Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 2

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI PIESZE » P-S-ZWA-090, czarny, ZDBICE PKS - I艁OWIEC PKS, 16,0 km
P-S-ZWA-090, czarny, ZDBICE PKS - I艁OWIEC PKS, 16,0 km

NUMER SZLAKU WWW.WEDRUJZNAMI.PL : P-S-ZWA-090 

NUMER SZLAKU PTTK: ZP-1134-s

PRZEBIEG SZLAKU: ZDBICE PKS - MORZYCA - REZERWAT PRZYRODY "GOLCOWE BAGNO" - GOLCE - RZ. DOBRZYCA - OKOLICE WSI DOBRZYCA - SZOSA WA艁CZ/CZAPLINEK - I艁OWIEC" PKS.

NAZWA SZLAKU:

NADLE艢NICTWA: WA艁CZ

GMINY: WA艁CZ

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, 艢CIE呕KI LE艢NE.

KOLOR: CZARNY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: oceniamy na 2009

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

D艁UGO艢膯: 16 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)

WA呕NE UWAGI:

  1. Szlak ma charakter LINIOWY. 
  2. W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na dobry z minusem – miejscowe s艂abe oznakowanie.
  3. Na szlaku w臋z艂y z innymi szlakami umo偶liwiaj膮ce wariantowo艣膰 w臋drówki.
  4. Szlak po drodze przecina si臋 ze szlakiem 偶ó艂tym („Szlak imieniem 1 Armii WP”) oraz ze szlakiem czerwonym („Szlak im 4 Dywizji Piechoty”).
  5. Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. D艂ugo艣膰 szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Na trasie malownicza dolina Dobrzycy, ciekawy ko艣ció艂 w Golcach, malownicze widoki w rezerwacie "Golcowe Bagno", piekne jezioro Zdbiczno oraz moc pami膮tek po II Wojnie 艢wiatowej w tym mini skansen, zespó艂 bojowy, izba pami臋ci i rozsiane bunkry w okolicach szlaku. Sama miejscowo艣膰 Zdbice zas艂uguje na kilkudniowy pobyt. Posiada dobrze rozbudowan膮 baze noclegowo-rekreacyjn膮 od pól namiotowych po agroturystyk臋. Jest te偶 w臋z艂em szlaków turystycznych. Zapraszamy do troszk臋 zapomnianej dzi艣 miejscowo艣ci aby zapozna膰 si臋 z jej dziedzictwem historycznym przy okazji odpoczywaj膮c.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy Zdbice PKS – Zdbice pomnik , 2,1 km (2,1km) - (1,1,1)

Odcinek 艂atwy:  drogi asfaltowe, gruntowe.

Pocz膮tek szlaku znajduje si臋 w Zdbicach przy przystanku PKS. Po przeciwnej stronie drogi po艂o偶ony jest cmentarz przy którym widniej膮 tablice upami臋tniaj膮ce bitw臋 o Wa艂 Pomorski. Ruszamy drog膮 asfaltow膮 w kierunku pó艂nocno-zachodnim, mijaj膮c z prawej strony Izb臋 Pami臋ci Narodowej w której znajduje si臋 wystawa „Las 艣wiadkiem walk o Wa艂 Pomorski” mo偶na tam obejrze膰 bro艅, mapy i dokumenty 偶o艂nierskie. Uwaga – poruszamy si臋 poboczem po lewej stronie drogi.  Po drugiej stronie drogi rozpoczyna/ko艅czy swój bieg szlak 偶ó艂ty („Szlak imieniem 1 Armii WP” – 82,5km),  prowadz膮cy do miejscowo艣ci Podgaje w woj. Wielkopolskie, w której walcz膮cy po stronie niemieckiej 偶o艂nierze 艂otewscy z grupy bojowej "Elster" SS, dokonali zbrodni na 32 偶o艂nierzach Wojska Polskiego. Obok jest punkt widokowy na jezioro Zdbiczno wraz zagospodarowanym miejscem do wypoczynku - pla偶膮 (boisko do siatkówki pla偶owej wraz pomostem). Nieco dalej widnieje neogotycki ko艣ció艂 z 1888 r. Poruszaj膮c si臋 dalej szos膮 po oko艂o 800m mijamy z lewej strony  Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego, warty obejrzenia lecz nieco zaniedbamy i cz臋艣ciowo zrujnowany. Tu偶 nieopodal bo po oko艂o 500m szlak prowadzi nas do pomnika po艣wieconego Bohaterom Walki o Prze艂amanie Wa艂u Pomorskiego przy którym znajduj膮 si臋 pozosta艂o艣ci po niemieckim zespole warownym na dawnym grodzisku. Mo偶emy tutaj zapozna膰 si臋 z bunkrami na krótkiej 艣cie偶ce dydaktycznej. Znajdziemy równie偶 drzewa pomnikowe.

Odcinek drugi Zdbice pomnik – Golce (ko艣ció艂), 4,7 km (6,8km)  - (1,1,1)

Odcinek 艂atwy:  drogi asfaltowe, gruntowe.

Po zwiedzeniu bunkrów, ruszamy dalej asfaltem przechodz膮c przesmykiem pomi臋dzy jeziorami; Zdbiczne o Dobre. Dochodzimy do drogi gruntowej i skr臋camy na pó艂noc – tutaj w臋ze艂 ze szlakiem pieszym czerwonym „4 Dywizji Piechoty”. Po przej艣ciu kilkuset metrów nasz szlak odchodzi od czerwonego  i skr臋ca w lewo – szlak czerwony prowadzi w okolice miejsca prze艂amania Wa艂u Pomorskiego przez Wojsko Polskie w 1945 roku. Dalej kieruj膮c si臋 drog膮 le艣na docieramy do rezerwatu przyrody „Golcowe Bagno” w którym mo偶emy zaobserwowa膰 jedne z najwi臋kszych torfowisk na Pomorzu – bardzo malownicze miejsce na sesje fotograficzne w sezonie. Kieruj膮c si臋 wzd艂u偶 granicy rezerwatu docieramy ponownie do szosy któr膮 szlak ju偶 prowadzi艂. Skr臋camy w prawo i po nieca艂ych 2,5 km docieramy do wsi Golce. Dochodzimy do skrzy偶owania z ko艣cio艂em. Kilka metrów dalej widzimy przenosk臋 (zabytkowy m艂yn), na szlaku kajakowym rzek膮 Dobrzyc膮. Jest to te偶 dobre miejsce do wodowania kajaków i powrotu w kierunku Ostrowca (wariant). Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek trzeci, Golce (ko艣ció艂) – I艂owiec PKS , 9,2 km (16,00) - (2,2,2)

Odcinek 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami: drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, 艣cie偶ki le艣ne, chwilowo bezdro偶a.

Docieraj膮c do wsi w której znajduje si臋 ko艣ció艂 wzniesiony w 1664 roku konstrukcji szkieletowej z barokowym wyposa偶eniem (o艂tarz g艂ówny, ambona). Szlak dalej b臋dzie prowadzi艂 wzd艂u偶 rzeki w kierunku pó艂nocnym. Za ko艣cio艂em skr臋camy w drog臋 utwardzon膮 przechodz膮c膮 w drog臋 le艣n膮 dobrej jako艣ci (nawierzchnia miejscami piaszczysta) i po oko艂o 1,5 km skr臋camy w lewo w przecink臋, która prowadzi nas do koryta rzeki. Nast臋pnie 艣cie偶k膮 le艣n膮, gór膮 doliny Dobrzycy poruszamy si臋 przez prawie 950 metrów,  podziwiaj膮c malownicze krajobrazy rzeczne. UWAGA – za znakiem z wykrzyknikiem znikoma ilo艣膰 znaków. Po przej艣ciu 900 metrów skr臋camy w prawo – musimy trafi膰 na przecink臋 – inaczej zejdziemy ze szlaku.  Je艣li si臋 nam uda, ponownie docieramy do drogi le艣nej któr膮 si臋 wcze艣niej poruszali艣my (ok. 400m).  Skr臋camy w lewo i kierujemy si臋 na pó艂noc przez 750m. Na skrzy偶owaniu ponownie skr臋camy w lewo. Nieco przed zagospodarowaniami w Dobrzycy, szlak skr臋ca w prawo i prowadzi drog膮 gruntow膮 na zmian臋 ze 艣cie偶k膮 le艣n膮. UWAGA – poruszamy si臋 szlakiem wzd艂u偶 poligonu wojskowego. Po przej艣ciu 1 kilometra dochodzimy do skrzy偶owanie duktów le艣nych na którym skr臋camy na zachód aby po chwili doj艣膰 ponownie do doliny rzeki Dobrzycy. Tutaj mo偶na chwilk臋 odpocz膮膰, posili膰 si臋, a nawet och艂odzi膰 w rzece. Skr臋camy na pó艂noc i drogami le艣nymi, po oko艂o 1,2 km docieramy do drogi wojewódzkiej (Wa艂cz – Czaplinek) pod膮偶amy ni膮 przez oko艂o 100m. Nast臋pnie skr臋camy w prawo z szosy w drog臋 utwardzon膮. Przemieszczaj膮c si臋 szlakiem przekraczamy rzeczk臋 Dobrzyc臋. Ponownie docieramy do drogi wojewódzkiej przy której znajduje si臋 w臋ze艂 szlaków – koniec/pocz膮tek naszego oraz koniec/pocz膮tek pieszego szlaku niebieskiego I Warszawskiej Dywizji Kawalerii. Je艣li nasz膮 w臋drówk臋 rozpoczniemy w I艂owcu, musimy zwróci膰 uwag臋 na oznakowanie – na tym odcinku , aby nie zgubi膰 szlaku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking oprócz wskazanego odcinka na 8 kilometrze od strony Zdbic i 6 km od strony I艂owca. Aby w ca艂o艣ci przejecha膰 szlak rowerem na wskazanym miejscy nie skr臋camy w kierunku Dobrzycy, lecz jedziemy ca艂y czas drog膮 le艣n膮 do powrotu szlaku po oko艂o 1 km.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy jako dobre z minusem – miejscowo s艂abo oznakowany.
  • Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy.

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2

1 – 艂atwy bez utrudnie艅
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 16  km
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 197 metrów (55%)
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 178 metrów (45%)
  4. Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna oko艂o 104 metry
  5. Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna oko艂o 123 metrów
  6. Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia oko艂o 135 metrów
Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist