Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 1

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI PIESZE » ZP-0633-czerwony, KO艁OBRZEG Baszta Prochowa - CZAPLINEK PKS, 152,4 km "Szlak Solny"
ZP-0633-czerwony, KO艁OBRZEG Baszta Prochowa - CZAPLINEK PKS, 152,4 km "Szlak Solny"

NUMER SZLAKU: ZP-633-c

PRZEBIEG SZLAKU: Ko艂obrzeg (baszta) – Budzistowo – Obroty – Bogucino – Czernin – Bardy – Wrzosowo – 艁ykowo – Karlino – Ro艣cino – Bia艂ogard – Trzebiszyn – Tychowo – Kikowo – Motarzyn – Doble – Po艂czyn Zdrój – K艂okowo – Kluczewo – Prosinko – Stare Drawsko – Czaplinek.

NAZWA SZLAKU: „Szlak Solny”

GMINY: KO艁OBRZEG, DYGOWO, KARLINO, BIA艁OGARD, TYCHOWO – PO艁CZYN ZDRÓJ – OSTROWICE - CZAPLINEK

NAWIERZCHNIE: Drogi le艣ne, 艣cie偶ki le艣ne, drogi polne i miedzowe, drogi asfaltowe, drogi brukowe, drogi z p艂yt, drogi 偶wirowe.

KOLOR: CZERWONY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2011

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

D艁UGO艢膯: 163 km

WA呕NE UWAGI:

  1. Szlak ma charakter liniowy. Pomiar szlaku wykonany wraz z doj艣ciami do obiektów wskazanych w opisie.
  2. Szlak z wieloma w臋z艂ami z innymi szlakami turystycznymi co pozwala na pe艂n膮 wariantowo艣膰 naszych w臋drówek.
  3. W 2011 roku oznakowanie na ca艂ej mierzonej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na bardzo dobre w obu kierunkach.
  4. Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S

 


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. Posiada jednak kilka nieco trudniejszych odcinków. Jest to d艂ugi szlak i warto przy planowaniu jego pokonania zaplanowa膰 noclegi. Informacje mo偶na uzyska膰 cho膰by w informacjach turystycznych w Ko艂obrzegu, Karlinie, Bia艂ogardzie, Po艂czynie Zdroju czy w Czaplinku. .

OPIS TECHNICZNY

  1. Odcinek pierwszy, Ko艂obrzeg (Baszta Prochowa) – Budzistowo (ko艣ció艂) – 3,0 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy, ulicami oraz drogami asfaltowymi. Szlak rozpoczyna si臋 przy Baszcie Prochowej która zosta艂a wzniesiona w XIV. Kieruj膮c si臋 chodnikiem ulica Dubois, mijamy wie偶臋 ci艣nie艅, kieruj膮c si臋 dalej prosto mijaj膮c z prawej strony parking samochodowy, przecinaj膮c drog臋 nr 102, dalej ulic膮 S艂owi艅ców. Dochodzimy do drogi nr 102, po oko艂o 150m na zakr臋cie drogi g艂ównej kierujemy si臋 prosto w ulic臋 Grochowsk膮. Nast臋pnie dochodzimy do ulicy Boles艂awa Krzywoustego. Pod膮偶amy ni膮 na po艂udnie 800m i skr臋camy w ulic臋 Boles艂awa Chrobrego, podziwiaj膮c krajobraz miasta. Dochodz膮c do miejscowo艣ci Budzistowo mijaj膮c zabudowania docieramy do roma艅sko-gotyckiego ko艣cio艂a 艣w. Jana Chrzciciela, jest to najstarszy ko艣ció艂 na Pomorzu z 1222 roku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

  1. Odcinek drugi, Budzistowo (ko艣ció艂) – Obroty (skrzy偶owanie dróg), - 4,7 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy, drog膮 asfaltow膮 oraz drogami le艣nymi. Przemieszczaj膮c si臋 dalej g艂ówn膮 drog膮 uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem, mijamy eklektyczny pa艂ac z 1910 roku. Id膮c do Starego Miasta drog膮 gruntow膮 a która potem prowadzi skrajem lasu a nast臋pnie 艂ukiem prowadzi przez las. Poruszamy si臋 nim przez nieco ponad 1 km. Wchodz膮c na pole w臋drujemy nim do drogi przed Obrotami. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

  1. Odcinek trzeci, Obroty (skrzy偶owanie dróg) – Czernin (ko艣ció艂) – 5,6 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy, kierujemy si臋 od skrzy偶owania na po艂udnie do wsi Bogucino drog膮 asfaltow膮 uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Mijaj膮c wie艣 skr臋camy w lewo. Dalej szlak prowadzi drog膮 polna do Czernina. Dochodz膮c do drogi asfaltowej szlak skr臋ca w prawo i prowadzi do gotyckiego ko艣cio艂a pw. NMP z II po艂owy XIV wieku. W miejscowo艣ci mo偶na zobaczy膰 tak偶e pa艂ac eklektyczny. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

  1. Odcinek czwarty, Czernin (ko艣ció艂) – most nad Pars臋t膮 – 6,3 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, w tej miejscowo艣ci poruszamy si臋 g艂ówna droga w kierunku po艂udniowym. Na ko艅cu wsi skr臋t w lewo w drog臋 gruntow膮. Pod膮偶amy ni膮 przez oko艂o 3,5km do wsi Bardy, gdzie ponownie wchodzimy na asfalt uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Szlak prowadzi nas w kierunku po艂udniowym, po drodze mijamy odbijaj膮c膮 drog臋 na 艢wielubie. Nast臋pnie droga wchodzi w las i dochodzimy do mostu nad rzek膮 Pars臋t膮. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

  1. Odcinek piaty, most nad Pars臋t膮  – Wrzosowo (ko艣ció艂) – 10,2 km (1,2,2)

 

Odcinek trudny, kieruj膮c si臋 od mostu na po艂udniowy – wschód. Dochodz膮c do skraju lasu szlak skr臋ca w lewo. Prowadzi wzd艂u偶 rzeki drog膮 le艣n膮. Przed le艣niczówk膮 Chybkie szlak skr臋ca w prawo, a nast臋pnie po oko艂o 500m skr臋ca w lewo. Mijamy ruiny m艂yna po drugiej stronie strumyka. Dalej szlak prowadzi drog膮 le艣n膮 miejscami zaro艣ni臋t膮 (uwaga szlak do艣膰 cz臋sto skr臋ca). Nast臋pnie dochodzimy do drogi asfaltowej 艂膮cz膮c膮 K艂opotowo i Wrzosowo. Dalej kierujemy si臋 na wchód drog膮 asfaltow膮 przez oko艂o 2,4km do miejscowo艣ci Wrzosowo, przekraczaj膮c ponownie rzek臋 Pars臋t臋,  uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Dochodz膮c do drogi wojewódzkiej nr 163 gdzie szlak skr臋ca w lewo w kierunku centrum miejscowo艣ci, docieraj膮c do ko艣cio艂a wczesno gotyckiego z XIII wieku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

  1. Odcinek szósty, Wrzosowo (ko艣ció艂) – Poczernino – 5,8 km (2,3,3)

 

Odcinek trudny, w臋druj膮c od ko艣cio艂a drog膮 kamienn膮 na pó艂noc dochodzimy do drogi asfaltowej gdzie  skr臋camy w prawo. Maszeruj膮c drog膮 asfaltow膮 w kierunku wschodnim,  uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Przed torami kolejowymi szlak skr臋ca w prawo, dalej prowadzi na dworzec PKP Wrzosowo. Nast臋pnie kierujemy si臋 wzd艂u偶 torów kolejowych, przez 800m. Na skrzy偶owaniu skr臋camy w prawo i pod膮偶amy drog膮 poln膮 do miejscowo艣ci 艁ykowo. Dochodzimy do drogi wojewódzkiej nr 163. Przecinamy j膮 zachowuj膮c szczególn膮 ostro偶no艣膰. Idziemy dalej prosto mijaj膮c z prawej strony cmentarz. Po oko艂o 200m od drogi g艂ównej szlak skr臋ca w lewo. Droga mocno zaro艣ni臋ta. Trzymaj膮c si臋 ca艂y czas skraju lasu przez nieca艂y kilometr, po czym wchodzimy do lasu kieruj膮c si臋 ku rzece. Nast臋pnie skr臋camy w lewo i dochodzimy do miejscowo艣ci Poczernino, w której znajduje si臋 pa艂ac neoklasycystyczny z 1909 roku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

  1. Odcinek siódmy, Poczernino – Karlino (ko艣ció艂) – 9,2 km (1,2,2)

 

Odcinek do艣膰 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami, id膮c drog膮 g艂ówn膮 w miejscowo艣ci szlak skr臋ca w prawo i prowadzi w kierunku po艂udniowym. Dochodzi do rzeki Pars臋ta i tu szlak skr臋ca do drogi g艂ównej wojewódzkiej nr 163 uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Nast臋pnie skr臋camy w prawo i pod膮偶amy szos膮 przez 1,2km. Id膮c drog膮 asfaltow膮 dochodzimy do tartaku przed którym nale偶y skr臋ci膰 w prawo, szlak prowadzi wzd艂u偶 ogrodzenia – 艣cie偶ynk膮. Nast臋pnie skr臋ca w lewo, przechodz膮c na skos przez plac dochodz膮c do lasu. Dalej idziemy w kierunku po艂udniowym. Szlak dochodzi do dawnej trasy w膮skotorowej  i skr臋ca w lewo przez oko艂o 500m. Nast臋pnie schodzimy w lewo  z trasy dawnej kolejki w膮skotorowej. Po czym skr臋camy po chwili w prawo. Kierujemy si臋 drog膮 gruntow膮 do miejscowo艣ci Karlino. W miejscowo艣ci droga przechodzi w ulic臋 Moniuszki. Na skrzy偶owaniu z ulic膮 Strom膮, a nast臋pnie w prawo w ulic臋 Koszali艅sk膮 i dochodzimy ni膮 do placu Jana Paw艂a II gdzie znajduje si臋 gotycki ko艣ció艂 z XV wieku pw. 艣w. Micha艂a Archanio艂a. W owej miejscowo艣ci mo偶na równie偶 zobaczy膰 spichlerz szachulcowy neogotycki. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

  1. Odcinek ósmy, Karlino (ko艣ció艂) – Ro艣cino – 7,5 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, z Karlina szlak wychodzi ulic膮 Bia艂ogardzk膮 mijaj膮c most nad rzek膮 Rady. 300m za mostem szlak skr臋ca w prawo w drog臋 gruntow膮 równoleg艂膮 do rzeki która pod膮偶a do wsi Ro艣cino. W miedzy czasie przecina krajow膮 drog臋 nr 6, przechodz膮c pod wiaduktem. Nast臋pnie kierujemy si臋 na po艂udnie przez oko艂o 2,8km drog膮 gruntow膮 do strumienia wpadaj膮cego do Pars臋ty. Zaraz za mostkiem szlak pod膮偶a dalej na po艂udnie. Dalej w臋drujemy przez las 艂ukiem do linii wysokiego napi臋cia. Pó藕niej wychodz膮c z lasu kierujemy si臋 do wsi Ro艣cino drog膮 poln膮. Doje偶d偶aj膮c do zabudowa艅 droga staje si臋 utwardzona. Dochodzimy do skrzy偶owania i skr臋camy w prawo a nast臋pnie w lewo. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

  1. Odcinek dziewi膮ty, Ro艣cino – Bia艂ogard PKP – 8,5 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, kierujemy si臋 na wschód drog膮 we wsi. Nast臋pnie skr臋camy w praw w drog臋 le艣n膮 ku rzece Pars臋ta. W niedalekiej odleg艂o艣ci od skrzy偶owania znajduje si臋 elektrownia podwodna. Dalej pod膮偶aj膮c w kierunku po艂udniowo - wschodnim drog膮 le艣n膮 przez oko艂o 3,2km do skraju lasu. Po wyj艣ciu z lasu droga zmienia nawierzchni臋 na drog膮 ubit膮 , a nast臋pnie na drog膮 asfaltow膮. Droga asfaltowa skr臋ca w lewo szlak natomiast prowadzi prosto alejk膮 i dochodzi do drogi przy oczyszczalni na ulicy Szpitalnej. Skr臋camy w prawo i kierujemy si臋 t膮 drog膮 przez oko艂o 400m. Nast臋pnie skr臋camy w lewo w aleje prowadz膮c膮 przez stary cmentarz 偶o艂nierzy radzieckich. Dochodzimy do ulicy Ko艂obrzeskiej gdzie znajduje si臋 pomnik ku Czci 呕o艂nierzy Radzieckich z 1970 roku. Kierujemy si臋 w prawo wzd艂u偶 ulicy Ko艂obrzeskiej a偶 do wiaduktu nad torami kolejowymi. Za wiaduktem w lewo po schodach w dó艂 i kierujemy si臋 ulic膮 Drzyma艂y do dworca PKP. W Bia艂ogardzie mo偶na równie偶 zwiedzi膰 gotycki ko艣ció艂 z XIV wieku pw. Narodzenia Naj艣wi臋tszej Mari Panny, gotycki ko艣ció艂 pw. 艢w Jerzego, bram臋 wysok膮 (zwan膮 równie偶 Po艂czy艅sk膮) oraz spichlerz. W miejscowo艣ci tak偶e mo偶na zobaczy膰 pozosta艂o艣ci murów obronnych z prze艂omu XIV/XV wieku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

10.  Odcinek dziesi膮ty, Bia艂ogard PKP – Moczy艂ki (dawna stacja PKP) – 7,6 km (1,2,2)

 

Odcinek do艣膰 艂atwy z miejscowym utrudnieniem, od dworca szlak prowadzi ulic膮 Dworcow膮 i dochodzi do ulicy 1 Maja gdzie skr臋ca w prawo. Nast臋pnie za starostwem powiatowym w lewo w ulic臋 Grunwaldzk膮. Dalej w lewo w ulic臋 Zwyci臋stwa, potem w prawo w Chopina. Na rozwidleniu dróg skr臋camy w prawo w ulic臋 Moniuszki, i pod膮偶amy ni膮 a偶 do o艣rodka sportu i rekreacji. Przechodzimy przez teren o艣rodka na po艂udniowy – wschód drog膮 asfaltow膮 mijaj膮c boisko z lewej strony. Wychodzimy na pole i kierujemy si臋 ponownie na po艂udniowy wschód drog膮 z p艂yt jombo przeplataj膮c膮 si臋 z drog膮 poln膮. Dochodz膮c do lasu droga zmienia nawierzchni臋 na drog臋 le艣n膮. Id膮c przez oko艂o 1.6km od wej艣cia do lasu do drogi o nawierzchni asfaltowej, w miedzy czasie dochodz膮c do rzeczki Le艣nica. Ostatni 1km przechodzimy drog膮 lekko zaro艣ni臋t膮 poln膮. Przy szosie znajduje si臋 zak艂ad wytwórni masy bitumicznej. Nast臋pnie skr臋camy w prawo i pod膮偶amy asfaltem przez oko艂o 800m uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Przekraczaj膮c w mi臋dzy czasie most na rzece Le艣nica. Na 艂uku drogi skr臋camy w lewo w drog臋 le艣n膮. Pod膮偶amy lasem przez 1.2 km w kierunku po艂udniowym i na skrzy偶owaniu szlak skr臋ca w lewo a nast臋pnie w prawo. Docieramy do drogi wojewódzkiej nr 163. Skr臋camy w lewo tu偶 przed skrzy偶owaniem i docieramy do PKP Moczy艂ki (dawna stacja – obecnie nieczynna). Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking

 

11.  Odcinek jedenasty, Moczy艂ki (dawna stacja PKP) – Mostek nad Le艣nic膮 – 9,6 km (1,2,2)

 

Odcinek do艣膰 艂atwy z miejscowym utrudnieniem, szlak prowadzi wzd艂u偶 torów w kierunku po艂udniowo wschodnim. Pod膮偶amy drog膮 le艣n膮 ubit膮 przez oko艂o 2km do wyj艣cia z lasu, nast臋pnie mijamy pozosta艂o艣ci po torach kolejowych i kilka zabudowa艅. Dalej wchodzimy pod gór臋 piaszczyst膮 drog膮,  id膮c w膮wozami pod膮偶aj膮c na  szczyt góry.  Nast臋pnie kierujemy si臋 w dó艂 i mijamy z prawej strony dwa jeziora (Dobrowieckie Ma艂e i Dobrowieckie Wielkie). Doje偶d偶amy do du偶ego skrzy偶owania z p艂yt typu jombo, szlak natomiast biegnie dalej prosto. Od skrzy偶owania pod膮偶amy dalej drog膮 le艣n膮 miejscami, piaszczyst膮 przez nieca艂e 2km a偶 do drogi asfaltowej. Gdzie skr臋camy w lewo i dochodzimy do mostu nad rzek膮 Le艣nic膮. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking

 

12.  Odcinek dwunasty, Mostek nad Le艣nic膮 – Trzebiszyn (skrzy偶owanie) – 6,0 km (z doj艣ciem do pomnika) (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, pod膮偶amy drog膮 asfaltow膮, która skr臋ca w prawo uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Pó藕niej droga skr臋ca w lewo, szlak natomiast prowadzi dalej prosto drog膮 le艣n膮. Warto pój艣膰 dalej drog膮 asfaltow膮 do pomnika (oddalony od szlaku jest raptem 400m) Stalag Luft IV – który znajduje si臋 na terenie by艂ego obozu lotników alianckich (szlakiem doj艣ciowym). Kieruj膮c si臋 dalej drog膮 le艣n膮 przez oko艂o 1,3km do skrzy偶owania na którym szlak skr臋ca w prawo a nast臋pnie na najbli偶szym skrzy偶owaniu w lewo w przecink臋. Id膮c ca艂y czas prosto docieramy do du偶ego skrzy偶owania, gdzie szlak skr臋ca na wschód w dobr膮 drog臋 bit膮 a nast臋pnie przechodzi w drog臋 poln膮. Pod膮偶amy ta drog膮 do wsi Trzebiszyn do skrzy偶owania z drog膮 wojewódzka nr 167 po drodze przecinaj膮c strumie艅 który wpada do Leszczynki. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

13.  Odcinek trzynasty, Trzebiszyn (skrzy偶owanie) – Tychowo (rondo) – 2,2 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, skr臋caj膮c w prawo na po艂udniowy – wschód drog膮 wojewódzk膮 nr 167 (poruszamy si臋 przez miejscowo艣膰 chodnikiem). Za miejscowo艣ci膮 poruszamy si臋 szos膮 wzd艂u偶 której ci膮gnie si臋 aleja lipowa uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem.  Do Tychowa wchodzimy ulic膮 Koszali艅sk膮, trzymaj膮c si臋 ca艂y czas g艂ównej drogi, skr臋caj膮c w prawo. Dochodzimy do ulicy Wolno艣ci a nast臋pnie do ronda na którym skr臋camy w lewo. W miejscowo艣ci warto obejrze膰 ko艣ció艂 ryglowy z XVIII wieku oraz najwi臋kszy w Polce g艂az narzutowy Tryg艂aw, który mo偶emy zobaczy膰 na cmentarzu. Przy ko艣ciele zaczyna si臋 inny szlak w kolorze czerwonym – pieszy im. Chrz膮szczy艅skiego, id膮cy do Koszalina. Nie mo偶emy si臋 pomyli膰 aby nie by膰 zdziwionym. Dodatkowo rozpoczynaj膮 si臋 szlak rowerowy czarny Tychowski Trakt”, zielony rowerowy „Spichlerzy” oraz niebieski rowerowy „Zagubiony Trakt”.  Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking

 

14.  Odcinek czternasty, Tychowo (rondo) – Kikowo (ko艣ció艂)  – 7,6 km (1,1,1)

 

Odcinek do艣膰 艂atwy, od ronda poruszamy si臋 ulic膮 Szczenieck膮 na po艂udniowy – wschód. Dochodz膮c do ko艅ca drogi szlak skr臋ca w prawo dalej drog膮 asfaltow膮 uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Drog膮 to pod膮偶amy przez oko艂o 2.9km. Na 艂uku drogi szlak schodzi z drogi prosto w drog臋 le艣n膮, która po oko艂o 1,4km zbli偶a si臋 do torów kolejowych (Szczecinek – Bia艂ogard). Pod膮偶amy wzd艂u偶 torów przez oko艂o 500m a nast臋pnie przechodzimy przez tory. Tu偶 za przej艣ciem po prawej stronie znajduje si臋 zbiorowe miejsce pochówku zmar艂ych w 1895 roku budowniczych linii kolejowej Bia艂ogard – Szczecinek. Dalej pod膮偶amy drog膮 le艣n膮 przez oko艂o 500m do skraju lasu. Nast臋pnie przez pola drog膮 lekko zaro艣ni臋t膮 docieramy do miejscowo艣ci Kikowo. Znajduje si臋 tu ko艣ció艂 neoroma艅ski z 1847 roku oraz pa艂ac pa艂a z po艂owy XIX wieku. Przez wie艣 prowadzi droga brukowana. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

15.  Odcinek pi臋tnasty, Kikowo (ko艣ció艂) – Motarzyn (skrzy偶owanie)  - 4,0 km (z doj艣ciem do ko艣cio艂a) (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, szlak od ko艣cio艂a prowadzi brukiem mijaj膮c zabudowania wychodzimy ze wsi kieruj膮c si臋 na po艂udniowy – zachód drog膮 poln膮. Po oko艂o 700m dochodzimy do lasu  i kierujemy si臋 dalej drog膮 le艣n膮 przez oko艂o 1,4km. Szlak skr臋ca w lewo wzd艂u偶 lasu a nast臋pnie odbija i kieruje si臋 ku szosie. Wchodz膮c do miejscowo艣ci wsi Motarzyn idziemy drog膮 asfaltow膮 uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Docieramy do skrzy偶owania przy którym znajduje si臋 szlak doj艣ciowy do szachulcowego ko艣cio艂a pw. Niepokalanego Pocz臋cie NMP z 1663 roku.  Ko艣ció艂 znajduje si臋 300m od skrzy偶owania. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

16.  Odcinek szesnasty, Motarzyn (skrzy偶owanie) – Doble (skrzy偶owanie) – 2,5 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, w臋drówk臋 rozpoczynamy od skrzy偶owania w miejscowo艣ci Motarzyn i kierujemy si臋 drog膮 asfaltow膮 w kierunku po艂udniowym do nast臋pnej miejscowo艣ci Doble. Przed zak艂adem rybnym szlak skr臋ca w prawo (mieszcz膮cego si臋 w dawnym m艂ynie). Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

17.  Odcinek siedemnasty, Doble (skrzy偶owanie) – Rudno  – 6,5 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, idziemy drog膮 asfaltow膮 w kierunku po艂udniowym. Nast臋pnie przekraczamy most na rzece Pars臋ta i zaraz za nim szlak skr臋ca w prawo. Wchodzimy do lasu i kierujemy si臋 drog膮 po偶arow膮. Na pierwszym rozwidleniu szlak skr臋ca w lewo. Dalej kierujemy si臋 na po艂udniowy – zachód do skrzy偶owania przez oko艂o 1,7km. Przecinamy drog臋 i w臋drujemy dalej prosto. Po kolejnym dystansie 1,9km szlak skr臋ca w prawo na skrzy偶owaniu. Dalej przemieszczamy si臋 w kierunku pó艂nocno – zachodnim drog膮 le艣n膮 do miejscowo艣ci Rudno. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

18.  Odcinek osiemnasty, Rudno – Po艂czyn Zdrój PKS (w臋ze艂 szlaków) – 11,1 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, id膮c drog膮 gruntow膮 przez osad臋 Rudno docieramy do drogi wojewódzkiej nr 167, 艂膮cz膮c膮 Po艂czyn Zdrój z Tychowem. Szlak skr臋ca w lewo (uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem) i po 150m skr臋ca w prawo w drog臋 le艣n膮 ubit膮. Nast臋pnie szlak przekracza rzek臋 D臋bnica. Dalej na rozwidleniu w lewo a po chwili przekraczamy strumie艅 i po 250m kolejny strumie艅. Nast臋pnie dochodzimy do rozwidlenia gdzie ponownie wybieramy drog臋 w lewo. Pod膮偶amy na po艂udnie drog膮 utwardzon膮 przez oko艂o 1,7km, a nast臋pnie przekraczamy strumie艅 i w臋drujemy ponownie prosto drog膮 le艣n膮. Przemieszczaj膮c si臋 ca艂y czas lasem w kierunku Po艂czynu Zdrój dochodzi do nas szlak pieszy 偶ó艂ty „Wokó艂 Po艂czyna” oraz chwil臋 wcze艣niej szlak rowerowy niebieski „ Pradolina D臋bnicy”. Nast臋pnie dochodz膮c do pierwszych zabudowa艅 droga robi si臋 utwardzona. Przechodzimy przez miejscowo艣膰 艁臋偶ek o nawierzchni asfaltowej. Szlak 偶ó艂ty odbija po przej艣ciu rzeczki Wogra w lewo w ulic臋 Poln膮, natomiast szlak niebieski rowerowy skr臋ca za wiaduktem kolejowym w prawo w ulic臋 Kolejow膮. Dalej kierujemy si臋 na po艂udnie do Po艂czynu Zdrój, przechodz膮c przez wiadukt kolejowy i wchodz膮c ulica Staszica do miasta. Nast臋pnie dochodzimy do placu tysi膮clecia gdzie znajduje si臋 pomnik po艣wi臋cony poleg艂ym w walkach 偶o艂nierzom. Przy dworcu PKS znajduje si臋 w臋ze艂 szlaków gdzie swój pocz膮tek ma szlak pieszy czarny, niebieski oraz 偶ó艂ty. W Po艂czynie zdrój warto zobaczy膰 równie偶 park zdrojowy, pa艂ac tzw. „Zamek”, m艂yn wodny z pocz膮tków XIX wieku oraz zespó艂 browaru.

Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

19.  Odcinek dziewi臋tnasty, Po艂czyn Zdrój PKS (w臋ze艂 szlaków) – Borkowo – 3,7 km (1,1,1)

Odcinek bardzo 艂atwy. Poruszamy si臋 ulicami miasta Po艂czyn Zdrój, alejami Parku Zdrojowego i drog膮 wyjazdow膮 o utwardzonej powierzchni. Pocz膮tek/koniec szlaku przy dworcu w Po艂czynie. Tu równie偶 pocz膮tek pozosta艂ych szlaków. Zapraszamy oczywi艣cie do zwiedzenia miasta - a warto!

Ruszamy z Placu Tysi膮clecia - tutaj umiejscowiony jest pomnik po艣wi臋cony poleg艂ym w walkach 偶o艂nierzom. Na ca艂ym odcinku nasz szlak zblokowany jest z ró偶nymi szlakami pieszymi i rowerowymi. My kierujemy si臋 za znakami koloru czerwonego (oraz czarnego "Szlak przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego"). Skr臋camy w lewo i idziemy ulic膮 Piwn膮 do skrzy偶owania z ulic膮 15 grudnia. My skr臋camy w prawo - szlak pieszy 偶ó艂ty "Po艂czy艅ski" w lewo. Mijamy budynki browaru i dochodzimy do ulicy Wojska Polskiego. Po chwili dochodzimy do ronda. Wchodzimy w ulic臋 Zdrojow膮 i wchodzimy w zabytkow膮 dzielnic臋 zdrojow膮 Po艂czyna - dochodzi do nas pieszy szlak niebieski "Szwajcarii Po艂czy艅skiej" oraz szlaki rowerowe - zielony "Szlak Zwini臋tych Torów", czerwony "Szwajcarii Po艂czy艅skiej", niebieski "Pradolina D臋bicy"). To w艂a艣nie tutaj odnajdziemy szereg obiektów z XIX i pocz. XX wieku. Na skrzy偶owaniu z ulic膮 Ko艣ciuszki (odchodz膮c膮 do centrum) odchodz膮 ni膮 szlaki piesze - niebieski i 偶ó艂ty. My poruszamy si臋 dalej Zdrojow膮 a偶 do skrzy偶owania z Gwardii Ludowej. Odchodzi od nas na chwil臋 zielony szlak rowerowy - ponownie 艂膮czymy si臋 z nim na ul. Sobieskiego. Tutaj skr臋camy w lewo i dochodzimy do parku Zdrojowego. Spora cz臋艣膰 parku utrzymana jest w stylu francuskim z klombami, stawem z fontann膮 i alpinarium oraz amfiteatrem na 2 300 widzów. Cz臋艣膰 po艂udniowa o charakterze krajobrazowym skupia 60 gatunków drzew i krzewów, mi臋dzy innymi 9 odmian 艣wierków, 4 gatunki jod艂y, orzech czarny i szary, a tak偶e skrzyd艂orzech kaukaski i orzesznik gorzki. W zachodniej cz臋艣ci parku mi臋dzy innymi stawy i 艣cie偶ka zdrowia. Niedaleko jest równie偶 do po艂czy艅skiego zamku. Po wej艣ciu do parku skr臋camy w alej臋 w prawo i po przej艣ciu przez mostek nad Wogr膮 wchodzimy w ulic臋 Sobieskiego - skr臋t w lewo (od tego miejsca do ko艅ca odcinka wspólny przebieg ze szlakiem pieszym czarnym "Szlak przyrodniczy parku krajobrazowego", oraz rowerowymi zielonym "Zwini臋tych Torów" i czerwonym "Szwajcarii Po艂czy艅skiej"). Id膮c za znakami szlaków mijamy po lewej stronie stawy oraz ma艂e k膮pielisko i jezioro Zalew aby po chwili doj艣膰 do skrzy偶owania - droga odbija w prawo i doprowadza nas do Uzdrowiska "Borkowo". Tutaj umiejscowione jest nowiutkie Schronisko M艂odzie偶owe "TADEUSZÓWKA", po by艂ym zak艂adzie leczniczym. Bardzo polecamy to miejsce jak wypadowe na wszystkie szlaki po艂czy艅skie jak i do zwyk艂ego odpoczynku na szlaku. Tanie noclegi, 艣wietnie wyposa偶one pokoje i kuchnia i naprawd臋 mi艂a obs艂uga - podczas prac byli艣my tam dwukrotnie. Recepcja schroniska w budynku sanatorium. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

20.  Odcinek dwudziesty, Borkowo – K艂okowo – 5,7 km (1,1,1)

Odcinek do艣膰 艂atwy z miejscowym utrudnieniem, poruszamy si臋 dalej utwardzon膮 drog膮. Po chwili odchodz膮 od nas szlaki rowerowe w kierunku Górek (proponowany objazd szlakiem czerwonym rowerowym jak w opisie wy偶ej). Idziemy dalej za znakami czarnymi i czerwonymi i wchodzimy w Wilcze Jary. Przecinamy w膮wozy, wielokrotnie przechodzimy strumyki i mijamy liczne 藕ródliska. Odcinek o utrudnionym przeje藕dzie i przej艣ciu. Dochodzimy do w臋z艂a szlaków turystycznych. Ponownie dochodzi do nas od zachodu czerwony szlak rowerowy  oraz konny szlak "Pojezierza Drawskiego". Na tym w臋藕le szlaków turystycznych pieszy szlak czarny odchodzi. Nast臋pnie poruszamy si臋 przez oko艂o 600m przez las do skraju. Dalej drog膮 poln膮 (zaro艣ni臋ta – utrudzony przejazd). Dochodzimy do skrzy偶owania z drog膮 偶wirow膮, szlak skr臋ca w lewo i prowadzi do drogi wojewódzkiej nr 173. Mijaj膮c po drodze z prawej strony betonow膮 wie偶臋 telewizyjn膮. Na skrzy偶owaniu szlak skr臋ca w prawo 艂膮cz膮c si臋 ze szlakiem pieszym czarnym, uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Idziemy dalej poboczem szosy a偶 do przystanku PKS K艂okowo. Tutaj równie偶 dochodzi ponownie do nas czerwony szlak rowerowy "Szwajcarii Po艂czy艅skiej". Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

21.  Odcinek dwudziesty pierwszy, K艂okowo – Wola Góra  – 4,6 km (1,1,1)

 

Do艣膰 艂atwy odcinek dla ka偶dej formy turystyki kwalifikowanej. Poruszamy si臋 g艂ównie drogami le艣nymi utwardzonymi, asfaltem i brukiem.

 

Skr臋camy w drog臋 asfaltow膮 w odchodz膮c膮 od szosy nr 173 na po艂udniowy wschód w kierunki wsi K艂okowo. Na ca艂ym odcinku pomiarowy wspólny przebieg z czerwonym rowerowym i pieszym szlakiem. W K艂okowie mo偶emy podziwia膰 pomnikow膮 grabowo-bukow膮 alej臋 oraz park podworski z XIX wieku z folwarcznym dziedzi艅cem. Po chwili dochodzimy do jeziora K艂okowskiego. Tutaj mo偶emy odpocz膮膰 ale i równie偶 biwakowa膰. Umiejscowiony jest tu równie偶 parking., wiata, miejsce ogniskowe no i oczywi艣cie pla偶yczka (idealna propozycja noclegu w formie biwaku, na tym szlaku - dzie艅 1). Po odpoczynku ruszamy dalej. Na wysoko艣ci przystanku PKS Lipne, mo偶emy skr臋ci膰 w drog臋 poln膮 i doj艣膰 do przedwojennego cmentarza z którego okolic rozci膮ga si臋 widok na jezioro. Za cmentarzem skr臋camy w prawo i wracamy na nasz szlak. Je艣li nie idziemy dalej szos膮, aby po chwili skr臋ci膰 w lew膮 w drog臋 przeciwpo偶arow膮 (drogowskaz na wie偶臋 widokow膮). Le艣n膮 drog膮 utwardzon膮 poruszamy si臋 a偶 do w臋z艂a szlaków niedaleko Wolej Góry i samej wie偶y widokowej. Na w臋藕le ko艅czymy ten odcinek szlaku. Szlak pieszy i rowerowy odchodzi w kierunku wie偶y - proponujemy przej艣cie za znakami i wej艣cie na wie偶臋. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

22.  Odcinek dwudziesty drugi, Wola Góra – Le艣niczówka Dolina Pi臋ciu Stawów (skrzy偶owanie z drog膮 nr 163) – 4,8 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, pod膮偶amy od wie偶y obserwacyjnej drog膮 z p艂yt betonowych typu jombo. Po przej艣ciu 1,4km schodz膮c w dó艂 dochodzimy do szosy. Tu szlak skr臋ca w prawo. Pod膮偶amy drog膮 przez kolejne 1,4km uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Po tym dystansie szlak skr臋ca w lewo w drog臋 poln膮. Zbli偶aj膮c si臋 do  lasu skr臋camy w prawo. Po chwili w lewo, dalej drog膮 poln膮. Mijamy zabudowania i po chwili dochodzimy do drogi brukowanej. Skr臋camy w lewo schodz膮c do drogi wojewódzkiej nr 163. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

23.  Odcinek dwudziesty trzeci, Le艣niczówka Dolina Pi臋ciu Stawów (skrzy偶owanie z drog膮 nr 163) – skrzy偶owanie  z drog膮 (Stare Gonne – droga nr 163) – 8,4 km (1,2,1)

 

Odcinek 艂atwy, kierujemy si臋 od drogi wojewódzkiej na wschód pod gór臋. Od skrzy偶owania towarzyszy nam szlak niebieski „Szwajcaria po艂czy艅ska”. Po oko艂o 2,3km szlak niebieski odbija prosto, a my skr臋camy w prawo. Ca艂y czas pod膮偶aj膮c drog膮 po偶arow膮 o nawierzchni p艂yt betonowych typu jombo oraz drog膮 szutrow膮. Przechodzimy przez tereny rezerwatu „Brunatna Gleba”. Droga cz臋sto zakr臋ca i w ca艂o艣ci prowadzi przez las. Bardzo dobre malowanie powoduje ze pokonanie odcinka nie stanowi problemu. Przy wyj艣ciu z lasu dochodzimy do drogi asfaltowej gdzie szlak skr臋ca w prawo i ko艅czy si臋 odcinek. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

24.  Odcinek dwudziesty czwarty, skrzy偶owanie  z drog膮 (Stare Gonne – droga nr 163 - Kluczewo (ko艣ció艂) – 3,0 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, pod膮偶amy drog膮 asfaltow膮 uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Maszerujemy t膮 drog膮 przez 2km dochodz膮c do drogi wojewódzkiej nr 163. Przecinamy j膮 (zachowuj膮c ostro偶no艣膰) i szlak prowadzi dalej prosto do miejscowo艣ci Kluczewo dochodz膮c  do jednonawowego ko艣cio艂a neogotyckiego. We wsi znajduje si臋 równie偶 pomnik po艣wi臋cony 偶o艂nierzom 9 pp 3 Dywizji Piechoty.  Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

25.  Odcinek dwudziesty pi膮ty, Kluczewo (ko艣ció艂) – Prosinko – 3,1 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, szlak prowadzi szos膮 w kierunku drogi wojewódzkiej nr 163. Po doj艣ciu do niej kierujemy si臋 na po艂udnie. Na najbli偶szym skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo w drog臋 bit膮 przez pola mijaj膮c z lewej strony jezioro Prosino (na jeziorze utworzono rezerwat ornitologiczny). Docieraj膮c do wsi Prosinko, mijamy most na Drawie. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

26.  Odcinek dwudziesty szósty, Prosinko -  Zamek Drahim– 5,0 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, mijaj膮c zabudowania dochodzimy do skrzy偶owania gdzie skr臋camy w prawo i przechodzimy przez most na rzece. Szlak dalej prowadzi nas w kierunku po艂udniowym przez pola. Nast臋pnie drog膮 poln膮 dochodzimy do zabudowy  Ku藕nicy Drawskiej. Dalej kierujemy si臋 w kierunku po艂udniowym przez oko艂o 1,8km gdzie dochodzi do nas szlak pieszy zielony, który b臋dzie nam towarzyszy艂 do ko艅ca szlaku. Nast臋pnie skr臋camy w prawo do drogi wojewódzkiej nr 163 i kierujemy si臋 ni膮 na po艂udnie,  uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Pod膮偶amy drog膮 mijaj膮c kana艂 艂膮cz膮cy dwa jeziora (Rzerdno oraz Drawsko). Nast臋pnie mijamy neogotycki ko艣ció艂  pw. Wszystkich 艢wi臋tych z 1870 roku. Dalej dochodzimy do ruin zamku z XIV – XVII wieku. W zamku istnieje mo偶liwo艣膰 zwiedzania, odbywaj膮 sie tu równie偶 turniej  rycerskie. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

27.  Odcinek dwudziesty siódmy, Zamek Drahim – Czaplinek PKS – 7,8 km (1,1,1)

 

Odcinek 艂atwy, szlak prowadzi wzd艂u偶 drogi wojewódzkiej przez oko艂o 1,5km uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Na 艂uku drogi szlak skr臋ca w prawo w kierunku jeziora. Nast臋pnie szlak prowadzi 艣cie偶k膮 wzd艂u偶 jeziora Drawsko (zaleca si臋 rowerzyst膮 objazd szos膮 do Czaplinka). Kieruj膮c si臋 dalej na po艂udnie mijamy o艣rodki wypoczynkowe a偶 dotrzemy ponownie do drogi wojewódzkiej nr 163, gdzie skr臋camy w prawo. Mijaj膮c boisko wchodzimy w ulic臋 Drahimsk膮 i pod膮偶amy ni膮 przez oko艂o 900m, nast臋pnie ulica zmienia nazw臋 na D艂ug膮 i na skrzy偶owaniu z ulic膮 Jagiello艅sk膮 szlak skr臋ca w lewo. Dalej w drug膮 ulic臋 w prawo Moniuszki, mijamy gotycki ko艣ció艂 艣w. Trójcy. Kieruj膮c si臋 dalej t膮 ulic膮 docieramy do skrzy偶owania z ulica D膮browskiego  i skr臋camy w prawo w kierunku ronda, gdzie znajduje si臋 przystanek PKS. Znajduje si臋 tu pocz膮tek pieszego niebieskiego szlaku „Szwajcaria Po艂czy艅ska”. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

 

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Szlak odnawiany w 2011r.
  • Generalnie szlak 艂atwy, bardzo d艂ugi. Mo偶na pokona膰 pieszo, rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1

Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist