Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1026-niebieski, SIANÓW, Fabryka Zapałek - KOSZALIN, ul. Gdańska, 12,6 km, "Szlak Porwanego Księcia"
ZP-1026-niebieski, SIANÓW, Fabryka Zapałek - KOSZALIN, ul. Gdańska, 12,6 km, "Szlak Porwanego Księcia"

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZK-024

 

NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1026-n 

PRZEBIEG SZLAKU: SIANÓW – KŁOS – STAWY – ULICA SŁUPSKA - GÓRA CHEŁMSKA – ULICA GDAŃSKA (E28) KOSZALIN.

NAZWA SZLAKU: „SZLAK PORWANEGO KSIĘCIA”

GMINY: KOSZALIN (powiat grodzki), SIANÓW (powiat koszaliński)

NAWIERZCHNIE: DROGI, DUKTY LEŚNE, ŚCIEŻKI LEŚNE, CHODNIK, DROGA ŻWIROWA

KOLOR: NIEBIESKI (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY oceniany na 2009.

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

DŁUGOŚĆ: 12,10 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak linowy.
 2. Szlak w wielu miejscach przecina się ze szlakami pieszymi i rowerowymi. Można ułożyć sobie mieszaną trasę
 3. Dla rowerzystów szlak jest łatwiejszy w pokonaniu w odwrotnym kierunku jak nasz opis – większa ilość zjazdów.
 4. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na bardzo dobre w obu kierunkach.

Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz całkowity oraz pomiędzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Nazwa szlaku pochodzi od wydarzenia z XV wieku. Rycerze Księcia Bogusława X, którego dwór przebywał właśnie na zamku w Sianowie, napadli i obrabowali jadących przez Górę Chełmską kupców. W odwecie mieszkańcy wysłali oddział, który siłą przywiózł Księcia Bogusława X wraz ze świtą do miasta. Rajcy miejscy po rozpoznaniu wśród rycerzy swego władcy, wykupili się od niechybnej zemsty Księcia.  (za: www.it-pomorze.pl)

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Sianów – węzeł szlaków, 1,80 km (1,80) – 1,1,1

Odcinek dość łatwy. Trasa przebiega asfaltem, chodnikami, drogą utwardzoną.

Początek szlaku znajduje się koło byłego zakładu przemysłu zapałczanego w Sianowie z XIX wieku. Początkowo szlak idzie wzdłuż ulicy Koszalińskiej (droga krajowa 6) wraz z szlakiem rowerowym „Bike the Baltic”. Po dojściu do skrzyżowania, skręca w lewo ulicę Słupską. Tutaj węzeł ze szlakami rowerowymi; niebieski „Śladami Końskich Podków”, „Bike the Baltic”, czerwonym „Morenowej Przełęczy” i żółtym „Trakt Rybogryfa”. Wchodzimy do miejscowości Kłos. W miejscowości poruszamy się chodnikiem w kierunku wschodnim, do końca wsi. Na końcu droga zmienia się w drogę polną żwirową, dobrze ubita i prowadzi do skraju lasu. Tutaj od północy wchodzi na nasz szlak trasa nr 3 Gminy Sianów. Na kolejnym skrzyżowanie, na lewo odchodzi od nas szlak rowerowy czerwony i żółty. Po około 250 metrach, kolejny węzeł szlaków – odchodzi od nas rowerowy niebieski i trasa nr 3. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, nordic walking jak i dla rowerzystów.

Odcinek drugi, węzeł szlaków – stawy, 6,00 (4,20) – 2,3,3

Odcinek należy do dość trudnych. Trasa przebiega leśnymi drogami i scieżkami. Na odcinku spore przewyższenie (76mm) oraz około 100 metrowy, podmokły odcinek.

Skręcamy na rozwidleniu w lewo i droga leśną poruszamy się w kierunku południowo-wschodnim. Idąc łukiem w lewo. Po około 1 kilometrze, skrzyżowanie z duktem leśnym i skręt w lewo. Po chwili dochodzimy do podmokłej łąki. Tutaj czeka nas ok. 100 metrowy odcinek podmokłego terenu. Można go obejść lasem z lewej. Idziemy dalej duktem (ok. 400 metrów) i skręcamy w prawo. Od tego miejsca czeka nas spore podejście pod górę i meandrujące drogi leśne. Do atrakcji można zaliczyć przejazd wąską ścieżką po zboczu głębokiego wąwozu. Uważnie patrzymy na znaki. Idziemy łukiem w lewo, skrążmy w prawo, w prawo i drogą leśną dochodzimy do stawów hodowlanych, kierując się ogólnie na północ. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.

Odcinek trzeci, stawy - ulica Słupska, 8,20 (2,20) – 1,2,2

Odcinek dość łatwy. Poruszamy się po drogach i ścieżkach leśnych. Szlak idzie w większości pod górę (od wysokości ok. 32 m do 60m).

Mijamy stawy hodowlane i odchodzimy łukiem w lewo. Po około 450 metrach skręcamy w lewo i meandrując ścieżkami leśnymi, dochodzimy do żółtego szlaku pieszego „Pętla Tatrzańska” wchodzącego na nasz szlak od lewej strony. Skręcamy w prawo i przechodzimy przez strumień. Po chwili jesteśmy na ulicy Słupskiej. Tutaj węzeł szlaku z rowerowymi „Bike the Baltic” i żółtym „Trakt Rybogryfa”, przebiegającymi szosą. Odcinek dostępny dla miłośników nordic walking i turystów rowerowych z utrudnieniami wskazanymi w opisie.

Odcinek czwarty, ulica Słupska – Chełmska Góra, 10,70 km (2,50) – 2,3,3

Odcinek dość trudny., Poruszamy się po drogach i ścieżkach leśnych. Spore przewyższenie – z 60 do 137 metrów – praktycznie stałe podejście/podjazd.

Po przejściu przez jezdnię, idziemy dalej wraz z szlakiem żółtym pieszym „Pętla Tatrzańska”. Po odejściu szlaku żółtego w lewo nasze znaki, idziemy dalej drogą i po około 300 metrach skręcamy łukiem w lewo. Kierujemy się droga w kierunku południowo-wschodnim. Po chwili ponownie wraca do nas szlak pieszy żółty i przecina prostopadle duktem nasz szlak. Od tego miejsca dobrą drogą kierujemy się na Górę Chełmską, gdzie znajduje się węzeł szlaków pieszych: czerwony im. J. Chrząszczyńskiego, żółty „Pętla Tarzańska” i czarny pielgrzymkowy „Świętych Gór” (nazywany również papieskim), żółty "Pętla Tatrzańska" (szlak czerwony i żółty mają tutaj swój początek/koniec). Na Krzyżance (najwyższe wzgórze Góry Chełmskiej – 136,2m n.p.m.) znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, pełniące funkcję sanktuarium diecezjalnego oraz znajduje się zbudowana w 1888 r. wieża widokowa dostępna dla zwiedzających od XIX wieku. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.

Odcinek piąty, Góra Chełmska  – Ulica Gdańska (E28) – 12,10 km (1,40) – 2,3,2

Odcinek wydaje się łatwym, jednak z Góry Chełmskiej czeka nas zejście 74 metry w dół na odcinku niecałego kilometra.

Szlak mija wieżę widokową na Górze Chełmskiej prowadzi w dół. Po około 700 metrach, dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Około 300m przed końcem dochodzi do nas szlak żółty pieszy "Pętla Tatrzańska" – wchodzi duktem z prawej strony. Ostatni fragment odcinka przebiegają wspólnie do swojego końca/początku przy ul. Gdańskiej. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy bardzo dobre.
 • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem – tutaj raczej wskazana dobra kondycja, szczególnie przy pokonywaniu trasy na kierunku Sianów – Góra Chełmska – ulica Gdańska.
 • W odwrotnym kierunku trasa jest łatwiejsza – oceniamy skalę trudności na 1,2,2.  
 • Szlak raczej typowo pieszy, przejazd możliwy jedynie rowerem górskim przy dość dobrej kondycji. Trasa również dla bardziej zaawansowanych miłośników Nordic Walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie.
 • Ocena ogólna szlaku jako średniej trudności, głównie ze względu na przewyższenia i miejscowe utrudnienia wskazane w opisie.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA –2
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 12,10 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie 202 metrów (7,3 km – 60%)
 3. Łączna ilość zejść na trasie 152 metrów (4,8 km – 40%)
 4. Wysokość względna minimalna 4 metrów
 5. Wysokość względna maksymalna 137 metrów

ZESTAWIENIE MAP

 1. Mapa szlaków Góry Chełmskiej
 2. Mapa szlaków rowerowych Powiatu Koszalińskiego
 3. Atrakcje turystycze Pomorza Zachodniego Środkowego
 4. Roweria - szlaki rowerowe Pomorza Środkowego
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 06 January 2012 02:50
Aktualizacja artykułu 06.01.2012 rok
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist