ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Y-ZPL-033
NUMER SZLAKU: ZP-1042-y
PRZEBIEG SZLAKU: BARTOSZEWO skrzy偶owanie - STARE LE艢NO - TRZESZCZYN - POLICE informacja turystyczna - p臋tla MZK.
NAZWA SZLAKU: POLICKI
NADLE艢NICTWA: TRZEBIE呕
GMINY: POLICE (powiat policki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LE艢NA, 艢CIE呕KI LE艢NE
KOLOR: 呕Ó艁TY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2006
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
D艁UGO艢膯: 10,8km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak liniowy
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak ma charakter liniowy. Na swoim przebiegu spotyka si臋 z szlakami: czerwony pieszy ZP-106 "Puszczy Wkrza艅skiej" im. Stefana "Taty" Kaczmarka w Bartoszewie, czarnym pieszym ZP-1043 w Starym Le艣nie, czerwonym pieszym ZP-1047 "艢cie偶kami Dzików" na rynku w Policach oraz rowerowym czerwonym "Puszczy Wkrza艅skiej". Oznakowanie w 2010 roku oceniamy jako dobre, z trudno艣ciami w okolicach Trzeszczyna.
Odcinek pierwszy, Bartoszewo skrzy偶owanie - parking le艣ny droga nr 115, 0,9 km (1,1,1)
Szlak rozpoczyna (ko艅czy) swój bieg w Bartoszewie na skrzy偶owaniu (w臋ze艂 szlaków). Tutaj mo偶emy skorzysta膰 z parkingu jak i restauracji czy wypoczynku nad pieknym jeziorem z ma艂膮 niestrze偶on膮 pla偶膮. Rozpoczynamy marsz na wschód. Odcinek asfaltowy z ruchem samochodowym. Na poboczy wybudowano ostatnio chodnik 艂膮cz膮cy funkcj臋 z 艣cie偶k膮 rowerow膮. Dochodzimy do drogi asfaltowej nr 115 i przechodzimy j膮. W okolicach tego skrzy偶owania umiejscowione s膮 przystanki MZK lini 102 - mo偶emy dojecha膰 do tego miejsca i rozpocz膮膰 tutaj w臋drówk臋. Po przej艣ciu na druga stron臋 umiejscowiony jest parking le艣ny oraz wiata pe艂ni膮ca funkcj臋 miejsca odpoczynku. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking.
Odcinek drugi, parking le艣ny droga nr 115 - Stare Le艣no, 1,6 km (1,1,1)
Po krotkim odpoczynku ruszamy szerok膮, drog膮 le艣n膮 u偶ywana jako droga dojazdowa do Starego Le艣na. Miejscami droga jest piaszczysta i z lekkimi wybojami. a miejscami z dziurami. Id膮c za znakami dochodzimy do zabudowy Starego Le艣na. Po lewej stronie mijamy le艣niczówk臋 i skr臋camy w drog臋 lesn膮 w prawo skos. Za skrzy偶owaniem, z lewej strony dochodzi do nas na chwil臋 czarny szlak pieszy Tanowo-Le艣no Górne. Po oko艂o 200 do krzy偶ówki. Szlak czarny idzie dalej prosto za艣 nasz skr臋ca w lewo tak aby po prawej min膮膰 budynki gospodarstw. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking.
Odcinek trzeci Stare Le艣no - Trzeszczyn pomnik, 2,9 km (2,2,2)
Po skr臋cie poruszamy si臋 drog膮 szerok膮, miejscami piaszczyst膮 a miejscami podmok艂a. Prowadzi nas w kierunku Trzeszczyna. Id膮c ca艂y czas g艂ówn膮 drog膮, dochodzimy do skr臋tu w ma艂膮 drog臋 le艣n膮 w lewo. Poruszaj膮c si臋 ni臋 za znakami dochodzimy do skrzy偶owania w Trzeszczynie, gdzie umiejscowiony jest pomnik. Zosta艂 wzniesiony ku czci ofiar obozów koncentracyjnych, które w latach 1939-45 znajdowa艂y si臋 w tej okolicy (pomnik wykonany przez rze藕biarza Mieczys艂awa Waltera). Obok znajduj膮 si臋 pami膮tkowe tablice w j臋zykach dawnych je艅ców pracuj膮cych w fabryce benzyny syntetycznej w Policach. W tym miejscu na chwil臋 spotykamy si臋 z czerwonym szlakiem rowerowym. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking z miejscowymi utrudnieniami. Ma艂e braki w oznakowaniu.
Odcinek trzeci, Trzeszczyn pomnik - Police rynek (informacja turystyczna), 5,4 km (1,2,2)
Wracamy na szlak. Po 100 metrach w kierunku Polic skr臋camy ponownie w drog臋 le艣n膮 w prawo, nastepnie w lewo i poruszaj膮c si臋 równolegle do szosy, dochodzimy do wsi Trzeszczyn - chwilowy wspólny przebieg z rowerowym szlakiem czerwonym. Skr臋camy w prawo i na odcinku oko艂o 150 metrów poruszamy si臋 drog膮 asfaltow膮. We wsi znajduje si臋 przystanek MZK lini 101 i 103. Skr臋camy w prawo skos, a po chwili w lewo. Id膮c ca艂y czas drog膮 le艣n膮, miejscami piaszczyst膮, przecinamy szerok膮 przecinke z liniami wysokiego napi臋cia. Id膮c dalej prosto przechodzimy przez drog臋 asfaltow膮 z ruroci膮giem (ulica Pi艂sudskiego w Policach). Dalej w kierunku zachodnim zmierzamy w kierunku cmentarza. Id膮c wzd艂u偶 ogrodzenia (z lewej strony) poruszamy si臋 miejscami lekko b艂otnist膮 po deszczach drog膮 le艣n膮. Maj膮c po prawej osiedle, za znakami do ulicy Tanowskiej - w tym miejscu ponownie spotykamy si臋 z rowerowym szlakiem koloru czerwonego. Po drodze mijamy równie偶 zniszczony bunkier 偶elbetowy. Skr臋camy w prawo i id膮c ulic膮 Tanowsk膮 przechodzimy przez przejazd kolejowy. prawej nieczynny obecnie dworzec PKP w Policach. Po kilku minutach dochodzimy do p臋tli MZK w Policach. Mo偶emy równie偶 podziwia膰 zabytkow膮 krucht, która osta艂a si臋 po zniszczeniu ko艣cio艂a. W艂a艣nie w niej umiejscowiona jest ca艂oroczna informacja turystyczna. Z tego miejsca mo偶emy pojecha膰 MZK do Szczecina lub do Jasienicy lub te偶 wróci膰 czerwonym szlakiem pieszym do Szczecina (Lasek Arko艅ski), kieruj膮c si臋 do jego pocz膮tku (ko艅ca) na przystanku MZK linii 101,107 w M艣ci臋cinie (przy parku). W Policach mo偶na skorzysta膰 równie偶 z Lini Samorz膮dowej. Zapraszamy do zasi臋gni臋cia informacji w informacji turystycznej (kruchta ko艣cielna na rynku) oraz spaceru nieoznakowanymi trasami miejskimi, Zielon膮 艢cie偶k膮 Zdrowia - trasa rekreacyjno edukacyjna lub 艣cie偶k膮 turystyczn膮 po dawnej fabryce benzyny syntetycznej. Szlak dost臋pny jest dla turystów rowerowych jak i mi艂o艣ników nordic walking z miejscowymi utrudnieniami na drogach.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako dobry.
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami.
- Szlak mo偶na pokona膰 pieszo i nordic walking (w tym przypadku nale偶y pami臋ta膰 o przepisach ruchu drogowego).
- Na trasie odcinki innych szlaków - patrz schemat.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 10,8 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 112 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 124 metry
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 5 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 25 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 38 metrów
|