Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » P-S-ZWA/ZDR-088 (PTTK ZP-1132s), czarny, NAKIELNO PKS - WIERZCHOWO PKS, 44,44 km
P-S-ZWA/ZDR-088 (PTTK ZP-1132s), czarny, NAKIELNO PKS - WIERZCHOWO PKS, 44,44 km

NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-S-ZDR/ZWA-088

NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1132-S

PRZEBIEG SZLAKU:  WIERZCHOWO PKS – STADION SPORTOWY - ŻABIN –  TOPORZYK – JEZ. GŁĘBOKIE – JEZ. BOBROWE – PIECNIK - PRÓCHNOWO – OKOLICE STANICY ZHP I PORTU JACHTOWEGO NAD JEZIOREM BYTYŃ WIELKI -  REZERWAT PRZYRODY BYTYŃ WIELKI (POŁUDNIOY KRANIEC JEZIORA) – NAKIELNO PKS

NAZWA SZLAKU: IM. JEDNOSTEK PANCERNYCH WOJSKA POLSKIEGO

GMINA: WIERZCHOWO, MIROSŁAWIEC, TUCZNO, WAŁCZ

NADLEŚNICTWO:

NAWIERZCHNIE: DROGI BRUKOWANE, DROGI UTWARDZONE, DROGI GRUNTOWE, DROGI  ASFALTOWE.

KOLOR: CZARNY (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: OCENIAMY NA 2008/2009 ROK, NA TERENIE GMINY MIROSŁAWIEC 2018.

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

DŁUGOŚĆ:  44,44 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter liniowy.
 2. Szlak po drodze przecina się z bardzo wieloma szlakami pieszymi (długi szlak) szlak niebieski Drawsko – Iłowiec, szlak niebieski pętla wokół Mirosławca, szlak czerwony IV Dywizji Piechoty, szlak zielony Próchnowo – Nakielno oraz rowerowymi. Umożliwia nam to wariantowość wędrówki.
 3. W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy jako dostateczne w obu kierunkach. W 2018 roku poddano renowacji szlak na terenie gminy Mirosławiec. Na starych odcinkach przebiegu szlaku, występuje nieskasowane oznakowanie.
 4. w 2018 roku zmieniono przebieg i obecnie szlak nie prowadzi przy jeziorze Głębokie i Bobrowym, gdzie poruszaliśmy się ścieżkami pomiędzy zwalonymi drzewami. Zmiana na odcinku Piecnik Szkoła - miejsce odpoczynku przy j. Bytyń Wielki.
 5. Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

 

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak przebiega po urozmaiconym terenie, w większości w otoczeniu lasów. Nie zabraknie zabytków w Wierzchowie, Toporzyku, Próchnowie, Piecniku i Nakielnie. Miłośnicy przyrody i ładnych krajobrazów znajdą je nad jeziorami, nad jeziorem Bytyń Wielki (rezerwat przyrody o tej samej nazwie) oraz w Próchnowie – malownicze zachody słońca. Warto spędzić kilka dni na szlaku, nocując w Nakielnie i Próchnówku. Aby obejść jezioro dookoła możemy przejść szlakiem pieszym zielonym Nakielno – Próchnówko. Nakielno i Próchnówko, to dwa ośrodki żeglarskie nad jez. Bytyń Wielki leżące na szlaku. Trzecia przystań położona jest na zachodnim brzegu jeziora, w Drzewoszewie. Jest to typowa wieś letniskowa, z rozwijającym się żeglarstwem i bazą noclegową. Posiada przystań żeglarską, plażyczki i warto tutaj chwilkę odetchnąć. Gdy już poznamy walory okolic, możemy powędrować szlakami na Magnetyczną Gorkę i do Wałcza lub kierunku Tuczna i Człopy.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Wierzchowo – droga wojewódzka nr 177 – 10,94 (10,94) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, droga utwardzona leśna.

