NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-Z-ZWA-089
NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1133z
PRZEBIEG SZLAKU: NAKIELNO - DRZEWOSZEWO - PRÓCHNOWO
NADLE艢NICTWA:
GMINY: MIROS艁AWIEC, WA艁CZ
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, 艢CIE呕KI LE艢NE.
KOLOR: ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
D艁UGO艢膯: 13,18 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY.
- W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na dobry.
- Szlak zaczyna si臋 w Nakielnie przy przystanku PKS i ko艅czy w Pruchnowie na przystanku PKS.
- Szlak po drodze przecina si臋 lub ma wspólny, chwilowy przebieg ze szlakiem czerwonym („Szlak im 4 Dywizji Piechoty”) oraz czarnym (Nakielno-Wierzchowo).
- Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. D艂ugo艣膰 szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Samo Nakielno jest miejscowo艣ci膮 o charakterze wypoczynkowym. Znajdziemy tutaj o艣rodki, mog膮ce by膰 alternatyw膮 dla miejskiego Wa艂cza. Miejscowo艣膰 le偶y niedaleko stolicy powiatu i stanowi doskona艂y punkt wypadowy. Sam szlak od wschodniej strony przebiega w wi臋kszo艣ci terenami le艣nymi rezerwatu przyrody „Byty艅 Wielki” za艣 od zachody kr臋t膮 drog膮 asfaltow膮. Po drodze liczne w臋z艂y z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi w okolicy. Nakielno i Drzewoszewo, to dwa o艣rodki 偶eglarskie nad jez. Byty艅 Wielki le偶膮ce na szlaku. Trzecia przysta艅 po艂o偶ona jest na wschód od wsi Próchnówko, nieopodal stanicy harcerskiej Piecnik. Zapraszamy do w臋drówki praktycznie po rezerwacie przyrody.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy Nakielno PKS – Drzewoszewo, 7,28 (7,28) km - 1,1,1
Odcinek 艂atwy drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone.
Pocz膮tek szlaku znajduje si臋 w Nakielnie, przy przystanku PKS oraz przy ko艣ciele neogotyckim z 1880 roku (zabytkowy cmentarz przyko艣cielny). Pod膮偶aj膮c mi臋dzy zabudowaniami miejscowo艣ci mo偶emy zauwa偶y膰 zabytkow膮 gorzelni臋 ze spichrzem folwarcznym z 2 po艂owy XIX wieku, zabytkowy dom podcieniowy (nr 6) oraz przesz艂o ponad 100 letni park pa艂acowy. G艂ówn膮 drog膮 wsi (asfalt), dochodzimy do drzewa pomnikowego obok kapliczki, przy którym szosa skr臋ca w prawo, za艣 szlak pod膮偶a dalej prosto drog膮 utwardzon膮. Dochodzimy do brzegu jeziora i kierujemy si臋 w stron臋 o艣rodka 偶eglarskiego – bardzo 艂adne widoki na przysta艅. Dochodzimy do skrzy偶owania na którym id膮cy od wsi wraz z nami pieszy szlak czerwony idzie dalej prosto, za艣 my skr臋camy w lewo. Idziemy dalej na pó艂noc, mijamy o艣rodek 偶eglarski i wchodzimy do lasu, pod膮偶aj膮c wzd艂u偶 granicy rezerwatu przyrody jeziora Wielki Byty艅. Przez 3 km pod膮偶amy drog膮, nast臋pnie na skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo i przemieszczamy si臋 w kierunku rzeki Pi艂awka (szlak kajakowy). Przechodzimy przez mostek w臋drujemy w kierunku pó艂nocno-zachodnim. Wychodzimy z lasu (opuszczamy rezerwat przyrody) i dochodzimy do skrzy偶owania dróg – na tym odcinku przekraczamy granic臋 gmin; Wa艂cz i Miros艂awiec. Skr臋camy w lewo skos docieramy do Drzewoszewa. Jest to typowa wie艣 letniskowa, z rozwijaj膮cym si臋 偶eglarstwem i baz膮 noclegow膮. Posiada przysta艅 偶eglarsk膮, pla偶yczki i warto tutaj chwilk臋 odetchn膮膰. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek drugi, Drzewoszewo – Próchnowo PKS 5,90 (13,18) km - 1,1,1
Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, 艣cie偶ki le艣ne.
Od miejscowo艣ci Drzewoszewo w której znajduje si臋 pocz膮tek szlaku rowerowego zielonego pod膮偶amy w kierunku pó艂nocnym. Szlak prowadzi nas drog膮 gruntow膮, pocz膮tkowo po terenie otwartym (pole), pó藕niej lasem – po prawej stronie idziemy wzd艂u偶 strumienia. Po oko艂o 2 km, jeste艣my ponownie na terenie rezerwatu przyrody „Byty艅 Wielki”. Wchodzimy do lasu i nadal pod膮偶amy wzd艂u偶 granic rezerwatu. Na skrzy偶owaniu (po lewej pó艂nocny skraj jeziora”, 艂膮czymy si臋 ze szlakiem czarnym, wchodz膮cym od strony pó艂nocno-wschodniej. Idziemy 艂ukiem drog膮 gruntow膮 wzd艂u偶 brzegu jeziora i dochodzimy do du偶ej polany – dzikiej pla偶y, która doskonale nadaje si臋 na miejsce odpoczynku. Z polany wychodzimy na drog臋 asfaltow膮 i skr臋camy w lewo (po艂udnie). Za znakami szlaku zielonego i czarnego, po 2 km docieramy do wsi Próchnowo. Przy pocz膮tku wsi po lewej stronie miniemy XIX wieczny ko艣ció艂, charakteryzuj膮cy si臋 u偶yciem form neoroma艅skich i neogotyckich z drugiej po艂owy XIX wieku. Idziemy jeszcze kilkaset metrów i na skrzy偶owaniu w centrum wsi, przy przystanku PKS, nasz szlak ko艅czy/zaczyna swój bieg. Warto równie偶 zerkn膮膰 na odrestaurowany neoklasycystyczny pa艂acyk z zabudowaniami folwarcznymi. Budynek posiada skromn膮 dekoracj臋 architektoniczn膮: boniowania, gzymsy. Kolejn膮 atrakcj膮 Próchnowa jest zabytkowy park krajobrazowy. Jest to rozleg艂y teren, poci臋ty jarami. Znajduj膮 si臋 tam interesuj膮ce okazy drzew i krzewów, zarówno krajowych jak i egzotycznych. Wyst臋puj膮 tam m.in.: buki (obwód do 450 cm), lipy, brzozy, graby, d臋by (obwód do 600 cm), tzw. jedlice Douglasa (do 450 cm), 偶ywotniki, modrzewie, a tak偶e limby, jod艂y bia艂e, sosna czarna, leszczyna czerwonolistna, jab艂o艅 jagodowa oraz kasztanowiec japo艅ski. Aby wróci膰 do Nakielna, mo偶emy pow臋drowa膰 szlakiem czarnym, który przy przystanku skr臋ca w lewo w drog臋 betonow膮. Jednak to d艂ugi oko艂o 17 km odcinek do pokonania - w sezonie 偶eglarskim na przystani w Próchnówku, dy偶uruje bosman i mo偶na pewnie za艂atwi膰 nocleg jak i co艣 do przek膮szenia, podczas powrotu z Próchnowa szlakiem czarnym do Nakielna – na skrzy偶owaniu z wiat膮 i 艂awosto艂em skr臋camy w kierunku jeziora (wschód) po oko艂o 2,6 km. Nie ma te偶 co ukrywa膰, 偶e szeroka panorama w kierunku zachodnim daje nam niezapomniane wra偶enia przy zachodz膮cym s艂o艅cu, co sami prze偶yli艣my. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy jako dobre.
- Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
- D艂ugo艣膰 szlaku 13,18 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 140 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 136 metrów
- Wysoko艣膰 minimalna oko艂o 114 metrów
- Wysoko艣膰 maksymalna oko艂o 141 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia oko艂o 123 metry
SZLAK I ZDJ臉CIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOK
|