Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 1

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI PIESZE » ZP-1026-niebieski, SIAN脫W, Fabryka Zapa艂ek - KOSZALIN, ul. Gda艅ska, 12,6 km, "Szlak Porwanego Ksi臋cia"
ZP-1026-niebieski, SIAN脫W, Fabryka Zapa艂ek - KOSZALIN, ul. Gda艅ska, 12,6 km, "Szlak Porwanego Ksi臋cia"

ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZK-024

 

NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1026-n 

PRZEBIEG SZLAKU: SIANÓW – K艁OS – STAWY – ULICA S艁UPSKA - GÓRA CHE艁MSKA – ULICA GDA艃SKA (E28) KOSZALIN.

NAZWA SZLAKU: „SZLAK PORWANEGO KSI臉CIA”

GMINY: KOSZALIN (powiat grodzki), SIANÓW (powiat koszali艅ski)

NAWIERZCHNIE: DROGI, DUKTY LE艢NE, 艢CIE呕KI LE艢NE, CHODNIK, DROGA 呕WIROWA

KOLOR: NIEBIESKI (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY oceniany na 2009.

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

D艁UGO艢膯: 12,10 km

WA呕NE UWAGI:

  1. Szlak linowy.
  2. Szlak w wielu miejscach przecina si臋 ze szlakami pieszymi i rowerowymi. Mo偶na u艂o偶y膰 sobie mieszan膮 tras臋
  3. Dla rowerzystów szlak jest 艂atwiejszy w pokonaniu w odwrotnym kierunku jak nasz opis – wi臋ksza ilo艣膰 zjazdów.
  4. W 2011 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na bardzo dobre w obu kierunkach.

Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Nazwa szlaku pochodzi od wydarzenia z XV wieku. Rycerze Ksi臋cia Bogus艂awa X, którego dwór przebywa艂 w艂a艣nie na zamku w Sianowie, napadli i obrabowali jad膮cych przez Gór臋 Che艂msk膮 kupców. W odwecie mieszka艅cy wys艂ali oddzia艂, który si艂膮 przywióz艂 Ksi臋cia Bogus艂awa X wraz ze 艣wit膮 do miasta. Rajcy miejscy po rozpoznaniu w艣ród rycerzy swego w艂adcy, wykupili si臋 od niechybnej zemsty Ksi臋cia.  (za: www.it-pomorze.pl)

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Sianów – w臋ze艂 szlaków, 1,80 km (1,80) – 1,1,1

Odcinek do艣膰 艂atwy. Trasa przebiega asfaltem, chodnikami, drog膮 utwardzon膮.

Pocz膮tek szlaku znajduje si臋 ko艂o by艂ego zak艂adu przemys艂u zapa艂czanego w Sianowie z XIX wieku. Pocz膮tkowo szlak idzie wzd艂u偶 ulicy Koszali艅skiej (droga krajowa 6) wraz z szlakiem rowerowym „Bike the Baltic”. Po doj艣ciu do skrzy偶owania, skr臋ca w lewo ulic臋 S艂upsk膮. Tutaj w臋ze艂 ze szlakami rowerowymi; niebieski „艢ladami Ko艅skich Podków”, „Bike the Baltic”, czerwonym „Morenowej Prze艂臋czy” i 偶ó艂tym „Trakt Rybogryfa”. Wchodzimy do miejscowo艣ci K艂os. W miejscowo艣ci poruszamy si臋 chodnikiem w kierunku wschodnim, do ko艅ca wsi. Na ko艅cu droga zmienia si臋 w drog臋 poln膮 偶wirow膮, dobrze ubita i prowadzi do skraju lasu. Tutaj od pó艂nocy wchodzi na nasz szlak trasa nr 3 Gminy Sianów. Na kolejnym skrzy偶owanie, na lewo odchodzi od nas szlak rowerowy czerwony i 偶ó艂ty. Po oko艂o 250 metrach, kolejny w臋ze艂 szlaków – odchodzi od nas rowerowy niebieski i trasa nr 3. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, nordic walking jak i dla rowerzystów.

Odcinek drugi, w臋ze艂 szlaków – stawy, 6,00 (4,20) – 2,3,3

Odcinek nale偶y do do艣膰 trudnych. Trasa przebiega le艣nymi drogami i scie偶kami. Na odcinku spore przewy偶szenie (76mm) oraz oko艂o 100 metrowy, podmok艂y odcinek.

Skr臋camy na rozwidleniu w lewo i droga le艣n膮 poruszamy si臋 w kierunku po艂udniowo-wschodnim. Id膮c 艂ukiem w lewo. Po oko艂o 1 kilometrze, skrzy偶owanie z duktem le艣nym i skr臋t w lewo. Po chwili dochodzimy do podmok艂ej 艂膮ki. Tutaj czeka nas ok. 100 metrowy odcinek podmok艂ego terenu. Mo偶na go obej艣膰 lasem z lewej. Idziemy dalej duktem (ok. 400 metrów) i skr臋camy w prawo. Od tego miejsca czeka nas spore podej艣cie pod gór臋 i meandruj膮ce drogi le艣ne. Do atrakcji mo偶na zaliczy膰 przejazd w膮sk膮 艣cie偶k膮 po zboczu g艂臋bokiego w膮wozu. Uwa偶nie patrzymy na znaki. Idziemy 艂ukiem w lewo, skr膮偶my w prawo, w prawo i drog膮 le艣n膮 dochodzimy do stawów hodowlanych, kieruj膮c si臋 ogólnie na pó艂noc. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej b臋d膮 prowadzi膰 rower.

Odcinek trzeci, stawy - ulica S艂upska, 8,20 (2,20) – 1,2,2

Odcinek do艣膰 艂atwy. Poruszamy si臋 po drogach i 艣cie偶kach le艣nych. Szlak idzie w wi臋kszo艣ci pod gór臋 (od wysoko艣ci ok. 32 m do 60m).

Mijamy stawy hodowlane i odchodzimy 艂ukiem w lewo. Po oko艂o 450 metrach skr臋camy w lewo i meandruj膮c 艣cie偶kami le艣nymi, dochodzimy do 偶ó艂tego szlaku pieszego „P臋tla Tatrza艅ska” wchodz膮cego na nasz szlak od lewej strony. Skr臋camy w prawo i przechodzimy przez strumie艅. Po chwili jeste艣my na ulicy S艂upskiej. Tutaj w臋ze艂 szlaku z rowerowymi „Bike the Baltic” i 偶ó艂tym „Trakt Rybogryfa”, przebiegaj膮cymi szos膮. Odcinek dost臋pny dla mi艂o艣ników nordic walking i turystów rowerowych z utrudnieniami wskazanymi w opisie.

Odcinek czwarty, ulica S艂upska – Che艂mska Góra, 10,70 km (2,50) – 2,3,3

Odcinek do艣膰 trudny., Poruszamy si臋 po drogach i 艣cie偶kach le艣nych. Spore przewy偶szenie – z 60 do 137 metrów – praktycznie sta艂e podej艣cie/podjazd.

Po przej艣ciu przez jezdni臋, idziemy dalej wraz z szlakiem 偶ó艂tym pieszym „P臋tla Tatrza艅ska”. Po odej艣ciu szlaku 偶ó艂tego w lewo nasze znaki, idziemy dalej drog膮 i po oko艂o 300 metrach skr臋camy 艂ukiem w lewo. Kierujemy si臋 droga w kierunku po艂udniowo-wschodnim. Po chwili ponownie wraca do nas szlak pieszy 偶ó艂ty i przecina prostopadle duktem nasz szlak. Od tego miejsca dobr膮 drog膮 kierujemy si臋 na Gór臋 Che艂msk膮, gdzie znajduje si臋 w臋ze艂 szlaków pieszych: czerwony im. J. Chrz膮szczy艅skiego, 偶ó艂ty „P臋tla Tarza艅ska” i czarny pielgrzymkowy „艢wi臋tych Gór” (nazywany równie偶 papieskim), 偶ó艂ty "P臋tla Tatrza艅ska" (szlak czerwony i 偶ó艂ty maj膮 tutaj swój pocz膮tek/koniec). Na Krzy偶ance (najwy偶sze wzgórze Góry Che艂mskiej – 136,2m n.p.m.) znajduje si臋 Sanktuarium Matki Bo偶ej Trzykro膰 Przedziwnej, pe艂ni膮ce funkcj臋 sanktuarium diecezjalnego oraz znajduje si臋 zbudowana w 1888 r. wie偶a widokowa dost臋pna dla zwiedzaj膮cych od XIX wieku. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej b臋d膮 prowadzi膰 rower.

Odcinek pi膮ty, Góra Che艂mska  – Ulica Gda艅ska (E28) – 12,10 km (1,40) – 2,3,2

Odcinek wydaje si臋 艂atwym, jednak z Góry Che艂mskiej czeka nas zej艣cie 74 metry w dó艂 na odcinku nieca艂ego kilometra.

Szlak mija wie偶臋 widokow膮 na Górze Che艂mskiej prowadzi w dó艂. Po oko艂o 700 metrach, dochodzimy do skrzy偶owania i skr臋camy w prawo. Oko艂o 300m przed ko艅cem dochodzi do nas szlak 偶ó艂ty pieszy "P臋tla Tatrza艅ska" – wchodzi duktem z prawej strony. Ostatni fragment odcinka przebiegaj膮 wspólnie do swojego ko艅ca/pocz膮tku przy ul. Gda艅skiej. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej b臋d膮 prowadzi膰 rower.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2011 roku okre艣lamy bardzo dobre.
  • Szlak do艣膰 艂atwy dla turystów pieszych, jednak przebiegaj膮cy po urozmaiconej rze藕bie terenu, mo偶na pokona膰 pieszo, przejecha膰 rowerem – tutaj raczej wskazana dobra kondycja, szczególnie przy pokonywaniu trasy na kierunku Sianów – Góra Che艂mska – ulica Gda艅ska.
  • W odwrotnym kierunku trasa jest 艂atwiejsza – oceniamy skal臋 trudno艣ci na 1,2,2.  
  • Szlak raczej typowo pieszy, przejazd mo偶liwy jedynie rowerem górskim przy do艣膰 dobrej kondycji. Trasa równie偶 dla bardziej zaawansowanych mi艂o艣ników Nordic Walking. Utrudnienia wskazane s膮 w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie.
  • Ocena ogólna szlaku jako 艣redniej trudno艣ci, g艂ównie ze wzgl臋du na przewy偶szenia i miejscowe utrudnienia wskazane w opisie.

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA –2
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 3
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING – 2

1 – 艂atwy bez utrudnie艅
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 12,10 km
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 202 metrów (7,3 km – 60%)
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 152 metrów (4,8 km – 40%)
  4. Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 4 metrów
  5. Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 137 metrów

ZESTAWIENIE MAP

  1. Mapa szlaków Góry Che艂mskiej
  2. Mapa szlaków rowerowych Powiatu Koszali艅skiego
  3. Atrakcje turystycze Pomorza Zachodniego 艢rodkowego
  4. Roweria - szlaki rowerowe Pomorza 艢rodkowego
Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 06 January 2012 02:50
Aktualizacja artyku艂u 06.01.2012 rok
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist