezerwatu docieramy ponownie do szosy którą szlak już prowadził. Skręcamy w prawo i po niecałych 2,5 km docieramy do wsi Golce. Dochodzimy do skrzyżowania z kościołem. Kilka metrów dalej widzimy przenoskę (zabytkowy młyn), na szlaku kajakowym rzeką Dobrzycą. Jest to też dobre miejsce do wodowania kajaków i powrotu w kierunku Ostrowca (wariant). Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.
Odcinek trzeci, Golce (kościół) – Iłowiec PKS , 9,2 km (16,00) - (2,2,2)
Odcinek łatwy z miejscowymi utrudnieniami: drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, ścieżki leśne, chwilowo bezdroża.
Docierając do wsi w której znajduje się kościół wzniesiony w 1664 roku konstrukcji szkieletowej z barokowym wyposażeniem (ołtarz główny, ambona). Szlak dalej będzie prowadził wzdłuż rzeki w kierunku północnym. Za kościołem skręcamy w drogę utwardzoną przechodzącą w drogę leśną dobrej jakości (nawierzchnia miejscami piaszczysta) i po około 1,5 km skręcamy w lewo w przecinkę, która prowadzi nas do koryta rzeki. Następnie ścieżką leśną, górą doliny Dobrzycy poruszamy się przez prawie 950 metrów, podziwiając malownicze krajobrazy rzeczne. UWAGA – za znakiem z wykrzyknikiem znikoma ilość znaków. Po przejściu 900 metrów skręcamy w prawo – musimy trafić na przecinkę – inaczej zejdziemy ze szlaku. Jeśli się nam uda, ponownie docieramy do drogi leśnej którą się wcześniej poruszaliśmy (ok. 400m). Skręcamy w lewo i kierujemy się na północ przez 750m. Na skrzyżowaniu ponownie skręcamy w lewo. Nieco przed zagospodarowaniami w Dobrzycy, szlak skręca w prawo i prowadzi drogą gruntową na zmianę ze ścieżką leśną. UWAGA – poruszamy się szlakiem wzdłuż poligonu wojskowego. Po przejściu 1 kilometra dochodzimy do skrzyżowanie duktów leśnych na którym skręcamy na zachód aby po chwili dojść ponownie do doliny rzeki Dobrzycy. Tutaj można chwilkę odpocząć, posilić się, a nawet ochłodzić w rzece. Skręcamy na północ i drogami leśnymi, po około 1,2 km docieramy do drogi wojewódzkiej (Wałcz – Czaplinek) podążamy nią przez około 100m. Następnie skręcamy w prawo z szosy w drogę utwardzoną. Przemieszczając się szlakiem przekraczamy rzeczkę Dobrzycę. Ponownie docieramy do drogi wojewódzkiej przy której znajduje się węzeł szlaków – koniec/początek naszego oraz koniec/początek pieszego szlaku niebieskiego I Warszawskiej Dywizji Kawalerii. Jeśli naszą wędrówkę rozpoczniemy w Iłowcu, musimy zwrócić uwagę na oznakowanie – na tym odcinku , aby nie zgubić szlaku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking oprócz wskazanego odcinka na 8 kilometrze od strony Zdbic i 6 km od strony Iłowca. Aby w całości przejechać szlak rowerem na wskazanym miejscy nie skręcamy w kierunku Dobrzycy, lecz jedziemy cały czas drogą leśną do powrotu szlaku po około 1 km.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy jako dobre z minusem – miejscowo słabo oznakowany.
- Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
- Długość szlaku 16 km
- Łączna wysokość podejść na trasie około 197 metrów (55%)
- Łączna ilość zejść na trasie około 178 metrów (45%)
- Wysokość względna minimalna około 104 metry
- Wysokość względna maksymalna około 123 metrów
- Wysokość względna średnia około 135 metrów
|