Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI I TRASY WODNE » W-4, Szlak kajakowy rz. Korytnica (Kosiakowo - ujście Korytnicy do rz. Drawa), 38 km
W-4, Szlak kajakowy rz. Korytnica (Kosiakowo - ujście Korytnicy do rz. Drawa), 38 km
Opis turystycznego szlaku kajakowego rzeki Korytnicy

Tutaj odnajdziecie mapy z przebiegiem szlaku kajakowego - Gmina Mirosławiec. Szlak w całości oznakowany.


RZEKA KORYTNICA jest drugim, co do wielkości lewobrzeżnym, spławnym, śródleśnym dopływem rz. Drawy o długości ok. 43 km z czego ok. 38 km stanowi urokliwy bezludny szlak kajakowy. Rzeka bierze swój początek w okolicach Mirosławca i przepływa przez kilka jezior. Górny odcinek nie był wcześniej wykorzystywany do spływów kajakowych. powodem był fakt, że w górnym odcinku obfituje ona w dużą ilość naturalnych przeszkód wodnych (powalone drzewo) oraz sztucznych: spiętrzenia wody przy stopniach wodnych na młynach - 2 szt., jazy rzeczne 3 szt.

Powoduje to, iż poziom rzeki zależy od gospodarki wodnej na tych obiektach. Cała dolina rzeki jest niezwykle malownicza, szczególnie typowe dla niej są stare sosny o interesującym pokroju, ale również dęby i buki. Na odcinku puszczańskim do samego brzegu dochodzą sosnowe bory - niestety w wieli miejscach wycięte zrębami zupełnymi. Rzeka i leżące na jej linii jeziora są miejscem regularnego zimowania łabędzi krzykliwych, oraz często pojawia się tu orzeł bielik.

Rzeka pod nazwą ,, KORETNIC WLIT " wzmiankowana była w dokumentach 1314 r. Korytnica nim zakończy swój bieg w Drawie (okolice osady Bogdanka) pokonuje tereny leśne o ogromnych walorach zdrowotnych (lasy sosnowe), walorach poznawczych, erozja brzegu, geologia: z dala od najmniejszych miejscowości - bardzo czysta woda. Rzeka obfituje, więc w różnorodne ryby w tym pstrąga potokowego, lipienia a lasy w wiele gatunków grzybów i zwierzyny płowej (dziki, jelenie, sarny). Przez całą trasę spływu jego uczestnikom towarzyszy spokój i różnorodne odgłosy natury. Korytnica jest prawdopodobnie ostatnią rzeką o takich walorach, nieznajdująca się w obrębie Parku Narodowego, zatem otwarta na właściwie przygotowanego turystę - kajakarza. Jej wody wzbogacają różne niewielkie cieki wodne oraz trzy dopływy MŁYNÓWKA, SETNICA I KAMIONKA.

a) Szczegółowy kilometraż - I etap szlaku

Trasa: od jeziora KOSIAKOWO do jeziora NOWA KORYTNICA 21 km .

(38,0 km) - spływ rozpoczynamy na pomoście, we wschodniej części j. KOSIAKOWO leżącego 1,5 km na południowy - wschód od m. Mirosławiec [znak]
Początek trasy znajduje się na terenie leśnego pola biwakowego przyległego do jeziora KOSIAKOWO [Znak]
Powierzchnia ok. 32,54 ha i głębokość - 4 m. Głębokość jest uzależniona od spiętrzenia jeziora na pierwszym młynie wodnym.

(36,5 km) - Pierwszy młyn rzeczny Wilhelma ( obecnie mała prywatna elektrownia wodna na własne potrzeby). Po wpłynięciu do kanału dochodzącego do stopnia wodnego przenosimy kajaki ok. 30 m prawą strona [ZNAK]
Rzeka znacznie przyśpiesza do 1,2 - 1,3 m/s koryto szerokości 2-3 m. głębokość średnia do 40 cm. Różnica poziomów na progu 4 m. Na odcinku 1,2 - 1,5 km rzeka płynie meandrując, lekko w lesie mieszanym wzdłuż odległego o ok. 200 m. nasypu kolejowego na nieczynnej trasie Choszczno - Złocieniec . Po drodze pozostawione przez organizatora przeszkody naturalne o niewielkim stopniu trudności. Pokonujemy je przepływając pod nimi lub przenosząc kajaki. Po prawej stronie wpływa rzeka Młynówka ( dł. ok, 5 km.) zasilająca Korytnicę wodami z JEZ. HARCERSKIEGO ( GNIEWOSZ) [ZNAK]

(35,7 km) - Drugi młyn rzeczny z progiem wodnym/ spadek ok. 4m./ przybijamy do progu wodnego - po prawej stronie [ZNAK] i przenosimy kajaki ok 100 m. do miejsca wodowania. Możemy obejrzeć budowlę hydrotechniczną ze spiętrzeniem wody oraz do przeprawy dla ryb i przeprowadzić krótki odpoczynek po trudach przenoski. Kajaki wodujemy na prawym brzegu rzeki za mostem drogowym. [ZNAK]
Rzeka płynie spokojnie mocno meandrując w podmokły lesie mieszanym - z przewagą drzew liściastych. Po drodze naturalne przeszkody (zwalone kłody drzew) możliwość przenosek a krótkim odcinku.

(33.0 km) - z lewej strony wpływa rz. SETNICA dł. ok. 7 km. [ZNAK]
My płyniemy dalej przez łąki. Południowy brzeg wysokości ok. 15 m., północny niski torfowy, aż do wsi STARA KORYTNICA. Uważać na druty kolczaste okalające pastwiska i dochodzące bezpośrednio do prawego brzegu rzeki. Po drodze przeszkody naturalne - powalone drzewa, ale rzeka robi niespodzianki w różnych miejscach.

(31,5 km) - wieś STARA KORYTNICA - stary młyn rzeczny ( obecnie własność prywatna) - w ruinie. Kajakami lądujemy po lewej stronie przed mostem drogowym [ZNAK]
i przenosimy je lewą stroną 40 m. poniżej stopnia wodnego [ZNAK].
Możliwy jest spływ dla odważnych bez przenoszenia kajaków, ale może to się zakończyć rozpruciem poszycia kajaka o ostre kamienie na dnie rzeki. Dalej płyniemy rzeką, która rozszerza się miejscami do 4 - 5 m, południowy brzeg jest nadal wysoki , północny podmokły bagienny. Rzeka nie jest wcale uregulowana jak podają niektóre przewodniki !!!!

(30,5 km) - bród za wsią, dopływamy do brodu poprzedzonego niskim drewnianym mostkiem - wykonujemy przenoskę ok. 10 m. i wodujemy się po prawej stronie . Tu też możemy dokonać krótkiego odpoczynku, gdyż jak podają niektóre przewodniki tu rozpoczyna się szlak KORYTNICY. Czym więc płynęliśmy? Dalej spływamy rzeką silnie meandrująca przez torfowe łąki - brzegi wysokości 100-150 cm utrudniają wysiadanie. Koryto czyste, wda płynie 0,8 - 1 m/s szerokość koryta ok. 3m , głębokość 60-80 cm. Po drodze trzy jazy o szerokości śluz ok. 120 cm - umożliwiające przepłynięcie kajakami po podniesieniu zastaw, dalej most drewniany po drodze do leśniczówki w pobliżu urokliwe JEZ.CZARNE. Płyniemy dalej rzeką meandrującą w lesie sosnowym oba brzegi wznoszą się na wysokość 3-6 m przepływamy pod wysokim mostem drewnianym dla celów leśnych.

(25,0 km) - drewniany most do osady NOWA STUDNICA - przepływamy pod mostkiem zbliżając się do JEZ. STUDNICKIEGO

(23,7 km) - jezioro Studnickie wąskie bardzo płytkie jezioro zwane ,, kaczowiskiem" - trzymamy się lewej strony (nurt rzeki). Powierzchnia jeziora około 16 ha. Średnią głębokość określają przewodniki na około 100cm, ale jest to nieprawdą często bywa bardzo płyto, nawet kilka cm!!!!- do 60 cm. Nie skracając trasy przez jezioro - bo ugrzęźnięcie na dobre ( pod lustrem wody jest 2 m mułu)

(23,0 km)- wypływ rzeki z jeziora[ZNAK]

(22,8 km) - metalowy most kolejowy -nieczynna linia kolejowa od 30 XX wieku) na trasie Piła -Stargard

(22,4 km) - uszkodzony leśny most drewniany[ZNAK]
Przenoska prawym brzegiem 15 m. uwaga wystają ostre elementy metalowe. Dalej płyniemy prawdopodobnie zarośniętym płytkim jeziorem polodowcowym. Wokół korzuch roślinności bagiennej i wodnej z kanałami i odnogami rzeki.

(20,6 km) - zniszczona osada BRODŹCE
W okresie kolonizacji puszczy drawieńskiej - Zielonoświątkowy Bród, bo w zielone świątki przepędzono po raz pierwszy bydło na pastwiska po drugiej stronie rzeki. W pobliżu ruin osady: stare drzewa lipy, jesiony i buki.

(20,0 km) - wpływamy na jezioro NOWA KORYTNICA
Jezioro o powierzchni ok. 100 ha i gł 4-5m. (dużo ryb ). Jezioro odpływamy wzdłuż lewego brzegu odbijamy zabudowania leśniczówki. W 2/3 długości jeziora z prawej strony wpływa rz. KAMIONKA ok. - 12 km. [ZNAK] Ten malowniczy akwen otoczony jest sosnowym drzewostanem - roślinność przybrzeżna, szuwary , trzciny , pałki.

(17,0 km) - zakończenie I etapu spływu przy moście obok pola biwakowego (znaki kajakowe). Spływ można zakończyć przy moście leśniczówki NOWA KORYTNICA nadleśnictwo Głusko. Na terenie niewielkiego pola biwakowego można zostawić kajaki po uzgodnieniu z leśniczym.

I etap tej śródleśnej malowniczej mało znanej rzeki , choć trudny i uciążliwy : szybki nurt wąski koryto o zróżnicowanej głębokości , stałe manewry na meandrującej rzece , wiele przeszkód wodnych: jest bardzo zróżnicowany pod względem geologicznym i szaty roślinnej. Etap możliwy możliwy jest do przepłynięcia w ciągu jednego dnia. Szlak zachęca do spokojnego napawania się pięknem nieskażonej cywilizacją natury oraz do noclegu w gospodarstwach agroturystycznych lub leśnych polach biwakowych. Spadek doliny rzecznej jest wyraźny i na przestrzeni 23 km wynosi 25,6 m!! Nie znaczy to jednak, że rzeka nie robi niespodzianek - powalając podmyte drzewa i blokując skutecznie przepływ. Turysto przypominamy górny odcinek rzeki od m. MIROSŁAWIEC do m. STARA KORYTNICA nie był nigdy wykorzystywany do spływów kajakowych. Obecnie jest właściwie oznaczony, - co ułatwia jego sprawne i bezpieczne pokonywanie.

b) Szczegółowy kilometraż – II etap szlaku

Trasa od: j. Nowa Korytnica do ujścia rz. Korytnica do rz. Drawy w m. Bogdanka – 17 km

(17,0 km) – wypływ rzeki z j. NOWA KORYTNICA Kajaki wodujemy z pomostu rybackiego w części południowo- zachodniej jeziora lub z pomostu przy leśniczówce. Teren dogodny pod względem dojazdowym (droga asfaltowa do m. Dębsko w pobliżu parking leśny). Przepływamy pod betonowym mostem nad rz. KORYTNICA i wpływamy w podmokły, zarośnięty wysoką wodną roślinnością teren (prawdopodobnie wąskie zarośnięte jezioro polodowcowe). Rzeka płynie leniwie z szybkością ok. 0,3 m/s wśród łąk turzycowiskowych i szuwarów.

(16,2 km) – rozwidlenie szlaku wodnego można zabłądzić w szuwarach!!!! Uwaga – wpływamy w prawą odnogę, gdyż w lewo czeka nas po 50m powrotu pod prąd a można przy dużym stanie wody pokonać go na skróty.

(10,0 km) – zniszczony mostek drewniany zwany Sołtysim Mostkiem ( w odbudowie). Uwaga na wystające z wody pale. Rzeka przyspiesza, uwaga na powalone drzewa!!! - nareszcie koniec łąk, już na stałe wpływamy w las. Brzegi rzeki podnoszą się, lewy brzeg porośnięty drzewami sosnowymi lekko się wypiętrza a prawy porośnięty lasem mieszanym. Obserwując prześliczne krajobrazy i oddychając spokojem płyniemy dalej. Rzeka rozlewa się na kilkanaście metrów – prąd jest jednak wyczuwalny ok. 0,5 m/s. Płynąc w spokoju obserwujecie jak bujna jest roślinność wodna w nurcie rzeki.

(6,8 km) – niski mostek betonowy drogi JELENIE – DOMINIKOWO Przepływamy pod mostkiem, uważając by nie zawadzić głową o jego konstrukcję i wystające pręty!!!

(6,7 km) – śluza ze stopniem wodnym w m. SÓWKA Kajaki przenosimy po lewej stronie śluzy ok. 15 m w dół i wodujemy poniżej stopnia wodnego. Rzeka przyspiesza do 0,5 -0,6 m/s. Po przepłynięciu ok.500 m po prawej stronie stawy rybne (chów karpia i pstrąga tęczowego). Możemy spodziewać się utrudnień ze strony ochrony właściciela obiektu. UWAGA – ogrodzenie z drutu kolczastego nie uchroni nas przed psami pilnującymi obiektu – często wskakują w nurt rzeki, ale ostatnio trzymane są za ogrodzeniem.

(5,0 km) – niski mostek drewniany

(4,5 km) – jaz dwuśluzowy - uwaga na poziom wody!!! Spływamy prawą śluzą i zaczynają się powalone w poprzek koryta rzeki drewniane kłody.

(4,0 km) – rozlewisko przed stopniem wodnym Płytki zamulony zbiornik wodny o niewielkiej pojemności

(3,8 km) – stopień wodny z elektrownią w m. JAŹWINY Śródleśna osada nad Korytnicą: 1 km na wschód od szosy z Drawna do Dobiegniewa założona w 1818 r. przez Christiana Hertele jako fabryka papieru. Po 1945 – fabryka wełny drzewnej. Przybijamy kajakami do prawego brzegu (z opaską betonową) i przenosimy je 20 m (znak)
Wodowanie następuje poniżej stopnia wodnego, należy jednak zachować ostrożność i zwrócić uwagę na szybki nurt. Po około 50 m przepływamy pod mostem drogowym ( do m. Drawno ok. 12 km). Rzeka wije się wzdłuż wysokich brzegów, porośniętych lasem bukowym. Rzeka płynie silnie meandrując (zawraca nawet 0 1800) w nurcie bardzo dużo powalonych drzew. Przeszkody zostały częściowo usunięte przez organizatora spływu. Brzegi rzeki wznoszą się nawet do 15 m i są porośnięte lasem bukowym – taka sceneria towarzyszy nam do zakończenia trasy. Od mostu drogowego do Głuska zaczyna się DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY.

(0,0 km) – ujście rzeki Korytnica do rz. Drawa – zakończenie spływu kajakami przybijamy do prawego ( częściowo wzmocnionego drewnem) brzegu rzeki.

W pobliżu duży parking leśny z dogodnym dojazdem (biwak Bogdanka) na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego (należy się liczyć z opłatami) ALTERNATYWĄ jest biwak z bufetem po prawej stronie przed mostem do GŁUSKA – tu można zostawić kajaki i pokrzepić się przed dalszą podróżą. W głębi miejsce na ognisko. Stając tułem do północy przed nami dobrze widoczne na przestrzeni ok. 600 m koryto rzeki Drawa. Można kontynuować spływ Drawą do Starego Osieczna jest ok. 21,5 km, a dalej do ujścia ok 48km. Tu więc możemy rozpocząć nią spływ – pamiętając, iż płynie ona w obrębie DPN i należy liczyć się z opłatami za biwak, samochód, przyczepę.


DROGI TURYSTO KAJAKARZU....

Szlak wodny KORYTNICY został przywrócony do żeglugi turystycznej w latach 2003-2004. Jego twórcami byli żołnierze JW. 3299 w Mirosławcu:
Robert HALAMUS
Andrzej MALEK
Krzysztof MIKOŁAJCZAK

oraz pracownicy NADLEŚNICTWA MIROSŁAWIEC, którzy dbają o jego bieżące utrzymanie . Prace na rzece kosztowały wiele naszego potu, wsparcia finansowego udzieliły władze samorządowe Gminy Mirosławiec. Korytnica jest czystą rzeką- jej wody są bardziej czyste od DRAWY!!! I my chcemy żeby tak zostało na długie lata.Prosimy zatem TURYSTO, byś opakowania i odpadki po posiłkach pozostawił w kajaku, a wtedy nie będziemy oglądać stosów butelek, puszek itp. „ pozostałości po cywilizacji'', tak jak ma to miejsce na rz. PARSĘCIE, REDZE czy ostatnio DRAWIE.

Drodzy Przyjaciele, oddajemy WAM wiarygodnie opisany i oznakowany szlak kajakowy z jego pięknem, ale i niebezpieczeństwami. Uważajcie i nie bagatelizujcie niebezpieczeństw. Ta rzeka uspokaja by zaraz nauczyć pokory. Dwa opisane etapy można pokonać w ciągu jednego dnia, ale czy warto aż tak się śpieszyć ?? Życzymy udanych spływów – wracajcie; ludzie tu gościnni i przyjaźni a ceny są umiarkowane.

Andrzej MALEK
78-600 Wałcz

ul. Nadjeziorna 2

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
  3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist