Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1049 szlak pieszy niebieski "Warszewski" Szczecin Drzetowo - Las Arkoński 7,5 km
ZP-1049 szlak pieszy niebieski "Warszewski" Szczecin Drzetowo - Las Arkoński 7,5 km

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZS-040

 

NUMER SZLAKU: ZP-1049

PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECIN DRZETOWO MZK - SZCZECIN ŻELECHOWA - SZCZECIN WARSZEWO - WARSZOWIEC - LAS ARKOŃSKI SZCZECIN NIEMIERZYN MZK

NAZWA SZLAKU: SZLAK WARSZEWSKI

NADLEŚNICTWA: LASY MIEJSKIE SZCZECINA

GMINY: SZCZECIN (powiat grodzki)

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUK, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE

KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: nieznany

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

DŁUGOŚĆ: 7,5 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak liniowy
 2. Węzły szlaków pieszych umożliwających wariantowość wędrówki.

 Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak łączy Szczecin Drzetowo z Szczecinem Niemierzyn. Przebiga po dość malowniczych wzgórzach Warszewskich, niestety coraz bardziej zabudowywanych domkami jednorodzinnymi i osiedlami. Na trasie kilka punktów widokowych na Szczecin. Niestety z latami stał się szlakiem miejskim, doskonale nadającym się do spacerów. Poprzez ciągłe inwestycje oznakowanie jest coraz bardziej zaniedbane. Z obydwu stron jak i w środku szlaku możemy dojechać komunikacją miejską co jest niewątpliwym atutem tegoż szlaku. Może stanowić również wariantowość naszych wycieczek, dzięki  węzłowi szlaków w Warszewie. Zapraszamy do opisu.

 

OPIS CAŁOŚCI SZLAKU

Odcinek pierwszy, Szczecin Drzetowo MZK - Szczecin Warszewo węzeł szlaków 4,4 km (1,2,1) (odcinek skasowany - proponujemy jako opisana trasa piesza dojsciowa do węzła szlaków na Warszewie)

Odcinek naszego szlaku nalezy do dość łatwych. Poruszamy się głównie drogami asfaltowymi i chwilami leśnymi. Naszą wycieczkę rozpoczynamy na pętli MZK na Ludowej (tramwaj lini 6,11 - autobus linii 53,67,69). Niestety na samym budynku pętli nie ma oznaczeń początku (końca) szlaku od czasów jego remontu przed kilku laty. Idziemy kawałek ulicą Ludową w kierunku północnym aby po chwili skręcić w lewo. Dochodzimy do ulicy Konarskiego i skręcamy w lewo. Po około 150 metrach skręcamy w prawo. Tutaj zwracamy uwagę na drożnię - idziemy ścieżką w lewo skos (w kierunku skarpy na brzózki). Po dojściu do skarpy skręcamy aleją w lewo i dziemy za znakami do działek, lekko skręcając w prawo. Dochodzimy do ulicy Modrzewiowej i skręcamy w prawo. Kolejno Modrzewiową, Żelazną (mijamy kościół po lewej) dochodzimy do skrzyżowania, na któym skręcamy w lewo. Ulicą Hożą przechodzimy most nad torami kolejowymi i dochodzimy do głównego skrzyżowania z ulicą Bogumińską (światła). Na tym odcinku mijamy po prawej stary cmentarz - obecnie park Brodowski - oraz miejsce w którym mieścił się jeden z obozów niemieckich  Lager-Baltic-Werft Laubenkolonie. Za światłami idziemy dalej prosto ulicą brukowaną przechodzącą z czasem w dość dziurawy asfalt. Kolejno Hożą i Łączną kierujemy się do Warszewa. Jest to jeden z niewielu otwartych terenów z widokiem na Szczecin, niestety coraz bardziej zabudowany przez nowe osiedla. Mijamy przepompownię i po około 450 metrach dochodzimy do ul. Rostowskiej gdzie skręcamy w prawo. Po dojściu do minironda widzimi pomniczek Słonia. Z tego miejsca swój bieg rozpoczyna żółty szlak pieszy ZP-1050 "Szlak Gocławski" oraz czarny ZP-1051 na Polanę Harcerską. W Warszewie oprócz lapidarium i zabytkowego kościoła odnajdziemy kilka ciekawych obiektów - pomnik słonia, niegdyś jako fontanna, zabytkowe drewniane pompy wodne, niestety zniszczony głaz-pomnik poświęcony poległym sportowcom. Aby dowiedzieć się więcej na temat historii Warszewa i ciekawostek zapraszamy na stronę www.historia.warszewo.pl . Naprawdę warto !! Na Warszewie mamy również dwie linie komunikacji miejskiej autobusy nr 57 i 87 w kierunku Szczecin Niebuszewo. Odcinek dostępny dla rowerów i miłośników nordic. Oznakowanie na odcinku dostateczne, jednak z powodu dawnego nie odnawiania szlaku musimy bacznie rozglądać się na skrzyżowaniach aby nie zgubić szlaku.

Odcinek drugi Szczecin Warszewo węzeł szlaków - Las Arkoński Szczecin Niemierzyn 3,1 km (1,2,2)

Odcinek generalnie łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Kolejny odcinek ulicami dzielnic północnych Szczecina. Po odpoczynku na Warszewie wracamy na węzeł szlaków i skręcamy w lewo - ulica Szczecińska - i idziemy na zachód mijając po prawej stronie kościół. Wraz z nami fragment wspólnego przebiegu szlaku czarnego w kierunku na Polanę Harcerską. Na końcu Szczecińskiej skręcamy w lewo - ulica Duńska, zaś szlak czarny odbija w prawo kierując się na Osów ulicą Wapienną. A przed nami niewielkie wzgórze z parkiem - lapidarium po niemieckim cmentarzu. Naprawdę ładne stelle nagrobne, typowe dla niemieckich cmentarzy przedwojennych. Idąc Duńską po chwili skręcamy w ścieżkę w prawo i dochodzimy do ulicy Szwedzkiej. Skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu metrach w prawo w ulicę Perlistą. Idąc pośród osiedla domków jednorodzinnych dochodzimy do końca ulicy (uwaga fragment jednokierunkowy - dla rowerów). Krótkim łącznikiem skręcamy w prawo a nastepnie w lewo w ulicę Dzierżonia. Zwracamy uwagę gdyż po chwili skręt w prawo wzdłuż starego ogrodzenia w małą i wąską ścieżkę w dół. Schodzimy do doliny Warszowca. Nie przechodzimy przez strumień lecz idziemy ścieżką mając go po prawej stronie. Wchodzimy w obszar Parku Leśnego Arkonka. Dochodzimy do ulicy Chipina i skręcamy w prawo. Po około 150 metrach skręcamy w lewo  w ulicę Podleśną, w prawo Świerkowa, w lewo ulica Świerkowa. Wchodzimy w drogę leśną i kierując się na zachód  idąc wzdłuż domków jednorodzinnych Niemierzyna. Po prawej mijamy Ośrodek Świętego Brata Alberta i dochodzi do nas pieszy szlak czerwony ZP-1047 z Mścięcina. Wspólnie idziemy z górki w kierunky pętli MZK Las Arkoński. Przed końcem szlaku dochodzi do nas jeszcze zielony szlak pieszy ZP-1048 ze Skolwina. Schodzimy schodkami w dół i dochodzimy do końca (początku) szlaku. Dodatkowo z tego miejsca swój bieg rozpoczyna (kończy) również szlak pieszy koloru żółtego ZP-1046 prowadzący na Głębokie. Z ciekawostek - na lewo od miejsca gdzie zakończyliśmy wędrówkę znajduje się mocno zniszczona zabytkowa już wiata przystankowa. Jest ona jedną z dwóch zachowanych w Szczecinie. Odcinek dostępny dla rowerów i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami głównie związanych z błotem na drogach oraz poruszaniem się w Dolinie Warszowca. Oznakowanie niedostateczne, często gubimy znaki - wymaga natychmiastowego odnowienia.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako niedostateczne
 • Szlak określony jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami głównie w dolinie Warszowca.
 • Szlak można pokonać pieszo i nordic walking - patrz opisy

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 7,5 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie 123 metry
 3. Łączna ilość zejść na trasie 104 metry
 4. Wysokość względna minimalna 5 metrów
 5. Wysokość względna maksymalna 64 metry
 6. Wysokość względna średnia 104 metry
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 03 August 2014 11:49
Od lipca 2014 szlak ten ulega skróceniu i jego oznakowanie zostało odnowione na odcinku Szczecin Warszewo - Polana Harcerska !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist