Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1093-czarny, POŁCZYN ZDRÓJ PKS - LUBIESZEWO PKS, 70,8 km "Szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego"
ZP-1093-czarny, POŁCZYN ZDRÓJ PKS - LUBIESZEWO PKS, 70,8 km "Szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego"

NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1093-S

PRZEBIEG SZLAKU: POŁCZYN ZDRÓJ PKS - BORKOWO - WILCZE JARY - KŁOKOWKO - NOWY TOPORZYK - KŁOKOWO - JEZ. KŁOKOWSKIE - LIPNO - CZARNKOWIE - ŚMIDZIĘCINO - LIPNO (kol. Bolegożyn) - URAZ - JAŹWINY - MĘCIDÓŁ - MAŁOBÓR - WARNIŁĘG - KOLONIA NOWE WOROWO - STARE WOROWO - CIESZYNO DRAWSKIE - LESNICZÓWKA ZŁOCIENIEC - ZŁOCIENIEC - JEZ. KAŃSKO - KOLONIA KOSOBUDY - GÓRA LISICA - LUBIESZEWO PKS

NAZWA SZLAKU: SZLAK PRZYRODNICZY DRAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

NADLEŚNICTWA: ZŁOCIENIEC, POŁCZYN ZDRÓJ

GMINY: POŁCZYN ZDRÓJ (powiat świdwiński), OSTROWICE (powiat drawski, ZŁOCIENIEC (powiat drawski)

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE, DROGI BETONOWE, BRUK, POLNE

KOLOR: CZARNY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIAMY NA 2004 ROK

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

DŁUGOŚĆ: 71,50 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter LINIOWY. 
 2. Szlak z wieloma węzłami z innymi szlakami turystycznymi co pozwala na pełną wariantowość naszych wędrówek.
 3. Długość szlaku umożliwia planowanie 3-4 dniowej wędrówki. Na trasie pola biwakowe (również dzikie) oraz spora ilość agroturystyk i kwater.
 4. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia są w wiekszości stare a a wielu miejscach wogóle ich brakuje. Dość trudno jest pokonać szlak bez mapy. Miejscami szlak odnowiony ale bez ładu i składu. Na odcinku zblokowanym ze szlakiem pieszym czerwonym "Solnym" pozostawione puste miejsca bez czarnego koloru - odnowiono tylko i wyłącznie szlak czerwony - TAK NIE WOLNO !!!!
 5. Szlak trudno przejezdny w okolicach jezior oraz na Wilczych Jarach

 Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz całkowity oraz pomiędzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak należy do szlaków łatwych. Posiada jednak kilka trudniejszych odcinków. Jest to dość długi szlak i warto przy planowaniu jego pokonania zaplanować noclegi. Infromacje można uzyskać choćby w Informacji Turystycznej na rynku w Połczynie Zdroju lub w Złocieńcu. Szlak prawie na całej długości przebiega po terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego.  Szlak przebiega w pobliżu punktów widokowych w Ogartówku, Dolinie Pięciu Jezior, Luboradzy, Parchlinie, Uradzu, Kuszewie, Sikorach i Czaplinku. Prowadzi wzdłuż rynien jeziornych i wzg orzami moreny czołowej. Zapraszamy do spaceru, gdyż naprawdę warto, szczególnie gdyby został odnowiony na całej długości..

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Połczyn Zdrój PKS - Borkowo, 3,63 km (3,63) - (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy. Poruszamy się ulicami miasta Połczyn Zdrój, alejami Parku Zdrojowego i drogą wyjazdową o utwardzonej powierzchni. Poczatek/koniec szlaku przy dworcu w Połczynie. Tu rownież poczatek pozostałych szlaków. Zapraszamy oczywiście do zwiedzenia miasta - a warto!

Ruszamy z Placu Tysiąclecia - tutaj umiejscowiony jest pomnik poświęcony poległym w walkach żołnierzom. Na całym odcinku nasz szlak zblokowany jest z różnymi szlakami pieszymi i rowerowymi. My kierujemy się za znakami koloru czarnego (oraz czerwonego "Solny"). Skręcamy w lewo i idziemy ulicą Piwną do skrzyzowania z ulicą 15 grudnia. My skręcamy w prawo - szlak pieszy żólty "Połczyński" w lewo. Mijamy budynki browaru i dochodzimy do ulicy Wojska Polskiego. Po chwili dochodzimy do ronda. Wchodzimy w ulicę Zdrojową i wchodzimy w zabytkową dzielnicę zdrojową Połczyna - dochodzi do nas pieszy szlak niebieski "Szwajcarii Połczyńskiej" oraz szlaki rowerowe - zielony "Szlak Zwiniętych Torów", czerwony "Szwajcarii Połczyńskiej", niebieski "Pradolina Dębicy"). To własnie tutaj odnajdziemy szereg obiektów z XIX i pocz. XX wieku. Na skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki (odchodzącą do centrum) odchodzą nią szlaki piesze - niebieski i żółty. My poruszamy się dalej Zdrojową aż do skrzyżowania z Gwardii Ludowej. Odchodzi od nas na chwilę zielony szlak rowerowy - ponownie łączymy się z nim na ul. Sobieskiego. Tutaj skręcamy w lewo i dochodzimy do parku Zdrojowego. Spora część parku utrzymana jest w stylu francuskim z klombami, stawem z fontanną i alpinarium oraz amfiteatrem na 2 300 widzów. Część południowa o charakterze krajobrazowym skupia 60 gatunków drzew i krzewów, między innymi 9 odmian świerków, 4 gatunki jodły, orzech czarny i szary, a także skrzydłorzech kaukaski i orzesznik gorzki. W zachodniej części parku między innymi stawy i ścieżka zdrowia. Niedaleko jest również do połczyńskiego zamku. Po wejściu do parku skręcamy w aleję w prawo i po przejściu przez mostek nad Wogrą wchodzimy w ulicę Sobieskiego - skręt w lewo (od tego miejsca do końca odcinka wspólny przebieg ze szlakiem pieszym czerwonym "Solnym", oraz rowerowymi zielonym "Zwiniętych Torów" i czerwonym "Szwajcarii Połczyńskiej"). Idąc za znakami szlaków mijamy po lewej stronie stawy oraz małe kąpielisko i jezioro Zalew aby po chwili dojść do skrzyżowania - droga odbija w prawo i doprowadza nas do Uzdrowiska "Borkowo". Tutaj umiejscowione jest nowiutkie Schronisko Młodzieżowe "TADEUSZÓWKA", po byłym zakładzie leczniczym. Bardzo polecamy to miejsce jak wypadowe na wszystkie szlaki połczyńskie jak i do zwykłego odpoczynku na szlaku. Tanie noclegi, świetnie wyposażone pokoje i kuchnia i naprawdę miła obsługa - podczas prac byliśmy tam dwukrotnie. Recepcja schroniska w budynku sanatorium. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek drugi, Borkowo - Kłokowo, 11,00 km (7,37) - (2,2,2)

Odcinek na całej długości porusza się głownie drogami polno-leśnymi. Najtrudniejszy odcinek szlaku jest na początku, z powodu strumieni przepływających jarami - brak mostków, miejscami teren podmokły. Spore utrudnienie dla turystów. Ten odcinek możemy ominąć poruszając się za znakami rowerowego szlaku czerwonego "Szwajcarii Połczyńskiej" który okrąża jary i wraca do naszego szlaku.

Poruszamy się dalej utwardzoną drogą. Po chwili odchodzą od nas szlaki rowerowe w kierunku Górek (proponowany objazd szlakiem czerwonym rowerowym jak w opisie wyżej). Idziemy dalej za znakami czarnymi i czerwonymi i wchodzimy w Wilcze Jary. Przecinamy wąwozy, wielokrotnie przechodzimy strumyki i mijamy liczne źródliska. Odcinek o utrudnionym przejeździe i przejściu. Dochodzimy do węzła szlaków turystycznych. Ponownie dochodzi do nas od zachodu czerwony szlak rowerowy  oraz konny szlak "Pojezierza Drawskiego". Na tym węźle szlaków turystycznych pieszy szlak czerwony "Solny", rowerowy czerwony "Szwajcarii Połczyńskiej", konny "pojezierza Drawskiego" odchodzi na południowy zachód. My zaś dochodzimy do utwardzonej drogi przeciwpożarowej nr 7, którą polecamy do przejścia i wraz z szlakiem konnym poruszamy się aż do drogi nr 173 - uwaga na turystów konnych ! (turystom rowerowym proponujemy skręt w lewo i dojechanie do skraju lasu w kierunku południowym). Przecinamy szosę i wgłębiamy się w las dalej drogą przeciwpożarową. Uwaga ! Dochodzimy do skrzyżowania, skręcamy w lewo i wchodzimy na wzniesienie. Tu po lewej, na zakręcie drogi w prawo, w odległości 100 metrów od szlaku, znajduje się pierścieniowate grodzisko wyżynne z VIII - X wieku. 100 metrów za grodziskiem schodzimy z drogi utwardzonej w prawo zarastającą dróżką i wychodzimy na skraj lasu. W lewo odbija od nas konny szlak "Pojezierza Drawskiego". Naprzeciw - na wzniesieniu za polem, wśród innych drzew wyraźnie wybija się korona pomnikowego cyprysika. Podążamy drogą wiodącą skrajem lasu i pól na zachód. Droga jest pełna kamieni i jest mocno nierówna. Dochodzimy do drogi polnej idącej skrajem lasu nieopodal domku jednorodzinnego. Tutaj możemy podziwiać pomnikowy, dwupienny dąb. Drogą szutrową dochodzimy z powrotem do szosy nr 173 i skręcamy w lewo (łączymy się z wcześniej proponowanym objazdem). UWAGA poruszamy się poboczem lewą stroną ! Od razu rzuca nam się w oczy wysoka budowla z antenami - wieża telewizyjna. Mijamy osadę Nowy Toporzyk i dochodzimy do skrzyżowania z drogą szutrową. Tutaj ponownie łączymy się z pieszym szlakiem czerwonym "Solnym". Idziemy dalej poboczem szosy aż do przystanku PKS Kłokowo. Tutaj również dochodzi ponownie do nas czerwony szlak rowerowy "Szwajcarii Połczyńskiej". Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking oprócz odcinków w opisie wyżej - zaproponowane jest obejście/objazd. Rowerowych twardzieli zapraszamy do walki na leśnych odcinkach Wilczych Jarów i dalszego odcinka leśnego.

Odcinek trzeci, Kłokowo - Wola Góra, 15,50 km (4,50) - (1,1,1)

Dość łatwy odcinek dla każdej formy turystyki kwalifikowanej. Poruszamy się głównie drogami leśnymi utwardzonymi, asfaltem i brukiem.

Skręcamy w droge asfaltową w odchodzącą od szosy nr 173 na południowy wschód w kierunki wsi Kłokowo. Na całym odcinku pomiarowy wspólny przebieg z czerwonym rowerowym i pieszym szlakiem. W Kłokowie możemy podziwiać pomnikową grabowo-bukową aleję oraz park podworski z XIX wieku z folwarczym dziedzińcem. Po chwili dochodzimy do jeziora Kłokowskiego. Tutaj możemy odpocząć ale i również pobiwakować. Umiejscowiony jest tu również parking., wiata, miejsce ogniskowe no i oczywiście plażyczka (idealna propozycja noclegu w formie biwaku, na tym szlaku - dzień 1). Po odpoczynku ruszamy dalej. Na wysokości przystanku PKS Lipne, możemy skręcić w droge polną i dojść do przedwojennego cmentarza z którego okolic rozciaga się widok na jezioro. Za cmentarzem skręcamy w prawo i wracamy na nasz szlak. Jeśli nie idziemy dalej szosą, aby po chwili skręcić w lewą w drogę przeciwpożarową (drogowskaz na wieżę widokową). Leśną drogą utwardzoną poruszamy się aż do węzła szlaków niedalego Wolej Góry i samej wieży widokowej. Na węźle kończymy ten odcinek szlaku. Szlak pieszy i rowerowy odchodzi w kierunku wieży - proponujemy przejście za znakami i wejście na wieżę. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłosników nordic walking.

Odcinek czwarty, Wola Góra - Czarnkowie, 18,30 km (2,80) - (1,1,1)

Odcinek łatwy, droga leśna dobrej jakości. Poruszamy się w dużej mierze drogami pożarowymi.

Po odejsćiu szlaków czerwonych skręcamy w prawo i drogami leśnymi kierując się łukiem w lewo, dojeżdżamy do drogi brukowej, prowadzącej do wsi Czarnkowie. Na skrzyżowaniu węzeł ze szlakami rowerowymi czerwonym "Szwajcarii Połczyńskiej" oraz niebieskim "Pradoliny Dębnicy". Odnajdziemy również tutaj kamienny drogowskaz przedwojenny. Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek piąty Czarnkowie - Lipno (kol. Bolegożyn), 24,20 km (5,90) - (2,2,2)

Odcinek szlaku dzielimy na dwie części. Pierwsza do osadyi Śmidzięcino jest łatwy i bezproblemowy, idący droga utwardzoną i troszkę nierównym brukiem, zaś drugi idzie drogą polną, miejscami zarośniętą jak i rozjeżdżoną oraz fragmentem starej lini kolejki wąskotorowej - całkowicie zarośnięta i poruszamy się skrajem pola co jak wiemy po deszczach jest kłopotliwe. Dlatego też rowerzystom i miłośnikom nordic walkingu chcących wygodniejszej drogi, polecamy zejście drogą do Bolegożyna i dalej asfaltem do Uraza/Jaźwin, gdzie ponownie połączymy się z naszym szlakiem (za znakami czerwonego szlaku rowerowego).

Skręcamy w prawo i dochodzimy do Czarnkowia. We wsi znajdziemy zabytkowy kościółek z XIX wieku wraz z przykościelnym mentarzem ewangelickim. Na nim odnajdziemy chroniony bluszcz pospolity oraz pomnik poświęcony mieszkańcom poległym podczas I Wojny Światowej. Ponadto odnajdziemy zabudowę pod opieką konserwatorską w tym dom szachulcowy z 2 polowy XIX wieku. Idziemy dalej elegancką drogą brukową w kierunku południowo-wschodnim. Na skrzyżowaniu przy drugim kamiennym drogowskazie skręcamy w prawo. W tym miejscu ponownie żegnamy się ze szlakami rowerowymi. Czerwony odbija w kierunku Doliny Pięciu Stawów a niebieski w kierunku Kluczewa i dalej Starego Drawska. drogą brukową docieramy do Śmidzięcina. Po drodze mijamy pomnikową grupę jaworów, pomnikowy dąb szypułkowy i bluszcze kwitnące. W opuszczonej wsi odnajdziemy przedwojenny cmentarz. Ruszamy dalej. Na rozjeździe skręcamy w lewo i poruszamy się drogą asfaltową do skrzyżowania z droga polną (tutaj również kamienny drogowskaz). Skręcamy w lewo i błotnistą drogą wchodzimy na górkę. Szlak idzie zarośniętym wąwozem - proponujemy równoległą wyjeżdżoną drogę lub przedzieranie się za znakami wąwozem. Droga dość trudna i raczej lepiej poruszać się skrajem pola - tutaj spore utrudnienia po deszczach. Docieramy do ruin PGR i osady Lipno (kolonia Bolegożyn). Tutaj uważamy na luźno puszczone psy. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami i utrudnieniami. Proponowany objazd drugiej części szlaku.

Odcinek szósty, Lipno - Uraz, 28,40 km (4,20) - (2,2,2)

Odcinek szlaku o średnim stopniu trudności z utrudnieniem dla rowerzystów gdy szlak idzie wzdłuż jeziora Drawskiego. Tutaj średnia jakość dróg i ścieżek leśnych. Dla lubiących łatwiejszą trasę propozycja dojechania/dojścia do Bolegożyna i skręcenie w lewo do Uraza/Jaźwin, gdzie spotykamy się z naszym szlakiem. UWAGA - w Bolegożynie polecamy jedyne w Polsce i być może na świecie MUZEUM PGR. Naprawdę warto zboczyć na chwilę ze szlaku.

Ruszamy dalej elegancką, brukową drogą dojazdową do szosy (droga nr 93). Skręcamy w lewo skos i po chwili w prawo w prostopadłą drogę polną, lekko pod górkę. Zjeżdżamy nią do północnego krańca jeziora Drawskiego.  Schodzimy na ścieżkę biegnącą jego brzegiem i w prawo obchodzimy północny skraj ciągnącej się na przestrzeni 2,6 kilometra zatoki Kluczewskiej. W połowie zachodniego brzegu zatoki odchodzimy od niej w prawo pod górę i przez zagajniki, następnie drogą polną biegnącą równolegle do brzegów jeziora wychodzimy na szosę przed wsią Uraz. We wsi dobra baza noclegowa. Gdy skręcimy w lewo dojdziemy do końca drogi. Tutaj znajduje się mała przystań, z której możemy dostać się łodzią do ośrodka Hufca ZHP Czaplinek na półwyspie z drugiej strony zatoki. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami i utrudnieniami. Proponowany objazd drugiej części szlaku.

Odcinek siódmy Uraz - Męcidół, 35,50 km (7,10) - (1,3,2)

Odcinek dość łatwy oprócz utrudnienia gdy szlak idzie ścieżką wzdłuż brzegów jeziora Drawsko. Rowerzystom i miłośnikom NW proponujemy poruszać się szosą do Warniłegu, chyba że chcą dojść/dojechać na fajne miejsce odpoczynku nad jeziorem.

Skręcamy w prawo i drogą docieramy do szosy. Tutaj spotykamy się z czerwonym szlakiem rowerowym "Szlak Drawy", który towarzyszy nam do Warniłegu . Skręcamy w lewo i poruszamy się w kierunku południowym. Po drodze wchodzimy na wzniesienie, z którego roztacza się ładny widok na jezioro i Uraz. Docieramy do początku wsi Warniłegi i skręcamy w lewo w drogę polną (tutaj można zrezygnować z tego odcinka i poruszać się dalej szosą do centrum wsi). Drogą polną docieramy do ściany przybrzeżnego lasu i skręcamy w lewo ( gdy pójdziemy prosto fajne miejsce na odpoczynek lub biwak nad samym jeziorem).  Na skrzyżowaniu dróg polnych obniżamy się w lewo do jego brzegu i ścieżką wędrujemy dalej w prawo. Obchodzimy cypel, za którym dobrze widoczna jest wyspa Bielawa - znajduje się tam ciekawa ścieżka przyrodnicza. Brzegi jeziora porasta las liściasty, miejscami podmokły i trudno dostępny. Przy fundamentach - pozostałości dawnych budynków, przed okazałym bukiem, odchodzimy od jeziora w prawo na wzniesienie z pięknym starodrzewem bukowym i wychodzimy na skraj lasu. Drogą wiodącą początkowo skrajem podmokłego lasu, następnie w prawo przez pola, dochodzimy do osady Męcidół. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłosników nordic walking - z wyjatkiem krótkiego odcinka wskazanego w opisie.

Odcinek ósmy, Męcidół - Osada (kol. Nowe Worowo), 39,80 km (4,30) - (1,1,1)

Odcinek łatwy. Szlak przebiega po drodze asfaltowej, utwardzonej i polnej. Żadnych utrudnień.

 Utwardzoną droga docieramy do asfaltu i wsi Mącidoły. Dalej asfaltem dochodzimy do Warniłęgu. Po drodze mijamy po lewej grupę pomnikowych lip drobnolistnych. We wsi warto rzucić okiem na neoromański kościółek z 2 połowy XIX wieku, oraz park dworski z połowy XIX wieku z drzewostanem mieszanym, wyróżniają się: klon pospolity, świerk i dwie lipy drobnolistne. Za parkiem widoczne zabytkowe zabudowania dawnego folwarku. Na pierwszym planie murowany z kamienia dom zarządcy, za nim stajnia z kamienia i cegły z ozdobionymi krenelażem szczytami, a także obora, owczarnia i stodoła. W Warniłęgu rowerowy szlak czerwony "Szlak Drawy" odchodzi w kierunku Rzepowa, zaś my wchodzimy w drogę utwardzoną w kierunku Nowego Worowa. po około 1,3 km skręcamy w lewo aby drogą dojść do okazałego budynku z czerwoej cegły i budynków gospodarczych. Szlak przechodzi przez posesję prywatną - bardzo miły gospodarz. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłosników nordic walking.

Odcinek dziewiąty, Osada (kol. Nowe Worowo) - Stare Worowo, 42,00 km (2,20) - (2,3,3)

Odcinek bardzo trudny. Przebiega podmokłymi łąkami, ścieżkami i zagajnikiem. Rowerzystom proponujemy objazd  drogą Warniłęg - Stare Worowo (leśniczówka).

Na murze budynku, znajdziemy skręt szlaku kierujący na ścieżkę w kierunku zachodnim. Przechodzimy przez zagajnik i dochodzimy do podmokłego brzegu keziora Łąka. Tutaj ciężko będzie rowerzystom a nawet turystom pieszym. Skręcamy w prawo i obchodzimy jezioro drogą polną idącą skrajem pół na nadbrzeżnej skarpie. Zza drzew wyłania się nam widok Starego Worowa. Mijamy po drodze stary i zaniedbany cmentarz poniemiecki i wchodzimy do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo i rozpoczynamy zwiedzanie samej wioski. Znajdziemy tutaj zespół folwarczny z zabytkowymi budynkami sodoły, owczarni, kuźni i spichlerza i zrujnowanego dworu szachulcowego. Całość sąsiaduje z parkiem podworskim z przełomy XVIII/XIX wieku z bogatym drzewostanem wśród którego na uwagę zasługuje klon pospolity o obwodzie 470 cm jak i inne rodzime drzewa - klony, dęby, buki, klony, lipy. Kolejną niewątpliwą perełką na szlaku jest szachulcowy kościółek z 1689 roku z drewniana wieżą. Gdy jeszcze trochę poszperamy znajdziemy tablicę pamiątkową rodziny von Zadov oraz pomnikowe drzewa - kępa dębów szypułkowych. We wsi jest również miejsce odpoczynku z ławo-wiatą. Warto tutaj zatrzymać się na chwilę. Odcinek na całej długości. W Starym Worowie znowu spotykamy się z czerwonym szlakiem rowerowym "Szlak Drawy" - który odchodzi przy leśniczówce do Rzepowa. Na całej długości odcinek uciążliwy dla turystów pieszych i bardzo ciężki dla rowerzystów - proponowany objazd. 

Odcinek dziesiąty, Stare Worowo - węzeł szlaków, 46,80 km (4,80) - (1,2,1)

Odcinek dość łatwy. Przebiega głównie drogami polnymi i leśnymi, miejscami piaszczystymi i brukiem.

Wychodzimy ze Starego Worowa w kierunku południowym. Na rozwidleniu dróg, przy leśniczówce, szlak rowerowy odbija na Cieszyno zaś my wchodzimy na wprost w drogę polną. Po drodze mijamy małe jeziorka i oczka wodne, nadające uroku otaczającym nas terenom. Przechodzimy w drogę leśną i na skrzyżowaniu przed widocznymi budynkami fermy skręcamy w prawo. Lasem dochodzimy do drogi łączącej Rzepnowo z Cieszynem i skręcamy w lewo. Po około 500 metrach skręcamy w prawo. Na drodze krzyżujemy się z zielonym szlakiem rowerowym "Greenway". Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek jedenasty Węzeł szlaków - Cieszyno Drawskie, 50,50 km (3,70) - (1,1,1)

Schodzimy z drogi. Z ciekawostek - poruszamy się drogą po nasypie budowanej w latach 30/40 ubiegłego wieku autostrady Berlin-Królewiec. Dochodzimy do mostku nad rzeczką Miedznik. Stąd zobaczymy przyczółki wiaduktu. Za mostem skręcamy w prawo schodząc z nasypu w drogę z głęboczka. Tutaj też dochodzi do nas zielony szlak pieszy "Wzniesień Moreny Czołowej" idący z Czaplinka (ŻYDOWO). Idąc polami przecinamy tory kolejowe i docieramy do Cieszyna. Cieszyno to nie tylko atrakcje architektoniczne. To również węzłe szlaków turystycznych i bardzo atrakcyjne jezioro Siecino w okolicy z liczną bazą noclegową, kąpieliskami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. W Cieszynie spotykają się szlaki piesze (nasz i wspomniany wczesniej szlak zielony) oraz rowerowe; czerwony "Szlak Drawy", zielony "Zwiniętych Torów" oraz "Greenway" i niebieski "Dookoła Jeziora Siecino". Niewątpliwą atrakcją wsi jest eklektyczny pałac z wieżyczką widokową z 1901 roku z bardzo ładnie utrzymanem parkiem przypałacowym z 2 połowy XIX wieku - nauwagę zasługują; złotokap, oliwnik srebrzysty, daglezje zielone - o obwodach pni 230 i 235 cm), cyprysiki Lawsona - (dziewięć sztuk, obwody pni do 140 cm), jodły, świerki. Można udac się do niedalekiego kościoła szachulcowego z XIX wieku, zbudowanego na wcześniej stojącym tutaj kościole (starsze dolne partie budowli). Odnajdziemy również stary i zarośnięty cmentarz poniemiecki. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłosników nordic walking. 

Odcinek dwunasty, Cieszyno Drawskie - Złocieniec ul. Sportowa, 56,50 km (6,00) - 1,2,1

Odcinek łatwy z utrudnieniami dla rowerzystów. Poruszamy się asfaltem i drogami i ścieżkami leśnymi.

Po zwiedzeniu Cieszyna ruszamy dalej w kierunku Złocieńca. Na całej długości wspólny przebieg z zielonym szlakiem pieszym "Wzniesień Moreny Czołowej". Po prawej stronie szosy dochodzimy do jeziora Siecino, mijamy ładną i dużą plażę, gdzie oczywiście możemy poleniuchować. Idąc dalej docieramy do leżącego po lewej Rezerwatu Przyrody "Torfowisko nad jeziorem Morzysław Mały". Tuż przed jeziorem odbija od nas rowerowy szlak niebieski. My poruszamy się dalej szosą, aby w pewnym momencie przed skrzyżowaniem, zejśc w drogę leśna w lewo i po około 50 metrach skręcić w prawo. Tutaj spore utrudnienie dla rowerzystów, którym proponujemy jazdę szlakiem niebieskim rowerowym lub szosą. Poruszamy się ścieżką na nasypie, równolegle do szosy (w odległości od 50 do 150 metrów). Dochodzimy do drugiego rezerwatu przyrody "Jezioro Czarnówek". Mijamy go po lewej stronie. Tuż za jeziorem przecinamy niebieski szlak rowerowy "Dookoła Jeziora Siecino". Idąc dalej nasypem mijamy po lewej jezioro Dłusko i wychodzimy na leśniczówkę Złocieniec. Skręcamy w lewo i po chwili w prawo aby leśną drogą dojść do ulicy Sportowej w Złocieńcu. Tutaj węzeł ze wspomnianym wcześniej szlakiem rowerowym. Odcinek z lekkimi utrudnieniami dostępny dla miłośników nordic walking. Rowerzyści również sobie poradzą ale jeśli chcą wygodnej jazdy zapraszam do zaproponowanego wczesniej objazdu.

Odcinek trzynasty, Złocieniec ul. Sportowa - jezioro Kańsko, 65,90 km (9,30) - 1,2,1

Odcinek z miejscowymi utrudnieniami, szczególnie dla rowerzystów wzdłuż brzegów jeziora Kańsko. Polecamy im od wskazanego w opisie fragmentu poruszać się za znakami szlaku rowerowego zielonego, który łączy się z naszym szlakiem pieszym. Poruszamy się ulicami Złocieńca, drogami leśnymi (miejscami piaszczyste), ściezkami leśnymi i drogami polnymi.

Na ulicy Sportowej skręcamy w lewo i poruszamy się przez całe miasto. Jest to węzeł szlaków turystycznych rowerowych i pieszych a z przed dworca swój bieg rozpoczyna/kończy pieszy szlak zielony "Wziesieniami Moreny Czołowej". Spotykają się szlaki rowerowe:

 1. Zielony "Szlak Zwiniętych Torów", Połczyn Zdrój - Złocieniec
 2. Zielony "Jezioro Kańsko", Złocieniec - jez. Kańsko - Złocieniec
 3. Zielony "Greenway" (fragment - Złocieniec - Czaplinek)
 4. Żólty "Góra Lisica", Złocieniec - Darskowo - Rzęśnica - Kosobudy - Linowo - Lubieszewo - Stawno - Złocieniec
 5. Niebieski "Dookoła Jeziora Siecino" Złocieniec - Ostrowice - Złocieniec
 6. Czerwony "Szlak Drawy", Złocieniec - Warniłęg - Złocieniec
 7. Czarny "Dolina Wąsawy", Złocieniec - Wierzchówko - Wierzchowo - Złocieniec

Mijamy osiedle domków jednorodzinnych i przez most pokonujemy Drawę. Z mostu na prawo widok miasta ze stanicą wodną na pierwszym planie i wieżą zabytkowego kościoła w głębi. Ulicą Połczyńską dochodzimy do skweru z pomnikiem ofiar bolszewizmu. Tu odchodzimy w lewo ul. I Dywizji WP mając po lewej kolejno - remizę strażacką z czterokondygnacyjną wieżą i herbem miasta oraz budynek Szkoły Podstawowej Nr 1. dochodzimy do głównego skrzyżowania ulic, mając po lewej pomnik poświęcony żołnierzom poległym w obronie ojczyzny i naprzeciw - neogotycki budynek poczty z przełomu wieków. Stąd w prawo możemy dojść - ul. J. Piłsudskiego do zabytkowego centrum. Tam przy rynku m. in. ratusz z XVIII w., obecnie siedziba władz miejsko-gminnych, kościół gotycki dwunawowy p.w. Wniebowzięcia NMP z XV w. fundacji Wedlów z wysoką, neogotycką wieżą (1875 r.) zwieńczoną ośmiobocznym, piramidalnym hełmem, a także eklektyczne i secesyjne kamienice. Powrót do szlaku ul. 5-go Marca. Przecinając skrzyżowanie ul. Mickiewicza dochodzimy do Zakładów Przemysłu Lekkiego, przechodzimy przez most na Wąsawie i przed torami kolejowymi dochodzimy do ul. Dworcowej. Po lewej w głębi budynek dworca PKP oraz dworzec PKS. Skręcamy w prawo w ul. Dworcową i przechodzimy wzdłuż torów kolejowych do przejazdu drogowego ul. 5-go Marca. Zaraz za przejazdem skręcamy w prawo w ul. Drawską, mijamy z lewej położony w rozwidleniu dróg do Lubieszewa cmentarz komunalny. Dochodzimy do wiaduktu kolejowego nad główną szosą wylotową w kierunku Drawska. Odchodzimy wzdłuż parterowej zabudowy łukiem od torów i przed przejazdem kolejowym schodzimy z głównej szosy w lewo w ul. Brzozową. Przed nami kolonia domków jednorodzinnych. Skręcamy w pierwszą ulicę w lewo (Gdyńska) i opuszczamy miejską zabudowę wchodząc do młodego lasu sosnowego. Tutaj idąc za znakami poruszamy się dość dobrymi, lecz piaszczystymi drogami leśnymi (małe utrudnienie dla rowerzystów). Idziemy generalnie w kierunku południowo-zachodnim. Po dojściu do dużego skrzyżowania (droga pożarowa), skręcamy w prawo. Łączymy się tutaj z zielonym szlakiem rowerowym "Jezioro Kańsko".  Nowo wybudowaną drogą pożarową o nawierzchni z trelinki dojeżdżamy do jeziora Kańśko (pólnocny skraj). Jest tutaj punkt czerpania wody ale również doskonałe miejsce na chwlę odpoczynku na szlaku. Ruszamy dalej na szlak - rowerzystom proponujemy trasę  wraz ze szlakiem rowerowym droga pożarową. My zaś ruszamy wzdłuż brzegu jeziora ścieżką leśną. Poruszamy się wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Kańsko. Wychodzimy z lasu na otwarte tereny i idać dalej wzdłuż brzegu dochodzimy do pojedynczych zabudowań osady Jarosław. Wychodzimy na utwardzoną drogę i skręcamy w prawo. Tutaj ponownie spotykamy się z zielonym szlakiem rowerowym "Jezioro Kańsko" (opcja objazdu dla rowerzystów).Odcinek o utrudnionym pokonaniu dla rowerzystów i miłosników nordic walking - proponowany objazd. Pozostały odcinek dobry.

Odcinek czternasty Jezioro Kańsko - Lubieszewo PKS, 71,50 km (5,6) - 2,3,3

Odcinek trudny, miejscami spore kłopoty z poruszaniem się po zabłoconej drodze. Poruszamy się głównie drogami leśnymi i polnymi. Proponowany objazd/obejście - od Jarosławia poruszamy się na wschód. Dochodzimy do szosy i skręcamy w prawo. Szoda doprowadzi nas do Lubieszewa.

Poruszamy się w kierunku północno zachodnim. Mijamy skrzyżowanie - skręcamy w lewo skos (w prawo skos zabudowania koloni Kosobudy). Skręcamy w lewo w drogę leśno-polną o średniej nawierzchni. Miejscami możliwe błoto - niewielkie utrudnienia dla turystów. Poruszamy się na południe zarastającą drogą wśród podmokłych łąk i skrajem lasu. Przecinamy drogę polną (bruk) i wchodzimy prostopadle dalej w drogę leśno polną. Miejscami jest mocno zabłocona. Przechodzimy przez Górę Lisicę i wychodzimy z powrotem na pole. Tutaj już droga polna początkowo wyboista doprowadza nas do szosy. Skręcamy w prawo. Od tego miejsca wspólnie z szlakami pieszym i rowerowym dochodzimy po chwili do Lubieszewa PKS gdzie nasz szlak czarny kończy/rozpoczyna swój bieg. Lubieszewo leży nad jeziorem Lubie. W okolicach umiejscowionych jest wiele gospodarstw agroturystycznych, kwater pryatnych, ośrodków wypoczynkowych, póla biwakowo-namiotowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można polenuichować po kilkudniowym pokonywaniu naszego szlaku w każdych warunkach. Lubieszewo to również węzeł szlaków turystycznych. Przez wieś przechodzi pieszy szlak niebieski im I Warszawskiej Dywizji Kawalerii Drawsko -Iłowiec oraz rowerowy czerwony "Wokół Jeziora Lubie" okrężny z Drawska Pomorskiego. Ciekawym obiektem jest kościół z 1687 roku z ryglową wieżą kościoła.Ponadto umiejscowiony jest zespół pałacowo parkowy składający się z dworu z 2 połowy XIX wieku oraz zabytkowego parku z 1 połowy XIX wieku. W parku za pałacem odnajdziemy kamienny nagrobek poświęcony niemieckiemu żołnierzowi poległemu w I Wojnie Światowej. Ogólny pomnik poległych odnajdziemy na jednej z posesji prywatnych nad jeziorem, ktory niegdyś stał przy kościele. Może dlatego uchował się po wojnie w tak dobrym stanie.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy jako złe i niedostateczne. Szlak wymaga pilnej renowacji a turyści w wielu miejscach nie poradzą sobie bez mapy. Trochę lepsze oznakowanie na terenie gminy Ostrowice i Złocieniec.
 • Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 71,5 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie 351 metrów (52% trasy)
 3. Łączna ilość zejść na trasie 332 metrów (48% trasy)
 4. Wysokość względna minimalna 84 metry
 5. Wysokość względna maksymalna 184 metryMapa dedykowana przez nas do pokonywania szlaku


Wydawnictwo - EKO-MAP Świdwin www.ekomap.plPrzy opracowaniu szlaku korzystaliśmy również z informacji ze strony "Historia Świdwina" - www.swidwin.prv.pl

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist