NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-N-ZWA-118
NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1139n
PRZEBIEG SZLAKU: TUCZNO RYNEK – ZAMKOWA - KLASZTORNA - TUCZNO ROZWIDLENIE KLASZTORNA - POLE NAMIOTOWE (CYPEL) – WĘZEŁ SZLAKÓW- - TUCZNO ROZWIDLENIE UL. KLASZTORNA.
NAZWA SZLAKU:
NADLEŚNICTWA: TUCZNO
GMINY: TUCZNO
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, ŚCIEŻKI LEŚNE.
KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
DŁUGOŚĆ: 9,1km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)
WAŻNE UWAGI:
- Szlak ma charakter okrężny.
- W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dobre.
- Szlak zaczyna się i kończy w Tucznie.
- Szlak przecina się ze szlakiem żółtym (Tuczno-Tuczno) oraz zielonym (Tuczno-Żelichowo).
- Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Szlak urozmaicony, przebiega po terenie pagórkowatym, wśród lasów i przy jeziorze. Jest szlakiem spacerowym idealnie nadającym się do nordic walkingu. Świetny na mały rodzinny wypad podczas wypoczynku w Tucznie.
OPIS TECHNICZNY
Całość szlaku, Tuczno parking – Tuczno ul. Klasztorna , 9,1km - (1,1,1)
Odcinek łatwy drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe, ścieżki leśne.
Początek/koniec szlaku znajduje się w Tucznie przy na dużym parkingu brukowanym przy ul. Konopnickiej, pełniącym również rolę przystanku PKS – węzeł szlaków turystycznych (pieszy zielony). Stąd warto podejść kilka metrów aby zwiedzić główne obiekty zabytkowe; Zamek Wedlów z XIV wieku i kościół Wniebowzięcia NMP z XV wieku. W malowniczym aczkolwiek małym parku przyramkowym możemy wykonać ładne zdjęcia i poddać się chwili zadumy. Pomiędzy zamkiem a drogą krajową widoczne są pozostałości murów oraz rozbite bunkry Wału Pomorskiego. Kościół w miarę możliwości jest naprawdę warty zwiedzenia. Piękne drewniane barokowe wyposażenie i XIX wieczne polichromie przykuwają wzrok turysty. Ruszamy z parkingu ulicą Zamkową, aby na skrzyżowaniu skręcić w lewo i podążać ulicą Klasztorną – tutaj dołącza się do nas szlak pieszy żólty. Dochodzimy do rozwidlenia i od tego miejsca nasz szlak ma charakter okrężny – do tego miejsca wspólny przebieg ze szlakiem pieszym zielonym (Tuczno-Żelichowo), który na rozwidleniu skręca w prawo ul. Klasztorną. My skierujemy się na rozwidleniu w lewo i idziemy wspólnie ze szlakiem żółtym. Po chwili ulica zmienia swój charakter na dobrą, trochę zapiaszczoną gruntową - tuż przez skrajem lasu. Idziemy skrajem lasu oraz droga leśną idącą równolegle do skraju lasu. Po lewej mijamy odbicie drogi ku jez. Tuczno, prowadzące do pola namiotowego. Idąc lasem przez około docieramy do brzegu jeziora Tuczno. Znajdujemy się w miejscu biwakowania „Cypel” – fajne miejsce na pierwszy odpoczynek na trasie. Dalej od miejsca odpoczynku kierujemy początkowo ścieżką, przechodzimy strumień, idąc później drogą leśną na północ i pod górkę. Po przejściu około 850 metrów skręcamy w lewo i przechodząc około 1,1 km drogami leśnymi dochodzimy do węzła szlaków gdzie szlak zielony i żółty skręcają w lewo a my w prawo. Na krótkim odcinku wspólny przebieg ze pieszym szlakiem zielonym (Tuczno-Żelichowo). Prowadzi nas dalej dobra droga leśna ponownie na północ. Po ok. 750 m przecinamy drogę utwardzoną - szlak prowadzi nas dalej prosto. Wędrujemy dalej łukiem na wschód przez około 1,1km aż dotrzemy do drogi o nawierzchni utwardzonej. Skręcamy w prawo, idąc nią przez ponad 750m. Po owym dystansie szlak skręca w prawo w gęstą alejkę świerków, którą wędrujemy ponad 400 m. Droga prowadzi dalej na południe drogami leśnymi, aż dociera do drogi utwardzonej, którą już przecinaliśmy. Od tego miejsca wspólny przebieg z zielonym szlakiem pieszym (Tuczno-Żelichowo). Podążamy nią przez 1,2m do skraju lasu gdzie zaczynają się ponownie zabudowania miasta Tuczno. Wracamy na ulicę Klasztorną i dochodzimy do końca szlaku na rozwidleniu. Od tego miejsca wracamy tą samą drogą którą przyszliśmy do parkingu – ok. 500 m. Przed skwerem skręcamy w prawo w ulicę Zamkową i dochodzimy do parkingu przy ulicy Konopnickiej. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic wal king z miejscowymi utrudnieniami przy polu biwakowym.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy jako dobre.
- Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
- Długość szlaku 9,10 km
- Łączna wysokość podejść na trasie około 105 metrów (54%)
- Łączna ilość zejść na trasie około 105 metrów (46%)
- Wysokość względna minimalna około 83 metrów
- Wysokość względna maksymalna około 101 metrów
- Wysokość względna średnia około 113 metrów
|