Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » P-S-ZWA-090, czarny, ZDBICE PKS - IŁOWIEC PKS, 16,0 km
P-S-ZWA-090, czarny, ZDBICE PKS - IŁOWIEC PKS, 16,0 km

NUMER SZLAKU WWW.WEDRUJZNAMI.PL : P-S-ZWA-090 

NUMER SZLAKU PTTK: ZP-1134-s

PRZEBIEG SZLAKU: ZDBICE PKS - MORZYCA - REZERWAT PRZYRODY "GOLCOWE BAGNO" - GOLCE - RZ. DOBRZYCA - OKOLICE WSI DOBRZYCA - SZOSA WAŁCZ/CZAPLINEK - IŁOWIEC" PKS.

NAZWA SZLAKU:

NADLEŚNICTWA: WAŁCZ

GMINY: WAŁCZ

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, ŚCIEŻKI LEŚNE.

KOLOR: CZARNY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: oceniamy na 2009

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

DŁUGOŚĆ: 16 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter LINIOWY. 
 2. W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dobry z minusem – miejscowe słabe oznakowanie.
 3. Na szlaku węzły z innymi szlakami umożliwiające wariantowość wędrówki.
 4. Szlak po drodze przecina się ze szlakiem żółtym („Szlak imieniem 1 Armii WP”) oraz ze szlakiem czerwonym („Szlak im 4 Dywizji Piechoty”).
 5. Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Na trasie malownicza dolina Dobrzycy, ciekawy kościół w Golcach, malownicze widoki w rezerwacie "Golcowe Bagno", piekne jezioro Zdbiczno oraz moc pamiątek po II Wojnie Światowej w tym mini skansen, zespół bojowy, izba pamięci i rozsiane bunkry w okolicach szlaku. Sama miejscowość Zdbice zasługuje na kilkudniowy pobyt. Posiada dobrze rozbudowaną baze noclegowo-rekreacyjną od pól namiotowych po agroturystykę. Jest też węzłem szlaków turystycznych. Zapraszamy do troszkę zapomnianej dziś miejscowości aby zapoznać się z jej dziedzictwem historycznym przy okazji odpoczywając.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy Zdbice PKS – Zdbice pomnik , 2,1 km (2,1km) - (1,1,1)

Odcinek łatwy:  drogi asfaltowe, gruntowe.

Początek szlaku znajduje się w Zdbicach przy przystanku PKS. Po przeciwnej stronie drogi położony jest cmentarz przy którym widnieją tablice upamiętniające bitwę o Wał Pomorski. Ruszamy drogą asfaltową w kierunku północno-zachodnim, mijając z prawej strony Izbę Pamięci Narodowej w której znajduje się wystawa „Las świadkiem walk o Wał Pomorski” można tam obejrzeć broń, mapy i dokumenty żołnierskie. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi.  Po drugiej stronie drogi rozpoczyna/kończy swój bieg szlak żółty („Szlak imieniem 1 Armii WP” – 82,5km),  prowadzący do miejscowości Podgaje w woj. Wielkopolskie, w której walczący po stronie niemieckiej żołnierze łotewscy z grupy bojowej "Elster" SS, dokonali zbrodni na 32 żołnierzach Wojska Polskiego. Obok jest punkt widokowy na jezioro Zdbiczno wraz zagospodarowanym miejscem do wypoczynku - plażą (boisko do siatkówki plażowej wraz pomostem). Nieco dalej widnieje neogotycki kościół z 1888 r. Poruszając się dalej szosą po około 800m mijamy z lewej strony  Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego, warty obejrzenia lecz nieco zaniedbamy i częściowo zrujnowany. Tuż nieopodal bo po około 500m szlak prowadzi nas do pomnika poświeconego Bohaterom Walki o Przełamanie Wału Pomorskiego przy którym znajdują się pozostałości po niemieckim zespole warownym na dawnym grodzisku. Możemy tutaj zapoznać się z bunkrami na krótkiej ścieżce dydaktycznej. Znajdziemy również drzewa pomnikowe.

Odcinek drugi Zdbice pomnik – Golce (kościół), 4,7 km (6,8km)  - (1,1,1)

Odcinek łatwy:  drogi asfaltowe, gruntowe.

Po zwiedzeniu bunkrów, ruszamy dalej asfaltem przechodząc przesmykiem pomiędzy jeziorami; Zdbiczne o Dobre. Dochodzimy do drogi gruntowej i skręcamy na północ – tutaj węzeł ze szlakiem pieszym czerwonym „4 Dywizji Piechoty”. Po przejściu kilkuset metrów nasz szlak odchodzi od czerwonego  i skręca w lewo – szlak czerwony prowadzi w okolice miejsca przełamania Wału Pomorskiego przez Wojsko Polskie w 1945 roku. Dalej kierując się drogą leśna docieramy do rezerwatu przyrody „Golcowe Bagno” w którym możemy zaobserwować jedne z największych torfowisk na Pomorzu – bardzo malownicze miejsce na sesje fotograficzne w sezonie. Kierując się wzdłuż granicy rezerwatu docieramy ponownie do szosy którą szlak już prowadził. Skręcamy w prawo i po niecałych 2,5 km docieramy do wsi Golce. Dochodzimy do skrzyżowania z kościołem. Kilka metrów dalej widzimy przenoskę (zabytkowy młyn), na szlaku kajakowym rzeką Dobrzycą. Jest to też dobre miejsce do wodowania kajaków i powrotu w kierunku Ostrowca (wariant). Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek trzeci, Golce (kościół) – Iłowiec PKS , 9,2 km (16,00) - (2,2,2)

Odcinek łatwy z miejscowymi utrudnieniami: drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, ścieżki leśne, chwilowo bezdroża.

Docierając do wsi w której znajduje się kościół wzniesiony w 1664 roku konstrukcji szkieletowej z barokowym wyposażeniem (ołtarz główny, ambona). Szlak dalej będzie prowadził wzdłuż rzeki w kierunku północnym. Za kościołem skręcamy w drogę utwardzoną przechodzącą w drogę leśną dobrej jakości (nawierzchnia miejscami piaszczysta) i po około 1,5 km skręcamy w lewo w przecinkę, która prowadzi nas do koryta rzeki. Następnie ścieżką leśną, górą doliny Dobrzycy poruszamy się przez prawie 950 metrów,  podziwiając malownicze krajobrazy rzeczne. UWAGA – za znakiem z wykrzyknikiem znikoma ilość znaków. Po przejściu 900 metrów skręcamy w prawo – musimy trafić na przecinkę – inaczej zejdziemy ze szlaku.  Jeśli się nam uda, ponownie docieramy do drogi leśnej którą się wcześniej poruszaliśmy (ok. 400m).  Skręcamy w lewo i kierujemy się na północ przez 750m. Na skrzyżowaniu ponownie skręcamy w lewo. Nieco przed zagospodarowaniami w Dobrzycy, szlak skręca w prawo i prowadzi drogą gruntową na zmianę ze ścieżką leśną. UWAGA – poruszamy się szlakiem wzdłuż poligonu wojskowego. Po przejściu 1 kilometra dochodzimy do skrzyżowanie duktów leśnych na którym skręcamy na zachód aby po chwili dojść ponownie do doliny rzeki Dobrzycy. Tutaj można chwilkę odpocząć, posilić się, a nawet ochłodzić w rzece. Skręcamy na północ i drogami leśnymi, po około 1,2 km docieramy do drogi wojewódzkiej (Wałcz – Czaplinek) podążamy nią przez około 100m. Następnie skręcamy w prawo z szosy w drogę utwardzoną. Przemieszczając się szlakiem przekraczamy rzeczkę Dobrzycę. Ponownie docieramy do drogi wojewódzkiej przy której znajduje się węzeł szlaków – koniec/początek naszego oraz koniec/początek pieszego szlaku niebieskiego I Warszawskiej Dywizji Kawalerii. Jeśli naszą wędrówkę rozpoczniemy w Iłowcu, musimy zwrócić uwagę na oznakowanie – na tym odcinku , aby nie zgubić szlaku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking oprócz wskazanego odcinka na 8 kilometrze od strony Zdbic i 6 km od strony Iłowca. Aby w całości przejechać szlak rowerem na wskazanym miejscy nie skręcamy w kierunku Dobrzycy, lecz jedziemy cały czas drogą leśną do powrotu szlaku po około 1 km.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy jako dobre z minusem – miejscowo słabo oznakowany.
 • Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:

 1. Długość szlaku 16  km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie około 197 metrów (55%)
 3. Łączna ilość zejść na trasie około 178 metrów (45%)
 4. Wysokość względna minimalna około 104 metry
 5. Wysokość względna maksymalna około 123 metrów
 6. Wysokość względna średnia około 135 metrów
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist