Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-0633-czerwony, KOŁOBRZEG Baszta Prochowa - CZAPLINEK PKS, 152,4 km "Szlak Solny"
ZP-0633-czerwony, KOŁOBRZEG Baszta Prochowa - CZAPLINEK PKS, 152,4 km "Szlak Solny"

NUMER SZLAKU: ZP-633-c

PRZEBIEG SZLAKU: Kołobrzeg (baszta) – Budzistowo – Obroty – Bogucino – Czernin – Bardy – Wrzosowo – Łykowo – Karlino – Rościno – Białogard – Trzebiszyn – Tychowo – Kikowo – Motarzyn – Doble – Połczyn Zdrój – Kłokowo – Kluczewo – Prosinko – Stare Drawsko – Czaplinek.

NAZWA SZLAKU: „Szlak Solny”

GMINY: KOŁOBRZEG, DYGOWO, KARLINO, BIAŁOGARD, TYCHOWO – POŁCZYN ZDRÓJ – OSTROWICE - CZAPLINEK

NAWIERZCHNIE: Drogi leśne, ścieżki leśne, drogi polne i miedzowe, drogi asfaltowe, drogi brukowe, drogi z płyt, drogi żwirowe.

KOLOR: CZERWONY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2011

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

DŁUGOŚĆ: 163 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter liniowy. Pomiar szlaku wykonany wraz z dojściami do obiektów wskazanych w opisie.
 2. Szlak z wieloma węzłami z innymi szlakami turystycznymi co pozwala na pełną wariantowość naszych wędrówek.
 3. W 2011 roku oznakowanie na całej mierzonej długości szlaku, oceniamy na bardzo dobre w obu kierunkach.
 4. Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S

 


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Posiada jednak kilka nieco trudniejszych odcinków. Jest to długi szlak i warto przy planowaniu jego pokonania zaplanować noclegi. Informacje można uzyskać choćby w informacjach turystycznych w Kołobrzegu, Karlinie, Białogardzie, Połczynie Zdroju czy w Czaplinku. .

OPIS TECHNICZNY

 1. Odcinek pierwszy, Kołobrzeg (Baszta Prochowa) – Budzistowo (kościół) – 3,0 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, ulicami oraz drogami asfaltowymi. Szlak rozpoczyna się przy Baszcie Prochowej która została wzniesiona w XIV. Kierując się chodnikiem ulica Dubois, mijamy wieżę ciśnień, kierując się dalej prosto mijając z prawej strony parking samochodowy, przecinając drogę nr 102, dalej ulicą Słowińców. Dochodzimy do drogi nr 102, po około 150m na zakręcie drogi głównej kierujemy się prosto w ulicę Grochowską. Następnie dochodzimy do ulicy Bolesława Krzywoustego. Podążamy nią na południe 800m i skręcamy w ulicę Bolesława Chrobrego, podziwiając krajobraz miasta. Dochodząc do miejscowości Budzistowo mijając zabudowania docieramy do romańsko-gotyckiego kościoła św. Jana Chrzciciela, jest to najstarszy kościół na Pomorzu z 1222 roku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 1. Odcinek drugi, Budzistowo (kościół) – Obroty (skrzyżowanie dróg), - 4,7 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogą asfaltową oraz drogami leśnymi. Przemieszczając się dalej główną drogą uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem, mijamy eklektyczny pałac z 1910 roku. Idąc do Starego Miasta drogą gruntową a która potem prowadzi skrajem lasu a następnie łukiem prowadzi przez las. Poruszamy się nim przez nieco ponad 1 km. Wchodząc na pole wędrujemy nim do drogi przed Obrotami. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 1. Odcinek trzeci, Obroty (skrzyżowanie dróg) – Czernin (kościół) – 5,6 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, kierujemy się od skrzyżowania na południe do wsi Bogucino drogą asfaltową uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Mijając wieś skręcamy w lewo. Dalej szlak prowadzi drogą polna do Czernina. Dochodząc do drogi asfaltowej szlak skręca w prawo i prowadzi do gotyckiego kościoła pw. NMP z II połowy XIV wieku. W miejscowości można zobaczyć także pałac eklektyczny. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 1. Odcinek czwarty, Czernin (kościół) – most nad Parsętą – 6,3 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, w tej miejscowości poruszamy się główna droga w kierunku południowym. Na końcu wsi skręt w lewo w drogę gruntową. Podążamy nią przez około 3,5km do wsi Bardy, gdzie ponownie wchodzimy na asfalt uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Szlak prowadzi nas w kierunku południowym, po drodze mijamy odbijającą drogę na Świelubie. Następnie droga wchodzi w las i dochodzimy do mostu nad rzeką Parsętą. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek piaty, most nad Parsętą  – Wrzosowo (kościół) – 10,2 km (1,2,2)

 

Odcinek trudny, kierując się od mostu na południowy – wschód. Dochodząc do skraju lasu szlak skręca w lewo. Prowadzi wzdłuż rzeki drogą leśną. Przed leśniczówką Chybkie szlak skręca w prawo, a następnie po około 500m skręca w lewo. Mijamy ruiny młyna po drugiej stronie strumyka. Dalej szlak prowadzi drogą leśną miejscami zarośniętą (uwaga szlak dość często skręca). Następnie dochodzimy do drogi asfaltowej łączącą Kłopotowo i Wrzosowo. Dalej kierujemy się na wchód drogą asfaltową przez około 2,4km do miejscowości Wrzosowo, przekraczając ponownie rzekę Parsętę,  uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Dochodząc do drogi wojewódzkiej nr 163 gdzie szlak skręca w lewo w kierunku centrum miejscowości, docierając do kościoła wczesno gotyckiego z XIII wieku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek szósty, Wrzosowo (kościół) – Poczernino – 5,8 km (2,3,3)

 

Odcinek trudny, wędrując od kościoła drogą kamienną na północ dochodzimy do drogi asfaltowej gdzie  skręcamy w prawo. Maszerując drogą asfaltową w kierunku wschodnim,  uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Przed torami kolejowymi szlak skręca w prawo, dalej prowadzi na dworzec PKP Wrzosowo. Następnie kierujemy się wzdłuż torów kolejowych, przez 800m. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i podążamy drogą polną do miejscowości Łykowo. Dochodzimy do drogi wojewódzkiej nr 163. Przecinamy ją zachowując szczególną ostrożność. Idziemy dalej prosto mijając z prawej strony cmentarz. Po około 200m od drogi głównej szlak skręca w lewo. Droga mocno zarośnięta. Trzymając się cały czas skraju lasu przez niecały kilometr, po czym wchodzimy do lasu kierując się ku rzece. Następnie skręcamy w lewo i dochodzimy do miejscowości Poczernino, w której znajduje się pałac neoklasycystyczny z 1909 roku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek siódmy, Poczernino – Karlino (kościół) – 9,2 km (1,2,2)

 

Odcinek dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami, idąc drogą główną w miejscowości szlak skręca w prawo i prowadzi w kierunku południowym. Dochodzi do rzeki Parsęta i tu szlak skręca do drogi głównej wojewódzkiej nr 163 uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Następnie skręcamy w prawo i podążamy szosą przez 1,2km. Idąc drogą asfaltową dochodzimy do tartaku przed którym należy skręcić w prawo, szlak prowadzi wzdłuż ogrodzenia – ścieżynką. Następnie skręca w lewo, przechodząc na skos przez plac dochodząc do lasu. Dalej idziemy w kierunku południowym. Szlak dochodzi do dawnej trasy wąskotorowej  i skręca w lewo przez około 500m. Następnie schodzimy w lewo  z trasy dawnej kolejki wąskotorowej. Po czym skręcamy po chwili w prawo. Kierujemy się drogą gruntową do miejscowości Karlino. W miejscowości droga przechodzi w ulicę Moniuszki. Na skrzyżowaniu z ulicą Stromą, a następnie w prawo w ulicę Koszalińską i dochodzimy nią do placu Jana Pawła II gdzie znajduje się gotycki kościół z XV wieku pw. św. Michała Archanioła. W owej miejscowości można również zobaczyć spichlerz szachulcowy neogotycki. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek ósmy, Karlino (kościół) – Rościno – 7,5 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, z Karlina szlak wychodzi ulicą Białogardzką mijając most nad rzeką Rady. 300m za mostem szlak skręca w prawo w drogę gruntową równoległą do rzeki która podąża do wsi Rościno. W miedzy czasie przecina krajową drogę nr 6, przechodząc pod wiaduktem. Następnie kierujemy się na południe przez około 2,8km drogą gruntową do strumienia wpadającego do Parsęty. Zaraz za mostkiem szlak podąża dalej na południe. Dalej wędrujemy przez las łukiem do linii wysokiego napięcia. Później wychodząc z lasu kierujemy się do wsi Rościno drogą polną. Dojeżdżając do zabudowań droga staje się utwardzona. Dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo a następnie w lewo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek dziewiąty, Rościno – Białogard PKP – 8,5 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, kierujemy się na wschód drogą we wsi. Następnie skręcamy w praw w drogę leśną ku rzece Parsęta. W niedalekiej odległości od skrzyżowania znajduje się elektrownia podwodna. Dalej podążając w kierunku południowo - wschodnim drogą leśną przez około 3,2km do skraju lasu. Po wyjściu z lasu droga zmienia nawierzchnię na drogą ubitą , a następnie na drogą asfaltową. Droga asfaltowa skręca w lewo szlak natomiast prowadzi prosto alejką i dochodzi do drogi przy oczyszczalni na ulicy Szpitalnej. Skręcamy w prawo i kierujemy się tą drogą przez około 400m. Następnie skręcamy w lewo w aleje prowadzącą przez stary cmentarz żołnierzy radzieckich. Dochodzimy do ulicy Kołobrzeskiej gdzie znajduje się pomnik ku Czci Żołnierzy Radzieckich z 1970 roku. Kierujemy się w prawo wzdłuż ulicy Kołobrzeskiej aż do wiaduktu nad torami kolejowymi. Za wiaduktem w lewo po schodach w dół i kierujemy się ulicą Drzymały do dworca PKP. W Białogardzie można również zwiedzić gotycki kościół z XIV wieku pw. Narodzenia Najświętszej Mari Panny, gotycki kościół pw. Św Jerzego, bramę wysoką (zwaną również Połczyńską) oraz spichlerz. W miejscowości także można zobaczyć pozostałości murów obronnych z przełomu XIV/XV wieku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

10.  Odcinek dziesiąty, Białogard PKP – Moczyłki (dawna stacja PKP) – 7,6 km (1,2,2)

 

Odcinek dość łatwy z miejscowym utrudnieniem, od dworca szlak prowadzi ulicą Dworcową i dochodzi do ulicy 1 Maja gdzie skręca w prawo. Następnie za starostwem powiatowym w lewo w ulicę Grunwaldzką. Dalej w lewo w ulicę Zwycięstwa, potem w prawo w Chopina. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo w ulicę Moniuszki, i podążamy nią aż do ośrodka sportu i rekreacji. Przechodzimy przez teren ośrodka na południowy – wschód drogą asfaltową mijając boisko z lewej strony. Wychodzimy na pole i kierujemy się ponownie na południowy wschód drogą z płyt jombo przeplatającą się z drogą polną. Dochodząc do lasu droga zmienia nawierzchnię na drogę leśną. Idąc przez około 1.6km od wejścia do lasu do drogi o nawierzchni asfaltowej, w miedzy czasie dochodząc do rzeczki Leśnica. Ostatni 1km przechodzimy drogą lekko zarośniętą polną. Przy szosie znajduje się zakład wytwórni masy bitumicznej. Następnie skręcamy w prawo i podążamy asfaltem przez około 800m uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Przekraczając w między czasie most na rzece Leśnica. Na łuku drogi skręcamy w lewo w drogę leśną. Podążamy lasem przez 1.2 km w kierunku południowym i na skrzyżowaniu szlak skręca w lewo a następnie w prawo. Docieramy do drogi wojewódzkiej nr 163. Skręcamy w lewo tuż przed skrzyżowaniem i docieramy do PKP Moczyłki (dawna stacja – obecnie nieczynna). Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking

 

11.  Odcinek jedenasty, Moczyłki (dawna stacja PKP) – Mostek nad Leśnicą – 9,6 km (1,2,2)

 

Odcinek dość łatwy z miejscowym utrudnieniem, szlak prowadzi wzdłuż torów w kierunku południowo wschodnim. Podążamy drogą leśną ubitą przez około 2km do wyjścia z lasu, następnie mijamy pozostałości po torach kolejowych i kilka zabudowań. Dalej wchodzimy pod górę piaszczystą drogą,  idąc wąwozami podążając na  szczyt góry.  Następnie kierujemy się w dół i mijamy z prawej strony dwa jeziora (Dobrowieckie Małe i Dobrowieckie Wielkie). Dojeżdżamy do dużego skrzyżowania z płyt typu jombo, szlak natomiast biegnie dalej prosto. Od skrzyżowania podążamy dalej drogą leśną miejscami, piaszczystą przez niecałe 2km aż do drogi asfaltowej. Gdzie skręcamy w lewo i dochodzimy do mostu nad rzeką Leśnicą. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking

 

12.  Odcinek dwunasty, Mostek nad Leśnicą – Trzebiszyn (skrzyżowanie) – 6,0 km (z dojściem do pomnika) (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, podążamy drogą asfaltową, która skręca w prawo uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Później droga skręca w lewo, szlak natomiast prowadzi dalej prosto drogą leśną. Warto pójść dalej drogą asfaltową do pomnika (oddalony od szlaku jest raptem 400m) Stalag Luft IV – który znajduje się na terenie byłego obozu lotników alianckich (szlakiem dojściowym). Kierując się dalej drogą leśną przez około 1,3km do skrzyżowania na którym szlak skręca w prawo a następnie na najbliższym skrzyżowaniu w lewo w przecinkę. Idąc cały czas prosto docieramy do dużego skrzyżowania, gdzie szlak skręca na wschód w dobrą drogę bitą a następnie przechodzi w drogę polną. Podążamy ta drogą do wsi Trzebiszyn do skrzyżowania z drogą wojewódzka nr 167 po drodze przecinając strumień który wpada do Leszczynki. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

13.  Odcinek trzynasty, Trzebiszyn (skrzyżowanie) – Tychowo (rondo) – 2,2 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, skręcając w prawo na południowy – wschód drogą wojewódzką nr 167 (poruszamy się przez miejscowość chodnikiem). Za miejscowością poruszamy się szosą wzdłuż której ciągnie się aleja lipowa uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem.  Do Tychowa wchodzimy ulicą Koszalińską, trzymając się cały czas głównej drogi, skręcając w prawo. Dochodzimy do ulicy Wolności a następnie do ronda na którym skręcamy w lewo. W miejscowości warto obejrzeć kościół ryglowy z XVIII wieku oraz największy w Polce głaz narzutowy Trygław, który możemy zobaczyć na cmentarzu. Przy kościele zaczyna się inny szlak w kolorze czerwonym – pieszy im. Chrząszczyńskiego, idący do Koszalina. Nie możemy się pomylić aby nie być zdziwionym. Dodatkowo rozpoczynają się szlak rowerowy czarny Tychowski Trakt”, zielony rowerowy „Spichlerzy” oraz niebieski rowerowy „Zagubiony Trakt”.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking

 

14.  Odcinek czternasty, Tychowo (rondo) – Kikowo (kościół)  – 7,6 km (1,1,1)

 

Odcinek dość łatwy, od ronda poruszamy się ulicą Szczeniecką na południowy – wschód. Dochodząc do końca drogi szlak skręca w prawo dalej drogą asfaltową uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Drogą to podążamy przez około 2.9km. Na łuku drogi szlak schodzi z drogi prosto w drogę leśną, która po około 1,4km zbliża się do torów kolejowych (Szczecinek – Białogard). Podążamy wzdłuż torów przez około 500m a następnie przechodzimy przez tory. Tuż za przejściem po prawej stronie znajduje się zbiorowe miejsce pochówku zmarłych w 1895 roku budowniczych linii kolejowej Białogard – Szczecinek. Dalej podążamy drogą leśną przez około 500m do skraju lasu. Następnie przez pola drogą lekko zarośniętą docieramy do miejscowości Kikowo. Znajduje się tu kościół neoromański z 1847 roku oraz pałac pała z połowy XIX wieku. Przez wieś prowadzi droga brukowana. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

15.  Odcinek piętnasty, Kikowo (kościół) – Motarzyn (skrzyżowanie)  - 4,0 km (z dojściem do kościoła) (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, szlak od kościoła prowadzi brukiem mijając zabudowania wychodzimy ze wsi kierując się na południowy – zachód drogą polną. Po około 700m dochodzimy do lasu  i kierujemy się dalej drogą leśną przez około 1,4km. Szlak skręca w lewo wzdłuż lasu a następnie odbija i kieruje się ku szosie. Wchodząc do miejscowości wsi Motarzyn idziemy drogą asfaltową uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Docieramy do skrzyżowania przy którym znajduje się szlak dojściowy do szachulcowego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcie NMP z 1663 roku.  Kościół znajduje się 300m od skrzyżowania. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

16.  Odcinek szesnasty, Motarzyn (skrzyżowanie) – Doble (skrzyżowanie) – 2,5 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, wędrówkę rozpoczynamy od skrzyżowania w miejscowości Motarzyn i kierujemy się drogą asfaltową w kierunku południowym do następnej miejscowości Doble. Przed zakładem rybnym szlak skręca w prawo (mieszczącego się w dawnym młynie). Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

17.  Odcinek siedemnasty, Doble (skrzyżowanie) – Rudno  – 6,5 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, idziemy drogą asfaltową w kierunku południowym. Następnie przekraczamy most na rzece Parsęta i zaraz za nim szlak skręca w prawo. Wchodzimy do lasu i kierujemy się drogą pożarową. Na pierwszym rozwidleniu szlak skręca w lewo. Dalej kierujemy się na południowy – zachód do skrzyżowania przez około 1,7km. Przecinamy drogę i wędrujemy dalej prosto. Po kolejnym dystansie 1,9km szlak skręca w prawo na skrzyżowaniu. Dalej przemieszczamy się w kierunku północno – zachodnim drogą leśną do miejscowości Rudno. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

18.  Odcinek osiemnasty, Rudno – Połczyn Zdrój PKS (węzeł szlaków) – 11,1 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, idąc drogą gruntową przez osadę Rudno docieramy do drogi wojewódzkiej nr 167, łączącą Połczyn Zdrój z Tychowem. Szlak skręca w lewo (uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem) i po 150m skręca w prawo w drogę leśną ubitą. Następnie szlak przekracza rzekę Dębnica. Dalej na rozwidleniu w lewo a po chwili przekraczamy strumień i po 250m kolejny strumień. Następnie dochodzimy do rozwidlenia gdzie ponownie wybieramy drogę w lewo. Podążamy na południe drogą utwardzoną przez około 1,7km, a następnie przekraczamy strumień i wędrujemy ponownie prosto drogą leśną. Przemieszczając się cały czas lasem w kierunku Połczynu Zdrój dochodzi do nas szlak pieszy żółty „Wokół Połczyna” oraz chwilę wcześniej szlak rowerowy niebieski „ Pradolina Dębnicy”. Następnie dochodząc do pierwszych zabudowań droga robi się utwardzona. Przechodzimy przez miejscowość Łężek o nawierzchni asfaltowej. Szlak żółty odbija po przejściu rzeczki Wogra w lewo w ulicę Polną, natomiast szlak niebieski rowerowy skręca za wiaduktem kolejowym w prawo w ulicę Kolejową. Dalej kierujemy się na południe do Połczynu Zdrój, przechodząc przez wiadukt kolejowy i wchodząc ulica Staszica do miasta. Następnie dochodzimy do placu tysiąclecia gdzie znajduje się pomnik poświęcony poległym w walkach żołnierzom. Przy dworcu PKS znajduje się węzeł szlaków gdzie swój początek ma szlak pieszy czarny, niebieski oraz żółty. W Połczynie zdrój warto zobaczyć również park zdrojowy, pałac tzw. „Zamek”, młyn wodny z początków XIX wieku oraz zespół browaru.

Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

19.  Odcinek dziewiętnasty, Połczyn Zdrój PKS (węzeł szlaków) – Borkowo – 3,7 km (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy. Poruszamy się ulicami miasta Połczyn Zdrój, alejami Parku Zdrojowego i drogą wyjazdową o utwardzonej powierzchni. Początek/koniec szlaku przy dworcu w Połczynie. Tu również początek pozostałych szlaków. Zapraszamy oczywiście do zwiedzenia miasta - a warto!

Ruszamy z Placu Tysiąclecia - tutaj umiejscowiony jest pomnik poświęcony poległym w walkach żołnierzom. Na całym odcinku nasz szlak zblokowany jest z różnymi szlakami pieszymi i rowerowymi. My kierujemy się za znakami koloru czerwonego (oraz czarnego "Szlak przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego"). Skręcamy w lewo i idziemy ulicą Piwną do skrzyżowania z ulicą 15 grudnia. My skręcamy w prawo - szlak pieszy żółty "Połczyński" w lewo. Mijamy budynki browaru i dochodzimy do ulicy Wojska Polskiego. Po chwili dochodzimy do ronda. Wchodzimy w ulicę Zdrojową i wchodzimy w zabytkową dzielnicę zdrojową Połczyna - dochodzi do nas pieszy szlak niebieski "Szwajcarii Połczyńskiej" oraz szlaki rowerowe - zielony "Szlak Zwiniętych Torów", czerwony "Szwajcarii Połczyńskiej", niebieski "Pradolina Dębicy"). To właśnie tutaj odnajdziemy szereg obiektów z XIX i pocz. XX wieku. Na skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki (odchodzącą do centrum) odchodzą nią szlaki piesze - niebieski i żółty. My poruszamy się dalej Zdrojową aż do skrzyżowania z Gwardii Ludowej. Odchodzi od nas na chwilę zielony szlak rowerowy - ponownie łączymy się z nim na ul. Sobieskiego. Tutaj skręcamy w lewo i dochodzimy do parku Zdrojowego. Spora część parku utrzymana jest w stylu francuskim z klombami, stawem z fontanną i alpinarium oraz amfiteatrem na 2 300 widzów. Część południowa o charakterze krajobrazowym skupia 60 gatunków drzew i krzewów, między innymi 9 odmian świerków, 4 gatunki jodły, orzech czarny i szary, a także skrzydłorzech kaukaski i orzesznik gorzki. W zachodniej części parku między innymi stawy i ścieżka zdrowia. Niedaleko jest również do połczyńskiego zamku. Po wejściu do parku skręcamy w aleję w prawo i po przejściu przez mostek nad Wogrą wchodzimy w ulicę Sobieskiego - skręt w lewo (od tego miejsca do końca odcinka wspólny przebieg ze szlakiem pieszym czarnym "Szlak przyrodniczy parku krajobrazowego", oraz rowerowymi zielonym "Zwiniętych Torów" i czerwonym "Szwajcarii Połczyńskiej"). Idąc za znakami szlaków mijamy po lewej stronie stawy oraz małe kąpielisko i jezioro Zalew aby po chwili dojść do skrzyżowania - droga odbija w prawo i doprowadza nas do Uzdrowiska "Borkowo". Tutaj umiejscowione jest nowiutkie Schronisko Młodzieżowe "TADEUSZÓWKA", po byłym zakładzie leczniczym. Bardzo polecamy to miejsce jak wypadowe na wszystkie szlaki połczyńskie jak i do zwykłego odpoczynku na szlaku. Tanie noclegi, świetnie wyposażone pokoje i kuchnia i naprawdę miła obsługa - podczas prac byliśmy tam dwukrotnie. Recepcja schroniska w budynku sanatorium. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

20.  Odcinek dwudziesty, Borkowo – Kłokowo – 5,7 km (1,1,1)

Odcinek dość łatwy z miejscowym utrudnieniem, poruszamy się dalej utwardzoną drogą. Po chwili odchodzą od nas szlaki rowerowe w kierunku Górek (proponowany objazd szlakiem czerwonym rowerowym jak w opisie wyżej). Idziemy dalej za znakami czarnymi i czerwonymi i wchodzimy w Wilcze Jary. Przecinamy wąwozy, wielokrotnie przechodzimy strumyki i mijamy liczne źródliska. Odcinek o utrudnionym przejeździe i przejściu. Dochodzimy do węzła szlaków turystycznych. Ponownie dochodzi do nas od zachodu czerwony szlak rowerowy  oraz konny szlak "Pojezierza Drawskiego". Na tym węźle szlaków turystycznych pieszy szlak czarny odchodzi. Następnie poruszamy się przez około 600m przez las do skraju. Dalej drogą polną (zarośnięta – utrudzony przejazd). Dochodzimy do skrzyżowania z drogą żwirową, szlak skręca w lewo i prowadzi do drogi wojewódzkiej nr 173. Mijając po drodze z prawej strony betonową wieżę telewizyjną. Na skrzyżowaniu szlak skręca w prawo łącząc się ze szlakiem pieszym czarnym, uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Idziemy dalej poboczem szosy aż do przystanku PKS Kłokowo. Tutaj również dochodzi ponownie do nas czerwony szlak rowerowy "Szwajcarii Połczyńskiej". Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

21.  Odcinek dwudziesty pierwszy, Kłokowo – Wola Góra  – 4,6 km (1,1,1)

 

Dość łatwy odcinek dla każdej formy turystyki kwalifikowanej. Poruszamy się głównie drogami leśnymi utwardzonymi, asfaltem i brukiem.

 

Skręcamy w drogę asfaltową w odchodzącą od szosy nr 173 na południowy wschód w kierunki wsi Kłokowo. Na całym odcinku pomiarowy wspólny przebieg z czerwonym rowerowym i pieszym szlakiem. W Kłokowie możemy podziwiać pomnikową grabowo-bukową aleję oraz park podworski z XIX wieku z folwarcznym dziedzińcem. Po chwili dochodzimy do jeziora Kłokowskiego. Tutaj możemy odpocząć ale i również biwakować. Umiejscowiony jest tu również parking., wiata, miejsce ogniskowe no i oczywiście plażyczka (idealna propozycja noclegu w formie biwaku, na tym szlaku - dzień 1). Po odpoczynku ruszamy dalej. Na wysokości przystanku PKS Lipne, możemy skręcić w drogę polną i dojść do przedwojennego cmentarza z którego okolic rozciąga się widok na jezioro. Za cmentarzem skręcamy w prawo i wracamy na nasz szlak. Jeśli nie idziemy dalej szosą, aby po chwili skręcić w lewą w drogę przeciwpożarową (drogowskaz na wieżę widokową). Leśną drogą utwardzoną poruszamy się aż do węzła szlaków niedaleko Wolej Góry i samej wieży widokowej. Na węźle kończymy ten odcinek szlaku. Szlak pieszy i rowerowy odchodzi w kierunku wieży - proponujemy przejście za znakami i wejście na wieżę. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

22.  Odcinek dwudziesty drugi, Wola Góra – Leśniczówka Dolina Pięciu Stawów (skrzyżowanie z drogą nr 163) – 4,8 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, podążamy od wieży obserwacyjnej drogą z płyt betonowych typu jombo. Po przejściu 1,4km schodząc w dół dochodzimy do szosy. Tu szlak skręca w prawo. Podążamy drogą przez kolejne 1,4km uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Po tym dystansie szlak skręca w lewo w drogę polną. Zbliżając się do  lasu skręcamy w prawo. Po chwili w lewo, dalej drogą polną. Mijamy zabudowania i po chwili dochodzimy do drogi brukowanej. Skręcamy w lewo schodząc do drogi wojewódzkiej nr 163. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

23.  Odcinek dwudziesty trzeci, Leśniczówka Dolina Pięciu Stawów (skrzyżowanie z drogą nr 163) – skrzyżowanie  z drogą (Stare Gonne – droga nr 163) – 8,4 km (1,2,1)

 

Odcinek łatwy, kierujemy się od drogi wojewódzkiej na wschód pod górę. Od skrzyżowania towarzyszy nam szlak niebieski „Szwajcaria połczyńska”. Po około 2,3km szlak niebieski odbija prosto, a my skręcamy w prawo. Cały czas podążając drogą pożarową o nawierzchni płyt betonowych typu jombo oraz drogą szutrową. Przechodzimy przez tereny rezerwatu „Brunatna Gleba”. Droga często zakręca i w całości prowadzi przez las. Bardzo dobre malowanie powoduje ze pokonanie odcinka nie stanowi problemu. Przy wyjściu z lasu dochodzimy do drogi asfaltowej gdzie szlak skręca w prawo i kończy się odcinek. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

24.  Odcinek dwudziesty czwarty, skrzyżowanie  z drogą (Stare Gonne – droga nr 163 - Kluczewo (kościół) – 3,0 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, podążamy drogą asfaltową uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Maszerujemy tą drogą przez 2km dochodząc do drogi wojewódzkiej nr 163. Przecinamy ją (zachowując ostrożność) i szlak prowadzi dalej prosto do miejscowości Kluczewo dochodząc  do jednonawowego kościoła neogotyckiego. We wsi znajduje się również pomnik poświęcony żołnierzom 9 pp 3 Dywizji Piechoty.  Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

25.  Odcinek dwudziesty piąty, Kluczewo (kościół) – Prosinko – 3,1 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, szlak prowadzi szosą w kierunku drogi wojewódzkiej nr 163. Po dojściu do niej kierujemy się na południe. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę bitą przez pola mijając z lewej strony jezioro Prosino (na jeziorze utworzono rezerwat ornitologiczny). Docierając do wsi Prosinko, mijamy most na Drawie. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

26.  Odcinek dwudziesty szósty, Prosinko -  Zamek Drahim– 5,0 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, mijając zabudowania dochodzimy do skrzyżowania gdzie skręcamy w prawo i przechodzimy przez most na rzece. Szlak dalej prowadzi nas w kierunku południowym przez pola. Następnie drogą polną dochodzimy do zabudowy  Kuźnicy Drawskiej. Dalej kierujemy się w kierunku południowym przez około 1,8km gdzie dochodzi do nas szlak pieszy zielony, który będzie nam towarzyszył do końca szlaku. Następnie skręcamy w prawo do drogi wojewódzkiej nr 163 i kierujemy się nią na południe,  uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Podążamy drogą mijając kanał łączący dwa jeziora (Rzerdno oraz Drawsko). Następnie mijamy neogotycki kościół  pw. Wszystkich Świętych z 1870 roku. Dalej dochodzimy do ruin zamku z XIV – XVII wieku. W zamku istnieje możliwość zwiedzania, odbywają sie tu również turniej  rycerskie. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

27.  Odcinek dwudziesty siódmy, Zamek Drahim – Czaplinek PKS – 7,8 km (1,1,1)

 

Odcinek łatwy, szlak prowadzi wzdłuż drogi wojewódzkiej przez około 1,5km uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Na łuku drogi szlak skręca w prawo w kierunku jeziora. Następnie szlak prowadzi ścieżką wzdłuż jeziora Drawsko (zaleca się rowerzystą objazd szosą do Czaplinka). Kierując się dalej na południe mijamy ośrodki wypoczynkowe aż dotrzemy ponownie do drogi wojewódzkiej nr 163, gdzie skręcamy w prawo. Mijając boisko wchodzimy w ulicę Drahimską i podążamy nią przez około 900m, następnie ulica zmienia nazwę na Długą i na skrzyżowaniu z ulicą Jagiellońską szlak skręca w lewo. Dalej w drugą ulicę w prawo Moniuszki, mijamy gotycki kościół św. Trójcy. Kierując się dalej tą ulicą docieramy do skrzyżowania z ulica Dąbrowskiego  i skręcamy w prawo w kierunku ronda, gdzie znajduje się przystanek PKS. Znajduje się tu początek pieszego niebieskiego szlaku „Szwajcaria Połczyńska”. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Szlak odnawiany w 2011r.
 • Generalnie szlak łatwy, bardzo długi. Można pokonać pieszo, rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist