Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1034-niebieski, DARŁÓWKO DW PTTK - POLANÓW PKS, 71,7 km "Szlak Rezerwatów"
ZP-1034-niebieski, DARŁÓWKO DW PTTK - POLANÓW PKS, 71,7 km "Szlak Rezerwatów"

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZSL/ZK-030

 

NUMER SZLAKU: ZP-1034-n

PRZEBIEG SZLAKU: Darłówko – Darłowo – Zielnowo – Kowalewice – Stary Kraków – Sławsko – Sławno – Pomiłowo – Janiewice – Krąg – Buszyno – Polanów.

NAZWA SZLAKU: „Szlak Rezerwatów”

GMINY:

NAWIERZCHNIE: Drogi leśne, ścieżki leśne, drogi polne, drogi asfaltowe, drogi brukowe, drogi z płyt, drogi żwirowe.

KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: b/d

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

DŁUGOŚĆ: 72,4 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter liniowy.
 2. Szlak długi, warto zaplanować miejsce noclegu.
 3. W 2011 roku oznakowanie na całej mierzonej długości szlaku, oceniamy na dostateczne w obu kierunkach z miejscowymi brakami oznaczeń wymienionymi w opisie technicznym.
 4. Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S

 


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych dla turystyki pieszej. Posiada jednak kilka nieco trudniejszych odcinków, które opiszemy w poszczególnych odcinkach. Jest to długi szlak i warto przy planowaniu jego pokonania zaplanować noclegi. Informacje można uzyskać choćby w Informacji Turystycznej w Darłowie, Sławnie lub Polanowie. W sporej części jest przejezdny rowerem.

OPIS TECHNICZNY

 1. Odcinek pierwszy, Darłówko – Darłowo (rondo Góreckiego) – 3,80 (3,8) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, rozpoczynający się w okolicach latarni morskiej (o wysokości 23m) zbudowanej w 1885 roku. Idziemy  wzdłuż kanału dochodzimy do mostu rozsuwanego (znajdował się przez pewien czas w Krągu). Dalej kierujemy się drogą główną wojewódzką nr 205 w stronę Darłowa, na skrzyżowaniu z ul. Słowiańską dochodzi czerwony pieszy Międzynarodowy Szlak Nadmorski E-9 oraz Szlak rowerowy zielony R-10. Przechodząc niecałe 500m skręcamy z szosy w prawo i przez park ścieżką wchodzimy na kanał portowy. Z drugiej strony kanału można zaobserwować elewatory. Idąc nabrzeżem należy zachować ostrożność z powodu złego stanu technicznego nabrzeża. Następnie szlak powraca na drogę wojewódzką nr 205 (odchodząc w lewo ścieżką przez park do ul. Corrada), która prowadzi do ronda Z. Góreckiego w Darłowie. Skręcając w ul. Pocztową (zbaczając ze szlaku) dojść można do placu Kościuszki, gdzie znajduje się kościół N.M.P. zwanym też Mariackim, Ratusz Miejski, a także fontanna z pomnikiem Rybaka oraz bramę Wysoką. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. M. Curie-Skłodowskiej. Mijając z prawej zamek Książąt Pomorskich (najstarszy, najlepiej zachowany zamek architektury obronnej na polskim wybrzeżu), gdzie swój początek ma szlak pieszy zielony „Szlak Wiatraków”. Wędrując ulicą przechodzimy przez most na wyspę Łososiową  (na której znajduje się ładnie zagospodarowany park z placem zabaw), a następnie mostkiem nad kanałem Młyńskim, dochodzimy do ronda Z. Góreckiego. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 1. Odcinek drugi, Darłowo (rondo Góreckiego) – Zielnowo, - 10,80 (7,0) km – 1,2,2

Odcinek dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami, od ronda kierujemy się al. Wojska Polskiego. Na następnym skrzyżowaniu Ochodzą od nas szlaki; czerwony pieszy Międzynarodowy Szlak Nadmorski E-9 oraz Szlak rowerowy zielony R-10. Następnie skręcając na skrzyżowaniu w ul. Leśną, którą podążamy przez ok. 1,2km, (po sdrodze „Biedronka” gdzie możemy zaopatrzyć się w prowiant). Następnie skręcamy w lewo w ul. Rzeczną uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Maszerując dalej przechodzimy przez mostek nad dopływem Wieprzy (Łękawica), drogą z płyt betonowych, a po chwili nawierzchnia zmienia się na żwirową. Następnie szlak zbacza w zarośniętą leśną ścieżkę ! Szlak prowadzi dalej skrajem lasu i przez pola wychodzi na drogę do Zielnowa. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking - utrudnienia zarośnięte ścieżki, poruszamy się po polach i nadrzecznych łąkach.

 1. Odcinek trzeci, Zielnowo – Kowalewice (kościół), – 15,90 (5,1) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, przechodzimy przez wieś drogą o nawierzchni asfaltowej, gdy droga skręca w prawo szlak prowadzi dalej prosto, drogą polną z piękną aleją starych lip. Dalej szlak wchodzi w las i prowadzi przez ok. 2km. Po wyjściu z lasu przechodzimy przez pola i dochodzimy do miejscowości Kowalewice. Na zakręcie szosy kierujemy się na wchód drogą w kierunku wschodnim. Dochodzimy do neogotyckiego kościoła z 1879 roku. Obok kościoła znajduje się kamienny obelisk poświęcony mieszkańcom, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej. Znajdziemy również ciekawostkę przemysłową – drewniany wiatrak kozłowy z XVII wieku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 1. Odcinek czwarty, Kowalewice (kościół) – Stary Kraków, – 19,60 (3,7) km 1,1,1

 

Odcinek dość łatwy, mijając kościół wychodzimy ze wsi, mijając po drodze stary dąb i pomnikowy głaz narzutowy. Wędrując drogą polną, dochodzimy do lasu, którym przemieszczamy się ok. 1,4km. W miedzy czasie przechodzimy przez mostek nad strumieniem który wpada do Wieprzy. Zaraz za strumykiem szlak skręca w prawo i wychodzi z lasu. Dalej drogą polną z aleją potężnych wierzb, dochodzimy do pierwszych zabudowań Starego Krakowa, przechodzimy przez wieś i dochodzimy do drogi Sławno-Jarosławiec. To kolejna ciekawa miejscowość. Znajdziemy tutaj gotycki kościół z XV wieku, pomnik poświęcony mieszkańcom którzy zginęli podczas I Wojny Światowej oraz grodzisko kultury łużyckiej. W Starym Krakowie, przy moście znajduje się park z 1810 roku, a nim pomniki przyrody: dąb szypułkowy, daglezja zielona i czerwonolistna odmiana buka. Z kolei przy szkółce leśnej, położonej na drugim - prawym brzegu rzeki Wieprzy Nadleśnictwo Sławno założyło Leśne Arboretum. Rosną tam jodły, świerki, sosny, żywotniki, cyprysiki i jałowce. Płynąca przez wieś rzeka Wieprza jest również szlakiem kajakowym. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek piaty, Stary Kraków – Sławsko, – 28,10 (8,5) km – 1,2,1

 

Odcinek łatwy, zaczynający się od skrzyżowania z szosą, kierujemy się brukiem w stronę gotyckiego kościoła z XV w. mijając ostatnie zabudowania wchodzimy na drogę polną. Dochodząc do leśniczówki „Krakowiany”, nawierzchnia zmienia się na szuter. Za leśniczówką drogą leśną idziemy przez ok. 2,3km, następnie wzdłuż skraju lasu kierujemy się na południowy – wschód dość dobrą drogą utwardzoną. Po drodze mijamy dwie osady: Radosław i Wargino oraz przystanek PKS. Od Radosławia, poruszamy się praktycznie polami. Drogą asfaltową, w cieniu przydrożnych drzew dochodzimy do wsi Sławsko - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. W miejscowości za pierwszymi zabudowaniami znajduje się gotycki kościół z przełomu XIV/XV w. Przy kościele skręcamy w prawo i wychodzimy na skrzyżowanie z drogą Sławno – Ustka. Sławsko jest typową wsią rolniczą nad rzeką Wieprzą (szlak kajakowy). Należy jednak pamiętać, ze w XII wieku posiadała prawa miejskie, była siedzibą księcia oraz joannickim boliwatem. Oprócz kościoła, wieś posiada liczną zabytkową zabudowę szachulcową. Do kolejnej ciekawostki możemy zaliczyć późnośredniowieczne grodziska oraz wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe na zachód od wsi. Na części map, przy kościele nasz szlak łączy się z dochodzącym od północy szlakiem zielonym z Korzybia, przez Sławno do Ustki. Jednak szlak ten w terenie w praktyce nie istnieje. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek szósty, Sławsko – Sławno (kościół), – 32,4 (4,3) km – 1,1,1

 

Odcinek łatwy, przemieszczając się dalej szosą w kierunku Sławna przez ok. 1,5km docieramy do rozwidlenia po czym odbijamy w lewo uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Drogą polną poruszamy się przez ok. 0,5km następnie wchodzimy na drogę asfaltową (ul. Działkowa). Dochodzimy do cmentarza, a dalej skręcamy w prawo na skrzyżowaniu w ul. Gdańską. Wędrujemy nią do skrzyżowania ze światłami  gdzie skręcamy w lewo mijając Urząd Miasta. Dalej przechodzimy pod bramą Słupską i dochodzimy do placu Wyszyńskiego. Oprócz pozostałości umocnień miejskich do ciekawych zabytków zaliczamy dwa kościoły; jeden z XIV wieku pw. WNMP, drugi neogotycki parafialny p.w. św. Antoniego z Padwy zbudowany w latach 1925-28, zabytkowy gmach Urzędu Miasta, budynki dawnej fabryki konserw,  oraz zespół budynków dworcowych. W Sławnie znajdziemy również zespół pałacowy, w którego skład wchodzi pałac neoklasycystyczny pobudowany około 1880 roku oraz park dworski, którego południowa część utrzymana jest w stylu krajobrazowym, natomiast północna posiada naturalny charakter leśny. Najstarsze drzewa liczą 150 lat. W pobliżu pałacu nad brzegiem stawu stoi kamienna statua św. Jana Nepomucena. W Sławnie znajduje się również trasa miejska, prowadząca do najciekawszych obiektów miasta. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek siódmy, Sławno (kościół) – Pomiłowo,  – 36,20 (3,8) km – 1,1,1

 

Odcinek łatwy, wychodzimy z ulicą Jedności Narodowej w kierunku dworca PKP, przechodząc po drodze przez Bramę Koszalińską. Na rozwidleniu na wysokości skręcamy w ulicę Polanowską, idziemy w kierunku wiaduktu kolejowego. Następnie główną drogą w prawo i po około 150m skręcamy w lewo na wiadukt przecinający trasę szybkiego ruchu. Kierujemy się dalej drogą wojewódzką 205 w kierunku miejscowości Ostrowiec o nawierzchni asfaltowej przez około 1,8 km uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Dochodząc do lasu skręcamy w lewo w kierunku wsi Pomiłowo. W pobliżu wsi Pomiłowo został otwarty Ośrodek Edukacji Leśnej "zielona szkoła - pod Bocianim Gniazdem". Do utworzenia obiektu wykorzystano zabytkową leśniczówkę, w której zorganizowano wystawę przyrodniczo - leśną, muzeum i pracownię. W pobliżu przygotowano ścieżkę edukacyjną. W 1981 roku stworzono obszar chronionego krajobrazu obejmujący Jezioro Łętowskie oraz okolice Kepi. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek ósmy, Pomiłowo – Janiewice, – 47,80 (11,6) km – 2,3,3

 

Odcinek trudny, miejscami bardzo trudny. W Pomiłowie szlak skręca z szosy w drogę leśną w prawo. Następnie po około 800m od szosy na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Prowadząc drogą leśną miejscami piaszczysta pod górkę. Dalej kierujemy się na południe przez około 800m do osady Ugacie drogą żwirową. Mijając zabudowę zmierzamy dalej w kierunku południowym przez ok. 1300m do skrzyżowania na którym skręcamy w lewo do rowów melioracyjnych. Kierując się  wzdłuż rowu na skraju lasu ponownie na południe (uwaga brak oznaczeń od skrzyżowania). Docierając do zagajnika wchodzimy na drogę żwirową, którą podążamy dalej przez około 2,7km po pokonaniu tego dystansu docieramy do ogrodzonego młodnika. Ogrodzenie znajduję się na szlaku – konieczność obejścia ścieżynką wzdłuż płotu. Za ogrodzeniem podążamy zniszczoną zarastającą drogą przez dolinę rzeczną przekraczając Rakówkę mostkiem ułożonym z bali (uwaga teren podmokły). Dalej podążamy do widocznego skraju lasu przez pole. Dochodząc do niego skręcamy w prawo i podążamy drogą przez około 2,6km do miejscowości Janiewice. Po drodze mijamy tereny rezerwatu przyrody „Janiewickie Bagno”.  W Janiewicach działa stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi. Z ciekawostek odnajdziemy ładny pałacyk myśliwski Hohenzollernów z XIX wieku – obecnie po remoncie wraz z parkiem przypałacowym. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

 1. Odcinek dziewiąty, Janiewice – Droga nr 209 – 53,80 (6,0) km – 1,1,1

 

Odcinek łatwy, zaczynający się od głównego skrzyżowania miejscowości gdzie skręcamy w prawo  w kierunku Krągu. Przez około 1,2km poruszamy się drogą brukowaną dochodzącą do lasu, zmieniając nawierzchnię na drogę polną i leśną dochodząc do gajówki . Idąc lasem mieszanym dochodzimy do jeziora Janiewickiego. Mijamy jezioro i leżacy nad nim ośrodek wypoczynkowy oraz dwa pomnikowe dęby zaś ok. 1 km dalej kolejne dwa dęby i cztery buki w okolicy leśnictwa Janiewice.   Następnie kierujemy się na południe do szosy łączącej Borzysław i Ostrowiec. Skręcamy w prawo i dochodzimy prawie do drogi wojewódzkiej nr 205 szosą, uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

 

10. Odcinek dziesiąty, Droga nr 209 – Krąg (zamek), – 58,10 (4,3) km – 1,1,1

 

Odcinek łatwy, przed skrzyżowaniem z drogą wojewódzką  nr 205, skręcamy w lewo

w drogę leśną. Zmierzając w kierunku południowo – wschodnim. Przemierzając młodniaki brzozowe oraz łąki dochodzimy do drogi asfaltowej, mijając po drodze kilka małych skrzyżowań. Po wyjściu z lasu, poruszamy się jego skrajem w kierunku południowym. Przy drodze mijamy potężny pomnikowy dąb oraz  jezioro Zamkowe, gdzie można odpocząć podczas wędrówki. Za jeziorem dochodzi do nas czarny szlak rowerowy „Trasa Zamkowa”. Następnie kierujemy się do wsi Krąg. Po Darłowie, znajdziemy tutaj drugi zamek na trasie. Niewątpliwie jest co tutaj zwiedzić. Największą atrakcją jest zespół parkowo-zamkowy. To właśnie tutaj umiejscowiony jest XV wieczny zamek rycerski Podewilsów (Podwliczów), XIX wieczna park o charakterze naturalistycznym, barokową kaplicę. Obecnie w zamku znajduje się hotel. To nie koniec atrakcji. Z przyrody możemy wyszczególnić aleję parkową i pomnikowy klon srebrzysty. Z historycznych elementów grodzisko nizinne z IX-X wieku. Z pozostałych zabytków, kościół filialny z 1580 roku, kaplicę grobową 1700 roku z ciekawym renesansowym i barokowym wyposażeniem. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.  

 

11. Odcinek jedenasty, Krąg (zamek) – Droga nr 208 – 65,7 (7,6) km – 1,2,2

 

Odcinek dość łatwy, z miejscowymi utrudnieniami. Marsz rozpoczynamy od zamku, podążamy dalej drogą wojewódzką nr 205 w kierunku południowym. Na głównym skrzyżowaniu szlak skręca w lewo prowadząc nas do miejscowości Buszyno, uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Przed miejscowością przekraczamy rzeczkę Grabowa. Szlak dalej prowadzi na południe, drogą przeciwpożarową  ułożoną płyt jombo. Za Buszynem czarny szlak rowerowy „Trasa Zamkowa” odbija do miejscowości Wielin, z wybudowanym w roku 1698 szachulcowym kościołem pw. Chrystusa Króla, o bogatym barokowym wyposażeniu. We wsi znajduje się też interesujący XVIII-wieczny klasycystyczny pałac i niestrzeżone kąpielisko. Wracając do szlaku, po pokonaniu wzniesienia, ukazują nam się krajobrazy doliny rzeki. Po około 2 km szlak skręca z drogi pożarowej w prawo przez wąwozy, jest to dość uciążliwa trasa dla rowerzystów również z powodu rozpoczynających się wzniesień polanowskich. Schodząc w dół drogą leśną kierując się do drogi wojewódzkiej nr 208, mijamy tereny podmokłe. Dochodząc do szosy szlak skręca w prawo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking. 

 

12. Odcinek dwunasty, Droga nr 208 – Polanów PKS, – 72,4 (6,7) km – 1,2,2

Odcinek o średnim stopniu trudności, głównie z powodu urozmaiconej rzeźby terenu. Wędrując drogą wojewódzką przez około 800m, mijając po drodze (lewa strona) rezerwat przyrody „Wieleń”, uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem.  Następnie skręcamy w lewo w drogę leśną (uwaga brak oznaczeń skrętu). Maszerując dalej przez las mijamy z prawej strony tereny podmokłe, po czym dochodzimy do drogi żwirowej, gdzie skręcamy w lewo. Następnie schodzimy z drogi żwirowej w drogę leśną i podążamy nią przez około 1,2km. Po drodze mijamy pomnik przyrody – Dąb Wranglera. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo pod górę. Wspinamy się na górującą nad Polanowem od strony wschodniej, Warblewską Górę 170 mnpm. To właśnie tutaj planowane są obecnie inwestycje turystyczne, przywracające przedwojenne funkcje miejsca. Nazywana była dawniej "Wielkim Widokiem" Znajdowały się na niej restauracja, taras widokowy oraz aleje spacerowe. W latach 80. na zachodnim stoku wybudowano nieistniejący już wyciąg narciarski. Mijamy z lewej strony wieżę obserwacyjną, dalej kierujemy się drogą leśną w dół. Przed Polanowem droga leśna zniszczona, uniemożliwia przejazd rowerem (przez około 100m). Następnie dochodzimy do ogrodzenia, po czym kierujemy się do miejscowości. W Polanowie dochodzimy do ul. Wolności gdzie skręcamy w prawo. Następnie przechodzimy przez most nad rzeką Grabowa i dalej podążamy chodnikiem do przystanku PKS, gdzie nasz szlak kończy/zaczyna swój bieg. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking jednak z utrudnieniami wskazanymi w opisie.  A po kilkudziesięciu metrach docieramy na miejsce, do PKS gdzie znajduje się jeden z węzłów szlaków w Polanowie:

 • Szlak pieszy niebieski „Rezerwatów”, Polanów – Darłowo
 • Szlak żółty pieszy łącznikowy, Polanów – Żydowo
 • Szlak zielony „rzeki Radwi”, Polanów – Mostowo
 • Szlak rowerowy „Greenway Naszyjnik Północy”

Jeśli, pójdziemy za znakami szlaku zielonego, dojdziemy do drugiego  węzła szlaków turystycznych w Polanowie u podnóża Świętej Góry. Możemy oczywiście wejść zboczem do sanktuarium i źródełka, ale i poruszać się dalej w kierunku południowym jak i zachodnim. Na węźle krzyżują się, rozpoczynają, lub kończą bieg następujące szlaki:

 • Szlak rowerowy „Greenway Naszyjnik Północy”

W Polanowie warto zobaczyć:

 • Czerwony Most - 120-metrowej długości stalowy most nad rzeką Grabową, na rozebranej przez Rosjan w roku 1945 linii kolejowej Polanów - Korzybie.
 • Kościół Wniebowzięcia NMP - najstarsza budowla Polanowa, powstała w XVIII wieku, z zachowaną późnogotycką wieżą.
 • Święta Góra (156 m n.p.m.) położona jest 2 km na południowy zachód od miasta, w pobliżu siedziby nadleśnictwa. Na początku XIV stulecia zakonnicy wybudowali tu kaplicę z obrazem Matki Boskiej. Cudowny wizerunek i uzdrawiające właściwości wody ze źródła u podnóża góry ściągały tu setki pątników

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy dostateczne, miejscami brak oznaczeń.
 • Generalnie szlak dość łatwy, można pokonać pieszo, rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Jednak sporym utrudnieniem są miejscowo zarastające drogi, wąwozy oraz bardzo urozmaicona rzeźba terenu w okolicach Polanowa. Utrudnienia wskazane w opisie.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist