ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-S-ZPL-032
NUMER SZLAKU: ZP-1041-s
PRZEBIEG SZLAKU: DOBRA PKS - BUK - ŁĘGI - RZĘDZINY - STACJA ORNITOLOGICZNA ŚWIDWIE - WĘZEŁ SZLAKÓW ŚWIDWIE (miejsce odpoczynku)
NAZWA SZLAKU: SZLAK NA JEZIORO ŚWIDWIE
NADLEŚNICTWA: TRZEBIEŻ
GMINY: DOBRA (powiat policki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE, NASYPY KOLEJOWE, DROGI BETONOWE
KOLOR: CZARNY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
DŁUGOŚĆ: 13 km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak liniowy
- Spora ilość węzłów szlaków pieszych i rowerowych umożliwających wariantowość wędrówki.
Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków łatwych jednak z miejscowymi utrudnieniami., szczególnie w okolicach jeziora Świdwie.Jest jesdnym z dwóch szlaków pieszych bignących na zachód od Szczecina. Prawie na całej długości przebiega w otwartym terenie - mała ilość odcinków leśnych. Łączy on Dobrą z jeziorem Świdwie i jest jednym ze szlaków prowadzących do rezerwatu przyrody oraz stacji ornitologicznej. Niestety na odcinku trzecim często trudny do przejścia i praktycznie nie do przejechania rowerem.
OPIS CAŁOŚCI SZLAKU
Odcinek pierwszy, Dobra PKS - Buk węzeł szlaków, 3 km (1,1,1)
Odcinek naszego szlaku nalezy do łatwych. W całości przebiega drogą asfaltową lub ścieżką rowerową, biegnącą równolegle do drogi. Ruszamy z ronda - przystanek PKS. Obok umiejscowione jest zabytkowy kościół z zewnetrzną dzwonnicą. W Dobrej ponadto umiejscowiona jest stara gorzelnia oraz park podworski - niestety już w rękach prywatnych i nie można tam wejść. Na rondzie spotykamy się rownież z dwoma szlakami rowerowymi - czerwonym "Puszczy Wkrzańskiej" i czarnym "Parków i Pomników Przyrody". Z ronda wraz z szlakiem czerownym rowerowym wchodzimy w ulicę Graniczną i po kilkuset metrach w prawo w ulicę Sportową. Na skrzyżowaniu dochodzi niebieski szlak pieszy "Graniczny" z Bobolina i tutaj kończy (rozpoczyna) swój bieg. Ulicą Sportową dochodzimy do końca Dobrej. Za stadionem fragmentami odcinki ścieżki rowerowej. Skręcamy ostro w lewo i wchodzimy do Buku. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Przechodzimy przez Buk, w którym warto na chwilę zatrzymać się przy zabytkowym kościele z XIII wieku (obok kościoła pomnik nagrobny wg. miejscowej ludności radzieckiego oficera), oraz zwiedzić stary cmentarz na wzgórzu za wsią. Nasz odcinek konczy się w miejsce gdzie w lewo odbija czerwony szlak rowerowy w kierunku Stolca. Oznakowanie odcinka słabe, lecz nie powinniśmy zabłądzić. Odcinek dostępny dla rowerów i miłośników nordic walking.
Odcinek drugi Buk węzeł szlaków - Rzędziny skrzyżowanie, 5,3 km (1,3,2)
Odcinek generalnie łatwy. Przebiega asfaltem, droga leśną oraz nasypem pozostałym po rozebranej kolei wąskotorowej o dobrej nawierzchni czasami nierównej (z wyjątkiem odcinka ok 1 km). Wychodzimy z Buku drogą asfaltową w kierunku północnym - około - 1500 metrów. Przed Łęgami skręcamy w lewo w drogę leśną nierówną i zarośnietą trawami i krzakami - tutaj spore utrudnienie z powodu zarośniętej drogi. Jedziemy na północny zachód aż do drogi na starym nasypie kolejowym. Skręcamy w prawo i praktycznie prościutką drogą mkniemy do Rzędzin. Po dojściu do asflatu, skręcamy w lewo. Na wprost dawny folwark z zabytkowymi obiektami a na lewo park pałacowo-ogrodowy, obecnie prywatny. Właściciel zebrał również kopuły ochronne i ustawił na swojej posesji tworząc urokliwy zakątek wsi. Na nastpępnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Na wprost rozpoczyna się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Przechodzimy przez Rzędziny. W okolicy znajdziemy również dęby: Maciek, Piotrek i Krzysiek. Mijamy po lewej sklep a po prawej dawny majątek i dochodzimy do skrzyżowania. Oznakowanie dostateczne. Odcinek dostępny dla rowerów i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami.
Odcinek trzeci Rzędziny skrzyżowanie - Świdwie stacja Ornitologiczna Bolków, 2,6 km (3,3,3)
Odcinek bardzo trudny. Dla rowerzystów i osób które nie chcą przedzierać się po podmokłym terenie i miejscami mocno zarośniętym proponujemy obejście asfaltem z Rzędzin do Stoleca a z tamtad utwardzoną drogą do Bolkowa (prawie w całości pokryty z rowerowym czerwonym Puszczy Wkrzańskiej). Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dochodzimy do rozwidlenia przy najdalszym gospodarstwie Rzędzin. Tutaj skręcamy w lewo. Od tego miejsca nasza droga choć szeroka jest mocno błotnista. Za stacją pomp droga jeszcze bardziej się pogarsza. Wchodzi na podmokłe tereny jest błotnistaa miejscami może być zarośnięta. Po kilkuset metrowej małej męczarni docieramy do otwartego terenu i dochodzimy do stacji ornitologicznej "Świdwie". Tutaj znajdziemy chwilę wytchnienia oraz możemy obejrzeć Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny poświęcony rezerwatowi przyrody "Świdwie". Więcej szczegółow na www.swidwie.pl . Również tutaj od lewej strony (z kierunku Stolca), dochodzi do nas rowerowy szlak czerwony Puszczy Wkrzańskiej. Odcinek słabo oznakowany. Niedostępny dla rowerów i nordic walking - chyba że ktoś lubi małe exstreme.
Odcinek czwarty Świdwie stacja ornitologiczna - świdwie węzeł szlaków 2,1 km (1,2,2)
Odcinek dość łatwy z miejscami lekko nierówną drogą. Idziemy wzdłuż jeziora Świdwie i dochodzimy do miejsca odpoczynku. Jest tutaj miejsce ogniskowe, wiaty oraz wieża obserwacyjna na jezioro. Tutaj również duży węzeł szlaków turystycznych. ZP-106 czerwony Trzebież - Szczecin Glębokie oraz rowerowe: czarny "Parków i Pomników Przyrody" i czerwony Puszczy Wkrzańskiej. Mamy wariantowość dalszej wędrówki. Odcinek dostatecznie oznakowany. Dostępny dla rowerów i miłośnikow nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dostateczne a miejscami słabe
- Szlak określony jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Odcinek trzeci bardzo trudny.
- Szlak można pokonać pieszo i nordic walking - oprócz odcinka trzeciego
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 13,0 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 73,4 metra
- Łączna ilość zejść na trasie 83,2 metra
- Wysokość względna minimalna 10 metrów
- Wysokość względna maksymalna 15 metrów
- Wysokość względna średnia 24 metrów
|