ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZS/ZGL/ZST-045
- NUMER ZACHODNIOPOMORSKA BAZA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH: P-N-ZS/ZGL/ZST-045
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1058-n
- PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECIN ZAŁOM PKP, KLINISKA WIELKIE, PUCKO, STRUMIANY, SOWNO, CISEWO, GRZĘDZICE-MAJĄTEK, GRZĘDZICE, STARGARD SZCZECIŃSKI PKP
- NAZWA SZLAKU: ANNY JAGIELLONKI
- GMINY: SZCZECIN, GOLENIÓW, STARGARD SZCZECIŃSKI
- POWIAT: SZCZECIN, GOLENIÓW, STARGARD SZCZECIŃSKI
- NADLEŚNICTWA: LASY MIEJSKIE SZCZECINA, KLINISKA
- NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUK, POLNA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE.
- KOLOR: NIEBIESKI
- ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY oceniamy na 2007/2008
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2009
- DŁUGOŚĆ: 35,3 km

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak Anny Jagiellonki, jest szlakiem łączącym Szczecin z Stargardem Szczecińskim. Prowadzi borami sosnowymi Puszczy Goleniowskiej. Po drodze, kilkukrotnie zbliża się do rzeki Iny - szlaku kajakowego oznakowanego na terenie gminy Goleniów, lecz często wykorzystywanego od Sowna lub Stargardu Szczecińskiego. Idealny dla osób chcących, powędrowac pieszo lub rowerowe w zdrowym i czystym powietrzu.
CHARAKTERYSTYKA ODCINKÓW:
1. Odcinek pierwszy Szczecin Załom PKP - Kliniska PKP, 7,30 km.
Łatwy bez utrudnień biegnący lasem sosnowym, i w terenie zabudowanym - przechodzi przez Załom i Osiedle Kasztanowe. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
2. Odcinek drugi Kliniska PKP - Ośrodek Edukacji Leśnej Kliniska, 1,40 km.
Łatwy, bez utrudnień biegnący lasem sosnowym, zdarzają się drogi piaszczyste. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
3. Odcinek trzeci Ośrodek Edukacji Leśnej Kliniska - Strumiany PKS 7,00 km.
Łatwy, bez utrudnień biegnący lasem sosnowym. Szerokie drogi, miejscami piaszczyste. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
4. Odcinek czwarty Strumany PKS - Sowno, 3,00 km.
Łatwy, bez utrudnień biegnący lasem sosnowym i mieszanym. Szerokie drogi, miejscami piaszczyste i szuter. Odcinek dotępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking. UWAGA - nieoznakowane przejście przez drogę nr 142 (1,2 km od Strumian).
5. Odcinek piąty Sowno - Kępa Bukowa k. Cisewa, 6,20 km.
Łatwy, bez utrudnień, biegnący lasem sosnowym i mieszanym. Szeroka droga asfaltowa i utwardzona. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking. Odcinek kończy się na węźle szlaków (zielony).
6. Odcinek szósty Kępa Bukowa k. Cisewa - Grzędzice kościół, 4,8 km.
Szlak łatwy, bez utrudnień, biegnący lasami i drogiami utwardzonymi oraz asfaltowymi (bruk). Odcinek kończy się przy kościele, gdzie znajduje się początek szlaku czarnego do stacji PKP w Grzędzicach. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
7. Odcinek siódmy Grzędzice kościół - Stargard Szcz. PKP, 5,90 km.Szlak łatwy, bez utrudnień. Idzie drogami polnymi utwardzonymi (aleje owocowe), brukiem i ulicami asfaltowymi miasta Stargard Szczeciński. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking. Szlak kończy się przed dworcem PKP.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Szlak określony jako łatwy, bez utrudnień.
- Szlak można pokonać za pieszo i rowerem (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
- Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 (po deszczach miejscami lekko podmokła) SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1 (po deszczach miejscami lekko podmokła) SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1 (po deszczach miejscami lekko podmokła) 1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
PROFIL TERENOWY: Szczecin Załom PKP --> Stargard Szcz. PKP
OPIS SZLAKU
Szlak rozpoczyna się na przystanku PKP w dzielnicy Szczecina – Załomiu. Ruszamy wspólnie czerwonym pieszym Szlakiem Rekowskim, drogą wzdłuż torów. Dochodzimy do asfaltu (przystanek MZK 77) i skrecamy w prawo. Ulicą Kablową, idziemy chodnikiem aż do konca terenu szkoły. Za boiskiem, skręcamy w prawo i za znakami szlaku, wędrujemy w lesie sosnowym aż do drogi asfaltowej. Na chwile wchodzimy w nią, skrecając w prawo. Po około 200 metrach, schodzim z asfaltu w lewo i lasem dochodzimy do Załomia. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i mijamy po prawej stronie kościół. Skręcamy w prawo i poruszamy się ulicami; Rzemieslnicza, skręt w prawo Chabrowa. Po dojściu do asfaltu (ul. Lubczyńska), skręcamy w lewo i po około 200 metrach w prawo. Wędrujemy drogą utwardzoną i asfaltem. Wchodzimy na Osiedle Kasztanowe, mijając boisko, następnie sklep po lewej stronie. Po wyjściu z osiedla, szlak prowadzi szeroką drogą, aż do torów kolejowych. Przed nimi skręcamy w lewo i wędrujemy wzdłuż aż do samych Klinisk Wielkich. Mijamy stację kolejową (początek/koniec zielonego szlaku pieszego Kliniska-Goleniów) i po dojściu do asfaltu (ul. Piastowska), skręcamy w prawo. Dochodzimy do drogi S3 i przechodzimy na drugą stronę, zachowując środki ostrozności. Dalej wędrujemy asfaltem wspólnie z pieszym szlakiem zielonym do Goleniowa. Po około 500 metrach skręcamy w prawo droga leśną, potem asfaltem dochodzimy do Nadleśnictwa Kliniska, w którym znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Leśnej. Tutaj warto zobaczyć salę wystawową w budynku nadleśnictwa Kliniska oraz ok. 450-letnią lipę "Annę", z którą związana jest legenda o patronce szlaku. Również tutaj możemy chwilę odpocząć pod wiatami na meijscu odpoczynku, lub pospacerować ścieżką dydaktyczną nadleśnictwa. Za ośrodkiem szlak biegnie przez jeden z największych niezaludnionych fragmentów Puszczy Goleniowskiej, mija przeciwpożarowe wieże obserwacyjne. Las jest w tym miejscu dosyć monotonny, jest to typowy bór sosnowy, po którym poruszamy się drogami i duktami leśnymi. Za lasem szlak dociera do wsi Strumiany. We wsi znajduje się jedno z miejsc wodowania kajaków na rzece Ina. Możemy również zwiedzić cmentarz poewangelicki oraz podziwiać budynki konstrukcji szachulcowej z XIX wieku.
W Srumianach, skręcamy w prawo, i wędrujemy wzdłuż drogi asfaltowej oraz wiaduktem nad drogą wojewódzką nr 142 (Szczecin – Chociwel). Ponownie wędrujemy borem sosnowym. Droga asfaltowa doprowadza do miejscowości Sowno, nad Iną, gdzie warto zwiedzić neogotycki kościół z XIX wieku. Wewnątrz znajduje się, wykonany w połowie XVI w. warsztacie Hansa Peissera renesansowy ołtarz i ambona. Fundatorem był książę Barnim XI Stary, któremu legenda przypisuje osobiste wykonanie ołtarza. W kruchcie kościoła znajduje się wykonana z piaskowca, unikalna w skali europejskiej, szesnastowieczna płyta ku pamięci Mikołaja Hinze, zmarłego w 1599 roku, błazna księcia Jana Fryderyka. Na uwagę zasługują również domy o konstrukcji ryglowej pochodzące z tego samego okresu jak i poniemiecki cmentarz oraz znajdujący się obok pomnik ku pamięci niemieckich mieszkańców Sowna. Warto dodać, że w Sownie, w okolicach mostu umiejscowione jest miejsce wodowania kajaków na rzece Ina. Z Sowna szlak wychodzi drogą polną na południe, mijając osadę Podlesie, gdzie dawniej znajdował się zameczek myśliwski książąt szczecińskich. Szlak opuszcza Sowno i biegnie terenami Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej, porośniętymi lasami i łąkami. Mija wzgórze Kępa Bukowa (21,7 m n.p.m.) i prowadzi przez rozproszoną wieś Cisewo w gminie Kobylanka. Za Cisewem, na tzw. Kępie k. Cisewa swoj początek/koniec ma szlak zielony do Morzyczyna i dalej przez Kołbacz do Szczecina, Szlak Miedwiecki. Na węźle szlaków skręcamy w lewo i szeroką drogą leśną, później polną docieramy do miejscowości Grzędzice-Majątek, gdzie znajduje się niewielka kaplica oraz do wsi Grzędzice w gminie Stargard. Tutaj najważniejszym zabytkiem, jest gotycki kościół z XV wieku, z bardzo cennym wyposażeniem (polichromia z XV wieku, krucyfiks, chrzcielnica z okresu średniowiecza). W Grzędzicach, przy kościele początek/koniec ma czarny szlak pieszy (lącznikowy), Szlak Grzędzicki, który dociera przez kolonię Grzędziczki do stacji PKP Grzędzice Stargardzkie (kierunek południowy).Szlak Anny Jagiellonki przechodzi przez węzeł szlaków aby po chwili skręcić w kierunku południowo wschodnim i drogą utwardzoną docieramy do Stargardu. Tutaj biegnie ulicami: Podmiejską, marszałka Józefa Piłsudskiego, Marii Konopnickiej i Dworcową. Swój bieg kończy przy dworcu PKP i PKS. Tutaj swój początek/koniec ma długodystansowy, pieszy szlak czerwony Stargard Szczeciński - Rezerwat "Stare Buki" w województwie lubuskim.Sam Stargard Szczeciński, to jedna z perełek gotyku ceglanego na Pomorzu Zachodnim. Posiada swoją trasę miejską, lączącą zabytki i atrakcje turystyczne miasta. Dość dlugo możnaby je wymieniać. Do najważniejszych należą; Kościół św. Jana, Kolegiata Mariacka, Ratusz Miejski, Basteja i Baszta Lodowa, Brama Młyńska, Baszta Białogłówka, mury obronne, Dom Protzena, Arsenał. Naprawdę warto poświęcić jeden dzień i zwiedzić miasto.

|