Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 3

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI PIESZE » P-N-ZWA-087 (PTTK ZP-1131n) niebieski, WA艁CZ RADU艃 PKP - WA艁CZ PKP, 10,0 km
P-N-ZWA-087 (PTTK ZP-1131n) niebieski, WA艁CZ RADU艃 PKP - WA艁CZ PKP, 10,0 km

NUMER SZLAKU WWW.WEDRUJZNAMI.PL : P-N-ZWA-087 

NUMER SZLAKU PTTK: ZP-1131n

PRZEBIEG SZLAKU: WA艁CZ - WA艁CZ.

NAZWA SZLAKU:  NIEBIESKI WOKÓ艁 WA艁CZA 

NADLE艢NICTWA: WA艁CZ

GMINY:  MIEJSKA WA艁CZ

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUKOWANA, UTWARDZONA, GRUNTOWA, 艢CIE呕KI LE艢NE.

KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

D艁UGO艢膯: 8,7km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)

WA呕NE UWAGI:

  1. Szlak ma charakter p臋tli (okr臋偶ny). 
  2. W 2012 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na dobry – na mie艣cie s艂abe oznakowanie.
  3. Szlak zaczyna si臋 i ko艅czy na stacji PKP Wa艂cz-Radu艅.
  4. Szlak po drodze przecina si臋 ze szlakiem czerwonym (Nadarzyce – Cz艂opa) oraz czarnym (Wa艂cz-Górka Magnetyczna)
  5. Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. D艂ugo艣膰 szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w ci膮gu kilku godzin. Jest to typowy, najbardziej charakterystyczny i najcz臋艣ciej ucz臋szczany przez Wa艂czan szlak pieszy i rowerowy. Poszczególne jego fragmenty traktowanie s膮 jako doskona艂e 艣cie偶ki do krótkich, rodzinnych spacerów lub przeja偶d偶ek rowerowych. Szlak ten rozpoczyna/ko艅czy si臋 na dawnej stacji PKP Wa艂cz – Radu艅. Na szlaku kilka atrakcji w tym przyrodniczych, wisz膮cy most, zabudowa miasta Wa艂cz oraz widoki na promenadzie id膮cej wzd艂u偶 jeziora Radu艅.

OPIS SZLAKU

Odcinek pierwszy, Stacja PKP Wa艂cz-Radu艅 – Most K艂osowskiego, 4,7 km - (1,1,1)

Odcinek 艂atwy drogi asfaltowe, brukowane, utwardzone, gruntowe i le艣ne.

Pocz膮tek szlaku zaczyna si臋 przy dawnej stacji PKP Wa艂cz-Radu艅.  Nast臋pnie kierujemy si臋 wzd艂u偶 torów na zachód drog膮 asfaltowa, a po chwili wchodzimy na ulic臋 brukowan膮. Szlak prowadzi ulica Okr臋偶n膮, a偶 do ulicy Morzyce, przy której skr臋camy w prawo i pod膮偶amy ni膮 przez oko艂o 2,3km. Napotykaj膮c w mi臋dzy czasie na le艣niczówk臋 Morzyce oraz przekraczaj膮c dwukrotnie tory kolejowe. Dochodzimy do skrzy偶owania na którym znajduje si臋 w臋ze艂 szlaków. Skr臋camy w lewo w drog臋 le艣n膮 wraz z pieszym szlakiem czarnym (Wa艂cz – Górka Magnetyczna). Po oko艂o 250 m docieramy do skupiska drzew pomnikowych (m.in. 800 letni D膮b Piastowski). Kilkadziesi膮t metrów dalej dochodzimy do torów kolejowych, które nale偶y przekroczy膰. Uwaga – brak przej艣cia.  Kierujemy si臋 dalej na po艂udniowy – wschód przez oko艂o 1,1km do jeziora Radu艅, i w臋drujemy mijaj膮c stacje 艣cie偶ki przyrodniczo-le艣nej przy O艣rodku Edukacji „Morzycówka” oraz le艣ne jeziorko Radu艅 Ma艂e (j. Czarna Pere艂ka, Herty).  Przed jeziorem dochodzi do nas pieszy szlak czerwony (Nadarzyce – Cz艂opa). Dochodzimy do najw臋偶szego miejsca na jeziorze w którym znajduje si臋 wisz膮cy Most K艂osowskiego. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking. Miejscami droga rowerowa – niestety brak chodnika.

Odcinek drugi, Most K艂osowskiego – Stacja PKP Wa艂cz-Radu艅, 4,0 km - (1,1,1)

Odcinek 艂atwy 艣cie偶ka le艣na, drogi asfaltowe.

Przechodz膮c przez podwieszany most z 1978 roku o d艂ugo艣ci 85 metrów kierujemy si臋 dalej na wschód wzd艂u偶 jeziora Radu艅 – szlaki piesze; czarny i czerwony odbijaj膮 do g艂ównej ulicy – Alei Zdobywców Wa艂u Pomorskiego. Pod膮偶amy 艣cie偶k膮 przy brzegu jeziora przez oko艂o 1,6km mijaj膮c star膮 wie偶臋 ci艣nie艅 i tzw. Pla偶臋 miejsk膮. Nast臋pnie dochodzimy do dawnego Amfiteatru, od tego miejsca zaczyna si臋 nowopowsta艂a alejka-promenada. Maszeruj膮c wzd艂u偶 brzegu jeziora mo偶emy podziwia膰 jezioro Radu艅, jak i po艂o偶one nieco wy偶ej po prawej stronie miasto Wa艂cz ze swoimi zabytkami. Kierujemy si臋 promenad膮 przez prawie 1 km do ulicy Ch艂odnej, mijaj膮c po drodze ewangelicki cmentarz. Po doj艣ciu do rz. 呕ydówki skr臋camy w prawo i wzd艂u偶 jej brzegu dochodzimy do przychodni lekarskiej. Nast臋pnie przemieszczamy si臋 ulic膮 Ch艂odn膮, a偶 dochodzimy do Wile艅skiej i kierujemy si臋 do g艂ównej ulicy. W臋drujemy dalej Okulickiego w kierunku pó艂nocnym przechodz膮c przez rondo Solidarno艣ci a nast臋pnie w ulic臋 Nowomiejsk膮. Przechodzimy przez przej艣cie kolejowe i zaraz za nim skr臋camy w lewo drog膮 brukowan膮 ku dawnej stacji PKP Wa艂cz-Radu艅. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla pieszych, rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2012 roku okre艣lamy jako dobre – na mie艣cie s艂abe oznakowanie. 
  • Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy.

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1

1 – 艂atwy bez utrudnie艅
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 8,7  km
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie oko艂o 36 metrów (57%)
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie oko艂o 42 metrów(43%)
  4. Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna oko艂o 109 metry
  5. Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna oko艂o 114 metrów
  6. Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia oko艂o 129 metrów

 

GMINA I MIASTO WA艁CZ

 

