ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZSD/ZDR-070
NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1089-z
PRZEBIEG SZLAKU: 艢WIDWIN ZAMEK - KOSZANOWO - CHOM臉TOWO -LE艢NICZÓWKA 艢WIDWIN - RZEPCZYNO - BRZE呕NO - WI臉C艁AW - KARSIBÓR - KLECKO - DONATOWO - BIERZWNICA - CIESZENIEWO - KLUCZKOWO - 艢WIDWINEK - 艢WIDWIN PKP
NAZWA SZLAKU: KOT艁A 艢WIDWI艃SKIEGO
NADLE艢NICTWA: 艢WIDWIN
GMINY: 艢WIDWIN (powiat 艣widwi艅ski), Brze偶no (powiat 艣widwi艅ski), Drawski (powiat drawski)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LE艢NA, 艢CIE呕KI LE艢NE, DROGI BETONOWE, BRUK, POLNE
KOLOR: ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIAMY NA 2004 ROK
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
D艁UGO艢膯: 63,4 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter niezamkni臋tej p臋tli. Kra艅ce odleg艂e s膮 od siebie oko艂o kilometra.
- Brak w臋z艂ów szlaków a tym samym wariantowo艣ci w臋drówki. Nale偶y zaplanowa膰 na 2-3 dni w przypadku w臋drówki pieszej. Jedynie w臋ze艂 szlaków w Karsiborze - niebieski rowerowy i konny w okolicach Kl臋cka (nie mo偶na w臋drowa膰 konnym szlakiem).
- W 2011 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia s膮 w wiekszo艣ci stare a a wielu miejscach wogóle ich brakuje. Do艣膰 trudno jest pokona膰 bez mapy.
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak nale偶y do szlaków 艂atwych. Posiada jednak kilka trudniejszych odcinków. Jest to do艣膰 d艂ugi szlak i warto przy planowaniu jego pokonania zaplanowa膰 noclegi. Infromacje mo偶na uzyska膰 cho膰by w Informacji Turystycznej w zamku. Szlak zaczyna i ko艅czy si臋 w 艢widwinie. Historia szlaku si臋ga 1983 roku. Wówczas dzia艂acze ZBOWID-u i PTTK, wytyczyli szlak aby upami臋tni膰 dzia艂ania wojenne Wojska Polskiego, podczas II Wojny 艢wiatowej. W臋drówk臋 mo偶emy rozpocz膮膰 zrówno z przed Zamku Wdlów jak i z dworca PKP. Zapraszamy do spaceru.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, 艢widwin Zamek - Chom臋towo, 7,13 km (7,13) - (1,1,1)
Odcinek bardzo 艂atwy. Poruszamy si臋 ulicami miasta 艢widwin oraz drogami utwardzonymi. Poczatek/koniec szlaku przed wej艣ciem do zamku Wedlów. Zapraszamy do zwiedzenia tego okaza艂ago obiektu. Pocz膮tkowo by艂 zbudowany w stylu gotyckim. Pó藕niejsze przebudowy zmieni艂y jego charakter architektoniczny. Ruszamy ulic膮 Niedzia艂kowskiego w kierunku pó艂nocno-wschodnim. Na skrzy偶owaniu skr臋camy w prawo i poruszamy si臋 kolejno ulicami: Wojska Polskiego, w prawo Drawsk膮. Na tym odcinku widzimy pomnik Poleg艂ym i Pomordowanym 呕o艂nierzom i Ofiaróm Faszyzmu i Stalinizmu. Widoczny jest równie偶 gotycki ko艣ció艂 z 1338 roku pw. M.B.N.P. za艣 w w g艂臋bi Bram臋 Kamienn膮 z 1475 roku. Na odcinku miejskim mo偶emy na naszym szlaku podziwia膰 park miejski z 2 po艂owy XIX wieku Warto po艣wi臋ci膰 chwil臋 do zapoznania si臋 z pere艂kami architektonicznymi 艢widwina. Poruszamy si臋 dalej ulic膮 Drawsk膮 (droga nr 162). Po doj艣ciu do rozjazdu ulic, skr臋camy w ulic臋 Podmiejsk膮 i wyje偶d偶amy z miasta. Doje偶d偶amy drog膮 asfaltow膮 do wsi Koszanowo. Tutaj mo偶emy odnale藕膰 zabytkowy dwór z prze艂omu XIX/XX wieku. Na skrzy偶owaniu skr臋camy na wschód w kierunku wsi Chom臋towo. Poruszamy si臋 drog膮 utwardzon膮 po艣ród pól do osady. Tutaj wchodzimy w bruk. Z ciekawych obiektów odnajdziemy tutaj zabudowania gospodarcza z pocz膮tku XIX wieku oraz dwie najstarsze cha艂upy pod numerami 5 i 15. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking.
Odcinek drugi, Chom臋towo - Wierzbnica skrzy偶owanie, 13,40 km (6,27) - (1,2,2)
Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci porusza si臋 g艂ownie drogami polno-le艣nymi. Do skrzy偶owania Mulite szlak przebiega do艣膰 zaro艣ni臋t膮 i nierówn膮 drog膮 poln膮 (miedzow膮), która miejscami mo偶e by膰 zaorana i podmok艂a. Dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking, proponujemy objazd tak jak na schemacie drog膮 o lepszej nawierzchni.
Po dojechaniu do g艂ównej drogi skr臋camy w prawo w kierunku skrzy偶owania Mulite. Wracamy do w艂asciwego przebiegu szlaku. Wyje偶d偶amy brukiem z Chom臋towa. Tu偶 za budynkami skr臋camy w prawo aby po chwili na rozwidleniu dróg odej艣膰 od niej poruszaj膮c si臋 droga poln膮 wzd艂u偶 zaro艣li i drzew. Po kilkudziesi臋ciu metrach odbijamy w lewo i lekkim 艂ukiem po艣ród pól i 艂膮k dochodzimy do du偶ego skrzy偶owania. Na nim drog膮 艣ródlesn膮 poruszamy si臋 na wprost mijaj膮c zagrod臋 osady Mulite (Barwinek). Na rozwidleniu skr臋camy w kierunku pó艂nocno-wschodnim i drog膮 艣ródlesn膮 dochodzimy do skraju lasu. Od tej pory poruszamy si臋 droga poln膮. Na skrzy偶owaniu polnym skr臋camy w lewo dochodz膮c do ruiny PGR Wierzbnica. Po skr臋cie w prawo mijamy wysypisko smieci i dochodzimy do drogi asfaltowej. Tutaj ko艅czymy odcinek drugi naszego szlaku. Z tego miejsca mo偶emy równie偶 wróci膰 do 艢widwina. Skr臋caj膮c w lewo dojedziemy do Kluczkowa a z tamt膮d za znakami szlaku zielonego pieszego dojdziemy do dworca PKP w 艢widwinie. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking oprócz odcinka w opisie wy偶ej. - obej艣cie/objazd wskazany na schemacie..
Odcinek trzeci, Wierzbnica skrzy偶owanie - Rzepczyno, 19,30 km (5,90) - (1,1,1)
Do艣膰 艂atwy odcinek dla ka偶dej formy turystyki kwalifikowanej. Poruszamy si臋 g艂ównie drogami utwardzonymi, asfaltem i brukiem.
Skr臋camy w prawoi droga asfaltow膮 i pó藕niej brukowan膮 dochodzimy do Przyrzecza. Po drodze mijamy zabudowania le艣niczówki. Na skrzy偶owaniu obok przystanku PKS mo偶emy na chwilk臋 zatrzyma膰 si臋 przy pomniku po艣wi臋conym walkom z X Korpusem SS. To w艂asnie w tym miejscu poleg艂 ppor. Adam Stefa艅ski - dowódca 1 kompa, 1pp 2DP 1 Armii Wojska Polskiego. Na ksrzyzowaniu skr臋camy w prawo iutwardzon膮 drog膮 mijamy las i wyje偶d偶amy na skrzy偶owaniu obokosady Gr膮dzkie. W wi臋kszo艣ci to ruiny domów. Skr臋camy w lewo, mijamy jedno z gospodarstw i drog膮 poln膮 doje偶dz膮my do wsi Rzepczyno. Na skrzy偶owaniu idziemy dalej na wprost wchodz膮c do wsi. Mi艂o艣nicy historii mog膮 zwiedzi膰 tutaj kilka ciekawych obiektów. Ko艣ció艂 pó藕nogotycki z XVII wieku z dzwonic膮 drewnian膮 z XIX wieku. odrestaurowany pa艂ac z 2 po艂owy XIX wieku otoczony parkiem krajobrazowym i oczywi艣cie star膮 zabudow臋 wsi. Odnajdziemy równie偶 艣lady niemieckiej przesz艂o艣ci - pomnik przyko艣cielny po艣wi臋cony mieszka艅com któzy zgineli podczas I Wojny 艢wiatowej - jedyny który do dnia dzisiejszego osta艂si臋 zniszczeniom w powiecie 艣widwi艅skim. Z Rzepczyna mo偶emy porusza膰 si臋 dalej szlakiem lub wróci膰 z powrotem do 艢widwina PKS lubpieszo w kierunku pó艂nocnym na Koszanowo. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking.
Odcinek czwarty, Rzepczyno - Wi臋c艂aw skrzy偶owanie, 23,00 km (3,70) - (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, przebiega g艂ównie szos膮 (tutaj uwaga na ruch pojazdów) oraz dobrej jako艣ci drog膮 poln膮.
Po odpoczynku i zwiedzeniu Rzepczyna ruszamy na wschód wpierw brukowan膮 a potem asfaltow膮 drog膮 w kierunku zachodnim. Po prawej stronie mijamy jezioro Brze藕no aby po chwili doj艣膰 do drogi nr 162 oraz wsi Brze偶no. Jest ona siedzib膮 w艂adz gminy Brze偶no. Tutaj skr臋camy w lewo i poruszaj膮c si臋 drog膮 asfaltow膮 w kierunku po艂udniowym dochodzimy do Wi臋c艂awia. Na tym odcinku uwa偶amy na ruch pojazdów i przestrzegamy przepisów ruchu drogowego.W Wi臋c艂awiu mo偶emy podziwia膰 neoroma艅ski ko艣ció艂 z XIX wieku z oryginalnym wnetrzem oraz kolejny pomnik upami臋tnij膮cy walki II W艢. Wiele budynków wsi obj臋tych jest opiek膮 konserwatorsk膮. We wsi mo偶emy równie偶 rozpocz膮膰 sp艂yw kajakowy Star膮 Reg膮.
Odcinek pi膮ty Wi臋c艂aw skrzy偶owanie - Karsibór skrzy偶owanie, 29,50 km (6,50) - (1,2,1)
Kolejny 艂atwy odcinek id膮cy drogami polnymi. Czasami lekko zaro艣nietymi.
We wsi skr臋camy w lewo aby drog膮 poln膮 o do艣膰 dobrej nawierzcni, porusza膰 sie w kierunku Karsibora. Odcinek ko艅czy si臋 na skrzy偶owaniu z szos膮. Znajdziemy tutaj krzy偶 przydro偶ny. Równie偶 w tym miejscu nasz szlak spotyka si臋 na chwil臋 (w臋ze艂 szlaków) z niebieskim szlakiem rowerowym "Wzgórz Moreny Czo艂owej". Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking.
Odcinek szósty, Karsibór skrzy偶owanie - Kl臋cko, 33,80 km (4,30) - (1,1,1)
Odcinek szlaku bardzo 艂atwy, przebiega g艂ównie szos膮, brukiem i drog膮 utwardzon膮.
Na skrzyzowaniu skr臋camy w lewo i dochodzimy do pomnika po艣wi臋conego 3pp 1DP 1 AWP, który wyzwoli艂 wie膰 6 marca 1945 roku. Id膮c dalej szos膮 mijamy pojedyncze zabudowania Karsiboru. Od nazwy wsi pochodzi równie偶 nazwa Zespo艂u Przyrodniczo-Krajobrazowego który mijamy po pó艂nocno - wschodniej stronie. Znajdziemy tu dobrze przygotowan膮 艣cie偶k臋 dydaktyczn膮 "Torfowisko Karsibrór" z tablicami edukacyjnymi. W seo艂ectwie Karsibór znajdziemy te偶 dwa pomnikowe d臋by GRUBY i WYSOKI. Za wsi膮 skr臋camy w prawo i drog膮 brukowan膮 a nast臋pnie 偶u偶low膮 docieramy do le艣niczówki K艂臋cko. Tutaj ko艅czymy nasz odcinek szlaku i chwila odpoczynku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking.
Odcinek siódmy K艂臋cko - Rycerzewko, 40,4 km (6,60) - (1,2,1)
Odcinek do艣膰 艂atwy, przebiegaj膮cy g艂ównie drogami le艣nymi i utwardzonymi dobrej jako艣ci. Jedynie na po艂udnie od jeziora K艂臋ckiego krótki odcinek do艣膰 b艂otnistej i nierównej drogi le艣nej - wspólny przebieg z szlakiem konnym.
Z le艣niczówki dalej poruszamy si臋 utwardzon膮 drog膮 le艣n膮. W pewnym momencie od zachodu dochodzi do nas szlak konny. "Pojezierza Drawskiego", z którym wspólnie przez chwilk臋 przebiega nasz szlak - uwaga na ruch konny ! Po chwili skr臋camy w lewo i kieruj膮c si臋 do艣膰 zniszczon膮 drog膮 le艣n膮 (ka艂u偶e, gruz, b艂oto) kierujemy si臋 na pó艂noc. Ten odcinek jest trudny dla rowerzystów i NW.Na szcz臋艣cie jest te偶 bardzo krótki. Po chwili skr臋camy ponownie w prawo. Z ciekawostek - odnajdziemy tutaj poniemiecki drogowskaz kamienny z napisem "Klensnik 1, Morlengand 3 km". Na nats臋pnym du偶ym skrzy偶owaniu, po wyj艣ciu z lasu skr臋camy w lewo i poruszamy si臋 drog膮 na pó艂noc, maj膮c po lewej stronie jezioro K艂臋cko. Na trasie miamy pojedyncze zagrody osady Donatowo. Dochodzimy do pó艂nocnego kra艅ca jeziora - tutaj znajduje si臋 parking jak i idealne miejsce na biwakowanie. Na rozje藕dzie na skraju lasu poruszamy si臋 na pó艂noc i po ok 1,5 km dochodzimy do bruku. Mijamy wie艣 Kaplice aby po chwili dotrze膰 do szosy w Rycerzewku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking - z wyjatkiem krótkiego odcinka wskazanego w opisie.
Odcinek ósmy, Rycerzewko - przeprawa nad rz. Rega, 46,50 km ( 6,10) - (1,1,1)
Odcinek bardzo 艂atwy id膮cy szos膮 asfaltow膮.
Z Rycerzewka ruszamy szod膮 a偶 do samej Bierzwnicy. W miejscowo艣ci czeka na nas kilka turystycznych atrakcji. Je艣li na chwl臋 odejdziemy szos膮 w kierunku na S艂aw臋 odnajdziemy zespó艂 pa艂acowo-parkowy. Na skraju zespo艂u okaza艂y d膮b, a dalej Cenotaf von Oppenveld z XIX/XX wieku wykonany w formie obeliska z czarnego marmumuru. W zespole znajduje si臋 pa艂ac neoklasycystyczny z 2 po艂wy XIX wieku oraz park przypa艂acowya w nim okaza艂y cyprysik b艂otny. Wracaj膮c do Bierzwnika, znajziemy tutaj kolejny pomnik upami臋tniaj膮cy walki kot艂a 艢widwi艅skiego po艣wi臋cony 偶o艂nierzom polskim którzy 5 marca 1945 roku wyzwolili wie艣. Do niew膮tpliwych atrakcji wsi nale偶y równie偶 eklektyczny ko艣ció艂 filialny w Bierzwnicy z XIX w., w którym znajduje si臋 dzwon pó藕nogotycki z 1581 r. i barokowy 艣wiecznik z ko艅ca XVIII w.. Po odpoczynku i zwiedzeniu wsi ruszamy dalej w kierunku 艢widwina a偶 do skr臋tu szlaku w prawo na skarju lasu. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking.
Odcinek dziewi膮ty, Przeprawa nad rz. Rega - Kluczkowo, 54,60 km (8,10) - (1,2,2)
Odcinek generalnie 艂atwy. Du偶e utrudnienie na jego pierwszym kilometrze. Droga jest miejscami mocno zaro艣ni臋ta oraz czeka nas przeprawa przez Reg臋. JEdnakw tym miejscu jest ona ma艂膮 rzeczk膮 do przej艣cia.
Schodzimy z drogi asfaltowej w drog臋 poln膮 i po chwili dochodzimy do Regi. Obecnie jest ona uregulowana (w 2011 roku trwaj膮 prace). Po przeprawie czeka nas marsz podmok艂膮 艂膮k膮 na odcinku oko艂o 1 kilometra. Dochodzimy do skraju lasu aby wreszcie wyj艣膰 z zaro艣ni臋tej drogi na drog臋 le艣n膮 o dobrej nawierzchni. Tutaj za znakami szlaku pieszego po艣ród boru sosnowego i lasów mieszanych pod膮偶amy do Cieszeniewa. Tutaj rownie偶 odnajdziemytablic臋 upami臋tniaj膮c膮 likwidacj臋 "Kot艂a 艢widwi艅skiego" i wyzwolenie wsi. Je艣li pójdziemy w kierunku na Such膮, po chwili odnajdziemy zabytkowy ko艣ció艂 z ko艅膰a XIX wieku. Po krótkim odpoczynku i posileniu si臋 w sklepie (klubokawiarnia), ruszamy w kierunku po艂udniowo zachodnim drog膮 poln膮 (skr臋camy przy przystanku PKS w lewo). Dochodzimy do mostu nad rzek膮 Rega i idziemy dlaej w kierunku zachodnimw kierunku Kluczkowa. Po drodze mijamy ruiny m艂yna. Wchodzimy do wsi i któr膮 oczywi艣cie eksplorujemy, gdy偶 jej dzieje si臋gaj膮 1 po艂owy XIV wieku. Znajdziemy w niej zabytkowy ko艣ció艂 zbudowany w stylu neogotyckim z zewn膮trzn膮 dzwonnic膮. Zbudowany zosta艂 z g艂azów narzutowych i ceg艂y w 1856 roku. Nieopodal pomnik poniemiecki po艣wi臋cony poleg艂ym podczas I Wojny 艢wiatowej oraz pomnik upami臋tniaj膮cy walki w Kotle 艢widwi艅skim jak i wyzwolenie wsi, zbudowany w formie proporca postawionego na postumencie. Z Kluczkowa mo偶emy pojecha膰 komuikacj膮 samochodow膮 do 艢widwina lub po do艣膰 prostym terenie skierowa膰 nogi na dworzec 艣widwi艅ski. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking.
Odcinek dziesi膮ty, Kluczkowo - 艢widwin PKP, 63,40 (8,80km) - (1,1,1)
Odcinek bardzo 艂atwy. Przebiega po szosie asfaltowej i drodze utwardzonej oraz ulicami 艢widwina.
Ruszamy z Kluczkowa szos膮 asfaltow膮 w kierunku 艢widwina. Zwracamy szczególn膮 uwag膮 na przepisy ruchu drogowego. Po kilku kimoetrach skr臋camyw w prawo skos i drog膮 poln膮 dochodzimy do nieiwelkiego jeziorka. Za jeziorkiem skr臋camy w lewo i poruszamy si臋 w po艣ród budynków osady 艢widwinek II. Dochodzimy z powrotem do asfaltu i przy szkole skr臋camy w prawo. W centrum szko艂y znajduje si臋 izba muzealna. Wkraczamy do 艢widwina. Id膮c ulic膮 Kombatantów Polskich dochodzimy do ronda - Plac Sybiraków. Po prawej stronie mijamy Park Wodny Relax. Idziemy na wprost ulic膮 Po艂czy艅sk膮. Nastepnie skr臋camy w prawo w ulic臋 3 marca i dochodzimy do placu Lotników oraz samego dworca PKP. Na przeciw dworca pomnik po艣wi臋cony 偶o艂nierzom polskim i radzieckim oraz pomnik-samolot MIG-17. Zako艅czamy nasz jak偶e ciekawy i "wojenny" szlak. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2011 roku okre艣lamy jako z艂e i niedostateczne. Szlak wymaga pilnej renowacji a tury艣ci w wielu miejscach nie poradz膮 sobie bez mapy
- Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane s膮 w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 63,4 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 179 metrów (49% trasy)
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 181 metrów (51% trasy)
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 86 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 161 metry
Mapa dedykowana przez nas do pokonywania szlaku
Szlak Kot艂a 艢widwi艅skiego. Mapa turystyczna.
skala 1:40.000 format: 66x46 cm nak艂ad: 2.000 egz. edycja: 2006 j臋zyki: polski, niemiecki
Wydawnictwo - EKO-MAP 艢widwin www.ekomap.pl
|
|
|