NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-N-ZWA-083
NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1127-n
PRZEBIEG SZLAKU: MIROS艁AWIEC PKS - MUZEUM WALK O WA艁 POMORSKI – MOSTEK NAD RZEK膭 KORYTNICA – JEZIORO WIELKIE ORLE – ORLA – JEZIORO GNIEWOSZ – MIROS艁AWIEC GÓRNY – JEZIORO POGORZALSKIE – TOPORZYK – JEZIORO WUKNIK – HANKI – JEZIORO HANKI – SETNICA – JEZIORO KOSIAKOWO – MIROS艁AWIEC PKS
NAZWA SZLAKU: B/D
GMINA: MIROS艁AWIEC
NADLE艢NICTWO: MIROS艁AWIEC
NAWIERZCHNIE: DROGI BRUKOWANE, 艢CIE呕KI LE艢NE, DROGI POLNE, ASFALTOWE.
KOLOR: NIEBIESKI (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY, OCENIAMY NA 2008/2009 ROK
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
D艁UGO艢膯: 45,67 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter p臋tli.
- Szlak po drodze przecina si臋 z szlakiem pieszym czarnym (Wierzchowo-Nakielno) oraz szlakiem pieszym zielonym (Miros艂awiec - Mios艂awiec).
- W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy jako dostateczne w obu kierunkach. Na terenie miasta oznakowanie niedostateczne. Oznakowanie jest bardzo nieczytelne. Brakuje oznakowania skrzy偶owa艅, znaki s膮 dwuznaczne, a cz臋sto niewidoczne, poprzez malowanie prostopadle do drogi. Nale偶y posi艂kowa膰 si臋 map膮, o ile jest na niej aktualny przebieg szlaku. Uwaga nie skasowano starego przebiegu szlaku przy ul. S艂onecznej !
- Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTYRYSTYKA SZLAKU
Dlaczego warto pow臋drowa膰 tym szlakiem ? Prowadzi sporymi odcinkami le艣nymi, z urozmaicon膮 rze藕b膮 terenu. Na trasie liczne jeziora miejscami odpoczynku oraz polami biwakowymi. Praktycznie w ca艂o艣ci dost臋pny dla turystyki rowerowej – tylko miejscowe utrudnienia. Warto zwiedzi膰 Miros艂awiec a szczególnie ciekawe muzeum „Walk o Wa艂 Pomorski”. Ju偶 przed wej艣ciem mini skansen z armatami, czo艂giem i samolotem. Miros艂awiec to w臋ze艂 szlaków pieszych i rowerowych, szlak kajakowy rzek膮 Korytnic膮 co umo偶liwia na kilkudniowy pobyt. Szlakiem dojdziemy do miejsca katastrofy samolotu CASA. 艁膮cz膮c wypoczynek z turystyk膮 aktywn膮, na pewno nie zapomnimy tego miasta z okolicami. A nocleg ? Oprócz kwater czy agroturystyki w okolicy, warto sp臋dzi膰 przynajmniej jedn膮 noc w Galerii Rozmaito艣ci. Jest to bardzo nietypowy hotel w Miros艂awcu o bardzo nietypowej stylizacji zarówno zewn臋trznej jak i wewn臋trznej. Zaskoczy ka偶dego w ka偶dej chwili !
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Miros艂awiec (muzeum) – J. Wielkie Orle – 7,92 (7,92) km - 1,1,1
Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, brukowane.
W臋drówk臋 warto zacz膮膰 zwiedzenie samego Miros艂awca. Miasto zwi膮zane jest ju偶 z okresem 艣redniowiecznym, lecz obecnie najbardziej zwi膮zane jest z wojskiem. Stanowi艂o równie偶 wa偶ny element Wa艂u Pomorskiego podczas II Wojny 艢wiatowej. To w艂a艣nie z nim zwi膮zane jest bogato wyposa偶one Muzeum Walk o Wa艂 Pomorski przy ul. Parkowej (tutaj przechodzi szlak pieszy; niebieski i zielony oraz rowerowy czerwony). Do atrakcji historycznych miasta nale偶膮 równie偶; Ko艣ció艂 Niepokalanego Pocz臋cia NMP z 1721 roku wraz z XVIII wieczn膮 chrzcielnic膮 i chórem muzycznym, cmentarz rodowy na Górze Piaskowej z XIX wieku, cmentarz 偶ydowski z XVII i XVII wieki zwany domem grobów oraz zabytkowa zabudowa i majdan zamkowy z fosa oko艂o 1375 roku z pozosta艂o艣ciami 艣redniowiecznego zamku oraz barokowego zespo艂u pa艂acowo-parkowego. Znajdziemy równie偶 pomniki po艣wiecone walkom o Wa艂 Pomorski Od muzeum, szlak wraz z szlakiem pieszym zielonym prowadzi w stron臋 przejazdu kolejowego ulic膮 Orl膮. Tu偶 przed nim skr臋ca w lewo (szlak zielony idzie dalej prosto), w ulic臋 Dworcow膮 i drog膮 brukowan膮 mijaj膮c budynek dworca dochodzi do g艂ównej drogi w Miros艂awcu – ulicy Wolno艣ci. Nast臋pnie szlak przecina tory kolejowe i zaraz za skr臋ca w prawo w ul. S艂oneczn膮, która pó藕niej przechodzi w ulic臋 Krucz膮 (uwaga w tym miejscu, mo偶emy zobaczy膰 istniej膮ce stare znaki przebiegu szlaku odbijaj膮ce na zachód – równie偶 stary przebieg szlaku istnieje na mapach). Pod膮偶a t膮 drog膮 wzd艂u偶 torów kolejowych drog膮 utwardzon膮, a偶 wraca do przejazdu kolejowego na ulicy Orlej. Tu skr臋ca w lewo. Na chwil臋 spotykamy si臋 ponownie z zielonym szlakiem pieszym. Na najbli偶szym skrzy偶owaniu rozwidleniu szlak zielony odbija w prawo, a my w臋drujemy w lewo. Poruszamy si臋 drog膮 asfaltow膮 przez oko艂o 2 kilometry. Po tym dystansie skr臋ca w lewo do lasu, w drog臋 gruntow膮 (przeciwpo偶arowa). (Uwaga szlak skr臋tu jest postawiony du偶o wcze艣niej – jest narysowany wykrzyknik, co zmyla i sugeruje skr臋t dukt le艣ny). Dochodzimy do skraju lasu, gdzie na skrzy偶owaniu dróg szlak skr臋ca ostro w prawo – mo偶na si臋 zmyli膰 oznakowaniem i skierowa膰 swoje nogi do 艁owicza Wa艂eckiego. Poruszamy si臋 utwardzon膮 drog膮 le艣n膮. Po 750 metrach odbija w lewo w drog臋 gruntow膮 (ma艂e zapiaszczenie) i przecinaj膮c ciek wodny dochodzi do kolejnego skrzy偶owania, gdzie skr臋ca w prawo. Ponownie pojawia si臋 szlak pieszy zielony. Razem id膮 przez 800 metrów i rozdzielaj膮 si臋. Szlak zielony prowadzi dalej prosto, nasz szlak niebieski skr臋ca w prawo i po zaledwie 700 metrach dochodzi do jeziora Orle Wielkie, mijaj膮c z lewej strony tereny podmok艂e. Nad jeziorem Orle proponujemy krótki wypoczynek. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek drugi, J. Orle Wielkie – J. Gniewosz – 6,58 (14,50) km - 1,1,1
Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa, gruntowa.
Od jeziora Orle Wielkie szlak prowadzi drog膮 przeciwpo偶arow膮 o dobrej nawierzchni, w kierunku pó艂nocnym pocz膮tkowo pod gór臋 do drogi asfaltowej. Po wej艣ciu skr臋camy w lewo i po chwili jeste艣my na skrzy偶owaniu. Tutaj skr臋camy w prawo i dochodzimy do wsi Orle (droga asfaltowa i bruk). Wie艣 wymieniana jest w 藕ród艂ach ju偶 w XIV wieku. Z zabytków mo偶emy zobaczy膰 kaplic臋 ewangelick膮 z 1po艂owy XVIII wieku – obecnie ko艣ció艂 pw 艢w. Jana Chrzciciela oraz XIX wieczny cmentarz ewangelicki – obecnie rzymsko-katolicki. Na skrzy偶owaniu na ko艅cu wsi szlak skr臋ca w prawo i po mini臋ciu zabudowa艅 po lewej stronie, a nast臋pnie pa艂acu my艣liwskiego, po prawej wchodzi do lasu i prowadzi drog膮 gruntow膮. 0,5 km od pa艂acu szlak skr臋ca w lewo i na pierwszym skrzy偶owaniu w prawo. Dalej znaki prowadz膮 ca艂y czas prosto i po zej艣ciu z górki dochodzi do skrzy偶owania, gdzie skr臋ca w lewo. Id膮c zaledwie 400 metrów od skrzy偶owania szlak dociera do jeziora Gniewosz, przy którym znajduje si臋 parking oraz drewniane 艂awki. Jest to kolejne miejsce odpoczynku na szlaku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek trzeci, J. Gniewosz – Pomnik Katastrofy Casa – 5,05 (19,54) km – 1,1,1
Odcinek 艂atwy, droga gruntowa, utwardzona, betonowa.
Z drogi przed jeziorem szlak tu偶 za nim skr臋ca w lewo w kierunku pó艂nocnym. Mniej wi臋cej w po艂owie jeziora odbija w prawo prowadz膮c pod górk臋. Dochodzi do skrzy偶owania z drog膮 utwardzon膮, któr膮 wiedzie szlak pieszy zielony. Tu skr臋ca w lewo i zaledwie po nieco ponad 100 metrach skr臋ca w prawo w drog臋 gruntow膮 i dochodzi ni膮 do zabudowa艅 Miros艂awca Górnego, typowego osiedla wojskowego przy 12 Bazie Lotniczej Wojska Polskiego. Po 300 metrach od wyj艣cia z lasu na krzy偶owaniu szlak skr臋ca w prawo i mi臋dzy zabudowaniami, dochodzi do drogi id膮cej wzd艂u偶 skraju lasu. Po drodze mijamy pomnik-samolot oraz tablica pami膮tkowa, upami臋tniaj膮ca stoczon膮 1 marca 1945 roku ostatni膮 szar偶臋 Pierwszej Warszawskiej Brygady Kawalerii z czo艂gami Pierwszej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte zwyci臋skiej bitwy o Borujsko, kamie艅 po艣wi臋cony 偶o艂nierzom 1 P.P. 1 D.P.; 5,6 P.P. 2 D.P.; 2,3 batalionu czo艂gów Pierwszej Brygady Pancernej oraz czwartemu samodzielnemu pu艂kowi czo艂gów ci臋偶kich poleg艂ych w walkach o Miros艂awiec 10 lutego 1945 roku. Skr臋ca na nim w lewo i po 800 metrach odbija z drogi g艂ównej w prawo. Id膮c now膮 drog膮 utwardzon膮 dochodzi do torów kolejowych. Na prawo znajduje si臋 pomnik upami臋tniaj膮cy katastrof臋 wojskowego samolotu CASA, który wydarzy艂 si臋 23 stycznia 2008 roku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek czwarty, Pomnik Katastrofy Casa – Toporzyk – 8,26 (27,80) km – 1,1,1
Odcinek 艂atwy, droga betonowa, brukowana, gruntowa.
Przechodzimy na druga stron臋 torów i drog膮 gruntow膮, na pocz膮tku 艣cie偶k膮 wzd艂u偶 skraju lasu, dociera do drogi wojewódzkiej 177 (Sosnica-Miros艂awiec). Przecina ni膮 i wchodzi na drog臋 z p艂yt betonowych. Na pierwszym skrzy偶owaniu skr臋ca w prawo. Dalej droga zmienia nawierzchni臋 na gruntow膮 i dochodzi do terenów podmok艂ych. Przed nimi skr臋ca w lewo. Przechodzimy wzd艂u偶 brzegów jeziora Pogorzalskie, przy którym znajduje si臋 miejsce odpoczynku z drewnianymi 艂aweczkami. Po mini臋ciu jeziora szlak dochodzi do skrzy偶owania z drog膮 utwardzon膮 (znajduje si臋 tu parking – miejsce odpoczynku). Przecina drog臋 i prowadzi dalej w kierunku wschodnim. Po 2,6 km na skrzy偶owaniu do艂膮cza szlak pieszy czarny im Jednostek Pancernych Wojska Polskiego. Razem prowadz膮 do miejscowo艣ci Toporzyk. Po mini臋ciu pierwszych budynków, na najbli偶szym skrzy偶owaniu skr臋camy w prawo i przez wie艣 przechodzimy nierówn膮 drog膮 brukowan膮. Przy kolejnym skrzy偶owaniu mijamy po lewej niepozorny drewniany ko艣ció艂ek. Datowany jest na pierwsz膮 po艂ow臋 XVIII wieku. Zbudowany jest w konstrukcji zr臋bowej na kamiennym fundamencie. W wyposa偶eniu ko艣cio艂a jest mi臋dzy innymi o艂tarz oraz ambona z drugiej po艂owy XVIII wieku oraz starze wyposa偶enie o cechach renesansowych. Nieopodal ko艣ció艂ka, umiejscowione s膮 zabudowania dawnego dworu oraz XIX wieczny cmentarz. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek pi膮ty, Toporzyk – J. Wuknik – 5,64 (33,44) km – 1,1,1
Odcinek 艂atwy, droga brukowana, gruntowa.
Z wsi szlak wychodzi z szlakiem pieszym czarnym w kierunku po艂udniowo-zachodnim drog膮 zamiennie utwardzon膮 i brukiem. Po wej艣ciu do lasu na rozwidleniu dróg, szlak czarny odbija w lewo brukiem. Szlak niebieski prowadzi dalej prosto drog膮 na przemian utwardzon膮 i brukowan膮 (miejscami zapiaszczona). Po oko艂o 2,4 km, na skrzy偶owaniu dróg szlak skr臋ca w lewo i drog膮 gruntow膮 dochodzi do drogi krajowej 10. Przecina j膮 i kieruje nas dalej prosto, drog膮 gruntow膮 nad jezioro Wuknik. Przy nim znajduje si臋 miejsce na odpoczynek. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek szósty, J. Wuknik – Miros艂awiec (muzeum) – 12,23 (45,67) km 1,1,1
Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa, gruntowa.
Szlak oddala si臋 od jeziora Wuknik i kieruje do drogi wojewódzkiej 177 (Tuczno-Miros艂awiec) w miejscowo艣ci Hanki. Nad wsi膮 z zachowanym historycznym uk艂adem urbanistycznym, góruje ko艣ció艂 odbudowany w miejscu zniszczonego. Jeden z jego dzwonów datowany jest na XVI wiek. Tu偶 za ko艣cio艂em, na wzgórzu ko艣cielnym znajdziemy pomnik po艣wi臋cony mieszka艅com wsi poleg艂ym podczas I Wojny 艢wiatowej. We wsi, mo偶emy spotka膰 zabudow臋 ryglow膮, star膮 gorzelni臋 i zabytkowy XIX wieczny cmentarz. Skr臋camy w prawo i przez 250 metrów poruszamy si臋 drog膮 asfaltow膮. Nast臋pnie szlak schodzi z drogi w lewo skos. Drog膮 gruntow膮, omijamy jezioro Hanki i dochodzimy do drogi brukowanej. Mijamy osad臋 Setnica. Za osad膮, skrzy偶owaniu skr臋camy w prawo (uwaga na oznakowanie) w dobr膮 drog臋 gruntow膮 i po 1,4 km dochodzimy do skrzy偶owania, gdzie skr臋camy w lewo. Od tego miejsca ponownie mamy wspólny przebieg z pieszym szlakiem zielonym. Wspólnie dochodzimy do jeziora Kosiakowo. Warto tutaj odpocz膮膰 na 艂adnej i du偶ej pla偶y pomostem. Równie偶 w tym miejscu znajduje si臋 miejsce wodowania/postoju szlaku kajakowego (38 km) rzek膮 Korytnic膮, pole biwakowe „Kosiakowo” oraz boisko do siatków i 艂awo sto艂y. Tu szlak zielony skr臋ca w lewo, niebieski za艣 podchodzi do brzegu jeziora, skr臋ca wprawo i prowadzi nas brzegiem jeziora przez oko艂o 350 metrów. Tutaj odbijamy wprawo i dochodzimy do drogi utwardzonej która prowadzi nas do Miros艂awca. Na granicy miasta nawierzchnia zmienia si臋 na asfaltow膮. Do centrum wchodzimy ulic膮 Sprzymierzonych, dochodzimy do skrzy偶owania z ulic膮 Zamkow膮 (na prawo pozosta艂o艣ci majdanu zamkowego) i skr臋ca w ni膮 w lewo. Nast臋pnie na skrzy偶owaniu z ulic膮 Szkoln膮 szlak skr臋ca w prawo i po przeci臋ciu g艂ównej drogi w Miros艂awcu (krajowej 10 ul. Wolno艣ci) dochodzi ponownie do muzeum Walk o Wa艂 Pomorski. Je艣li wcze艣niej, nie zapoznawali艣my si臋 z wystaw膮 muzeum Walk o Wa艂 Pomorski, koniecznie warto wej艣膰 i zapozna膰 si臋 z wojenn膮 histori膮 miasta i okolicy. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy dostateczne – miejscami niedostateczne (niektóre znaki wprowadzaj膮 turyst臋 w b艂膮d) .
- Szlak do艣膰 艂atwy dla turystów pieszych, jednak przebiegaj膮cy po urozmaiconej rze藕bie terenu, mo偶na pokona膰 pieszo, przejecha膰 rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA –1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING – 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
- D艂ugo艣膰 szlaku 45,67 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 529 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 528 metrów
- Wysoko艣膰 minimalna oko艂o 104 metry
- Wysoko艣膰 maksymalna oko艂o 171 metrów
- Wysoko艣膰 艣rednia oko艂o 136 metrów
SZLAK I ZDJ臉CIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOK
|