Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 3

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI I TRASY WODNE » W-1, Wodna 艢cie偶ka Przyrodnicza na Jeziorze Barlineckim
W-1, Wodna 艢cie偶ka Przyrodnicza na Jeziorze Barlineckim
Wodna 艢cie偶ka Przyrodnicza na Jeziorze Barlineckim

Punkt rozpoczynaj膮cy tras臋 – Klub 呕eglarski „Sztorm”. Jednostka oferuj膮ca sprz臋t p艂ywaj膮cy: rowery wodne, kajaki, 艂贸dki, 偶agl贸wki oraz rejsy 偶aglami z obs艂ug膮. Po wyp艂yni臋ciu z przystani klubu podziwiaj膮c p艂ywaj膮ce 艂膮ki gr膮偶eli 偶贸艂tych, szczeg贸lnie efektownych w okresie ich kwitnienia od czerwca do wrze艣nia, kierujemy si臋 w stron臋 cypla po lewej stronie. Wyp艂ywamy w g艂膮b jeziora i zaczynamy rejs ogl膮daj膮c uroki akwenu i jego urozmaiconych brzeg贸w.

Pierwszym atrakcyjnym punktem na trasie jest zabytkowe k膮pielisko z 1927 r., kt贸re w pe艂nej okaza艂o艣ci mo偶na obejrze膰 tylko z tafli jeziora. Za k膮pieliskiem mo偶emy podziwia膰 odbijaj膮ce si臋 w toni wodnej konary drzew, a przy brzegu ro艣linno艣膰 szuwarow膮 – trzciny b臋d膮ce schronieniem dla ptactwa wodnego i ryb. P艂yn膮c dalej zbli偶amy si臋 do miejsca uj艣cia strumienia zasilaj膮cego w wod臋 J. Barlineckie. Jego 藕r贸d艂a znajduj膮 si臋 w okolicach wsi Krzynka.

P艂yn膮c dalej widzimy jak brzeg stopniowo wznosi si臋 tworz膮c malownicze pag贸rki. U podn贸偶a stromego wzniesienia wybija 藕r贸d艂o, przy kt贸rym przygotowane jest miejsce odpoczynku dla turyst贸w w臋druj膮cych piesz膮 tras膮 wok贸艂 jeziora. Podziwiaj膮c uroki jeziora i okolicy docieramy do o艣rodka wypoczynkowego po艂o偶onego na p贸艂wyspie jeziora – gdzie mo偶na odpocz膮膰 i skorzysta膰 z jego oferty gastronomiczno-rekreacyjnej. Po odpoczynku proponujemy op艂yn膮膰 p贸艂wysep by na samym cyplu rozkoszowa膰 si臋 pi臋knym widokiem na wyspy i przeciwleg艂y brzeg wysokich skarp poro艣ni臋tych ro艣linno艣ci膮 zieln膮 - 艂膮kow膮. W tym miejscu zaczynamy wodn膮 w臋dr贸wk臋 po dziewiczych terenach jeziora z dala od miejskiego zgie艂ku. W przybrze偶nej strefie towarzyszy膰 nam b臋d膮 skupiska ro艣linno艣ci wodnej, ze szczeg贸lnie efektownymi grzybieniami bia艂ymi i gr膮偶elami 偶贸艂tymi pokrywaj膮cymi powierzchni臋 wody swymi p艂ywaj膮cymi li艣膰mi. Trzymaj膮c si臋 dalej linii brzegowej wp艂ywamy w jedn膮 z zatok jeziora. Mijaj膮c konary drzew zanurzone w wodzie mo偶emy podziwia膰 malownicze skarpy poro艣ni臋te dostojnymi bukami. Szczeg贸lnie pi臋kne jesieni膮, gdy buki oraz inne rosn膮ce tu drzewa tworz膮 barwn膮 kompozycj臋 natury odbijaj膮c膮 si臋 w tafli jeziora. P艂yniemy w kierunku zatoki b臋d膮cej najbardziej na po艂udnie wysuni臋t膮 cz臋艣ci膮 Jeziora Barlineckiego. Zatoka otoczona jest zbiorowiskami le艣nymi: olsem i 艂臋giem charakteryzuj膮cym si臋 wyst臋powaniem ro艣lin bagiennych tworz膮cych niedost臋pne uroczyska. Nad koronami olch, wierzb i jesion贸w wida膰 strzeliste buki pokrywaj膮ce w du偶ej mierze wyst臋puj膮ce tu liczne wzniesienia. Ta cz臋艣膰 trasy pozwala nam obejrze膰 niewidoczne z innych miejsc krajobrazy jeziora i jego brzeg贸w.

W g艂臋bi zatoki znajduje si臋 miejsce do kt贸rego wp艂ywa strumie艅 zwany lodowatym, ze wzgl臋du na bardzo zimn膮 wod臋. Jest to naturalny dop艂yw akwenu. Strumie艅 tworzy dolin臋, w kt贸rej po艂o偶ony jest interesuj膮cy obiekt przyrodniczy 殴r贸d艂o „Bo偶y Dar”, b臋d膮ce pomnikiem przyrody nieo偶ywionej. Miejsce dost臋pne jest z trasy pieszej.

Wyp艂ywaj膮c z tajemniczej w膮skiej zatoki zmieniamy kierunek rejsu. Przed nami pojawia si臋 „rozszerzaj膮cy” si臋 widok na jezioro i wyspy. Zmianie ulega tak偶e krajobraz. W dali mo偶emy obserwowa膰 poro艣ni臋te g臋stym drzewostanem skarpy, a w pobli偶u po lewej stronie wyst臋puj膮 wysokie i do艣膰 strome stoki wzniesie艅 z ro艣linno艣ci膮 艂膮kow膮. P艂yniemy mijaj膮c je i dop艂ywamy do miejsca zwyczajowo zwanego „spalonk膮”. Proponujemy w tym miejscu przybi膰 do brzegu i uda膰 si臋 na szczyt skarpy. Rozpo艣ciera si臋 z niego widok na opuszczon膮 przez nas zatok臋, oraz cz臋艣膰 jeziora z wyspami. Na skarpie znajduje si臋 pensjonat.

Po odpoczynku odp艂ywamy ze „spalonki” i kierujemy si臋 na wysp臋 o wiele m贸wi膮cej nazwie Nadzieja. Obszar mi臋dzy sta艂ym l膮dem, a wysp膮 jest do艣膰 p艂ytki i w膮ski. G臋sto porasta go ro艣linno艣膰 wynurzona z wody, tworz膮c jakby pomost – to szuwary. Jest to tarlisko ryb i jak kilka innych fragment贸w jeziora z ro艣linno艣ci膮 znajduje si臋 tu strefa ochronna dla ryb. Nie mo偶na tu wp艂ywa膰 by nie niepokoi膰 ryb, a tak偶e ptactwa. Op艂ywamy wysp臋, mijaj膮c j膮 po lewej stronie, a po prawej widzimy najwi臋ksz膮 z wysp maj膮c膮 powierzchni臋 2,11 ha. To wyspa 艁ab臋dzia, a przed nami kolejna wyspa – Sowia. Dalsza trasa wiedzie mi臋dzy wspomnian膮 wysp膮 Sowi膮 (po prawej), a tzw. dzik膮 pla偶膮 znajduj膮c膮 si臋 na brzegu (po lewej). P艂yn膮c dalej, widzimy lekko z prawej strony, tym razem najmniejsz膮 z wysp – wysp臋 Zielon膮, kt贸ra ma zaledwie 0,14 ha powierzchni. Wyspy obj臋te s膮 ochron膮, s膮 u偶ytkami ekologicznymi dlatego mo偶emy podziwia膰 je tylko z tafli jeziora.

P艂yn膮c, zbli偶amy si臋 do miasta. Na brzegu, ponad stromym zboczem poro艣ni臋tym robini膮 akacjow膮, kt贸ra w maju pokrywa si臋 bia艂ym pachn膮cym kwieciem, g贸ruje czerwona bry艂a Szko艂y Podstawowej nr 1 im. T. Ko艣ciuszki i szkolna hala sportowa, a tu偶 za nimi malownicze pensjonaty.

Wp艂ywamy ju偶 w stref臋 miejsk膮 jeziora. Nad jego brzegiem poprowadzona jest promenada spacerowa z drewnianym pomostem widokowym, wchodz膮cym w to艅 jeziora. Nawi膮zuje on swoim wygl膮dem do po艂o偶onego na przeciwleg艂ym brzegu zabytkowego k膮pieliska. Tu znajduje si臋 kilka interesuj膮cych obiekt贸w, a niew膮tpliwie do nich nale偶y platforma napowietrzaj膮ca z zainstalowan膮 fontann膮. Jest ona elementem wodnej 艣cie偶ki. Wp艂ywa korzystnie na wody jeziora poprzez ich natlenianie. W godzinach wieczornych platforma jest pod艣wietlona co wzmaga jej efekt dekoracyjny.

P艂yn膮c dalej mijamy rybak贸wk臋 – siedzib臋 Polskiego Zwi膮zku W臋dkarskiego – Ko艂o nr 1 i park w delcie M艂yn贸wki. M艂yn贸wka to naturalny ciek wodny odprowadzaj膮cy wody z Jeziora Barlineckiego. Dwie odnogi M艂yn贸wki tworz膮 charakterystyczny teren, jakby „pi膮t膮 wysp臋”. 艁膮cz膮 si臋 po ok.100 m dalej i p艂yn膮 przez miasto, by za jego granicami po艂膮czy膰 si臋 z wodami Rzeki P艂oni. M艂yn贸wka ma ponad 3 km d艂ugo艣ci. 殴r贸d艂a P艂oni znajduj膮 si臋 tak偶e w okolicach Barlinka.

Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist