ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZS-040
NUMER SZLAKU: ZP-1049
PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECIN DRZETOWO MZK - SZCZECIN ŻELECHOWA - SZCZECIN WARSZEWO - WARSZOWIEC - LAS ARKOŃSKI SZCZECIN NIEMIERZYN MZK
NAZWA SZLAKU: SZLAK WARSZEWSKI
NADLEŚNICTWA: LASY MIEJSKIE SZCZECINA
GMINY: SZCZECIN (powiat grodzki)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUK, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE
KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
DŁUGOŚĆ: 7,5 km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak liniowy
- Węzły szlaków pieszych umożliwających wariantowość wędrówki.
Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak łączy Szczecin Drzetowo z Szczecinem Niemierzyn. Przebiga po dość malowniczych wzgórzach Warszewskich, niestety coraz bardziej zabudowywanych domkami jednorodzinnymi i osiedlami. Na trasie kilka punktów widokowych na Szczecin. Niestety z latami stał się szlakiem miejskim, doskonale nadającym się do spacerów. Poprzez ciągłe inwestycje oznakowanie jest coraz bardziej zaniedbane. Z obydwu stron jak i w środku szlaku możemy dojechać komunikacją miejską co jest niewątpliwym atutem tegoż szlaku. Może stanowić również wariantowość naszych wycieczek, dzięki węzłowi szlaków w Warszewie. Zapraszamy do opisu.
OPIS CAŁOŚCI SZLAKU
Odcinek pierwszy, Szczecin Drzetowo MZK - Szczecin Warszewo węzeł szlaków 4,4 km (1,2,1) (odcinek skasowany - proponujemy jako opisana trasa piesza dojsciowa do węzła szlaków na Warszewie)
Odcinek naszego szlaku nalezy do dość łatwych. Poruszamy się głównie drogami asfaltowymi i chwilami leśnymi. Naszą wycieczkę rozpoczynamy na pętli MZK na Ludowej (tramwaj lini 6,11 - autobus linii 53,67,69). Niestety na samym budynku pętli nie ma oznaczeń początku (końca) szlaku od czasów jego remontu przed kilku laty. Idziemy kawałek ulicą Ludową w kierunku północnym aby po chwili skręcić w lewo. Dochodzimy do ulicy Konarskiego i skręcamy w lewo. Po około 150 metrach skręcamy w prawo. Tutaj zwracamy uwagę na drożnię - idziemy ścieżką w lewo skos (w kierunku skarpy na brzózki). Po dojściu do skarpy skręcamy aleją w lewo i dziemy za znakami do działek, lekko skręcając w prawo. Dochodzimy do ulicy Modrzewiowej i skręcamy w prawo. Kolejno Modrzewiową, Żelazną (mijamy kościół po lewej) dochodzimy do skrzyżowania, na któym skręcamy w lewo. Ulicą Hożą przechodzimy most nad torami kolejowymi i dochodzimy do głównego skrzyżowania z ulicą Bogumińską (światła). Na tym odcinku mijamy po prawej stary cmentarz - obecnie park Brodowski - oraz miejsce w którym mieścił się jeden z obozów niemieckich Lager-Baltic-Werft Laubenkolonie. Za światłami idziemy dalej prosto ulicą brukowaną przechodzącą z czasem w dość dziurawy asfalt. Kolejno Hożą i Łączną kierujemy się do Warszewa. Jest to jeden z niewielu otwartych terenów z widokiem na Szczecin, niestety coraz bardziej zabudowany przez nowe osiedla. Mijamy przepompownię i po około 450 metrach dochodzimy do ul. Rostowskiej gdzie skręcamy w prawo. Po dojściu do minironda widzimi pomniczek Słonia. Z tego miejsca swój bieg rozpoczyna żółty szlak pieszy ZP-1050 "Szlak Gocławski" oraz czarny ZP-1051 na Polanę Harcerską. W Warszewie oprócz lapidarium i zabytkowego kościoła odnajdziemy kilka ciekawych obiektów - pomnik słonia, niegdyś jako fontanna, zabytkowe drewniane pompy wodne, niestety zniszczony głaz-pomnik poświęcony poległym sportowcom. Aby dowiedzieć się więcej na temat historii Warszewa i ciekawostek zapraszamy na stronę www.historia.warszewo.pl . Naprawdę warto !! Na Warszewie mamy również dwie linie komunikacji miejskiej autobusy nr 57 i 87 w kierunku Szczecin Niebuszewo. Odcinek dostępny dla rowerów i miłośników nordic. Oznakowanie na odcinku dostateczne, jednak z powodu dawnego nie odnawiania szlaku musimy bacznie rozglądać się na skrzyżowaniach aby nie zgubić szlaku.
Odcinek drugi Szczecin Warszewo węzeł szlaków - Las Arkoński Szczecin Niemierzyn 3,1 km (1,2,2)
Odcinek generalnie łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Kolejny odcinek ulicami dzielnic północnych Szczecina. Po odpoczynku na Warszewie wracamy na węzeł szlaków i skręcamy w lewo - ulica Szczecińska - i idziemy na zachód mijając po prawej stronie kościół. Wraz z nami fragment wspólnego przebiegu szlaku czarnego w kierunku na Polanę Harcerską. Na końcu Szczecińskiej skręcamy w lewo - ulica Duńska, zaś szlak czarny odbija w prawo kierując się na Osów ulicą Wapienną. A przed nami niewielkie wzgórze z parkiem - lapidarium po niemieckim cmentarzu. Naprawdę ładne stelle nagrobne, typowe dla niemieckich cmentarzy przedwojennych. Idąc Duńską po chwili skręcamy w ścieżkę w prawo i dochodzimy do ulicy Szwedzkiej. Skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu metrach w prawo w ulicę Perlistą. Idąc pośród osiedla domków jednorodzinnych dochodzimy do końca ulicy (uwaga fragment jednokierunkowy - dla rowerów). Krótkim łącznikiem skręcamy w prawo a nastepnie w lewo w ulicę Dzierżonia. Zwracamy uwagę gdyż po chwili skręt w prawo wzdłuż starego ogrodzenia w małą i wąską ścieżkę w dół. Schodzimy do doliny Warszowca. Nie przechodzimy przez strumień lecz idziemy ścieżką mając go po prawej stronie. Wchodzimy w obszar Parku Leśnego Arkonka. Dochodzimy do ulicy Chipina i skręcamy w prawo. Po około 150 metrach skręcamy w lewo w ulicę Podleśną, w prawo Świerkowa, w lewo ulica Świerkowa. Wchodzimy w drogę leśną i kierując się na zachód idąc wzdłuż domków jednorodzinnych Niemierzyna. Po prawej mijamy Ośrodek Świętego Brata Alberta i dochodzi do nas pieszy szlak czerwony ZP-1047 z Mścięcina. Wspólnie idziemy z górki w kierunky pętli MZK Las Arkoński. Przed końcem szlaku dochodzi do nas jeszcze zielony szlak pieszy ZP-1048 ze Skolwina. Schodzimy schodkami w dół i dochodzimy do końca (początku) szlaku. Dodatkowo z tego miejsca swój bieg rozpoczyna (kończy) również szlak pieszy koloru żółtego ZP-1046 prowadzący na Głębokie. Z ciekawostek - na lewo od miejsca gdzie zakończyliśmy wędrówkę znajduje się mocno zniszczona zabytkowa już wiata przystankowa. Jest ona jedną z dwóch zachowanych w Szczecinie. Odcinek dostępny dla rowerów i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami głównie związanych z błotem na drogach oraz poruszaniem się w Dolinie Warszowca. Oznakowanie niedostateczne, często gubimy znaki - wymaga natychmiastowego odnowienia.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako niedostateczne
- Szlak określony jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami głównie w dolinie Warszowca.
- Szlak można pokonać pieszo i nordic walking - patrz opisy
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 7,5 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 123 metry
- Łączna ilość zejść na trasie 104 metry
- Wysokość względna minimalna 5 metrów
- Wysokość względna maksymalna 64 metry
- Wysokość względna średnia 104 metry
|