NUMER SZLAKU: B/D
PRZEBIEG SZLAKU: TRZ臉SACZ KRZY呕. - DRE呕EWO - PUSTKOWO - TRZES膭CZ KRZY呕. (szlak okr臋偶ny)
NAZWA SZLAKU: 艢LADAMI ZABYTKÓW ARCHITEKTURY
NADLE艢NICTWA: GRYFICE
GMINY: REWAL, KARNICE (powiat Gryficki)
NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LE艢NE, DROGI POLNE, BRUK, DROGI BETONOWE (p艂yta jombo)
KOLOR: CZERWONY, OZNACZENIA MALOWANE I TABLICZKI
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2008
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
D艁UGO艢膯: 8,40 km
WA呕NE UWAGI:
- Przy tabliczkach mo偶liwo艣膰 ich przekr臋cania przez wandali
- Do艣膰 spory wspólny przebieg ze szlakiem pieszym NIEBIESKIM i zielonym rowerowym sieci "Gryfland" - patrz schemat
- Szlak okr臋偶ny
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
1.Odcinek pierwszy, Trz臋sacz krzy偶ówka - Dre偶ewo krzy偶ówka 3,5 km (1,1,2)
Odcinek 艂atwy bez utrudnie艅. Pocz膮tkowo asfalt, przechodz膮cy w bruk a nast臋pnie w drog臋 betonow膮 (p艂yty jombo). Wspólny przebieg ze szlakiem niebieskim pieszym "Pobrze偶a Rewalskiego" i rowerowego zielonego sieci szlaków rowerowych "Gryfland". Odcinek równie偶 dla turystów pieszych oraz dla lubi膮cych nierówno艣ci mi艂o艣ników nordic walking.
2. Odcinek drugi, Dre偶ewo krzy偶ówka - Pustkowo krzy偶ówka, 2,8 km (1,2,2)
Odcinek 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Szlak przebiega po drodze polnej miejscami mocno wboistej (po deszczach ka艂u偶e). Od przeci臋cia si臋 z drog膮 numer 102 szlak przebiega asfaltem. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych i mi艂o艣ników nordic walking – zwracamy uwag臋 na ruch samochodów i przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym.
3. Odcinek trzeci, Pustkowo krzy偶ówka - Trz臋sacz krzy偶ówka, 2,1 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy. W pustkowie poruszamy si臋 asfaltem zje偶d偶aj膮c pó藕niej na scie偶k臋 roerowo-piesz膮 z kostki. W Trz臋saczu wracamy na asfalt. Odcinek dost臋pny dla turystow pieszych i mi艂o艣ników nordic walking
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako dobry+.
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy.
- Szlak mo偶na pokona膰 pieszo i nordic walking (w tym przypadku nale偶y pami臋ta膰 o przepisach ruchu drogowego).
- Na trasie odcinki innych szlaków - patrz schemat.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS SZLAKU – na podstawie www.rewal.pl, Wikipedia.Pl oraz opracowa艅 w艂asnych.
Szlak przebiega miejscowo艣ciami gminy Rewal i Karnice. Pocz膮tek (koniec) szlaku umiejscowiony jest w Trz臋saczu. Jest to równie偶 jeden z wi臋kszych w臋z艂ów szlaków turystycznych. Przy ko艣ciele rozpoczyna (ko艅czy) swój bieg niebieski szlak pieszy "Pobrze偶a Rewalskiego" (ZP-1021-n) za艣 na krzy偶ówce umiejscowiony jest pocz膮tek (koniec) zielonego szlaku rowerowego sieci "Gryfland do P艂ot. Na tej samej krzy偶ówce i na bardzo krótkim odcinku naszego szlaku spotkamy si臋 z Mi臋dzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 (ZP-107 im. Cz. Piskorskiego), Mi臋dzynardodowym Szlakiem Rowerowym R-10, 偶ó艂tym rowerowym "Rewalska Kraina S艂o艅ca" oraz szlakiem historycznym. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie d艂u偶szej w臋drówki.
W Dre偶ewie szlaki rozchodz膮 si臋 na skrzy偶owaniu. Niebieski biegnie do Pobierowa za艣 zielony rowerowy do P艂ot. Nasz szlak dochodzi do Pustkowa gdzie ponownie spotykamy si臋 z Mi臋dzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 (ZP-107 im. Cz. Piskorskiego), Mi臋dzynardodowym Szlakiem Rowerowym R-10 oraz szlakiem historycznym, za艣 swój bieg rozpoczyna (ko艅czy) czarny szlak rowerowy "Zachodni Szlak 艁膮cznikowy" do Pobierowa. My zawracamy do Trz臋sacza lub je艣li chcemy wyd艂u偶y膰 wycieczk臋 do Pobierowa.
Trz臋sacz - polecamy odbicie szlakiem niebieskim pieszym do Muzeum 15 Po艂udnika, ruin ko艣cio艂a w Trz臋saczu oraz platform臋 widokow膮. We wsi znajduj膮 si臋 ruiny gotyckiego ko艣cio艂a wybudowanego po艣rodku wsi na prze艂omie XIV/XV wieku w odleg艂o艣ci prawie 2 kilometrów od morza. Ko艣ció艂 na pocz膮tku nale偶a艂 do katolików, lecz po reformacji zosta艂 ko艣cio艂em ewangelickim do ko艅ca swych dni. Procesy abrazyjne spowodowa艂y, 偶e brzeg morski nieustannie zbli偶a艂 si臋 do budowli. Ostatnie nabo偶e艅stwo odprawiono w ko艣ciele 2 marca 1874 roku. Wyposa偶enie 艣wi膮tyni przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim, a cz臋艣膰 zabytkowego tryptyku mo偶na obejrze膰 w rewalskim ko艣ciele. W 1901 roku zawali艂a si臋 pierwsza jego cz臋艣膰. Dzi艣 pozosta艂 jedynie fragment po艂udniowej 艣ciany. Obecnie trwaj膮 intensywne prace nad ochron膮 ruin przed sztormami. Jest to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie. We wsi znajduje si臋 równie偶 nowszy, ale równie偶 zabytkowy ko艣ció艂. Zosta艂 on powa偶nie uszkodzony w czasie drugiej wojny 艣wiatowej oraz bezpo艣rednio po niej i dopiero niedawno wyremontowany. Sprowadzono równie偶 do niego wyposa偶enie starego ko艣cio艂a. Przy ulicy Pa艂acowej znajduj膮 si臋 zabudowania zabytkowego kompleksu pa艂acowo-folwarcznego z XVIII i XIX wieku (obecnie w prywatnych r臋kach) oraz 4 lipy drobnolistne uznane za pomniki przyrody w 2003 roku. Drzewa osi膮gaj膮 wysoko艣膰 19 m. Dwa drzewa znajduj膮 si臋 przy wje藕dzie na teren posesji nr 2/2 ze stajniami. Trzecie przy za艂amaniu muru pa艂acu naprzeciwko ko艣cio艂a. Czwarta lipa pomi臋dzy budynkiem ko艣cio艂a a ogrodem pa艂acu (przy za艂amaniu ogrodzenia ogrodu. Nie mo偶na zapomnie膰 o starej ku藕ni z XIX wieku, której umiejscowienie jest opisane w przebiegu szlaku.
Dre偶ewo - we wsi znajduje si臋 popadaj膮cy w ruin臋 XIX-wieczny pa艂ac zbudowany w stylu neogotyckim. Budynek ma czworoboczn膮 wie偶臋 z blankami i stoi na skarpie otoczonej murem. Pa艂ac w Dre偶ewie wybudowany ok. 1860r. przez rodzin臋 von Boninów. W 1890 r. pa艂ac sp艂on膮艂. Odbudowany zosta艂 wg za艂o偶e艅 pierwotnych. Jest budowl膮 dwukondygnacyjn膮 (parter, pi臋tro). Aktualnie odbudowywany (w艂asno艣膰 prywatna). Pa艂ac zlokalizowany jest w parku (7,5 ha) z ciekawym starodrzewem takie jak kasztany jadalne i mi艂orz臋by..
Pustkowo to urocza miejscowo艣膰, po艂o偶ona w艣ród starych sosnowych lasów 2 km na wschód od Pobierowa.Pustkowo s艂ynie z szerokich piaszczystych pla偶, zaliczaj膮cych si臋 do najpi臋kniejszych na zachodnim wybrze偶u Ba艂tyku. O historii tej miejscowo艣ci dowiadujemy si臋 z zachowanych do dzi艣 fragmentów dokumentów ko艣cielnych. W zapiskach z 1780 r. opisuje si臋 Pustkowo (daw. Pustchow) jako osad臋, w której znajdowa艂a si臋 cegielnia, 4 ma艂e gospodarstwa rolne oraz 7 zagród. Ju偶 100 lat pó藕niej Pustkowo okre艣lane by艂o jako wioska rybacka, w której po艂owem ryb zajmowa艂y si臋 2 rodziny. W tym czasie Pustkowo liczy艂o ok. 60 mieszka艅ców. Pod koniec XIX w. w Pustkowie znajdowa艂o si臋 15 domów letniskowych. Po II wojnie 艣wiatowej Pustkowo zmieni艂o swoje oblicze i sta艂o si臋 typow膮 wsi膮, której mieszka艅cy 偶yli g艂ównie z uprawy roli. Dzi艣 Pustkowo straci艂o swój dawny rolniczy charakter i dzi臋ki rozwini臋tej infrastrukturze turystycznej sta艂o si臋 bardzo atrakcyjn膮 miejscowo艣ci膮 wypoczynkow膮. W Pustkowie znajduj膮 si臋 3 pomniki przyrody uznane w 2003 roku. Pierwszy to d膮b szypu艂kowy o wysoko艣ci 21 m przy drodze do Dre偶ewa (w oddziale 502t Nadle艣nictwa Gryfice). Kolejne to dwa wi膮zy szypu艂kowe o wysoko艣ci 26 m na terenie zieleni parkowej pomi臋dzy ul. Nadmorsk膮 a przed艂u偶eniem ul. Spacerowej, b臋d膮cym doj艣ciem do pla偶y (teren Urz臋du Morskiego w Szczecinie). Osobliw膮 atrakcj膮 Pustkowa sta艂a si臋 wzniesiona w 2007 roku replika krzy偶a z Giewontu. G艂ównym inicjatorem postawienia krzy偶a by艂o Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich. Krzy偶 w Pustkowie jest symbolicznym odzwierciedleniem s艂ów Ojca 艢wi臋tego Jana Paw艂a II, który przed laty powiedzia艂 na Jasnych B艂oniach w Szczecinie s艂owa: „Jak wiatr wieje od Ba艂tyku po gór szczyty – do krzy偶a na Giewoncie”. Ponad 20-metrowa 偶elazna replika krzy偶a z Giewontu po艣wi臋cona 26 maja 2007 r. jest dzi艣 miejscem pielgrzymek wiernych z ca艂ej Polski.
Przebieg szlaku:
Po zwiedzeniu Trzesacza wracamy na skrzy偶owanie ul Pa艂acowej i Kamie艅skiej i rozpoczynamy nasz膮 wycieczk臋 w kierunku po艂udniowym - nawierzchnia asfaltowa. Po 200 m mijamy po lewej stronie ko艣ció艂 neogotycki za艣 przy ko艣ciele pomnikowe drzewa - lipy drobnolistne. Doje偶d偶amy do przystanku Nadmorskiej Kolei W膮skotorowej, sk膮d dalej jedziemy prosto wpierw drog膮 brykow膮, a potem drogowe p艂yty betonowe - nadal jazda na wprost. Przeje偶d偶amy przez most na Kanale L膮dkowskim, a po 100 m mijamy po艂o偶ony po lewej stronie drogi przystanek Nadmorskiej Kolei W膮skotorowej – Dre偶ewo. W Dre偶ewie drog膮 brukow膮,doje偶d偶amy do centrum wsi na skrzy偶owaniu. Na prawo widoczny zespó艂 pa艂acowo – parkowy, niestety w jeszcze w ruinie. Od skrzy偶owania w centrum wsi jazda na wprost. Po prawej stronie mijamy pa艂acowe zabudowania gospodarcze i wje偶d偶amy na drog臋 gruntow膮 utwardzon膮. Ponownie przeje偶d偶amy przez Kana艂 L膮dkowski. Jedziemy drog膮 na pó艂noc mi臋dzy 艂膮kami. Tutaj miejscami wybo艣cie za艣 po deszczach mo偶liwe jest b艂oto i ka艂u偶e. Po przejechaniu przez drog臋 nr 102 (uwaga na ruch samochodowy) i wje偶d偶amy do Pustkowa (ul. Ba艂tycka) - odcinek asfaltowy. Skr臋camy w prawo ul. S艂oneczn膮. Jedziemy nadal na wschód ul. S艂oneczn膮. Na skrzy偶owaniu z ul. Nadmorsk膮 styk ze znakowanym szlakiem rowerowym – czarnym. Nadal jazda ul. S艂oneczn膮. Po opuszczeniu Pustkowa (skrzy偶owanie z ul. Poln膮), jedziemy w kierunku Trz臋sacza. Wje偶d偶amy na drog臋 pieszo-rowerow膮 (polbruk). Na wje藕dzie do Trz臋sacza po prawej stronie na wprost zej艣cia pla偶owego znajduje si臋 budynek Starej Ku藕ni (pod koniec XIX w. stacja ratownictwa brzegowego). Wracamy na nasza krzy偶ówk臋 w Trz臋saczu gdzie ko艅czy si臋 (rozpoczyna) nasz szlak. W lewo dojazd do Multimedialnego Muzeum na 15 Po艂udniku i ruin gotyckiego ko艣cio艂a, a tak偶e mo偶liwo艣膰 zej艣cia na pla偶臋. Istnieje tak偶e mo偶liwo艣膰 kontynuowania wycieczki szlakami wykazanymi na pocz膮tku opracowania.
Szczegó艂owe ukszta艂towanie terenu szlaku
Profil z NIechorze PKS -->Skalno -->Pogorzelica PKP -->Niechorze PKS
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 8,35 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podjazdów na trasie 63,7 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zjazdów na trasie 63,6 metrów
- Maksymalne nachylenie podczas podjazdów 6,3%
- Maksymalne nachylenie podczas zjazdów 6,6%
- 艢rednie nachylenie podczas podjazdów 1,2%
- 艢rednie nachylenie podczas zjazdów 2,0%
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 0 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 7 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 23 metrów
|