Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1012 czerwony Golczewo - Golczewo, 15,7 km
ZP-1012 czerwony Golczewo - Golczewo, 15,7 km

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-C-ZKA-020

 

NUMER SZLAKU: ZP-1012-c

PRZEBIEG SZLAKU: GOLCZEWO PKS - SOSNOWIEC CMENTARZ - JEZ.ŻABIE - KIEŁBY -GOLCZEWO PKS

NAZWA SZLAKU: PRZEZ LAS GOLCZEWSKI

NADLEŚNICTWA: ROKITA

GMINY: GOLCZEWO (powiat Kamieński)

NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LEŚNE, DROGI POLNE,DROGI SZUTROWE

KOLOR: CZERWONY, MALOWANE I DROGOWSKAZY

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2010

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

DŁUGOŚĆ: 15,7 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Przy tabliczkach możliwość ich przekręcania przez wandali
 2. Szlak okrężny

 Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

1.Odcinek pierwszy, Golczewo PKS - jez.Żabie 4,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy i dobrze oznakowany. W Golczewie poruszamy się ulicami asfaltowymi (cześciowo chodnikami). Za przejazdem do rozwidlenia ulic dalej asflat. Po wyjściu z Golczewa poruszamy się drogą gruntową miejscami nierówną a po deszczach z kałużami. Na odcinku leśnym poruszamy się drogami leśnymi miejscami rozjeżdżonymi i błotnistymi, szczególnie w pobliżu jez. Żabie. Odcinek  dostępny również dla turystów rowerowych oraz miłośników nordic walking.  

2. Odcinek drugi, jez. Żabie - skrzyżowanie z drogą nr 106, 4,2 km (1,2,2)

Odcinek łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Dobrze oznakowany. Szlak idzie w całości drogami i ścieżkami leśnymi o różnej szerokości i miejscami podmokłymi. Utrudnieniem jest przejście przez nasyp kolejowy. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking – zwracamy uwagę na ruch samochodów i przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym.  

3. Odcinek trzeci, szkrzyżowanie z drogą nr 106 - jez. Szczucze węzeł szlaków, 4,4 km (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy i dobrze oznakowany. W całości przebiega drogami leśnymi, polnymi i szutrowymi czasami nierównymi. Odcinek dostępny dla turystow rowerowych i miłośników nordic walking.

4. Odcinek czwarty, węzeł szlaków jez. Szczucze- Golczewo PKS, 2,9 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, dobrze oznakowany, poruszamy się drogami i ścieżkami wzdłuż jez. Szczucze. Całkowicie rekreacyjna trasa. Dostępna dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako bardzo dobry.
 • Szlak określony jako łatwy (jedno utrudnienie na nasypie kolejowym odc. 2)
 • Szlak można pokonać rowerem i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego) .
 • Na trasie odcinki innych szlaków  - patrz schemat.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS SZLAKU – na podstawie www.golczewo.pl, Wikipedia.Pl oraz opracowań własnych.

Szlak przebiega dookoła Golczewa. Na trasie spotykamy cztery pozostałe szlaki; piesze żóty ZP-1011 "Doliną Niemicy" i zielony "Stepnicki" ZP-1007 oraz rowerowe czerwony i zielony.  Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie dłuższej wędrówki.

Golczewo - miasto znajduje się w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Golczewo jest położone w południowo-zachodniej części Równiny Gryfickiej. W granicach administracyjnych miasta znajdują się dwa większe zbiorniki wodne: Jezioro Okonie i Jezioro Szczucze, przez które przepływa rzeka Niemica. Główna zabudowa Golczewa mieści się na wschodnich brzegach obu jezior. Częściami miasta są: Golczewko, Golczewo-Młyn i Rybaki. Układ miejski tworzą 29 ulice i 2 osiedla mieszkalne. Przy skrzyżowaniu ulic Jedności Narodowej, Witosa i Zwycięstwa znajduje się XVI-wieczny kościół pw. św. Andrzeja Boboli. Tutejsza parafia jest siedzibą dekanatu. Przy wyjeździe z Golczewa w kierunku Przybiernowa stoi wysoka na 33 m baszta - pozostałość po zamku biskupów kamieńskich, z przełomu XIII/XIV w. Znajduje się na niej punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Jezioro Szczucze i Jezioro Okonie oraz okolice Golczewa. Symbolem Golczewa jest żabka.

W Golczewie rośnie 5 drzew uznanych za pomniki przyrody. Na ogródkach działkowych przy ul. Miodowej (działka nr 393) rosną 4 buki czerwone o obwodach od 347 cm do 356 cm. Na cmentarzu niemieckim na działce nr 199 rośnie brzoza brodawkowata o obwodzie 478 cm. Kompleksy przyrodnicze to:

Sosnowice - (niem. Tonnenbuhr do 1945 r.), miejscowość powstała w 1941 roku jako obóz jeniecki i pracowników przymusowych. Do dzisiaj pozstał cmentarz uznany jakoMiejsce Pamięci Narodowej.

Kłęby - (Klemmen), wieś z metryką średniowieczną. Na uwagę zasługuje dobrze zachowana ruina wiatraka holenderskiego z 1865 roku. Jest on zabytkiem budownictwa przemysłowego. Zbudowany jest z  cegły ceramicznej (ściany) zaś fundamenty i cokół  z ciosów kamiennych

 Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Las Golczewski" - utworzony rozporządzeniem Wojewody Szczecińskiego nr 14/93 z dnia 31 grudnia 1993 r. na wniosek Nadleśnictwa Rokita. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony jest na terenie Nadleśnictwa Rokita w województwie zachodniopomorskim, w gminie Golczewo, ok. 3 km na wschód-południowy wschód od Golczewa. Lasy nadleśnictwa Rokita leżą w Krainie Bałtyckiej, w dzielnicy Niziny Szczecińskiej, organizacyjnie należą do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy obejmuje obszar 190 ha lasów, torfowisk i śródleśnych wód. Drzewostany na tym terenie należą do najżyźniejszych i najbardziej cennych. Znajdują się tu wyłączone drzewostany nasienne dla klonu jawora, gospodarcze drzewostany nasienne dla dębu, buka, oraz liczne drzewa doborowe najcenniejsze egzemplarze drzew wpisane do ogólnopolskiego banku genów. Starodrzewia bukowe, jaworowe, dąbrowy, lasy zbliżone do naturalnych.

Na terenie zespołu jest ścieżka dydaktyczna o długości ok. 400 metrów przebiegająca przez wyłączony drzewostan jaworowy z okazałymi egzemplarzami drzew doborowych, pomnikiem przyrody ponad 400-letnim dębem "Władychem", dystroficznym jeziorkiem i torfowiskiem, przy którym znajdują się gniazda gągołów. Teren zespołu stanowi matecznik wielu zwierząt, w tym gatunków rzadkich i chronionych związanych z biotopami i zagrożonych wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin

Przebieg szlaku:

Po zwiedzeniu Golczewa Istnieje także możliwość kontynuowania wycieczki szlakami wykazanymi na początku opracowania. Naszą wycieczkę rozpoczynamy z dworca PKS. Kierujemy się w kierunku ronda i skręcamy w drugą ulicę (Kamieńska), mijając po prawej kościół. Na rozwidleniu ulic skręcamy w Niepodległości i kierujemy się na tory kolejowe. Dochodzimy do przejazdu kolejowego. Od tego miejsca odchodzi od nas żółty szlak pieszy "Doliną Niemicy" (w lewo). My skręcamy w prawo mijamy dworzec PKP i kierujemy się na północ. W okolicach końca miejscowości skręcamy w prawoskos w drogę polną. Na wprost asfaltem odbija od nas czerwony szlak rowerowy. Idziemy mającpo lewej linię telefoniczną. Droga jest miejscami nierówna ipo deszczach może być błotnista. Po dojściu do lasu skręcamy w lewo i poruszamy się dośćdobrymi drogami leśnymi. Dochodzimy do cmentarz jeńców wojennych i robotników przymusowych (możemy odbić w lewo około 30 metrów i wchodzimy w rejon obozu. Tutaj też po chwili zadumy możemy odpocząć i posilić się). Nadal poruszamy się drogą leśną aż krzyżówki z tablicami rezerwatu przyrody "Golczewskie Uroczysko". Znajdujemy się w Lesie Golczewskim (patrz opis wyżej). Skręcamy w prawo. Możemy również przejść się ścieżką dydaktyczną koloru czerwonego. Mijamy po prawej stronie jez. Żabie. Na terenie rezerwatu poruszamy się drogami leśnymi, miejscami mogą być podmokłe. W pewnym momencie dochodzimy do nasypu kolejowego. Po jego obydwu stronach mamy znaki z wykrzyknikiem. Na tym odcinku musimy zwrócić uwagęna chwilowy brak oznakowania oraz nieoznakowane przejście przez tory. Jest ono dość strome. Nie ma również żadnej drogi przecinającej nasyp - musismy iść na tzw. "szagę". 

Po przejściu nasypu poruszamy się po znakach odcinkiem bez drogi (około 100 metrów). Po chwili ponownie wchodzimy w szerokie leśne drogi. Mijamy Las Widłakowy oraz Dąb Władycza. Przyjez.Czarnym możemy chwilkę odpocząć. Idąc dalej dochodzimy do drogi nr 108, którą przecinamy i wchodzimyponownie w las. Do przecięcia drogi nr. 106 idziemy eleganckimi, miejscami piaszczystymi duktami. Idąc za znakami, mijamydwa węzły szlaków - pieszy zielony ZP-1007 "Stepnicko-Rokicki, oraz rowerowy czerwony. Wspólnym przebiegiem dochodzimy wpierw domiejscowości Kłęb,w której po prawej stronie miniemy ruinywiatraka holenderskiego, a następnie do jeziora Szczucze, gdzie możemy odpocząć, posilić się przy ognisku z pieknym widokiem na Golczewo. Tutaj też spotyka się ze sobą 5 szlaków. Nasz pieszy czerwony, żólty "Doliną Niemicy", zielony "Stepnicko-Rokicki" oraz rowerowe zielony i czerwony. Możemy zmienić naszą trasę korzystając ze schematu lub skierować się do Golczewa. Idąc za znakami idziemy wspólnie z iinymi szlakami okrążając jez. Szczucze leśnymi miejscami piaszczystymi drogami. Dochodzimy do Golczewa gdzie wchodzimy w drogę szutrową. Po dojściu do asfaltu skręcamy w lewo mijaąc kamping po prawej. Dochodzimy do jeziora - skręcamy w prawą idą alejką spacerową aż do plaży miejskiej. Za plażą skręcamy w prawo w asfalt, przecinamy ulicę Szkolną i ulicą Ogrodową (zgodnie z kierunkiem jazdy) dochodzimy do dworca PKS w Golczewie, kończąc naszą wędrówkę. Dziękuję za wspólny spacer po Lesie Golczewskim.

 Szczegółowe ukształtowanie terenu szlaku            


Profil z Golczewo PKS -> Sosnowiec -> Kłęby -> Golczewo PKS 

 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 15,7 km
 2. Łączna wysokość podjazdów na trasie 191 metrów
 3. Łączna ilość zjazdów na trasie 191 metrów
 4. Maksymalne nachylenie podczas podjazdów 10,7%
 5. Maksymalne nachylenie  podczas zjazdów 12,1%
 6. Średnie nachylenie podczas podjazdów 2,4%
 7. Średnie nachylenie podczas zjazdów 2,3%
 8. Wysokość względna minimalna 9 metrów
 9. Wysokość względna maksymalna 36 metrów
 10. Wysokość względna średnia 70 metrów

 
 

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist