Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI I TRASY WODNE » W-5, nr szlaku 218-8-6, szlak kajakowy rz. Drawa (Czaplinek - ujście Noteci), 180 km
W-5, nr szlaku 218-8-6, szlak kajakowy rz. Drawa (Czaplinek - ujście Noteci), 180 km
Drawa - szlak kajakowy 218-8-6


SZLAK OPRACOWANO NA BAZIE STRONY
WWW.GLUSKO.INFO
ZAPRASZAMY.


Możliwości biwakowania

Miejsca dogodne do biwakowania znajdują się na całej długości rzeki. Są zakazy biwakowania na terenach wojskowych i leśnych. Na odcinku od jeziora Dubie do Głuska rzeka przepływa przez Drawieński Park Narodowy. Wolno kozystać z wyznaczonych biwaków.


Uciążliwości szlaku
Szlak biwakowy Drawy nie jest ani zbyt trudny ani zbyt uciążliwy, chociaż trafiają się bystrza o charakterze górskim, progi wodne, zmuszające do przenoszenia kajaka i bagażu, okresowe przeszkody i zatory z drzew, drzewa zwalone od koryta rzeki. Znaczną część szlaku stanowią jeziora, na których uciążliwy a nawet niebezpieczny może być wiatr.

Przebieg rzeki
Drawa wypływa z Jez. Krzywego w rynnowej Dolinie Pięciu Jezior. Przepływa przez wiele jezior, m. In.: Prosino, Żerdno, Drawsko, Krosino, Lubie, Wielkie Dębno, Dubie. Krótkimi strugami łączy się z systemem małych jezior śródlądowych tworząc jeden z najładniejszycg szlaków wodnych. Od jez. Dubie do ujścia Płocicznej przepływa przez Drawieński Park Narodowy. Na większości swego biegu Drawa płynie przez lasy zróżnicowane gatunkowo (prastare buki, graby, dęby, jesiony, sosny, świerki) lub wśród jednolitych borów Puszczy Drawskiej.
Rzeka wije się wśród wzniesień pojeziernych i wieloma dużymi łukami odchyla się od zasadniczego kierunku południkowego. Malowniczość Drawy polega na zmienności typów krajobrazu. Jest na przemian wąska lub szeroka, płytka lub głęboka, bystra z szypotami lub leniwa. Dno ma muliste lub kamieniste. Brzegi płaskie, podmokłe lub urwiste, suche, zadrzewione, krzewiaste lub bezdrzewne. Tworzy rozlewiska z zaroślami sitowia lub trzciny. Nad brzegami gniazda dzikich kaczek i innych ptaków wodnych.

Informacje ogólne.

1. Rzeka, numer szlaku kajakowego - Drawa szlak nr 218-8-6
2. Długość, stopień rozwinięcia - 186 km 2.27
3. Źródła - Jezioro Krzywe 150 m n.p.m
4. Ujście Noteć, poniżej wsi Nowe Bielice,30 m n.p.m.
5. Ważniejsze dopływy - prawe Mierzęcka Struga
6. Ważniejsze dopływy - lewe Korytnica, Płociczna.
7. Województwa koszalińskie, gorzowskie, pilskie.
8. Powierzchnia dorzecza 3296 km2
9. Średni spadek 0,78°/oo
10. Średni przepływ przy ujściu \9m3/s
11. Maksymalna rozpiętość wahań stanów
wody w dolnym biegu 2m
12. Początek - koniec szlaku kajakowego Czaplinek - ujście do Noteci
13. Długość opisanego szlaku kajakowego 180 km
14. Ważniejsze miejscowości na szlaku Czaplinek, Złocieniec, Drawsko Pom. Drawno, Str. Osieczno, Drawiny
15. Ilość przenoszeń stałych 4
16. Ilość przenoszeń okresowych kilkanaście
17. Możliwości biwakowania
Miejsca dogodne do biwakowania znajdują się na całej długości rzeki. Są zakazy biwakowania na terenach wojskowych i leśnych Na odcinku od jeziora Dubie do Głuska rzeka przepływa przez Drawieński Park Narodowy. Wolno korzystać z wyznaczonych biwaków.
18. Uciążliwości na szlaku
Szlak kajakowy Drawy nie jest ani zbyt trudny ani zbyt uciążliwy, chociaż trafiają się bystrza o charakterze górskim, progi wodne, zmuszające do przenoszenia kajaka i bagażu, okresowe przeszkody i zatory z drzew, drzewa zwalone do koryta rzeki. Znaczną część szlaku stanowią jeziora, na których uciążliwy a nawet niebezpieczny może być wiatr.
19. Przebieg rzeki
Drawa wypływa z Jeż. Krzywego w rynnowej Dolinie Pięciu Jezior. Przepływa przez wiele jezior, m. in.: Prosino, Żerdno, Drawsko, Krosino, Lubię, Wielkie Dębno, Dubie. Krótkimi strugami łączy się z systemem małych jezior śródlądowych, tworząc jeden z najładniejszych szlaków wodnych. Od jeż. Dubie do ujścia Płocicznej przepływa przez Drawieński Park Narodowy. Na większości swego biegu Drawa płynie przez lasy zróżnicowane gatunkowo (prastare buki, graby, dęby, jesiony, sosny, świerki) lub wśród jednolitych borów Puszczy Drawskiej.
Rzeka wije się wśród wzniesień pojeziernych i wieloma dużymi łukami odchyla od zasadniczego kierunku południkowego. Malowniczość Drawy polega na zmienności typów krajobrazu. Jest na przemian wąska lub szeroka, płytka lub głęboka, bystra z szypotami lub leniwa. Dno ma muliste lub kamieniste. Brzegi płaskie, podmokłe lub urwiste, suche, zadrzewione, krzewiaste lub bezdrzewne. Tworzy rozlewiska z zaroślami sitowia lub trzciny. Nad brzegami gniazda dzikich kaczek i innych ptaków wodnych.


Drawa - opis szlaku kajakowego
Km 180,0 Start przy plaży na terenie kempingu nad jeż. Drawsko w Czaplinku.
Czaplinek - liczy około 6400 mieszk. Węzeł drogowy, dojazd PKP i PKS. Ośr. turystycz-no-wypoczynkowy i kolonijny, przystań żeglarsko-kajakowa. dom wyciec/.kowy. motel, kemping.
Jako warownia słowiańska Czaplinek został przekazany w 1288 r, przez księcia Przemysława II Zakonowi Templariuszy. Następnie opanowany przez Brandenburgię. Prawa miejskie uzyskał na przełomie XIII/XIV wieku. W roku 1368 został odzyskany dla Polski przez króla Kazimierza Wielkiego. Utracony w roku 1657 na korzyść Brandenburgii, W granicach Polski znalazł się ponownie dopiero w roku 1945. Zniszczony \v 50%. Zachowane /ahytki; kościół parafialny Świętej Trójcy, z XIII w.. na miejscu słowiańskiego grodu; kościół filialny Świętego Krzyża z 1829 roku, ratusz pochodzący z 1845 roku; domy o konstrukcji szkieletowej z XVIII i XIX w.
Jezioro Drawsko - znajduje się na wysokości 128 m n.p.m. Powierzchnia 1866 ha, długość 12,6 km. szerokość (bez zatok) 1,5 km, maksymalna głębokość 83 m - drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce.
Jezioro rozczłonkowane, jako efekt skrzyżowania kilku rynien jeziornych, tworzących daleko wysunięte zatoki: Rzepowską, Hcnrykowską. Rękawicką, Dno piaszczyste, woda czysta. Na jeziorze wyspa Bielawa o powierzchni 80 ha z okazem zabytkowego buka.

Brzegi Drawska zadrzewione, przeważnie wysokie (do 40 m nad poziomem jeziora), tylko brzeg zachodni częściowo zalesiony.
Drawa wpływa od wschodu z jeziora Żerdno, wypływa z zatoki Rzepowskiej do jeziora Rzepowskiego (39 ha).
Opływanie jeziora Drawsko należy potraktować jako wstępny etap spływu Drawą. Wzdłuż linii brzegowej skierować się z Czaplinka w kierunku północ -no-zachodnim, opłynąć kolejno zatoki Henrykowską, Rękawicką i Rzepowską. Następnie, w kierunku północnym dopłynąć do wsi Uraz oraz ku wsi Kluczewo, położonej w pobliżu najdalej wysuniętego na północ krańca jeziora Drawsko. Wracając przy wschodnim brzegu odwiedzamy północny brzeg wyspy Bielawy.
Km 175,8
Najbliższe płatne pole namiotowe znajduje się w Starym Drawsku na wsch. brzegu jeziora naprzeciw wyspy Bielawy. Biwakowanie na terenach poza dozwolonymi jest zakazane - karane wysokimi mandatami.
Płynąc z biwaku w Starym Drawsku w kierunku jeziora Rzepowskiego, południowy brzeg wyspy Bielawy pozostawia się po prawej stronie.
Km 170,8
Wypływ Drawy z zatoki Rzepowskiej jeziora Drawsko. Rzeka wąska, prąd bystry, brzegi zadrzewione. W korycie kładka z drągów. Gałęzie i pojedyncze, zwalone drzewa nie stanowią szczególnej przeszkody.
Km 170,0
Jeż. Rzepowskie, płynąć przy lewym brzegu. Największa głębokość jeziora - 5 m.
Km 169,0
Wypływ Drawy z jeziora Rzepowskiego - na zachodnim brzegu, przed zabudowaniami wsi Rzepowo. Po 200 m - most drogowy, P - wieś Rzepowo. Pod mostem kamienisty zjazd - bez problemów.
Prąd szybki lub rwący, w korycie pojedyncze, zwalone drzewa i gałęzie, spływ przebiega jednak bez zakłóceń. Drobne zakręty rzeki tworzą wielki łuk zmieniając zasadniczy kierunek z zachodniego na południowy. Woda czysta.
Km 165,1
Betonowy most drogowy, L - wieś Głęboczek. Nad rzeką zabytkowy młyn - przenoszenie 20 m lewym brzegiem.
Km 164,6
Ujście Drawy do jeziora Krosino (powierzchnia 90 ha, głębokość 17 m). Jezioro o kształcie litery L ma długość 4 km, a największą szerokość 700 m. W północnej części, od zachodu, znajduje się zarośnięte ujście dawnego koryta Drawy, tzw. Drawiska. W zachodnim krańcu jeziora widać dwie wysokie wieże pośród zabudowań - to Budowo. Brzegi jeziora porastają lasy. Woda czysta.
Km 162,0
Wypływ Drawy w kierunku południowym z południowej części jeziora Krosino - na granicy lasu ciągnącego się dotąd wzdłuż brzegu jeziora.
Las przy lewym brzegu towarzyszy rzece aż do strugi łączącej Drawę z jeziorem Wilczkowo. Most drogowy, bystry prąd - spływać uważnie przy lewym brzegu. Tereny podmokłe. Gałęzie drzew sięgają daleko w koryto rzeki. Prąd wolny. Szerokość nieuregulowanej rzeki wynosi 20 m.
L-do Drawy uchodzi rzeczka o słabym prądzie, niosąca wody z jeziora Wilczkowo. Odległość jeziora od Drawy - 800 m.
Jezioro Wilczkowo ciągnie się ponad 4 km w kierunku północno-wschodnim, ku wsi Siemczyno- Na północnym brzegu jeziora znajdują się zakładowe ośrodki wypoczynku letniego. Często biwakują tu również kajakarze kończący etap / jeziora Drawsko.
Rzeka bardzo kręta, prąd wolny, szerokość koryta zwężona gałęziami drzew. Brzegi podmokle z szuwarami i pokrzywą. Km 159,8 L - gospodarstwo rolne Budowo. L - miasto Zlocieniec, stanica wodna następnie zniszczony pałac w stylu pseudo-barokowym.

