NUMER SZLAKU: nie zarejestrowany w PTTK, numer w serwisie P-6
PRZEBIEG SZLAKU: BOBOLIN ko艣ció艂 - KO艢CINO - LUBIESZYN - W膭WELNICA - DOBRA PKS
NAZWA SZLAKU: GRANICZNY im. Andrzeja Marcinkowskiego
NADLE艢NICTWA: TRZEBIE呕
GMINY: DOBRA (powiat policki), KO艁BASKOWO (powiat policki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LE艢NA, 艢CIE呕KI LE艢NE, NASYPY KOLEJOWE, DROGI BETONOWE
KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2006
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
D艁UGO艢膯: 13,4 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak liniowy
- Spora ilo艣膰 w臋z艂ów szlaków pieszych i rowerowych umo偶liwaj膮cych wariantowo艣膰 w臋drówki.
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak nale偶y do szlaków 艂atwych. Posiada jednak kilka trudniejszych odcinków. Jest drugim szlakiem pieszym przebiegaj膮cym na zachód od Szczecina - biegnie wzd艂u偶 granicy RP. W wi臋kszo艣ci przebiega terenem otwartym. Korzysta te偶 z pososta艂o艣ci po rozebranej lini kolei. Zapraszamy do spaceru.
OPIS CA艁O艢CI SZLAKU
Odcinek pierwszy, Bobolin - Ko艣cino, 3 km (2,2,2)
Odcinek naszego szlaku nalezy do do艣膰 艂atwych. Przebiega dawnymi drogami miedzowymi miejscami do艣膰 mocno zaro艣ni臋tymi. Ruszamy z Bobolina, w którym warto na chwil臋 si臋 zatrzyma膰 i podziwia膰 architektur臋 ko艣cio艂a z pierwszej po艂owy XVI wieku z otaczaj膮cym go starodrzewem - pozosta艂o艣ci po cmentarzu przyko艣cielnym. Przez Bobolic przebiega równie偶 rowerowy szlak zielony "艢ladami ko艣cio艂ów gminy Ko艂baskowo". Ruszamy asfaltem na po艂udnie, aby po chwili skr臋ci膰 w drog臋 poln膮 w lewo skos. Droga jest do艣膰 mocno zaro艣ni臋ta, i miejscowo b艂otnista. Dochodzimy do asfaltu i przecinamy go id膮c dalej nie dawn膮 miedz膮 lecz wyje偶d偶on膮 w polu drog膮. Na asfalcie z prawej strony dochodzi do nas szlak rowerowy czarny "Parków i Pomników Przyrody" zaczynaj膮cy si臋 na skrzy偶owaniu asfaltowych dróg nieopodal Bobolina. Wspólnie ze szlakiem rowerowym idziemy na po艂udnie drogami polnymi. Po doj艣ciu do niewielkiego oczka wodnego szlak rowerowy odbija w prawo za艣 my idziemy ju偶 s艂abo u偶ywan膮 drog膮 poln膮, przecinamy tory aby droga miedzow膮 doj艣膰 do ogrodzenia zabudowy w Ko艣cinie. Osobi艣cie proponuj臋 ten odcinek pokona膰 wraz ze szlakiem rowerowym - bezpieczne przej艣cie przez tory (tunel) i lepsza droga. W ko艣cinie dochodzimy do obecnego hotelu, b臋d膮cego dawniej stra偶nic膮 WOP i SG. Skr臋camy w lewo aby ponownie wraz z szlakiem rowerowym koloru czarnego przemie艣ci膰 si臋 przez miejscowo艣膰. W Ko艣cinie warto na chwil臋 zatrzyma膰 si臋 przy odnowionym ko艣ció艂ku. Oznakowanie szlaków do艣膰 s艂abe i nale偶y uwa偶a膰 podczas w臋drowki. Odcinek dost臋pny dla rowerów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek drugi Ko艣cino - W膮welnica, 5,1 km (1,2,2)
Odcinek generalnie 艂atwy. Przebiega asfaltem, droga le艣n膮, betonow膮 oraz ndrog膮 poln膮. W Ko艣cinie skr臋camy w lewo a po chwili w prawo i idziemy g艂ówn膮 ulic膮 miejscowo艣ci. Po prawej mijamy rozleg艂y park z okaza艂ymi drzewami, niestety nie ma mo偶liwo艣ci wej艣cia. Nie mo偶emy przegapi膰 zej艣cia szlaku z asfaltu. Za oznaczeniami skr臋camy w lewo skos w drog臋 le艣no-poln膮. Poruszamy si臋 ni膮 w kierunku Lubieszyna. W pewnym momencie przechodzi ona w drog臋 z p艂yt betonowych. Na odcinku niebetonowanym nierówno艣ci i ka艂u偶e po deszczach. Dochodzimy do Lubieszyna i na asfalcie - droga nr 10 skr臋camy w lewo. Za stacj膮 benzynow膮 schodzimy z asfaltu w lewo i za parkingiem w prawo skos drog膮 poln膮. Musimy pami臋ta膰 偶e na tej drodze planowana jest jedna z obwodnic Szczecina (zachodnia K-10) i nie wiadomo czy b臋dzie mo偶liwo艣膰 przej艣cia (stan 2010). Drog膮 dochodzimy do W膮welnicy. Odcinkiem brukowym dochodzimy do ko艣cio艂a. Oznakowanie szlaku s艂abe. Odcinek dost臋pny dla rowerów i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami.
Odcinek trzeci W膮welnica - Dobra, 4,7 km (2,3,3)
Odcinek miejscami do艣膰 trudny. Przebiega asfaltem, drog膮 poln膮, rozebran膮 lini膮 kolejow膮. W W膮welnicy warto na chwil臋 zatrzyma膰 si臋 i podziwia膰 ceglano-kamienny ko艣ció艂, którego historia si臋ga XIII wieku. Posiada on barokowe wyposa偶enie w tym dzwon i ambon臋. Sama miejscowo艣c jest równie偶 ciekawa ze wzgl臋du na zabytkow膮 zabudow臋. Równie偶 w W膮welnicy spotykamy si臋 ponownie z rowerowym szlakiem czarnym "Parków i Pomników Przyrody", który ma do艣膰 spory wspólny przebieg z naszym szlakiem. Pocz膮tek jest spokojny i po asfalciejednak po chwili skr臋camy w lewo skos w drog臋 poln膮, która jest bardzo nierówna i rozje偶d偶ona. Poruszamy si臋 praktycznie polem - dawna droga miedzowa ca艂kowicie zaros艂a. Po oko艂o kilometrze poruszamy si臋 wzd艂u偶 dawnej lini kolejowej czasami na ni膮 wchodz膮c. Po lewej mijamy terenu zabudowy domków jednorodzinnych (w 2010 roku uzbrojone) i dochodzimy do pierwszych zabudowa艅 Dobrej. Droga b艂otnista szczególnie po deszczach i w czasie 偶niw. Doje偶d偶amy do asfaltu i przecinamy go jad膮c dalej prosto drog膮 powsta艂膮 na nasypie po rozebranej po wojnie linii kolejowej - miejscami nierówna, ubita szlaka po torowisku. Okr膮偶amy Park przypa艂acowy po prawej stronie gdzie mo偶emy podziwia膰 okaza艂y starodrzew. Przecinamy Ma艂膮 Gunic臋 i skr臋camy w prawo. Mijamy dawn膮 gorzelni臋 i doje偶d偶amy do ulicy Szczeci艅skiej gdzie nasz szlak ko艅czy (rozpoczyna) swój bieg. W Dobrej mo偶emy podziwia膰 wspomniany wcze艣niej park i pozosta艂o艣ci dawnego zespo艂u dworskiego z IXI wieku w tym domek rz膮dcy i gorzelni臋 oraz ko艣ció艂 z XII wieku z bardzo ciekaw膮 architektur膮 i zewn臋trzn膮 dzwonnic膮. Na ulicy Szczeci艅skiej spotykamy si臋 z pieszym szlakiem czarnym ZP-1041 na jezioro 艢widwie i rowerowym czwerwonym Puszczy Wkrza艅skiej - mo偶emy dalej wariantowo wybrac kierunek dalszej w臋drówki jak i powróci膰 PKS-em do Szczecina. Odcinek s艂abo oznakowany. Trudny szczególnie na odcinkach w opsie w pokonaniu przez rowery i mi艂o艣ników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako bardzo s艂abe
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Odcinek trzeci do艣膰 trudny.
- Szlak mo偶na pokona膰 pieszo i nordic walking - patrz opisy
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 13,4 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 70,2 metra
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 112 metra
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 18 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 31 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 61 metrów
|