Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » P-N-ZWA-083 (PTTK ZP-1127n), niebieski, MIROSŁAWIEC - MIROSŁAWIEC , 45,37 km
P-N-ZWA-083 (PTTK ZP-1127n), niebieski, MIROSŁAWIEC - MIROSŁAWIEC , 45,37 km

NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-N-ZWA-083

NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1127-n

PRZEBIEG SZLAKU:  MIROSŁAWIEC PKS - MUZEUM WALK O WAŁ POMORSKI – MOSTEK NAD RZEKĄ KORYTNICA – JEZIORO WIELKIE ORLE – ORLA – JEZIORO GNIEWOSZ – MIROSŁAWIEC GÓRNY – JEZIORO POGORZALSKIE – TOPORZYK – JEZIORO WUKNIK – HANKI – JEZIORO HANKI – SETNICA – JEZIORO KOSIAKOWO – MIROSŁAWIEC PKS

NAZWA SZLAKU: B/D

GMINA: MIROSŁAWIEC

NADLEŚNICTWO: MIROSŁAWIEC

NAWIERZCHNIE: DROGI BRUKOWANE, ŚCIEŻKI LEŚNE, DROGI POLNE,  ASFALTOWE.

KOLOR: NIEBIESKI (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY, OCENIAMY NA 2008/2009 ROK

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

DŁUGOŚĆ:   45,67 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter pętli.
 2. Szlak po drodze przecina się z szlakiem pieszym czarnym (Wierzchowo-Nakielno) oraz szlakiem pieszym zielonym (Mirosławiec - Miosławiec).
 3. W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy jako dostateczne w obu kierunkach. Na terenie miasta oznakowanie niedostateczne. Oznakowanie jest bardzo nieczytelne. Brakuje oznakowania skrzyżowań, znaki są dwuznaczne, a często niewidoczne, poprzez malowanie prostopadle do drogi. Należy posiłkować się mapą, o ile jest na niej aktualny przebieg szlaku. Uwaga nie skasowano starego przebiegu szlaku przy ul. Słonecznej !
 4. Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

  

CHARAKTYRYSTYKA SZLAKU

Dlaczego warto powędrować tym szlakiem ? Prowadzi sporymi odcinkami leśnymi, z urozmaiconą rzeźbą terenu. Na trasie liczne jeziora miejscami odpoczynku oraz polami biwakowymi. Praktycznie w całości dostępny dla turystyki rowerowej – tylko miejscowe utrudnienia. Warto zwiedzić Mirosławiec a szczególnie ciekawe muzeum „Walk o Wał Pomorski”. Już przed wejściem mini skansen z armatami, czołgiem i samolotem. Mirosławiec to węzeł szlaków pieszych i rowerowych, szlak kajakowy rzeką Korytnicą co umożliwia na kilkudniowy pobyt. Szlakiem dojdziemy do miejsca katastrofy samolotu CASA. Łącząc wypoczynek z turystyką aktywną, na pewno nie zapomnimy tego miasta z okolicami. A nocleg ? Oprócz kwater czy agroturystyki w okolicy, warto spędzić przynajmniej jedną noc w Galerii Rozmaitości. Jest to bardzo nietypowy hotel w Mirosławcu o bardzo nietypowej stylizacji zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej. Zaskoczy każdego w każdej chwili !  

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Mirosławiec (muzeum) – J. Wielkie Orle  – 7,92 (7,92) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, brukowane.

Wędrówkę warto zacząć zwiedzenie samego Mirosławca. Miasto związane jest już z okresem średniowiecznym, lecz obecnie najbardziej związane jest z wojskiem. Stanowiło również ważny element Wału Pomorskiego podczas II Wojny Światowej. To właśnie z nim związane jest bogato wyposażone Muzeum Walk o Wał Pomorski przy ul. Parkowej (tutaj przechodzi szlak pieszy; niebieski i zielony oraz rowerowy czerwony). Do atrakcji historycznych miasta należą również; Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1721 roku wraz z XVIII wieczną chrzcielnicą i chórem muzycznym, cmentarz rodowy na Górze Piaskowej z XIX wieku, cmentarz żydowski z XVII i XVII wieki zwany domem grobów oraz zabytkowa zabudowa i majdan zamkowy z fosa około 1375 roku z pozostałościami średniowiecznego zamku oraz barokowego zespołu pałacowo-parkowego. Znajdziemy również pomniki poświecone walkom o Wał Pomorski Od muzeum, szlak wraz z szlakiem pieszym zielonym prowadzi w stronę przejazdu kolejowego ulicą Orlą. Tuż przed nim skręca w lewo (szlak zielony idzie dalej prosto), w ulicę Dworcową i drogą brukowaną  mijając budynek dworca dochodzi do głównej drogi w Mirosławcu – ulicy Wolności. Następnie szlak przecina tory kolejowe i zaraz za skręca w prawo w ul. Słoneczną, która później przechodzi w ulicę Kruczą (uwaga w tym miejscu, możemy zobaczyć istniejące stare znaki przebiegu szlaku odbijające na zachód – również stary przebieg szlaku istnieje na mapach). Podąża tą drogą wzdłuż torów kolejowych drogą utwardzoną, aż wraca do przejazdu kolejowego na ulicy Orlej. Tu skręca w lewo. Na chwilę spotykamy się ponownie z zielonym szlakiem pieszym. Na najbliższym skrzyżowaniu rozwidleniu szlak zielony odbija w prawo, a my wędrujemy w lewo. Poruszamy się drogą asfaltową przez około 2 kilometry. Po tym dystansie skręca w lewo do lasu, w drogę gruntową (przeciwpożarowa). (Uwaga szlak skrętu jest postawiony dużo wcześniej – jest narysowany wykrzyknik, co zmyla i sugeruje skręt dukt leśny). Dochodzimy do skraju lasu, gdzie na skrzyżowaniu dróg szlak skręca ostro w prawo – można się zmylić oznakowaniem i skierować swoje nogi do Łowicza Wałeckiego. Poruszamy się utwardzoną drogą leśną.  Po 750 metrach odbija w lewo w drogę gruntową (małe zapiaszczenie) i przecinając ciek wodny dochodzi do kolejnego skrzyżowania, gdzie skręca w prawo. Ponownie pojawia się szlak pieszy zielony. Razem idą przez 800 metrów i rozdzielają się. Szlak zielony prowadzi dalej prosto, nasz szlak niebieski skręca w prawo i po zaledwie 700 metrach dochodzi do jeziora Orle Wielkie, mijając z lewej strony tereny podmokłe. Nad jeziorem Orle proponujemy krótki wypoczynek. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek drugi, J. Orle Wielkie  – J. Gniewosz – 6,58 (14,50) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, gruntowa.

Od jeziora Orle Wielkie szlak prowadzi drogą przeciwpożarową o dobrej nawierzchni, w kierunku północnym początkowo pod górę do drogi asfaltowej. Po wejściu skręcamy w lewo i po chwili jesteśmy na skrzyżowaniu. Tutaj skręcamy w prawo i dochodzimy do wsi Orle (droga asfaltowa i bruk). Wieś wymieniana jest w źródłach już w XIV wieku. Z zabytków możemy zobaczyć kaplicę ewangelicką z 1połowy XVIII wieku – obecnie kościół pw Św. Jana Chrzciciela oraz XIX wieczny cmentarz ewangelicki – obecnie rzymsko-katolicki. Na skrzyżowaniu na końcu wsi szlak skręca w prawo i po minięciu zabudowań po lewej stronie, a następnie pałacu myśliwskiego, po prawej wchodzi do lasu i prowadzi drogą gruntową. 0,5 km od pałacu szlak skręca w lewo i na pierwszym skrzyżowaniu w prawo. Dalej znaki prowadzą cały czas prosto i po zejściu z górki dochodzi do skrzyżowania, gdzie skręca w lewo. Idąc zaledwie 400 metrów od skrzyżowania szlak dociera do jeziora Gniewosz, przy którym znajduje się parking oraz drewniane ławki. Jest  to kolejne miejsce odpoczynku na szlaku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek trzeci, J. Gniewosz – Pomnik Katastrofy Casa – 5,05 (19,54) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, droga gruntowa, utwardzona, betonowa.

Z drogi przed jeziorem szlak tuż za nim skręca w lewo w kierunku północnym. Mniej więcej w połowie jeziora odbija w prawo prowadząc pod górkę. Dochodzi do skrzyżowania z drogą utwardzoną, którą wiedzie szlak pieszy zielony. Tu skręca w lewo i zaledwie po nieco ponad 100 metrach skręca w prawo w drogę gruntową i dochodzi nią do zabudowań Mirosławca Górnego, typowego osiedla wojskowego przy 12 Bazie Lotniczej Wojska Polskiego. Po 300 metrach od wyjścia z lasu na krzyżowaniu szlak skręca w prawo i między zabudowaniami, dochodzi do drogi idącej wzdłuż skraju lasu. Po drodze mijamy pomnik-samolot oraz tablica pamiątkowa, upamiętniająca stoczoną 1 marca 1945 roku ostatnią szarżę Pierwszej Warszawskiej Brygady Kawalerii z czołgami Pierwszej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte zwycięskiej bitwy o Borujsko, kamień poświęcony żołnierzom 1 P.P. 1 D.P.; 5,6 P.P. 2 D.P.; 2,3 batalionu czołgów Pierwszej Brygady Pancernej oraz czwartemu samodzielnemu pułkowi czołgów ciężkich poległych w walkach o Mirosławiec 10 lutego 1945 roku. Skręca na nim w lewo i po 800 metrach odbija z drogi głównej w prawo. Idąc nową drogą utwardzoną dochodzi do torów kolejowych. Na prawo znajduje się pomnik upamiętniający katastrofę wojskowego samolotu CASA, który wydarzył się 23 stycznia 2008 roku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek czwarty, Pomnik Katastrofy Casa  – Toporzyk – 8,26 (27,80) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, droga betonowa, brukowana, gruntowa.

Przechodzimy na druga stronę torów i drogą gruntową, na początku ścieżką wzdłuż skraju lasu, dociera do drogi wojewódzkiej 177 (Sosnica-Mirosławiec). Przecina nią i wchodzi na drogę z płyt betonowych. Na pierwszym skrzyżowaniu skręca w prawo. Dalej droga zmienia nawierzchnię na gruntową i dochodzi do terenów podmokłych. Przed nimi skręca w lewo. Przechodzimy wzdłuż brzegów jeziora Pogorzalskie, przy którym znajduje się miejsce odpoczynku z drewnianymi ławeczkami. Po minięciu jeziora szlak dochodzi do skrzyżowania z drogą utwardzoną (znajduje się tu parking – miejsce odpoczynku). Przecina drogę i prowadzi dalej w kierunku wschodnim. Po 2,6 km na skrzyżowaniu dołącza szlak pieszy czarny im Jednostek Pancernych Wojska Polskiego. Razem prowadzą do miejscowości Toporzyk. Po minięciu pierwszych budynków, na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i przez wieś przechodzimy nierówną drogą brukowaną. Przy kolejnym skrzyżowaniu mijamy po lewej niepozorny drewniany kościółek. Datowany jest na pierwszą połowę XVIII wieku. Zbudowany jest w konstrukcji zrębowej na kamiennym fundamencie. W wyposażeniu kościoła jest między innymi ołtarz oraz ambona z drugiej połowy XVIII wieku oraz starze wyposażenie o cechach renesansowych. Nieopodal kościółka, umiejscowione są zabudowania dawnego dworu oraz XIX wieczny cmentarz. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek piąty, Toporzyk – J. Wuknik  – 5,64 (33,44) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, droga brukowana, gruntowa.

Z wsi szlak wychodzi z szlakiem pieszym czarnym w kierunku południowo-zachodnim drogą zamiennie utwardzoną i brukiem. Po wejściu do lasu na rozwidleniu dróg, szlak czarny odbija w lewo brukiem. Szlak niebieski prowadzi dalej prosto drogą na przemian utwardzoną i brukowaną (miejscami zapiaszczona). Po około 2,4 km, na skrzyżowaniu dróg szlak skręca w lewo i drogą gruntową dochodzi do drogi krajowej 10. Przecina ją i kieruje nas dalej prosto, drogą gruntową nad jezioro Wuknik. Przy nim znajduje się miejsce na odpoczynek. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek szósty, J. Wuknik – Mirosławiec (muzeum)  – 12,23 (45,67) km 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, gruntowa.

Szlak oddala się od jeziora Wuknik i kieruje do drogi wojewódzkiej 177 (Tuczno-Mirosławiec) w miejscowości Hanki. Nad wsią z zachowanym historycznym układem urbanistycznym, góruje kościół odbudowany w miejscu zniszczonego. Jeden z jego dzwonów datowany jest na XVI wiek. Tuż za kościołem, na wzgórzu kościelnym znajdziemy pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym podczas I  Wojny Światowej. We wsi, możemy spotkać zabudowę ryglową, starą gorzelnię i zabytkowy XIX wieczny cmentarz. Skręcamy w prawo i przez 250 metrów poruszamy się drogą asfaltową. Następnie szlak schodzi z drogi w lewo skos. Drogą gruntową, omijamy jezioro Hanki i dochodzimy do drogi brukowanej.  Mijamy osadę Setnica. Za osadą, skrzyżowaniu skręcamy w prawo (uwaga na oznakowanie) w dobrą drogę gruntową i po 1,4 km dochodzimy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo. Od tego miejsca ponownie mamy wspólny przebieg z pieszym szlakiem zielonym. Wspólnie  dochodzimy do jeziora Kosiakowo. Warto tutaj odpocząć na ładnej i dużej plaży pomostem. Również w tym miejscu znajduje się miejsce wodowania/postoju szlaku kajakowego (38 km) rzeką Korytnicą, pole biwakowe „Kosiakowo” oraz boisko do siatków i ławo stoły. Tu szlak zielony skręca w lewo, niebieski zaś podchodzi do brzegu jeziora, skręca wprawo i prowadzi nas brzegiem jeziora przez około 350 metrów. Tutaj odbijamy wprawo i dochodzimy do drogi utwardzonej która prowadzi nas do Mirosławca. Na granicy miasta nawierzchnia zmienia się na asfaltową. Do centrum wchodzimy ulicą Sprzymierzonych, dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Zamkową (na prawo pozostałości majdanu zamkowego) i skręca w nią w lewo. Następnie na skrzyżowaniu z ulicą Szkolną szlak skręca w prawo i po przecięciu głównej drogi w Mirosławcu (krajowej 10 ul. Wolności) dochodzi ponownie do muzeum Walk o Wał Pomorski. Jeśli wcześniej, nie zapoznawaliśmy się z wystawą muzeum Walk o Wał Pomorski, koniecznie warto wejść i zapoznać się z wojenną historią miasta i okolicy. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy dostateczne – miejscami niedostateczne (niektóre znaki wprowadzają turystę w błąd) .
 • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:

 1. Długość szlaku 45,67  km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie około 529 metrów  
 3. Łączna ilość zejść na trasie około 528 metrów
 4. Wysokość minimalna około 104 metry
 5. Wysokość maksymalna około 171 metrów
 6. Wysokość średnia około 136 metrów

SZLAK I ZDJĘCIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOK

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 13 May 2018 00:25
UWAGA !!!!

W 2018 ROKU DOSZŁO DO ZMIAN PRZEBIEGU SZLAKU

1. Skrócono przebieg szlaku w Mirosławcu, omijając odcinek przy dawnym Dworcu PKP i wzdłuż torów. W tej chwili szlak prowadzi ulicami: Sprzymierzonych - Plac Wolności - DK10 - Parkowa - Orla.

2. Zmieniono przebieg szlaku Na odcinku pomiędzy Jezioro Orle Wielkie - droga powiatowa do Orla. Od jeziora Orle Wielkie szlak prowadzi obecnie do Łowicza Wałeckiego (boczna droga na sporym odcinku nie do przejścia). W Łowiczu Wałecki skręca w drogę na północny wschód i wraca do pierwotnego przebiegu szlaku. Dzięki tej zmianie mamy drogi do przejścia Smile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist