NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-Z-ZWA-089
NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1133z
PRZEBIEG SZLAKU: NAKIELNO - DRZEWOSZEWO - PRÓCHNOWO
NADLEŚNICTWA:
GMINY: MIROSŁAWIEC, WAŁCZ
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, ŚCIEŻKI LEŚNE.
KOLOR: ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
DŁUGOŚĆ: 13,18 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)
WAŻNE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY.
- W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dobry.
- Szlak zaczyna się w Nakielnie przy przystanku PKS i kończy w Pruchnowie na przystanku PKS.
- Szlak po drodze przecina się lub ma wspólny, chwilowy przebieg ze szlakiem czerwonym („Szlak im 4 Dywizji Piechoty”) oraz czarnym (Nakielno-Wierzchowo).
- Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Samo Nakielno jest miejscowością o charakterze wypoczynkowym. Znajdziemy tutaj ośrodki, mogące być alternatywą dla miejskiego Wałcza. Miejscowość leży niedaleko stolicy powiatu i stanowi doskonały punkt wypadowy. Sam szlak od wschodniej strony przebiega w większości terenami leśnymi rezerwatu przyrody „Bytyń Wielki” zaś od zachody krętą drogą asfaltową. Po drodze liczne węzły z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi w okolicy. Nakielno i Drzewoszewo, to dwa ośrodki żeglarskie nad jez. Bytyń Wielki leżące na szlaku. Trzecia przystań położona jest na wschód od wsi Próchnówko, nieopodal stanicy harcerskiej Piecnik. Zapraszamy do wędrówki praktycznie po rezerwacie przyrody.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy Nakielno PKS – Drzewoszewo, 7,28 (7,28) km - 1,1,1
Odcinek łatwy drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone.
Początek szlaku znajduje się w Nakielnie, przy przystanku PKS oraz przy kościele neogotyckim z 1880 roku (zabytkowy cmentarz przykościelny). Podążając między zabudowaniami miejscowości możemy zauważyć zabytkową gorzelnię ze spichrzem folwarcznym z 2 połowy XIX wieku, zabytkowy dom podcieniowy (nr 6) oraz przeszło ponad 100 letni park pałacowy. Główną drogą wsi (asfalt), dochodzimy do drzewa pomnikowego obok kapliczki, przy którym szosa skręca w prawo, zaś szlak podąża dalej prosto drogą utwardzoną. Dochodzimy do brzegu jeziora i kierujemy się w stronę ośrodka żeglarskiego – bardzo ładne widoki na przystań. Dochodzimy do skrzyżowania na którym idący od wsi wraz z nami pieszy szlak czerwony idzie dalej prosto, zaś my skręcamy w lewo. Idziemy dalej na północ, mijamy ośrodek żeglarski i wchodzimy do lasu, podążając wzdłuż granicy rezerwatu przyrody jeziora Wielki Bytyń. Przez 3 km podążamy drogą, następnie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i przemieszczamy się w kierunku rzeki Piławka (szlak kajakowy). Przechodzimy przez mostek wędrujemy w kierunku północno-zachodnim. Wychodzimy z lasu (opuszczamy rezerwat przyrody) i dochodzimy do skrzyżowania dróg – na tym odcinku przekraczamy granicę gmin; Wałcz i Mirosławiec. Skręcamy w lewo skos docieramy do Drzewoszewa. Jest to typowa wieś letniskowa, z rozwijającym się żeglarstwem i bazą noclegową. Posiada przystań żeglarską, plażyczki i warto tutaj chwilkę odetchnąć. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.
Odcinek drugi, Drzewoszewo – Próchnowo PKS 5,90 (13,18) km - 1,1,1
Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, ścieżki leśne.
Od miejscowości Drzewoszewo w której znajduje się początek szlaku rowerowego zielonego podążamy w kierunku północnym. Szlak prowadzi nas drogą gruntową, początkowo po terenie otwartym (pole), później lasem – po prawej stronie idziemy wzdłuż strumienia. Po około 2 km, jesteśmy ponownie na terenie rezerwatu przyrody „Bytyń Wielki”. Wchodzimy do lasu i nadal podążamy wzdłuż granic rezerwatu. Na skrzyżowaniu (po lewej północny skraj jeziora”, łączymy się ze szlakiem czarnym, wchodzącym od strony północno-wschodniej. Idziemy łukiem drogą gruntową wzdłuż brzegu jeziora i dochodzimy do dużej polany – dzikiej plaży, która doskonale nadaje się na miejsce odpoczynku. Z polany wychodzimy na drogę asfaltową i skręcamy w lewo (południe). Za znakami szlaku zielonego i czarnego, po 2 km docieramy do wsi Próchnowo. Przy początku wsi po lewej stronie miniemy XIX wieczny kościół, charakteryzujący się użyciem form neoromańskich i neogotyckich z drugiej połowy XIX wieku. Idziemy jeszcze kilkaset metrów i na skrzyżowaniu w centrum wsi, przy przystanku PKS, nasz szlak kończy/zaczyna swój bieg. Warto również zerknąć na odrestaurowany neoklasycystyczny pałacyk z zabudowaniami folwarcznymi. Budynek posiada skromną dekorację architektoniczną: boniowania, gzymsy. Kolejną atrakcją Próchnowa jest zabytkowy park krajobrazowy. Jest to rozległy teren, pocięty jarami. Znajdują się tam interesujące okazy drzew i krzewów, zarówno krajowych jak i egzotycznych. Występują tam m.in.: buki (obwód do 450 cm), lipy, brzozy, graby, dęby (obwód do 600 cm), tzw. jedlice Douglasa (do 450 cm), żywotniki, modrzewie, a także limby, jodły białe, sosna czarna, leszczyna czerwonolistna, jabłoń jagodowa oraz kasztanowiec japoński. Aby wrócić do Nakielna, możemy powędrować szlakiem czarnym, który przy przystanku skręca w lewo w drogę betonową. Jednak to długi około 17 km odcinek do pokonania - w sezonie żeglarskim na przystani w Próchnówku, dyżuruje bosman i można pewnie załatwić nocleg jak i coś do przekąszenia, podczas powrotu z Próchnowa szlakiem czarnym do Nakielna – na skrzyżowaniu z wiatą i ławostołem skręcamy w kierunku jeziora (wschód) po około 2,6 km. Nie ma też co ukrywać, że szeroka panorama w kierunku zachodnim daje nam niezapomniane wrażenia przy zachodzącym słońcu, co sami przeżyliśmy. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy jako dobre.
- Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
- Długość szlaku 13,18 km
- Łączna wysokość podejść na trasie około 140 metrów
- Łączna ilość zejść na trasie około 136 metrów
- Wysokość minimalna około 114 metrów
- Wysokość maksymalna około 141 metrów
- Wysokość względna średnia około 123 metry
SZLAK I ZDJĘCIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOK
|