ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-C-ZKA-020
NUMER SZLAKU: ZP-1012-c
PRZEBIEG SZLAKU: GOLCZEWO PKS - SOSNOWIEC CMENTARZ - JEZ.呕ABIE - KIE艁BY -GOLCZEWO PKS
NAZWA SZLAKU: PRZEZ LAS GOLCZEWSKI
NADLE艢NICTWA: ROKITA
GMINY: GOLCZEWO (powiat Kamie艅ski)
NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LE艢NE, DROGI POLNE,DROGI SZUTROWE
KOLOR: CZERWONY, MALOWANE I DROGOWSKAZY
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2010
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
D艁UGO艢膯: 15,7 km
WA呕NE UWAGI:
- Przy tabliczkach mo偶liwo艣膰 ich przekr臋cania przez wandali
- Szlak okr臋偶ny
Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
1.Odcinek pierwszy, Golczewo PKS - jez.呕abie 4,2 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy i dobrze oznakowany. W Golczewie poruszamy si臋 ulicami asfaltowymi (cze艣ciowo chodnikami). Za przejazdem do rozwidlenia ulic dalej asflat. Po wyj艣ciu z Golczewa poruszamy si臋 drog膮 gruntow膮 miejscami nierówn膮 a po deszczach z ka艂u偶ami. Na odcinku le艣nym poruszamy si臋 drogami le艣nymi miejscami rozje偶d偶onymi i b艂otnistymi, szczególnie w pobli偶u jez. 呕abie. Odcinek dost臋pny równie偶 dla turystów rowerowych oraz mi艂o艣ników nordic walking.
2. Odcinek drugi, jez. 呕abie - skrzy偶owanie z drog膮 nr 106, 4,2 km (1,2,2)
Odcinek 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Dobrze oznakowany. Szlak idzie w ca艂o艣ci drogami i 艣cie偶kami le艣nymi o ró偶nej szeroko艣ci i miejscami podmok艂ymi. Utrudnieniem jest przej艣cie przez nasyp kolejowy. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking – zwracamy uwag臋 na ruch samochodów i przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym.
3. Odcinek trzeci, szkrzy偶owanie z drog膮 nr 106 - jez. Szczucze w臋ze艂 szlaków, 4,4 km (1,1,1)
Odcinek bardzo 艂atwy i dobrze oznakowany. W ca艂o艣ci przebiega drogami le艣nymi, polnymi i szutrowymi czasami nierównymi. Odcinek dost臋pny dla turystow rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking.
4. Odcinek czwarty, w臋ze艂 szlaków jez. Szczucze- Golczewo PKS, 2,9 km (1,1,1)
Odcinek 艂atwy, dobrze oznakowany, poruszamy si臋 drogami i 艣cie偶kami wzd艂u偶 jez. Szczucze. Ca艂kowicie rekreacyjna trasa. Dost臋pna dla turystów rowerowych i mi艂o艣ników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako bardzo dobry.
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy (jedno utrudnienie na nasypie kolejowym odc. 2)
- Szlak mo偶na pokona膰 rowerem i nordic walking (w tym przypadku nale偶y pami臋ta膰 o przepisach ruchu drogowego) .
- Na trasie odcinki innych szlaków - patrz schemat.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1 SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1
1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
OPIS SZLAKU – na podstawie www.golczewo.pl, Wikipedia.Pl oraz opracowa艅 w艂asnych.
Szlak przebiega dooko艂a Golczewa. Na trasie spotykamy cztery pozosta艂e szlaki; piesze 偶óty ZP-1011 "Dolin膮 Niemicy" i zielony "Stepnicki" ZP-1007 oraz rowerowe czerwony i zielony. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie d艂u偶szej w臋drówki.
Golczewo - miasto znajduje si臋 w pó艂nocno-zachodniej cz臋艣ci woj. zachodniopomorskiego. Golczewo jest po艂o偶one w po艂udniowo-zachodniej cz臋艣ci Równiny Gryfickiej. W granicach administracyjnych miasta znajduj膮 si臋 dwa wi臋ksze zbiorniki wodne: Jezioro Okonie i Jezioro Szczucze, przez które przep艂ywa rzeka Niemica. G艂ówna zabudowa Golczewa mie艣ci si臋 na wschodnich brzegach obu jezior. Cz臋艣ciami miasta s膮: Golczewko, Golczewo-M艂yn i Rybaki. Uk艂ad miejski tworz膮 29 ulice i 2 osiedla mieszkalne. Przy skrzy偶owaniu ulic Jedno艣ci Narodowej, Witosa i Zwyci臋stwa znajduje si臋 XVI-wieczny ko艣ció艂 pw. 艣w. Andrzeja Boboli. Tutejsza parafia jest siedzib膮 dekanatu. Przy wyje藕dzie z Golczewa w kierunku Przybiernowa stoi wysoka na 33 m baszta - pozosta艂o艣膰 po zamku biskupów kamie艅skich, z prze艂omu XIII/XIV w. Znajduje si臋 na niej punkt widokowy, z którego roztacza si臋 widok na Jezioro Szczucze i Jezioro Okonie oraz okolice Golczewa. Symbolem Golczewa jest 偶abka.
W Golczewie ro艣nie 5 drzew uznanych za pomniki przyrody. Na ogródkach dzia艂kowych przy ul. Miodowej (dzia艂ka nr 393) rosn膮 4 buki czerwone o obwodach od 347 cm do 356 cm. Na cmentarzu niemieckim na dzia艂ce nr 199 ro艣nie brzoza brodawkowata o obwodzie 478 cm. Kompleksy przyrodnicze to:
Sosnowice - (niem. Tonnenbuhr do 1945 r.), miejscowo艣膰 powsta艂a w 1941 roku jako obóz jeniecki i pracowników przymusowych. Do dzisiaj pozsta艂 cmentarz uznany jakoMiejsce Pami臋ci Narodowej.
K艂臋by - (Klemmen), wie艣 z metryk膮 艣redniowieczn膮. Na uwag臋 zas艂uguje dobrze zachowana ruina wiatraka holenderskiego z 1865 roku. Jest on zabytkiem budownictwa przemys艂owego. Zbudowany jest z ceg艂y ceramicznej (艣ciany) za艣 fundamenty i cokó艂 z ciosów kamiennych
Zespó艂 przyrodniczo-krajobrazowy "Las Golczewski" - utworzony rozporz膮dzeniem Wojewody Szczeci艅skiego nr 14/93 z dnia 31 grudnia 1993 r. na wniosek Nadle艣nictwa Rokita. Zespó艂 przyrodniczo-krajobrazowy po艂o偶ony jest na terenie Nadle艣nictwa Rokita w województwie zachodniopomorskim, w gminie Golczewo, ok. 3 km na wschód-po艂udniowy wschód od Golczewa. Lasy nadle艣nictwa Rokita le偶膮 w Krainie Ba艂tyckiej, w dzielnicy Niziny Szczeci艅skiej, organizacyjnie nale偶膮 do Regionalnej Dyrekcji Lasów Pa艅stwowych w Szczecinie.
Zespó艂 przyrodniczo-krajobrazowy obejmuje obszar 190 ha lasów, torfowisk i 艣ródle艣nych wód. Drzewostany na tym terenie nale偶膮 do naj偶y藕niejszych i najbardziej cennych. Znajduj膮 si臋 tu wy艂膮czone drzewostany nasienne dla klonu jawora, gospodarcze drzewostany nasienne dla d臋bu, buka, oraz liczne drzewa doborowe najcenniejsze egzemplarze drzew wpisane do ogólnopolskiego banku genów. Starodrzewia bukowe, jaworowe, d膮browy, lasy zbli偶one do naturalnych.
Na terenie zespo艂u jest 艣cie偶ka dydaktyczna o d艂ugo艣ci ok. 400 metrów przebiegaj膮ca przez wy艂膮czony drzewostan jaworowy z okaza艂ymi egzemplarzami drzew doborowych, pomnikiem przyrody ponad 400-letnim d臋bem "W艂adychem", dystroficznym jeziorkiem i torfowiskiem, przy którym znajduj膮 si臋 gniazda g膮go艂ów. Teren zespo艂u stanowi matecznik wielu zwierz膮t, w tym gatunków rzadkich i chronionych zwi膮zanych z biotopami i zagro偶onych wpisanych do Polskiej Czerwonej Ksi臋gi Ro艣lin
Przebieg szlaku:
Po zwiedzeniu Golczewa Istnieje tak偶e mo偶liwo艣膰 kontynuowania wycieczki szlakami wykazanymi na pocz膮tku opracowania. Nasz膮 wycieczk臋 rozpoczynamy z dworca PKS. Kierujemy si臋 w kierunku ronda i skr臋camy w drug膮 ulic臋 (Kamie艅ska), mijaj膮c po prawej ko艣ció艂. Na rozwidleniu ulic skr臋camy w Niepodleg艂o艣ci i kierujemy si臋 na tory kolejowe. Dochodzimy do przejazdu kolejowego. Od tego miejsca odchodzi od nas 偶ó艂ty szlak pieszy "Dolin膮 Niemicy" (w lewo). My skr臋camy w prawo mijamy dworzec PKP i kierujemy si臋 na pó艂noc. W okolicach ko艅ca miejscowo艣ci skr臋camy w prawoskos w drog臋 poln膮. Na wprost asfaltem odbija od nas czerwony szlak rowerowy. Idziemy maj膮cpo lewej lini臋 telefoniczn膮. Droga jest miejscami nierówna ipo deszczach mo偶e by膰 b艂otnista. Po doj艣ciu do lasu skr臋camy w lewo i poruszamy si臋 do艣膰dobrymi drogami le艣nymi. Dochodzimy do cmentarz je艅ców wojennych i robotników przymusowych (mo偶emy odbi膰 w lewo oko艂o 30 metrów i wchodzimy w rejon obozu. Tutaj te偶 po chwili zadumy mo偶emy odpocz膮膰 i posili膰 si臋). Nadal poruszamy si臋 drog膮 le艣n膮 a偶 krzy偶ówki z tablicami rezerwatu przyrody "Golczewskie Uroczysko". Znajdujemy si臋 w Lesie Golczewskim (patrz opis wy偶ej). Skr臋camy w prawo. Mo偶emy równie偶 przej艣膰 si臋 艣cie偶k膮 dydaktyczn膮 koloru czerwonego. Mijamy po prawej stronie jez. 呕abie. Na terenie rezerwatu poruszamy si臋 drogami le艣nymi, miejscami mog膮 by膰 podmok艂e. W pewnym momencie dochodzimy do nasypu kolejowego. Po jego obydwu stronach mamy znaki z wykrzyknikiem. Na tym odcinku musimy zwróci膰 uwag臋na chwilowy brak oznakowania oraz nieoznakowane przej艣cie przez tory. Jest ono do艣膰 strome. Nie ma równie偶 偶adnej drogi przecinaj膮cej nasyp - musismy i艣膰 na tzw. "szag臋".
Po przej艣ciu nasypu poruszamy si臋 po znakach odcinkiem bez drogi (oko艂o 100 metrów). Po chwili ponownie wchodzimy w szerokie le艣ne drogi. Mijamy Las Wid艂akowy oraz D膮b W艂adycza. Przyjez.Czarnym mo偶emy chwilk臋 odpocz膮膰. Id膮c dalej dochodzimy do drogi nr 108, któr膮 przecinamy i wchodzimyponownie w las. Do przeci臋cia drogi nr. 106 idziemy eleganckimi, miejscami piaszczystymi duktami. Id膮c za znakami, mijamydwa w臋z艂y szlaków - pieszy zielony ZP-1007 "Stepnicko-Rokicki, oraz rowerowy czerwony. Wspólnym przebiegiem dochodzimy wpierw domiejscowo艣ci K艂臋b,w której po prawej stronie miniemy ruinywiatraka holenderskiego, a nast臋pnie do jeziora Szczucze, gdzie mo偶emy odpocz膮膰, posili膰 si臋 przy ognisku z pieknym widokiem na Golczewo. Tutaj te偶 spotyka si臋 ze sob膮 5 szlaków. Nasz pieszy czerwony, 偶ólty "Dolin膮 Niemicy", zielony "Stepnicko-Rokicki" oraz rowerowe zielony i czerwony. Mo偶emy zmieni膰 nasz膮 tras臋 korzystaj膮c ze schematu lub skierowa膰 si臋 do Golczewa. Id膮c za znakami idziemy wspólnie z iinymi szlakami okr膮偶aj膮c jez. Szczucze le艣nymi miejscami piaszczystymi drogami. Dochodzimy do Golczewa gdzie wchodzimy w drog臋 szutrow膮. Po doj艣ciu do asfaltu skr臋camy w lewo mija膮c kamping po prawej. Dochodzimy do jeziora - skr臋camy w praw膮 id膮 alejk膮 spacerow膮 a偶 do pla偶y miejskiej. Za pla偶膮 skr臋camy w prawo w asfalt, przecinamy ulic臋 Szkoln膮 i ulic膮 Ogrodow膮 (zgodnie z kierunkiem jazdy) dochodzimy do dworca PKS w Golczewie, ko艅cz膮c nasz膮 w臋drówk臋. Dzi臋kuj臋 za wspólny spacer po Lesie Golczewskim.
Szczegó艂owe ukszta艂towanie terenu szlaku
Profil z Golczewo PKS -> Sosnowiec -> K艂臋by -> Golczewo PKS
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- D艂ugo艣膰 szlaku 15,7 km
- 艁膮czna wysoko艣膰 podjazdów na trasie 191 metrów
- 艁膮czna ilo艣膰 zjazdów na trasie 191 metrów
- Maksymalne nachylenie podczas podjazdów 10,7%
- Maksymalne nachylenie podczas zjazdów 12,1%
- 艢rednie nachylenie podczas podjazdów 2,4%
- 艢rednie nachylenie podczas zjazdów 2,3%
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 9 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 36 metrów
- Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 70 metrów
|