Szlak rozpoczyna się w Wierzchowie, przy neogotyckim kościele p.w. Świętego Wojciecha z 1891 roku. Ruszamy na południe ulicą asfaltową. Po chwili dochodzimy do skrzyżowania z węzłem ze szlakiem pieszym niebieskim – szlak odbija na wschód. Na krótkim odcinku idziemy wspólnie ze szlakiem niebieskim, który na najbliższym rozwidleniu odbija w prawo skos. Kierujemy się dalej główną ulicą Wierzchowa kierunku południowym. Dochodzimy do przejazdu kolejowego, za którym opuszczamy Wierzchowo. Drogą asfaltową dochodzimy do zabudowań w miejscowości Żabin. Z lewej strony znajduje się pomnik upamiętniający zdobycie wsi (01.03.1945r). Właśnie od pomnika widać tereny w kierunku wsi Żeńsko (d. Borujsko), gdzie miała miejsce ostatnia szarża polskiej kawalerii podczas walk o Wał Pomorski.  Zabytkiem wartym uwagi jest dawny kościół ewangelicki zbudowany w około 1800 roku – obecnie szkoła oraz dwa cmentarze poniemieckie. Warto również dodać że w okolicy wsi znajduje się najwyższy szczyt Gór Smolnych – Racza 214 m.n.p.m. . Idąc poprzez Żabin dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w lewo. Czeka nas spory kawałek wycieczki na otwartym terenie, drogą asfaltową. Dochodzimy do przejazdu kolejowego i po przejściu przez tory, po 300 metrach dochodzimy do rozwidlenia dróg. Idziemy dalej drogą asfaltową i po około 1,3km,  docieramy do pomnika ku czci walczących w walkach o Wał Pomorski. Wchodzimy na tereny leśne i po 1.2 km szlak schodzi z drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo skos i dalszą wędrówkę prowadzimy drogą utwardzoną. Wędrujemy przez las przez 2,8 km, omijając łukiem wieś Nowe Laski po prawej stronie. Dochodzimy do skrzyżowania z drogą asfaltową i dalej podążamy na wprost, aby po 600 metrach dotrzeć do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 177 (Mirosławiec – Czaplinek).  Z ciekawostek, gdy skręcimy tutaj w prawo dojdziemy do lotniska zapasowego (drogowy odcinek lotniskowy Mirosławiec) na drodze wojewódzkiej o długości 2200 m i szerokości 20 m – obecnie jest tam parking – zbudowanego w latach 50-tych XX wieku.

Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek drugi, droga wojewódzka nr 177 – Piecnik – 9,30  (20,24) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, gruntowa, brukowana, utwardzona.

Przecinamy drogę wojewódzka nr 177 i wędrujemy dalej na wprost drogą utwardzoną w otoczeniu lasów przez 3 kilometry. Na tym odcinku mijamy granicę gmin; Wierzchowo i Mirosławiec. Na drugim skrzyżowaniu z drogą utwardzoną (ubity szuter), skręcamy w prawo. Podążamy tą drogą przez 600 m i na skrzyżowaniu  skręcamy w lewo. Dobrą drogą leśną, lekko meandrującą, dochodzimy do węzła szlaku z niebieskim pieszym (pętla Mirosławiec). Skręcamy w prawo i kierujemy się do wsi Toporzyk wraz ze szlakiem niebieskim. i przez wieś przechodzimy nierówną drogą brukowaną. Przy kolejnym skrzyżowaniu mijamy po lewej niepozorny drewniany kościółek. Datowany jest na pierwszą połowę XVIII wieku. Zbudowany jest w konstrukcji zrębowej na kamiennym fundamencie. W wyposażeniu kościoła jest między innymi ołtarz oraz ambona z drugiej połowy XVIII wieku oraz starze wyposażenie o cechach renesansowych. Nieopodal kościółka, umiejscowione są zabudowania dawnego dworu oraz XIX wieczny cmentarz. Wychodzimy ze wsi drogą brukowaną i dochodzimy rozwidlenia na którym skręcamy w lewo. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy ponownie w lewo w drogę gruntową. Wędrujemy drogą leśną w kierunku Piecnika, przez 2,0km.Wychodzimy z lasu i nierówną drogą polną, docieramy do drogi asfaltowej, mijając z lewej strony magazyn. Po 800m wchodzimy do miejscowości. Piecnik swoim rodowodem sięga średniowiecza. Stanowił on wraz z Próchnowem enklawę brandenburską na terenie Królestwa Polskiego. Z zabytków umiejscowiony jest tutaj park pałacowy z 1 połowy XIX wieku oraz szachulcowy kościół z XVIII wieku – chorągiewka na dachu ma datę 1710 rok. W parku, położonym nad jeziorem, który jest niewątpliwą atrakcją przyrodniczą wsi, znajdziemy dorodne okazy drzew w tym: lipy, klony, kasztanowce, świerki oraz dwa wielkie dęba o obwodach 620 i 500 cm. Park jest pozostałością założenia pałacowo-parkowego zniszczonego niestety w1945 roku – z dworu pozostały jedynie ruiny. W okolicach wsi toczyły się ciężkie walki podczas walk o przełamanie Wału Pomorskiego, podczas których zginęło wielu żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. We wsi znajduje się pomnik-głaz poświęcony tym wydarzeniom.  W okolicach Piecnika, można również stanąć „oko w oko” z wolnożyjącym stadem żubrów.

Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek trzeci, Piecnik – Próchnowo  – 6,33 (26,57) km - 3,3,3 (zmiana przebiegu szlaku 2018 rok)

Odcinek łatwy, droga asfaltowa i utwardzona. W Piecniku na skrzyżowaniu przy pomniku, idziemy na wprost, następnie przed szkołą (za boiskiem) skręcamy w prawo. Przecinamy drogę krajową i asfaltem maszerujemy w kierunku Próchnowa do dzikiej plaży - dobre miejsce na odpoczynek).

(stary przebieg)Mijamy szkołą po prawej stronie i dochodzimy do drogi krajowej nr 20. Skręcamy w lewo i idziemy na wschód przez 200m, zwracając szczególną uwagę na wzmożony ruch samochodów – piesi poruszają się poboczem. Na skrzyżowaniu z drogą polną. Skręcamy w prawo i idziemy nią w stronę lasu. Tutaj zaczyna się już meandrowanie. Po wejściu do lasu po 130m skręcamy w prawo. Zmierzamy do jeziora Głębokie, ku zachodniemu brzegowi. Podążamy brzegiem, z gęsto powalonymi drzewami przez bobry, bardzo ładny krajobraz. Przechodzimy między drzewami przez 500m. Następnie szlak skręca na południe do jeziora Bobkowo. Dalej obchodzimy jezioro skarpą w stronę zachodnią, a później w stronę południową. Dochodzimy do drogi odbijającej od jeziora w kierunku zachodnim i po 150m docieramy do linii energetycznej. Podążamy wzdłuż niej na południe do skrzyżowania, gdzie szlak skręca w prawo. Po 200m łączy się ze szlakiem pieszym zielonym Nakielno - Próchnówko. Idziemy łukiem drogą gruntową wzdłuż brzegu jeziora i dochodzimy do dużej polany – dzikiej plaży, która doskonale nadaje się na miejsce odpoczynku. Z polany wychodzimy na drogę asfaltową i skręcamy w lewo (południe). (koniec starego przebiegu).

Za znakami szlaku czarnego i zielonego, po 2 km docieramy do wsi Próchnowo – tuż przed wsią granica gmin Mirosławiec i Tuczno. Przy początku wsi po lewej stronie miniemy XIX wieczny kościół, charakteryzujący się użyciem form neoromańskich i neogotyckich z drugiej połowy XIX wieku. Kolejną atrakcją Próchnowa jest zabytkowy park krajobrazowy. Jest to rozległy teren, pocięty jarami. Znajdują się tam interesujące okazy drzew i krzewów, zarówno krajowych jak i egzotycznych. Występują tam m.in.: buki (obwód do 450 cm), lipy, brzozy, graby, dęby (obwód do 600 cm), tzw. jedlice Douglasa (do 450 cm), żywotniki, modrzewie, a także limby, jodły białe, sosna czarna, leszczyna czerwonolistna, jabłoń jagodowa oraz kasztanowiec japoński. Idziemy jeszcze kilkaset metrów i na skrzyżowaniu w centrum wsi, przy przystanku PKS znajduje się koniec/początek szlaku zielonego.

Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking oprócz ok. 1km odcinka Piecnik – Jezioro Bytyń Wielki – patrz opis. Zalecane proponowane nap oczątku szlaku obejście, aczkolwiek na prawdziwego turystę czeka ładny krajobraz w trudnym terenie.

Odcinek czwarty, Próchnowo – płd-zach kraniec rezerwatu Wielki Bytyń  – 10,58 (37,15) km  - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, utwardzona, betonowa, gruntowa.

Na skrzyżowaniu w Próchnowie skręcamy w lewo. Po lewej stronie widać neoklasycystyczny pałacyk z zabudowaniami folwarcznymi. Budynek posiada skromną dekorację architektoniczną: boniowania, gzymsy. Za pałacem, szlak prowadzi nas na południe, równolegle do jeziora. Za zabudowaniami droga zmienia nawierzchnię na drogę z płyt jombo. Idąc polami, szczególnie podczas zachodów słońc zaczekają nas niezwykłe doznania estetyczne. Warto wówczas mieć ze sobą aparat fotograficzny, gdyż zachody słońca w Próchnowie nalezą do bardzo malowniczych. Mijając pola dochodzimy do skraju lasu, tam nawierzchnia zmienia się na utwardzoną. Kierujemy się dalej na południe przez 500 m do miejsca odpoczynku. [Na tym skrzyżowaniu gdy skręcimy w prawo dojdziemy do Próchnówka. Gdy skręcimy w lewo, dojdziemy do stanicy ZHP jak i działającej w sezonie letnim przystani żeglarskiej. Gdy odpowiednio wcześniej zgłosimy chęć przybycia, na pewno uda się rozbić namiot, załatwić nocleg , jak i coś do przekąszenia dyżurnego Bosmana.]

Na skrzyżowaniu idziemy na wprost chwilę lasem a następnie skrajem lasu w kierunku południowym. Po około 1,3 kilometra, skręcamy w lewo do lasu, zbliżając się do brzegów jeziora Bytyń Wielki. Szlak dalej prowadzi wzdłuż granicy rezerwatu Wielki Bytyń. Wędrujemy lasem, przez 3,4 km skarpą dochodzącą do jeziora. Docieramy do skraju lasu, i podążamy nim przez 2,7 km. Dochodzimy do drogi utwardzonej.

Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek piąty, płd-zach kraniec rezerwatu Wielki Bytyń  - Nakielno – 7,29 (44,44) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, gruntowa, utwardzona, ścieżki.

Od skraju lasu oraz rezerwatu Wielki Bytyń, szlak podąża na wchód drogą utwardzoną przez 900m. Następnie, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i podążamy skrajem lasu ścieżką, która po 200m zmienia się w drogę gruntową. Maszerujemy nią przez 1,6km, po czym szlak odbija w lewo wchodząc do lasu oraz rezerwatu Wielki Bytyń. Dalej przemieszczamy się przez 1,2km i dochodzimy do węzła ze szlakiem pieszym czerwonym Jez. Karpiowe (Nadarzyce) – Człopa, wchodzącym od strony południowej. Od tego momentu szlak podąża razem z czerwonym wzdłuż jeziora do Nakielna. Wędrujemy w kierunku północno wschodnim przez 1,0 km meandrującą drogą, przekraczając granicę gmin; Tuczno i Wałcz. Po tym dystansie, szlak skręca w prawo. Mijajmy granicę rezerwatu przyrody i lasem, przez 700 m dochodzimy do skraju lasu. Dalej szlak prowadzi nas do miejscowości drogą polną. Przed zabudowaniami przechodzi w drogę brukowaną. Wchodząc do wsi skręcamy w prawo w stronę przystanku PKS. Obok znajduje się neogotycki kościół p.w. św. Wawrzyńca z 1880 roku (zabytkowy cmentarz przykościelny). Podążając między zabudowaniami miejscowości możemy zauważyć zabytkową gorzelnię ze spichrzem folwarcznym z 2 połowy XIX wieku, zabytkowy dom podcieniowy (nr 6) oraz przeszło ponad 100 letni park pałacowy.

Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy dostateczny.
 • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Wyjątkiem jest krótki odcinek szlaku przy jeziorach: Głębokie i Bobrowe Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:

 1. Długość szlaku 44,44  km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie około 468 metrów  
 3. Łączna ilość zejść na trasie około 480 metrów
 4. Wysokość minimalna około 115 metrów
 5. Wysokość maksymalna około 188 metrów
 6. Wysokość średnia około 143 metry

 SZLAK I ZDJĘCIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOK

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 22 January 2019 13:36
ZMIANA PRZEBIEGU SZLAKU W PIECNIKU. PROSIMY KIEROWAĆ SIĘ NOWYM OZNAKOWANIEM.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist