Opis turystycznego szlaku kajakowego rzeki Korytnicy
Tutaj odnajdziecie mapy z przebiegiem szlaku kajakowego - Gmina Miros艂awiec. Szlak w ca艂o艣ci oznakowany.
|
RZEKA KORYTNICA jest drugim, co do wielko艣ci lewobrze偶nym, sp艂awnym, 艣r贸dle艣nym dop艂ywem rz. Drawy o d艂ugo艣ci ok. 43 km z czego ok. 38 km stanowi urokliwy bezludny szlak kajakowy. Rzeka bierze sw贸j pocz膮tek w okolicach Miros艂awca i przep艂ywa przez kilka jezior. G贸rny odcinek nie by艂 wcze艣niej wykorzystywany do sp艂yw贸w kajakowych. powodem by艂 fakt, 偶e w g贸rnym odcinku obfituje ona w du偶膮 ilo艣膰 naturalnych przeszk贸d wodnych (powalone drzewo) oraz sztucznych: spi臋trzenia wody przy stopniach wodnych na m艂ynach - 2 szt., jazy rzeczne 3 szt.
Powoduje to, i偶 poziom rzeki zale偶y od gospodarki wodnej na tych obiektach. Ca艂a dolina rzeki jest niezwykle malownicza, szczeg贸lnie typowe dla niej s膮 stare sosny o interesuj膮cym pokroju, ale r贸wnie偶 d臋by i buki. Na odcinku puszcza艅skim do samego brzegu dochodz膮 sosnowe bory - niestety w wieli miejscach wyci臋te zr臋bami zupe艂nymi. Rzeka i le偶膮ce na jej linii jeziora s膮 miejscem regularnego zimowania 艂ab臋dzi krzykliwych, oraz cz臋sto pojawia si臋 tu orze艂 bielik.
Rzeka pod nazw膮 ,, KORETNIC WLIT " wzmiankowana by艂a w dokumentach 1314 r. Korytnica nim zako艅czy sw贸j bieg w Drawie (okolice osady Bogdanka) pokonuje tereny le艣ne o ogromnych walorach zdrowotnych (lasy sosnowe), walorach poznawczych, erozja brzegu, geologia: z dala od najmniejszych miejscowo艣ci - bardzo czysta woda. Rzeka obfituje, wi臋c w r贸偶norodne ryby w tym pstr膮ga potokowego, lipienia a lasy w wiele gatunk贸w grzyb贸w i zwierzyny p艂owej (dziki, jelenie, sarny). Przez ca艂膮 tras臋 sp艂ywu jego uczestnikom towarzyszy spok贸j i r贸偶norodne odg艂osy natury. Korytnica jest prawdopodobnie ostatni膮 rzek膮 o takich walorach, nieznajduj膮ca si臋 w obr臋bie Parku Narodowego, zatem otwarta na w艂a艣ciwie przygotowanego turyst臋 - kajakarza. Jej wody wzbogacaj膮 r贸偶ne niewielkie cieki wodne oraz trzy dop艂ywy M艁YN脫WKA, SETNICA I KAMIONKA.
|
a) Szczeg贸艂owy kilometra偶 - I etap szlaku
Trasa: od jeziora KOSIAKOWO do jeziora NOWA KORYTNICA 21 km .
(38,0 km) - sp艂yw rozpoczynamy na pomo艣cie, we wschodniej cz臋艣ci j. KOSIAKOWO le偶膮cego 1,5 km na po艂udniowy - wsch贸d od m. Miros艂awiec [znak]
Pocz膮tek trasy znajduje si臋 na terenie le艣nego pola biwakowego przyleg艂ego do jeziora KOSIAKOWO [Znak]
Powierzchnia ok. 32,54 ha i g艂臋boko艣膰 - 4 m. G艂臋boko艣膰 jest uzale偶niona od spi臋trzenia jeziora na pierwszym m艂ynie wodnym.
(36,5 km) - Pierwszy m艂yn rzeczny Wilhelma ( obecnie ma艂a prywatna elektrownia wodna na w艂asne potrzeby). Po wp艂yni臋ciu do kana艂u dochodz膮cego do stopnia wodnego przenosimy kajaki ok. 30 m praw膮 strona [ZNAK]
Rzeka znacznie przy艣piesza do 1,2 - 1,3 m/s koryto szeroko艣ci 2-3 m. g艂臋boko艣膰 艣rednia do 40 cm. R贸偶nica poziom贸w na progu 4 m. Na odcinku 1,2 - 1,5 km rzeka p艂ynie meandruj膮c, lekko w lesie mieszanym wzd艂u偶 odleg艂ego o ok. 200 m. nasypu kolejowego na nieczynnej trasie Choszczno - Z艂ocieniec . Po drodze pozostawione przez organizatora przeszkody naturalne o niewielkim stopniu trudno艣ci. Pokonujemy je przep艂ywaj膮c pod nimi lub przenosz膮c kajaki. Po prawej stronie wp艂ywa rzeka M艂yn贸wka ( d艂. ok, 5 km.) zasilaj膮ca Korytnic臋 wodami z JEZ. HARCERSKIEGO ( GNIEWOSZ) [ZNAK]
(35,7 km) - Drugi m艂yn rzeczny z progiem wodnym/ spadek ok. 4m./ przybijamy do progu wodnego - po prawej stronie [ZNAK] i przenosimy kajaki ok 100 m. do miejsca wodowania. Mo偶emy obejrze膰 budowl臋 hydrotechniczn膮 ze spi臋trzeniem wody oraz do przeprawy dla ryb i przeprowadzi膰 kr贸tki odpoczynek po trudach przenoski. Kajaki wodujemy na prawym brzegu rzeki za mostem drogowym. [ZNAK]
Rzeka p艂ynie spokojnie mocno meandruj膮c w podmok艂y lesie mieszanym - z przewag膮 drzew li艣ciastych. Po drodze naturalne przeszkody (zwalone k艂ody drzew) mo偶liwo艣膰 przenosek a kr贸tkim odcinku.
(33.0 km) - z lewej strony wp艂ywa rz. SETNICA d艂. ok. 7 km. [ZNAK]
My p艂yniemy dalej przez 艂膮ki. Po艂udniowy brzeg wysoko艣ci ok. 15 m., p贸艂nocny niski torfowy, a偶 do wsi STARA KORYTNICA. Uwa偶a膰 na druty kolczaste okalaj膮ce pastwiska i dochodz膮ce bezpo艣rednio do prawego brzegu rzeki. Po drodze przeszkody naturalne - powalone drzewa, ale rzeka robi niespodzianki w r贸偶nych miejscach.
(31,5 km) - wie艣 STARA KORYTNICA - stary m艂yn rzeczny ( obecnie w艂asno艣膰 prywatna) - w ruinie. Kajakami l膮dujemy po lewej stronie przed mostem drogowym [ZNAK]
i przenosimy je lew膮 stron膮 40 m. poni偶ej stopnia wodnego [ZNAK].
Mo偶liwy jest sp艂yw dla odwa偶nych bez przenoszenia kajak贸w, ale mo偶e to si臋 zako艅czy膰 rozpruciem poszycia kajaka o ostre kamienie na dnie rzeki. Dalej p艂yniemy rzek膮, kt贸ra rozszerza si臋 miejscami do 4 - 5 m, po艂udniowy brzeg jest nadal wysoki , p贸艂nocny podmok艂y bagienny. Rzeka nie jest wcale uregulowana jak podaj膮 niekt贸re przewodniki !!!!
(30,5 km) - br贸d za wsi膮, dop艂ywamy do brodu poprzedzonego niskim drewnianym mostkiem - wykonujemy przenosk臋 ok. 10 m. i wodujemy si臋 po prawej stronie . Tu te偶 mo偶emy dokona膰 kr贸tkiego odpoczynku, gdy偶 jak podaj膮 niekt贸re przewodniki tu rozpoczyna si臋 szlak KORYTNICY. Czym wi臋c p艂yn臋li艣my? Dalej sp艂ywamy rzek膮 silnie meandruj膮ca przez torfowe 艂膮ki - brzegi wysoko艣ci 100-150 cm utrudniaj膮 wysiadanie. Koryto czyste, wda p艂ynie 0,8 - 1 m/s szeroko艣膰 koryta ok. 3m , g艂臋boko艣膰 60-80 cm. Po drodze trzy jazy o szeroko艣ci 艣luz ok. 120 cm - umo偶liwiaj膮ce przep艂yni臋cie kajakami po podniesieniu zastaw, dalej most drewniany po drodze do le艣nicz贸wki w pobli偶u urokliwe JEZ.CZARNE. P艂yniemy dalej rzek膮 meandruj膮c膮 w lesie sosnowym oba brzegi wznosz膮 si臋 na wysoko艣膰 3-6 m przep艂ywamy pod wysokim mostem drewnianym dla cel贸w le艣nych.
(25,0 km) - drewniany most do osady NOWA STUDNICA - przep艂ywamy pod mostkiem zbli偶aj膮c si臋 do JEZ. STUDNICKIEGO
(23,7 km) - jezioro Studnickie w膮skie bardzo p艂ytkie jezioro zwane ,, kaczowiskiem" - trzymamy si臋 lewej strony (nurt rzeki). Powierzchnia jeziora oko艂o 16 ha. 艢redni膮 g艂臋boko艣膰 okre艣laj膮 przewodniki na oko艂o 100cm, ale jest to nieprawd膮 cz臋sto bywa bardzo p艂yto, nawet kilka cm!!!!- do 60 cm. Nie skracaj膮c trasy przez jezioro - bo ugrz臋藕ni臋cie na dobre ( pod lustrem wody jest 2 m mu艂u)
(23,0 km)- wyp艂yw rzeki z jeziora[ZNAK]
(22,8 km) - metalowy most kolejowy -nieczynna linia kolejowa od 30 XX wieku) na trasie Pi艂a -Stargard
(22,4 km) - uszkodzony le艣ny most drewniany[ZNAK] Przenoska prawym brzegiem 15 m. uwaga wystaj膮 ostre elementy metalowe. Dalej p艂yniemy prawdopodobnie zaro艣ni臋tym p艂ytkim jeziorem polodowcowym. Wok贸艂 korzuch ro艣linno艣ci bagiennej i wodnej z kana艂ami i odnogami rzeki.
(20,6 km) - zniszczona osada BROD殴CE
W okresie kolonizacji puszczy drawie艅skiej - Zielono艣wi膮tkowy Br贸d, bo w zielone 艣wi膮tki przep臋dzono po raz pierwszy byd艂o na pastwiska po drugiej stronie rzeki. W pobli偶u ruin osady: stare drzewa lipy, jesiony i buki.
(20,0 km) - wp艂ywamy na jezioro NOWA KORYTNICA
Jezioro o powierzchni ok. 100 ha i g艂 4-5m. (du偶o ryb ). Jezioro odp艂ywamy wzd艂u偶 lewego brzegu odbijamy zabudowania le艣nicz贸wki. W 2/3 d艂ugo艣ci jeziora z prawej strony wp艂ywa rz. KAMIONKA ok. - 12 km. [ZNAK] Ten malowniczy akwen otoczony jest sosnowym drzewostanem - ro艣linno艣膰 przybrze偶na, szuwary , trzciny , pa艂ki.
(17,0 km) - zako艅czenie I etapu sp艂ywu przy mo艣cie obok pola biwakowego (znaki kajakowe). Sp艂yw mo偶na zako艅czy膰 przy mo艣cie le艣nicz贸wki NOWA KORYTNICA nadle艣nictwo G艂usko. Na terenie niewielkiego pola biwakowego mo偶na zostawi膰 kajaki po uzgodnieniu z le艣niczym.
I etap tej 艣r贸dle艣nej malowniczej ma艂o znanej rzeki , cho膰 trudny i uci膮偶liwy : szybki nurt w膮ski koryto o zr贸偶nicowanej g艂臋boko艣ci , sta艂e manewry na meandruj膮cej rzece , wiele przeszk贸d wodnych: jest bardzo zr贸偶nicowany pod wzgl臋dem geologicznym i szaty ro艣linnej. Etap mo偶liwy mo偶liwy jest do przep艂yni臋cia w ci膮gu jednego dnia. Szlak zach臋ca do spokojnego napawania si臋 pi臋knem nieska偶onej cywilizacj膮 natury oraz do noclegu w gospodarstwach agroturystycznych lub le艣nych polach biwakowych. Spadek doliny rzecznej jest wyra藕ny i na przestrzeni 23 km wynosi 25,6 m!! Nie znaczy to jednak, 偶e rzeka nie robi niespodzianek - powalaj膮c podmyte drzewa i blokuj膮c skutecznie przep艂yw. Turysto przypominamy g贸rny odcinek rzeki od m. MIROS艁AWIEC do m. STARA KORYTNICA nie by艂 nigdy wykorzystywany do sp艂yw贸w kajakowych. Obecnie jest w艂a艣ciwie oznaczony, - co u艂atwia jego sprawne i bezpieczne pokonywanie.
b) Szczeg贸艂owy kilometra偶 – II etap szlaku Trasa od: j. Nowa Korytnica do uj艣cia rz. Korytnica do rz. Drawy w m. Bogdanka – 17 km
(17,0 km) – wyp艂yw rzeki z j. NOWA KORYTNICA Kajaki wodujemy z pomostu rybackiego w cz臋艣ci po艂udniowo- zachodniej jeziora lub z pomostu przy le艣nicz贸wce. Teren dogodny pod wzgl臋dem dojazdowym (droga asfaltowa do m. D臋bsko w pobli偶u parking le艣ny). Przep艂ywamy pod betonowym mostem nad rz. KORYTNICA i wp艂ywamy w podmok艂y, zaro艣ni臋ty wysok膮 wodn膮 ro艣linno艣ci膮 teren (prawdopodobnie w膮skie zaro艣ni臋te jezioro polodowcowe). Rzeka p艂ynie leniwie z szybko艣ci膮 ok. 0,3 m/s w艣r贸d 艂膮k turzycowiskowych i szuwar贸w.
(16,2 km) – rozwidlenie szlaku wodnego mo偶na zab艂膮dzi膰 w szuwarach!!!! Uwaga – wp艂ywamy w praw膮 odnog臋, gdy偶 w lewo czeka nas po 50m powrotu pod pr膮d a mo偶na przy du偶ym stanie wody pokona膰 go na skr贸ty.
(10,0 km) – zniszczony mostek drewniany zwany So艂tysim Mostkiem ( w odbudowie). Uwaga na wystaj膮ce z wody pale. Rzeka przyspiesza, uwaga na powalone drzewa!!! - nareszcie koniec 艂膮k, ju偶 na sta艂e wp艂ywamy w las. Brzegi rzeki podnosz膮 si臋, lewy brzeg poro艣ni臋ty drzewami sosnowymi lekko si臋 wypi臋trza a prawy poro艣ni臋ty lasem mieszanym. Obserwuj膮c prze艣liczne krajobrazy i oddychaj膮c spokojem p艂yniemy dalej. Rzeka rozlewa si臋 na kilkana艣cie metr贸w – pr膮d jest jednak wyczuwalny ok. 0,5 m/s. P艂yn膮c w spokoju obserwujecie jak bujna jest ro艣linno艣膰 wodna w nurcie rzeki.
(6,8 km) – niski mostek betonowy drogi JELENIE – DOMINIKOWO Przep艂ywamy pod mostkiem, uwa偶aj膮c by nie zawadzi膰 g艂ow膮 o jego konstrukcj臋 i wystaj膮ce pr臋ty!!!
(6,7 km) – 艣luza ze stopniem wodnym w m. S脫WKA Kajaki przenosimy po lewej stronie 艣luzy ok. 15 m w d贸艂 i wodujemy poni偶ej stopnia wodnego. Rzeka przyspiesza do 0,5 -0,6 m/s. Po przep艂yni臋ciu ok.500 m po prawej stronie stawy rybne (ch贸w karpia i pstr膮ga t臋czowego). Mo偶emy spodziewa膰 si臋 utrudnie艅 ze strony ochrony w艂a艣ciciela obiektu. UWAGA – ogrodzenie z drutu kolczastego nie uchroni nas przed psami pilnuj膮cymi obiektu – cz臋sto wskakuj膮 w nurt rzeki, ale ostatnio trzymane s膮 za ogrodzeniem.
(5,0 km) – niski mostek drewniany
(4,5 km) – jaz dwu艣luzowy - uwaga na poziom wody!!! Sp艂ywamy praw膮 艣luz膮 i zaczynaj膮 si臋 powalone w poprzek koryta rzeki drewniane k艂ody.
(4,0 km) – rozlewisko przed stopniem wodnym P艂ytki zamulony zbiornik wodny o niewielkiej pojemno艣ci
(3,8 km) – stopie艅 wodny z elektrowni膮 w m. JA殴WINY 艢r贸dle艣na osada nad Korytnic膮: 1 km na wsch贸d od szosy z Drawna do Dobiegniewa za艂o偶ona w 1818 r. przez Christiana Hertele jako fabryka papieru. Po 1945 – fabryka we艂ny drzewnej. Przybijamy kajakami do prawego brzegu (z opask膮 betonow膮) i przenosimy je 20 m (znak)
Wodowanie nast臋puje poni偶ej stopnia wodnego, nale偶y jednak zachowa膰 ostro偶no艣膰 i zwr贸ci膰 uwag臋 na szybki nurt. Po oko艂o 50 m przep艂ywamy pod mostem drogowym ( do m. Drawno ok. 12 km). Rzeka wije si臋 wzd艂u偶 wysokich brzeg贸w, poro艣ni臋tych lasem bukowym. Rzeka p艂ynie silnie meandruj膮c (zawraca nawet 0 1800) w nurcie bardzo du偶o powalonych drzew. Przeszkody zosta艂y cz臋艣ciowo usuni臋te przez organizatora sp艂ywu. Brzegi rzeki wznosz膮 si臋 nawet do 15 m i s膮 poro艣ni臋te lasem bukowym – taka sceneria towarzyszy nam do zako艅czenia trasy. Od mostu drogowego do G艂uska zaczyna si臋 DRAWIE艃SKI PARK NARODOWY.
(0,0 km) – uj艣cie rzeki Korytnica do rz. Drawa – zako艅czenie sp艂ywu kajakami przybijamy do prawego ( cz臋艣ciowo wzmocnionego drewnem) brzegu rzeki.
W pobli偶u du偶y parking le艣ny z dogodnym dojazdem (biwak Bogdanka) na terenie Drawie艅skiego Parku Narodowego (nale偶y si臋 liczy膰 z op艂atami) ALTERNATYW膭 jest biwak z bufetem po prawej stronie przed mostem do G艁USKA – tu mo偶na zostawi膰 kajaki i pokrzepi膰 si臋 przed dalsz膮 podr贸偶膮. W g艂臋bi miejsce na ognisko. Staj膮c tu艂em do p贸艂nocy przed nami dobrze widoczne na przestrzeni ok. 600 m koryto rzeki Drawa. Mo偶na kontynuowa膰 sp艂yw Draw膮 do Starego Osieczna jest ok. 21,5 km, a dalej do uj艣cia ok 48km. Tu wi臋c mo偶emy rozpocz膮膰 ni膮 sp艂yw – pami臋taj膮c, i偶 p艂ynie ona w obr臋bie DPN i nale偶y liczy膰 si臋 z op艂atami za biwak, samoch贸d, przyczep臋.
DROGI TURYSTO KAJAKARZU....
Szlak wodny KORYTNICY zosta艂 przywr贸cony do 偶eglugi turystycznej w latach 2003-2004. Jego tw贸rcami byli 偶o艂nierze JW. 3299 w Miros艂awcu: Robert HALAMUS Andrzej MALEK Krzysztof MIKO艁AJCZAK
oraz pracownicy NADLE艢NICTWA MIROS艁AWIEC, kt贸rzy dbaj膮 o jego bie偶膮ce utrzymanie . Prace na rzece kosztowa艂y wiele naszego potu, wsparcia finansowego udzieli艂y w艂adze samorz膮dowe Gminy Miros艂awiec. Korytnica jest czyst膮 rzek膮- jej wody s膮 bardziej czyste od DRAWY!!! I my chcemy 偶eby tak zosta艂o na d艂ugie lata.Prosimy zatem TURYSTO, by艣 opakowania i odpadki po posi艂kach pozostawi艂 w kajaku, a wtedy nie b臋dziemy ogl膮da膰 stos贸w butelek, puszek itp. „ pozosta艂o艣ci po cywilizacji'', tak jak ma to miejsce na rz. PARS臉CIE, REDZE czy ostatnio DRAWIE.
Drodzy Przyjaciele, oddajemy WAM wiarygodnie opisany i oznakowany szlak kajakowy z jego pi臋knem, ale i niebezpiecze艅stwami. Uwa偶ajcie i nie bagatelizujcie niebezpiecze艅stw. Ta rzeka uspokaja by zaraz nauczy膰 pokory. Dwa opisane etapy mo偶na pokona膰 w ci膮gu jednego dnia, ale czy warto a偶 tak si臋 艣pieszy膰 ?? 呕yczymy udanych sp艂yw贸w – wracajcie; ludzie tu go艣cinni i przyja藕ni a ceny s膮 umiarkowane.
Andrzej MALEK 78-600 Wa艂cz ul. Nadjeziorna 2
|