Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 4

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI PIESZE » ZP-0632-zielony, Z艁OCIENIEC PKP - 呕YDOWO PKS, 163,39 km "Szlak Wzniesie艅 Moreny Czo艂owej"
ZP-0632-zielony, Z艁OCIENIEC PKP - 呕YDOWO PKS, 163,39 km "Szlak Wzniesie艅 Moreny Czo艂owej"

ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW.  POPRAWIONE OPISY, NOWE INFORMACJE, NOWE SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZK/ZSZ/ZDR-010

 

NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-Z-ZK/ZSZ/ZDR-010

NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-632-z

PRZEBIEG SZLAKU:  呕YDOWO – GO艁OGÓRA – S臉POLNO WIELKIE – BIA艁Y BÓR – TRZMIELEWO – PRZYBRDA – ST臉PIE艃 – GWDA WIELKA – GODZIMIERZ – SZCZECINEK – DZIKI – JELE艃 – SILNOWO – MI臉DZYLESIE – RAKOWO –SIKORY – CZAPLINEK – Z艁OCIENIEC.

NAZWA SZLAKU: WZNIESIE艃 MORENY CZO艁OWEJ

NADLE艢NICTWA:

GMINY: POLANÓW, BIA艁Y BÓR, SZCZECINEK, MIASTO SZCZECINEK, BORNE SULINOWO, CZAPLINEK, Z艁OCIENIEC

NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, BRUKOWANE, 艢CIE呕KI LE艢NE, GRUNTOWE, UTWARDZONE.

KOLOR: ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

D艁UGO艢膯:  163,39 km

WA呕NE UWAGI:

  1. Szlak ma charakter liniowy.
  2. Szlak po drodze przecina si臋 z bardzo wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Jest szlakiem regionalnym przebiegaj膮cym w 3 powiatach; Koszali艅skim, Szczecineckim i Drawskim.
  3. W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy jako dostateczne w obu kierunkach. Podlega renowacji na wielu odcinkach gminnych, przez co oznakowanie raz jest lepsze, raz jest gorsze.
  4. Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA

Ma艂o jest tak urozmaiconych szlaków turystycznych w naszym województwie. Ale i szlak jest szlakiem d艂ugim przechodz膮cym a偶 przez trzy powiaty, siedem gmin a nawet kawa艂ek poza województwem zachodniopomorskim. Przebiega wzgórzami morenowymi i wzd艂u偶 g艂ównego ci膮gu Pojezierza Drawskiego. Przecina szlaki kajakowe rzekami Dobrzyca i Drawa oraz Szczecineck膮 P臋tl臋 Kajakow膮. Wiele miejsc odpoczynku, dobra baza 偶ywieniowo-noclegowa i wiele atrakcji przyrodniczych, krajoznawczych, historycznych, kulturowych, rekreacyjnych oraz militarnych to niew膮tpliwy atut na sp臋dzenie swojego urlopu na tym szlaku i w jego okolicach. Serdecznie zapraszamy do w臋drówki pieszej lub rowerowej tym szlakiem.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, 呕ydowo PKS – Elektrownia szczytowo-pompowa  – 2,06 (2,06) km 1,1,1. Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa.

Szlak rozpoczyna si臋 przy przystanku PKS. Swój bieg zaczynaj膮/ko艅cz膮 szlaki piesze; 偶ó艂ty 艂膮cznikowy i niebieski „ „Kraina Lasów i Jezior”, (nale偶膮cy ju偶 do Województwa Pomorskiego i prowadz膮cy poprzez Miastko i Bytów do jeziora Jasie艅) oraz przebiega czarna trasa rowerowa „Bobi臋ci艅ska” (Bobi臋cino-elektrownia 呕ydowo).Obok znajduje si臋 ko艣ció艂 Niepokalanego Pocz臋cia NMP (szachulcowy z XVIII - przy ko艣ciele znajduje si臋 g艂az – pomnik po艣wi臋cony mieszka艅com wsi poleg艂ym w I wojnie 艣wiatowej). Szlak wychodzi drog膮 wojewódzk膮 nr 205 w kierunku po艂udniowym, na rozwidleniu dróg odbijamy z drogi wojewódzkiej. Dochodz膮c do pierwszej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 156MW, wykorzystuj膮ca 80-metrow膮 ró偶nic臋 poziomów mi臋dzy jeziorem Kamienne a Kwiecko, która niew膮tpliwie jest warta odwiedzenia. Przed ruroci膮giem hydrotechnicznym, szlak skr臋ca w lewo pod gór臋. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek drugi, Elektrownia szczytowo-pompowa – Go艂ogóra – 4,52 (6,58) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa, 艣cie偶ka.

Od drogi g艂ównej szlak kieruje si臋 na wschód pod gór臋 艣cie偶k膮, wzd艂u偶 kana艂u elektrowni. Dochodz膮c do drogi wojewódzkiej nr 205, skr臋camy w prawo przechodz膮c przez most nad kana艂em. Kierujemy si臋 szos膮 na po艂udnie przez 1,4km. Nast臋pnie szlak skr臋ca w lewo w stron臋 jeziora Kamienne. Pod膮偶aj膮c t膮 drog膮 przez las a偶 do skrzy偶owania dróg, przez 2km. Dalej skr臋camy w lewo docieraj膮c do skrzy偶owania we wsi Go艂ogóra, mijaj膮c po drodze z lewej strony maszt radiostacji. Nast臋pnie skr臋camy w prawo przechodz膮c obok stawu i za chwil臋 ponownie w prawo. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek trzeci, Go艂ogóra – S臋polno Wielkie (ko艣ció艂) – 8,66 (15,24) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa.

Za wsi膮 kierujemy si臋 drog膮 na po艂udniowy-wschód przez oko艂o 600m, docieraj膮c do skraju lasu. Nast臋pnie przechodz膮c drog膮 w lesie docieramy do rozwidlenia dróg. Szlak pod膮偶a dalej w kierunku po艂udniowym drog膮 gruntow膮. Omijaj膮c jezioro Wietrzno, docieramy do drogi asfaltowej na której skr臋camy w lewo. 艁膮czy ona S臋pólno Wielkie z miejscowo艣ci膮 Drzewiany. Nast臋pnie kierujemy si臋 szos膮 przez 2,4km mijaj膮c po drodze skrzy偶owanie na którym szlak skr臋ca w lewo. Na rozwidleniu dróg w centrum skr臋camy w lewo omijaj膮c zbiornik wodny. Za stawem znajduje si臋 ko艣ció艂 XVII o konstrukcji szachulcowej. W tej miejscowo艣ci mo偶na równie偶 zobaczy膰 d膮b szypu艂kowy (Pomorzanin) – pomnik przyrody. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek czwarty, S臋pólno Wielkie (ko艣ció艂) - Bia艂y Bór (PKS)  – 9,09 (24,33) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa, droga gruntowa, 艣cie偶ka.

Mijaj膮c ko艣ció艂 dochodzimy do drogi g艂ównej. Skr臋camy w prawo i kierujemy si臋 szos膮 przez 1,2km. Nast臋pnie szlak skr臋ca w lewo drog臋 gruntow膮, przez osad膮 Ci臋sz臋cino. Dalej pod膮偶amy w kierunku jeziora Ciesz臋cino. Pod膮偶amy wzd艂u偶 zachodniego brzegu jeziora. Docieraj膮c do ko艅ca jeziora, szlak skr臋ca w lewo. Przechodz膮c mostkiem pomi臋dzy jeziorami, kierujemy si臋 dalej wzd艂u偶 jeziora 艁obez wschodnim jego brzegiem. Wchodz膮c do Bia艂ego Boru mijamy cmentarz z lewej strony, tu偶 przed drog膮 g艂ówn膮 w miejscowo艣ci. Nast臋pnie skr臋ca w ulic臋 呕ymierskiego i dochodzi do placu Stra偶ackiego. Przy placu znajduje si臋 ko艣ció艂 neogotycki z 1878 roku oraz przystanek PKS. W Bia艂ym Borze warto równie偶 zobaczy膰 dawny gmach s膮du grodzkiego w stylu neogotyckim z 1878 roku, pomnik bohaterów armii Radzieckiej, cerkiew wyznania grecko – bizantyjskiego. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek pi膮ty, Bia艂y Bór (PKS) – Trzmielewo  – 6,21 (30,54) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa, gruntowa.

Od rynku kierujemy si臋 ulic膮 Czujn膮, na skrzy偶owaniu skr臋ca w ulic臋 Armii Czerwonej. Nast臋pnie do艂膮czamy do ulicy Brze藕nickiej i na najbli偶szym skrzy偶owaniu skr臋camy w prawo. Ulic膮 Dworcow膮 pod膮偶amy prawie do przejazdu kolejowego. Przy drodze znajduje si臋 Stadnina Ogierów, jedna z wi臋kszych w Polsce. Tu偶 przed torami szlak skr臋ca w prawo w drog臋 gruntow膮, która prowadzi wzd艂u偶 torów kolejowych. Z prawej za艣 strony mamy jezioro Bielsko. Doprowadzaj膮c do osady Trzmielewo. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek szósty, Trzmielewo – Przybrda  – 4,66 (35,20) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa, gruntowa, brukowana.

Od osady poruszamy si臋 dalej drog膮 na po艂udnie, maj膮c nadal tory z lewej strony a jezioro z prawej. Docieraj膮c do ko艅ca jeziora i pierwszych zabudowa艅 w osadzie Jeziernik, skr臋camy w prawo, przechodz膮c przez rzeczk臋 Bia艂膮. Na skrzy偶owaniu dalej prosto. Po oko艂o 2km docieramy do drogi krajowej nr 20 w miejscowo艣ci Przybrda. Kierujemy si臋 na pó艂noc i po 350m skr臋camy w lewo. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek siódmy, Przybrda – St臋pie艅 (ko艣ció艂) – 5,16 (40,36) km 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi utwardzone, gruntowe, asfaltowe.

Pod膮偶aj膮c od miejscowo艣ci Przybrda od drogi krajowej, szlak prowadzi w kierunku zachodnim drog膮 utwardzon膮. Od skraju lasu droga zmienia nawierzchni臋 na gruntow膮 i pod膮偶amy ni膮 przez oko艂o 3,2km do miejscowo艣ci St臋pie艅, mijaj膮c z prawej strony jezioro D膮browa (Owczarskie). Na skrzy偶owaniu w miejscowo艣ci skr臋camy w lewo i pod膮偶amy drog膮 asfaltow膮 w kierunku centrum wsi. Docieraj膮c do szachulcowego ko艣cio艂a p.w. Chrystusa Króla z po艂owy XVIII. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek ósmy, St臋pie艅 (ko艣ció艂) – Do艂gie – 4,89 (45,25) – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, gruntowe.

Kieruj膮c si臋 drog膮 g艂ówn膮, szlak dochodzi do starego cmentarza, gdzie szosa odbija w lewo a szlak prowadzi dalej prosto gruntow膮 drog膮. Prowadz膮c nas tak przez oko艂o 4,5km do miejscowo艣ci Do艂gie. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dziewi膮ty, Do艂gie - Gwda Wielka – 11,15 (56,40) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi utwardzone, gruntowe, asfaltowe.

Pod膮偶aj膮c od skrzy偶owania, które znajduje si臋 na skraju miejscowo艣ci drog膮 z p艂yt betonowych. W臋drujemy przez oko艂o 900m, a nast臋pnie skr臋camy w prawo w drog臋 utwardzon膮. Przecinaj膮c strumie艅 kierujemy si臋 do lasu. Od skraju lasu pod膮偶amy przez oko艂o 1,5km do drogi krajowej nr 20, któr膮 przecinamy i pod膮偶amy dalej drog膮 gruntow膮. Kierujemy si臋 do przejazdu kolejowego. Za torami skr臋ca szlak w prawo i po nieca艂ych 250m odbija w lewo. Na drugim skrzy偶owaniu dróg le艣nych szlak skr臋ca w prawo. Dochodz膮c do skrzy偶owania przed torami kolejowymi, skr臋ca w lewo i pod膮偶a przez 600m utwardzon膮 drog膮. Tu ostro skr臋ca w prawo i pod膮偶a drog膮 gruntow膮 w kierunku zachodnim, przecinaj膮c po drodze tory kolejowej dochodzi do drogi krajowej nr 20. Tu skr臋ca w lewo. Szlak przechodzi przez Gwd臋 Ma艂膮, nast臋pnie przez rzeczk臋 Gwda i wchodzi do Gwdy Wielkiej. W której znajduj臋 si臋 ko艣ció艂 neogotycki z 1866 roku.  Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dziesi膮ty, Gwda Wielka – Czarnobór – 5,57 (61,97) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, droga asfaltowe.

Szlak prowadzi od miejscowo艣ci Gwda Wielka ulic膮 Poln膮 w kierunku po艂udniowym, o nawierzchni asfaltowej. W臋drujemy t膮 drog膮 przez 4,3km do Godzimierza przecinaj膮c po drodze tory kolejowe. Nast臋pnie szlak prowadzi dalej na po艂udnie do przejazdu kolejowego przystanku PKP Czarnobór. Od stacji PKP, dalej drog膮 przez 600m do skrzy偶owania we wsi czarnobór gdzie z prawej strony do艂膮cza szlak czerwony pieszy.  Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek jedenasty, Czarnobór – Szczecinek PKP – 5,39 (67,36) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi gruntowe, asfaltowe.

Od skrzy偶owania w wsi Czarnobór szlak prowadzi drog膮 asfaltow膮 przez 800m. Na zakr臋cie drogi schodzi z szosy w prawo i idzie razem z „szlakiem Testamentu Papieskiego”. Od tego miejsca szlak kieruje drog膮 le艣n膮. Po przeci臋ciu strumienia szlak skr臋ca w lewo. Za艣 szlak czerwony tu偶 przed skrzy偶owaniem w ma艂o widoczn膮 艣cie偶k臋. Pod膮偶amy tu przez oko艂o 1km do srogi asfaltowej. Szlak przecina j膮 i prowadzi do skrzy偶owania z drog膮 wzd艂u偶 której biegnie linia energetyczna. Proponujemy tu skr臋ci膰 w lewo do szosy a nast臋pnie w prawo. Pod膮偶aj膮c drog膮 asfaltow膮 wzd艂u偶 skraju lasu w kierunku fabryki mebli. [Proponowana trasa z powodu braku oznacze艅]. Nast臋pnie przed zak艂adami szlak skr臋ca w lewo  w ulic臋 Wary艅skiego i prowadzi ni膮 a偶 do ko艅ca i skr臋ca w prawo w ulic臋 Pilsk膮 (droga krajowa nr 11). Przechodzimy przez wiadukt nad torami, skr臋camy w prawo i kierujemy si臋 do dworca kolejowego Szczecinek.  Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwunasty, Szczecinek PKP  - Szczecinek (zamek) – 4,29 (71,65) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe.

Od dworca szlak prowadzi ulic膮 28 Lutego, skr臋ca w prawo w ulic臋 Sikorskiego, za rogiem zmienia si臋 w ulic臋 S艂owia艅sk膮. Nast臋pnie w ulic臋 Cie艣laka,  mijaj膮 z prawej strony cmentarz, gdzie z prawej strony do艂膮cza szlak pieszy czerwony. St膮d dalej prosto wraz ze szlakiem ulic膮 Narutowicza, skr臋ca w lewo w drug膮 ulic臋 Kaszubsk膮. Mijaj膮c PKS dochodzi do ulicy 1 Maja, pod膮偶a ni膮 przecinaj膮c ulic臋 Jana Paw艂a II, a nast臋pnie plac wolno艣ci i Ordona. Przy placu wolno艣ci znajduje si臋 ratusz XIX wieku, a obecnie w nim urz膮d miasta. Dochodzimy dalej do zamku Ksi膮偶膮t Pomorskich nad jeziorem Trzesiecko wybudowanym w I po艂owie XIV wieku. Przy zamku do艂膮cza szlak 偶ó艂ty pieszy oraz liczne szlaki rowerowe.  Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek trzynasty, Szczecinek (zamek)  - Lipnica – 5,10 (76,75) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, utwardzone, gruntowe, asfaltowe.

Szlak wiedzie od zamku Ksi膮偶膮t Pomorskich, alejkami wzd艂u偶 jeziora Trzesiecko. Mijaj膮c z lewej strony O艣rodek Sportu i Rekreacji. Docieramy do ulicy Szczeci艅skiej i skr臋camy w prawo w stron臋 wiaduktu kolejowego. Tu偶 za nim skr臋camy w lewo wraz ze szlakiem czerwonym i  idzie wzd艂u偶 drogi przez 200m. Nast臋pnie skr臋ca w lewo mijaj膮c z lewej strony Kozi膮 Gór臋 158m.n.p.m. (od wiaduktu s艂abe oznakowanie) Szlak czerwony idzie dalej prosto w stron臋 torów kolejowych, natomiast szlak zielony skr臋ca w prawo. Pod膮偶aj膮c drog膮 gruntow膮 wzd艂u偶 torów do jeziora Lipno. Przed jeziorem szlak skr臋ca w lewo w drog臋 utwardzon膮.  Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek czternasty, Lipnica - Dziki – 5,37 (82,12) km – 1,2,2. Odcinek 艂atwy, utwardzone, polne, asfaltowe.

Od osady Lipnica, kierujemy si臋 na po艂udnie drog膮 utwardzon膮 przez oko艂o 900m. Nast臋pnie w臋drujemy dalej prosto, natomiast drog膮 poln膮 (lekko zaro艣ni臋t膮). Pod膮偶amy t膮 drog膮 przez oko艂o 2,3km do drogi asfaltowej. Skr臋caj膮c w lewo kierujemy si臋 w stron臋 jeziora Dzicze, okr膮偶amy je i docieramy wsi Dziki.  Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek pi臋tnasty, Dziki - Jelonek – 5,42 (87,54) km – 2,3,3. Odcinek trudny, drogi gruntowe, brukowa, asfaltowa.

Szlak prowadzi od wsi dziki drog膮 asfaltow膮 a po chwili zmienia si臋 na drog臋 brukowan膮. Kierujemy si臋 ni膮 na zachód, a偶 do skraju lasu. Od wej艣cia lasu zaczyna si臋 droga b艂otnista (teren podmok艂y) i pod膮偶amy ni膮 przez 1,5km. Nast臋pnie przy wyj艣ciu z lasu przed pierwszymi zabudowaniami skr臋camy w prawo. Kierujemy si臋 do osady Jelonek. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek szesnasty, Jelonek – Jele艅  – 2,69 (90,23) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi utwardzone, asfaltowa.

Od osady Jelonek kierujemy si臋 na pó艂noc do drogi krajowej nr 20. Skr臋camy w lewo w kierunku po艂udniowo-zachodnim i pod膮偶amy t膮 drog膮 w kierunku ko艣cio艂a. Mijaj膮c z prawej strony jezioro Sarcze. Nad jeziorem znajduje si臋 miejsce odpoczynku. Pokonuj膮c zakr臋t docieramy do ko艣cio艂a szachulcowego z drugiej po艂owy XVIII wieku. W miejscowo艣ci warto zobaczy膰 dwór eklektyczny z ko艅ca XIX wieku.  Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek siedemnasty, Jele艅 – 艁膮czno – 5,44 (95,67) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, droga asfaltowa.

W臋druj膮c od  ko艣cio艂a drog膮 asfaltow膮 w kierunku po艂udniowym, dochodz膮c do rozwidlenia trzymamy si臋 prawej strony. Po kilkudziesi臋ciu metrach ponownie na rozwidleniu skr臋camy w praw膮 odnog臋. Przemieszczamy si臋 t膮 szos膮 przez oko艂o 2,5km mijaj膮c z prawej strony Sowi膮 Gór臋 182m.n.p.m. Docieraj膮c do wsi Ciemnino, z prawej strony ukazuje si臋 jezioro Ciemnino. Id膮c dalej drog膮 wzd艂u偶 jeziora dochodzimy do miejscowo艣ci 艁膮czno. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek osiemnasty, 艁膮czno - Silnowo – 2,50 (98,17) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, asfaltowa.

Szlak prowadzi od wsi w kierunku zachodnim drog膮 asfaltow膮. Po oko艂o 1,9km docieramy do drogi krajowej nr 20, przy której skr臋camy w prawo. W臋drujemy w kierunku stacji paliw, któr膮 zostawiamy po lewej stronie. Nast臋pnie dochodzimy do skrzy偶owania oraz przystanku PKS, gdzie szlak skr臋ca ostro w lewo. Na wprost mo偶na doj艣膰 do stacji kolejowej Silnowo. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dziewi臋tnasty, Silnowo - Pi艂awa (ko艣ció艂) – 3,97 (102,14) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

Od miejscowo艣ci Silnowo pod膮偶amy drog膮 asfaltow膮 w kierunku drogi krajowej nr  20. Przecinamy szos臋 i kierujemy si臋 drog膮 gruntow膮 na po艂udnie. Docieramy do drogi i skr臋camy w prawo przez zabudowaniami osady Silnowo Dolne. Nast臋pnie dochodzimy do jeziora Pile. Kierujemy si臋 wzd艂u偶 jeziora drog膮 asfaltow膮 do miejscowo艣ci Pi艂awa, gdzie dochodzimy do ko艣cio艂a p.w. aposto艂ów Piotra i Paw艂a w stylu neogotyckim/modernistycznym. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty, Pi艂awa (ko艣ció艂) - Strzeszyn – 4,70 (106,84) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi gruntowe, asfaltowe, brukowane.

Kieruj膮c si臋 od ko艣cio艂a drog膮 asfaltow膮, wzd艂u偶 zabudowa艅 do drogi krajowej nr 20. Przecinamy j膮, kilkadziesi膮t metrów dalej przechodzimy pod wiaduktem kolejowym a nast臋pnie mijamy po prawej stronie cmentarz. Droga zmienia swoj膮 nawierzchni臋 na bruk. Dalej kierujemy si臋 na pó艂noc dochodz膮c do rozwidlenia dróg, gdzie szlak skr臋ca w lewo, po 250m ponownie w lewo. Kieruj膮c si臋 na po艂udnie dochodzimy do Mi臋dzylesia. W osadzie na rozwidleniu skr臋camy w prawo. Pod膮偶amy drog膮 pomi臋dzy jeziorami Strzeszyn i Kocie. Przecinamy mostek, po 400m dochodzi do skrzy偶owania i skr臋camy w prawo kieruj膮c si臋 do wsi Strzeszyn. Przecinaj膮c mostek nad ka艂em wodnym 艂膮cz膮cym jeziora Strzeszyn i Brody. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty pierwszy, Strzeszyn - Rakowo – 5,41 (112,25) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi utwardzone, gruntowe.

Od Strzeszyna szlak prowadzi na pó艂noc przez kilkadziesi膮t metrów, a nast臋pnie skr臋ca w lewo w kierunku jeziora Brody i pod膮偶a wzd艂u偶 niego. Po oko艂o 1,5km docieramy do skrzy偶owania na którym skr臋camy w lewo i pod膮偶amy drog膮 mijaj膮c z lewej strony tereny zabagnione. Dochodzimy ponownie do skrzy偶owania i skr臋camy w lewo. Dalej pod膮偶amy na po艂udnie dochodz膮c do po艂udniowo-wschodniego kra艅ca jeziora Rakowo, mijaj膮c w miedzy czasie jeziorko Krzemie艅 z lewej strony. Nast臋pnie pod膮偶amy drog膮 utwardzon膮 do Rakowa. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty drugi, Rakowo – Sikory (ko艣ció艂) – 7,34 (119,59) km - 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi brukowane, asfaltowe, utwardzone.

W Rakowie pod膮偶amy szos膮 w kierunku Czaplinka na po艂udniowy-zachód. Za ostatnimi zabudowaniami wsi, na zakr臋cie szlak skr臋ca w prawo i prowadzi na zachód. Pod膮偶amy w kierunku lasu przez oko艂o 2,7km mijaj膮c gospodarstwo. Po wej艣ciu do lasu pod膮偶amy drog膮 utwardzon膮 przez las przez oko艂o 2,4km. Przy skraju lasu z prawej strony mijamy zbiornik wodny. Dalej pod膮偶amy drog膮 brukowan膮 w kierunku g艂ównej drogi we wsi Sikory. Przy drodze krajowej skr臋camy w prawo w kierunku ko艣cio艂a kamiennego (bez wie偶y) z 1869 roku p.w. 艢wi臋tego Stanis艂awa. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty trzeci, Sikory (ko艣ció艂) – Stare Drawsko (zamek) – 5,26 (124,85) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

W臋druj膮c od ko艣cio艂a w kierunku zachodnim. Szlak dochodzi do rozwidlenia dróg po oko艂o 600m, pod膮偶a dalej w prawo do jeziora 呕erdno. Kieruj膮c si臋 wzd艂u偶 jeziora dochodzimy do wsi 呕erdno. Przechodzimy przez wie艣, za zabudowaniami przekraczamy rzek臋 Draw臋 która wpada do jeziora 呕erdno. Dalej pod膮偶amy do skraju lasu, pod膮偶amy drog膮 w lesie przez oko艂o 800m. Po wyj艣ciu z boru z prawej strony dochodzi szlak czerwony („Solny”). W臋drujemy do drogi wojewódzkiej nr 163 i kierujemy si臋 ni膮 na po艂udnie,  uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Pod膮偶amy drog膮 mijaj膮c kana艂 艂膮cz膮cy dwa jeziora (呕erdno oraz Drawsko). Nast臋pnie mijamy neogotycki ko艣ció艂 p.w. Wszystkich 艢wi臋tych z 1870 roku. Dalej dochodzimy do ruin zamku z XIV – XVII wieku. W zamku istnieje mo偶liwo艣膰 zwiedzania, odbywaj膮 sie tu równie偶 turnieje  rycerskie. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty czwarty, Stare Drawsko (zamek) – Czaplinek PKS – 7,81 (132,66) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, gruntowe, 艣cie偶ki .

Szlak prowadzi wzd艂u偶 drogi wojewódzkiej przez oko艂o 1,5km Uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Na 艂uku drogi szlak skr臋ca w prawo w kierunku jeziora. Nast臋pnie szlak prowadzi 艣cie偶k膮 wzd艂u偶 jeziora Drawsko (zaleca si臋 rowerzyst膮 objazd szos膮 do Czaplinka). Kieruj膮c si臋 dalej na po艂udnie mijamy o艣rodki wypoczynkowe a偶 dotrzemy ponownie do drogi wojewódzkiej nr 163, gdzie skr臋camy w prawo. Mijaj膮c boisko wchodzimy w ulic臋 Drahimsk膮 i pod膮偶amy ni膮 przez oko艂o 900m, nast臋pnie ulica zmienia nazw臋 na D艂ug膮 i na skrzy偶owaniu z ulic膮 Jagiello艅sk膮 szlak skr臋ca w lewo. Dalej w drug膮 ulic臋 w prawo Moniuszki, mijamy gotycki ko艣ció艂 艣w. Trójcy. Kieruj膮c si臋 dalej t膮 ulic膮 docieramy do skrzy偶owania z ulica D膮browskiego  i skr臋camy w prawo w kierunku ronda, gdzie znajduje si臋 przystanek PKS. Znajduje si臋 tu pocz膮tek pieszego niebieskiego szlaku „Szwajcaria Po艂czy艅ska”. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty pi膮ty, Czaplinek PKS – 呕elis艂awie – 9,05 (141,71) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, gruntowe.

Od ronda gdzie znajduje si臋 przystanek PKS pod膮偶amy ulic膮 Z艂ocienieck膮, drog膮 g艂ówna w kierunku Z艂ocie艅ca. Nast臋pnie po oko艂o 600m na rozwidleniu dróg odbijamy lewo w ulic臋 Kamienn膮. Drog膮 asfaltow膮 w臋drujemy przez oko艂o 4,3km, mijaj膮c po drodze osad臋 Zawada, która znajduje si臋 nad jeziorem P艂awno. Dalej na skrzy偶owaniu skr臋ca w prawo ku osadzie Cichorzecze, nieopodal znajduj臋 si臋 g艂az granitowy „Tempelburg” (dawna nazwa niemiecka Czaplinka).  Mijaj膮c zabudowania, pod膮偶amy skrajem lasu drog膮 gruntow膮. Po oko艂o 1,6km skr臋camy w lewo, dalej po 450m skr臋camy w prawo. Pod膮偶amy drog膮 a偶 do 呕elis艂awia. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty szósty, 呕elis艂awie - Siemczyno – 2,41 (144,12) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi brukowane, gruntowe, asfalt.

Od centrum wsi pod膮偶amy na pó艂nocny-zachód w kierunku Siemczyna. Przez oko艂o 1,8km pod膮偶amy drog膮 poln膮. Dochodzimy do drogi brukowanej i ni膮 wchodzimy do wsi Siemczyno. Znajduje si臋 tu nieopodal ko艣ció艂 neogotycki z 1854-1856 p.w. Matki Bo偶ej Ró偶a艅cowej, w 艣rodku znajduj膮 si臋 XIX wieczne organy i fisharmonia. Równie偶 we wsi znajduje si臋 pa艂ac najwi臋kszy w okolicy Czaplinka. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty siódmy, Siemczyno - G艂臋boczek  – 7,39 (151,51) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe.

Od drogi g艂ównej krajowej nr 20, pod膮偶amy drog膮 asfaltow膮 na pó艂noc przez 1,7km. Docieramy do obrze偶y wsi Piaseczno, w której znajduje si臋 ko艣ció艂 z XVII, p.w. NMP Wspomo偶enia Wiernych. Nast臋pnie pod膮偶amy w kierunku wsi Rzepowo, przed któr膮 szlak skr臋ca w lewo. Warto jednak zajrze膰 do owej wsi poniewa偶 znajduje si臋 tam neogotycki ko艣ció艂 z 1870 roku oraz zachowanych kilka murowanych budynków z XIX wieku. Po oko艂o 1km szlak wchodzi w las, nast臋pnie po wyj艣ciu z lasu docieramy do wsi G艂臋boczek. Znajduje si臋 tu szachulcowy m艂yn wodny z 1898 roku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty ósmy, G艂臋boczek – Cieszyno (ko艣ció艂)  – 3,46 (154,97) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi utwardzone, gruntowe.

Przemieszczaj膮c przez wie艣 oraz przechodz膮c nad rzek膮 Drawa kierujemy si臋 na zachód. Nast臋pnie na rozwidleniu dróg szlak skr臋ca w prawo. Kierujmy si臋 na pó艂nocny zachód, po wyj艣ciu z lasu przechodzimy pod lini膮 energetyczn膮 a nast臋pnie przecinamy tory kolejowe.  Dalej dochodzimy do szosy przy której skr臋camy w lewo i docieramy do ko艣cio艂a szachulcowego z XIX wieku. Niew膮tpliw膮 atrakcj膮 wsi jest eklektyczny pa艂ac z wie偶yczk膮 widokow膮 z 1901 roku.  Znajduje si臋 tu równie偶 stary i zaro艣ni臋ty cmentarz poniemiecki. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek dwudziesty dziewi膮ty, Cieszyno (ko艣ció艂) - Z艂ocieniec PKP– 8,42 (163,39) km – 1,1,1. Odcinek 艂atwy, drogi asfaltowe, gruntowe.

Od  Cieszyna ruszamy dalej w kierunku Z艂ocie艅ca. Na ca艂ej d艂ugo艣ci wspólny przebieg z niebieskim szlakiem pieszym "Szlak przyrodniczy DPK". Po prawej stronie szosy dochodzimy do jeziora Siecino, mijamy 艂adn膮 i du偶膮 pla偶臋. Dalej docieramy do le偶膮cego po lewej Rezerwatu Przyrody "Torfowisko nad jeziorem Morzys艂aw Ma艂y". Tu偶 przed jeziorem odbija od nas rowerowy szlak niebieski. My poruszamy si臋 dalej szos膮, aby w pewnym momencie przed skrzy偶owaniem, zej艣膰 w drog臋 le艣na w lewo i po oko艂o 50 metrach skr臋ci膰 w prawo. Tutaj spore utrudnienie dla rowerzystów, którym proponujemy jazd臋 szlakiem niebieskim rowerowym lub szos膮. Poruszamy si臋 艣cie偶k膮 na nasypie, równolegle do szosy (w odleg艂o艣ci od 50 do 150 metrów). Dochodzimy do drugiego rezerwatu przyrody "Jezioro Czarnówek". Mijamy go po lewej stronie. Tu偶 za jeziorem przecinamy niebieski szlak rowerowy "Dooko艂a Jeziora Siecino". Id膮c dalej nasypem mijamy po lewej jezioro D艂usko i wychodzimy na le艣niczówk臋 Z艂ocieniec. Skr臋camy w lewo i po chwili w prawo aby le艣n膮 drog膮 doj艣膰 do ulicy Sportowej w Z艂ocie艅cu. Tutaj w臋ze艂 ze wspomnianym wcze艣niej szlakiem rowerowym. Mijamy osiedle domków jednorodzinnych i przez most pokonujemy Draw臋. Ulic膮 Po艂czy艅sk膮 dochodzimy do skweru z pomnikiem ofiar bolszewizmu. Tu odchodzimy w lewo ul. I Dywizji WP maj膮c po lewej kolejno - remiz臋 stra偶ack膮 z czterokondygnacyjn膮 wie偶膮 i herbem miasta oraz budynek Szko艂y Podstawowej Nr 1. dochodzimy do g艂ównego skrzy偶owania ulic, maj膮c po lewej pomnik po艣wi臋cony 偶o艂nierzom poleg艂ym w obronie ojczyzny i naprzeciw - neogotycki budynek poczty z prze艂omu wieków. St膮d w prawo mo偶emy doj艣膰 - ul. J. Pi艂sudskiego do zabytkowego centrum. Tam przy rynku m. in. ratusz z XVIII w., obecnie siedziba w艂adz miejsko-gminnych, ko艣ció艂 gotycki dwunawowy p.w. Wniebowzi臋cia NMP z XV w. fundacji Wedlów z wysok膮, neogotyck膮 wie偶膮 (1875 r.) zwie艅czon膮 o艣miobocznym, piramidalnym he艂mem, a tak偶e eklektyczne i secesyjne kamienice. Powrót do szlaku ul. 5-go Marca. Przecinaj膮c skrzy偶owanie ul. Mickiewicza dochodzimy do Zak艂adów Przemys艂u Lekkiego, przechodzimy przez most na W膮sawie i przed torami kolejowymi dochodzimy do ul. Dworcowej. Po lewej w g艂臋bi budynek dworca PKP oraz dworzec PKS. Tutaj znajduje si臋 koniec/pocz膮tek szlaku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy dostateczny.
  • Szlak do艣膰 艂atwy dla turystów pieszych, jednak przebiegaj膮cy po urozmaiconej rze藕bie terenu, mo偶na pokona膰 pieszo, przejecha膰 rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy z kilkoma utrudnieniami wskazanymi w opisie.

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA –1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING – 1

1 – 艂atwy bez utrudnie艅
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU wg. GOOGLE EARTH:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 163,39 km wg. GPS Garmin 76CSX (pomiar co 0,01 km)
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 1128 metrów (49%)
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 1151 metrów (51%)
  4. Wysoko艣膰 minimalna oko艂o 109 metrów
  5. Wysoko艣膰 maksymalna oko艂o 207 metrów
  6. Wysoko艣膰 艣rednia oko艂o 151 metrów

 SZLAK I ZDJ臉CIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOK

Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist