Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1032-zielony, MOSTOWO PKS - POLANÓW PKS, 34,7 km "Szlak Doliny Radwi im. Tadeusza Brzezińskiego"
ZP-1032-zielony, MOSTOWO PKS - POLANÓW PKS, 34,7 km "Szlak Doliny Radwi im. Tadeusza Brzezińskiego"

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZK-028

 

NUMER SZLAKU: ZP-1032-Z 

PRZEBIEG SZLAKU:  POLANÓW PKS – WIETRZNO – CHOCIMINO - LUBOWO – CYBULINO – KUROWO – KĘPISTE – KAMIENNE KRĘGI – MOSTOWO. 

NAZWA SZLAKU: „SZLAK DOLINY RADWI IM. TADEUSZA BRZEZIŃSKIEGO”

GMINY:  POLANÓW (powiat koszaliński), BOBOLICE (powiat koszaliński), MANOWO (powiat koszaliński)

NAWIERZCHNIE: DROGI, ŚCIEŻKI LEŚNE, DROGI POLNE, DROGI ASFALTOWE.

KOLOR: ZIELONY (MALOWANE ZNAKI I DROGOWSKAZY)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

DŁUGOŚĆ:  36,4 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter liniowy.
 2. Na trasie węzły ze szlakami pieszymi i rowerowymi co umożliwia wariantowość wędrówek. Szlak w sporej części przebiega po obszarze NATURA 2000 - Dolina Radwi, Chocieli i Chotli.
 3. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dostateczne w obu kierunkach – złe oznakowanie w okolicach Wietrzna,
 4. W Wietrznie na szlaku ogrodzony teren prywatny – należy obejść płot i nachodzić szlak we wsi – stan 2011 rok.

 

Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami. Granica błędu na całej długości 0,3 km. Podawana długości; według konwerterów GPX od 35,90 km, według Mapsource (czysty ślad 36,40 km).


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Szlak ten decyzją XVI Zjazdu Koszalińskiego Oddziału PTTK w dniu 12 marca 2005r. otrzymał imię Tadeusza Brzezińskiego - koszalińskiego działacza turystycznego, przewodnika, krajoznawcy, wieloletniego prezesa Koszalińskiego PTTK. Szlak zielony przebiega przez tereny doliny Radwi, które charakteryzują się malowniczymi krajobrazami – obszar NATURA 2000. Mija też rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi” niedaleko Mostowa, kolejną dużą atrakcję regionu Pomorza Środkowego. Szlak należy do dość łatwych. Podejścia i zejścia, podzielone są na mniej więcej połowę.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Polanów PKS – Węzeł szlaków (pod Świętą Górą)  – 2,3 (2,3) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, brukowana.

Początek szlaku znajduje się w Polanowie przy przystanku PKS, gdzie znajduje się węzeł szlaków w którym swoje początki mają szlaki piesze:  niebieski „Szlak Rezerwatów”  oraz żółty łącznikowy „Polanów-Żydowo” oraz przebiega szlak rowerowy „Greenway Naszyjnik Północy”. Początkowo idziemy ze szlakiem żółtym ulicą Wolności. Po prawej stronie mijamy kościół Wniebowzięcia N.M.P. wzniesiony w XVIII w. z zachowaną późnogotycką wieża. Jest to najstarszy budowla w Polanowie. Dochodząc do skrzyżowania na której znajduje się stacja paliw skręcamy w prawo i po około 100m skręcamy w lewo w ulicę Dworcową kierującą się w stronę byłego dworca kolejowego. Poruszając się wzdłuż byłych torów kolejowych drogą brukowaną, następnie polną docieramy do ulicy Zacisze, gdzie dołącza szlak pieszy czarny „Szlak pielgrzymkowy im. Jana Pawła II”. Kierując się w stronę Świętej Góry dochodzimy do wiaduktu, przed którym skręcamy w lewo. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Tu mają swój początek szlaki rowerowe: niebieski „Polanowski Trakt Przyrodniczy” oraz czarny łącznikowy „Greenway, do morza”. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek drugi, Węzeł szlaków (przed Świętą Górą) – Wietrzno (dworek) – 7,8 (5,5) km -1,2,2

Odcinek dość łatwy, drogi leśne, polne, droga asfaltowa.

Kierujemy się na południe drogą leśną wzdłuż wąwozu kolejowego razem z rowerowym szlakiem „Greenway Naszyjnik Północy”. Na jego końcu wchodzimy na nasyp kolejowy. Droga zmienia nawierzchnię na gruntową. Dalej szlak prowadzi na południe wzdłuż skraju lasu. Po minięciu szlabanu droga staje się mniej przebieżna. Po około 1k m skręcamy w lewo (szlak rowerowy odchodzi na południe) w las, a następnie w prawo. Poruszając się drogą leśną. Pokonując kolejny kilometr dochodzimy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo (uwaga - brak oznaczeń), kierujemy się do wsi Wietrzno dochodząc do szosy, gdzie szlak skręca w prawo. Idą dalej z prawej strony mijamy zespół pałacowo-folwarczny, z założeniem pałacowym a w okolicy znajduje się sporo pomników przyrody i głaz narzutowy.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek trzeci, Wietrzno (dworek) – Chocimino (kościół) – 10,80 (3,0) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa.

Od dworku w Wietrznie szlak prowadzi cały czas drogą asfaltową, aż do miejscowości Chocimino – wspólny przebieg z rowerowym szlakiem „Greenway Naszyjnik Północy”. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Przed następną miejscowością mijamy z prawej strony stawy. Za nimi na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo dochodząc do kolejnego skrzyżowania, zaraz za którym znajduje się kościół ewangelicki z XVIII w. konstrukcji szachulcowej. Do ciekawostek wsi należy również pałac z II połowy XIX wieku i okoliczny starodrzew. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek czwarty, Chocimino (kościół)  – Skrzyżowanie Cybulino – 17,40 (1,7) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, leśna, żwirowa ubita.

Kierując się od kościoła na zachód drogą asfaltową (uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi) dochodzimy do rozwidlenia trzymając się prawej strony. Na rozwidleniu skręcamy w prawo, zaś rowerowy szlak „Greenway Naszyjnik Północy”, odchodzi w kierunku na Żydowo.  Dochodzimy do lasu przecinając dolinę rzeki Drężnianki. W lesie pokonujemy wzniesienie drogą leśną i brukowaną dochodząc do leśniczówki Lubowo, za którą skręcamy w lewo (w okolicy agroturystyka). Pokonując dystans około 350m ponownie przecinamy rzekę Drężniankę, następnie szlak prowadzi do skrzyżowania z drogą brukowaną, skręcając w prawo ku rzece Radew. Na rzece znajduje się szlak kajakowy rzeką Radew. Przechodząc przez most na zachód docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką  nr 200 po około 700m. Jeszcze kawałek i dochodzimy do Cybulina. We wsi skręcamy w prawo. Do obiektów wartych zobaczenia jest zespół pałacowo-parkowy (prywatny), kaplica grobowa rodu von Kleist z 166 roku, która usytuowana jest w parku (dojście aleją kasztanowców) oraz przewrócony głaz, który według materiałów źródłowych był pomnikiem poświęconym pamięci A. Grondlera z okresu I Wojny Światowej (www.westernpomerania.com.pl). Dodatkowym atutem jest zachowana regionalna zabudowa i położony w okolicy punkt widokowy. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek piąty, Skrzyżowanie, Cybulino – Kurowo  – 25,20 (6,10) km - 1,1,1

Odcinek dość łatwy, droga asfaltowa.

Mijając skrzyżowanie podążamy w kierunku Cybulina drogą asfaltową. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Dochodząc do szczytu góry skręcamy w prawo i przez około 1,7km podążamy do skrzyżowania we wsi Kurowo. Przed miejscowością po prawej stronie mijamy stary cmentarz. Kurowo to kolejna wieś z zachowaną zabytkową zabudową oraz XIX wiecznym kościołem zbudowanym w stylu neogotyckim z cegły i kamienia granitowego. Odnajdziemy również Obelisk pamięci poświęcony "Ofiarom pracy niewolniczej w Kurowie i okolicach w latach 1939-1945 i przesiedlonym ze swych Ojczyzn". Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek szósty, Kurowo – Kępiste (mostek na rzeczce Chociel)  – 32,80 (7,6) km - 1,2,1

Odcinek dość łatwy, droga brukowana, droga leśna (miejscami błoto).

Od Kurowa szlak prowadzi drogą brukowaną na zachód. Po pokonaniu niecałej odległości 1,5km na rozwidleniu skręcamy w prawo. Pokonując kolejne 1,5km dochodzimy do rozlewisk rzeki Radwi przed którymi skręcamy w lewo. Kierując się na zachód podążamy wzdłuż skraju lasu drogą leśna. Idąc cały czas prosto mijamy drogę na osadę Bobrowo. Po wejściu na drogę brukowaną skręcamy w lewo w kierunku zachodnim, następnie przechodząc 200m znajdujemy się na mostku na rzece Chociel a po chwili dochodzimy do osady Kępiste. Tutaj węzeł szlaków z rowerowymi; „Bike the Baltic”, zielony „Północny Szlak Hobbitów”, który tutaj kończy/zaczyna swój bieg. Dochodzi do nas również nieoznakowana trasa rowerowa pomarańczowa „Pełnika Europejskiego” gminy Bobolice, która idzie do rezerwatu archeologicznego „Kamienne Kręgi Gotów”.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek siódmy, Kępiste (mostek na rzeczce Chociel) – Kamienne Kręgi –36,4 (3,6) km - 1,2,1

Odcinek dość łatwy, drogi, ścieżki, dukty leśne.

Wspólny przebieg z odejściami ze szlakiem rowerowym „Bike the Baltic” i trasą rowerową „Pełnika Europejskiego”. Mijając Kępiste, szlak skręca w prawo i idąc łąkami docieramy do skraju lasu. Dalej poruszamy się drogą leśną. Po pokonaniu około 1,3 km do drogi zbliżamy się do rzeki Radew. Idąc w kierunku północnym  przez ponad 1km docieramy do zakrętu rzeki wraz z którą skręcamy w lewo. Kierujemy się na zachód drogą leśną przez około 1,5 km wzdłuż rzeki, podziwiając dolinę Radwi. Docierając do skrzyżowania odbijamy od rzeki w lewo, lecz po około 800m szlak ponownie skręca w prawo w kierunku zachodnim do rezerwatu archeologicznego „Kamienne Kręgi”. Tutaj swój bieg kończy/zaczyna zielony szlak rowerowy „Gotów” i trasa pomarańczowa. Rowerowa „Pełnika Europejskiego”. „Kamienne Kręgi” w Grzybnicy to nic innego jak cmentarzysko założone przez skandynawskich Gotów w I wieku naszej ery. Cmentarzysko to składa się z 5 kręgów kamiennych oraz 101 grobów ciałopalnych i szkieletowych. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek ósmy, Kamienne Kręgi – Mostowo – 3,5km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi, dukty leśne

Przechodzimy koło rezerwatu archeologicznego „Kamienne Kręgi” - cmentarzyska założonego przez skandynawskich Gotów w I wieku naszej ery. Znajdują się tu kręgi kamienne ogrodzone stojącymi głazami miejsca wieców plemiennych, a w ich sąsiedztwie nagrobne bruki kamienne. Więcej informacji na stronie www.manowo.pl . Wraz ze szlakami rowerowymi; zielonym „Gotów” oraz  „Bike the Baltic”, podążamy za znakami szlaku i wchodzimy w dukt leśny, którym kierujemy się na zachód przez około 0,8 km i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dalej wędrujemy drogą leśną w stronę rzeki. Droga skręca w lewo i podąża wzdłuż rzeki, a następnie jeziora Rosnowskiego.  Szlak kończy się dochodząc do drogi krajowej nr 11 niedaleko miejscowości Mostowo. Skręcając w prawo po przejściu 300m mijając most znajduje się przystanek PKS. Tutaj też swój bieg zaczyna/kończy niebieski szlak rowerowy „Szlak Pałaców”, zaś szlak zielony rowerowy „Gotów” i „Bike the Baltic” podążają na północ. W Mostowie możemy odpocząć , korzystając z noclegów i ruszyć dalej na podbój turystyczny Województw Zachodniopomorskiego, pieszo, rowerem czy kajakiem.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy dostateczne z miejscowymi utrudnieniami.
 • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 36,40 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie 529 metrów
 3. Łączna ilość zejść na trasie 534 metrów
 4. Wysokość względna minimalna 61 metrów
 5. Wysokość względna maksymalna 151 metrów
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 26 February 2012 18:28
Aktualizacja grudzień 201
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist