ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS B臉DZIE NA https://www.wedrujznami.pl/P-Y-ZSD-071
NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1091-y
PRZEBIEG SZLAKU: PO艁CZYN ZDRÓJ PKS - DROGA 162 - 艁臉呕EK - PRZYRÓWKO - DROGA 152 - PARK ZDROJOWY - DROGA 163 - PO艁CZYN ZDRÓJ PKS
NAZWA SZLAKU: SZLAK SPACEROWY WOKÓ艁 PO艁CZYNA ZDROJU
NADLE艢NICTWA: PO艁CZYN ZDRÓJ
GMINY: PO艁CZYN ZDRÓJ (powiat 艣widwi艅ski)
NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LE艢NA, BRUK, POLNE.
KOLOR: 呕Ó艁TY (malowane znaki)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIAMY NA 2004 ROK
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
D艁UGO艢膯: 15,10 km
WA呕NE UWAGI:
- Szlak ma charakter OKR臉呕NY.
- Szlak z wieloma w臋z艂ami z innymi szlakami turystycznymi co pozwala na pe艂n膮 wariantowo艣膰 naszych w臋drówek.
- Typowy szlak spacerowy. Mo偶na go podzieli膰 na dwa dni - propozycja po艂czy艅ska.
- W 2011 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia s膮 w wiekszo艣ci stare, a wielu miejscach wogóle ich brakuje. Na odcinku wspólnego przebiegu ze szlakiem czerwonym znaki miejscami odnowione.
- Szlak trudno przejezdny na polach.
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak nale偶y do szlaków do艣膰 艂atwych. Jedyne utrudnienia wyst臋puj膮 na odcinkach polnych - wskazane w opisie. Szlak przebiega równie偶 po mie艣cie, co umo偶liwia nam poznanie tej ciekawej miejscowo艣ci. Szlak wielokrotnie krzyzuje si臋, lub wspólnie przebiega z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi:
- Pieszy niebieski "Szwajcaria Po艂czy艅ska" (liniowy do Czaplinka, 59,60 km)
- Pieszy czerwony "Solny" (tranzytowy z Ko艂obrzegu do Czaplinka, 158 km)
- Pieszy czarny "Przyrodniczy DPK" (liniowy z Po艂czyna do Lubieszewa 71 km)
- Rowerowy czerwony "Szwajcarii Po艂czy艅skiej" (du偶a p臋tla 34 km)
- Rowerowy niebieski "Pradolina D臋bicy" (du偶a p臋tla 21 km)
- Rowerowy zielony "Zwini臋tych Torów (liniowy do Z艂ocie艅ca 27 km)
- Rowerowy zielony GREENWAY "Naszyjnik Pó艂nocy" (praktycznie wspólny przebieg, ze szlakiem "Zwini臋tych Torów")
Zapraszamy do spaceru, gdy偶 naprawd臋 warto, szczególnie gdyby zosta艂 odnowiony na ca艂ej d艂ugo艣ci..
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Po艂czyn Zdrój PKS - w臋ze艂 szlaków, 5,40 km (5,40) - (1,2,1)
Odcinek bardzo 艂atwy. Poruszamy si臋 ulicami miasta Po艂czyn Zdrój, drog膮 wyjazdow膮 oraz drogami utwardzonymi i polnymi. Na nich sporo nierówno艣ci co mo偶e troszk臋 utrudni膰 przejazd rowerem..
Poczatek/koniec szlaku przy dworcu PKS w Po艂czynie. Tu rownie偶 poczatek pozosta艂ych szlaków pieszych - niebieski "Szwajcaria Po艂czy艅ska", czarny "Przyrodniczy DPK" oraz przechodzi czerwony "Solny". Ruszamy z Placu Tysi膮clecia - tutaj umiejscowiony jest pomnik po艣wi臋cony poleg艂ym w walkach 偶o艂nierzom. Poruszamy si臋 ulic膮 Piwn膮. Na najbli偶szym skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo - szlakie piesze czarny i czerwony w prawo. Po oko艂o 100 metrach, przed budynkiem nadle艣nictwa, skr臋camy w prawo w ulic臋 Mieszka I. Mijamy budynek szko艂y i dochodzimy d skrzy偶owania z którego wida膰 budynek stra偶y po偶arnej. Skr臋camy lewo i idziemy wzd艂u偶 ogrodzenia. Nasza droga zmienia si臋 w drog臋 poln膮. Na drugim skrzyzowaniu na wysoko艣ci wi臋kszego oczka wodnego, skr臋camy w lewo - ulica Sportowa. Dochodzimy do stadionu sportowego i ulicy 15 Grudnia (droga wojewódzka nr 172) i skr臋camy w prawo. Ponownie idziemy asfaltem, jednak pami臋tajmy o lewej stronie ulicy i marszu poboczem - ruchliwa droga. Wychodzimy z miasta. Tu偶 przed torami szlak skr臋ca w lewo, jednak my musimy uda膰 si臋 kilkadziesi膮t metrów dalej i skr臋ci膰 w kolejny zjazd z drogi w lewo. Powodem jest wykupienie dzia艂ki i budowa domu na drodze któr膮 przebiega szlak - bardzo nieuprzejmy w艂a艣ciciel. Kilkadziesi膮t metrów od zejs膰ia przechodzimy tory i skr臋camy w prawo. Od tego miejsca drog膮 poln膮, miejscami nierówn膮, poruszamy si臋 w kierunku pó艂nocnym, maj膮c po prawej stronie sady. Po oko艂o 700 metrach skr臋camy w lewo, przechodzimy przez niewielki strumyczek, majac po lewej stronie stawik. Wchodzimy do osiedla domków jednorodzinnych. Skr臋camy w prawo i ulic膮 Poln膮 dochodzimy do ulicy Traugutta. Tutaj 艂膮czymy si臋 ze szlakami; pieszym czerwonym "Solny" i niebieskim rowerowym "Pradolina D臋bnicy". Skr臋camy w prawo dobr膮 drog膮 utardzon膮 docieramy do skraju lasu, mijaj膮c po obydwu stronach ma艂e jeziorka i budynki. Tutaj koniec naszego odcinka. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.
Odcinek drugi, w臋ze艂 szlaków - droga 152, 8,80 km (3,40) - (2,3,3)
Odcinek na terenach polnych trudny. Poruszamy si臋 drogami polnymi, 艣cie偶kami i ulicami Po艂czyna -asfalt i bruk.
Tutaj mamy ma艂膮 propozycj臋 zmiany przebiegu naszej trasy. Zgodnie ze znakami powinni艣my i艣膰 oko艂o 250 metrów i skr臋c膰 w lewo w mocno zaro艣ni臋ta drog膮 w m艂odym lesie - tutaj na pó艂noc odchodzi szlak pieszy czerwony "Solny" i niebieski rowerowy "Pradolina D臋bnicy". My za艣 proponujemy skr臋ci膰 w lewo w pierwsz膮 drog臋. Po chwili skr臋camy 90 stopni w prawo i po 100 metrach wchodzimy na szlak o wiele lepsz膮 drog膮. Na skrzy偶owaniu skr臋camy w lewo. Do艣膰 dobr膮 drog膮 le艣n膮 poruszamy si臋 w kierunku wschodnim - ciekawostka po lewej mijamy 艂膮ki borowinowe. Mijamy dukt z prawej i na rozwidleniu skr臋camy w lewo skos a po chwili ponownie w lewo. Na rozwidleniu przed jeziorkiem skr臋camy w prawo skos. Wyje偶d偶amy na pole. Tutaj niestety nasza droga polna staje si臋 nierówna i zarastajaca. Pierwotnie idzie zaro艣ni臋tym w膮wozikiem. Jednak rowerzy艣ci musz膮 porusza膰 si臋 skrajem pola, najlepiej z lewej strony zaro艣ni臋tej drogi. Doje偶d偶amu do brukowej drogi - ulica M艂y艅sk i skr臋camy w lewo.( opcja - po wyj艣ciu z lasy skr臋camy w pierwsz膮 drog臋 poln膮 w prawo. Po 120 metrach skr臋camy 艂ukiem w lewo i zje偶d偶amy do ulicy M艂y艅skiej. Skr臋camy w lewo by po chwili brukiem dotrze膰 do szlaku). M艂y艅sk膮 dochodzimy do zabudowa艅 i skr臋camy w prawo w drog臋 pomi臋dzy nimi. Poruszamy sie w kierunku wschodnim. po oko艂o 600 metrach skr臋camy w drog臋 w lewo i idziemy na po艂udnie. Przechodzimy rzek臋 Wogr臋 oraz po chwili tory kolejowe. Nastepnie drog膮 w lekkim w膮wozie idziemy pod gór臋. Po lewej mijamy zak艂ad i wychodzimy na drog臋 wojewódzk膮 nr 152. Odcinek drugi w kilku miejscach jest troszk臋 m臋cz膮cy szczególnie dla rowerzystów. Nierówna miejscami droga utrudnia te偶 marsz nordic walking.
Odcinek trzeci, droga 152 - Po艂czyn Zdrój PKS, 15,10 km (6,30) - (1,2,2)
Odcinek z miejscowymi utrudnieniami dla rowerzystów. Poruszamy si臋 ulicami Po艂czyna, 艣cie偶kami i drogami parku zdrojowego, 艣cie偶ki.
Skr臋camy w lewo i ruchliw膮 drog膮 asfaltow膮 (ul. Koszali艅ska) idziemy w kierunku Po艂czyna - uwaga ruch lewostronny, poboczem! Po oko艂o 450 metrach skr臋camy w prawo - ulica Ko艂obrzeska. Mijamy domki jednorodzinne. Ko艅膰zy si臋 dobra drog膮 i wchodzimy w 艣cie偶k臋 na ma艂ej grobli maj膮c po lewej p艂yn膮c膮 Wogr臋. Przechodzimy ma艂y strumyk po k艂adce. Wracam z powrotem na lepsza drog臋 i wchodzimy w osiedle domków jednorodzinnych. Dochodzimy do ulicy Chrobrego i skr臋camy w prawo. Ponownie wychodzimy z miasta id膮c w kierunku zachodnim. Przed sadami skr臋camy w lewo i drog膮 poln膮 idziemy a偶 do drogi asfaltowej. Skr臋camy w prawo a po 50 metrach w lewo. Dró偶ka poln膮 a potem 艣cie偶k膮 poruszamy si臋 wzd艂u偶 strumienia wpadaj膮cego do Wogry. Docieramy do ulicy Sobieskiego - tutaj w臋ze艂 szlaków pieszych; czarny "Przyodniczy DPK" i czerwony "Solny" oraz rowerowych; czerwony "Szwajcaria Po艂czy艅ska" i zielony "Szlak Zwini臋tych Torów"/Greenway. Sobieskiego poruszamy si臋 kilkadziesi膮t metrów i skr臋camy w lewo. Schodzimy do rzeki Wogry i kierujemy si臋 drog膮 na wschód. Wychodzimy z parku napole i po 450 metrach dochodzimy do drogi nr 173 - ulica Solankowa. Skr臋camy w lewo i po chwili w prawo ponownie w drog臋 poln膮 miejscami nierówn膮. Po lewej stronie mijamy stacj臋 benzynow膮 i wychodzimy na ulic臋 Warszawska - droga nr 163. Skr臋camy w lewo i asfaltem idziemy w kierunku Po艂czyna Zdroju. Na skrzy偶owaniu ze stra偶ack膮 w臋偶e艂 szlaków, pieszego niebieskiego "Szwajcaria Po艂czy艅ska" z którym nasz szlak jest zblokowany a偶 do samego PKS oraz rowerowe czerwony "Szwajcaria Po艂czy艅ska", niebieski "Pradolina D臋bnicy" i zielony "Zwini臋tych Torów"/Greenway. Dochodzimy do ronda i skr臋camy w lewo w ulic臋 Zdrojow膮. Po lewej mijamy zabytkowe budynki uzdrowisk i Park Zdrojowy. Po raz kolejny spotykamy si臋 ze szlakiem pieszym czerwonym "Solnym" oraz czarnym "Przyrodniczym DPK". Na drugim skrzy偶owaniu wraz z niebieskim szlakiem pieszym skr臋camy w prawo w ulic臋 Ko艣ciuszki, przechodz膮c膮 pó藕niej w Grunwaldzk膮. Wchodzimy w deptak. Zaczynamy porusza膰 si臋 wzd艂u偶 pieknie wyremontowanych kamieniczek. Po lewej widoczna bry艂a ko艣cio艂a z 1343 roku. Tam te偶 urokliwy rynek miejsci - znajduje si臋 tutaj informacja turystyczna. Id膮c deptakiem mijamy sklepy, kawiarenki i bary. Warto skorzysta膰 z oferty po 15 kilometrowym marszu. Dochodzimy do Policji i za budynkiem skr臋camy w prawo. Po chwili jeste艣my na ulicy Wojska Polskiego i ponownie skr臋camy w prawo. Po mini臋ciu placy Tysi膮clecia po lewej stronie przechodzimy w lewo przez ulic臋 i dochodzimy do pocz膮tku/ko艅膰a szlaku przy dworcu PKS. Odcinek z miejscowymi utrudnieniami na drogach polnych i 艣cie偶kach - utrudnienie dla rowerzystów.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2011 roku okre艣lamy jako z艂e i niedostateczne. Szlak wymaga pilnej renowacji a tury艣ci w wielu miejscach nie poradz膮 sobie bez mapy.
- Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane s膮 w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 15,10 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 184 metrów (7,7 km)
- 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 184 metrów (7,4 km)
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 71 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 119 metrów
Mapa dedykowana przez nas do pokonywania szlaku
Przy opracowaniu szlaku korzystali艣my równie偶 z informacji ze strony "Historia 艢widwina" - www.swidwin.prv.pl
|