Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 1

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI PIESZE » ZP-1093-czarny, PO艁CZYN ZDR脫J PKS - LUBIESZEWO PKS, 70,8 km "Szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego"
ZP-1093-czarny, PO艁CZYN ZDR脫J PKS - LUBIESZEWO PKS, 70,8 km "Szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego"

NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1093-S

PRZEBIEG SZLAKU: PO艁CZYN ZDRÓJ PKS - BORKOWO - WILCZE JARY - K艁OKOWKO - NOWY TOPORZYK - K艁OKOWO - JEZ. K艁OKOWSKIE - LIPNO - CZARNKOWIE - 艢MIDZI臉CINO - LIPNO (kol. Bolego偶yn) - URAZ - JA殴WINY - M臉CIDÓ艁 - MA艁OBÓR - WARNI艁臉G - KOLONIA NOWE WOROWO - STARE WOROWO - CIESZYNO DRAWSKIE - LESNICZÓWKA Z艁OCIENIEC - Z艁OCIENIEC - JEZ. KA艃SKO - KOLONIA KOSOBUDY - GÓRA LISICA - LUBIESZEWO PKS

NAZWA SZLAKU: SZLAK PRZYRODNICZY DRAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

NADLE艢NICTWA: Z艁OCIENIEC, PO艁CZYN ZDRÓJ

GMINY: PO艁CZYN ZDRÓJ (powiat 艣widwi艅ski), OSTROWICE (powiat drawski, Z艁OCIENIEC (powiat drawski)

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LE艢NA, 艢CIE呕KI LE艢NE, DROGI BETONOWE, BRUK, POLNE

KOLOR: CZARNY (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIAMY NA 2004 ROK

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

D艁UGO艢膯: 71,50 km

WA呕NE UWAGI:

  1. Szlak ma charakter LINIOWY. 
  2. Szlak z wieloma w臋z艂ami z innymi szlakami turystycznymi co pozwala na pe艂n膮 wariantowo艣膰 naszych w臋drówek.
  3. D艂ugo艣膰 szlaku umo偶liwia planowanie 3-4 dniowej w臋drówki. Na trasie pola biwakowe (równie偶 dzikie) oraz spora ilo艣膰 agroturystyk i kwater.
  4. W 2011 roku oznakowanie na ca艂ej d艂ugo艣ci szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia s膮 w wiekszo艣ci stare a a wielu miejscach wogóle ich brakuje. Do艣膰 trudno jest pokona膰 szlak bez mapy. Miejscami szlak odnowiony ale bez 艂adu i sk艂adu. Na odcinku zblokowanym ze szlakiem pieszym czerwonym "Solnym" pozostawione puste miejsca bez czarnego koloru - odnowiono tylko i wy艂膮cznie szlak czerwony - TAK NIE WOLNO !!!!
  5. Szlak trudno przejezdny w okolicach jezior oraz na Wilczych Jarach

 Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak nale偶y do szlaków 艂atwych. Posiada jednak kilka trudniejszych odcinków. Jest to do艣膰 d艂ugi szlak i warto przy planowaniu jego pokonania zaplanowa膰 noclegi. Infromacje mo偶na uzyska膰 cho膰by w Informacji Turystycznej na rynku w Po艂czynie Zdroju lub w Z艂ocie艅cu. Szlak prawie na ca艂ej d艂ugo艣ci przebiega po terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego.  Szlak przebiega w pobli偶u punktów widokowych w Ogartówku, Dolinie Pi臋ciu Jezior, Luboradzy, Parchlinie, Uradzu, Kuszewie, Sikorach i Czaplinku. Prowadzi wzd艂u偶 rynien jeziornych i wzg orzami moreny czo艂owej. Zapraszamy do spaceru, gdy偶 naprawd臋 warto, szczególnie gdyby zosta艂 odnowiony na ca艂ej d艂ugo艣ci..

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Po艂czyn Zdrój PKS - Borkowo, 3,63 km (3,63) - (1,1,1)

Odcinek bardzo 艂atwy. Poruszamy si臋 ulicami miasta Po艂czyn Zdrój, alejami Parku Zdrojowego i drog膮 wyjazdow膮 o utwardzonej powierzchni. Poczatek/koniec szlaku przy dworcu w Po艂czynie. Tu rownie偶 poczatek pozosta艂ych szlaków. Zapraszamy oczywi艣cie do zwiedzenia miasta - a warto!

Ruszamy z Placu Tysi膮clecia - tutaj umiejscowiony jest pomnik po艣wi臋cony poleg艂ym w walkach 偶o艂nierzom. Na ca艂ym odcinku nasz szlak zblokowany jest z ró偶nymi szlakami pieszymi i rowerowymi. My kierujemy si臋 za znakami koloru czarnego (oraz czerwonego "Solny"). Skr臋camy w lewo i idziemy ulic膮 Piwn膮 do skrzyzowania z ulic膮 15 grudnia. My skr臋camy w prawo - szlak pieszy 偶ólty "Po艂czy艅ski" w lewo. Mijamy budynki browaru i dochodzimy do ulicy Wojska Polskiego. Po chwili dochodzimy do ronda. Wchodzimy w ulic臋 Zdrojow膮 i wchodzimy w zabytkow膮 dzielnic臋 zdrojow膮 Po艂czyna - dochodzi do nas pieszy szlak niebieski "Szwajcarii Po艂czy艅skiej" oraz szlaki rowerowe - zielony "Szlak Zwini臋tych Torów", czerwony "Szwajcarii Po艂czy艅skiej", niebieski "Pradolina D臋bicy"). To w艂asnie tutaj odnajdziemy szereg obiektów z XIX i pocz. XX wieku. Na skrzy偶owaniu z ulic膮 Ko艣ciuszki (odchodz膮c膮 do centrum) odchodz膮 ni膮 szlaki piesze - niebieski i 偶ó艂ty. My poruszamy si臋 dalej Zdrojow膮 a偶 do skrzy偶owania z Gwardii Ludowej. Odchodzi od nas na chwil臋 zielony szlak rowerowy - ponownie 艂膮czymy si臋 z nim na ul. Sobieskiego. Tutaj skr臋camy w lewo i dochodzimy do parku Zdrojowego. Spora cz臋艣膰 parku utrzymana jest w stylu francuskim z klombami, stawem z fontann膮 i alpinarium oraz amfiteatrem na 2 300 widzów. Cz臋艣膰 po艂udniowa o charakterze krajobrazowym skupia 60 gatunków drzew i krzewów, mi臋dzy innymi 9 odmian 艣wierków, 4 gatunki jod艂y, orzech czarny i szary, a tak偶e skrzyd艂orzech kaukaski i orzesznik gorzki. W zachodniej cz臋艣ci parku mi臋dzy innymi stawy i 艣cie偶ka zdrowia. Niedaleko jest równie偶 do po艂czy艅skiego zamku. Po wej艣ciu do parku skr臋camy w alej臋 w prawo i po przej艣ciu przez mostek nad Wogr膮 wchodzimy w ulic臋 Sobieskiego - skr臋t w lewo (od tego miejsca do ko艅ca odcinka wspólny przebieg ze szlakiem pieszym czerwonym "Solnym", oraz rowerowymi zielonym "Zwini臋tych Torów" i czerwonym "Szwajcarii Po艂czy艅skiej"). Id膮c za znakami szlaków mijamy po lewej stronie stawy oraz ma艂e k膮pielisko i jezioro Zalew aby po chwili doj艣膰 do skrzy偶owania - droga odbija w prawo i doprowadza nas do Uzdrowiska "Borkowo". Tutaj umiejscowione jest nowiutkie Schronisko M艂odzie偶owe "TADEUSZÓWKA", po by艂ym zak艂adzie leczniczym. Bardzo polecamy to miejsce jak wypadowe na wszystkie szlaki po艂czy艅skie jak i do zwyk艂ego odpoczynku na szlaku. Tanie noclegi, 艣wietnie wyposa偶one pokoje i kuchnia i naprawd臋 mi艂a obs艂uga - podczas prac byli艣my tam dwukrotnie. Recepcja schroniska w budynku sanatorium. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek drugi, Borkowo - K艂okowo, 11,00 km (7,37) - (2,2,2)

Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci porusza si臋 g艂ownie drogami polno-le艣nymi. Najtrudniejszy odcinek szlaku jest na pocz膮tku, z powodu strumieni przep艂ywaj膮cych jarami - brak mostków, miejscami teren podmok艂y. Spore utrudnienie dla turystów. Ten odcinek mo偶emy omin膮膰 poruszaj膮c si臋 za znakami rowerowego szlaku czerwonego "Szwajcarii Po艂czy艅skiej" który okr膮偶a jary i wraca do naszego szlaku.

Poruszamy si臋 dalej utwardzon膮 drog膮. Po chwili odchodz膮 od nas szlaki rowerowe w kierunku Górek (proponowany objazd szlakiem czerwonym rowerowym jak w opisie wy偶ej). Idziemy dalej za znakami czarnymi i czerwonymi i wchodzimy w Wilcze Jary. Przecinamy w膮wozy, wielokrotnie przechodzimy strumyki i mijamy liczne 藕ródliska. Odcinek o utrudnionym przeje藕dzie i przej艣ciu. Dochodzimy do w臋z艂a szlaków turystycznych. Ponownie dochodzi do nas od zachodu czerwony szlak rowerowy  oraz konny szlak "Pojezierza Drawskiego". Na tym w臋藕le szlaków turystycznych pieszy szlak czerwony "Solny", rowerowy czerwony "Szwajcarii Po艂czy艅skiej", konny "pojezierza Drawskiego" odchodzi na po艂udniowy zachód. My za艣 dochodzimy do utwardzonej drogi przeciwpo偶arowej nr 7, któr膮 polecamy do przej艣cia i wraz z szlakiem konnym poruszamy si臋 a偶 do drogi nr 173 - uwaga na turystów konnych ! (turystom rowerowym proponujemy skr臋t w lewo i dojechanie do skraju lasu w kierunku po艂udniowym). Przecinamy szos臋 i wg艂臋biamy si臋 w las dalej drog膮 przeciwpo偶arow膮. Uwaga ! Dochodzimy do skrzy偶owania, skr臋camy w lewo i wchodzimy na wzniesienie. Tu po lewej, na zakr臋cie drogi w prawo, w odleg艂o艣ci 100 metrów od szlaku, znajduje si臋 pier艣cieniowate grodzisko wy偶ynne z VIII - X wieku. 100 metrów za grodziskiem schodzimy z drogi utwardzonej w prawo zarastaj膮c膮 dró偶k膮 i wychodzimy na skraj lasu. W lewo odbija od nas konny szlak "Pojezierza Drawskiego". Naprzeciw - na wzniesieniu za polem, w艣ród innych drzew wyra藕nie wybija si臋 korona pomnikowego cyprysika. Pod膮偶amy drog膮 wiod膮c膮 skrajem lasu i pól na zachód. Droga jest pe艂na kamieni i jest mocno nierówna. Dochodzimy do drogi polnej id膮cej skrajem lasu nieopodal domku jednorodzinnego. Tutaj mo偶emy podziwia膰 pomnikowy, dwupienny d膮b. Drog膮 szutrow膮 dochodzimy z powrotem do szosy nr 173 i skr臋camy w lewo (艂膮czymy si臋 z wcze艣niej proponowanym objazdem). UWAGA poruszamy si臋 poboczem lew膮 stron膮 ! Od razu rzuca nam si臋 w oczy wysoka budowla z antenami - wie偶a telewizyjna. Mijamy osad臋 Nowy Toporzyk i dochodzimy do skrzy偶owania z drog膮 szutrow膮. Tutaj ponownie 艂膮czymy si臋 z pieszym szlakiem czerwonym "Solnym". Idziemy dalej poboczem szosy a偶 do przystanku PKS K艂okowo. Tutaj równie偶 dochodzi ponownie do nas czerwony szlak rowerowy "Szwajcarii Po艂czy艅skiej". Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking oprócz odcinków w opisie wy偶ej - zaproponowane jest obej艣cie/objazd. Rowerowych twardzieli zapraszamy do walki na le艣nych odcinkach Wilczych Jarów i dalszego odcinka le艣nego.

Odcinek trzeci, K艂okowo - Wola Góra, 15,50 km (4,50) - (1,1,1)

Do艣膰 艂atwy odcinek dla ka偶dej formy turystyki kwalifikowanej. Poruszamy si臋 g艂ównie drogami le艣nymi utwardzonymi, asfaltem i brukiem.

Skr臋camy w droge asfaltow膮 w odchodz膮c膮 od szosy nr 173 na po艂udniowy wschód w kierunki wsi K艂okowo. Na ca艂ym odcinku pomiarowy wspólny przebieg z czerwonym rowerowym i pieszym szlakiem. W K艂okowie mo偶emy podziwia膰 pomnikow膮 grabowo-bukow膮 alej臋 oraz park podworski z XIX wieku z folwarczym dziedzi艅cem. Po chwili dochodzimy do jeziora K艂okowskiego. Tutaj mo偶emy odpocz膮膰 ale i równie偶 pobiwakowa膰. Umiejscowiony jest tu równie偶 parking., wiata, miejsce ogniskowe no i oczywi艣cie pla偶yczka (idealna propozycja noclegu w formie biwaku, na tym szlaku - dzie艅 1). Po odpoczynku ruszamy dalej. Na wysoko艣ci przystanku PKS Lipne, mo偶emy skr臋ci膰 w droge poln膮 i doj艣膰 do przedwojennego cmentarza z którego okolic rozciaga si臋 widok na jezioro. Za cmentarzem skr臋camy w prawo i wracamy na nasz szlak. Je艣li nie idziemy dalej szos膮, aby po chwili skr臋ci膰 w lew膮 w drog臋 przeciwpo偶arow膮 (drogowskaz na wie偶臋 widokow膮). Le艣n膮 drog膮 utwardzon膮 poruszamy si臋 a偶 do w臋z艂a szlaków niedalego Wolej Góry i samej wie偶y widokowej. Na w臋藕le ko艅czymy ten odcinek szlaku. Szlak pieszy i rowerowy odchodzi w kierunku wie偶y - proponujemy przej艣cie za znakami i wej艣cie na wie偶臋. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking.

Odcinek czwarty, Wola Góra - Czarnkowie, 18,30 km (2,80) - (1,1,1)

Odcinek 艂atwy, droga le艣na dobrej jako艣ci. Poruszamy si臋 w du偶ej mierze drogami po偶arowymi.

Po odejs膰iu szlaków czerwonych skr臋camy w prawo i drogami le艣nymi kieruj膮c si臋 艂ukiem w lewo, doje偶d偶amy do drogi brukowej, prowadz膮cej do wsi Czarnkowie. Na skrzy偶owaniu w臋ze艂 ze szlakami rowerowymi czerwonym "Szwajcarii Po艂czy艅skiej" oraz niebieskim "Pradoliny D臋bnicy". Odnajdziemy równie偶 tutaj kamienny drogowskaz przedwojenny. Odcinek dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek pi膮ty Czarnkowie - Lipno (kol. Bolego偶yn), 24,20 km (5,90) - (2,2,2)

Odcinek szlaku dzielimy na dwie cz臋艣ci. Pierwsza do osadyi 艢midzi臋cino jest 艂atwy i bezproblemowy, id膮cy droga utwardzon膮 i troszk臋 nierównym brukiem, za艣 drugi idzie drog膮 poln膮, miejscami zaro艣ni臋t膮 jak i rozje偶d偶on膮 oraz fragmentem starej lini kolejki w膮skotorowej - ca艂kowicie zaro艣ni臋ta i poruszamy si臋 skrajem pola co jak wiemy po deszczach jest k艂opotliwe. Dlatego te偶 rowerzystom i mi艂o艣nikom nordic walkingu chc膮cych wygodniejszej drogi, polecamy zej艣cie drog膮 do Bolego偶yna i dalej asfaltem do Uraza/Ja藕win, gdzie ponownie po艂膮czymy si臋 z naszym szlakiem (za znakami czerwonego szlaku rowerowego).

Skr臋camy w prawo i dochodzimy do Czarnkowia. We wsi znajdziemy zabytkowy ko艣ció艂ek z XIX wieku wraz z przyko艣cielnym mentarzem ewangelickim. Na nim odnajdziemy chroniony bluszcz pospolity oraz pomnik po艣wi臋cony mieszka艅com poleg艂ym podczas I Wojny 艢wiatowej. Ponadto odnajdziemy zabudow臋 pod opiek膮 konserwatorsk膮 w tym dom szachulcowy z 2 polowy XIX wieku. Idziemy dalej eleganck膮 drog膮 brukow膮 w kierunku po艂udniowo-wschodnim. Na skrzy偶owaniu przy drugim kamiennym drogowskazie skr臋camy w prawo. W tym miejscu ponownie 偶egnamy si臋 ze szlakami rowerowymi. Czerwony odbija w kierunku Doliny Pi臋ciu Stawów a niebieski w kierunku Kluczewa i dalej Starego Drawska. drog膮 brukow膮 docieramy do 艢midzi臋cina. Po drodze mijamy pomnikow膮 grup臋 jaworów, pomnikowy d膮b szypu艂kowy i bluszcze kwitn膮ce. W opuszczonej wsi odnajdziemy przedwojenny cmentarz. Ruszamy dalej. Na rozje藕dzie skr臋camy w lewo i poruszamy si臋 drog膮 asfaltow膮 do skrzy偶owania z droga poln膮 (tutaj równie偶 kamienny drogowskaz). Skr臋camy w lewo i b艂otnist膮 drog膮 wchodzimy na górk臋. Szlak idzie zaro艣ni臋tym w膮wozem - proponujemy równoleg艂膮 wyje偶d偶on膮 drog臋 lub przedzieranie si臋 za znakami w膮wozem. Droga do艣膰 trudna i raczej lepiej porusza膰 si臋 skrajem pola - tutaj spore utrudnienia po deszczach. Docieramy do ruin PGR i osady Lipno (kolonia Bolego偶yn). Tutaj uwa偶amy na lu藕no puszczone psy. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking zgodnie z wcze艣niejszymi wskazówkami i utrudnieniami. Proponowany objazd drugiej cz臋艣ci szlaku.

Odcinek szósty, Lipno - Uraz, 28,40 km (4,20) - (2,2,2)

Odcinek szlaku o 艣rednim stopniu trudno艣ci z utrudnieniem dla rowerzystów gdy szlak idzie wzd艂u偶 jeziora Drawskiego. Tutaj 艣rednia jako艣膰 dróg i 艣cie偶ek le艣nych. Dla lubi膮cych 艂atwiejsz膮 tras臋 propozycja dojechania/doj艣cia do Bolego偶yna i skr臋cenie w lewo do Uraza/Ja藕win, gdzie spotykamy si臋 z naszym szlakiem. UWAGA - w Bolego偶ynie polecamy jedyne w Polsce i by膰 mo偶e na 艣wiecie MUZEUM PGR. Naprawd臋 warto zboczy膰 na chwil臋 ze szlaku.

Ruszamy dalej eleganck膮, brukow膮 drog膮 dojazdow膮 do szosy (droga nr 93). Skr臋camy w lewo skos i po chwili w prawo w prostopad艂膮 drog臋 poln膮, lekko pod górk臋. Zje偶d偶amy ni膮 do pó艂nocnego kra艅ca jeziora Drawskiego.  Schodzimy na 艣cie偶k臋 biegn膮c膮 jego brzegiem i w prawo obchodzimy pó艂nocny skraj ci膮gn膮cej si臋 na przestrzeni 2,6 kilometra zatoki Kluczewskiej. W po艂owie zachodniego brzegu zatoki odchodzimy od niej w prawo pod gór臋 i przez zagajniki, nast臋pnie drog膮 poln膮 biegn膮c膮 równolegle do brzegów jeziora wychodzimy na szos臋 przed wsi膮 Uraz. We wsi dobra baza noclegowa. Gdy skr臋cimy w lewo dojdziemy do ko艅ca drogi. Tutaj znajduje si臋 ma艂a przysta艅, z której mo偶emy dosta膰 si臋 艂odzi膮 do o艣rodka Hufca ZHP Czaplinek na pó艂wyspie z drugiej strony zatoki. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking zgodnie z wcze艣niejszymi wskazówkami i utrudnieniami. Proponowany objazd drugiej cz臋艣ci szlaku.

Odcinek siódmy Uraz - M臋cidó艂, 35,50 km (7,10) - (1,3,2)

Odcinek do艣膰 艂atwy oprócz utrudnienia gdy szlak idzie 艣cie偶k膮 wzd艂u偶 brzegów jeziora Drawsko. Rowerzystom i mi艂o艣nikom NW proponujemy porusza膰 si臋 szos膮 do Warni艂egu, chyba 偶e chc膮 doj艣膰/dojecha膰 na fajne miejsce odpoczynku nad jeziorem.

Skr臋camy w prawo i drog膮 docieramy do szosy. Tutaj spotykamy si臋 z czerwonym szlakiem rowerowym "Szlak Drawy", który towarzyszy nam do Warni艂egu . Skr臋camy w lewo i poruszamy si臋 w kierunku po艂udniowym. Po drodze wchodzimy na wzniesienie, z którego roztacza si臋 艂adny widok na jezioro i Uraz. Docieramy do pocz膮tku wsi Warni艂egi i skr臋camy w lewo w drog臋 poln膮 (tutaj mo偶na zrezygnowa膰 z tego odcinka i porusza膰 si臋 dalej szos膮 do centrum wsi). Drog膮 poln膮 docieramy do 艣ciany przybrze偶nego lasu i skr臋camy w lewo ( gdy pójdziemy prosto fajne miejsce na odpoczynek lub biwak nad samym jeziorem).  Na skrzy偶owaniu dróg polnych obni偶amy si臋 w lewo do jego brzegu i 艣cie偶k膮 w臋drujemy dalej w prawo. Obchodzimy cypel, za którym dobrze widoczna jest wyspa Bielawa - znajduje si臋 tam ciekawa 艣cie偶ka przyrodnicza. Brzegi jeziora porasta las li艣ciasty, miejscami podmok艂y i trudno dost臋pny. Przy fundamentach - pozosta艂o艣ci dawnych budynków, przed okaza艂ym bukiem, odchodzimy od jeziora w prawo na wzniesienie z pi臋knym starodrzewem bukowym i wychodzimy na skraj lasu. Drog膮 wiod膮c膮 pocz膮tkowo skrajem podmok艂ego lasu, nast臋pnie w prawo przez pola, dochodzimy do osady M臋cidó艂. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking - z wyjatkiem krótkiego odcinka wskazanego w opisie.

Odcinek ósmy, M臋cidó艂 - Osada (kol. Nowe Worowo), 39,80 km (4,30) - (1,1,1)

Odcinek 艂atwy. Szlak przebiega po drodze asfaltowej, utwardzonej i polnej. 呕adnych utrudnie艅.

 Utwardzon膮 droga docieramy do asfaltu i wsi M膮cido艂y. Dalej asfaltem dochodzimy do Warni艂臋gu. Po drodze mijamy po lewej grup臋 pomnikowych lip drobnolistnych. We wsi warto rzuci膰 okiem na neoroma艅ski ko艣ció艂ek z 2 po艂owy XIX wieku, oraz park dworski z po艂owy XIX wieku z drzewostanem mieszanym, wyró偶niaj膮 si臋: klon pospolity, 艣wierk i dwie lipy drobnolistne. Za parkiem widoczne zabytkowe zabudowania dawnego folwarku. Na pierwszym planie murowany z kamienia dom zarz膮dcy, za nim stajnia z kamienia i ceg艂y z ozdobionymi krenela偶em szczytami, a tak偶e obora, owczarnia i stodo艂a. W Warni艂臋gu rowerowy szlak czerwony "Szlak Drawy" odchodzi w kierunku Rzepowa, za艣 my wchodzimy w drog臋 utwardzon膮 w kierunku Nowego Worowa. po oko艂o 1,3 km skr臋camy w lewo aby drog膮 doj艣膰 do okaza艂ego budynku z czerwoej ceg艂y i budynków gospodarczych. Szlak przechodzi przez posesj臋 prywatn膮 - bardzo mi艂y gospodarz. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking.

Odcinek dziewi膮ty, Osada (kol. Nowe Worowo) - Stare Worowo, 42,00 km (2,20) - (2,3,3)

Odcinek bardzo trudny. Przebiega podmok艂ymi 艂膮kami, 艣cie偶kami i zagajnikiem. Rowerzystom proponujemy objazd  drog膮 Warni艂臋g - Stare Worowo (le艣niczówka).

Na murze budynku, znajdziemy skr臋t szlaku kieruj膮cy na 艣cie偶k臋 w kierunku zachodnim. Przechodzimy przez zagajnik i dochodzimy do podmok艂ego brzegu keziora 艁膮ka. Tutaj ci臋偶ko b臋dzie rowerzystom a nawet turystom pieszym. Skr臋camy w prawo i obchodzimy jezioro drog膮 poln膮 id膮c膮 skrajem pó艂 na nadbrze偶nej skarpie. Zza drzew wy艂ania si臋 nam widok Starego Worowa. Mijamy po drodze stary i zaniedbany cmentarz poniemiecki i wchodzimy do drogi asfaltowej. Skr臋camy w lewo i rozpoczynamy zwiedzanie samej wioski. Znajdziemy tutaj zespó艂 folwarczny z zabytkowymi budynkami sodo艂y, owczarni, ku藕ni i spichlerza i zrujnowanego dworu szachulcowego. Ca艂o艣膰 s膮siaduje z parkiem podworskim z prze艂omy XVIII/XIX wieku z bogatym drzewostanem w艣ród którego na uwag臋 zas艂uguje klon pospolity o obwodzie 470 cm jak i inne rodzime drzewa - klony, d臋by, buki, klony, lipy. Kolejn膮 niew膮tpliw膮 pere艂k膮 na szlaku jest szachulcowy ko艣ció艂ek z 1689 roku z drewniana wie偶膮. Gdy jeszcze troch臋 poszperamy znajdziemy tablic臋 pami膮tkow膮 rodziny von Zadov oraz pomnikowe drzewa - k臋pa d臋bów szypu艂kowych. We wsi jest równie偶 miejsce odpoczynku z 艂awo-wiat膮. Warto tutaj zatrzyma膰 si臋 na chwil臋. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci. W Starym Worowie znowu spotykamy si臋 z czerwonym szlakiem rowerowym "Szlak Drawy" - który odchodzi przy le艣niczówce do Rzepowa. Na ca艂ej d艂ugo艣ci odcinek uci膮偶liwy dla turystów pieszych i bardzo ci臋偶ki dla rowerzystów - proponowany objazd. 

Odcinek dziesi膮ty, Stare Worowo - w臋ze艂 szlaków, 46,80 km (4,80) - (1,2,1)

Odcinek do艣膰 艂atwy. Przebiega g艂ównie drogami polnymi i le艣nymi, miejscami piaszczystymi i brukiem.

Wychodzimy ze Starego Worowa w kierunku po艂udniowym. Na rozwidleniu dróg, przy le艣niczówce, szlak rowerowy odbija na Cieszyno za艣 my wchodzimy na wprost w drog臋 poln膮. Po drodze mijamy ma艂e jeziorka i oczka wodne, nadaj膮ce uroku otaczaj膮cym nas terenom. Przechodzimy w drog臋 le艣n膮 i na skrzy偶owaniu przed widocznymi budynkami fermy skr臋camy w prawo. Lasem dochodzimy do drogi 艂膮cz膮cej Rzepnowo z Cieszynem i skr臋camy w lewo. Po oko艂o 500 metrach skr臋camy w prawo. Na drodze krzy偶ujemy si臋 z zielonym szlakiem rowerowym "Greenway". Odcinek dost臋pny dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.

Odcinek jedenasty W臋ze艂 szlaków - Cieszyno Drawskie, 50,50 km (3,70) - (1,1,1)

Schodzimy z drogi. Z ciekawostek - poruszamy si臋 drog膮 po nasypie budowanej w latach 30/40 ubieg艂ego wieku autostrady Berlin-Królewiec. Dochodzimy do mostku nad rzeczk膮 Miedznik. St膮d zobaczymy przyczó艂ki wiaduktu. Za mostem skr臋camy w prawo schodz膮c z nasypu w drog臋 z g艂臋boczka. Tutaj te偶 dochodzi do nas zielony szlak pieszy "Wzniesie艅 Moreny Czo艂owej" id膮cy z Czaplinka (呕YDOWO). Id膮c polami przecinamy tory kolejowe i docieramy do Cieszyna. Cieszyno to nie tylko atrakcje architektoniczne. To równie偶 w臋z艂e szlaków turystycznych i bardzo atrakcyjne jezioro Siecino w okolicy z liczn膮 baz膮 noclegow膮, k膮pieliskami i wypo偶yczalniami sprz臋tu wodnego. W Cieszynie spotykaj膮 si臋 szlaki piesze (nasz i wspomniany wczesniej szlak zielony) oraz rowerowe; czerwony "Szlak Drawy", zielony "Zwini臋tych Torów" oraz "Greenway" i niebieski "Dooko艂a Jeziora Siecino". Niew膮tpliw膮 atrakcj膮 wsi jest eklektyczny pa艂ac z wie偶yczk膮 widokow膮 z 1901 roku z bardzo 艂adnie utrzymanem parkiem przypa艂acowym z 2 po艂owy XIX wieku - nauwag臋 zas艂uguj膮; z艂otokap, oliwnik srebrzysty, daglezje zielone - o obwodach pni 230 i 235 cm), cyprysiki Lawsona - (dziewi臋膰 sztuk, obwody pni do 140 cm), jod艂y, 艣wierki. Mo偶na udac si臋 do niedalekiego ko艣cio艂a szachulcowego z XIX wieku, zbudowanego na wcze艣niej stoj膮cym tutaj ko艣ciole (starsze dolne partie budowli). Odnajdziemy równie偶 stary i zaro艣ni臋ty cmentarz poniemiecki. Odcinek na ca艂ej d艂ugo艣ci dost臋pny dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking. 

Odcinek dwunasty, Cieszyno Drawskie - Z艂ocieniec ul. Sportowa, 56,50 km (6,00) - 1,2,1

Odcinek 艂atwy z utrudnieniami dla rowerzystów. Poruszamy si臋 asfaltem i drogami i 艣cie偶kami le艣nymi.

Po zwiedzeniu Cieszyna ruszamy dalej w kierunku Z艂ocie艅ca. Na ca艂ej d艂ugo艣ci wspólny przebieg z zielonym szlakiem pieszym "Wzniesie艅 Moreny Czo艂owej". Po prawej stronie szosy dochodzimy do jeziora Siecino, mijamy 艂adn膮 i du偶膮 pla偶臋, gdzie oczywi艣cie mo偶emy poleniuchowa膰. Id膮c dalej docieramy do le偶膮cego po lewej Rezerwatu Przyrody "Torfowisko nad jeziorem Morzys艂aw Ma艂y". Tu偶 przed jeziorem odbija od nas rowerowy szlak niebieski. My poruszamy si臋 dalej szos膮, aby w pewnym momencie przed skrzy偶owaniem, zej艣c w drog臋 le艣na w lewo i po oko艂o 50 metrach skr臋ci膰 w prawo. Tutaj spore utrudnienie dla rowerzystów, którym proponujemy jazd臋 szlakiem niebieskim rowerowym lub szos膮. Poruszamy si臋 艣cie偶k膮 na nasypie, równolegle do szosy (w odleg艂o艣ci od 50 do 150 metrów). Dochodzimy do drugiego rezerwatu przyrody "Jezioro Czarnówek". Mijamy go po lewej stronie. Tu偶 za jeziorem przecinamy niebieski szlak rowerowy "Dooko艂a Jeziora Siecino". Id膮c dalej nasypem mijamy po lewej jezioro D艂usko i wychodzimy na le艣niczówk臋 Z艂ocieniec. Skr臋camy w lewo i po chwili w prawo aby le艣n膮 drog膮 doj艣膰 do ulicy Sportowej w Z艂ocie艅cu. Tutaj w臋ze艂 ze wspomnianym wcze艣niej szlakiem rowerowym. Odcinek z lekkimi utrudnieniami dost臋pny dla mi艂o艣ników nordic walking. Rowerzy艣ci równie偶 sobie poradz膮 ale je艣li chc膮 wygodnej jazdy zapraszam do zaproponowanego wczesniej objazdu.

Odcinek trzynasty, Z艂ocieniec ul. Sportowa - jezioro Ka艅sko, 65,90 km (9,30) - 1,2,1

Odcinek z miejscowymi utrudnieniami, szczególnie dla rowerzystów wzd艂u偶 brzegów jeziora Ka艅sko. Polecamy im od wskazanego w opisie fragmentu porusza膰 si臋 za znakami szlaku rowerowego zielonego, który 艂膮czy si臋 z naszym szlakiem pieszym. Poruszamy si臋 ulicami Z艂ocie艅ca, drogami le艣nymi (miejscami piaszczyste), 艣ciezkami le艣nymi i drogami polnymi.

Na ulicy Sportowej skr臋camy w lewo i poruszamy si臋 przez ca艂e miasto. Jest to w臋ze艂 szlaków turystycznych rowerowych i pieszych a z przed dworca swój bieg rozpoczyna/ko艅czy pieszy szlak zielony "Wziesieniami Moreny Czo艂owej". Spotykaj膮 si臋 szlaki rowerowe:

  1. Zielony "Szlak Zwini臋tych Torów", Po艂czyn Zdrój - Z艂ocieniec
  2. Zielony "Jezioro Ka艅sko", Z艂ocieniec - jez. Ka艅sko - Z艂ocieniec
  3. Zielony "Greenway" (fragment - Z艂ocieniec - Czaplinek)
  4. 呕ólty "Góra Lisica", Z艂ocieniec - Darskowo - Rz臋艣nica - Kosobudy - Linowo - Lubieszewo - Stawno - Z艂ocieniec
  5. Niebieski "Dooko艂a Jeziora Siecino" Z艂ocieniec - Ostrowice - Z艂ocieniec
  6. Czerwony "Szlak Drawy", Z艂ocieniec - Warni艂臋g - Z艂ocieniec
  7. Czarny "Dolina W膮sawy", Z艂ocieniec - Wierzchówko - Wierzchowo - Z艂ocieniec

Mijamy osiedle domków jednorodzinnych i przez most pokonujemy Draw臋. Z mostu na prawo widok miasta ze stanic膮 wodn膮 na pierwszym planie i wie偶膮 zabytkowego ko艣cio艂a w g艂臋bi. Ulic膮 Po艂czy艅sk膮 dochodzimy do skweru z pomnikiem ofiar bolszewizmu. Tu odchodzimy w lewo ul. I Dywizji WP maj膮c po lewej kolejno - remiz臋 stra偶ack膮 z czterokondygnacyjn膮 wie偶膮 i herbem miasta oraz budynek Szko艂y Podstawowej Nr 1. dochodzimy do g艂ównego skrzy偶owania ulic, maj膮c po lewej pomnik po艣wi臋cony 偶o艂nierzom poleg艂ym w obronie ojczyzny i naprzeciw - neogotycki budynek poczty z prze艂omu wieków. St膮d w prawo mo偶emy doj艣膰 - ul. J. Pi艂sudskiego do zabytkowego centrum. Tam przy rynku m. in. ratusz z XVIII w., obecnie siedziba w艂adz miejsko-gminnych, ko艣ció艂 gotycki dwunawowy p.w. Wniebowzi臋cia NMP z XV w. fundacji Wedlów z wysok膮, neogotyck膮 wie偶膮 (1875 r.) zwie艅czon膮 o艣miobocznym, piramidalnym he艂mem, a tak偶e eklektyczne i secesyjne kamienice. Powrót do szlaku ul. 5-go Marca. Przecinaj膮c skrzy偶owanie ul. Mickiewicza dochodzimy do Zak艂adów Przemys艂u Lekkiego, przechodzimy przez most na W膮sawie i przed torami kolejowymi dochodzimy do ul. Dworcowej. Po lewej w g艂臋bi budynek dworca PKP oraz dworzec PKS. Skr臋camy w prawo w ul. Dworcow膮 i przechodzimy wzd艂u偶 torów kolejowych do przejazdu drogowego ul. 5-go Marca. Zaraz za przejazdem skr臋camy w prawo w ul. Drawsk膮, mijamy z lewej po艂o偶ony w rozwidleniu dróg do Lubieszewa cmentarz komunalny. Dochodzimy do wiaduktu kolejowego nad g艂ówn膮 szos膮 wylotow膮 w kierunku Drawska. Odchodzimy wzd艂u偶 parterowej zabudowy 艂ukiem od torów i przed przejazdem kolejowym schodzimy z g艂ównej szosy w lewo w ul. Brzozow膮. Przed nami kolonia domków jednorodzinnych. Skr臋camy w pierwsz膮 ulic臋 w lewo (Gdy艅ska) i opuszczamy miejsk膮 zabudow臋 wchodz膮c do m艂odego lasu sosnowego. Tutaj id膮c za znakami poruszamy si臋 do艣膰 dobrymi, lecz piaszczystymi drogami le艣nymi (ma艂e utrudnienie dla rowerzystów). Idziemy generalnie w kierunku po艂udniowo-zachodnim. Po doj艣ciu do du偶ego skrzy偶owania (droga po偶arowa), skr臋camy w prawo. 艁膮czymy si臋 tutaj z zielonym szlakiem rowerowym "Jezioro Ka艅sko".  Nowo wybudowan膮 drog膮 po偶arow膮 o nawierzchni z trelinki doje偶d偶amy do jeziora Ka艅艣ko (pólnocny skraj). Jest tutaj punkt czerpania wody ale równie偶 doskona艂e miejsce na chwl臋 odpoczynku na szlaku. Ruszamy dalej na szlak - rowerzystom proponujemy tras臋  wraz ze szlakiem rowerowym droga po偶arow膮. My za艣 ruszamy wzd艂u偶 brzegu jeziora 艣cie偶k膮 le艣n膮. Poruszamy si臋 wzd艂u偶 zachodniego brzegu jeziora Ka艅sko. Wychodzimy z lasu na otwarte tereny i ida膰 dalej wzd艂u偶 brzegu dochodzimy do pojedynczych zabudowa艅 osady Jaros艂aw. Wychodzimy na utwardzon膮 drog臋 i skr臋camy w prawo. Tutaj ponownie spotykamy si臋 z zielonym szlakiem rowerowym "Jezioro Ka艅sko" (opcja objazdu dla rowerzystów).Odcinek o utrudnionym pokonaniu dla rowerzystów i mi艂osników nordic walking - proponowany objazd. Pozosta艂y odcinek dobry.

Odcinek czternasty Jezioro Ka艅sko - Lubieszewo PKS, 71,50 km (5,6) - 2,3,3

Odcinek trudny, miejscami spore k艂opoty z poruszaniem si臋 po zab艂oconej drodze. Poruszamy si臋 g艂ównie drogami le艣nymi i polnymi. Proponowany objazd/obej艣cie - od Jaros艂awia poruszamy si臋 na wschód. Dochodzimy do szosy i skr臋camy w prawo. Szoda doprowadzi nas do Lubieszewa.

Poruszamy si臋 w kierunku pó艂nocno zachodnim. Mijamy skrzy偶owanie - skr臋camy w lewo skos (w prawo skos zabudowania koloni Kosobudy). Skr臋camy w lewo w drog臋 le艣no-poln膮 o 艣redniej nawierzchni. Miejscami mo偶liwe b艂oto - niewielkie utrudnienia dla turystów. Poruszamy si臋 na po艂udnie zarastaj膮c膮 drog膮 w艣ród podmok艂ych 艂膮k i skrajem lasu. Przecinamy drog臋 poln膮 (bruk) i wchodzimy prostopadle dalej w drog臋 le艣no poln膮. Miejscami jest mocno zab艂ocona. Przechodzimy przez Gór臋 Lisic臋 i wychodzimy z powrotem na pole. Tutaj ju偶 droga polna pocz膮tkowo wyboista doprowadza nas do szosy. Skr臋camy w prawo. Od tego miejsca wspólnie z szlakami pieszym i rowerowym dochodzimy po chwili do Lubieszewa PKS gdzie nasz szlak czarny ko艅czy/rozpoczyna swój bieg. Lubieszewo le偶y nad jeziorem Lubie. W okolicach umiejscowionych jest wiele gospodarstw agroturystycznych, kwater pryatnych, o艣rodków wypoczynkowych, póla biwakowo-namiotowe i wypo偶yczalnie sprz臋tu wodnego. Mo偶na polenuichowa膰 po kilkudniowym pokonywaniu naszego szlaku w ka偶dych warunkach. Lubieszewo to równie偶 w臋ze艂 szlaków turystycznych. Przez wie艣 przechodzi pieszy szlak niebieski im I Warszawskiej Dywizji Kawalerii Drawsko -I艂owiec oraz rowerowy czerwony "Wokó艂 Jeziora Lubie" okr臋偶ny z Drawska Pomorskiego. Ciekawym obiektem jest ko艣ció艂 z 1687 roku z ryglow膮 wie偶膮 ko艣cio艂a.Ponadto umiejscowiony jest zespó艂 pa艂acowo parkowy sk艂adaj膮cy si臋 z dworu z 2 po艂owy XIX wieku oraz zabytkowego parku z 1 po艂owy XIX wieku. W parku za pa艂acem odnajdziemy kamienny nagrobek po艣wi臋cony niemieckiemu 偶o艂nierzowi poleg艂emu w I Wojnie 艢wiatowej. Ogólny pomnik poleg艂ych odnajdziemy na jednej z posesji prywatnych nad jeziorem, ktory niegdy艣 sta艂 przy ko艣ciele. Mo偶e dlatego uchowa艂 si臋 po wojnie w tak dobrym stanie.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2011 roku okre艣lamy jako z艂e i niedostateczne. Szlak wymaga pilnej renowacji a tury艣ci w wielu miejscach nie poradz膮 sobie bez mapy. Troch臋 lepsze oznakowanie na terenie gminy Ostrowice i Z艂ocieniec.
  • Generalnie szlak mo偶na pokona膰 zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane s膮 w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 2
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2

1 – 艂atwy bez utrudnie艅
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 71,5 km
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podej艣膰 na trasie 351 metrów (52% trasy)
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zej艣膰 na trasie 332 metrów (48% trasy)
  4. Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 84 metry
  5. Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 184 metry



Mapa dedykowana przez nas do pokonywania szlaku


Wydawnictwo - EKO-MAP 艢widwin www.ekomap.pl



Przy opracowaniu szlaku korzystali艣my równie偶 z informacji ze strony "Historia 艢widwina" - www.swidwin.prv.pl

Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist