ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Y-ZK-029
NUMER SZLAKU: ZP-1033-y
PRZEBIEG SZLAKU: ŻYDOWO przystanek PKS - POLANÓW PKS -
NAZWA SZLAKU: ŁĄCZNIKOWY
NADLEŚNICTWA: POLANÓW
GMINY: POLANÓW (powiat koszaliński)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA.
KOLOR: ŻÓŁTY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
DŁUGOŚĆ: 11,9km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak ma charakter LINIOWY. Jest to szlak łącznikowy miedzy Polanowem a Żydowem.
- W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na wystarczające.
- Szlak zaczyna się i kończy na węzłach szlaków.
- Szlak na 2/3 długości idzie z górki, w kierunku marszu/jazdy z Żydowa do Polanowa

Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Szlak na sporej długości przebiega po drodze o nawierzchni asfaltowej. Szlak pozwala nam na kontynuowanie wycieczki pomiędzy dwoma zaczynającymi/kończącymi swój bieg szlakami pieszymi w Polanowie; szlak zielony Doliny Radwi im. Tadeusza Brzezińskiego oraz szlak niebieski „Rezerwatów”, a zaczynającym/kończącym swój bieg w Żydowie zielonym szlakiem „Wzniesieniami Moreny Czołowej”. Ponadto szlak przejezdny rowerem, więc mogą z niego korzystać turyści, poruszający się szlakami rowerowymi do i z Polanowa.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Żydowo przystanek PKS – skrzyżowanie (Żydowo-Świerzno), 2,3 (2,3) km - 1,1,1
Odcinek łatwy biegnący asfaltem - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem.
Szlak zaczyna się przy przystanku PKS. Żydowo to nie tylko pierwsza w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa, wykorzystująca 80-metrową różnicę poziomów między jeziorem Kamiennym a Kwiecko, która niewątpliwie jest warta odwiedzenia. To również węzeł szlaków i szereg walorów turystycznych. Swój bieg zaczynają/kończą szlaki piesze; żółty łącznikowy, zielony „Wzniesieniami Moreny Czołowej” i niebieski „ „Kraina Lasów i Jezior”, (należący już do Województwa Pomorskiego i prowadzący poprzez Miastko i Bytów do jeziora Jasień) oraz przebiega czarna trasa rowerowa „Bobięcińska” (Bobięcino-elektrownia Żydowo). Ponadto okolice Żydowa to źródła rzeki Radew, znanego szlaku kajakowego, oraz wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe i grodzisko z najstarszym reliktem mostu drewnianego odkrytym w Polsce z 937 roku. Z ciekawostek przyrodniczych, odnajdziemy park dworski z 2 połowy XIX wieku i pozostałości po pałacu. Na trasie Żydowo wieś – elektrownia wodna, znajduje się przedwojenny cmentarz. Poprzez elektrownię przebiega szlak rowerowy „Greenway Naszyjnik Północy”, a w okolicy znajdziemy pole namiotowe i agroturystykę.
Po zwiedzeniu elektrowni wodnej do czego zapraszamy, kierujemy się za oznaczeniami szlaku na północ, przed skrzyżowaniem znajduje się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (szachulcowy z XVIII - przy kościele znajduje się głaz – pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej.). Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo na wschód, następnie po ok. 500m znajduje się kolejne skrzyżowanie, na którym skręcamy w lewo w kierunku Świerzna. Droga ta prowadzi przez ostatnie zabudowania wsi i dalej przemieszczamy się wzdłuż linii lasu, aż docieramy do skrzyżowania z drogą leśna, którą skręcamy (kierunek północno-zachodni).Na cały odcinku lekkie podejście pod górkę.
Odcinek drugi, skrzyżowanie (Żydowo-Świerzno) –skrzyżowanie Leśniczówka Chocimino Leśne, 4,7 (2,4) km - 1,1,1
Odcinek łatwy biegnący drogą leśną miejscami utwardzoną. Odcinek przebiega w całości w lesie. Kręta leśna droga przebiegająca przez las mieszany do drogi wojewódzkiej nr 205, przez 2,4 km. Od tego miejsca aż do Polanowa, spokojne i łagodne zejście w dół. Idąc skręcamy ciągle w kierunku zachodnim aż dojdziemy do skrzyżowania z drogą asfaltową Polanów-Żydowo.
Odcinek trzeci, skrzyżowanie Leśniczówka Chocimino Leśne – Polanów PKS, 11,9 (7,2) km - 1,1,1
Odcinek łatwy biegnący drogą asfaltową do samego końca szlaku w Polanowie - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Po wejściu na drogę asfaltową kierujemy się na północ do miejscowości kończącej szlak. Po około 7 km dochodzimy do Polanowa, po czym na skrzyżowaniu przy stacji paliw dochodzi do nas szlak zielony pieszy „Dolina Radwi”, oraz rowerowy „Greenway Naszyjnik Północy”. Za skrzyżowaniem ostatnia prosta do PKS Polanów, na której mijamy kościół Wniebowzięcia NMP (najstarsza budowla Polanowa, powstała w XVIII wieku, z zachowaną późnogotycką wieżą). A po kilkudziesięciu metrach docieramy na miejsce, do PKS gdzie znajduje się jeden z węzłów szlaków w Polanowie:
- Szlak pieszy niebieski „Rezerwatów”, Polanów – Darłowo
- Szlak żółty pieszy łącznikowy, Polanów – Żydowo
- Szlak zielony „rzeki Radwi”, Polanów – Mostowo
- Szlak rowerowy „Greenway Naszyjnik Północy”
Jeśli, pójdziemy za znakami szlaku zielonego, dojdziemy do drugiego węzła szlaków turystycznych w Polanowie u podnóża Świętej Góry. Możemy oczywiście wejść zboczem do sanktuarium i źródełka, ale i poruszać się dalej w kierunku południowym jak i zachodnim. Na węźle krzyżują się, rozpoczynają, lub kończą bieg następujące szlaki:
- Szlak rowerowy „Greenway Naszyjnik Północy”
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy jako wystarczające.
Szlak wymaga renowacji.
- Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 11,90 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 66 metrów (4,6 km/68%)
- Łączna ilość zejść na trasie 151 metrów (7,3 km/62%)
- Wysokość względna minimalna 75 metrów
- Wysokość względna maksymalna 199 metry
- Deniwelacja 124 m
|