ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS BĘDZIE NA https://www.wedrujznami.pl/P-Y-ZSD-071
NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1091-y
PRZEBIEG SZLAKU: POŁCZYN ZDRÓJ PKS - DROGA 162 - ŁĘŻEK - PRZYRÓWKO - DROGA 152 - PARK ZDROJOWY - DROGA 163 - POŁCZYN ZDRÓJ PKS
NAZWA SZLAKU: SZLAK SPACEROWY WOKÓŁ POŁCZYNA ZDROJU
NADLEŚNICTWA: POŁCZYN ZDRÓJ
GMINY: POŁCZYN ZDRÓJ (powiat świdwiński)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA, BRUK, POLNE.
KOLOR: ŻÓŁTY (malowane znaki)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIAMY NA 2004 ROK
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
DŁUGOŚĆ: 15,10 km
WAŻNE UWAGI:
- Szlak ma charakter OKRĘŻNY.
- Szlak z wieloma węzłami z innymi szlakami turystycznymi co pozwala na pełną wariantowość naszych wędrówek.
- Typowy szlak spacerowy. Można go podzielić na dwa dni - propozycja połczyńska.
- W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia są w wiekszości stare, a wielu miejscach wogóle ich brakuje. Na odcinku wspólnego przebiegu ze szlakiem czerwonym znaki miejscami odnowione.
- Szlak trudno przejezdny na polach.
Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz całkowity oraz pomiędzy odcinkami.
 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Jedyne utrudnienia występują na odcinkach polnych - wskazane w opisie. Szlak przebiega również po mieście, co umożliwia nam poznanie tej ciekawej miejscowości. Szlak wielokrotnie krzyzuje się, lub wspólnie przebiega z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi:
- Pieszy niebieski "Szwajcaria Połczyńska" (liniowy do Czaplinka, 59,60 km)
- Pieszy czerwony "Solny" (tranzytowy z Kołobrzegu do Czaplinka, 158 km)
- Pieszy czarny "Przyrodniczy DPK" (liniowy z Połczyna do Lubieszewa 71 km)
- Rowerowy czerwony "Szwajcarii Połczyńskiej" (duża pętla 34 km)
- Rowerowy niebieski "Pradolina Dębicy" (duża pętla 21 km)
- Rowerowy zielony "Zwiniętych Torów (liniowy do Złocieńca 27 km)
- Rowerowy zielony GREENWAY "Naszyjnik Północy" (praktycznie wspólny przebieg, ze szlakiem "Zwiniętych Torów")
Zapraszamy do spaceru, gdyż naprawdę warto, szczególnie gdyby został odnowiony na całej długości..
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Połczyn Zdrój PKS - węzeł szlaków, 5,40 km (5,40) - (1,2,1)
Odcinek bardzo łatwy. Poruszamy się ulicami miasta Połczyn Zdrój, drogą wyjazdową oraz drogami utwardzonymi i polnymi. Na nich sporo nierówności co może troszkę utrudnić przejazd rowerem..
Poczatek/koniec szlaku przy dworcu PKS w Połczynie. Tu rownież poczatek pozostałych szlaków pieszych - niebieski "Szwajcaria Połczyńska", czarny "Przyrodniczy DPK" oraz przechodzi czerwony "Solny". Ruszamy z Placu Tysiąclecia - tutaj umiejscowiony jest pomnik poświęcony poległym w walkach żołnierzom. Poruszamy się ulicą Piwną. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo - szlakie piesze czarny i czerwony w prawo. Po około 100 metrach, przed budynkiem nadleśnictwa, skręcamy w prawo w ulicę Mieszka I. Mijamy budynek szkoły i dochodzimy d skrzyżowania z którego widać budynek straży pożarnej. Skręcamy lewo i idziemy wzdłuż ogrodzenia. Nasza droga zmienia się w drogę polną. Na drugim skrzyzowaniu na wysokości większego oczka wodnego, skręcamy w lewo - ulica Sportowa. Dochodzimy do stadionu sportowego i ulicy 15 Grudnia (droga wojewódzka nr 172) i skręcamy w prawo. Ponownie idziemy asfaltem, jednak pamiętajmy o lewej stronie ulicy i marszu poboczem - ruchliwa droga. Wychodzimy z miasta. Tuż przed torami szlak skręca w lewo, jednak my musimy udać się kilkadziesiąt metrów dalej i skręcić w kolejny zjazd z drogi w lewo. Powodem jest wykupienie działki i budowa domu na drodze którą przebiega szlak - bardzo nieuprzejmy właściciel. Kilkadziesiąt metrów od zejsćia przechodzimy tory i skręcamy w prawo. Od tego miejsca drogą polną, miejscami nierówną, poruszamy się w kierunku północnym, mając po prawej stronie sady. Po około 700 metrach skręcamy w lewo, przechodzimy przez niewielki strumyczek, majac po lewej stronie stawik. Wchodzimy do osiedla domków jednorodzinnych. Skręcamy w prawo i ulicą Polną dochodzimy do ulicy Traugutta. Tutaj łączymy się ze szlakami; pieszym czerwonym "Solny" i niebieskim rowerowym "Pradolina Dębnicy". Skręcamy w prawo dobrą drogą utardzoną docieramy do skraju lasu, mijając po obydwu stronach małe jeziorka i budynki. Tutaj koniec naszego odcinka. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.
Odcinek drugi, węzeł szlaków - droga 152, 8,80 km (3,40) - (2,3,3)
Odcinek na terenach polnych trudny. Poruszamy się drogami polnymi, ścieżkami i ulicami Połczyna -asfalt i bruk.
Tutaj mamy małą propozycję zmiany przebiegu naszej trasy. Zgodnie ze znakami powinniśmy iść około 250 metrów i skręcć w lewo w mocno zarośnięta drogą w młodym lesie - tutaj na północ odchodzi szlak pieszy czerwony "Solny" i niebieski rowerowy "Pradolina Dębnicy". My zaś proponujemy skręcić w lewo w pierwszą drogę. Po chwili skręcamy 90 stopni w prawo i po 100 metrach wchodzimy na szlak o wiele lepszą drogą. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Dość dobrą drogą leśną poruszamy się w kierunku wschodnim - ciekawostka po lewej mijamy łąki borowinowe. Mijamy dukt z prawej i na rozwidleniu skręcamy w lewo skos a po chwili ponownie w lewo. Na rozwidleniu przed jeziorkiem skręcamy w prawo skos. Wyjeżdżamy na pole. Tutaj niestety nasza droga polna staje się nierówna i zarastajaca. Pierwotnie idzie zarośniętym wąwozikiem. Jednak rowerzyści muszą poruszać się skrajem pola, najlepiej z lewej strony zarośniętej drogi. Dojeżdżamu do brukowej drogi - ulica Młyńsk i skręcamy w lewo.( opcja - po wyjściu z lasy skręcamy w pierwszą drogę polną w prawo. Po 120 metrach skręcamy łukiem w lewo i zjeżdżamy do ulicy Młyńskiej. Skręcamy w lewo by po chwili brukiem dotrzeć do szlaku). Młyńską dochodzimy do zabudowań i skręcamy w prawo w drogę pomiędzy nimi. Poruszamy sie w kierunku wschodnim. po około 600 metrach skręcamy w drogę w lewo i idziemy na południe. Przechodzimy rzekę Wogrę oraz po chwili tory kolejowe. Nastepnie drogą w lekkim wąwozie idziemy pod górę. Po lewej mijamy zakład i wychodzimy na drogę wojewódzką nr 152. Odcinek drugi w kilku miejscach jest troszkę męczący szczególnie dla rowerzystów. Nierówna miejscami droga utrudnia też marsz nordic walking.
Odcinek trzeci, droga 152 - Połczyn Zdrój PKS, 15,10 km (6,30) - (1,2,2)
Odcinek z miejscowymi utrudnieniami dla rowerzystów. Poruszamy się ulicami Połczyna, ścieżkami i drogami parku zdrojowego, ścieżki.
Skręcamy w lewo i ruchliwą drogą asfaltową (ul. Koszalińska) idziemy w kierunku Połczyna - uwaga ruch lewostronny, poboczem! Po około 450 metrach skręcamy w prawo - ulica Kołobrzeska. Mijamy domki jednorodzinne. Końćzy się dobra drogą i wchodzimy w ścieżkę na małej grobli mając po lewej płynącą Wogrę. Przechodzimy mały strumyk po kładce. Wracam z powrotem na lepsza drogę i wchodzimy w osiedle domków jednorodzinnych. Dochodzimy do ulicy Chrobrego i skręcamy w prawo. Ponownie wychodzimy z miasta idąc w kierunku zachodnim. Przed sadami skręcamy w lewo i drogą polną idziemy aż do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo a po 50 metrach w lewo. Dróżka polną a potem ścieżką poruszamy się wzdłuż strumienia wpadającego do Wogry. Docieramy do ulicy Sobieskiego - tutaj węzeł szlaków pieszych; czarny "Przyodniczy DPK" i czerwony "Solny" oraz rowerowych; czerwony "Szwajcaria Połczyńska" i zielony "Szlak Zwiniętych Torów"/Greenway. Sobieskiego poruszamy się kilkadziesiąt metrów i skręcamy w lewo. Schodzimy do rzeki Wogry i kierujemy się drogą na wschód. Wychodzimy z parku napole i po 450 metrach dochodzimy do drogi nr 173 - ulica Solankowa. Skręcamy w lewo i po chwili w prawo ponownie w drogę polną miejscami nierówną. Po lewej stronie mijamy stację benzynową i wychodzimy na ulicę Warszawska - droga nr 163. Skręcamy w lewo i asfaltem idziemy w kierunku Połczyna Zdroju. Na skrzyżowaniu ze strażacką wężeł szlaków, pieszego niebieskiego "Szwajcaria Połczyńska" z którym nasz szlak jest zblokowany aż do samego PKS oraz rowerowe czerwony "Szwajcaria Połczyńska", niebieski "Pradolina Dębnicy" i zielony "Zwiniętych Torów"/Greenway. Dochodzimy do ronda i skręcamy w lewo w ulicę Zdrojową. Po lewej mijamy zabytkowe budynki uzdrowisk i Park Zdrojowy. Po raz kolejny spotykamy się ze szlakiem pieszym czerwonym "Solnym" oraz czarnym "Przyrodniczym DPK". Na drugim skrzyżowaniu wraz z niebieskim szlakiem pieszym skręcamy w prawo w ulicę Kościuszki, przechodzącą później w Grunwaldzką. Wchodzimy w deptak. Zaczynamy poruszać się wzdłuż pieknie wyremontowanych kamieniczek. Po lewej widoczna bryła kościoła z 1343 roku. Tam też urokliwy rynek miejsci - znajduje się tutaj informacja turystyczna. Idąc deptakiem mijamy sklepy, kawiarenki i bary. Warto skorzystać z oferty po 15 kilometrowym marszu. Dochodzimy do Policji i za budynkiem skręcamy w prawo. Po chwili jesteśmy na ulicy Wojska Polskiego i ponownie skręcamy w prawo. Po minięciu placy Tysiąclecia po lewej stronie przechodzimy w lewo przez ulicę i dochodzimy do początku/końća szlaku przy dworcu PKS. Odcinek z miejscowymi utrudnieniami na drogach polnych i ścieżkach - utrudnienie dla rowerzystów.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy jako złe i niedostateczne. Szlak wymaga pilnej renowacji a turyści w wielu miejscach nie poradzą sobie bez mapy.
- Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 15,10 km
- Łączna wysokość podejść na trasie 184 metrów (7,7 km)
- Łączna ilość zejść na trasie 184 metrów (7,4 km)
- Wysokość względna minimalna 71 metrów
- Wysokość względna maksymalna 119 metrów
Mapa dedykowana przez nas do pokonywania szlaku
Przy opracowaniu szlaku korzystaliśmy również z informacji ze strony "Historia Świdwina" - www.swidwin.prv.pl
|