Sp艂yw rzek膮 Pi艂aw膮 (+Gwd膮) z 艁ubowa do Pi艂y
Dzie艅 1
艁ubowo
Dzie艅 organizacyjny. Je艣li p艂ywa膰 b臋dziemy w艂asnym sprz臋tem, kt贸ry za艂adujemy na samoch贸d, radz臋 dojecha膰 do Pi艂y. Tam zaparkujemy samoch贸d na strze偶onym parkingu, (kilka znajduje si臋 w pobli偶u dworca PKP), st膮d go odbierzemy gdy dop艂yniemy z powrotem. W Pile nale偶y wynaj膮膰 np. taks贸wk臋 baga偶ow膮, kt贸ra z ca艂ym majdanem przetransportuje nas na miejsce startu sp艂ywu - do 艁ubowa. Camping znajduje si臋 nad samym jeziorem - dojazd z drogi g艂贸wnej w stron臋 jez. 艁ubicko Wielkie - w kierunku "punktu czerpania wody".
艁ubowo nie jest mo偶e miejscowo艣ci膮 szczeg贸lnie bogat膮 w zabytki, ale mo偶e poszczyci膰 si臋 kilkoma sklepami, w kt贸rych warto uzupe艂ni膰 ewentualne braki 偶ywno艣ciowe.
Dzie艅 2
艁ubowo - camping przed Liszkowem, 12km.
Opuszczamy 艁ubowo, wyp艂ywamy na jez. 艁ubicko Wielkie, kieruj膮c si臋 w lewo, na wzniesienie znajduj膮ce si臋 po wschodniej stronie od wyp艂ywu. Wyp艂yw ten, podobnie jak wszystkie nast臋pne jest bardzo trudny do odnalezienia i najlepiej posi艂kowa膰 si臋 map膮. Po przep艂yni臋ciu pod mostem przedostajemy si臋 na kolejne jezioro 艁ubicko Ma艂e, z kt贸rego w膮skim przesmykiem wp艂ywamy na jez. Brody. Trasa przebiega kolejno przez jeziora Strzeszyn, Kocie, Pile. Wyp艂yw z jez. Kocie po prawej stronie, vis a vis przystanku PKS usytuowanego za lini膮 kolejow膮. Przep艂ywamy pod ceglanym mostem, p艂yniemy w膮skim tunelem. Dop艂ywamy do "skrzy偶owania", je艣li wybierzemy opcj臋 p艂yni臋cia prosto dop艂yniemy do "艣lepego zau艂ku" - jez. 艁膮kie - urokliwe ma艂e jeziorko, ale niestety nie na naszej trasie. My musimy skr臋ci膰 w prawo, przep艂yn膮膰 kolejno pod mostem kolejowym i drogowym. W ten spos贸b dop艂yniemy do jez. Pile. Pi臋kne i du偶e jezioro, legendy g艂osz膮, 偶e na jego dnie mieszcz膮 si臋 poniemieckie budowle, mo偶e nawet ca艂e fabryki. (Nale偶膮ce do kompleksu - Borne Sulinowo).
Warto zwiedzi膰 te偶 sam膮 miejscowo艣膰 Borne Sulinowo. Gor膮co polecam!!! Niesamowite miejsce przepe艂nione poniemieckimi i poradzieckimi budowlami. Na szczeg贸ln膮 uwag臋 zas艂uguje Dom Oficera, z kt贸rego, jak g艂osz膮 legendy wychodz膮 tajne korytarze, kt贸rymi Niemcy wycofali si臋 po zako艅czeniu II wojny 艣wiatowej. Rosjanie pozostawili po sobie olbrzymie ilo艣ci koszarowych blok贸w, kt贸re strasz膮 ruin膮.
Je艣li nie chcemy dop艂ywa膰 a偶 do Bornego Sulinowa, a mamy ochot臋 uzupe艂ni膰 zapasy np. 偶ywno艣ciowe kierujemy si臋 w stron臋 lew膮 od wyp艂ywu na jezioro - do miejscowo艣ci Pi艂owo (lub jak chc膮 mapy: Pile). Niestety wi臋kszo艣膰 linii brzegowej jest w r臋kach prywatnych, mo偶na zatrzyma膰 si臋 na boisku pi艂karskim poni偶ej ko艣cio艂a. Doj艣cie do drogi po prawej stronie. Gdy zapasy zostan膮 uzupe艂nione, wsiadamy聽 z powrotem do kajak贸w i kierujemy si臋 na wprost - w stron臋 wyp艂ywu rzeki Pi艂awy. Tam mamy do wyboru dwa kampingi -聽 po obu stronach rzeki. My "rozbili艣my" si臋 po stronie lewej. Jest tam obszerny kamping, z dost臋pem do wody pitnej, miejscem na ognisko, sto艂ami, 艂awkami, zadaszon膮 "艣wietlic膮".
Warto wybra膰 si臋 na kr贸tki spacer w g贸r臋 wzniesienia u podn贸偶a, kt贸rego znajduje si臋 nasz kamping. Odkryli艣my tam pozosta艂o艣ci granicy polsko-radzieckiej!!!
Dzie艅 3
Liszkowo - Nadarzyce, ok. 19km.
P艂yniemy Pi艂aw膮, po prawej stronie mijamy miejscowo艣膰 Liszkowo, gdzie jak zwykle uzupe艂niamy zapasy spo偶ywcze "na wszelki wypadek".聽 Tym razem musimy odby膰 spacerek, bo sklep nie stoi przy samym brzegu rzeki. Przep艂ywamy jez. Do艂gie, kt贸re na ko艅cu zw臋偶a i przemienia si臋 z powrotem w rzek臋. Przep艂ywamy pod mostem. Nieco dalej nieoczekiwanie pojawia si臋 kilkumetrowe spi臋trzenie. Jest to jaz obronny z bunkrem. Kajak przenosimy po prawej stronie. Bunkier stoi otworem dla ciekawskich turyst贸w. Sk艂ada si臋 z w膮skiego korytarza i dw贸ch pomieszcze艅. P贸藕niej, po prawej stronie w oddali mijamy miejscowo艣膰 Starowice. P艂yn膮c dalej dop艂ywamy do Zalew贸w Nadarzyckich. Nale偶y, dla w艂asnego dobra, bezwzgl臋dnie trzyma膰 si臋 trasy oznaczonej tablicami "szlak wodny". W przeciwnym razie bardzo 艂atwo si臋 w艣r贸d zalew贸w pogubi膰. Pierwszy kamping jaki napotkamy po drodze przeznaczony jest dla w臋dkarzy i najlepiej p艂yn膮膰 dalej i rozbi膰 si臋 tu偶 przed przenosk膮 na elektrowni. Wtedy drugiego dnia baga偶e i kajaki mo偶na za艂adowa膰 ju偶 po drugiej stronie elektrowni.
W Nadarzycach skorzystali艣my z us艂ug gospodarstwa agroturystycznego, prowadzonego przez so艂tysa. Mo偶na tam skorzysta膰 z natrysku, a nawet zam贸wi膰 (z pewnym wyprzedzeniem) domowy obiad.
Dzie艅 4
Nadarzyce - Szwecja ok. 21km.
Wyp艂ywamy z campingu pod Nadarzycami. P艂yniemy pod starym mostem kolejowym. Tu偶 po wp艂yni臋ciu do wioski czeka nas przeszkoda. Mamy dwie opcje. Mo偶na p艂yn膮膰 prosto, lub tak jak my post膮pili艣my skr臋ci膰 w lewo. Przy odrobinie szcz臋艣cia, mn贸stwie si艂 i odpowiednio d艂ugiej lince, kajak mo偶na przeprowadzi膰. Przeszkod臋 stanowi pr贸g wodny, ma艂y "wodospadzik". Je艣li wybierzemy drug膮 opcj臋, kajak b臋dzie trzeba przenosi膰 brzegiem. W samych Nadarzycach p艂yn膮膰 b臋dziemy jeszcze pod dwoma mostami, z czego pod pierwszym - niewielkie bystrze. Za miejscowo艣ci膮 mija膰 b臋dziemy drewniany, stary most, ustawiony pod k膮tem innym ni偶 p艂ynie rzeka.
Dalej wp艂ywamy w ca艂kowicie wyludnione tereny. Przez najbli偶sze ok. 18 km. do samej Szwecji nie spotkamy 偶ywej duszy, mo偶e poza sarnami i licznym ptactwem. Na odcinku brak punkt贸w orientacyjnych. Kilka kilometr贸w przed wiosk膮 dwa przycz贸艂ki drewniane, 艂膮cz膮ce dawniej drogi po obu stronach rzeki. Po drodze mija膰 te偶 b臋dziemy camping le艣nicz贸wki Krempsko. My p艂yniemy jednak dalej pokonuj膮c po drodze co raz bardziej skomplikowane przeszkody. Na ca艂ym odcinku pokonywa膰 b臋dziemy wiele zwalonych drzew, niekiedy utkn膮膰 mo偶na na mieli藕nie, lub kamienistym dnie.
W Szwecji mijamy dwie k艂adki. Pierwsza z nich wysoka, nie sprawia trudno艣ci w przep艂yni臋ciu, w przeciwie艅stwie do drugiej, kt贸ra jest bardzo niska, pod ni膮 niewielkie bystrze. Oficjalnego kampingu w Szwecji nie ma, wi臋c miejsca biwakowania nie s膮 szczeg贸lnie oznaczone. Mo偶na o miejsce pod namiot popyta膰 u gospodarzy, lub pop艂yn膮膰 do samego ko艅ca miejscowo艣ci - dobre miejsce u prywatnego w艂a艣ciciela po lewej stronie rzeki.
Dzie艅 5
Szwecja - Zabrodzie ok. 18km.
Odcinek zdecydowanie najtrudniejszy, mn贸stwo powalonych drzew, kamieni.聽 Po drodze, przed G艂owaczewem, a tak偶e przed Zabrodziem, hodowle pstr膮g贸w. Dwie przenoski. Pierwsza na odleg艂o艣膰 ok. 20m., druga ok. 100m. W obu przypadkach czeka nas niestety trudne doj艣cie do wody - po przenosce. L膮dujemy po prawej stronie od tamy (r贸wnie偶 w obu przypadkach).聽 Trasa jest nad wyraz trudna i nieprzyjazna. Bardzo s艂abo, je艣li w og贸le porz膮dkowana. Sze艣膰 pierwszych kilometr贸w - do G艂owaczewa pokonywali艣my przez 3,5 godziny. Og贸lnie na trasie sp臋dzili艣my tego dnia 8 godzin. Przyjemnie zaskakuje stanica kajakowa Zabrodzie. Trzy zadaszenia, pod nimi聽 sto艂y i 艂awki. Niestety biwak po艂o偶ony jest do艣膰 wysoko, co utrudnia wynoszenie kajaka i baga偶y. Atrakcyjn膮 niespodziank膮 kempingu jest niewielki, mieszcz膮cy si臋 tu偶 przy zadaszeniach, w ma艂ym lasku - sk艂adaj膮cym si臋 g艂贸wnie z krzew贸w bz贸w ... poniemiecki cmentarz. Jest niewielki, a nagrobki zaro艣ni臋te, omsza艂e, nie wida膰 napis贸w. Sprawia jednak wra偶enie tajemniczo艣ci. Miejsce to musia艂o kiedy艣 wygl膮da膰 zupe艂nie inaczej... .
Dzie艅 6
Zabrodzie - Dobrzyca - Pi艂a, Pi艂awa 9km. Gwda 5km.
Odcinek ten jest wyj膮tkowo przyjemny!!! Po wp艂yni臋ciu rzeki Dobrzycy do Pi艂awy koryto robi si臋 szersze i nawet powalone drzewa nie stanowi膮 wi臋kszej przeszkody, bo nie s膮 w stanie przegrodzi膰 rzeki. Wreszcie mo偶na si臋 zrelaksowa膰 i podziwia膰 mijane, urocze krajobrazy.
Po dop艂yni臋ciu do miejscowo艣ci Dobrzyca musimy przenie艣膰 kajak przez teren elektrowni - d藕wiga膰 go b臋dziemy po lewej stronie. Ostatnie 5km. p艂yniemy Gwd膮. Rzeka niezwykle szeroka, ale niestety bardzo zanieczyszczona. Sp艂yw ko艅czymy w pobli偶u mostu drogowego.
KarolinaW
|