ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZK-024
NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1026-n
PRZEBIEG SZLAKU: SIANÓW – KŁOS – STAWY – ULICA SŁUPSKA - GÓRA CHEŁMSKA – ULICA GDAŃSKA (E28) KOSZALIN.
NAZWA SZLAKU: „SZLAK PORWANEGO KSIĘCIA”
GMINY: KOSZALIN (powiat grodzki), SIANÓW (powiat koszaliński)
NAWIERZCHNIE: DROGI, DUKTY LEŚNE, ŚCIEŻKI LEŚNE, CHODNIK, DROGA ŻWIROWA
KOLOR: NIEBIESKI (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY oceniany na 2009.
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
DŁUGOŚĆ: 12,10 km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak linowy.
- Szlak w wielu miejscach przecina się ze szlakami pieszymi i rowerowymi. Można ułożyć sobie mieszaną trasę
- Dla rowerzystów szlak jest łatwiejszy w pokonaniu w odwrotnym kierunku jak nasz opis – większa ilość zjazdów.
- W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na bardzo dobre w obu kierunkach.

Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Nazwa szlaku pochodzi od wydarzenia z XV wieku. Rycerze Księcia Bogusława X, którego dwór przebywał właśnie na zamku w Sianowie, napadli i obrabowali jadących przez Górę Chełmską kupców. W odwecie mieszkańcy wysłali oddział, który siłą przywiózł Księcia Bogusława X wraz ze świtą do miasta. Rajcy miejscy po rozpoznaniu wśród rycerzy swego władcy, wykupili się od niechybnej zemsty Księcia. (za: www.it-pomorze.pl)
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Sianów – węzeł szlaków, 1,80 km (1,80) – 1,1,1
Odcinek dość łatwy. Trasa przebiega asfaltem, chodnikami, drogą utwardzoną.
Początek szlaku znajduje się koło byłego zakładu przemysłu zapałczanego w Sianowie z XIX wieku. Początkowo szlak idzie wzdłuż ulicy Koszalińskiej (droga krajowa 6) wraz z szlakiem rowerowym „Bike the Baltic”. Po dojściu do skrzyżowania, skręca w lewo ulicę Słupską. Tutaj węzeł ze szlakami rowerowymi; niebieski „Śladami Końskich Podków”, „Bike the Baltic”, czerwonym „Morenowej Przełęczy” i żółtym „Trakt Rybogryfa”. Wchodzimy do miejscowości Kłos. W miejscowości poruszamy się chodnikiem w kierunku wschodnim, do końca wsi. Na końcu droga zmienia się w drogę polną żwirową, dobrze ubita i prowadzi do skraju lasu. Tutaj od północy wchodzi na nasz szlak trasa nr 3 Gminy Sianów. Na kolejnym skrzyżowanie, na lewo odchodzi od nas szlak rowerowy czerwony i żółty. Po około 250 metrach, kolejny węzeł szlaków – odchodzi od nas rowerowy niebieski i trasa nr 3. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, nordic walking jak i dla rowerzystów.
Odcinek drugi, węzeł szlaków – stawy, 6,00 (4,20) – 2,3,3
Odcinek należy do dość trudnych. Trasa przebiega leśnymi drogami i scieżkami. Na odcinku spore przewyższenie (76mm) oraz około 100 metrowy, podmokły odcinek.
Skręcamy na rozwidleniu w lewo i droga leśną poruszamy się w kierunku południowo-wschodnim. Idąc łukiem w lewo. Po około 1 kilometrze, skrzyżowanie z duktem leśnym i skręt w lewo. Po chwili dochodzimy do podmokłej łąki. Tutaj czeka nas ok. 100 metrowy odcinek podmokłego terenu. Można go obejść lasem z lewej. Idziemy dalej duktem (ok. 400 metrów) i skręcamy w prawo. Od tego miejsca czeka nas spore podejście pod górę i meandrujące drogi leśne. Do atrakcji można zaliczyć przejazd wąską ścieżką po zboczu głębokiego wąwozu. Uważnie patrzymy na znaki. Idziemy łukiem w lewo, skrążmy w prawo, w prawo i drogą leśną dochodzimy do stawów hodowlanych, kierując się ogólnie na północ. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.
Odcinek trzeci, stawy - ulica Słupska, 8,20 (2,20) – 1,2,2
Odcinek dość łatwy. Poruszamy się po drogach i ścieżkach leśnych. Szlak idzie w większości pod górę (od wysokości ok. 32 m do 60m).
Mijamy stawy hodowlane i odchodzimy łukiem w lewo. Po około 450 metrach skręcamy w lewo i meandrując ścieżkami leśnymi, dochodzimy do żółtego szlaku pieszego „Pętla Tatrzańska” wchodzącego na nasz szlak od lewej strony. Skręcamy w prawo i przechodzimy przez strumień. Po chwili jesteśmy na ulicy Słupskiej. Tutaj węzeł szlaku z rowerowymi „Bike the Baltic” i żółtym „Trakt Rybogryfa”, przebiegającymi szosą. Odcinek dostępny dla miłośników nordic walking i turystów rowerowych z utrudnieniami wskazanymi w opisie.
Odcinek czwarty, ulica Słupska – Chełmska Góra, 10,70 km (2,50) – 2,3,3
Odcinek dość trudny., Poruszamy się po drogach i ścieżkach leśnych. Spore przewyższenie – z 60 do 137 metrów – praktycznie stałe podejście/podjazd.
Po przejściu przez jezdnię, idziemy dalej wraz z szlakiem żółtym pieszym „Pętla Tatrzańska”. Po odejściu szlaku żółtego w lewo nasze znaki, idziemy dalej drogą i po około 300 metrach skręcamy łukiem w lewo. Kierujemy się droga w kierunku południowo-wschodnim. Po chwili ponownie wraca do nas szlak pieszy żółty i przecina prostopadle duktem nasz szlak. Od tego miejsca dobrą drogą kierujemy się na Górę Chełmską, gdzie znajduje się węzeł szlaków pieszych: czerwony im. J. Chrząszczyńskiego, żółty „Pętla Tarzańska” i czarny pielgrzymkowy „Świętych Gór” (nazywany również papieskim), żółty "Pętla Tatrzańska" (szlak czerwony i żółty mają tutaj swój początek/koniec). Na Krzyżance (najwyższe wzgórze Góry Chełmskiej – 136,2m n.p.m.) znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, pełniące funkcję sanktuarium diecezjalnego oraz znajduje się zbudowana w 1888 r. wieża widokowa dostępna dla zwiedzających od XIX wieku. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.
Odcinek piąty, Góra Chełmska – Ulica Gdańska (E28) – 12,10 km (1,40) – 2,3,2
Odcinek wydaje się łatwym, jednak z Góry Chełmskiej czeka nas zejście 74 metry w dół na odcinku niecałego kilometra.
Szlak mija wieżę widokową na Górze Chełmskiej prowadzi w dół. Po około 700 metrach, dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Około 300m przed końcem dochodzi do nas szlak żółty pieszy "Pętla Tatrzańska" – wchodzi duktem z prawej strony. Ostatni fragment odcinka przebiegają wspólnie do swojego końca/początku przy ul. Gdańskiej. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy bardzo dobre.
- Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem – tutaj raczej wskazana dobra kondycja, szczególnie przy pokonywaniu trasy na kierunku Sianów – Góra Chełmska – ulica Gdańska.
- W odwrotnym kierunku trasa jest łatwiejsza – oceniamy skalę trudności na 1,2,2.
- Szlak raczej typowo pieszy, przejazd możliwy jedynie rowerem górskim przy dość dobrej kondycji. Trasa również dla bardziej zaawansowanych miłośników Nordic Walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie.
- Ocena ogólna szlaku jako średniej trudności, głównie ze względu na przewyższenia i miejscowe utrudnienia wskazane w opisie.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA –2 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 12,10 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 202 metrów (7,3 km – 60%)
- Łączna ilość zejść na trasie 152 metrów (4,8 km – 40%)
- Wysokość względna minimalna 4 metrów
- Wysokość względna maksymalna 137 metrów
ZESTAWIENIE MAP
- Mapa szlaków Góry Chełmskiej
- Mapa szlaków rowerowych Powiatu Koszalińskiego
- Atrakcje turystycze Pomorza Zachodniego Środkowego
- Roweria - szlaki rowerowe Pomorza Środkowego
|