NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-N-ZWA-116
NUMER SZLAKU WG PTTK: brak danych
PRZEBIEG SZLAKU: K臉PA KRAJE艃SKA PKP – G艁ODNE JEZIORKA – RZ. M艁YNÓWKA MOST – W臉ZE艁 SZLAKÓW MARTWICA (j.Marta) w臋ze艂 szlaków
NAZWA SZLAKU: BRAK DANYCH
NADLE艢NICTWA: DPN, TUCZNO
GMINY: TUCZNO
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, 艢CIE呕KI LE艢NE.
KOLOR: Niebieski (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY, po za DPN oceniamy na 2006
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
D艁UGO艢膯: 8,5km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter liniowy.
- W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na dostateczny z minusem. Na terenie Drawie艅skiego Parku Narodowego bardzo dobre.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. D艂ugo艣膰 szlaku pozwala na przebycie szlaku w kilka godzin. Szlak urozmaicony, przebiega po terenie pagórkowatym, w艣ród lasów i terenów chronionych. Kilka malowniczych widoków na terenie DPN oraz bardzo ciekawy zabytek techniki – most kolejowy nad P艂ociczn膮. Na uwag臋 zas艂uguj膮 równie偶 „G艂odne Jeziorka” i ci膮gn膮ce si臋 wzd艂u偶 nich umocnienia ziemne. Niestety szlak ten znajdziemy tylko na niektórych mapach. Fajna trasa na ca艂odniow膮 wycieczk膮 rowerow膮 z lekkim trekingiem.
OPIS TECHNICZNY
Ca艂o艣膰 szlaku - 8,5 km - (1,1,1)
Odcinek 艂atwy drogi asfaltowe, gruntowe.
Pocz膮tek szlaku znajduje si臋 na stacji PKP K臋pa Kraje艅ska, tu偶 nieopodal wsi. Mo偶emy tutaj dojecha膰 poci膮giem lub wróci膰 nim do bazy wypadowej. UWAGA – brak oznakowania pocz膮tku/ko艅ca szlaku. Oznakowanie w tym miejscu jest bardzo niewidoczne i trzeba si臋 przyjrze膰 drzewom. Z przystanku idziemy kierunku drogi asfaltowej. Nie przechodzimy przez przejazd kolejowy lecz idziemy dalej na wschód. Asfaltem – szosa powsta艂a w ostatnich latach i przy jej budowie wyci臋to drzewa z oznakowaniem). Kierujemy si臋 na wchód drog膮 asfaltow膮 przez oko艂o 800 m. W miedzy czasie na przeci臋ciu z rz. P艂ociczn膮, zaledwie 100 m na po艂udnie od drogi znajduje si臋 zabytkowy most kolejowy o wysoko艣ci 31m z niesamowitymi widokami z mostu – most ostatnio wyremontowano. Idziemy dalej asfaltem i przy rozwidleniu skr臋camy w prawo skos Aby wraz ze szlakiem rowerowym wej艣膰 w drog臋 le艣n膮. Po przej艣ciu ok. 500 m, dochodzimy do przejazdu kolejowego. Od tego miejsca znaki s膮 troch臋 lepiej widoczne, jednak warto na skrzy偶owaniach poszuka膰 znaków w drug膮 stron臋 aby nie wypa艣膰 z trasy. Za przejazdem odchodzi od nas szlak rowerowy a my skr臋camy na po艂udnie, aby przez ponad 3 km w臋drowa膰 lasem, drogami gruntowymi i duktami. Docieraj膮c do M艂ynówki, naturalnej granicy Drawskiego Parku Narodowego przechodzimy przez mostek i kierujemy si臋 do jeziora Martew. UWAGA – most ten jest uszkodzony i trzeba uwa偶a膰 przy przeje偶d偶aniu (stan 2012 rok). Na M艂ynówce mo偶emy spotka膰 sp艂ywy kajakowe startuj膮ce w Tucznie. Niestety coraz rzadziej sp艂ywaj膮ce z powodu prowadzenia trasy nie tylko przez teren DPN ale i rezerwat Przyrody na M艂ynówce.. W tym miejscu mo偶emy równie偶 zauwa偶y膰 stare oznakowanie pieszego szlaku czarnego odbijaj膮ce w lewo i przechodz膮ce na bardzo krótkim odcinku przez DPN – szlaku nie ma na mapach ani w spisach. Po pokonaniu M艂ynówki wchodzimy na teren Drawie艅skiego Parku Narodowego i tu znacz膮co poprawia si臋 stan oznakowania szlaku. Po lewej mijamy dawny rezerwat „G艂odne Jeziorka” obecnie w艂膮czony w granic臋 DPN. Wzd艂u偶 drogi ca艂y czas widzimy ci膮g umocnie艅 ziemnych Wa艂u Pomorskiego. Po przebyciu 2,5 km odcinka drogi le艣nej, docieramy do w臋z艂a szlaków w okolicy j. Marta (j. Martwica,Martew), gdzie nasz szlak ko艅czy/rozpoczyna swój bieg. Spotykamy si臋 tutaj z pieszym szlakiem czerwonym Cz艂opa-Jez. Karpiowe – Nadarzyce. W艂a艣nie tym szlakiem skr臋caj膮c na wschód dotrzemy dobr膮 drog膮 do najbli偶szej miejscowo艣ci Martew a pó藕niej asfaltow膮 do Tuczna, sk膮d mo偶emy wróci膰 do naszej bazy wypadowej PKS lub PKP z oddalonego troszk臋 dworca PKP. Tuczno to równie偶 du偶y w臋ze艂 szlaków pieszych i rowerowych. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy jako dostateczne z minusem. Na terenie DPN bardzo dobre.
- Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy.
- w臋z艂y szlaków pozwalaj膮 na wariantowo艣膰 wycieczki.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
- D艂ugo艣膰 szlaku 8,5 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 100 metrów (53%)
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 98 metrów (47%)
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna oko艂o 87 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna oko艂o 104 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia oko艂o 114 metrów
|