Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » P-Z-ZWA-089 (PTTK ZP-1133z), zielony, NAKIELNO PKS - PRÓCHNOWO PKS, 13,18 km
P-Z-ZWA-089 (PTTK ZP-1133z), zielony, NAKIELNO PKS - PRÓCHNOWO PKS, 13,18 km

NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-Z-ZWA-089

NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1133z

PRZEBIEG SZLAKU: NAKIELNO - DRZEWOSZEWO - PRÓCHNOWO

NADLEŚNICTWA:

GMINY: MIROSŁAWIEC, WAŁCZ

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, ŚCIEŻKI LEŚNE.

KOLOR:  ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

DŁUGOŚĆ:  13,18 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter LINIOWY. 
 2. W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dobry.
 3. Szlak zaczyna się w Nakielnie przy przystanku PKS i kończy w Pruchnowie na przystanku PKS.
 4. Szlak po drodze przecina się lub ma wspólny, chwilowy przebieg ze szlakiem czerwonym („Szlak im 4 Dywizji Piechoty”) oraz czarnym (Nakielno-Wierzchowo).  
 5. Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Samo Nakielno jest miejscowością o charakterze wypoczynkowym. Znajdziemy tutaj ośrodki, mogące być alternatywą dla miejskiego Wałcza. Miejscowość leży niedaleko stolicy powiatu i stanowi doskonały punkt wypadowy. Sam szlak od wschodniej strony przebiega w większości terenami leśnymi rezerwatu przyrody „Bytyń Wielki” zaś od zachody krętą drogą asfaltową. Po drodze liczne węzły z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi w okolicy. Nakielno i Drzewoszewo, to dwa ośrodki żeglarskie nad jez. Bytyń Wielki leżące na szlaku. Trzecia przystań położona jest na wschód od wsi Próchnówko, nieopodal stanicy harcerskiej Piecnik. Zapraszamy do wędrówki praktycznie po rezerwacie przyrody.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy Nakielno PKS – Drzewoszewo,  7,28 (7,28) km - 1,1,1

Odcinek łatwy  drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone.

Początek szlaku znajduje się w Nakielnie, przy przystanku PKS oraz przy kościele neogotyckim z 1880 roku (zabytkowy cmentarz przykościelny). Podążając między zabudowaniami miejscowości możemy zauważyć zabytkową gorzelnię ze spichrzem folwarcznym z 2 połowy XIX wieku, zabytkowy dom podcieniowy (nr 6) oraz przeszło ponad 100 letni park pałacowy. Główną drogą wsi (asfalt), dochodzimy do drzewa pomnikowego obok kapliczki, przy którym szosa skręca w prawo, zaś szlak podąża dalej prosto drogą utwardzoną. Dochodzimy do brzegu jeziora i kierujemy się w stronę ośrodka żeglarskiego – bardzo ładne widoki na przystań. Dochodzimy do skrzyżowania na którym idący od wsi wraz z nami pieszy szlak czerwony idzie dalej prosto, zaś my skręcamy w lewo. Idziemy dalej na północ, mijamy ośrodek żeglarski i wchodzimy do lasu, podążając wzdłuż granicy rezerwatu przyrody jeziora Wielki Bytyń. Przez 3 km podążamy drogą, następnie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i przemieszczamy się w kierunku rzeki Piławka (szlak kajakowy). Przechodzimy przez mostek    wędrujemy w kierunku północno-zachodnim. Wychodzimy z lasu (opuszczamy rezerwat przyrody) i dochodzimy do skrzyżowania dróg – na tym odcinku przekraczamy granicę gmin; Wałcz i Mirosławiec. Skręcamy w lewo skos docieramy do Drzewoszewa. Jest to typowa wieś letniskowa, z rozwijającym się żeglarstwem i bazą noclegową. Posiada przystań żeglarską, plażyczki i warto tutaj chwilkę odetchnąć. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek drugi, Drzewoszewo – Próchnowo PKS  5,90 (13,18) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, ścieżki leśne.

Od miejscowości Drzewoszewo w której znajduje się początek szlaku rowerowego zielonego podążamy w kierunku północnym. Szlak prowadzi nas drogą gruntową, początkowo po terenie otwartym (pole), później lasem – po prawej stronie idziemy wzdłuż strumienia. Po około 2 km, jesteśmy ponownie na terenie rezerwatu przyrody „Bytyń Wielki”. Wchodzimy do lasu i nadal podążamy wzdłuż granic rezerwatu. Na skrzyżowaniu (po lewej północny skraj jeziora”, łączymy się ze szlakiem czarnym, wchodzącym od strony północno-wschodniej. Idziemy łukiem drogą gruntową wzdłuż brzegu jeziora i dochodzimy do dużej polany – dzikiej plaży, która doskonale nadaje się na miejsce odpoczynku. Z polany wychodzimy na drogę asfaltową i skręcamy w lewo (południe). Za znakami szlaku zielonego i czarnego, po 2 km docieramy do wsi Próchnowo. Przy początku wsi po lewej stronie miniemy XIX wieczny kościół, charakteryzujący się użyciem form neoromańskich i neogotyckich z drugiej połowy XIX wieku. Idziemy jeszcze kilkaset metrów i na skrzyżowaniu w centrum wsi, przy przystanku PKS, nasz szlak kończy/zaczyna swój bieg. Warto również zerknąć na odrestaurowany neoklasycystyczny pałacyk z zabudowaniami folwarcznymi. Budynek posiada skromną dekorację architektoniczną: boniowania, gzymsy. Kolejną atrakcją Próchnowa jest zabytkowy park krajobrazowy. Jest to rozległy teren, pocięty jarami. Znajdują się tam interesujące okazy drzew i krzewów, zarówno krajowych jak i egzotycznych. Występują tam m.in.: buki (obwód do 450 cm), lipy, brzozy, graby, dęby (obwód do 600 cm), tzw. jedlice Douglasa (do 450 cm), żywotniki, modrzewie, a także limby, jodły białe, sosna czarna, leszczyna czerwonolistna, jabłoń jagodowa oraz kasztanowiec japoński. Aby wrócić do Nakielna, możemy powędrować szlakiem czarnym, który przy przystanku skręca w lewo w drogę betonową. Jednak to długi około 17 km odcinek do pokonania - w sezonie żeglarskim na przystani w Próchnówku, dyżuruje bosman i można pewnie załatwić nocleg jak i coś do przekąszenia, podczas powrotu z Próchnowa szlakiem czarnym do Nakielna – na skrzyżowaniu z wiatą i ławostołem skręcamy w kierunku jeziora (wschód) po około 2,6 km. Nie ma też co ukrywać, że szeroka panorama w kierunku zachodnim daje nam niezapomniane wrażenia przy zachodzącym słońcu, co sami przeżyliśmy. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy jako dobre.
 • Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:

 1. Długość szlaku 13,18 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie około 140 metrów
 3. Łączna ilość zejść na trasie około 136 metrów
 4. Wysokość minimalna około 114 metrów
 5. Wysokość maksymalna około 141 metrów
 6. Wysokość względna średnia około 123 metry

 SZLAK I ZDJĘCIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOK

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist