ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-S-ZS/ZPL-035
NUMER SZLAKU: ZP-1044-s
PRZEBIEG SZLAKU: LE艢NICZÓWKA OWCZARY - PILCHOWO - JASMUNDZKA STRUGA
NAZWA SZLAKU: PILCHOWSKI
NADLE艢NICTWA: TRZEBIE呕
GMINY: POLICE (powiat policki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LE艢NA, 艢CIE呕KI LE艢NE
KOLOR: CZARNY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2007
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
D艁UGO艢膯: 4,2 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak liniowy
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak ma charakter liniowy. Na swoim przebiegu spotyka si臋 z szlakami: czerwony pieszy ZP-106 "Puszczy Wkrza艅skiej" im. Stefana "Taty" Kaczmarka przy le艣niczówce Owczary, 偶ó艂tym pieszym ZP-1046 przy Jasmundzkiej Strudze oraz rowerowym czerwonym "Puszczy Wkrza艅skiej" i mi臋dzynarodowym R-66. Kilkaset metrów od w臋z艂a szlaków w Pilchowie rozpoczyna (ko艅czy) swój bieg niebieski, pieszy szlak ZP-1045 "Pokoju". Przechodzi on przez miejscowo艣膰 Pilchowo. Warto tutaj zwiedzi膰 ko艣ció艂ek z prze艂omu XIII/XIV wieku. Szlak pe艂ni funkcj臋 艂膮cznikowego ZP-106 z sieci膮 szlaków pieszych wschodniej cz臋艣ci Puszczy Wkrza艅skiej. Do Pilchowa mo偶na dojecha膰 autobusamimiejskimi linii 103 i 106. Wykorzystuj膮c szlak, mo偶na przygotowa膰 ró偶ne warianty wycieczek pieszych w okolicach Szczecina.
Odcinek pierwszy, Le艣niczówka Owczary w臋ze艂 szlaków - Pilchowo w臋ze艂 szlaków 1,9 km (1,1,1)
W臋drówk臋 szlakiem mo偶emy rozpocz膮膰 przy le艣niczówce Owczary dochodz膮c pieszym szlakiem czerwonym ZP-106 z G艂臋bokiego. Idziemy za znakami dobr膮 le艣n膮 drog膮 a偶 do skraju lasu. Nast臋pnie drog膮 poln膮 do zabudowa艅 Pilchowa. Od tego miejsca poruszamy si臋 ulic膮 Wo艂czkowsk膮 o asfaltowej nawierzchni. Dchodzimy do ko艣cio艂a. Obchodzimy go z lewej strony wychodz膮c na ulic臋 Szczeci艅sk膮. Spotykamy si臋 z przecinaj膮cymi nasz szlak czerwonym rowerowym i R-66. Odcinek dobrze oznakowany i dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking.
Odcinek drugi, Pilchowo w臋ze艂 szlaków - Jasmundzka Struga w臋ze艂 szlaków 2,3 km (1,1,1)
Po krotkim odpoczynku przechodzimyna 艣wiat艂ach na drug膮 stron臋 ulicy Szczeci艅skiej iidziemyna wprost ulic膮 Wiejsk膮. Na rozwidleniu skr臋camy w prawo - ulica Osowska. Idziemydojej ko艅ca i na rozwidleniu skr臋camy w prawo skos w las - drog臋 le艣n膮. Od tegomiejsca zwracamy uwag臋 na oznakowanie skrzy偶owa艅 z powodu braku kilku znaków. Dochodzimy do strumyka Pilchówka. Jej 藕ród艂a po艂o偶one s膮 ok. 100 m n.p.m., w odleg艂o艣ci ok. 1 km na pó艂noc od Doliny Siedmiu M艂ynów (licz膮c od stawu 艁omot), zanika przy ul. Zegad艂owicza, by po oko艂o 0,5 km dalej na zachód, wyp艂yn膮膰 i uj艣膰 do Bagna Pilchowskiego (20 m n.p.m.). Przez chwil臋 idziemy wzd艂u偶 strumienia aby id膮c za znakami przej艣膰 na jego drug膮 stron臋. W tym miejscu mo偶liwe uszkodzenie mostka. Id膮c dalej za znakami dojdziemy do skrzy偶owania dróg przy Jasmundzkiej Strudze p艂yn膮cej g艂ebokim w膮wozem. Strumie艅 wyp艂ywa z mokrade艂 zwanych Dzicze Oko (70 m n.p.m.) przyjmuje z prawego brzegu Krzewin臋, p艂ynie g艂臋bok膮 rynn膮 erozyjn膮 i uchodzi do Osówki na wysoko艣ci ok. 30 m n.p.m., d艂ugo艣膰 0,9 km. Tutaj zako艅czamy nasz膮 w臋drówk臋. Jeste艣my na w臋藕le szlaków - 艂膮czymy si臋 z 偶ó艂tym szlakiem pieszym ZP-1046. Druga po艂owa szlaku wznosi si臋 pod górk臋co leciutko utrudnia jazd臋 rowerem. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking. Oznakowanie w 2010 roku oceniam na dobre.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako dobry.
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy.
- Szlak mo偶na pokona膰 pieszo i nordic walking
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 4,20 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 83,4 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 81,8 metra
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 16 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 45 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 75 metrów
|