Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » P-N-ZWA-087 (PTTK ZP-1131n) niebieski, WAŁCZ RADUŃ PKP - WAŁCZ PKP, 10,0 km
P-N-ZWA-087 (PTTK ZP-1131n) niebieski, WAŁCZ RADUŃ PKP - WAŁCZ PKP, 10,0 km

NUMER SZLAKU WWW.WEDRUJZNAMI.PL : P-N-ZWA-087 

NUMER SZLAKU PTTK: ZP-1131n

PRZEBIEG SZLAKU: WAŁCZ - WAŁCZ.

NAZWA SZLAKU:  NIEBIESKI WOKÓŁ WAŁCZA 

NADLEŚNICTWA: WAŁCZ

GMINY:  MIEJSKA WAŁCZ

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUKOWANA, UTWARDZONA, GRUNTOWA, ŚCIEŻKI LEŚNE.

KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012

DŁUGOŚĆ: 8,7km (pomiar wg. GPS 78S, pomiar co 10 metrów)

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter pętli (okrężny). 
 2. W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dobry – na mieście słabe oznakowanie.
 3. Szlak zaczyna się i kończy na stacji PKP Wałcz-Raduń.
 4. Szlak po drodze przecina się ze szlakiem czerwonym (Nadarzyce – Człopa) oraz czarnym (Wałcz-Górka Magnetyczna)
 5. Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w ciągu kilku godzin. Jest to typowy, najbardziej charakterystyczny i najczęściej uczęszczany przez Wałczan szlak pieszy i rowerowy. Poszczególne jego fragmenty traktowanie są jako doskonałe ścieżki do krótkich, rodzinnych spacerów lub przejażdżek rowerowych. Szlak ten rozpoczyna/kończy się na dawnej stacji PKP Wałcz – Raduń. Na szlaku kilka atrakcji w tym przyrodniczych, wiszący most, zabudowa miasta Wałcz oraz widoki na promenadzie idącej wzdłuż jeziora Raduń.

OPIS SZLAKU

Odcinek pierwszy, Stacja PKP Wałcz-Raduń – Most Kłosowskiego, 4,7 km - (1,1,1)

Odcinek łatwy drogi asfaltowe, brukowane, utwardzone, gruntowe i leśne.

Początek szlaku zaczyna się przy dawnej stacji PKP Wałcz-Raduń.  Następnie kierujemy się wzdłuż torów na zachód drogą asfaltowa, a po chwili wchodzimy na ulicę brukowaną. Szlak prowadzi ulica Okrężną, aż do ulicy Morzyce, przy której skręcamy w prawo i podążamy nią przez około 2,3km. Napotykając w między czasie na leśniczówkę Morzyce oraz przekraczając dwukrotnie tory kolejowe. Dochodzimy do skrzyżowania na którym znajduje się węzeł szlaków. Skręcamy w lewo w drogę leśną wraz z pieszym szlakiem czarnym (Wałcz – Górka Magnetyczna). Po około 250 m docieramy do skupiska drzew pomnikowych (m.in. 800 letni Dąb Piastowski). Kilkadziesiąt metrów dalej dochodzimy do torów kolejowych, które należy przekroczyć. Uwaga – brak przejścia.  Kierujemy się dalej na południowy – wschód przez około 1,1km do jeziora Raduń, i wędrujemy mijając stacje ścieżki przyrodniczo-leśnej przy Ośrodku Edukacji „Morzycówka” oraz leśne jeziorko Raduń Małe (j. Czarna Perełka, Herty).  Przed jeziorem dochodzi do nas pieszy szlak czerwony (Nadarzyce – Człopa). Dochodzimy do najwęższego miejsca na jeziorze w którym znajduje się wiszący Most Kłosowskiego. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking. Miejscami droga rowerowa – niestety brak chodnika.

Odcinek drugi, Most Kłosowskiego – Stacja PKP Wałcz-Raduń, 4,0 km - (1,1,1)

Odcinek łatwy ścieżka leśna, drogi asfaltowe.

Przechodząc przez podwieszany most z 1978 roku o długości 85 metrów kierujemy się dalej na wschód wzdłuż jeziora Raduń – szlaki piesze; czarny i czerwony odbijają do głównej ulicy – Alei Zdobywców Wału Pomorskiego. Podążamy ścieżką przy brzegu jeziora przez około 1,6km mijając starą wieżę ciśnień i tzw. Plażę miejską. Następnie dochodzimy do dawnego Amfiteatru, od tego miejsca zaczyna się nowopowstała alejka-promenada. Maszerując wzdłuż brzegu jeziora możemy podziwiać jezioro Raduń, jak i położone nieco wyżej po prawej stronie miasto Wałcz ze swoimi zabytkami. Kierujemy się promenadą przez prawie 1 km do ulicy Chłodnej, mijając po drodze ewangelicki cmentarz. Po dojściu do rz. Żydówki skręcamy w prawo i wzdłuż jej brzegu dochodzimy do przychodni lekarskiej. Następnie przemieszczamy się ulicą Chłodną, aż dochodzimy do Wileńskiej i kierujemy się do głównej ulicy. Wędrujemy dalej Okulickiego w kierunku północnym przechodząc przez rondo Solidarności a następnie w ulicę Nowomiejską. Przechodzimy przez przejście kolejowe i zaraz za nim skręcamy w lewo drogą brukowaną ku dawnej stacji PKP Wałcz-Raduń. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy jako dobre – na mieście słabe oznakowanie. 
 • Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:

 1. Długość szlaku 8,7  km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie około 36 metrów (57%)
 3. Łączna ilość zejść na trasie około 42 metrów(43%)
 4. Wysokość względna minimalna około 109 metry
 5. Wysokość względna maksymalna około 114 metrów
 6. Wysokość względna średnia około 129 metrów

 

GMINA I MIASTO WAŁCZ

 

Leży na Pojezierzu Wałeckim i na Równinie Wałeckiej. Na obszarze gminy znajduje się jeden z największych w Polsce Park Linowy (w Rudnicy) oraz rezerwaty przyrody: Wielki Betyń, Golcowe Bagno i Glinki. Przez tą drugą co do wielkości gminę w Polsce (większa jest tylko Gmina Pisz) przepływają dopływy Gwdy: Piława, Dobrzyca i Piławka, które są dostępne dla kajaków oraz Zdbica przepływająca przez duże jezioro Zdbiczno. Tereny leśne zajmują 46% powierzchni gminy, a użytki rolne 45%. W siedzibie gminy, Wałczu krzyżują się dwie drogi krajowe: nr 10 w kierunku Piły (28 km) oraz Mirosławca (27 km) oraz nr 22 w kierunku Jastrowia (29 km) oraz przez Rusinowo (20 km) do Człopy (33 km). Przez gminę prowadzą także drogi wojewódzkie: nr 163 łącząca Wałcz z Czaplinkiem (35 km), nr 178 przez Gostomię (9 km) do Trzcianki (29 km). Przez Gostomię prowadzi także droga nr 179 do Rusinowa (12 km) i przez Szydłowo (12 km) do Piły (21 km).  Unikalne warunki przyrodnicze, walory krajobrazowe, wysoki stopien zalesienia, relatywnie niski stopien uprzemysłowienia tego regionu, a także czystosc wód i powietrza stwarzaja dogodne warunki dla rozwoju różnorodnych form turystyki w gminie Wałcz. Walory kulturowe oraz bogata lesistość ziemi Wałeckiej sa dodatkowym elementem przyciagajacym turystów. Teren Pojezierza Wałeckiego charakteryzuje sie stosunkowo małym zróżnicowaniem szaty roslinnej; w drzewostanie dominuje sosna. Gdzieniegdzie, na lepszych glebach rosną swierki, wystepujace poza granice swego naturalnego zasiegu. Z gatunków lisciastych najczesciej zwarte partie lasów tworzy buk, zwłaszcza nad jeziorami. Inne czesciej wystepujace gatunki to brzoza, dab, jesion, olsza czarna. Warte wzmianki sa liczne zbiorowiska roslin torfowych, w których pojawiaja się: żurawina błotna, bagno zwyczajne, modrzewica zwyczajna, kruszczyk błotny, łużanka alpejska, skalnica torfowa i inne. Fauna tego terenu jest charakterystyczna dla nizinnej czesci Polski. W wałeckich lasach żyją jelenie, daniele, dziki, sarny, zajace, a także lisy, kuny leśne i wiewiórki. Z rzadszych zwierzat spotkac można restytuowane stada żubrów, muflonów i łosi; rozprzestrzeniły sie tu także bobry wyprowadzone z hodowli Poznanskiej Akademii Rolniczej. Bogaty swiat ptaków reprezentuja łabedzie, jastrzębie, sokoły wedrowne, myszołowy, żurawie, bociany białe i czarne, bażanty i kuropatwy, orły bieliki, puchacze i rybołowy. Osobliwoscia ornitologiczna są spotykane nad jeziorem Bytyn tracze nurogesi. Wiekszość wód Pojezierza Wałeckiego obfituje w różne gatunki ryb, m.in. pstragi, węgorze, sandacze, szczupaki, karpie, sielawy i trocie. Gady i płazy reprezentowane sa m.in. przez żmije, zaskronce, padalce i żółwie. Kompleksy leśne występuja w otoczeniu licznych zbiorników wodnych. Są to głównie jeziora rynnowe pochodzenia polodowcowego, długie, waskie i z reguły głębokie. Jeziora są rajem dla wędkarzy, mających możliwość tej formy relaksu w oparciu o bazę gminy Wałcz. Na terenie gminy przebiega szereg szlaków turystycznych dla każdej dziedziny turystyki kwalifikowanej od kajaków do turystyki pieszej. Niewątpliwymi atrakcjami są umocnienia Wału Pomorskiego otaczające Wałcz i ciagnące się tutaj od Szczecinka i idąc w kierunku Tuczna. Perełką na tym odcinku jest miejsce przełamania Wału Pomorskiego na północ od Zdbic. Umiejscowiony jest tam również skansen wojskowy. W samym Wałczu serdecznie polecamy Grupę Warowną „Cegielnia” oraz zbiory muzealne związane z walkami podczas II Wojny Światowej. Na kajakarzy czeka kajakowa „Pętla Wałecka”, dająca kilka dni niezapomnianych wrażeń. Niestety proponujemy ją w obecnym stanie tylko bardziej doświadczonym pływakom i osobom pragnącym poznać kawałek dobrej, kajakowej przygody. Atrakcją jest również „Magnetyczna (Magiczna) Górka”, położona na naszych szlakach (czarny pieszy). Jak widać każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Aby dokładnie poznać walory Ziemi Wałeckiej należy spędzić tutaj przynajmniej 10 dni – zapraszamy do aktywnego wypoczynku.

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist