ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZK-027
NUMER SZLAKU: ZP-1031-Z
PRZEBIEG SZLAKU: DZIER呕臉CINO - BONIN.
NAZWA SZLAKU: SZLAK KAMIENI GRANICZNYCH
NADLE艢NICTWA: KOSZALIN
GMINY: KOSZALIN, MANOWO
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LE艢NA, 艢CIE呕KI LE艢NE, DROGI BETONOWE, BRUK, POLNE.
KOLOR: ZIELONY (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
D艁UGO艢膯: 14,1 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY.
- W 2011 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na dobre.
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. Teren nale偶y do zró偶nicowanych (górki jak i tereny zabagnione) z malowniczymi widokami. Szlak prowadzi wokó艂 kamieni granicznych jak sama nazwa wskazuje. ‘Kamienie graniczne’ wyznacza艂y terytorialny zasi臋g w艂asno艣ci. Dlatego na pierwszym z kamieni na szlaku wykuto dawny znak Koszalina (pochylona w lewo litera "Z" z dwoma kropkami po bokach), który wyznacza艂 granic臋 miasta. Wsie znajduj膮ce si臋 obr臋bie miasta stanowi艂y zaplecze. Ten sam kamie艅 oznaczony znakiem krzy偶a wskazywa艂 zasi臋g dóbr klasztornych, s膮siaduj膮cych z miejskimi.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Dzier偶臋cino – w臋ze艂 szlaków, 3,60 km (3,60) – 1,2,2
Odcinek przemieszczaj膮cy si臋 drogami i 艣cie偶kami le艣nymi oraz drog膮 asfaltow膮. Urozmaicona rze藕ba na tym odcinku szlaku – podej艣cie na przewy偶szeniu oko艂o 80 metrów.
Piesz膮 w臋drówk臋 zaczynamy od przestanku linii podmiejskiej nr 2 MZK Koszalin w Dzier偶臋cinie. Tutaj w臋ze艂 ze szlakami rowerowymi; „Bike the Baltic”, 偶ó艂ty „Trakt Rybogryfa”. Kierujemy si臋 w drog膮 o nawierzchni asfaltowej na wschód po chwili skr臋camy w lewo w 艣cie偶k臋 le艣n膮. Droga ta kieruje si臋 ku górze. Dalej skr臋caj膮c w prawo docieramy do skrzy偶owania po oko艂o 500m. Nast臋pnie odbijamy w lewo skos na 艣cie偶k臋 le艣n膮. Po oko艂o 1,5km przecinamy drog臋 le艣n膮 na której znajduje si臋 trasa rowerowa nr 3 Gminy Sianów. Kierujemy si臋 do w臋z艂a szlaków; czerwonego pieszego „szlak im. J. Chrz膮szczy艅skiego”, 艣cie偶k膮 le艣n膮 przez ok. 600m, zmieniaj膮c po drodze nawierzchnie na drog臋 le艣n膮. Odcinek dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek drugi, w臋ze艂 szlaków– Lubiatowo, w臋ze艂 szlaków, 8,50 km (4,90) – 1,2,2
Odcinek do艣膰 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Spore fragmenty bezdro偶y – idziemy przez las.
Szlak przemieszcza si臋 bezdro偶ami ku kamieniom granicznym które znajduj膮 sie przy m艂odniku oraz przy terenie podmok艂ym (uwaga - musimy prowadzi膰 miejscami rower). Po przej艣ciu i obejrzeniu ciekawych kamieni, docieramy do drogi le艣nej, któr膮 poruszamy si臋 przez oko艂o 300m. w miedzy czasie mijaj膮c ma艂e bagienko. Nast臋pnie przecinaj膮c drog臋 ze szlakiem rowerowym 偶ó艂tym kierujemy si臋 w stron臋 jeziora Policko, 艂膮cz膮c si臋 w pewnym momencie ze tras膮 czarn膮 rowerow膮 nr 3 Gminy Sianów. Skr臋camy w prawo a po chwili w lewo i idziemy w kierunku po艂udniowym mijaj膮c po lewej jezioro Policko dobr膮 drog膮 le艣n膮. Dochodzimy do Lubiatowa (po艂udniowo-wschodni kraniec) i do w臋z艂a szlaków; pieszy czerwony im. J. Chrz膮szczy艅skiego i rowerowego; „Bike the Baltic”. Tutaj równie偶 pocz膮tek szlaku rowerowego zielonego „Gotów”. Na skrzy偶owaniu, skr臋camy w lewo kieruj膮c si臋 drog膮 utwardzon膮 na Wyszebórz. Po oko艂o 700m skr臋camy w prawo skrajem lasu (szlak rowerowy zielony idzie dalej prosto), a nast臋pnie kierujemy si臋 drog膮 poln膮 w kierunku po艂udniowo-zachodnim mijaj膮c po prawej bagienko. Po doj艣ciu do skraju lasu, skr臋camy w prawo i wzd艂u偶 linii drzew dochodzimy do w臋z艂a ze szlakiem czerwonym pieszym obok mostku, znajduj膮cego si臋 na rzeczce Wyszewka. Odcinek dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek trzeci, w臋ze艂 szlaku (z czerwonym) - Bonin, 14,10 km (5,60) – 1,2,2
Odcinek do艣膰 艂atwy. Poruszamy si臋 drogami polnymi i le艣nymi, betonowymi i kolej膮 w膮skotorow膮 – utrudnieni dla rowerzystów.
Marsz zaczynamy od po艂膮czenia si臋 szlaku wraz z pieszym czerwonym „szlak im. J. Chrz膮szczy艅skiego”. Kieruj膮c si臋 na po艂udnie drog膮 le艣n膮 utwardzon膮. Wiod膮c z nim do skraju lasu, gdzie na rozwidleniu idziemy prosto. Natomiast szlak czerwony odbija w lewo. Nast臋pnie drog膮 z p艂yt betonowych przemieszczamy si臋 do torów kolejki w膮skotorowej mijaj膮c kana艂 Dzier偶臋cinka. Na przeje藕dzie kolejki skr臋camy w prawo kieruj膮c si臋 do Bonina torami w膮skotorówki (droga utrudniona dla rowerów oraz mi艂o艣ników nordic walking). Rowerzy艣ci mog膮 porusza膰 si臋 w膮ska 艣ciezk膮 wzd艂u偶 torów. Uwaga ! Koszali艅ska Kolej W膮skotorowa jest nieczynna, lecz zdarzaj膮 si臋 okazjonalne kursy poci膮gów. W臋drujemy nimi przez oko艂o 2 km i schodzimy z torów na drog臋 偶wirow膮. Docieramy do parku pa艂acowego przy Boninie. Dalej przechodz膮c g艂ówn膮 ulic膮 w miejscowo艣ci dochodzimy do ko艅ca szlaku przy dawnym przystanku kolejki w膮skotorowej oraz blisko przystanku autobusowego linii podmiejskiej. Mijaj膮c po drodze Zak艂ad Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHAR. Warto tutaj wspomnie膰 偶e w sezonie kursuje tutaj okazjonalnie Koszali艅ska Kolej W膮skotorowa do Manowa. Z ciekawostek zobaczymy ko艣ció艂ek pod wezwaniem 艣w. Izydora z Xvi wieku, który jest jedn膮 z nielicznych pozosta艂o艣ci po s艂ynnym rodzie pomorskim Boninów (von Bonin). Ród Boninów posiada艂 na Pomorzu rozleg艂e dobra - wiele maj膮tków i folwarków by艂o w ich w艂adaniu. Do czasów obecnych zachowa艂y si臋 jeszcze: budynek gorzelni, kilka domów mieszkalnych. We wschodniej cz臋艣ci wsi znajdowa艂 si臋 pa艂ac z dziedzi艅cem gospodarczym i rozleg艂ym parkiem krajobrazowym, datowanym na prze艂om XVIII/XIX wieku, który zachowa艂 si臋 dzisiejszego dnia. w drzewostanie m.in. wi膮z górski odmiany zwisaj膮cej i okaza艂y d膮b szypu艂kowy o obw. 400 cm. Na pó艂nocny-zachód niedaleko brzegów jeziora Lubiatowskiego znajduje si臋 wczesno艣redniowieczne grodzisko koliste (100 x 120 m), datowane na IX - X wiek, po艂o偶one u nasady pó艂wyspu jeziora, nie by艂a to osada grodowa, ale miejsce schronienia okolicznej ludno艣ci na wypadek zagro偶enia.Odcinek dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2011 roku okre艣lamy jako dobre.
- Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane s膮 w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 14,10 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 130 metrów (53%)
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 135 metrów (47%)
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 28 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 109 metrów
ZESTAWIENIE MAP
- Mapa szlaków Góry Che艂mskiej
- Mapa szlaków rowerowych Powiatu Koszali艅skiego
- Atrakcje turystycze Pomorza Zachodniego 艢rodkowego
- Roweria - szlaki rowerowe Pomorza 艢rodkowego
|