Km 156,5 Młyn w Złocieńcu - przenoszenie 50 m lewym brzegiem przez ulicę.
Zlocieniec - miasto liczące 13900 mieszkańców, z prawami miejskimi od roku 1333. Hotel, se/onowe schronisko młodzieżowe, pole biwakowe, dom wycieczkowy nad jeziorem Dłusko. Wę/eł kolejowy i drogowy.
Przed rokiem 1000 Złocieniec był grodem słowiańskim, w następnych wiekach należał na przemian do Brandenburgii. Polski t Prus. Najcenniejszym z uchowanych zabytków jest gotycki kościół parafialny / X1V~XV w., odbudowany w 1782. W rynku ratusz. Na brzegu Drawy fundamenty rozebranego zamku z XIII-XIV w. z zachowaną fosą.
Poniżej Złocieńca wąska rzeka zmienia charakter. Brzegi stają się wyższe, nie ma dobrych miejsc biwakowych, mało drzew i krzaków. W korycie skupiska wodnej roślinności, trzciny zwężają lustro wody. Rzeka meandruje. Wodorosty nieco utrudniają spływ.
Km 147,8 P - ujście rzeki Kokny. 200 m poniżej ujścia, na prawym brzegu Drawy, znajduje się dogodne miejsce na obóz. Polana nie jest widoczna z rzeki, ma kształt prostokąta 30 x 40 m.
Poniżej ujścia Kokny Drawa nieco się zmienia. Koryto staje się węższe, prąd dostrzegalny, znikają wodorosty. Wiele zakrętów, gałęzie drzew zwisają nad wodą. Km 145,5 L - kilka zagród odległej od rzeki wsi Suliszewo.
Km 142,0 P - wieś Dalewo. W oddali wieża kościoła w Drawsku Pomorskim.
Na rozwidleniu rzeki, przed pierwszymi zabudowaniami miasta, trzeba skierować się w prawą odnogę, przepłynąć przez centrum miasta i pod kilkoma mostami. Dogodnym punktem na zatrzymanie się jest teren stanicy wodnej. Dobre dojście do wody, pomosty - wygodnie można przycumować większą ilość kajaków.
Km 135,3 Drawsko Pomorskie - miasto leżące na skrzyżowaniu 6 dróg oraz przy linii kolejowej Szczecinek-Szczecin. Około 10700 mieszkańców. Prawa miejskie - w roku 1297.
Okresowymi właścicielami Drawska na przestrzeni tysiącletniej historii byli: Nowa Marchia, Brandenburgia, Krzyżacy. Prusy i oczywiście Polska. W ostatniej wojnie, w krwawych walkach o przełamanie Wału Pomorskiego, zginęło na tym terenie 3.5 tyś. żołnierzy polskich i radzieckich. Znis/c/onc w 80% miasto wróciło w 1945 r. do Polski. Z wartościowych /ubytków pozostał póżnogotycki kościół parafialny z XIV-XV w., fragmenty murów obronnych z XIV w., domy z XVIII-XIX w. Drawsko posiada hotel i pole namiotowe przy stanicy wodnej.
Poniżej Drawska Drawa zaczyna meandrować a jej charakter doskonale opisano w przewodniku: ,,... odcinek o brzegach porośniętych rosochatymi i krzaczastymi wierzbami. Dużo podwodnych pni, kołków, gałęzi, a poniżej prąd jest dość szybki, płynięcie wymaga umiejętności i ostrożności."
Km 132,3 Poniżej Drawska i poniżej mostu kolejowego pewne trudności w spływie sprawiają zniszczone urządzenia dawnego młyna Młynowo. Na rozwidleniu przed młynem należy wpłynąć w prawą odnogę, a za zakrętem rzeki spłynąć z progu pod prawym przęsłem mostu. Zniszczony mostek - na pozostałych po nim palach tworzy się niekiedy zator z pni, gałęzi czy wodorostów. Km 123,3 Ujście Drawy do jeziora Lubię. J. Lubię - długość jeziora 14 km, szerokość 2,2 km, maksymalna głębokość 45 m. Jezioro rynnowe, dobrze rozwinięta linia brzegowa. 4 wyspy: Sołtysia, Ptaszyniec, Rybaki, Kamieniec.
Km 121,9 L - zatoka, w głębi wieś Gudowo: przystań wodna, kąpielisko, PKS, kościół z XVII w., grodzisko.
Km 118,0 P - wieś Karwice, pałac z XVIII w. Na uroczym cyplu ośrodek wypoczynkowy - i naturalny basen kąpielowy. L-na południowej stronie półwyspu malowniczo położona stanica wodna z polem namiotowym.
Km 114,7 L - wieś Lubieszewo: sklep, przystanek PKS.
Km 113,0 P - wypływ Drawy z jeż. Lubię. Wypływ znajduje się na prawo od wieży triangulacyjnej, w zatoce, w odległości 500 m od wysepki przy prawym brzegu. Piękna jest Drawa poniżej jeziora Lubię. Szerokie koryto miejscami zwężone do 2 m przez gałęzie krzaków i drzew. Prąd średni, na odcinku przełomu szybki. Kilka przeszkód ze zwalonych drzew zmusza do uważnego sterowania. Brzegi porośnięte szuwarami i trzciną, miejscami, w wyższych partiach las sosnowy. Olbrzymia ilość zakoli i zakrętów. Most drogowy, P - droga Karwice - Sienica. Lasy na obu brzegach.
Km 112,2 Kładka, początek przełomu Drawy, najpiękniejszy odcinek jej środkowego biegu. Rzeka wije się między lasem a łąkami, prąd nabiera szybkości. Brzegi coraz wyższe, las dochodzi do koryta rzeki. Na przełomowym odcinku woda jest płytka, miejscami rwąca, czysta. Występują rozlewiska i urwiste brzegi.
Stopniowo dolina poszerza się, lasy oddalają się od rzeki, meandry, brzegi niższe.
Km 102,0 Ujście Drawy do jeziora Dębno Wielkie. Długość jeziora 2 km, szerokość 800 m, największa głębokość 6 m. Brzegi w większości niskie, częściowo podmokłe, zalesione. Do wypływu Drawy należy kierować się na zachód, w zwężającą się lejkowato zatokę. Bardzo dobre miejsca biwakowe znajdują się w lewo od ujścia Drawy do jeziora. Na wysokich pagórkach rośnie las sosnowo-grabowy, schodzący aż do wody. Teren suchy. Dobry biwak również na przeciwnym brzegu - przed jeziorem Dębno Małe.
Km 101,0 W środkowej części zachodniego brzegu wąska cieśnina łączy jezioro Dębno Wielkie z jeziorem Dębno Małe. Płynąc w kierunku zachodnim przecinamy jezioro Dębno Małe otoczone lasami.
Km 100,0 Na zwężeniu przed następnym jeziorkiem most na drodze Drawsko-Kalisz Pomorski. P 2 km - wieś Żołędowo, L 4,5 km - wieś Poźrzadło.


Poniżej mostu drogowego Drawa przepływa przez teren poligonu wojskowego, o czym informuje umieszczona na moście tablica. Aby kontynuować dalszy spływ, należy w tym miejscu koniecznie odszukać posterunek wojskowy i uzyskać zgodę na przepłynięcie tego odcinka szlaku. Po uzyskaniu zgody - płynąć bez wysiadania na brzeg odcinkiem stojącej wody do Elektrowni Borowo. Uwaga: Należy liczyć się z ewentualnością oczekiwania na możliwość przepłynięcia tego odcinka szlaku lub z koniecznością przewiezienia kajaków na dalszą trasę.
Po trzech kilometrach od mostu rzeka rozgałęzia się: P - zastawka, za którą znajduje się zarośnięte koryto Starej Drawy, L - wąskie, długie, otoczone lasem jezioro zaporowe, nazwane na początku Zły Łęg, dalej - jezioro Strunowe.
Km 93,0 Wpłynąć na jezioro Zły Łęg, pozostawiając z prawej mało widoczny odpływ Starej Drawy. Jezioro przypomina szeroką rzekę o bagnistych brzegach, porośniętych lasem. Jeż. Zły Łęg przechodzi w jeż. Strunowe.
Km 92,0 Most drogowy na jeziorze Strunowe - tu można by wodować kajaki po przewiezieniu ich przez tereny poligonu. Kierunek spływu - południowy.
Km 89,5 Skanalizowana rynna w kierunku południowym doprowadza do leśniczówki i wsi Borowo. We wsi sklep.
Przy zakładzie wodnym lądować za mostem z prawej strony, przy szerokich, drewnianych schodach. Przenoszenie 150 m prawym brzegiem na kanał dochodzący do jeziora Prostynia. Obok dobre miejsce biwakowe.
Km 88,8 Jezioro Prostynia: powierzchnia 57 ha, długość 1,7 km, szerokość do 500 m, maksymalna głębokość 5 m. Brzegi całkowicie zalesione. Jezioro skręca stopniowo na południowy wschód.
Km 86,8 Wypływ rzeki ze zwężonej, południowej części jeziora Prostynia. Uregulowana szerokość Drawy wynosi 12 m. Proste odcinki wśród łąk.
Km 83,7 Most drogowy, P - wieś Prostynia - poczta, sklep.
Km 83,0 P - ujście Starej Drawy, obie odnogi łączą się ponownie w jedno koryto. Most kolejowy linii Stargard Szczec. - Kalisz Pom. Most drogowy na trasie Ręcz
- Kalisz Pom.
Km 82,0 Poniżej obu mostów, na prawym brzegu, widać pomost - pochylnię do wynoszenia kajaków, piaszczystą plażę i parking samochodowy. Do przyst. PKS i do stacji PKP Prostynia - 400 m. Tutaj można rozpocząć spływ Drawą przez woj. gorzowskie. Prostymi odcinkami rzeka przecina rozlegle łąki.
L - ujście rzeki Mąkowarki, płynącej przez Kalisz Pom. i malownicze, zalesione Jeż. Mąkowarskie. Można dostać się na nie płynąc 1,5 km Mąkowarką pod bystry prąd.
Km 77,5 Wieś Rościn na obu brzegach Drawy. Na łące miejsce na biwak. Rozlewiska rzeki o zanikającym prądzie dochodzą do 200 m szerokości. Wodorosty.
Km 71,7 Za zwężeniem rozlewiska jezioro Siekiercze i jezioro Grażyna (Rudno, Łąkie, Drawno Drawnieńskie)
Km 69,0 Obok Góry Zamkowej wpłynąć pod mostem na jezioro Dubie zwane również jeż. Adamowo. Miejska zabudowa Drawna widoczna na obu brzegach jeziora. Po wpłynięciu pod mostem, na lewym brzegu znajduje się stanica wodna:
domki kempingowe, pole namiotowe, schr. młodzieżowe.
Drawno - liczy około 2500 mieszkańców. Stacja kolejowa na linii Kalisz Pomorski
- Choszczno. Prawa miejskie Drawno uzyskało w I w. połowie XIV w. Z Ii wojny światowej miasto wyszło zniszczone w 40%. Najwartościowsze, zachowane zabytki: fragmenty ruin zamku Wedlów z XIV w. i XV w.. gotycki kościół parafialny z XV w.. dworek z XVIII w.. domy o konstrukcji szkieletowej z XVIII i XIX w.. zabytkowy układ ulic.
Miejsce biwakowe na płn. brzegu jeż. Dubie za miastem, ok. 300 m na zachód od wypływu Drawy z jeż. Dubie. Dyrekcja Drawieńskiego PN znajduje się przy ul. Leśników 2. Tu należy wykupić zezwolenie na spływ parkowym odcinkiem Drawy.

Drawieński Park Narodowy - utworzony w roku 1990. o powierzchni 8626 ha. Zachodnią granicę Parku stanowi koryto rzeki Drawy, począwszy od jej wypływu z jeziora Dubie - w kierunku południowym.  Wschodnie ramię Parku stanowi rzeka Płociczna od ujścia rzeki Rudnicy (Młynówki) - w kierunku południowym. Południowa granica przebiega przez wieś Stare Osicczno. gd/ie Płociczna uchodzi do Drawy.
Km 67,3 Wypływ Drawy z jeziora Dubie w połowie długości brzegu jeziora, w kierunku płd.-wsch., na granicy pola i lasu. Poniżej - most kolejowy.


Km 66,1 Most drogowy, w niewielkiej odległości od mostu kolejowego. P - wyludniona wieś Drawnik. Pod mostem podwodny próg - bez kłopotów.
Na odcinku do mostu w Barnimiu, w korycie rzeki występują nieprzewidziane zatory, które trzeba wymijać na bystrym prądzie, płynąć uważnie.
Km 61,7 Most drogowy. L - wieś Ba-rnimie. Pod mostem bystrze i pale - spływać uważnie przy lewym brzegu. We wsi kościół drewniany z XV w., drewniana dzwonnica z przełomu XVII i XVIII w.
Wąska dolina Drawy porośnięta drzewami liściastymi. Szybki prąd, w korycie rzeki napotyka się podwodne głazy i zwalone drzewa. Pozostałe w korycie rzeki kamienne i betonowe bloki po zrujnowanym tartaku wodnym można szczęśliwie ominąć. Poniżej wsi Bamimie kilkanaście trudniejszych przejść, zwalonych drzew, przepychali przez luki między przeszkodami. Silny nurt. liczne zakręty. P - Mijamy rezerwaty Dębina i Grabowy Jar.
Km 58,3 P - biwak Barnimie (położony na skarpie). Na rzece pomost, w górę wiodą schodki
P - 700 m za biwakiem rez. ścisły Drawski Matecznik.
Km 54,0 Kładka nad rzeką. Droga między wioskami Konotop (L) i Zatom (P). Drawa zmienia stopniowo kierunek na wschodni i płn.-wschodni.
Km 52,7 L - Wysoki klif w miejscu zakrętu rzeki o 180° - rez. Tragankowe Urwisko
Km 51,0 L - Ujście rzeki Słopicy
Km 50,3 Most drogowy między wsiami (niewidocznymi z rzeki) Zatom (P) i Niemieńsko (L)
Km 50,0 L - ujście rzeki Korytnicy. Lasy na obu brzegach. Drawa poszerza się i staje się płytsza. Na brzegach łąki, coraz mniej lasów.
L - biwak "Bogdanka" - położony w widłach Drawy i Korytnicy. (pomost - 50 m pod prąd na rzece Korytnicy).
Km 46,3 P - rezerwat Stare Buki -stare dęby i buki.
Km 44,0 Bystrze z podwodnymi głazami. Obok zniszczone schody i dalej czerwony szlak prowadzi do uroczyska Ra-dęcin (ok. 1,5 km). Przed utworzeniem DPN - rez. przyrody Święta Hala. P - 100 m poniżej głaz narzutowy "Wydrzy Kamień" (,,Dziewiczy Kamień" - obwód 14 m, 3 m wysokości) P-za głazem rez. Zawilcowy Las.
Km 42,9 L - biwak Sitnica. Droga biegnąca wąwozem w górę prowadzi do osady leśnej Sitnica P-za biwakiem rez. Łęgi nad Drawą, dalej rez. Poziomkowy Las.

Km 39,7 P - osada leśna Moczele na wysokim brzegu. Ujście małego strumyka. Lasy oddalają się od rzeki.
Km 37,0
P - biwak ,,Pstrąg", L - przed biwakiem ok. l km rez. Brzezina
P-za biwakiem, przy wysokim klifie rez. Źródliskowy Grąd

Km 32,0 Elektrownia Wodna Kamienna z 1896 r. Dopłynąć do końca stawu

- przenoszenie prawym brzegiem ok. 100 m wzdłuż pochylni dla tratew.
Most drogowy. L - droga do wsi Głusko. Od mostu rzeka uznana jest za żeglowną. Na prawym brzegu pojawiają się tablice kilometrowe. Dolina Drawy poszerza się. Lasy ponownie zbliżają się do rzeki.
Km 31,3
L - polana biwaku "Kamienna"
P - ujście niewielkiej strugi. W pobliżu przebiega droga Głusko-Stare Osieczno
Km 28,6
P - osada leśna Mostniki, leśnictwo Drawieńskiego Parku Narodowego

Km 27,5 L - ujście rzeki Płocicznej. Tutaj kończy się Drawieński Park Narodowy.Kiedyś jeden z napiękniejszych szlaków kajakowych od jeż. Wielkiego Lubieńskiego.

Od utworzenia DPN rzeka w granicach Parku zamknięta dla kajakarzy - rez. ścisły. Płociczna z tarliskiem łososia, troci, pstrąga i lipienia.
Km 25,5
Wielki, betonowy most drogowy na drodze Walcz (L) - Dobiegniew (P). P - Stare Osieczno, wieś, poczta, PKS. Obok mostu XIX w. siedmioboczny kościół.
W pobliżu bunkry Wału Pomorskiego. Nad rzeką lasy sosnowe i mieszane, liczne zakola. Okazy wielkich dębów.
Km 19,0
P - ujście rzeki Mierzęckiej Strugi. L - ujście strumienia Szczyczna
Km 16,0
L - Leśnicz. Dębina - w pobliżu pomniki przyrody - grab i 11 dębów.
Km 15,0
L - Leśnicz. Zwierzyniec - XIX-wieczna z czerwonej cegły.
Km 10,0
P - wieś Przeborowo, kościół z 1715 konstr. ryglowej, bunkry Wału
Pomorskiego.
P - przed wsią w lesie sosnowym miejsce biwakowe, za wsią kończy się Puszcza
Drawska. Prąd wolniejszy, mniej zakrętów i zakoli.

Km 6,6 P - wieś Drawiny i stacja kolejowa, odległa 1,5 km od Drawy. Most kolejowy linii PKP Stargard Szczeciński - Krzyż. Pod mostem bystrze, poniżej zderzają się dwa nurty tworząc niebezpieczny warkocz. Prąd rwący, wiry.
Km 3,6 L-za torem kolejowym wieś Łokacz odległa 500 m, droga do Krzyża.
Km 2,5 Most drogowy, L - 3 km - miasto Krzyż, P - wieś Nowe Bielice. Tutaj można zakończyć spływ, korzystając z połączeń kolejowych ze stacji PKP Krzyż. Most kolejowy linii Krzyż - Gorzów Wikp.
Km 0,0 Ujście Drawy do Noteci w jej 337,3 km. Najdogodniejsze możliwości zakończenia spływu: przepłynąć z prądem 10,9 km Notecią i wylądować na prawym brzegu, przed mostem drogowym w Nowym Drezdenku, skąd 500 m do stacji PKP i przystanku PKS. Odległość drogą wodną od ujścia Drawy do następnych miejscowości, gdzie można zakończyć spływ: Santok - 48 km, Gorzów - 61 km, Kostrzyn - 116 km.

 

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
  3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist