Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 1

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI PIESZE » P-N-ZDR/ZWA-075 (PTTK ZP-1101n) niebieski, DRAWSKO POM. PKP - I艁OWIEC PKS, 57,13 km
P-N-ZDR/ZWA-075 (PTTK ZP-1101n) niebieski, DRAWSKO POM. PKP - I艁OWIEC PKS, 57,13 km

NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-N-ZDR/ZWA-075

NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1101-n

PRZEBIEG SZLAKU: DRAWSKO POMORSKIE – GUDOWO – LUBIESZEWO – WIERZCHOWO – SO艢NICA – 艢WIERCZYNA – WIELBOKI – I艁OWIEC.

NAZWA SZLAKU: „IM. I WARSZAWSKIEJ DYWIZJI KAWALERII”

NADLE艢NICTWA: Z艁OCIENIEC, 艢WIERCZYNA, WA艁CZ

GMINY: DRAWSKO POMORSKIE, Z艁OCIENIEC, WIERZCHOWO, WA艁CZ

POWIAT: DRAWSKO POMORSKIE, WA艁CZ

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, 艢CIE呕KI LE艢NE, DROGI POLNE.

KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

D艁UGO艢膯: 57,13 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów, 53,08 km w powiecie Drawskim i 4,05 km w powiecie Wa艂eckim)

WA呕NE UWAGI:

  1. Szlak ma charakter LINIOWY. 
  2. W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na dobry. Troch臋 problemów w mie艣cie Drawsko.
  3. Szlak zaczyna si臋 w Drawsku Pomorskim przy dworcu PKP i ko艅czy na w臋藕le ze szlakiem czarnym w I艂owcu na przystanku PKS
  4. Szlak po drodze przecina si臋 ze szlakiem zielonym („SZLAK JEZIOR DRAWSKICH”) oraz pocz膮tkiem szlaku czarnego (LUBIESZEWO-PO艁CZYN ZDRÓJ) i szlakami rowerowymi, co pozwala na wariantowo艣膰 naszej w臋drówki
  5. Szlak idealnie nadaje si臋 do uprawiania turystyki rowerowej z miejscowymi utrudnieniami w formie dróg gruntowych

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. D艂ugo艣膰 szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w ci膮gu 2-3 dni, natomiast na pokonanie  szlaku rowerem  potrzebujemy 1-2 dni w zale偶no艣ci od przygotowania kondycyjnego. Drogi oraz oznakowanie pozwala na relaksowanie si臋 natur膮. Szlak przebiega po艂udniow膮 cz臋艣ci膮 Pojezierza Drawskiego. Po drodze przechodzimy wzd艂u偶 jezior Lubie, Busko. Mniej wi臋cej wzd艂u偶 przebiegu szlaku przechodzi艂 szlak bojowy I Warszawskiej Dywizji Kawalerii. Na po艂udnie od Wierzchowa mia艂a miejsce bitwa z historyczn膮 szar偶膮 polskiej kawalerii w okolicach miejscowo艣ci Borujsko – obecna nazwa wsi 呕e艅sko. Jako jeden z niewielu szlaków w Polsce, przebiega przez sam 艣rodek jednego z o艣rodków nad. Jeziorem Lubie i to ca艂kowicie legalnie po drodze gminnej. Zreszt膮 ten o艣rodek polecamy.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Drawsko Pomorskie dworzec PKP/PKS – Gudowo (ko艣ció艂), 8,42 (8,42) km - 1,1,1

Odcinek 艂atwy drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

Pocz膮tek szlaku znajduje si臋 przy dworcu PKP/PKS. Od dworca kierujemy si臋 na pó艂noc do centrum miasta. W臋drujemy ulic膮 Moniuszki, dochodzimy do g艂ównej ulicy Z艂ocienieckiej przy której skr臋camy w lewo. Mijamy informacje turystyczn膮 z prawej strony, nast臋pnie kierujemy si臋 w stron臋 mostku na odnodze Drawy. Przekraczaj膮c go mijamy z prawej strony plac z fontann膮. Tu偶 obok znajduje si臋 w艂a艣ciwy nurt rzeki Drawy. Pod膮偶amy dalej prosto po oko艂o 100m docieramy do ko艣cio艂a gotyckiego z XV wieku. Od ko艣cio艂a kierujemy si臋 dalej deptakiem ulic膮 Sikorskiego, aby za chwile skr臋ci膰 w lewo w ulic臋 Obro艅ców Westerplatte. Ponownie przecinamy rzek臋, tu偶 za szko艂膮 skr臋camy w prawo obok pomnika ku czci 偶o艂nierzy Armii Czerwonej (dwa czo艂gi T-34).  Kierujemy si臋 w stron臋 Parku Chopina. Pod膮偶amy alejkami mijaj膮c amfiteatr, podziwiaj膮c drzewa pomnikowe docieramy do kolejnego mostku. Skr臋camy w prawo i po 150m w lewo w Promenad臋 Piastowsk膮, w po艂owie przecinamy torowisko. Docieramy do zakr臋tu, przy którym znajduje si臋 boisko miejskiego klubu sportowego. Maszerujemy drog膮 nieopodal jeziora Okra. Na rozwidleniu skr臋camy w lewo, tu偶 przed zabudowaniem odbijamy w prawo drog膮 poln膮. Pod膮偶amy na po艂udniowy-wschód przez oko艂o 2,5km. Docieramy do miejscowo艣ci Gudowo. Wchodzimy na drog臋 asfaltow膮 i przemieszczamy si臋 do centrum, docieramy do neogotyckiego ko艣cio艂a z XVII wieku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek drugi, Gudowo (ko艣ció艂) - Lubieszewo, 7,43 (15,85)km - 1,1,1

Odcinek 艂atwy drogi asfaltowe, gruntowe.

Od ko艣cio艂a kierujemy si臋 ponownie drog膮 g艂ówn膮. Przemieszczamy si臋 ni膮 przez 1,5km. Nast臋pnie odbijamy w prawo w drog臋 gruntow膮 kieruj膮c膮 na po艂udniowy-wchód i pod膮偶amy ni膮 przez 4,5km. W臋drujemy zagajnikami oraz polami. Docieramy do drogi asfaltowej i kierujemy si臋 do centrum Lubieszewa przez 900m. W miejscowo艣ci znajduje si臋 ko艣ció艂 barokowy z 1687 roku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek trzeci, Lubieszewo - Wierzchowo, 14,58 (30,43)km - 1,1,1

Odcinek 艂atwy drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

Szlak prowadzi ponownie w kierunku po艂udniowo-wschodnim. Pod膮偶amy drog膮 gruntow膮 mijaj膮c pola. Po 3km docieramy do lasu. Po 800m docieramy do M艂odzie偶owego O艣rodka Zdrowego 呕ycia w Zatoniu przez który szlak przechodzi. Za o艣rodkiem szlak prowadzi na wschód do drogi utwardzonej (po偶arowej). Pod膮偶amy ni膮 przez ponad 1,5km do rozwidlenia na którym szlak skr臋ca w lewo w drog臋 gruntow膮. W臋drujemy ni膮 przez ponad 2km, a偶 dotrzemy do drogi asfaltowej. Skr臋camy w lewo w kierunku miejscowo艣ci 呕abinek. Przemieszczamy si臋 szos膮 przez 2,5km do pierwszych zabudowa艅. Na zakr臋cie we wsi znajduje si臋 ko艣ció艂 klasycystyczny z XIX wieku. Przechodzimy przez miejscowo艣膰 w kierunku pó艂nocnym. Tu偶 za zabudowaniami mo偶na zaobserwowa膰 niewielk膮 cz臋艣膰 jeziora Busko. Dochodzimy do ronda, które przecinamy na wprost. Po 500m mijamy zak艂ad karny, zaraz za nim znajduje si臋 przejazd kolejowy. Przed nami znajduje si臋 ju偶 miejscowo艣膰 Wierzchowo. Mijamy pierwsze zabudowania i wchodzimy do centrum przy którym znajduje si臋 ko艣ció艂 neogotycki z 1891 roku. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek czwarty, Wierzchowo – So艣nica, 11,69 (42,12)km - 1,1,1

Odcinek 艂atwy drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

Od skrzy偶owania przy którym jest ko艣ció艂 pod膮偶amy na po艂udniowy-wschód drog膮 g艂ówna. Mijamy z prawej strony cmentarz, szlak skr臋ca w lewo prowadz膮c wzd艂u偶 skraju lasu. Przechodzimy niemal 1km, na skrzy偶owaniu skr臋camy w prawo. Nast臋pnie na kolejnym w lewo w kierunku wschodnim. W臋drujemy tak teraz przez 2.3 km mijaj膮c z prawej strony tereny podmok艂e. Docieramy do le艣niczówki B臋dlino, po 400m docieramy do drogi w kierunku B臋dlina, lecz nie wschodzimy do miejscowo艣ci. Po 1km dochodzimy do torów z którymi pod膮偶amy przez 2,5km. Dochodzimy do skrzy偶owania dróg wraz z przejazdem kolejowym. Skr臋camy w prawo, przechodzimy przez tory i pod膮偶amy na po艂udnie szos膮. W臋drujemy przez 1km do centrum So艣nicy w którym znajduje si臋 ko艣ció艂. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek pi膮ty, So艣nica - 艢wierczyna, 4,91 (47,03)km - 1,1,1

Odcinek 艂atwy drogi asfaltowe, gruntowe.

Za ko艣cio艂em szlak skr臋ca w lewo na wschód. Mijamy ostanie budynki i wchodzimy na drog臋 gruntow膮. Wiedzie ona nas do 艢wierczyny przez 4km. Szlak prowadzi przez pola i zagajniki, dalej przez podmok艂e 艂膮ki. Docieramy do przejazdu kolejowego przed którym znajduje si臋 rzeczka 艢wierczyniec. Docieramy do miejscowo艣ci. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek szósty, 艢wierczyna – I艂owiec przystanek PKS, 10,10 (57,13) km - 1,1,1

Odcinek 艂atwy drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe, 艣cie偶ki.

Od miejscowo艣ci pod膮偶amy na po艂udniowy-wschód. We wsi znajduje si臋 równie偶 ko艣ció艂 neoklasycystyczny z 1830 roku. W臋drujemy szos膮 do wsi Wielboki przez 3,3km, tu偶 przed zabudowaniami przekraczaj膮c rzeczk臋 艢wierczyniec. Za miejscowo艣ci膮 dalej pod膮偶amy szos膮 przez 2,6km do skrzy偶owania z drog膮 po偶arow膮. Skr臋camy w lewo i pod膮偶amy ni膮 do I艂owca przez ponad 2.5km. Przechodzimy obok zajazdu, nast臋pnie przez mostek i docieramy do przystanku PKS. Znajduje si臋 tam pocz膮tek szlaku czarnego. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy jako dobre. 
  • Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy.

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1

1 – 艂atwy bez utrudnie艅
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU wg. GOOGLE EARTH:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 57,13 km wg. GPS Garmin 76CSX (pomiar co 0,01 km)
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 479 metrów
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 467 metrów
  4. Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna oko艂o 98 metrów
  5. Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna oko艂o 132 metry
  6. Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia oko艂o 165 metrów
Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist