Łącznie użytkowników: 219 Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY
Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Kingcamp, Easycamp, Campingaz i inne.
Nazwa: Szlak Wolin Nadleśnictwa: Międzyzdroje Gminy: Wolin Nawierzchnia: drogi asfaltowe, drogi leśne, ścieżki Kolor znaków: żółty i miejscowo malowana na chodnikach łódź wikingów Rok ostatniego pomiaru: 2010 Rok ostatniego malowania: b/d Długość: 7,1 km
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU 1. Odcinek pierwszy, Muzeum – Pomnik Trzygłowa 1,7 km (1,1,1)
Odcinek łatwy biegnący ulicami miasta orz alejami parkowymi. Podjazd pod górkę do amfiteatru i Pomnika Trzygłowa drogą leśną. Szlak rozpoczyna się przed Muzeum Ziemi Wolińskiej. Jest to węzeł szlaków pieszych – zielony Wolin PKP – Golczewo, niebieski z Świnoujścia PKP do Dziwnówka oraz swój bieg rozpoczyna niebieski szlak rowerowy do granicy polsko-niemieckiej Ahlbeck-Świnoujście. Możliwość zgubienia szlaku przy pomniku. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking
2. Odcinek drugi, Pomnik Trzygłowa – pole namiotowe 1,2 km (1,2,2)
Odcinek trudniejszy, lekkie podejścia i zejścia. Drogi leśne ubite. Odcinek plażą miejską (teren miękki). Strome zejście ze Wzgórza Wisielców. Możliwość zgubienia szlaku. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking
3. Odcinek trzeci, Pole namiotowe – Wiadukt kolejowy, 2,7 km (1,1,1) Odcinek łatwy, droga betonowa i ulice asfaltowe. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking 4. Odcinek czwarty, wiadukt kolejowy – dworzec PKP, 1,5 km (1,1,1)
Odcinek łatwy, ulice asfaltowe i dukty leśne o twardej nawierzchni. Wędrówka odbywa się w części po ruchliwej drodze publicznej. Przy dworcu PKP znajduje się węzeł szlaków Pieszyc – odchodzi szlak zielony Wolin PKP – Golczewo. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking
PODSUMOWANIE.
Szlak oznakowany na obydwa kierunki
Szlak określony jako łatwy, bez utrudnień.
Szlak można pokonać za pieszo i rowerem (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking.
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
Przebieg szlaku łatwy. Na rok 2010 oznakowanie oceniane na niewystarczające, istnieje możliwość zgubienia szlaku, głównie na odcinku drugim. Sporo atrakcji turystycznych na które trzeba odejść kilkadziesiąt metrów od szlaku. Podwójne oznakowanie – szlak tradycyjny oraz malowane żółte łodzie wikingów.
Przejeżdżając przez Wolin, obowiązkowo musimy zarzymać się w tym mieście. Niniejszy szlak to jedna z alternatyw poznania walorów Wolina. Przebiega on w granic miasta stając się swoistym szlakiem o charakterze archeologiczno-historycznym. Prowadzi on przez najwazniejsze miejsca warte obejrzenia oraz zapoznaje z historią Wolina. Ponadto nie można ominąć Muzeum Regionalnego w Wolinie jak i Centrum Słowian i Wikingów w Recławiu. Pędząc na wczasy nad morzem nie zapomnijmy o tym pięknym mieście w którym krzyżują się zarówno szlaki piesze jak i rowerowe oraz samochodowa trasa turystyczna.
Wolin to legendarna stolica Wikingów. Inne nazwy to Jomsborg i Vineta. W wczesnym średnioweczu było to jedna z największych metropolii nadbałtyckich. W tym mieście swoich ostatnich dni dożywał Harald Sinozęby - ktról duński,. Historia Wolinian jest bardzo rozbudowana i zapraszamy do zapoznania się z nią - >>>tutaj. Do największych atrakcji należą Centrum Słowian i Wikingów, Muzeum Regionalne, szereg stanowisk archeologicznych oraz zabyków architektury w tym kolegiata wolińska, wiatrak holenderski, fragmenty murów miejskich i słynne spichlerze z XIX wieku nad Dziwną.
Sam szlak przebiega głównie po ulicach Wolina oraz fragmentem leśnym. Odcinek pierwszy idzie od dworca PKP ulicą Mickiewicza a następnie skręca na osiedle Robotnicze. Na tym odcinku szlak spotyka i idzie fragmentem wspólnie z niebieskim szlakiem ZP-108-n i rowerowym zielonym. Tutaj możemy zapoznać się informacjami na temat Wzgórza Młynówki. NIedaleko kolejny ciekawy punkt, miejsce odnalezienia wolińskiego skarbu - Srebrne Wzgórze. Schodzimy z powrotem do centrum Wolina. Ulicą Prostą a następnie Słowiańską przechodzimy obok kurhanowiska do pola namiotowego z plażą nad zalewem. Tutaj szlak zawraca wchodząc w tereny leśne. Można zgubić szlak, jednak naszym celem jest Wzgórze WIsielców i Garnek Wulkana. Dalej przemiszczamy się w kierunku wolińskiego amfiteatru i pomnika Trzygłowa. Po zejściu do ulicy Rybackiej skręcamy w lewo i na najbliższym skrzyżowaniu w prawo w ulicę Moniuszki, Niedamira, Mostową. Po lewej stronie mijamy pomnik po dawnym kościele z okresu chrystianizacji Pomorza oraz kościół św. Mikołaja na rynku miejskimz zaś z prawej ładne widoki na wioskę wikingów i Dziwnę. Szlak kończy się przed Muzeum Regionalnym w Wolinie gdzie zapraszamy na wystawy.
Trasa w skrócie. Wolin PKP - ul. Mickiewicza - Osiedle Młynówka - Wzgórze Młynówka - Srebrne Wzgórze - ul. Prosta - ul. Słowiańska - pole namiotowe, spacer leśny - Wzgórze Wisielców - spacer leśny Amfiteatr i Pomnik Trzygłowa - ul. Rybacka - ul. Moniuszki - ul. Niedamira - ul. Mostowa - ul. Świerczewskiego - Muzeum
Szlaki krzyżujące się z ZP-1006-y "Szlak Vinety":
Krajowy szlak rowerowy niebieski "Dookoła Zalewu Szczecińskiego" R-66 (wyznaczony tylko do Wolina)
Krajowy szlak pieszy zielony ZP-1007-z "Szlak Stepnicki"
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Świetne!
100%
[1 głos]
Bardzo dobre
0%
[0 głosów]
Dobre
0%
[0 głosów]
Średnie
0%
[0 głosów]
Słabe
0%
[0 głosów]
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA
Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:
Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
W chwili obecnej wszelkie koszty technicznego administrowania stroną, utrzymania i opracowywania danych ponosi partner - Centrum Edukacji i Turystyki "Wiking" w Szczecinie.
W latach 2009-2011, strona finansowana była ze środków Województwa Zachodniopomorskiego (dotacja), Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Wiking" oraz Centrum Edukacji i Turystyki "Wiking" Robert Filipski w Szczecinie
W latach 2009-2012 opracowywanie informacji, materiałów graficznych, prac terenowych i pozostałych działań dofinansowane było ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.
Wszelkie kopiowanie, przepisywanie, przetwarzanie maszynowe, elektroniczne i rozpowszechnianie w całości lub we fragmentach wszystkich tekstów, zdjęć i grafik umieszczonych w całym serwisie bez wiedzy i zgody ich autorów zabronione, zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r. z późniejszymi zmianami.
PARTNERZY, PATRONAT, WSPÓŁPRACA
SubFusion theme originally by kneeko. Converted to PHP-Fusion v7 by Kenneth.