NUMER SZLAKU: B/D PRZEBIEG SZLAKU: POBIEROWO - PUSTKOWO NAZWA SZLAKU: ZACHODNI SZLAK 艁膭CZNIKOWY (liniowy) NADLE艢NICTWA: GRYFICE GMINY: REWAL (powiat Gryfice) NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI GRUNTOWE, KOSTKA KOLOR: CZARNY, TABLICZKI SZLAKOWE METALOWE ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2008 ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010 D艁UGO艢膯: 3,2 km
WA呕NE UWAGI:
- Przy tabliczkach mo偶liwo艣膰 ich przekr臋cania przez wandali
- Szlak praktycznie na ca艂ejd艂ugo艣cipokrywa si臋 z pieszym E-9, rowerowym R-10oraz szlakiem historycznym(z ma艂ymi odbiciami)
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak nale偶y do 艂atwych i o równej drodze. Nale偶y do typowo rekreacyjnych. Poruszamy si臋 po ulicach asfaltowych oraz eleganck膮 drog膮 gruntow膮 Bardzo dobrze oznakowany. Odcinek doskonale nadaje si臋 równie偶 do turystyki pieszej i nordic walking. Polecamy na krótki relaksacyjny wypad.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako dobry.
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy.
- Szlak mo偶na pokona膰 pieszo i nordic walking (w tym przypadku nale偶y pami臋ta膰 o przepisach ruchu drogowego).
- Na trasie odcinki innych szlaków - patrz schemat.
SKALA TRUDNO艢CI PIESZY – 1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER -1 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS SZLAKU – z www.rewal.pl, www.wikipedia.pl oraz wiedza w艂asna.
Szlak ma zastosowanie jako typowy szlak 艂膮cznikowy, liniowy. Rozpoczyna si臋 w Pobierowie przy ulicy Grunwaldzkiej na wysoko艣ci dworca PKP gdzie znajduje si臋 równie偶 informacja turystyczna. Jak wida膰 na schemacie, w Pobierowie rozpoczyna (ko艅czy) si臋 równie偶 rowerowy szlak niebieski "Letniskowy Szlak Pobierowa" oraz niebieski pieszy ZP-1021 "Pobrze偶a Rewalskiego". Swój pocz膮tek bierzy równie偶 szlak historyczny idacy a偶 do Pogorzelicy. Przez miejscowo艣膰 przebiegaja dwa szlaki mi臋dzynarodowe; rowerowy R-10 oraz E-9 (ZP-107 im. Czes艂awa Piskorskiego) z czerwonymi oznaczeniami. Co do Pobirowa jest to typowa wie艣 letniskowa. Z ciekawostek na ko艅cu ul Grunwaldzkiej w kierunku zachodnim w lasku umiejscowiony jest grób nieznanego 偶o艂nierza. Pobierowo posiada charakterystyczny pasmowy uk艂ad krajobrazu. Dominant膮 krajobrazu jest akwen morski obrze偶ony lini膮 piaszczystej pla偶y, nad któr膮 strom膮 kraw臋dzi膮 wznosi si臋 brzeg klifowy wysoczyzny rewalskiej. Nad klifem i na jego zapleczu wyst臋puje pas wydm nadmorskich z zespo艂em lasów sosnowych. Pas wysokich wydm góruj膮cych nad szerokimi pla偶ami porasta bór sosnowy z bogatym podszytem. Odmiennym elementem krajobrazu Pobierowa jest dolina przymorska. Rozleg艂e 艂膮ki porastaj膮ce torfowisko i gytiowisko wype艂niaj膮ce mis臋 dawnego Jeziora Dre偶ewskiego stanowi膮 obszar retencjonuj膮cy zasoby wodne. Jedn膮 z atrakcji Pobierowa jest "Akademia S艂o艅ca - Strefa Aktywnego Wypoczynku ", która otrzyma艂a certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego roku 2005.
Pustkowo to urocza miejscowo艣膰, po艂o偶ona w艣ród starych sosnowych lasów 2 km na wschód od Pobierowa.Pustkowo s艂ynie z szerokich piaszczystych pla偶, zaliczaj膮cych si臋 do najpi臋kniejszych na zachodnim wybrze偶u Ba艂tyku. O historii tej miejscowo艣ci dowiadujemy si臋 z zachowanych do dzi艣 fragmentów dokumentów ko艣cielnych. W zapiskach z 1780 r. opisuje si臋 Pustkowo (daw. Pustchow) jako osad臋, w której znajdowa艂a si臋 cegielnia, 4 ma艂e gospodarstwa rolne oraz 7 zagród. Ju偶 100 lat pó藕niej Pustkowo okre艣lane by艂o jako wioska rybacka, w której po艂owem ryb zajmowa艂y si臋 2 rodziny. W tym czasie Pustkowo liczy艂o ok. 60 mieszka艅ców. Pod koniec XIX w. w Pustkowie znajdowa艂o si臋 15 domów letniskowych. Po II wojnie 艣wiatowej Pustkowo zmieni艂o swoje oblicze i sta艂o si臋 typow膮 wsi膮, której mieszka艅cy 偶yli g艂ównie z uprawy roli. Dzi艣 Pustkowo straci艂o swój dawny rolniczy charakter i dzi臋ki rozwini臋tej infrastrukturze turystycznej sta艂o si臋 bardzo atrakcyjn膮 miejscowo艣ci膮 wypoczynkow膮. W Pustkowie znajduj膮 si臋 3 pomniki przyrody uznane w 2003 roku. Pierwszy to d膮b szypu艂kowy o wysoko艣ci 21 m przy drodze do Dre偶ewa (w oddziale 502t Nadle艣nictwa Gryfice). Kolejne to dwa wi膮zy szypu艂kowe o wysoko艣ci 26 m na terenie zieleni parkowej pomi臋dzy ul. Nadmorsk膮 a przed艂u偶eniem ul. Spacerowej, b臋d膮cym doj艣ciem do pla偶y (teren Urz臋du Morskiego w Szczecinie). Osobliw膮 atrakcj膮 Pustkowa sta艂a si臋 wzniesiona w 2007 roku replika krzy偶a z Giewontu. G艂ównym inicjatorem postawienia krzy偶a by艂o Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich. Krzy偶 w Pustkowie jest symbolicznym odzwierciedleniem s艂ów Ojca 艢wi臋tego Jana Paw艂a II, który przed laty powiedzia艂 na Jasnych B艂oniach w Szczecinie s艂owa: „Jak wiatr wieje od Ba艂tyku po gór szczyty – do krzy偶a na Giewoncie”. Ponad 20-metrowa 偶elazna replika krzy偶a z Giewontu po艣wi臋cona 26 maja 2007 r. jest dzi艣 miejscem pielgrzymek wiernych z ca艂ej Polski. W Pustkowie swój pocz膮tek (koniec) bierze szlak rowerowy czarny "Zachodni Szlak Rowerowy" oraz przechodz膮; mi臋dzynarodowy rowerowy R-10 i pieszy E-9, rowerowy czerwony "艢ladami Zabytków Architektury" jak i szlak historyczny.
Przebieg szlaku:
Pobierowo, ul. Grunwaldzka (styk ze szlakiem niebieskim) rowerowym). Przeje偶d偶amy ul. Grunwaldzk膮 w kierunku wschodnim. Po wyjechaniu z Pobierowa (nawierzchnia z kostki i dalej droga gruntowa i kostka)przeje偶d偶amyprzez las i wje偶d偶amy do Pustkowa (droga asfaltowa). W Pustkowie na skrzy偶owaniu ul. Ba艂tyckiej i S艂onecznej (centrum) skr臋camy w lewo w kierunku morza. Po 100 m skr臋t w prawo w ul. Nadmorsk膮 gdzie po lewej stronie zobaczymy dwa wi膮zy szypu艂kowe o wysoko艣ci 26 m od 2003 r. pomniki przyrody i Krzy偶 Chrystusowy postawiony dla uczczenia Ojca 艢wi臋tego Jana Paw艂a II – Papie偶a Polaka oraz pami臋ci Ksi臋dza Kardyna艂a Stefana Wyszy艅skiego, stanowi膮cy wiern膮 replik臋 krzy偶a stoj膮cego od ponad 100 lat w polskich Tatrach na górze Giewont. Doje偶d偶amy do ul. S艂onecznej - koniec szlaku 艂膮cznikowego. Mo偶liwo艣膰 kontynuowania trasy wspomnianymi wcze艣niej szlakami.
Szczegó艂owe ukszta艂towanie terenu szlaku
Profil z Pobierowo–-> Pustkowo
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 3,21 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podjazdów na trasie 33,4 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zjazdów na trasie 30,9 metrów
- Maksymalne nachylenie podczas podjazdów 14,9%
- Maksymalne nachylenie podczas zjazdów 20,1%
- 艢rednie nachylenie podczas podjazdów 1,9%
- 艢rednie nachylenie podczas zjazdów 2,0%
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 11 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 16 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 25 metrów
|