NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-Z-ZWA-084
NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1128-z
PRZEBIEG SZLAKU: WAŁCZ – CZAPLA – WIESIÓŁKA.
NAZWA SZLAKU: B/D
NADLEŚNICTWA: WAŁCZ
GMINY: WAŁCZ
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONE, GRUNTOWE, ŚCIEŻKI LEŚNE.
KOLOR: ZIELONY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
DŁUGOŚĆ: 12,04 km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)
WAŻNE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY.
- W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dobry. Brak oznaczeń na terenach skansenu – poruszamy się w sumie „na czuja” za nielicznymi znakami (250 m).
- Szlak zaczyna się w Wałczu przy przystanku PKS i kończy w Wiesiółce na przystanku PKS.
- Szlak po drodze przecina się, oraz ma chwilowo wspólny przebieg ze szlakiem czerwonym („Szlak im 4 Dywizji Piechoty”). Na PKP/PKS wspólny początek ze szlakami czarnym (na Magnetyczną Górkę) i żółtym do Zdbic. Możliwość wariantowania wędrówki. Również przecięcie szlaku kajakowego.
- Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78Sx

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin, wraz z powrotem do Wałcza. Ciekawostką na trasie jest zespół umocnień Wału Pomorskiego znany jako „Czapa Hitlera” jak i częściowy przebieg stara kolejką z wiaduktami. Po drodze widok na rozbite bunkry. Bardzo fajny, militarny szlak na pierwszym odcinku oraz miły bór sosnowy na drugim odcinku.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy Wałcz PKP – węzeł szlaków, 4,11 (4,11) km - 1,2,2
Odcinek łatwy drogi asfaltowe, gruntowe.
Początek szlaku znajduje się w Wałczu przy dworcu PKP. Cały odcinek podążamy ze szlakiem czerwonym. Ulicą Kolejową podążamy na południe do ulicy Południowej. Skręcamy w lewo, przechodzimy przez przejazd kolejowy i po około 1km docieramy do Skansenu Fortyfikacji. Znajdowała się tam dawniej „Grupa Warowna Cegielnia”, obecnie jest to muzeum w którym możemy obejrzeć wystawę historyczno militarną oraz fortyfikacje. Tutaj poruszamy się ścieżkami idącymi również po skarpach - Uwaga brak oznaczeń na odcinku ok. 400m ! Podążamy dalej prosto ścieżką, aż do nasypu kolejki wąskotorowej, którym obecnie biegnie droga utwardzona. Nieopodal na rozbitym bunkrze, jest znak początku/końca czerwonego szlaku rowerowego. Skręcamy w lewo i podążamy drogą na nasypie, mijając z lewej strony jezioro Chmiel Wielki, a z prawej zaś schrony nieco oddalone od drogi i przepiękne widoki na zalesione wyrobiska i skarpy. Przechodzimy skrzyżowanie na wprost i ponownie ta sama sytuacja tym razem z lewej strony jezioro Chmiel. Dochodzimy do wiaduktu, pod którym przechodzimy i za nim skręcamy w prawo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking oprócz sporych utrudnień na terenie skansenu i umocnień aż do drogi na nasypie.
Odcinek drugi, węzeł szlaków – Wiesiółka PKS 7,93 (12,04) km - 1,1,1
Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, ścieżki leśne.
Od wiaduktu podążamy ścieżką przez 100m i wchodzimy na drogę gruntową. Podążamy nią aż do skraju lasu przez około 4,5km krzyżując się z drogami leśnymi oraz szlakiem rowerowym niebieskim. Dochodzimy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i przemieszczamy się około 700m. Mijamy zabudowania miejscowości Czapla oraz ruiny starego młyna i przechodzimy nad rzeką Dobrzyca – węzeł ze szlakiem kajakowym. Tuż za dwoma zakrętami, skręcamy w prawo w drogę gruntową. Wędrujemy nią przez 1,6km i ponownie docieramy do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo w kierunku południowym, ponownie przechodząc mostem przez Dobrzycę. Z lewej strony znajduje się XIX wieczny pałac oraz park z połowy XIX wieku. Następnie przechodzimy między zabudowaniami wsi Wiesiółka i dochodzimy do przystanku PKS, gdzie szlak się kończy. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking. Z Wiesiółki, możemy wrócić autobusem PKS do Wałcza lub drogą asfaltową lub utwardzonymi przez Czaplę do Wałcza - drogi widać na schemacie.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy jako dobre z wyjątkiem ternu skansenu na 1 odcinku szlaku.
- Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy z miejscowym utrudnieniem na terenie skansenu na 1 odcinku.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU wg. GOOGLE EARTH:
- Długość szlaku 12,04 km wg. GPS Garmin 76CSX (pomiar co 0,01 km)
- Łączna wysokość podejść na trasie około 130 metrów
- Łączna ilość zejść na trasie około 151 metrów
- Wysokość minimalna około 90 metrów
- Wysokość maksymalna około 122 metry
- Wysokość średnia około 109 metrów
SZLAK I ZDJĘCIA NA NASZYM PROFILU FACEBOOK
|