NUMER SZLAKU: nie zarejestrowany w PTTK, numer w serwisie P-6
PRZEBIEG SZLAKU: BOBOLIN kościół - KOŚCINO - LUBIESZYN - WĄWELNICA - DOBRA PKS
NAZWA SZLAKU: GRANICZNY im. Andrzeja Marcinkowskiego
NADLEŚNICTWA: TRZEBIEŻ
GMINY: DOBRA (powiat policki), KOŁBASKOWO (powiat policki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE, NASYPY KOLEJOWE, DROGI BETONOWE
KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2006
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
DŁUGOŚĆ: 13,4 km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak liniowy
- Spora ilość węzłów szlaków pieszych i rowerowych umożliwających wariantowość wędrówki.
Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków łatwych. Posiada jednak kilka trudniejszych odcinków. Jest drugim szlakiem pieszym przebiegającym na zachód od Szczecina - biegnie wzdłuż granicy RP. W większości przebiega terenem otwartym. Korzysta też z posostałości po rozebranej lini kolei. Zapraszamy do spaceru.
OPIS CAŁOŚCI SZLAKU
Odcinek pierwszy, Bobolin - Kościno, 3 km (2,2,2)
Odcinek naszego szlaku nalezy do dość łatwych. Przebiega dawnymi drogami miedzowymi miejscami dość mocno zarośniętymi. Ruszamy z Bobolina, w którym warto na chwilę się zatrzymać i podziwiać architekturę kościoła z pierwszej połowy XVI wieku z otaczającym go starodrzewem - pozostałości po cmentarzu przykościelnym. Przez Bobolic przebiega również rowerowy szlak zielony "Śladami kościołów gminy Kołbaskowo". Ruszamy asfaltem na południe, aby po chwili skręcić w drogę polną w lewo skos. Droga jest dość mocno zarośnięta, i miejscowo błotnista. Dochodzimy do asfaltu i przecinamy go idąc dalej nie dawną miedzą lecz wyjeżdżoną w polu drogą. Na asfalcie z prawej strony dochodzi do nas szlak rowerowy czarny "Parków i Pomników Przyrody" zaczynający się na skrzyżowaniu asfaltowych dróg nieopodal Bobolina. Wspólnie ze szlakiem rowerowym idziemy na południe drogami polnymi. Po dojściu do niewielkiego oczka wodnego szlak rowerowy odbija w prawo zaś my idziemy już słabo używaną drogą polną, przecinamy tory aby droga miedzową dojść do ogrodzenia zabudowy w Kościnie. Osobiście proponuję ten odcinek pokonać wraz ze szlakiem rowerowym - bezpieczne przejście przez tory (tunel) i lepsza droga. W kościnie dochodzimy do obecnego hotelu, będącego dawniej strażnicą WOP i SG. Skręcamy w lewo aby ponownie wraz z szlakiem rowerowym koloru czarnego przemieścić się przez miejscowość. W Kościnie warto na chwilę zatrzymać się przy odnowionym kościółku. Oznakowanie szlaków dość słabe i należy uważać podczas wędrowki. Odcinek dostępny dla rowerów i miłośników nordic walking.
Odcinek drugi Kościno - Wąwelnica, 5,1 km (1,2,2)
Odcinek generalnie łatwy. Przebiega asfaltem, droga leśną, betonową oraz ndrogą polną. W Kościnie skręcamy w lewo a po chwili w prawo i idziemy główną ulicą miejscowości. Po prawej mijamy rozległy park z okazałymi drzewami, niestety nie ma możliwości wejścia. Nie możemy przegapić zejścia szlaku z asfaltu. Za oznaczeniami skręcamy w lewo skos w drogę leśno-polną. Poruszamy się nią w kierunku Lubieszyna. W pewnym momencie przechodzi ona w drogę z płyt betonowych. Na odcinku niebetonowanym nierówności i kałuże po deszczach. Dochodzimy do Lubieszyna i na asfalcie - droga nr 10 skręcamy w lewo. Za stacją benzynową schodzimy z asfaltu w lewo i za parkingiem w prawo skos drogą polną. Musimy pamiętać że na tej drodze planowana jest jedna z obwodnic Szczecina (zachodnia K-10) i nie wiadomo czy będzie możliwość przejścia (stan 2010). Drogą dochodzimy do Wąwelnicy. Odcinkiem brukowym dochodzimy do kościoła. Oznakowanie szlaku słabe. Odcinek dostępny dla rowerów i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami.
Odcinek trzeci Wąwelnica - Dobra, 4,7 km (2,3,3)
Odcinek miejscami dość trudny. Przebiega asfaltem, drogą polną, rozebraną linią kolejową. W Wąwelnicy warto na chwilę zatrzymać się i podziwiać ceglano-kamienny kościół, którego historia sięga XIII wieku. Posiada on barokowe wyposażenie w tym dzwon i ambonę. Sama miejscowośc jest również ciekawa ze względu na zabytkową zabudowę. Również w Wąwelnicy spotykamy się ponownie z rowerowym szlakiem czarnym "Parków i Pomników Przyrody", który ma dość spory wspólny przebieg z naszym szlakiem. Początek jest spokojny i po asfalciejednak po chwili skręcamy w lewo skos w drogę polną, która jest bardzo nierówna i rozjeżdżona. Poruszamy się praktycznie polem - dawna droga miedzowa całkowicie zarosła. Po około kilometrze poruszamy się wzdłuż dawnej lini kolejowej czasami na nią wchodząc. Po lewej mijamy terenu zabudowy domków jednorodzinnych (w 2010 roku uzbrojone) i dochodzimy do pierwszych zabudowań Dobrej. Droga błotnista szczególnie po deszczach i w czasie żniw. Dojeżdżamy do asfaltu i przecinamy go jadąc dalej prosto drogą powstałą na nasypie po rozebranej po wojnie linii kolejowej - miejscami nierówna, ubita szlaka po torowisku. Okrążamy Park przypałacowy po prawej stronie gdzie możemy podziwiać okazały starodrzew. Przecinamy Małą Gunicę i skręcamy w prawo. Mijamy dawną gorzelnię i dojeżdżamy do ulicy Szczecińskiej gdzie nasz szlak kończy (rozpoczyna) swój bieg. W Dobrej możemy podziwiać wspomniany wcześniej park i pozostałości dawnego zespołu dworskiego z IXI wieku w tym domek rządcy i gorzelnię oraz kościół z XII wieku z bardzo ciekawą architekturą i zewnętrzną dzwonnicą. Na ulicy Szczecińskiej spotykamy się z pieszym szlakiem czarnym ZP-1041 na jezioro Świdwie i rowerowym czwerwonym Puszczy Wkrzańskiej - możemy dalej wariantowo wybrac kierunek dalszej wędrówki jak i powrócić PKS-em do Szczecina. Odcinek słabo oznakowany. Trudny szczególnie na odcinkach w opsie w pokonaniu przez rowery i miłośników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako bardzo słabe
- Szlak określony jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Odcinek trzeci dość trudny.
- Szlak można pokonać pieszo i nordic walking - patrz opisy
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 13,4 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 70,2 metra
- Łączna ilość zejść na trasie 112 metra
- Wysokość względna minimalna 18 metrów
- Wysokość względna maksymalna 31 metrów
- Wysokość względna średnia 61 metrów
|