Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-0106, szlak czerwony "Puszczy Wkrzańskiej" im. Kaczmarka 43,7 km
ZP-0106, szlak czerwony "Puszczy Wkrzańskiej" im. Kaczmarka 43,7 km

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POPRAWIONE OPISY, NOWE INFORMACJE, NOWE SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-C-ZS/ZPL-005

 

 

NUMER SZLAKU: ZP-106-c

PRZEBIEG SZLAKU:  SZCZECIN GŁĘBOKIE MZK - jez. GŁĘBOKIE - LEŚNICZÓWKA OWCZARY - ŻÓŁTEW - BARTOSZEWO - TANOWO - WĘGORNIK - jez. ŚWIDWIE - ZALESIE - LEŚNICZÓWKA PODBRZEZIE - jez. PIASKI - BRZÓZKI "Dom Kapitana" - TRZEBIEŻ SZCZECIŃSKA

NAZWA SZLAKU: PUSZCZY WKRZAŃSKIEJ im. Stefana "TATY" Kaczmarka

NADLEŚNICTWA: TRZEBIEŻ

GMINY: POLICE, NOWE WARPNO (powiat policki)

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE

KOLOR: CZERWONY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2007

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

DŁUGOŚĆ: 43,7 km

WAŻNE UWAGI

 Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

ZP-106-c, ma charakter liniowy. Przecina on Puszczę Wkrzańską. Swój bieg rozpoczyna na pętli tramwajowo-autobusowej w Szczecinie - Głębokie. Jest to również ważny węzeł szlaków turystycznych w Szczecinie. Dookoła jez. Głębokie biegnie trasa nordic walking. Swój bieg rozpoczynają (kończą) piesze czewony (opisywany) oraz niebieski ZP-1045 Głębokie - Pilchowo oraz rowerowy czerwony "Puszczy Wkrzańskiej". Przez Głębokie przebiega również Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-66, niestety nieoznakowany. Idąc szlakiem spotkamy kilka ciekawych obiektów. Są to pomniki przyrody i zabytki.  Chciałbym scharakteryzować miejscowości na trasie. Żółtew, to mała miejscowość praktycznie skupiająca zabudowę ośrodka jeździeckiego. Bartoszewo to wieś położona nad jeziorem Bartoszewskim. Swoją historię powstania datuje na końcówkę XVIII wielku, gdy była osadą drwali.  Na skrzyżowaniu, swój bieg (koniec) rozpoczyna żółty szlak pieszy "Policki", zaś nieopodal mała plażyczka nad jeziorem, służąca jako miejsce wypoczynku i rekreacji. W Tanowie wartym zobaczenia jest kościół poewangelicki, zabudowa ryglowa, oraz dwa dworki myśliwskie z początku XX wieku - obecnie OSW i Dom Dziecka. Historia Tanowa sięga początków XIII wieku. Wieś zniszczona została  podczas II WŚ. Obok kościoła znajduje się powalony pomnik mieszkańców Tanowa, którzy zginęli podczas I WŚ.  Więcej o historii Tanowa . W Tanowie nasz szlak spotyka się z rowerowym R-66 oraz czarnym pieszym "Komorzych Gór". Węgornik to typowa śródleśna wieś. Nieopodal jej znajdują się stare groby rodziny Raminow.  We wsi nas szlak spotyka się z rowerowym czarnym "Parków i Pomników Przyrody". W Zalesiu umiejscowiony jest ładny i wyremontowany pałacyk  z początku XX wieku, w którym obecnie znajduje się siedziba Nadleśnictwa Trzebież. Przechodzą trzy szlaki; nasz czerwony pieszy oraz dwa rowerowe, czarny "Parków i Pomników Przyrody" i czerwony "Puszczy Wkrzańskiej". Trzebież, to spora miejscowość z największym portem na Zalewie Szczecińskim. Wśród zabytków spotkamy tam zabudowę na ul. Rybackiej - dom szachulcowy z XVIII wieku, kościół z 1745 roku oraz przykościelną pastorałkę szachulcową. W trzebieży znajduje się również port jachtowy, rybacki oraz ładna promenada z plażą i zespołem rekreacyjnym. Oczywiście nie braknie również miejsc noclegowych. Swój bieg rozpoczyna (kończy) opisywany szlak czerwonyjak i czarny rowerowy "Parków i Pomników Przyrody" a przebiegają rowerowy czerwony "Puszczy Wkrzańskiej" i R-66.  pliniowy.

 Puszcza Wkrzańska - położona na terenie Polski (mniejsza część ok 22%) i Niemiec. Obszar Natury 2000. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Wkra, położonej w niemieckiej części puszczy. Do największych walorów należy Rezerwat Ornitologiczny "Świdwie". Od 2004 roku Puszcza Wkrzańska wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie".

Odcinek pierwszy, Szczecin Głębokie - Leśniczówka Owczary 3,5 km (1,1,1)

Szlak rozpoczyna (kończy) swój bieg na pętli autobusowo-tramwajowej "Głębokie" - linie tramwajowe 1,9 i autobusowe 103, 106. Poruszamy się dobrymi i szerokimi drogami leśnymi, za groblę miejscami piaszczystymi. Marsz rozpoczynamy przy budce spożywczej. Przechodzimy przez światła i kierujemy się wzdłuż lewej strony jeziora Głębokie. Na wysokości drugiego parkingu leśnego skręcamy w prawo i idziemy drogą wzdłuż brzegów jeziora. MIjamy miejsce odpoczynku. Przed końcem jeziora odbijamy w lewo skos i za znakami dochodzimy do szerokiej  utwardzonej drogi dojazdowej do strzelnicy wojskowej. Strzelnica obecnie  rzadko używana. Skręcamy w prawo i groblą  obchodzimy Głębokie od zachodu. Tuż za groblą skręcamyw lewo skos. Chętni mogą odbić w prawo  do pomników przyrody - Buk Upiór i Dęby Brytyjczycy. NIeopodal bardzo dobrze zagospodarowana dzika plaża. Wracamy na szlak. Szeroką i miejscami piaszczystą drogą leśną docieramy do budynków Leśniczówki Owczary. Tutaj też rozpoczyna (kończy) swój bieg szlak czarny  ZP-1044 prowadzący do Jasmundzkiej Strugi. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking. Odcinek bardzo dobrze oznakowany.

Odcinek drugi, Leśniczówka Owczary - Bartoszewo skrzyżowanie, 3,9 km (1,2,1)

Po krotkim odpoczynku ruszamy szeroką, drogą leśną na północ. Po drodze (lewa strona) mijamy pomnikowe drzewa Tata i Mama. Mijamy budynki w Żółtewie i tużza osadą skręcamy za znakami w prawo skos. Odcinkiem leśnym docieramy do zabudowy Bartoszewa. Dochodzimy do skrzyżowania, gdzie swój bieg rozpoczyna (kończy) żółty szlak "Policki". Z punktu pomiarowego możemy iść 150 metrów dalej prost i dojść do małej plaży nad jez. Bartoszewskim - miejsce odpoczynku, lub też wstąpić do restauracji i pokrzepić nasze ciało. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami na lekko zapiaszczonych drogach.Oznakowanie bardzo dobre.

Odcinek trzeci, Bartoszewo skrzyżowanie - Tanowo węzeł szlaków, 3,0 (1,1,1)

Po odpoczynkuruszamy dalej na szlak. Idąc za znakami zostawiamy za sobą jezioro. Szeroką leśną drogą miejscami po deszczach z kałużami a miejscami lekko piaszczystą docieramy do Tanowa. Tutaj do punktu pomiarowego poruszamy się ulicami o asfaltowej nawierzchni: Leśna, w lewo Szczecińska. Punkt pomiarowy umiejscowiony jest na przeciw przystanku MZK lini 103, gdzie swój bieg rozpoczyna (kończy) czarny szlak pieszy "Komorzych Gór". Na chwilę spotykamy się również z międzynarodowym R-66. Odcinek w pełni dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie dobry+.

Odcinek czwarty, Tanowo węzeł szlaków - jez. Świdwie węzeł szlaków, 6,6 km (1,1,1)

Po zwiedzeniu Tanowaruszamy ulicą Szczecińską w kierunku północnym aż do rozwidlenia dróg. Gdy pójdziemy prosto dojdziemy do miejsca odpoczynku/parkingu nad rzeką Gunicą - trasa spływów kajakowych Węgornik - Police. Nasz szlak skręca w prawo (ul. Gunicka) kierując się na Węgornik zaś rowerowy R-66 skręca w prawo na Police. Początkowo asfaltowa nawierzchnia w Gunicach przechodzi w szeroką i utwardzoną drogę leśną. Niestety miejscami sporo nierówności. Dojeżdżamydo Węgornika. Na skrzyżowaniu,od lewej strony dochodzi do nas rowerowy szlak czarny "Parków i Pomników Przyrody". Jedziemy dalej na wporst wspólnie ze szlakiem rowerowym mniej używaną drogą leśną miejscami błotnistą. Na skraju lasu w wyniku zalewania z cieków wodnych w zależności od poru roku większe lub mniejsze jej zabłocenie. Wjeżdżamy w ładną drogę polną i docieramy do miejsca odpoczynku z wiatą, miejscem ogniskowym itp. Stąd możemy podejść kilka metrów do wieży widokowej. Umiejscowiony jest również węzeł szlaków - pieszy czerwony (opisywany), rowerowy czerwony "Puszczy Wkrzańskiej" (dochodzący od strony Stolca) i czarny "Parków i Pomników Przyrody" (wspólny przebieg z czerwonym od Węgornika) pieszy szlak czarny ZP-1041 (dochodzący z lewej i kończący swój bieg). Dla chętnych możliwość skręcenia w lewo i za znakami rowerowego szlaku czerwonego lub czarnego pieszego skierowaćsie do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego jeziora Świdwie. Przy porozumieniu można nie tylko się edukować ale również przenocować. Odcinek dostępny dla turystów pieszych i miłośników nordic walking. Oznakowanie oceniamy na dobry+.

Odcinek piąty, jez. Świdwie węzeł szlaków - Zalesie węzeł szlaków, 2,4 km (1,2,1)

Po odpoczynku, ewentualnie zwiedzeniu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Świdwie, wracamy na szlak. Skręcamy na północ, aby drogą polną (wśród nieużytków) dojechać do skraju lasu (brak znaków). Po dojściu do skraju lasu skręcamy w lewo i drogą leśną (nierówna) docieramy do asfaltu. Tutaj widzimy pałacyk, w którym znajduje się siedizba Nadleśnictwa Trzebież. Na tym odcinku wspólny przebieg z rowerowym szlakiem czerwonym "Puszczy Wkrzańskiej" oraz czarnym rowerowym "Parków i Pomników Przyrody". Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Miejscami brak oznakowania - ocena dostateczna

Odcinek szósty, Zalesie węzeł szlaków - Tanowski Las węzeł szlaków 4,3 km (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy.W całości prowadzi drogami o nawierzchni asfaltowej w dobrym stanie. Wraz z szlakami roweroywmiczarnym iczerwonym idziemyasfaltową drogą aż do skrzyżowania z droga nr 115 do Dobieszczyna. Szlaki rowerowe rozchodzą się w prawo (czarny) ilewo (czerwony). My przecinamy asfalt i idziemy prosto. Po lewej mijamy leśny parking z miejscem odpoczynku oraz leśniczówkę. Asfaltem dochodzimy do węzła szlaków pieszych - nasz czerwony z zielonym ZP-1040 "Ornitologów". Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie bardzo dobre.

Odcinek siódmy, Tanowski Las węzeł szlaków - jez. Piaski 3,9 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, poruszamy się w większości drogamiasfaltowymi oraz dobrymii ubitymi leśnymi. Szlak zielony odchodzi na prostzaś my skręcamy w lewo. Oznaczenia prowadzą nas bezdrożem(wycięty las) wzdłuż drogi asfaltowej (w odległości około 20m), dlatego teżproponujemy iść dalej asfaltem. Po kilkuset metrach oznaczenia wracają na asfalt. Mijamy ruiny osady Księżyce, Piaskową Górę. Na czwartym skrzyżowaniu skręcamy w ładną drogę leśną (w prawo) i dochodzimy do miejsca odpoczynku nad jeziorem Piaski. Mijamy dostrzegalnię przeciwpożarową.  Odcinek dostępy dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie dobry+ (nad samym jeziorem małe braki).

Odcinek ósmy, jez. Piaski - węzeł szlaków Brzózki 6 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi i dukty leśne. Po odpoczynku skręcamy w lewo i szeroką drogą leśną docieramydo asfaltu - uwaga z MO brak oznakowań skrętu. Chwilę klucząc po duktach dopchodzimy do asfaltu. Podrugiej stronie miejsce odpoczynku - parking leśny. Skręcamy w prawo a po około 400 metrach w lewo. Wchodzimy w leśny dukt o dość dobrej nawierzchni. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, następnie na trzecim skrzyżowaniu duktów w lewo. Stąd już prościutka droga do kolejnego punktu pomiarowego na drodze nr 114. W lewo rozpoczynają się Brzózki, zaś w  prawo dojedziemy do Trzebieży. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie na trasie bardzo dobre.

Odcinek dziewiąty, Węzeł szlaków Brzózki - Trzebież PKP 10,1 (1,2,1)

Odcinek dość łatwy. Mały odcinek asfaltu oraz drogi i ścieżki leśne o dość dobrej nawierzchni. Przecinamy drogę nr 114 którą przebiegają dwa szlaki rowerowe; czerwony "Puszczy Wkrzańskiej" i międzynarodowy R-66. Po ponad 200 metrach asfaltem skręcamy w prawo na szeroką drogę leśną. Dojeżdżamy do miejsca biwakowego. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do ładnego budynku o charakterze pałacowym. Przy trafostacji skręcamy w prawo (szlak okrąza polanę biwakową). Możemy tutaj chwilkę odsapnąć. Ruszamy dalej na szlak drogą leśną. Jako że miejscami przebiega podmokłymi terenami, nasza droga może być błotnista i często utwardzona gruzem, na dość sporym odcinku. Idąc za znakami docieramy do skrzyżowania gdzie skręcamy w lewo w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Tutaj umiejscowiony jest klif i ładny widok na zalew. Idziemy wzdłuż brzegów około 250 metrów i skręcamy w prawo do naszej drogi. Od tego miejsca droga polepsza się im bliżej Trzebieży. DO miejscowości wjeżdżamy od zachodu. Po dojściu do ulicy leśnej możemy skręcić w lewo w kierunku trzebieskiej plaży (również place rekreacyjne i campingi) lub idąc dalej za znakami skręcić w prawo a po chwili w lewo w ulicę Osadników. W Trzebierzy poruszamy się ulicami: Osadników, w prawo Spacerowa, w prawo Rybacka, w lewo Portowa, na wprost ulicą Wojsk Ochrony Pogranicza (droga nr 114), przechodzimy centrum Trzebieży. Po dotarciu do Dworcowej skręcamy w lewo (na wysokości budki rybnej, ktorej specjały serdecznie polecamy)  i dochodzimy do dworca PKP (nieczynny) gdzie nasz szlak kończy (rozpoczyna) sówj bieg. W Trzebieży spotykamy się również ze szlakami rowerowymi; czerwonym "Puszczy Wkrzańskiej", międzynarodowym R-66 oraz kończącym swój bieg w okolicach kościoła czarnym "Parków i Pomników Przyrody". Idąc po Trzebieży mijamy kolejno, promenadę (tutaj duży parking i przystanek linii samorządowej z Polic), stadion, port jachtowy,rybacki, zabytki (dom szachulcowy, pastorałkę, kościół), ładny budynek z wieżyczką zegarową - szkoła. W okolicach dworca przystanek linii samorządowej z Polic. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking jednak na trasie utrudnienia w postaci utwardzanej gruzem drogi leśnej od polany biwakowej w Brzózkach. Oznakowanie szlaku dobry+.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako bardzo dobry z minusem.
 • Szlak określony jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami.
 • Szlak można pokonać pieszo i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego).
 • Na trasie odcinki innych szlaków  - patrz schemat.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 43,7 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie 332 metrów
 3. Łączna ilość zejść na trasie 358 metrów
 4. Wysokość względna minimalna -1 metr
 5. Wysokość względna maksymalna 20 metrów
 6. Wysokość względna średnia 35 metry
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist