Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » LOKALNE SZLAKI ROWEROWE » R-1, SZLAKI ROWEROWE NA TERENIE GMINY KOŁBASKOWO
R-1, SZLAKI ROWEROWE NA TERENIE GMINY KOŁBASKOWO

SZLAKI ROWEROWE NA TERENIE GMINY KOŁBASKOWO

 

Całkowita długość wytyczonych szlaków rowerowych na terenie Gminy Kołbaskowo to ok. 130 km. Biorąc pod uwagę charakterystykę krajobrazową i ukształtowanie terenu gminy, system istniejących i wytyczonych szlaków przebiega przez najciekawsze miejsca Gminy Kołbaskowo. Na terenie Gminy Kołbaskowo wytyczono następujące szlaki rowerowe:

Szlak rowerowy Tr-3 rozpoczyna się w Szczecinie na pl. Kościuszki następnie biegnie przez dzielnicę Szczecin Gumieńce. Trasa biegnie przez Gminę Kołbaskowo przez następujące miejscowości: Stobno, Bobolin, Barnisław, Smolęcin, Karwowo, Warzymice. Trasa rowerowa przebiega również przez miejscowości należące do Gminy Dobra takie jak: Dołuje, Lubieszyn, Dobra, Skarbimierzyce, Mierzyn. Trasa kończy swój bieg w Szczecinie na pl. Kościuszki. Szlak ma długości 58,5 km.

Na trasie znajdują się następujące obiekty zabytkowe Gminy Kołbaskowo: kościół gotycki z XVI w., przebudowany po zniszczeniach w 1989 r. i dwa parki dworskie (miejscowość Stobno), kościół z VX-XVI w., odbudowany w 1992 r. (miejscowość Bobolin), kościół z XIII w., przebudowany w XIX w. (miejscowość Barnisław), ruiny kościoła z XIII-XIV w. (miejscowość Smolęcin), ruiny kościoła z XIII w. (miejscowość Karwowo).

Szlak rowerowy Tr-4 rozpoczyna swój bieg w Szczecinie na pl. Kościuszki i biegnie przez dzielnicę Pomorzany do Gminy Kołbaskowo. Trasa biegnie przez Gminę Kołbaskowo przez następujące miejscowości: Ustowo, Kurów, Siadło Dolne, Moczyły, Pargowo, Kamieniec, Rosówek, Kołbaskowo, Karwowo, Warzymice, Przecław i następnie do Szczecina dzielnica . Trasa ma długość 48 km.

Na szlaku rowerowym znajdują się następujące obiekty krajoznawcze Gminy Kołbaskowo: jamy mieszkalne sprzed 4 tys. lat (miejscowość Ustowo, tzw Gęsia Górka), park dworski i magazyny z XIX w. (miejscowość Kurów), grodzisko i głaz o obwodzie 5,5 m (miejscowość Siadło Dolne), ruiny kościoła XIII w. i pozostałości dworku i parku z XIX w. (miejscowość Moczyły), ruiny kościoła XIV w. i rezerwat wodno-florystyczny „Kanał Kwiatowy” (miejscowość Pargowo), kościół z XIII w. i rezerwat krajobrazowy „Wzgórza Widokowe Dolnej Odry” (miejscowość Kamieniec), kościół z XIII w. (miejscowość Kołbaskowo), miejscowość Karwowo (patrz Tr-3), miejscowość Warzymice (patrz Tr-3), park dworski (miejscowość Przecław)

Trasa „Do Pomorskiej Łęknicy (Löcknitz) o przebiegu: Buk – Boock - Löcknitz – Grambow – Bobolin i długości 32,2 km. Na trasie znajduje się przejście granicznie w Bobolinie.

Trasa „Do zabytków w Penkun” o przebiegu: Bobolin – Krackow – Penkun – Tantow – Rosówek i długości 37 km. Na trasie znajdują się dwa przejścia graniczne zlokalizowane na terenie Gminy Kołbaskowo – Bobolin oraz Rosówek.

Szlak „Kościołów Wiejskich Gminy Kołbaskowo” rozpoczyna swój bieg w Bobolinie i biegnie przez następujące miejscowości Gminy Kołbaskowo: Warnik, Barnisław, Smolęcin, Kołbaskowo, Kamieniec, Pargowo, Święta Góra, Moczyły, Siadło Dolne, Kurów, Przecław, Będargowo, Stobno. Trasa kończy swój bieg w Szczecinie Gumieńcach. Szlak ma długość 52,8 km. Przebieg szlaku został zaprojektowany w roku 2004 przez szczeciński oddział PTTK ze szczególnym uwzględnieniem obecności granitowych kościołów wiejskich lub ich pozostałości, wytyczony w roku 2005. Na trasie szlaku znajdują się wszystkie zabytkowe obiekty architektury granitowej obecne na terenie Gminy Kołbaskowo oraz inne obiekty krajoznawcze (rezerwaty, pomniki przyrody, parki dworskie, park krajobrazowy „Dolina Dolnej Odry”). W ramach szlaku do realizacji został także przewidziany odcinek łącznikowy pomiędzy Dobrą Szczecińską a Bobolinem o długości 8 km.

Ścieżka pieszo-rowerowa obsługująca osiedle Zielone Pole oraz osiedle Tęczowe, biegnąca w obrębie geodezyjnym Przecław oraz Warzymice o długości 680 m. Wszystkie powyższe szlaki, z wyjątkiem ścieżki pieszo-rowerowej Przecław - Warzymice zostały jedynie wytyczone fizycznie w terenie na bazie istniejącej infrastruktury, w związku z czym nie spełniają do końca założeń uporządkowania ruchu pieszo-rowerowego i kołowego.

W chwili obecnej główny nacisk należy położyć na modernizację i uporządkowanie systemu tras i ścieżek, włączając w to budowę kanalizacji deszczowej oraz modernizację i budowę innych niezbędnych elementów infrastruktury towarzyszącej (oświetlenie, zatoki postojowe, miejsca odpoczynku). Bezpieczeństwo samych rowerzystów uzależnione jest przede wszystkim od stanu technicznego tras i ich oznakowania. Trasy rowerowe powinny być wydzielone od ruchu samochodowego tak aby nie zagrażać bezpieczeństwu rowerzystów i pieszych. W trakcie realizacji jest trasa przebiegająca przez Park Krajobrazowy Dolnej o nazwie „Odry Orła Bielika”.

Szlak Orła Bielika” swoją nazwą nawiązuje do atrakcji przyrodniczej gminy jaką jest występowanie na tym obszarze Orła Bielika i jego siedlisk. „Szlak Orła Bielika” będzie przebiegać przez teren przylegający do rozlewiska Dolnej Odry ograniczony od północy linią: Ustowo, Siadło Dolne, Moczyły, Kamieniec, Rosówek, granica państwa. Teren ten należy do obszarów chronionych w ramach Natury 2000. W ramach inwestycji planowana jest modernizacja oraz rozbudowa infrastruktury rowerowej i turystycznej.


 

 

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
  3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist