ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZK-027
NUMER SZLAKU: ZP-1031-Z
PRZEBIEG SZLAKU: DZIERŻĘCINO - BONIN.
NAZWA SZLAKU: SZLAK KAMIENI GRANICZNYCH
NADLEŚNICTWA: KOSZALIN
GMINY: KOSZALIN, MANOWO
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE, DROGI BETONOWE, BRUK, POLNE.
KOLOR: ZIELONY (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
DŁUGOŚĆ: 14,1 km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY.
- W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dobre.

Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Teren należy do zróżnicowanych (górki jak i tereny zabagnione) z malowniczymi widokami. Szlak prowadzi wokół kamieni granicznych jak sama nazwa wskazuje. ‘Kamienie graniczne’ wyznaczały terytorialny zasięg własności. Dlatego na pierwszym z kamieni na szlaku wykuto dawny znak Koszalina (pochylona w lewo litera "Z" z dwoma kropkami po bokach), który wyznaczał granicę miasta. Wsie znajdujące się obrębie miasta stanowiły zaplecze. Ten sam kamień oznaczony znakiem krzyża wskazywał zasięg dóbr klasztornych, sąsiadujących z miejskimi.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Dzierżęcino – węzeł szlaków, 3,60 km (3,60) – 1,2,2
Odcinek przemieszczający się drogami i ścieżkami leśnymi oraz drogą asfaltową. Urozmaicona rzeźba na tym odcinku szlaku – podejście na przewyższeniu około 80 metrów.
Pieszą wędrówkę zaczynamy od przestanku linii podmiejskiej nr 2 MZK Koszalin w Dzierżęcinie. Tutaj węzeł ze szlakami rowerowymi; „Bike the Baltic”, żółty „Trakt Rybogryfa”. Kierujemy się w drogą o nawierzchni asfaltowej na wschód po chwili skręcamy w lewo w ścieżkę leśną. Droga ta kieruje się ku górze. Dalej skręcając w prawo docieramy do skrzyżowania po około 500m. Następnie odbijamy w lewo skos na ścieżkę leśną. Po około 1,5km przecinamy drogę leśną na której znajduje się trasa rowerowa nr 3 Gminy Sianów. Kierujemy się do węzła szlaków; czerwonego pieszego „szlak im. J. Chrząszczyńskiego”, ścieżką leśną przez ok. 600m, zmieniając po drodze nawierzchnie na drogę leśną. Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.
Odcinek drugi, węzeł szlaków– Lubiatowo, węzeł szlaków, 8,50 km (4,90) – 1,2,2
Odcinek dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Spore fragmenty bezdroży – idziemy przez las.
Szlak przemieszcza się bezdrożami ku kamieniom granicznym które znajdują sie przy młodniku oraz przy terenie podmokłym (uwaga - musimy prowadzić miejscami rower). Po przejściu i obejrzeniu ciekawych kamieni, docieramy do drogi leśnej, którą poruszamy się przez około 300m. w miedzy czasie mijając małe bagienko. Następnie przecinając drogę ze szlakiem rowerowym żółtym kierujemy się w stronę jeziora Policko, łącząc się w pewnym momencie ze trasą czarną rowerową nr 3 Gminy Sianów. Skręcamy w prawo a po chwili w lewo i idziemy w kierunku południowym mijając po lewej jezioro Policko dobrą drogą leśną. Dochodzimy do Lubiatowa (południowo-wschodni kraniec) i do węzła szlaków; pieszy czerwony im. J. Chrząszczyńskiego i rowerowego; „Bike the Baltic”. Tutaj również początek szlaku rowerowego zielonego „Gotów”. Na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo kierując się drogą utwardzoną na Wyszebórz. Po około 700m skręcamy w prawo skrajem lasu (szlak rowerowy zielony idzie dalej prosto), a następnie kierujemy się drogą polną w kierunku południowo-zachodnim mijając po prawej bagienko. Po dojściu do skraju lasu, skręcamy w prawo i wzdłuż linii drzew dochodzimy do węzła ze szlakiem czerwonym pieszym obok mostku, znajdującego się na rzeczce Wyszewka. Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.
Odcinek trzeci, węzeł szlaku (z czerwonym) - Bonin, 14,10 km (5,60) – 1,2,2
Odcinek dość łatwy. Poruszamy się drogami polnymi i leśnymi, betonowymi i koleją wąskotorową – utrudnieni dla rowerzystów.
Marsz zaczynamy od połączenia się szlaku wraz z pieszym czerwonym „szlak im. J. Chrząszczyńskiego”. Kierując się na południe drogą leśną utwardzoną. Wiodąc z nim do skraju lasu, gdzie na rozwidleniu idziemy prosto. Natomiast szlak czerwony odbija w lewo. Następnie drogą z płyt betonowych przemieszczamy się do torów kolejki wąskotorowej mijając kanał Dzierżęcinka. Na przejeździe kolejki skręcamy w prawo kierując się do Bonina torami wąskotorówki (droga utrudniona dla rowerów oraz miłośników nordic walking). Rowerzyści mogą poruszać się wąska ściezką wzdłuż torów. Uwaga ! Koszalińska Kolej Wąskotorowa jest nieczynna, lecz zdarzają się okazjonalne kursy pociągów. Wędrujemy nimi przez około 2 km i schodzimy z torów na drogę żwirową. Docieramy do parku pałacowego przy Boninie. Dalej przechodząc główną ulicą w miejscowości dochodzimy do końca szlaku przy dawnym przystanku kolejki wąskotorowej oraz blisko przystanku autobusowego linii podmiejskiej. Mijając po drodze Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHAR. Warto tutaj wspomnieć że w sezonie kursuje tutaj okazjonalnie Koszalińska Kolej Wąskotorowa do Manowa. Z ciekawostek zobaczymy kościółek pod wezwaniem św. Izydora z Xvi wieku, który jest jedną z nielicznych pozostałości po słynnym rodzie pomorskim Boninów (von Bonin). Ród Boninów posiadał na Pomorzu rozległe dobra - wiele majątków i folwarków było w ich władaniu. Do czasów obecnych zachowały się jeszcze: budynek gorzelni, kilka domów mieszkalnych. We wschodniej części wsi znajdował się pałac z dziedzińcem gospodarczym i rozległym parkiem krajobrazowym, datowanym na przełom XVIII/XIX wieku, który zachował się dzisiejszego dnia. w drzewostanie m.in. wiąz górski odmiany zwisającej i okazały dąb szypułkowy o obw. 400 cm. Na północny-zachód niedaleko brzegów jeziora Lubiatowskiego znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko koliste (100 x 120 m), datowane na IX - X wiek, położone u nasady półwyspu jeziora, nie była to osada grodowa, ale miejsce schronienia okolicznej ludności na wypadek zagrożenia.Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy jako dobre.
- Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 14,10 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 130 metrów (53%)
- Łączna ilość zejść na trasie 135 metrów (47%)
- Wysokość względna minimalna 28 metrów
- Wysokość względna maksymalna 109 metrów
ZESTAWIENIE MAP
- Mapa szlaków Góry Chełmskiej
- Mapa szlaków rowerowych Powiatu Koszalińskiego
- Atrakcje turystycze Pomorza Zachodniego Środkowego
- Roweria - szlaki rowerowe Pomorza Środkowego
|