ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Y-ZK-025
NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1027-y
PRZEBIEG SZLAKU: ULICA GDA艃SKA DROGA E28 – DROGA 206 KOSZALIN-POLANÓW – GÓRA KRZY呕ANKA (sanktuarium)
NAZWA SZLAKU: „P臉TLA TATRZA艃SKA”
GMINY: KOSZALIN (powiat grodzki), SIANÓW (powiat koszali艅ski)
NADLE艢NICTWO: KOSZALIN
NAWIERZCHNIE: Drogi le艣ne, dukty, 艣cie偶ki le艣ne
KOLOR: 呕Ó艁TY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY oceniamy na 2009
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
D艁UGO艢膯: 10,6 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter niezamkni臋tej p臋tli. Kra艅ce odleg艂e s膮 od siebie oko艂o kilometra.
- Szlak po drodze przecina si臋 z pieszym szlakiem niebieskim „Szlak Porwanego Ksi臋cia”, czerwonym „im. Józefa Chrz膮szczy艅skiego” oraz czarnym szlakiem pielgrzymkowym nazywanym równie偶 „Szlakiem Jana Paw艂a II”, „Szlakiem Papieskim” i „艢wi臋tych Gór”. Wielokrotne krzy偶owanie si臋 ze szlakami pieszymi pozwala na wariantowo艣膰 naszych wycieczek.
- W 2011 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na bardzo dobre w obu kierunkach.
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak 偶ó艂ty przebiega przez tereny po艂udnikowego wzniesienia morenowego do z艂udzenia przypominaj膮ce dolny regiel tatrza艅ski. Prowadzi przez dziewi臋膰 wzgórz morenowych le艣nymi drogami. Ko艅czy si臋 na najwi臋kszym wzniesieniu Krzy偶ance (Góra Che艂mska). Po drodze mija g艂az po艣wi臋cony Tadeuszowi Surmi艅skiemu. Trasa trudna z wieloma wysokimi i stromymi podej艣ciami/zej艣ciami. Na ten szlak nale偶y przeznaczy膰 znacznie wi臋cej czasu ni偶 na inny szlak podobnej d艂ugo艣ci. Opinia ze jednej stron internetowych - Szlak trudny z wieloma wysokimi i stromymi zjazdami (podjazdami), jazda rowerem gwarantuje wzrost poziomu adrenaliny. Nie polecam jazdy dla osób bez kondycji i bez dobrych umiej臋tno艣ci. Za przejazd ca艂ego szlaku poni偶ej 1 godz. mo偶na sobie pogratulowa膰, natomiast na przej艣cie pieszo trzeba zaplanowa膰 sobie ok. 4 godz. Atrakcje: prawie pionowe zjazdy, miejsca do odpoczynku, tablica z zakazem wst臋pu na teren wojskowy.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Ulica Gda艅ska (E28) – Ulica S艂upska - 4,2 km (2,3,3)
Odcinek trudny, biegn膮cy przez do艣膰 spore wzniesienia, drogami i duktami le艣nymi. Miejscami drogi troszk臋 piaszczyste.
Pocz膮tkowo szlak idzie razem ze szlakiem pieszym niebieskim „Szlak Porwanego Ksi臋cia” przez oko艂o 300m. Skr臋camy w dukt le艣ny w lewo za艣 szlak niebieski idzie dalej prosto. Od momentu odej艣cia szlaku niebieskiego w zale偶no艣ci od kierunku pokonywania ostre zej艣cia lub podej艣cia. Mijamy ok. 11 skrzy偶owa艅 (3 z dyktami-przecinkami le艣nymi). Skr臋camy w prawo. Po oko艂o 600 metrach duktem le艣nym dochodzimy do szlaku niebieskiego. Przecinamy go i idziemy dalej ju偶 drogami le艣nymi. Po oko艂o 300 metrach skr臋camy w lewo - przechodzimy ko艂o pami膮tkowego g艂azu po艣wi臋conemu Tadeuszowi Surmi艅skiemu. Dochodzimy do duktu le艣nego i skr臋camy w prawo. Ponownie poruszamy si臋 wraz z szlakiem niebieskim pieszym i dochodzimy do szosy (ul. S艂upska) wyjazdowej z Koszalina w kierunku Sianowa. Tutaj te偶 w臋ze艂 szlaków pieszych; nas 偶ó艂ty i wspominany niebieski oraz rowerowych id膮cych szos膮; 偶ó艂ty „Trakt Rybogryfa” i zielony „Bike the Baltic”. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, dla zaawansowanych nordic walking, utrudniony z powodu ostrych zjazdów/podjazdów dla rowerzystów .
Odcinek drugi, Ulica S艂upska – Droga 206 (Koszalin-Maszkowo) - 3,2 km (2,3,3)
Odcinek trudny, ostre podej艣cia i zej艣cia. Drogi i dukty le艣ne, 艣cie偶ki le艣ne.
Po przej艣ciu przez szos臋, po oko艂o 200m (na tym odcinku sporo b艂ota – przecinamy strumie艅) szlak pieszy niebieski „Porwanego Ksi臋cia”, odbija w lewo. Kierujemy si臋 dalej drog膮 le艣n膮 w kierunku po艂udniowo-wschodnim. Dochodzimy do skrzy偶owania – tutaj spotykamy si臋 ze 艣cie偶k膮 dydaktyczn膮 „Góra Che艂mska”, a nast臋pnie dochodzimy wraz z ni膮 do w臋z艂a ze szlakiem pieszym czarnym pielgrzymkowym. Skr臋camy w lewo i przez ok. 600 metrów idziemy duktem wraz z 艣cie偶k膮 dydaktyczn膮 i szlakiem czarnym. Na skrzy偶owaniu duktów le艣nych skr臋camy w prawo wraz ze 艣cie偶k膮 dydaktyczn膮, zas szlak czarny odchodzi dalej prostu w kierunku Maszkowa. Po 300 metrach przecinam pieszy szlak czerwony im. J. Chrz膮szczy艅skiego. Idziemy dalej duktem. Po chwili skrzy偶owanie duktów, pó藕niej kolejne dwa skrzy偶owania. Po oko艂o 450 metrach na skrzy偶owaniu z droga le艣n膮 skr臋camy w lewo. Id膮c za znakami szlaku po prawie kilometrze docieramy do szosy asfaltowej nr 206 (ul. Zwyci臋stwa), 艂膮cz膮cej Koszalin z Polanowem. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, dla zaawansowanych nordic walking, utrudniony z powodu ostrych zjazdó/podjazdów dla rowerzystów.
Odcinek trzeci, Droga 206 (Koszalin-Polanów) – Ulica S艂upska - 3,1 km (2,3,3)
Odcinek trudny, ostre podej艣cia i zej艣cia.
Tu szlak zawraca (szlak nie przechodzi przez jezdnie) i prowadzi w kierunku ulicy S艂upskiej. Droga le艣na, po drodze 艂膮czy si臋 na chwil臋 z szlakiem czerwonym. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, nordic walking, utrudniony z powodu ostrych zej艣膰/podej艣膰 dla rowerzystów.
Odcinek czwarty, Ulica S艂upska – w臋ze艂 szlaków Góra Che艂mska – 0,6 km (1,2,3)
Odcinek 艣redni, podej艣cia/zej艣cia. Droga i dukt le艣ny.
B臋d膮c przy drodze - znaków szlaku nale偶y szuka膰 na skarpie po drugiej stronie jezdni (skarpa do艣膰 mocno zaro艣ni臋ta). Zataczamy 艂uk na pó艂nocny zachód i na skrzy偶owaniu, wchodzimy w do艣膰 dobry dukt le艣ny. Poruszamy si臋 nim ponad 2 kilometry w kierunku pó艂nocno-zachodnim- za drugim skrzy偶owaniem z duktem (przecink膮) le艣nym z prawej strony dochodzi do nas pieszy szlak czerwony im. J. Chrz膮szczy艅skiego. Wspólny przebieg a偶 do skrzy偶owania przed dawnym wyrobiskiem. Na skrzy偶owaniu szlak czerwony odbija w prawo, za艣 my wchodzimy w drog臋 le艣n膮 i lekkim 艂ukiem okr膮偶amy wyrobisko. Wracamy na dukt i droga le艣n膮 dochodzimy do asfaltu – ul. S艂upska. Tutaj ponownie spotykamy si臋 ze szlakami rowerowymi 偶ó艂ty „Trakt Rybogryfa” i zielony „Bike the Baltic”. Przecinamy asfalt i kierujemy si臋 na wprost w kierunku sanktuarium. Przed sam膮 Gór膮 Che艂msk膮 do艂膮czaj膮 szlaki piesze: czarny pielgrzymkowy, niebieski „Porwanego Ksi臋cia” oraz czerwony im. J. Chrz膮szczy艅skiego. Na Krzy偶ance (najwy偶sze wzgórze Góry Che艂mskiej, Krzy偶anka – 136,2m n.p.m.) znajduje si臋 Sanktuarium Matki Bo偶ej Trzykro膰 Przedziwnej, pe艂ni膮ce funkcj臋 sanktuarium diecezjalnego oraz zbudowana w 1888 r. wie偶a widokowa dost臋pna dla zwiedzaj膮cych. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, nordic walking oraz dla rowerzystów – utrudnienia rze藕by terenu.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2011 roku okre艣lamy bardzo dobre.
- Szlak mo偶na podzieli膰 na dwie mniejsze p臋tle:
- ul. Gda艅ska - Góra Che艂mska, na ko艅cu odcinka 1 kierujemy si臋 na lewo i asfaltem lub pieszym szlakiem niebieskim dochodzimy do sanktuarium.
- Góra Che艂mska - skrzy偶owanie szlaku z asfaltem (S艂upska) i wracamy do sanktuarium.
- Generalnie szlak trudny – du偶e przewy偶szenia. Mniej podej艣膰 w kierunku pokonywania Góra Che艂mska – ul. Gda艅ska. Szlak raczej typowo pieszy, przejazd mo偶liwy jedynie rowerem górskim przy do艣膰 dobrej kondycji. Trasa równie偶 dla bardziej zaawansowanych mi艂o艣ników Nordic Walking. Utrudnienia wskazane s膮 w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako trudny z uwagi na wiele stromych podej艣膰 i zej艣膰.
SKALA TRUDNO艢CI PIESZA –2 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 3 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING – 3
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 10,60 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 220 metrów (5,7 km – 53%)
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 152 metrów (4,9 km – 47%)
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 60 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 138 metrów
- Deniwelacja – 80 m
ZESTAWIENIE MAP
- Mapa szlaków Góry Che艂mskiej
- Mapa szlaków rowerowych Powiatu Koszali艅skiego
- Atrakcje turystycze Pomorza Zachodniego 艢rodkowego
- Roweria - szlaki rowerowe Pomorza 艢rodkowego
|