Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1058 niebieski, Szczecin Załom PKP - Stargard Szcz. PKP , Szlak Anny Jagiellonki - 35,3km
ZP-1058 niebieski, Szczecin Załom PKP - Stargard Szcz. PKP , Szlak Anny Jagiellonki - 35,3km

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZS/ZGL/ZST-045 1. NUMER ZACHODNIOPOMORSKA BAZA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH: P-N-ZS/ZGL/ZST-045
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1058-n
 3. PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECIN ZAŁOM PKP, KLINISKA WIELKIE, PUCKO, STRUMIANY, SOWNO, CISEWO, GRZĘDZICE-MAJĄTEK, GRZĘDZICE, STARGARD SZCZECIŃSKI PKP
 4. NAZWA SZLAKU: ANNY JAGIELLONKI
 5. GMINY: SZCZECIN, GOLENIÓW, STARGARD SZCZECIŃSKI
 6. POWIAT: SZCZECIN, GOLENIÓW, STARGARD SZCZECIŃSKI
 7. NADLEŚNICTWA: LASY MIEJSKIE SZCZECINA, KLINISKA
 8. NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUK, POLNA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE.
 9. KOLOR: NIEBIESKI 
 10. ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY oceniamy na 2007/2008 
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2009
 12. DŁUGOŚĆ: 35,3 km

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU 

Szlak Anny Jagiellonki, jest szlakiem łączącym Szczecin z Stargardem Szczecińskim. Prowadzi borami sosnowymi Puszczy Goleniowskiej. Po drodze, kilkukrotnie zbliża się do rzeki Iny - szlaku kajakowego oznakowanego na terenie gminy Goleniów, lecz często wykorzystywanego od Sowna lub Stargardu Szczecińskiego. Idealny dla osób chcących, powędrowac pieszo lub rowerowe w zdrowym i czystym powietrzu.

 
CHARAKTERYSTYKA ODCINKÓW:

1. Odcinek pierwszy Szczecin Załom PKP - Kliniska PKP, 7,30 km.

Łatwy bez utrudnień biegnący lasem sosnowym, i w terenie zabudowanym - przechodzi przez Załom i Osiedle Kasztanowe. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.

2. Odcinek drugi Kliniska PKP - Ośrodek Edukacji Leśnej Kliniska, 1,40 km.

Łatwy, bez utrudnień biegnący lasem sosnowym, zdarzają się drogi piaszczyste. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.

3. Odcinek trzeci Ośrodek Edukacji Leśnej Kliniska - Strumiany PKS 7,00 km.

Łatwy, bez utrudnień biegnący lasem sosnowym. Szerokie drogi, miejscami piaszczyste. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.

4. Odcinek czwarty Strumany PKS - Sowno, 3,00 km.

Łatwy, bez utrudnień biegnący lasem sosnowym i mieszanym. Szerokie drogi, miejscami piaszczyste i szuter. Odcinek dotępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking. UWAGA - nieoznakowane przejście przez drogę nr 142 (1,2 km od Strumian).

5. Odcinek piąty Sowno - Kępa Bukowa k. Cisewa, 6,20 km.

Łatwy, bez utrudnień, biegnący lasem sosnowym i mieszanym. Szeroka droga asfaltowa i utwardzona. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking. Odcinek kończy się na węźle szlaków (zielony).

6. Odcinek szósty Kępa Bukowa k. Cisewa - Grzędzice kościół, 4,8 km.

Szlak łatwy, bez utrudnień, biegnący lasami i drogiami utwardzonymi oraz asfaltowymi (bruk). Odcinek kończy się przy kościele, gdzie znajduje się początek szlaku czarnego do stacji PKP w Grzędzicach. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.

7. Odcinek siódmy Grzędzice kościół - Stargard Szcz. PKP, 5,90 km.
Szlak łatwy, bez utrudnień. Idzie drogami polnymi utwardzonymi (aleje owocowe), brukiem i ulicami asfaltowymi miasta Stargard Szczeciński. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking. Szlak kończy się przed dworcem PKP.

PODSUMOWANIE.
 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Szlak określony jako łatwy, bez utrudnień.
 • Szlak można pokonać za pieszo i rowerem (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
 • Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 (po deszczach miejscami lekko podmokła)
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
(po deszczach miejscami lekko podmokła)
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
(po deszczach miejscami lekko podmokła)


1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździePROFIL TERENOWY: Szczecin Załom PKP --> Stargard Szcz. PKP
 
OPIS SZLAKU

Szlak rozpoczyna się na przystanku PKP w dzielnicy Szczecina – Załomiu. Ruszamy wspólnie czerwonym pieszym Szlakiem Rekowskim, drogą wzdłuż torów. Dochodzimy do asfaltu (przystanek MZK 77) i skrecamy w prawo. Ulicą Kablową, idziemy chodnikiem aż do konca terenu szkoły. Za boiskiem, skręcamy w prawo i za znakami szlaku, wędrujemy w lesie sosnowym aż do drogi asfaltowej. Na chwile wchodzimy w nią, skrecając w prawo. Po około 200 metrach, schodzim z asfaltu w lewo i lasem dochodzimy do Załomia. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i mijamy po prawej stronie kościół.  Skręcamy w prawo i poruszamy się ulicami; Rzemieslnicza, skręt w prawo Chabrowa. Po dojściu do asfaltu (ul. Lubczyńska), skręcamy w lewo i po około 200 metrach w prawo. Wędrujemy drogą utwardzoną i asfaltem. Wchodzimy na Osiedle Kasztanowe, mijając boisko, następnie sklep po lewej stronie. Po wyjściu z osiedla, szlak prowadzi szeroką drogą, aż do torów kolejowych. Przed nimi skręcamy w lewo i wędrujemy wzdłuż aż do samych Klinisk Wielkich. Mijamy stację kolejową (początek/koniec zielonego szlaku pieszego Kliniska-Goleniów) i po dojściu do asfaltu (ul. Piastowska), skręcamy w prawo. Dochodzimy do drogi S3 i przechodzimy na drugą stronę, zachowując środki ostrozności. Dalej wędrujemy asfaltem wspólnie z pieszym szlakiem zielonym do Goleniowa. Po około 500 metrach skręcamy w prawo droga leśną, potem asfaltem dochodzimy do Nadleśnictwa Kliniska,   w którym znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Leśnej. Tutaj warto zobaczyć salę wystawową w budynku nadleśnictwa Kliniska oraz ok. 450-letnią lipę "Annę", z którą związana jest legenda o patronce szlaku. Również tutaj możemy chwilę odpocząć pod wiatami na meijscu odpoczynku, lub pospacerować ścieżką dydaktyczną nadleśnictwa. Za ośrodkiem szlak biegnie przez jeden z największych niezaludnionych fragmentów Puszczy Goleniowskiej, mija przeciwpożarowe wieże obserwacyjne. Las jest w tym miejscu dosyć monotonny, jest to typowy bór sosnowy, po którym poruszamy się drogami i duktami leśnymi. Za lasem szlak dociera do wsi Strumiany. We wsi znajduje się jedno z miejsc wodowania kajaków na rzece Ina. Możemy również zwiedzić cmentarz poewangelicki oraz podziwiać budynki konstrukcji szachulcowej z XIX wieku.

W Srumianach, skręcamy w prawo, i wędrujemy wzdłuż drogi asfaltowej oraz wiaduktem nad drogą wojewódzką nr 142 (Szczecin – Chociwel). Ponownie wędrujemy borem sosnowym. Droga asfaltowa doprowadza do miejscowości Sowno, nad Iną, gdzie warto zwiedzić neogotycki kościół z XIX wieku. Wewnątrz znajduje się, wykonany w połowie XVI w. warsztacie Hansa Peissera renesansowy ołtarz i ambona. Fundatorem był książę Barnim XI Stary, któremu legenda przypisuje osobiste wykonanie ołtarza. W kruchcie kościoła znajduje się wykonana z piaskowca, unikalna w skali europejskiej, szesnastowieczna płyta ku pamięci Mikołaja Hinze, zmarłego w 1599 roku, błazna księcia Jana Fryderyka. Na uwagę zasługują również  domy o konstrukcji ryglowej pochodzące z tego samego okresu jak i poniemiecki cmentarz oraz znajdujący się obok pomnik ku pamięci niemieckich mieszkańców Sowna. Warto dodać, że w Sownie, w okolicach mostu umiejscowione jest miejsce wodowania kajaków na rzece Ina. Z Sowna szlak wychodzi drogą polną na południe, mijając osadę Podlesie, gdzie dawniej znajdował się zameczek myśliwski książąt szczecińskich. Szlak opuszcza Sowno i biegnie terenami Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej, porośniętymi lasami i łąkami. Mija wzgórze Kępa Bukowa (21,7 m n.p.m.) i prowadzi przez rozproszoną wieś Cisewo w gminie Kobylanka. Za Cisewem, na tzw. Kępie k. Cisewa swoj początek/koniec ma  szlak zielony do Morzyczyna i dalej przez Kołbacz do Szczecina, Szlak Miedwiecki. Na węźle szlaków skręcamy w lewo i szeroką drogą leśną, później polną docieramy do miejscowości Grzędzice-Majątek, gdzie znajduje się niewielka kaplica oraz do wsi Grzędzice w gminie Stargard. Tutaj najważniejszym zabytkiem, jest gotycki kościół z XV wieku, z bardzo cennym wyposażeniem (polichromia z XV wieku, krucyfiks, chrzcielnica z okresu średniowiecza). W Grzędzicach, przy kościele początek/koniec ma czarny szlak pieszy (lącznikowy), Szlak Grzędzicki, który dociera przez kolonię Grzędziczki do stacji PKP Grzędzice Stargardzkie (kierunek południowy).Szlak Anny Jagiellonki przechodzi przez węzeł szlaków aby po chwili skręcić w kierunku południowo wschodnim i drogą utwardzoną docieramy do Stargardu. Tutaj biegnie ulicami: Podmiejską, marszałka Józefa Piłsudskiego, Marii Konopnickiej i Dworcową. Swój bieg kończy przy dworcu PKP i PKS. Tutaj swój początek/koniec ma długodystansowy, pieszy szlak czerwony Stargard Szczeciński - Rezerwat "Stare Buki" w województwie lubuskim.Sam Stargard Szczeciński, to jedna z perełek gotyku ceglanego na Pomorzu Zachodnim. Posiada swoją trasę miejską, lączącą zabytki i atrakcje turystyczne miasta. Dość dlugo możnaby je wymieniać. Do najważniejszych należą; Kościół św. Jana, Kolegiata Mariacka, Ratusz Miejski, Basteja i Baszta Lodowa, Brama Młyńska, Baszta Białogłówka, mury obronne, Dom Protzena, Arsenał. Naprawdę warto poświęcić jeden dzień i zwiedzić miasto.

 

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist