Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » KRAJOWE SZLAKI ROWEROWE » R-7, Szlak rowerowy czerwony "Śladami Zabytków Architektury" - 8,3 km
R-7, Szlak rowerowy czerwony "Śladami Zabytków Architektury" - 8,3 km

NUMER SZLAKU: B/D

PRZEBIEG SZLAKU: TRZĘSACZ KRZYŻ. - DREŻEWO - PUSTKOWO - TRZESĄCZ KRZYŻ. (szlak okrężny)

NAZWA SZLAKU: ŚLADAMI ZABYTKÓW ARCHITEKTURY

NADLEŚNICTWA: GRYFICE

GMINY: REWAL, KARNICE (powiat Gryficki)

NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LEŚNE, DROGI POLNE, BRUK, DROGI BETONOWE (płyta jombo)

KOLOR: CZERWONY, OZNACZENIA MALOWANE I TABLICZKI

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2008

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

DŁUGOŚĆ: 8,40 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Przy tabliczkach możliwość ich przekręcania przez wandali
 2. Dość spory wspólny przebieg ze szlakiem pieszym NIEBIESKIM i zielonym rowerowym sieci "Gryfland" - patrz schemat
 3. Szlak okrężny

 Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

1.Odcinek pierwszy, Trzęsacz krzyżówka - Dreżewo krzyżówka 3,5 km (1,1,2)

Odcinek łatwy bez utrudnień. Początkowo asfalt, przechodzący w bruk a następnie w drogę betonową (płyty jombo). Wspólny przebieg ze szlakiem niebieskim pieszym "Pobrzeża Rewalskiego" i rowerowego zielonego sieci szlaków rowerowych "Gryfland". Odcinek również dla turystów pieszych oraz dla lubiących nierówności miłośników nordic walking.  

2. Odcinek drugi, Dreżewo krzyżówka - Pustkowo krzyżówka, 2,8 km (1,2,2)

Odcinek łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Szlak przebiega po drodze polnej miejscami mocno wboistej (po deszczach kałuże). Od przecięcia się z drogą numer 102 szlak przebiega asfaltem. Odcinek dostępny dla turystów pieszych i miłośników nordic walking – zwracamy uwagę na ruch samochodów i przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym.  

3. Odcinek trzeci, Pustkowo krzyżówka - Trzęsacz krzyżówka, 2,1 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. W pustkowie poruszamy się asfaltem zjeżdżając później na scieżkę roerowo-pieszą z kostki. W Trzęsaczu wracamy na asfalt. Odcinek dostępny dla turystow pieszych i miłośników nordic walking

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dobry+.
 • Szlak określony jako łatwy.
 • Szlak można pokonać pieszo i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego).
 • Na trasie odcinki innych szlaków  - patrz schemat.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS SZLAKU – na podstawie www.rewal.pl, Wikipedia.Pl oraz opracowań własnych.

Szlak przebiega miejscowościami gminy Rewal i Karnice. Początek (koniec) szlaku umiejscowiony jest w Trzęsaczu. Jest to również jeden z większych węzłów szlaków turystycznych. Przy kościele rozpoczyna (kończy) swój bieg niebieski szlak pieszy "Pobrzeża Rewalskiego" (ZP-1021-n) zaś na krzyżówce umiejscowiony jest początek (koniec) zielonego szlaku rowerowego sieci "Gryfland do Płot. Na tej samej krzyżówce i na bardzo krótkim odcinku naszego szlaku spotkamy się z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 (ZP-107 im. Cz. Piskorskiego), Międzynardodowym Szlakiem Rowerowym R-10, żółtym rowerowym "Rewalska Kraina Słońca" oraz szlakiem historycznym. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie dłuższej wędrówki.

W Dreżewie szlaki rozchodzą się na skrzyżowaniu. Niebieski biegnie do Pobierowa zaś zielony rowerowy do Płot. Nasz szlak dochodzi do Pustkowa gdzie ponownie spotykamy się z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 (ZP-107 im. Cz. Piskorskiego), Międzynardodowym Szlakiem Rowerowym R-10 oraz szlakiem historycznym, zaś swój bieg rozpoczyna (kończy) czarny szlak rowerowy "Zachodni Szlak Łącznikowy" do Pobierowa. My zawracamy do Trzęsacza lub jeśli chcemy wydłużyć wycieczkę do Pobierowa.

Trzęsacz - polecamy odbicie szlakiem niebieskim pieszym do Muzeum 15 Południka, ruin kościoła w Trzęsaczu oraz platformę widokową. We wsi znajdują się ruiny gotyckiego kościoła wybudowanego pośrodku wsi na przełomie XIV/XV wieku w odległości prawie 2 kilometrów od morza. Kościół na początku należał do katolików, lecz po reformacji został kościołem ewangelickim do końca swych dni. Procesy abrazyjne spowodowały, że brzeg morski nieustannie zbliżał się do budowli. Ostatnie nabożeństwo odprawiono w kościele 2 marca 1874 roku. Wyposażenie świątyni przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim, a część zabytkowego tryptyku można obejrzeć w rewalskim kościele. W 1901 roku zawaliła się pierwsza jego część. Dziś pozostał jedynie fragment południowej ściany. Obecnie trwają intensywne prace nad ochroną ruin przed sztormami. Jest to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie. We wsi znajduje się również nowszy, ale również zabytkowy kościół. Został on poważnie uszkodzony w czasie drugiej wojny światowej oraz bezpośrednio po niej i dopiero niedawno wyremontowany. Sprowadzono również do niego wyposażenie starego kościoła. Przy ulicy Pałacowej znajdują się zabudowania zabytkowego kompleksu pałacowo-folwarcznego z XVIII i XIX wieku (obecnie w prywatnych rękach) oraz 4 lipy drobnolistne uznane za pomniki przyrody w 2003 roku. Drzewa osiągają wysokość 19 m. Dwa drzewa znajdują się przy wjeździe na teren posesji nr 2/2 ze stajniami. Trzecie przy załamaniu muru pałacu naprzeciwko kościoła. Czwarta lipa pomiędzy budynkiem kościoła a ogrodem pałacu (przy załamaniu ogrodzenia ogrodu. Nie można zapomnieć o starej kuźni z XIX wieku, której umiejscowienie jest opisane w przebiegu szlaku.

Dreżewo - we wsi znajduje się popadający w ruinę XIX-wieczny pałac zbudowany w stylu neogotyckim. Budynek ma czworoboczną wieżę z blankami i stoi na skarpie otoczonej murem. Pałac w Dreżewie wybudowany ok. 1860r. przez rodzinę von Boninów. W 1890 r. pałac spłonął. Odbudowany został wg założeń pierwotnych. Jest budowlą dwukondygnacyjną (parter, piętro). Aktualnie odbudowywany (własność prywatna). Pałac zlokalizowany jest w parku (7,5 ha) z ciekawym starodrzewem takie jak kasztany jadalne i miłorzęby..

Pustkowo to urocza miejscowość, położona wśród starych sosnowych lasów 2 km na wschód od Pobierowa.Pustkowo słynie z szerokich piaszczystych plaż, zaliczających się do najpiękniejszych na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. O historii tej miejscowości dowiadujemy się z zachowanych do dziś fragmentów dokumentów kościelnych. W zapiskach z 1780 r. opisuje się Pustkowo (daw. Pustchow) jako osadę, w której znajdowała się cegielnia, 4 małe gospodarstwa rolne oraz 7 zagród. Już 100 lat później Pustkowo określane było jako wioska rybacka, w której połowem ryb zajmowały się 2 rodziny. W tym czasie Pustkowo liczyło ok. 60 mieszkańców. Pod koniec XIX w. w Pustkowie znajdowało się 15 domów letniskowych. Po II wojnie światowej Pustkowo zmieniło swoje oblicze i stało się typową wsią, której mieszkańcy żyli głównie z uprawy roli. Dziś Pustkowo straciło swój dawny rolniczy charakter i dzięki rozwiniętej infrastrukturze turystycznej stało się bardzo atrakcyjną miejscowością wypoczynkową. W Pustkowie znajdują się 3 pomniki przyrody uznane w 2003 roku. Pierwszy to dąb szypułkowy o wysokości 21 m przy drodze do Dreżewa (w oddziale 502t Nadleśnictwa Gryfice). Kolejne to dwa wiązy szypułkowe o wysokości 26 m na terenie zieleni parkowej pomiędzy ul. Nadmorską a przedłużeniem ul. Spacerowej, będącym dojściem do plaży (teren Urzędu Morskiego w Szczecinie). Osobliwą atrakcją Pustkowa stała się wzniesiona w 2007 roku replika krzyża z Giewontu. Głównym inicjatorem postawienia krzyża było Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich. Krzyż w Pustkowie jest symbolicznym odzwierciedleniem słów Ojca Świętego Jana Pawła II, który przed laty powiedział na Jasnych Błoniach w Szczecinie słowa: „Jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie”. Ponad 20-metrowa żelazna replika krzyża z Giewontu poświęcona 26 maja 2007 r. jest dziś miejscem pielgrzymek wiernych z całej Polski.

 

Przebieg szlaku:

Po zwiedzeniu Trzesacza wracamy na skrzyżowanie ul Pałacowej i Kamieńskiej i rozpoczynamy naszą wycieczkę w kierunku południowym - nawierzchnia asfaltowa. Po 200 m mijamy po lewej stronie kościół neogotycki zaś przy kościele pomnikowe drzewa - lipy drobnolistne. Dojeżdżamy do przystanku Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, skąd dalej jedziemy prosto wpierw drogą brykową, a potem drogowe płyty betonowe - nadal jazda na wprost. Przejeżdżamy przez most na Kanale Lądkowskim, a po 100 m mijamy położony po lewej stronie drogi przystanek Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – Dreżewo. W Dreżewie drogą brukową,dojeżdżamy do centrum wsi na skrzyżowaniu. Na prawo widoczny zespół pałacowo – parkowy, niestety w jeszcze w ruinie. Od skrzyżowania w centrum wsi jazda na wprost. Po prawej stronie mijamy pałacowe zabudowania gospodarcze i wjeżdżamy na drogę gruntową utwardzoną. Ponownie przejeżdżamy przez Kanał Lądkowski. Jedziemy drogą na północ między łąkami. Tutaj miejscami wyboście zaś po deszczach możliwe jest błoto i kałuże. Po przejechaniu przez drogę nr 102 (uwaga na ruch samochodowy) i wjeżdżamy do Pustkowa (ul. Bałtycka) - odcinek asfaltowy. Skręcamy w prawo ul. Słoneczną. Jedziemy nadal na wschód ul. Słoneczną. Na skrzyżowaniu z ul. Nadmorską styk ze znakowanym szlakiem rowerowym – czarnym. Nadal jazda ul. Słoneczną. Po opuszczeniu Pustkowa (skrzyżowanie z ul. Polną), jedziemy w kierunku Trzęsacza. Wjeżdżamy na drogę pieszo-rowerową (polbruk). Na wjeździe do Trzęsacza po prawej stronie na wprost zejścia plażowego znajduje się budynek Starej Kuźni (pod koniec XIX w. stacja ratownictwa brzegowego). Wracamy na nasza krzyżówkę w Trzęsaczu gdzie kończy się (rozpoczyna) nasz szlak. W lewo dojazd do Multimedialnego Muzeum na 15 Południku i ruin gotyckiego kościoła, a także możliwość zejścia na plażę. Istnieje także możliwość kontynuowania wycieczki szlakami wykazanymi na początku opracowania.

Szczegółowe ukształtowanie terenu szlaku            


Profil z NIechorze PKS -->Skalno -->Pogorzelica PKP -->Niechorze PKS 

 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 8,35 km
 2. Łączna wysokość podjazdów na trasie 63,7 metrów
 3. Łączna ilość zjazdów na trasie 63,6 metrów
 4. Maksymalne nachylenie podczas podjazdów 6,3%
 5. Maksymalne nachylenie  podczas zjazdów 6,6%
 6. Średnie nachylenie podczas podjazdów 1,2%
 7. Średnie nachylenie podczas zjazdów 2,0%
 8. Wysokość względna minimalna 0 metrów
 9. Wysokość względna maksymalna 7 metrów
 10. Wysokość względna średnia 23 metrów

 

 

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 27 May 2014 09:02
w 2013 roku doszło do likwidacji oznakowania i obecnie szlak pełni funkcję trasy rowerowej
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist