Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1027-żółty, KOSZALIN, ul. Gdańska - KOSZALIN, Góra Chełmska, 10,60 km, "Szlak Pętla Tatrzańska"
ZP-1027-żółty, KOSZALIN, ul. Gdańska - KOSZALIN, Góra Chełmska, 10,60 km, "Szlak Pętla Tatrzańska"

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Y-ZK-025

 

NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1027-y 

PRZEBIEG SZLAKU: ULICA GDAŃSKA DROGA E28 – DROGA 206 KOSZALIN-POLANÓW – GÓRA KRZYŻANKA (sanktuarium)

NAZWA SZLAKU: „PĘTLA TATRZAŃSKA”

GMINY: KOSZALIN (powiat grodzki), SIANÓW (powiat koszaliński)

NADLEŚNICTWO: KOSZALIN

NAWIERZCHNIE: Drogi leśne, dukty, ścieżki leśne

KOLOR: ŻÓŁTY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY oceniamy na 2009

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

DŁUGOŚĆ: 10,6 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter niezamkniętej pętli. Krańce odległe są od siebie około kilometra.
 2. Szlak po drodze przecina się z pieszym szlakiem niebieskim „Szlak Porwanego Księcia”, czerwonym „im. Józefa Chrząszczyńskiego” oraz czarnym szlakiem pielgrzymkowym nazywanym również „Szlakiem Jana Pawła II”, „Szlakiem Papieskim” i „Świętych Gór”. Wielokrotne krzyżowanie się ze szlakami pieszymi pozwala na wariantowość naszych wycieczek.
 3. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na bardzo dobre w obu kierunkach.

Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Szlak żółty przebiega przez tereny południkowego wzniesienia morenowego do złudzenia przypominające dolny regiel tatrzański. Prowadzi przez dziewięć wzgórz morenowych leśnymi drogami. Kończy się na największym wzniesieniu Krzyżance (Góra Chełmska). Po drodze mija głaz poświęcony Tadeuszowi Surmińskiemu. Trasa trudna z wieloma wysokimi i stromymi podejściami/zejściami. Na ten szlak należy przeznaczyć znacznie więcej czasu niż na inny szlak podobnej długości. Opinia ze jednej stron internetowych - Szlak trudny z wieloma wysokimi i stromymi zjazdami (podjazdami), jazda rowerem gwarantuje wzrost poziomu adrenaliny. Nie polecam jazdy dla osób bez kondycji i bez dobrych umiejętności. Za przejazd całego szlaku poniżej 1 godz. można sobie pogratulować, natomiast na przejście pieszo trzeba zaplanować sobie ok. 4 godz. Atrakcje: prawie pionowe zjazdy, miejsca do odpoczynku, tablica z zakazem wstępu na teren wojskowy.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Ulica Gdańska (E28) – Ulica Słupska - 4,2 km (2,3,3)

Odcinek trudny, biegnący przez dość spore wzniesienia, drogami i duktami leśnymi. Miejscami drogi troszkę piaszczyste.

Początkowo szlak idzie razem ze szlakiem pieszym niebieskim „Szlak Porwanego Księcia” przez około 300m. Skręcamy w dukt leśny w lewo zaś szlak niebieski idzie dalej prosto. Od momentu odejścia szlaku niebieskiego w zależności od kierunku pokonywania ostre zejścia lub podejścia. Mijamy ok. 11 skrzyżowań (3 z dyktami-przecinkami leśnymi). Skręcamy w prawo. Po około 600 metrach duktem leśnym dochodzimy do szlaku niebieskiego. Przecinamy go i idziemy dalej już drogami leśnymi. Po około 300 metrach skręcamy w lewo - przechodzimy koło pamiątkowego głazu poświęconemu Tadeuszowi Surmińskiemu. Dochodzimy do duktu leśnego i skręcamy w prawo. Ponownie poruszamy się wraz z szlakiem niebieskim pieszym i dochodzimy do szosy (ul. Słupska) wyjazdowej z Koszalina w kierunku Sianowa. Tutaj też węzeł szlaków pieszych; nas żółty i wspominany niebieski oraz rowerowych idących szosą; żółty „Trakt Rybogryfa” i zielony „Bike the Baltic”. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, dla zaawansowanych nordic walking, utrudniony z powodu ostrych zjazdów/podjazdów dla rowerzystów .

Odcinek drugi, Ulica Słupska – Droga 206 (Koszalin-Maszkowo) - 3,2 km (2,3,3)

Odcinek trudny, ostre podejścia i zejścia. Drogi i dukty leśne, ścieżki leśne.

Po przejściu przez szosę, po około 200m (na tym odcinku sporo błota – przecinamy strumień) szlak pieszy niebieski „Porwanego Księcia”, odbija w lewo. Kierujemy się dalej drogą leśną w kierunku południowo-wschodnim. Dochodzimy do skrzyżowania – tutaj spotykamy się ze  ścieżką dydaktyczną „Góra Chełmska”, a następnie dochodzimy wraz z nią do węzła ze szlakiem pieszym czarnym pielgrzymkowym. Skręcamy w lewo i przez ok. 600 metrów idziemy duktem wraz z ścieżką dydaktyczną i szlakiem czarnym. Na skrzyżowaniu duktów leśnych skręcamy w prawo wraz ze ścieżką dydaktyczną, zas szlak czarny odchodzi dalej prostu w kierunku Maszkowa. Po 300 metrach przecinam pieszy szlak czerwony im. J. Chrząszczyńskiego. Idziemy dalej duktem. Po chwili skrzyżowanie duktów, później kolejne dwa skrzyżowania. Po około 450 metrach na skrzyżowaniu z droga leśną skręcamy w lewo. Idąc za znakami szlaku po prawie kilometrze docieramy do szosy asfaltowej nr 206 (ul. Zwycięstwa), łączącej Koszalin z Polanowem. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, dla zaawansowanych nordic walking, utrudniony z powodu ostrych zjazdó/podjazdów dla rowerzystów.

Odcinek trzeci, Droga 206 (Koszalin-Polanów) – Ulica Słupska - 3,1 km (2,3,3)

Odcinek trudny, ostre podejścia i zejścia.

Tu szlak zawraca (szlak nie przechodzi przez jezdnie) i prowadzi w kierunku ulicy Słupskiej.  Droga leśna, po drodze łączy się na chwilę z szlakiem czerwonym. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, nordic walking, utrudniony z powodu ostrych zejść/podejść dla rowerzystów.

Odcinek czwarty, Ulica Słupska – węzeł szlaków Góra Chełmska – 0,6 km (1,2,3)

Odcinek średni, podejścia/zejścia. Droga i dukt leśny.

Będąc przy drodze - znaków szlaku należy szukać na skarpie po drugiej stronie jezdni (skarpa dość mocno zarośnięta). Zataczamy łuk na północny zachód i na skrzyżowaniu, wchodzimy w dość dobry dukt leśny. Poruszamy się nim ponad 2 kilometry w kierunku północno-zachodnim- za drugim skrzyżowaniem z duktem (przecinką) leśnym z prawej strony dochodzi do nas pieszy szlak czerwony im. J. Chrząszczyńskiego. Wspólny przebieg aż do skrzyżowania przed dawnym wyrobiskiem. Na skrzyżowaniu szlak czerwony odbija w prawo, zaś my wchodzimy w drogę leśną i lekkim łukiem okrążamy wyrobisko. Wracamy na dukt i droga leśną dochodzimy do asfaltu – ul. Słupska. Tutaj ponownie spotykamy się ze szlakami rowerowymi żółty „Trakt Rybogryfa” i zielony „Bike the Baltic”. Przecinamy asfalt i kierujemy się na wprost w kierunku sanktuarium. Przed samą Górą Chełmską dołączają szlaki piesze: czarny pielgrzymkowy, niebieski „Porwanego Księcia” oraz czerwony im. J. Chrząszczyńskiego. Na Krzyżance (najwyższe wzgórze Góry Chełmskiej, Krzyżanka – 136,2m n.p.m.) znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, pełniące funkcję sanktuarium diecezjalnego oraz zbudowana w 1888 r. wieża widokowa dostępna dla zwiedzających.  Odcinek dostępny dla turystów pieszych, nordic walking oraz dla rowerzystów – utrudnienia rzeźby terenu.

PODSUMOWANIE.

 1. Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 2. Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy bardzo dobre.
 3. Szlak można podzielić na dwie mniejsze pętle:
 • ul. Gdańska - Góra Chełmska, na końcu odcinka 1 kierujemy się na lewo i asfaltem lub pieszym szlakiem niebieskim dochodzimy do sanktuarium.  
 • Góra Chełmska - skrzyżowanie szlaku z asfaltem (Słupska) i wracamy do sanktuarium.
 1. Generalnie szlak trudny – duże przewyższenia.  Mniej podejść w kierunku pokonywania Góra Chełmska – ul. Gdańska. Szlak raczej typowo pieszy, przejazd możliwy jedynie rowerem górskim przy dość dobrej kondycji. Trasa również dla bardziej zaawansowanych miłośników Nordic Walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako trudny z uwagi na wiele stromych podejść i zejść.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –2
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 3

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 10,60 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie 220 metrów (5,7 km – 53%)
 3. Łączna ilość zejść na trasie 152 metrów (4,9 km – 47%)
 4. Wysokość względna minimalna 60 metrów
 5. Wysokość względna maksymalna 138 metrów
 6. Deniwelacja – 80 m

ZESTAWIENIE MAP

 1. Mapa szlaków Góry Chełmskiej
 2. Mapa szlaków rowerowych Powiatu Koszalińskiego
 3. Atrakcje turystycze Pomorza Zachodniego Środkowego
 4. Roweria - szlaki rowerowe Pomorza Środkowego
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 06 January 2012 02:55
Aktualizacja artykułu 6.01.2012 rok
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist