ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-S-ZS/ZPL-035
NUMER SZLAKU: ZP-1044-s
PRZEBIEG SZLAKU: LEŚNICZÓWKA OWCZARY - PILCHOWO - JASMUNDZKA STRUGA
NAZWA SZLAKU: PILCHOWSKI
NADLEŚNICTWA: TRZEBIEŻ
GMINY: POLICE (powiat policki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE
KOLOR: CZARNY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2007
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
DŁUGOŚĆ: 4,2 km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak liniowy
Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak ma charakter liniowy. Na swoim przebiegu spotyka się z szlakami: czerwony pieszy ZP-106 "Puszczy Wkrzańskiej" im. Stefana "Taty" Kaczmarka przy leśniczówce Owczary, żółtym pieszym ZP-1046 przy Jasmundzkiej Strudze oraz rowerowym czerwonym "Puszczy Wkrzańskiej" i międzynarodowym R-66. Kilkaset metrów od węzła szlaków w Pilchowie rozpoczyna (kończy) swój bieg niebieski, pieszy szlak ZP-1045 "Pokoju". Przechodzi on przez miejscowość Pilchowo. Warto tutaj zwiedzić kościółek z przełomu XIII/XIV wieku. Szlak pełni funkcję łącznikowego ZP-106 z siecią szlaków pieszych wschodniej części Puszczy Wkrzańskiej. Do Pilchowa można dojechać autobusamimiejskimi linii 103 i 106. Wykorzystując szlak, można przygotować różne warianty wycieczek pieszych w okolicach Szczecina.
Odcinek pierwszy, Leśniczówka Owczary węzeł szlaków - Pilchowo węzeł szlaków 1,9 km (1,1,1)
Wędrówkę szlakiem możemy rozpocząć przy leśniczówce Owczary dochodząc pieszym szlakiem czerwonym ZP-106 z Głębokiego. Idziemy za znakami dobrą leśną drogą aż do skraju lasu. Następnie drogą polną do zabudowań Pilchowa. Od tego miejsca poruszamy się ulicą Wołczkowską o asfaltowej nawierzchni. Dchodzimy do kościoła. Obchodzimy go z lewej strony wychodząc na ulicę Szczecińską. Spotykamy się z przecinającymi nasz szlak czerwonym rowerowym i R-66. Odcinek dobrze oznakowany i dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.
Odcinek drugi, Pilchowo węzeł szlaków - Jasmundzka Struga węzeł szlaków 2,3 km (1,1,1)
Po krotkim odpoczynku przechodzimyna światłach na drugą stronę ulicy Szczecińskiej iidziemyna wprost ulicą Wiejską. Na rozwidleniu skręcamy w prawo - ulica Osowska. Idziemydojej końca i na rozwidleniu skręcamy w prawo skos w las - drogę leśną. Od tegomiejsca zwracamy uwagę na oznakowanie skrzyżowań z powodu braku kilku znaków. Dochodzimy do strumyka Pilchówka. Jej źródła położone są ok. 100 m n.p.m., w odległości ok. 1 km na północ od Doliny Siedmiu Młynów (licząc od stawu Łomot), zanika przy ul. Zegadłowicza, by po około 0,5 km dalej na zachód, wypłynąć i ujść do Bagna Pilchowskiego (20 m n.p.m.). Przez chwilę idziemy wzdłuż strumienia aby idąc za znakami przejść na jego drugą stronę. W tym miejscu możliwe uszkodzenie mostka. Idąc dalej za znakami dojdziemy do skrzyżowania dróg przy Jasmundzkiej Strudze płynącej głebokim wąwozem. Strumień wypływa z mokradeł zwanych Dzicze Oko (70 m n.p.m.) przyjmuje z prawego brzegu Krzewinę, płynie głęboką rynną erozyjną i uchodzi do Osówki na wysokości ok. 30 m n.p.m., długość 0,9 km. Tutaj zakończamy naszą wędrówkę. Jesteśmy na węźle szlaków - łączymy się z żółtym szlakiem pieszym ZP-1046. Druga połowa szlaku wznosi się pod górkęco leciutko utrudnia jazdę rowerem. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking. Oznakowanie w 2010 roku oceniam na dobre.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dobry.
- Szlak określony jako łatwy.
- Szlak można pokonać pieszo i nordic walking
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 4,20 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 83,4 metrów
- Łączna ilość zejść na trasie 81,8 metra
- Wysokość względna minimalna 16 metrów
- Wysokość względna maksymalna 45 metrów
- Wysokość względna średnia 75 metrów
|