Le偶y na Pojezierzu Wa艂eckim i na Równinie Wa艂eckiej. Na obszarze gminy znajduje si臋 jeden z najwi臋kszych w Polsce Park Linowy (w Rudnicy) oraz rezerwaty przyrody: Wielki Bety艅, Golcowe Bagno i Glinki. Przez t膮 drug膮 co do wielko艣ci gmin臋 w Polsce (wi臋ksza jest tylko Gmina Pisz) przep艂ywaj膮 dop艂ywy Gwdy: Pi艂awa, Dobrzyca i Pi艂awka, które s膮 dost臋pne dla kajaków oraz Zdbica przep艂ywaj膮ca przez du偶e jezioro Zdbiczno. Tereny le艣ne zajmuj膮 46% powierzchni gminy, a u偶ytki rolne 45%. W siedzibie gminy, Wa艂czu krzy偶uj膮 si臋 dwie drogi krajowe: nr 10 w kierunku Pi艂y (28 km) oraz Miros艂awca (27 km) oraz nr 22 w kierunku Jastrowia (29 km) oraz przez Rusinowo (20 km) do Cz艂opy (33 km). Przez gmin臋 prowadz膮 tak偶e drogi wojewódzkie: nr 163 艂膮cz膮ca Wa艂cz z Czaplinkiem (35 km), nr 178 przez Gostomi臋 (9 km) do Trzcianki (29 km). Przez Gostomi臋 prowadzi tak偶e droga nr 179 do Rusinowa (12 km) i przez Szyd艂owo (12 km) do Pi艂y (21 km).  Unikalne warunki przyrodnicze, walory krajobrazowe, wysoki stopien zalesienia, relatywnie niski stopien uprzemys艂owienia tego regionu, a tak偶e czystosc wód i powietrza stwarzaja dogodne warunki dla rozwoju ró偶norodnych form turystyki w gminie Wa艂cz. Walory kulturowe oraz bogata lesisto艣膰 ziemi Wa艂eckiej sa dodatkowym elementem przyciagajacym turystów. Teren Pojezierza Wa艂eckiego charakteryzuje sie stosunkowo ma艂ym zró偶nicowaniem szaty roslinnej; w drzewostanie dominuje sosna. Gdzieniegdzie, na lepszych glebach rosn膮 swierki, wystepujace poza granice swego naturalnego zasiegu. Z gatunków lisciastych najczesciej zwarte partie lasów tworzy buk, zw艂aszcza nad jeziorami. Inne czesciej wystepujace gatunki to brzoza, dab, jesion, olsza czarna. Warte wzmianki sa liczne zbiorowiska roslin torfowych, w których pojawiaja si臋: 偶urawina b艂otna, bagno zwyczajne, modrzewica zwyczajna, kruszczyk b艂otny, 艂u偶anka alpejska, skalnica torfowa i inne. Fauna tego terenu jest charakterystyczna dla nizinnej czesci Polski. W wa艂eckich lasach 偶yj膮 jelenie, daniele, dziki, sarny, zajace, a tak偶e lisy, kuny le艣ne i wiewiórki. Z rzadszych zwierzat spotkac mo偶na restytuowane stada 偶ubrów, muflonów i 艂osi; rozprzestrzeni艂y sie tu tak偶e bobry wyprowadzone z hodowli Poznanskiej Akademii Rolniczej. Bogaty swiat ptaków reprezentuja 艂abedzie, jastrz臋bie, soko艂y wedrowne, myszo艂owy, 偶urawie, bociany bia艂e i czarne, ba偶anty i kuropatwy, or艂y bieliki, puchacze i rybo艂owy. Osobliwoscia ornitologiczna s膮 spotykane nad jeziorem Bytyn tracze nurogesi. Wiekszo艣膰 wód Pojezierza Wa艂eckiego obfituje w ró偶ne gatunki ryb, m.in. pstragi, w臋gorze, sandacze, szczupaki, karpie, sielawy i trocie. Gady i p艂azy reprezentowane sa m.in. przez 偶mije, zaskronce, padalce i 偶ó艂wie. Kompleksy le艣ne wyst臋puja w otoczeniu licznych zbiorników wodnych. S膮 to g艂ównie jeziora rynnowe pochodzenia polodowcowego, d艂ugie, waskie i z regu艂y g艂臋bokie. Jeziora s膮 rajem dla w臋dkarzy, maj膮cych mo偶liwo艣膰 tej formy relaksu w oparciu o baz臋 gminy Wa艂cz. Na terenie gminy przebiega szereg szlaków turystycznych dla ka偶dej dziedziny turystyki kwalifikowanej od kajaków do turystyki pieszej. Niew膮tpliwymi atrakcjami s膮 umocnienia Wa艂u Pomorskiego otaczaj膮ce Wa艂cz i ciagn膮ce si臋 tutaj od Szczecinka i id膮c w kierunku Tuczna. Pere艂k膮 na tym odcinku jest miejsce prze艂amania Wa艂u Pomorskiego na pó艂noc od Zdbic. Umiejscowiony jest tam równie偶 skansen wojskowy. W samym Wa艂czu serdecznie polecamy Grup臋 Warown膮 „Cegielnia” oraz zbiory muzealne zwi膮zane z walkami podczas II Wojny 艢wiatowej. Na kajakarzy czeka kajakowa „P臋tla Wa艂ecka”, daj膮ca kilka dni niezapomnianych wra偶e艅. Niestety proponujemy j膮 w obecnym stanie tylko bardziej do艣wiadczonym p艂ywakom i osobom pragn膮cym pozna膰 kawa艂ek dobrej, kajakowej przygody. Atrakcj膮 jest równie偶 „Magnetyczna (Magiczna) Górka”, po艂o偶ona na naszych szlakach (czarny pieszy). Jak wida膰 ka偶dy znajdzie tutaj co艣 dla siebie. Aby dok艂adnie pozna膰 walory Ziemi Wa艂eckiej nale偶y sp臋dzi膰 tutaj przynajmniej 10 dni – zapraszamy do aktywnego wypoczynku.

Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist