Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1011, żóty pętla Golczewo, 16,9 km
ZP-1011, żóty pętla Golczewo, 16,9 km

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Y-ZKA-019

 

NUMER SZLAKU: ZP-1011-y

PRZEBIEG SZLAKU: GOLCZEWO PKS - SAMLINO krzyż. -GADOM PAŁAC - GOLCZEWO skrzyż. - JEZ. SZCZUCZE - GOLCZEWO PKS

NAZWA SZLAKU: DOLINĄ NIEMICY

NADLEŚNICTWA: ROKITA

GMINY: GOLCZEWO (powiat Kamieński)

NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LEŚNE, DROGI POLNE, BRUK, STARA KOLEJ

KOLOR: ŻÓŁTY, MALOWANE I DROGOWSKAZY

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2010

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

DŁUGOŚĆ: 16,9 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Przy tabliczkach możliwość ich przekręcania przez wandali
 2. Odcinek trzeci bardzo trudny do przejścia. Zmiana przebiegu szlaku, na mapie naniesiono również wcześniejszy przebieg.
 3. Szlak okrężny

 Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

1.Odcinek pierwszy, Golczewo PKS - Samlino krzyżówka 4,3 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. W Golczewie poruszamy się ulicami asfaltowymi (cześciowo chodnikami) wspólnie ze szlakiem pieszy czerwonym do przejazdu kolejowego w Golczewie. Za przejazdem do rozwidlenia ulic dalej asflat. Za rozjazdem wchodzimy w drogę gruntową utwardzoną. Do Samlina czeka nas ładnie wyjeżdżona droga polna, miejscami lekko piaszczysta. Na polach również mała ilość znaków w tym wykorzystane kamienie polne i małe słupki. W Samlinie wchodzimy w ulicę asfaltową aż do skrzyżowania Odcinek  dostępny również dla turystów rowerowych oraz miłośników nordic walking.  

2. Odcinek drugi, Smalino krzyżówka - Gadom pałac, 3,4 km (1,1,2)

Odcinek łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Szlak przebiega po drodze polnej i leśnej oraz fragmentem po bruku (Samlino). Na odcinku mijamydwie betonowe kładki. Przy podniesionym poziomie wody w Niemicy są one zalane wraz z częścią dróg. W 2010 roku wybudowano drewniane kładki i mostki na przypadek zalania. Po wjeździe do Gadomia szeroka ulica brukowa i asfalt (bardzo ruchliwy), którym docieramy do pałacu w Gadomiu. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking – zwracamy uwagę na ruch samochodów i przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym.  

3. Odcinek trzeci, Gadom Pałac - Golczewo krzyżówka, 4,2 km (3,-,-)

Odcinek bardzo trudny. Po minięciu pałacu schodzimy z sfaltu na bezdroża. Poruszamy się polami,skrajem lasu, alejami drzew. Głowny odcinek przebiega po bardzo mocno zarośnietęj oraz pełnej zwalonych drzew i podmokłej (rozebranej) XIX wiecznej kolei wąskotorowej. Nalezy zwrócić uwagę na rozebrany most (przy niskich stanach wody korzystamy z kładki nad kanałem). Przechodzimy również przez czynną linię kolejową,gdzie musimy zwrócić uwage na pociągi. Idąc wzdłuż jez. Okonie  poruszamy się ścieżkami i bezdrożamy miejscami podmokłymi. Ten odcinek polecamy prawdziwym "Harpaganom" - czasami poruszamy się mocno schylenie a nawet na czworaka. Wszystkim polecamy asfalt do Golczewa szczególnie rowerzystom i miłośnikom nordic walking. Niestety jest bardzo duży ruch na tej drodze. Przebieg szlaku zmieniono w 2009 roku ale można za pomocą naszego schematu poprzedzierać się starym odcinkiem, dość słabo oznakowanym i miejscami mocno zarośniętym i podmokłym. Odcinek nie jest dostępny dla turystow rowerowych i miłośników nordic walking.

stan 26.06.2015 rok - Szlak obecnie nie do przejścia. Mniej więcej po środku, bobry zbudowały sobie tamę, która podniosła na tyle poziom wody, że uniemożliwiło to przejście rzeczki kładką. Można próbowac obejść utworzone jeziorko ze strony południowej i wrocić na szlak. Po za tym. na tym odcinku same zanikajace drogi i bezdroża, kupa krzaczorów i kleszczy.  Generalnie trasę z Gadomia polecamy  asfaltem do Golczewa, jednak nalezy uważać na duży ruch samochodów.

4. Odcinek czwarty, Golczewo krzyżówka - węzeł szlaków jez. Szczucze, 2,4 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, dobrze oznakowany, poruszamy się drogami i ścieżkami wzdłuż jez. Szczucze. Całkowicie rekreacyjna trasa. Dostępna również dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking.

5. Odcinek piąty, Węzeł szlaków jez. Szczucze - Golczewo PKS, 2,8 km (1,1,1)

Kolejny łatwy odcinek,miejscami mokry. Poruszamy się drogami leśnymi, a po Golczewie asfaltem. Kilkaset metrów idzie alejką wzdłuż jez. Szczucze. Końcowy odcinek idziemy ulicami do PKS. Odcinek dostepny dla turysów rowerowych (ul. Polna jednokierunkowa) oraz miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako bardzo dobry.
 • Szlak określony jako łatwy z całkowitym wyłączeniem odcinka trzeciego..
 • Szlak można pokonać rowerem i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego) z wyłączeniem odcinka trzeciego.
 • Na trasie odcinki innych szlaków  - patrz schemat.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS SZLAKU – na podstawie www.golczewo.pl, Wikipedia.Pl oraz opracowań własnych.

Szlak przebiega dookoła Golczewa. Na trasie spotykamy cztery pozostałe szlaki; piesze czerwony ZP-1012 przez "Las Golczewskim" i zielony "Stepnicki" ZP-1007 oraz rowerowe czerwony i zielony.  Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie dłuższej wędrówki.

Golczewo - miasto znajduje się w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Goleczewo jest położone w południowo-zachodniej części Równiny Gryfickiej. W granicach administracyjnych miasta znajdują się dwa większe zbiorniki wodne: Jezioro Okonie i Jezioro Szczucze, przez które przepływa rzeka Niemica. Główna zabudowa Golczewa mieści się na wschodnich brzegach obu jezior. Częściami miasta są: Golczewko, Golczewo-Młyn i Rybaki. Układ miejski tworzą 29 ulice i 2 osiedla mieszkalne. Przy skrzyżowaniu ulic Jedności Narodowej, Witosa i Zwycięstwa znajduje się XVI-wieczny kościół pw. św. Andrzeja Boboli. Tutejsza parafia jest siedzibą dekanatu. Przy wyjeździe z Golczewa w kierunku Przybiernowa stoi wysoka na 33 m baszta - pozostałość po zamku biskupów kamieńskich, z przełomu XIII/XIV w. Znajduje się na niej punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Jezioro Szczucze i Jezioro Okonie oraz okolice Golczewa. Symbolem Golczewa jest żabka.

W Golczewie rośnie 5 drzew uznanych za pomniki przyrody. Na ogródkach działkowych przy ul. Miodowej (działka nr 393) rosną 4 buki czerwone o obwodach od 347 cm do 356 cm. Na cmentarzu niemieckim na działce nr 199 rośnie brzoza brodawkowata o obwodzie 478 cm. Kompleksy przyrodnicze to:

Gadomwieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Golczewo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego. W Gadomiu znajduje się wybudowany w XV wieku pałac z wieżą widokową oraz uroczym parkiem przypałacowym z oczkiem wodnym.

Samlino - miejscowośc z rodowodem średniowiecznym. Właścicielami kolejno były rodziny Puttkamer, Blankensee  i von Sydow. Z dawnych czasów zachował się jedynie park dworski z elementami ogrodu barokowego oraz dwie aleje.

Przebieg szlaku:

Po zwiedzeniu Golczewa Istnieje także możliwość kontynuowania wycieczki szlakami wykazanymi na początku opracowania. Naszą wycieczkę rozpoczynamy z dworca PKS. Kierujemy się w kierunku ronda i skręcamy w drugą ulicę (Kamieńska), mijając po prawej kościół. Na rozwidleniu ulic skręcamy w Niepodległości i kierujemy się na tory kolejowe. Dochodzimy do przejazdu kolejowego. Od tego miejsca odchodzi od nas czerwony szlak pieszy (w prawo). My idziemy dalej prosto (ul. 9-go Maja) asfaltem mijając po prawej zakład przemysłowy. Na najbliższym rozwidleniu skręcamy w lewo poruszając się drogą bitą miejscami dziurawą. Po dojściu  do osiedla Kamieńskiego skręcamy w polną drogę w prawo. Okrążamy nią Gołogórę (50 m.n.p.m.). Z drogi roztacza się widok na Golczewo i okolice. Krętą droga polną dochodzimy do asfaltu na którym skręcamy w lewo i dochodzimy do Samlina. Ten odcinek przebiega wspólnie z czerwonym szlakiem rowerowym. Na głównym skrzyżowaniu skręca on w prawo zaś my w lewo aby pochwile wejść w prawo w ulicę brukowaną. Mijamy poprawej stronie kościół i pochwili wychodzimy z miejscowości. Idąc nierówną drogą leśno-polną dochodzimy do stacji wodociągowej za którą skręcamy w lewo. Drogą polną z aleją starych akacji dochodzimy do Lasu Samlińskiego. Tutaj oczywiście porponujemy przejść się ścieżką dydaktyczną. Po wyjściu z lasu skręcamy w prawo poruszając się na zmianę drogami polnymi i lesnymi. Po drodze mijamy dwie kładki betonowe. Z powodu wylewającej rzeki oraz podmokłych terenów, w 2010 roku zbudowano na części drogi drewnianą kładkę. Dochodzimy do Gadomia, gdzie ponownie wchodzimy w bruk. Dopchodzimy do głównej drogi i skręcamy w lewo. Po dojściu do pałacu musimy zwrócić szczególną uwagę na szlak. Oczywiście obecnie (stan  2010 rok) szlak jest bardzo dobrze oznakowany,lecz przebiega bezdrożami.

Za pałacem skręcamy w lewo i poruszamy się wzdłuż drzew ale osobiście polecam trzymania się pałacowego płotu. W pewnym momencie tworzy się swoista alejka. Na trasie podziwiać może nie tylko park przypałacowy, ale również jeziorko. W pewnym momencie odbijamy w prawą idąc starą aleją dojazdową do pałacu (ok 300m). Następnie skręcamy wzdłuż drzew w lewo i poruszamy się polem (łąką), aż dojdziemy do starej, rozebranej linii kolei wąskotorowej z XIX wieku. Tutaj rozpoczynamy nasz marsza na przemian wąwozami i nasypami. Początkowo możemy je omijać równoległymi drogami polnymi po prawej stronie. Po ostatecznym wejściu w podmokły las idziemy już ciągle starą linią kolejową mijając mokradła i kanały. Nasza droga jest mocno zarośnięta, miejscami podmokła oraz pełna zwalonych drzew a miejscami wysuszonych krzaków. W pewnym momencie urywa się nasyp - tutaj był most, który został rozkradziony. Na lewo jest kładka nas kanałem (dość stara). Po chwili mijamy ambonę myśliwską. Wchodzimy na drogę leśną. Na skrzyżowaniu skręcamy za znakami w lewo i kierujemy się na południe. Możemy tez iść dalej nasypem (droga szutrowa) starym przebiegiem szlaku (naniesiony na schemacie). Po dojściu do torów kolejowych, na początku idziemy wzdłuż nich aby w pewnym momencie idąc za znakami przejść na drugą stronę. Idąc skrajem lasu (po lewej), dochodzimy do miejsca gdzie wchodzimy ponownie w las. Od tego miejsca ponownie idziemy dobrymi drogami lesnymi aż do pobliża jez.Okonie. Tutaj poruszamy się wg. malowanych znaków na terenach przybrzeżnych czasamiwchodząc na kilkumetrowe skarpy przyjeziorne. Idąc zaroślami (w 2008 roku były ostro przeze mnie przycięte), dochodzimy do dawnej strzelnicy, gdzie umiejscowione jest dość stare miejsce odpoczynku. Tutaj możemy odpocząc po przeprawie iruszyć dalej w kierunku Golczewa.

Leśną drogą dochodzimy do drogi asfaltowej i przy rogatkach skręcamy w lewo. Poruszamy się ruchliwą drogą (ul. Krótka). Wchodzimy do Golczewa i na głównym skrzyżowaniu skręcamy w prawo - kierunek Przybiernów. Tutaj przez chwilę spotykamy się z zielonym szlakiem rowerowym dookoła jez. Szczucze. Po prawej stronie mijamy pozostałości zamku golczewskiego. Przed wzgórzem zamkowym możliwość odpoczynku przy ławach. Po chwili skręcamy wzdłuż kanału w lewo aby dojść do nasypu. Skręcamy w prawo i idziemy mając po lewej jezioro. Przechodzimy przez mostek z płty betonowej idą dalej na południe. Po drodze wiele mostków drewnianych i miejsc odpoczynków tworzących urokliwą ścieżkę spacerową. Dochodzimy do dzikiej plaży, gdzie możemydłużej odpocząc przy ognisku z pięknym widokiem na Golczewo. Tutaj jest również głowny węzeł szlaków oznaczony drogowskazami. MOżemy sobie zmienić szlak na rowerowy pub pieszy. Jesli idziemy dalej naszym szlakiem skręcamy w lewo idąc wraz z szlakami pieszymi (czerwonym i zielonym) oraz rowerowymi (czerwonym i zielonym). Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo idąc w dalszym ciągu szerokimi,aczkolwiek miejscami piaszczystymi drogami leśnymi. Na   tym skrzyżowaniu odbija od nas szlak rowerowy czerwony. Po chwili w prawo odchodzi szlak rowerowy zielony. Dochodzimy do Golczewa. W tym miejscu na chwilę odchodzi od nas szlak pieszy zielony okrążając staw hodowlany. My zaś idąc droga szutrową dochodzimy do asfaltu. Skręcamy w lewo mijając camping po prawej i schodzimy do jeziora. Podojściu skręcamy w alejkę spacerową i wspólnie ze szlakiem pieszym czerwonym i zielonym idziemy wzdłuż jez. Szczucze. Dochodzimy do plaży miejskiej gdzie oczywiście możemy odpocząć po wyczerpującym marszu lub jeździe rowerowej. Tutaj też, na chwilkę spotkamy się ze szlakiem rowerowym zielonym idącym promenadą do centrum miasta (polecam tą trasę). My możemy skręcić w prawo i po przecięciu ulicy Szkolnej udać się zgodnie z kierunkiem ruchu drogowego ulicą Ogrodową do dworca PKS w Golczewie. Dziękuję za wspólną wędrówkę.

Opiszę również stary odcinek szlaku. W momencie opisanym w opracowaniu idziemy dalej, dawną linią kolejową o bardzo dobrej nawierzchni szutrowej. Po dojściu do betonowego mostu schodzimy z drogi i idziemy przełajem (łąką) wzdłuż rzeki Niemicy. Miejscami jest mocno podmokła, szczególnie przy cieku wodnym przecinającym łąkę i podczas okresowych podtopień rzeki. Dochodzimy do nasypu kolejowego i przechodzimy pod metalowym mostem. Oczywiście wpierw przedzieramy się przez gęste, dwumetrowe zarośla. Wąziutką ścieżką dochodzimu do kolejnego nasypu kolejki wąskotorowej. Idąc wciąż lewą stroną rzeki przecinamy nasyp i dochodzimy (bliżej nieokreslona droga praktycznie nieoznakowana) do małego jazu, nazywanego przez miejscowych wodospadem. Tutaj skręcamy w lewo i wąską podmokła okresowo ścieżką (słabe oznakowanie) idziemy wzdłuż jeziora Okonie mając je po praej stronie. W ten sposób idąc prawie na szagę, docieramy do istniejących już nowych oznaczeń odcinka trzeciego naszego oznakowania. Takowe oznakowanie przebiegu szlaku, znajdziecie na większości map i opracowań turystycznych.

 Szczegółowe ukształtowanie terenu szlaku            


Profil z Golczewo PKS -> Samlino -> Gadom -> Golczewo PKS 

 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 16,9 km
 2. Łączna wysokość podjazdów na trasie 191 metrów
 3. Łączna ilość zjazdów na trasie 191 metrów
 4. Maksymalne nachylenie podczas podjazdów 12,0%
 5. Maksymalne nachylenie  podczas zjazdów 12,0%
 6. Średnie nachylenie podczas podjazdów 2,2%
 7. Średnie nachylenie podczas zjazdów 2,1%
 8. Wysokość względna minimalna 3 metrów
 9. Wysokość względna maksymalna 19 metrów
 10. Wysokość względna średnia 39 metrów

 
 

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 26 June 2015 22:06
Szanowni Turyści.

Szlak jest obecnie nie do przejścia na odcinku Gadom - Golczewo skrzyzowanie. Mniej więcej po środku, bobry zbudowały sobie tamę, która podniosłla na tyle poziom wody, że uniemożliwił przejście rzeczki kładką. Można próbowac obejść utworzone jeziorko ze strony południowej i wrocić na szlak. Po za tym na tym odcinku same zanikajace drogi ibezdroża, kupa krzaczorów i kleszczy. Generalnie trasę z Gadomia polecamy asfaltem do Golczewa, jednak nalezy uważać na duży ruch samochodów.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist