Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » P-Z-ZWA/PCT-092 (PTTK ZP-1136z), zielony, ŻELICHOWO PKS - TUCZNO, parking, 31,35 km - fragment szlaku w woj. Wielkopolskim, gm Krzyż Pomorski.
P-Z-ZWA/PCT-092 (PTTK ZP-1136z), zielony, ŻELICHOWO PKS - TUCZNO, parking, 31,35 km - fragment szlaku w woj. Wielkopolskim, gm Krzyż Pomorski.

NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-Z-ZWA/PCT-092

NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1136z

PRZEBIEG SZLAKU:  TUCZNO RYNEK - NADLEŚNICTWO - MOST NA RZ. MŁYNÓWKA (RUNICA) - MARTEW - BRZEŹNIAK - GOLIN - CZŁOPA - TRZEBIN - PRZELEWICE - MOSTEK NA RZ. CZŁOPICA - ŻELICHOWO PKS

NAZWA SZLAKU:

GMINY: TUCZNO, CZŁOPA (zachodniopomorskie), KRZYŻ WIELKOPOLSKI (wielkopolskie)

NADLEŚNICTWO: TUCZNO, CZŁOPA, KRZYŻ WLKP.

NAWIERZCHNIE: DROGI BRUKOWANE, ŚCIEŻKI LEŚNE, DROGI POLNE, DROGI ASFALTOWE.

KOLOR: ZIELONY (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

DŁUGOŚĆ:  31,35 km (2,2 km w woj. Wielkopolskim)

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter liniowy.
 2. Szlak po drodze przecina się z szlakami pieszymi; niebieskim (Tuczno), żółtym (wokół J. Tuczno) oraz czerwonym im. IV Dywizji Piechoty. Punkty styczne z pieszym szlakiem czarnym Załom – Przelewice.
 3. W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy jako niedostateczne w obu kierunkach – jakość oznakowania zależy od gmin w naszym województwie. Niektóre odcinki są lepsze a niektóre gorsze. W woj. Wielkopolskim bardzo słabe.
 4. Niestety na wielu mapach, szlak jest naniesiony źle, z bardzo dużymi przesunięciami.
 5. Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
 6. Dziękujemy Państwu Tymeckim z Człopy za pomoc podczas prac inwentaryzacyjnych. Zapraszamy do skorzystania z ich ośrodka: kajaki, transport, noclegi z wyżywieniem - www.natursport.pl

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Jest to dość ciekawy szlak pieszy z możliwością pokonania go również rowerem. Przebiega po urozmaiconej rzeźbie terenu. Spore leśne i wiejskie przebiegi szlaku, pozwalają odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Świetnie łączy Tuczno z Człopą. Te dwie miejscowości położone są nad jeziorami umożliwiając nie tylko biwakowanie (obozowanie), ale również aktywny wypoczynek w oparciu o szlaki piesze, rowerowe i kajakowe w okolicy. Dobra baza noclegowo-żywieniowa oraz wypożyczalnie kajaków czy firmy przewozowe, zapewnią miłe wspomnienia nie tylko grupom ale i osobom indywidualnym i rodzinom. Szlak przecina trzy inne szlaki piesze, w tym jeden główny – czerwony idący z Człopy przez Wałcz w okolice wsi Nadarzyce – umożliwiając wariantowość wycieczki. Można również połączyć spływ z wycieczką pieszą lub rowerową. Łączy on również się z siecią szlaków Województwa Wielkopolskiego w gminie Krzyż Pomorski (Żelichowo).  Nie zabraknie również pozostałości Wału Pomorskiego, zabytków, rezerwatów przyrody … Do zobaczenia gminach Tuczno i Człopa.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Tuczno kościół – Martew kościół  – 6,48 (6,48) km - 1,1,1

Odcinek dość łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, brukowane.

Początek szlaku znajduje się w Tucznie na parkingu przy kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP wybudowany w stylu gotyckim w XV wieku. Tuż obok kościoła warto zobaczyć zamek Wedlów. Początkowo szlak prowadzi razem z szlakiem pieszym niebieskim ulicą Zamkową w kierunku północnym. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcają w lewo w ulicę Klasztorną, gdzie dołącza z prawej strony szlak pieszy żółty. Razem idą 300 metrów, następnie szlak zielony wraz z niebieskim odbija w prawo. Od skrzyżowania szlaki idą wspólnie przez 1,3km, po czym szlak niebieski odbija w prawo. Nasz szlak wiedzie dalej prosto drogą utwardzoną. Po przejściu niecałych 800 metrach schodzi z drogi utwardzonej w lewo. Drogą gruntową idzie 700 metrów i skręca w lewo. Prowadzi wzdłuż struktury leśnej i dochodzi do skrzyżowania, gdzie skręca w prawo. Wraz z szlakiem pieszym żółtym po 200 metrach dochodzi do kolejnego skrzyżowania, gdzie znajduje się węzeł szlaków. Tu swój początek/koniec ma szlak niebieski. Szlak wraz z szlakiem żółtym skręca w lewo i prowadzi w kierunku południowym. Po drodze przecina Młynówkę, która wpada do jeziora Tuczno, które znajduje się po lewej stronie. Za rzeczką szlaki prowadzą drogą pod górkę. Wspólnie idą przez 800 metrów. Po tym dystansie szlak żółty odbija w lewo, zielony zaś dalej wiedzie w kierunku południowym przez 1,3km. Przed miejscowością Martew na skrzyżowaniu skręca w lewo w drogę utwardzoną. Mijając kapliczkę dochodzimy do skrzyżowania z drogą asfaltową, gdzie znajduje się kościół szachulcowy pw. MB Różańcowej z drewniana dzwonnicą z XIXw. Tu szlak skręca w prawo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek drugi, Martew kościół  – Brzeźniak – 4,74 (11,22) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, gruntowa, utwardzona, brukowana.

Na skrzyżowaniu dołącza szlak pieszy czerwony im. IV Dywizji Piechoty i podąża z naszym szlakiem do centrum wsi. Na skrzyżowaniu, gdzie znajduje się przystanek autobusowy szlaki rozchodzą się. Czerwony idzie w prawo skos, zielony natomiast skręca w lewo skos. Mijając zabudowę droga zmienia nawierzchnię z asfaltowej w brukowaną. Po nieco ponad 800metrów od rozwidlenia dróg, szlak skręca w lewo w drogę gruntową. Dochodzi do lasu i drogą leśną prowadzi przez 2,7km. Na skrzyżowaniu z drogą utwardzoną szlak skręca w lewo i wprowadza nas do wsi Brzeźniak. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, z miejscowym krótkim utrudnieniem dla  rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek trzeci, Brzeźniak – Golin – 2,97 (14,19) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga brukowana, utwardzona.

Przez osadę droga brukowana miejscami utwardzona. Na skrzyżowaniu szlak skręca w prawo. Droga zmienia nawierzchnię na utwardzoną. Uwaga – jest to droga łącząca miejscowości. Na drodze bardzo mały ruch samochodów. Tą drogą szlak podąża aż do Golina. We wsi Golin pojawia się droga asfaltowa. Mijając z prawej strony zbiornik wodny szlak dochodzi do skrzyżowania, gdzie skręca w lewo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek czwarty, Golin  – Człopa (węzeł szlaków) – 5,78 (19,97) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa.

Na całym odcinku szlak prowadzi droga asfaltową. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Od Golina szlak prowadzi szosa w kierunku południowo wschodnim. Chwilę po minięciu żwirowni z lewej strony (obecnie nieczynna , zarośnięta i niewidoczna) dochodzi do skrzyżowania, gdzie skręca w lewo. Przechodzi pod wiaduktem nieczynnej kolei i dochodzi do ulicy Mickiewicza w miejscowości Człopa mijając z lewej strony cmentarz. Na skrzyżowaniu skręca w prawo i dochodzi do drogi krajowej 22, gdzie skręca ponownie w prawo w ulice Moniuszki. Ulicą ta szlak prowadzi, aż do kościoła św. Antoniego zbudowanego w latach 1934-1938. Mija kościół z prawej strony i prowadzi dalej przez Plac Zwycięstwa, gdzie można usiąść i odpocząć, a następnie ulicą Witosa dochodzi do skrzyżowania z drogą wojewódzką 177, gdzie znajduje się węzeł szlaków. Tu swój początek/koniec ma szlak pieszy czerwony im. IV Dywizji Piechoty (Nadarzyce – Człopa) oraz szlak pieszy żółty (Człopa – Stare Osieczno). Obok znajduje się budynek po stacji kolejowej. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek piąty, Człopa (kościół) – Trzebin  – 2,10 (22,07) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa.

Kolejny odcinek, który w całości prowadzi drogą asfaltową, tym razem jednak po drodze wojewódzkiej. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Od węzła szlaku szlak prowadzi w kierunku południowo-wschodnim, aż do samej miejscowości Trzebin.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek szósty, Trzebin – Przelewice (kościół) – 4,81 (26,88) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, gruntowa.

Około 250metrów od skrzyżowania w Trzebinie szlak schodzi z drogi wojewódzkiej w drogę gruntową, polną. Po 2km szlak wchodzi do lasu i drogą leśną prowadzi w kierunku południowym, południowo-zachodnim. Na tym odcinku słabe oznakowanie, droga miejscami piaszczysta. Przed Przelewicami mija zbiornik wodny z prawej strony. Za nim skręca w prawo  i dalej drogą gruntową dochodzi do drogi asfaltowej w Przelewicach, gdzie skręca w prawo i dochodzi do kościoła. Przed kościołem szlak skręca w prawo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek siódmy, Przelewice (kościół)  – Żelichowo – 4,47 (31,55) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, utwardzone, gruntowe.

W Przelewicach szlak mija kościół z prawej strony. Drogą gruntową przechodzi przez Człopice i na pierwszym skrzyżowaniu dróg skręca w prawo. Prowadzi w kierunku południowym. Po 500 metrach przecina przejazd rozebranej linii kolejowej (zostały jedynie podkłady kolejowe). Następnie wiedzie cały czas prosto (przecina granice województw: zachodniopomorskiego i wielkopolskiego), aż dochodzi do miejscowości Żelichowo, gdzie kończy się pomiar szlaku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy niedostateczne
 • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:

 1. Długość szlaku 31,35 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie około 304 metry (58%)
 3. Łączna ilość zejść na trasie około 330 metrów (42%)
 4. Wysokość minimalna około 56 metrów
 5. Wysokość maksymalna około 123 metry
 6. Wysokość średnia około 88 metrów

 SZLAK I ZDJĘCIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOK

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist